Nederlandse vlieger dood na ongeluk F-16 Laxoberon het vloeibare Verbetering schooltijden noodzakelijk Enorme vraag naar dakramen en dakkapellen Roep om hardere acties tegen Franse zoutlozing Bureau opgericht voor terugkeer Surinamers Plotseling neergestort boven IJsselmeer Groei van autoverkeer moeilijk voorspelbaar laxeermiddel met aangename vruchtensmaak. DINSDAG 11 MAART 1980 Voor emancipatie van de vrouw DEN HAAG (GPD) - Het verbeteren van schooltijden en opvangvoorzieningen tijdens de middagpauzes is een absolute noodzaak voor de emancipatie van de vrouw. Dit is de mening van de Emanci patiekommissie, die over dit onderwerp een advies heeft opgesteld. De huidige schooltijden en het gebrek aan opvangvoorzieningen buiten schooltijd vormen aanzienlijke obstakels voor ou ders en met name voor de moeders om geregelde activiteiten buitenshuis te kunnen verrichten. De Emancipatie kommissie heeft de minister van onder wijs en de staatssecretaris van CRM aanbevolen via een wettelijke regeling het verschil in aantal lesuren tussen de scholen voor kleuter- en lager onderwijs op te heffen en de begin- en eindtijden gelijk te trekken. Geleidelijk aan zal op al deze scholen een continurooster met verkorte lunchpauze tot maximaal een uur moeten worden ingevoerd met overblijfmogelijkheid binnen de scholen zelf. Onbetaald in schakelen van moeders bij het overblij ven vindt de, EK ongewenst. Het beves tigt de dienstverlenende rol van vrou wen in de samenleving en het is boven dien geheel onduidelijk waar de verant woordelijkheid voor de opvang komt te liggen. Aanpassing van schooltijden en overblij ven op school zal een belangrijke stap zijn om een evenwichtige dagindeling voor ouders, kinderen en leerkrachten mogelijk te maken. De nu gehanteerde schooltijden en het gebrek aan opvang- mogelijkheid vormen voor moeders en alleenstaande ouders een groot obstakel om andere geregelde werkzaamheden te verrichten. Zomervakanties en andere vrije perioden moeten volgens de EK per regio in dezelfde periode vallen en de zelfde duur voor alle schooltypen heb ben. De EK is ervoor om scholen tijdens de vakanties open te houden, waarbij ver vangende leerkrachten en buurtwerkers de opvang voor hun rekening ne- De minister van CRM zal rekening moeten houden met de groeiende behoefte aan opvang buiten schooltijd. Om die op vang te kunnen financieren zal de nu geldende Rijksbijdrageregeling Kin derdagverblijven omgezet moeten wor den in een Rijksbijdrageregeling Kinde ropvangvoorzieningen. Via deze bredere regeling zouden behalve de kinderdag verblijven ook overblijfcentra en buurt en clubhuizen die opvang van kinderen verzorgen, betaald kunnen worden. Een ouderbijdrage op basis van het inkomen lijkt de Emanciapatiekommissie daarbij redelijk. AMSTERDAM (ANP) - In Ne derland wonende Surina mers, die zich willen wijden aan de opbouw van hun ge boorteland onder het nieuwe regime, kunnen zich sinds enkele dagen opgeven bij een nieuw remigratiebureau in de Amsterdamse Bijlmermeer. Het bureau is opgericht op verzoek van de militaire raad in Suriname, aldus oprichter Warning, die medewerker is van de Welzijnsstichting inte rim beheer uit de Bijlmer. Warning zei desgevraagd, dat er 150 mensen op zijn lijst staan, die hebben toegezegd naar Suriname te vertrekken zodra de militaire raad daarom vraagt. Onder hen zijn oud beroepsmilitairen en techni ci, aldus Waming. De eerste taak die het nieuwe bureau op verzoek van de mi litaire raad op zich neemt, is een inventarisatie van Suri namers. die willen helpen met de opbouw van hun geboor teland. "De aanmeldingen stromen binnen", zei War ning. Hij verwacht, dat de eerste Surinamers zullen re migreren. zodra in hun ge boorteland een burgerraad is gevormd. Eén beroepsmili tair zou al via het bureau naar Suriname zijn vertrokken. ROTTERDAM (GPD) - Om aan de grote vraag naar informatie over dak kapellen en dakramen tegemoet te komen heeft het Bouwcentrum het boekwerkje „Daglicht in het schuine dak" uitgegeven. Tot nog toe kon bijna alleen bij leveranciers van dakramen de nodige voorlichting wor den verkregen. Met het boekje van het Bouwcentrum kan iedereen niet alleen een keuze maken uit alle mogelijke modellen dakramen en dak kapellen, maar kan men ook te weten komen welke vergunningen er nodig zijn. Een woordvoerder van het Bouwcentrum in Rotterdam zegt dat de vraag naar dakramen „gigantisch" groot is. Veel mensen in vooral prémie- koopwoningen blijken een dakraam- of kapel te willen. Die huizen heb ben veelal alleen een klein luikje in de zolder zitten. Een groot duur zolderraam kon er bij de bouw van de woning niet van af omdat het huis anders te duur werd om nog onder de rijkspremieregeling te vallen. Een groot aantal eigen-woningbezitters blijkt een dakraam- of kapel te ne men om hun huis aantrekkelijker te maken bij verkoop. De meeste nieuwbouwwoningen hebben reeds een beloopbare zolder met groot dakraam- of dakkapel. De oudere woningen hebben vaak wel een beloopbare zolder, maar die is eigenlijk alleen ontworpen om als extra berging te fungeren. Steeds meer zolders worden gebruikt voor het maken van afzonderlijke slaapruimten of studeerkamers. Om een opti maal gebruik te maken van de ruimten dient vooral de lichtinval te worden vergroot. Wanneer men een keuze maakt tussen dakraam of dakkapel is het goed de beide voorzieningen met elkaar te vergelijken. Daarbij is als eerste de lichtopbrengst verschillend: door de schuine stand van het dakraam heeft dit een grotere lichtopbrengst dan een verticaal geplaatst raam van dezelfde grootte. De gemeente eist toetreding van een bepaalde hoe veelheid daglicht voor vertrekken die voor bewoning zijn bestemd. Als vuistregel geldt dat het glasoppervlak van de ramen een negende deel van het vloeroppervlak moet bedragen (vloeroppervlak waarboven minder dan 150 cm hoogte aanwezig is, wordt buiten beschouwing gela ten). Een schuine kap geeft altijd „dode" hoeken op de zoldervloer. Deze kan men wegtimmeren, maar daardoor wordt het vloeroppervlak verkleind. Bij het gebruik als dagverblijf is het prettig dat men vanuit de kamer visueel contact heeft met de buitenwereld. Hiertoe leent een dakkapel zich beter dan een dakraam. Sommige fabrikanten van dakkapellen of dakramen geven de mogelijk heid hun produkt zelf op het dak te plaatsen. Vaak lijkt het karwei aan de hand van tekeningen makkelijk te klaren. Het Bouwcentrum raadt ech ter aan het een en ander goed te overwegen alvorens te beslissen zelf het gat in het dak te gaan maken. Als men het zelf doet, is het van belang dat het gat niet meteen op de juiste grootte wordt gemaakt, maar iets kleiner in verband met de aansluiting van hele pannen tegen het raam. In het boekje „Daglicht in het schuine dak" zijn alle constructiemethoden en dingetjes waar men speciaal op moet letten, opgenomen. Het Bouw centrum zegt dat een behoorlijk dakraam al voor een paar honderd gulden kan worden gekocht. Indien men echter veel aandacht wil schenken aan isolatie, goede beweegbaarheid etc, kost een behoorlijk raam al snel rond de 2000 gulden. Het Bouwcentrum merkt op dat gemeenten vaak erg lastig kunnen doen wanneer iemand een dakkapel op zijn huis wil hebben. „Voor een dak kapel of een groot dakraam moet de gemeentelijke welstandscommissie toestemming geven. In de praktijk blijkt nogal een grote willekeur te bestaan bij de afgifte van vergunningen. Het komt bijvoorbeeld voor dat iemand die een mooier schetsje van zijn dakkapel inlevert, sneller toe stemming krijgt dan degene die niet zo goed is in het vervaardigen van een bouwtekeningetje", zegt een woordvoerder van het Bouwcen trum. Een bouwaanvrage moet in principe vergezeld gaan van een tekening in tweevoud, die op schaal de bestaande en gewijzigde toestand moet weergeven. Het is raadzaam de gemeente te vragen aan welke eisen de tekening moet voldoen. Bouwen zonder vergunning kan tot gevolg heb ben dat de dakkapel moet worden verwijderd en het dak in de oorspron kelijke staat moet worden teruggebracht. DEN HAAG (GPD) - Tussen Stavoren en de Afsluitdijk is gisterochtend tegen kwart voor twaalf een F-16 van de Koninklijke Luchtmacht verongelukt, waarbij de vlieger, de 35-jarige kapitein E. J. L. Kropman uit Veenwouden, om het leven is gekomen. Helikopters van de Marine luchtvaartdienst hebben in de loop van de middag te midden van enkele wrakstukken die in het IJsselmeer ronddreven, de helm van de vlieger teruggevonden. Over de oorzaak van dit ongeluk, het derde met een F-16 maar het eerste met een Nederlands ge vechtsvliegtuig van dit type, kon de Luchtmachtvoorlichtings dienst gisteravond nog geen en kele inlichting geven. De vlieger, die een vrouw en drie kinderen achterlaat, was een van de besten van de luchtmacht. Hij was vorig jaar in de VS als een van cte eer sten bij de luchtmacht voor de F- 16 opgeleid. Daar zijn vorig jaar de twee eerste F-16's verongelukt: een Belgi sche waarbij de vlieger tijdens de vlucht onzorgvuldig had getankt zodat hij voortijdig door zijn brandstof heenraakte, en een Amerikaanse waarvan de motor het had begeven toen de vlieger vanuit een duikvlucht te snel omhoog trok. Het Nederlandse vliegtuig, een eenzitter die ongeveer 15 miljoen gulden heeft gekost, was ge bouwd door Fokker en was pas in juli vorig jaar bij de Koninklijke Luchtmacht in dienst genomen. De luchtmacht bezit op het ogenblik, na het verlies van giste ren tien F-16's van de 102 die zijn besteld als opvolgers van de Lockheed F-104 Starfighter. Abrupt Het verongelukte F-16-toestel was gistermorgen vroeg van zijn basis Leeuwarden opgestegen, samen met een andere F-16, voor schiet oefeningen boven de Vliehors. Het zicht was ook op vlieghoogte zeer beperkt, ongeveer 50 meter, maar volgens de luchtmacht- voorlichtingsdienst is het „ab soluut uitgesloten" dat de veron gelukte F-16 met enig ander vliegtuig in botsing is gekomen. „Dat zou zowel de verkeerslei ding van Leeuwarden als de een- DEN HAAG - De Haagse politie heeft gistermorgen dertien leden van de milieuorganisatie Greenpeace trale militaire verkeersleiding aangehouden die zonder vergunning voor de Canadese ambassade protesteerden tegen de moord op jonge van Nieuw Milligen op de radar zeehonden. De actievoerders werden 'met zachte hand' bij de door hen geblokkeerde toegangshekken verwijderd hebben moeten zien." en meegenomen naar het bureau waar proces-verbaal werd opgemaakt. Het Tweede Kamerlid Cornehssen CDA) Om kwart voor twaalf werd het ra- wil dat het kabinet bij de regeringen van Noorwegen en Canada aandringt op drastische beperking van de diocontact met Leeuwarden zeehonden jacht die deze maand weer begint. „abrupt en zonder ook maar iets van een waarschuwing dat er iets mis was" verbroken. Een half uur later werd de Opsporings- en Reddingsdienst van de Marine- luchtvaartdienst gewaarschuwd, die met twee helikopters een zoekactie startte. Ook een heli kopter van de luchtmacht zelf, afkomstig van Leeuwarden, nam aan de zoekactie deel. Pas aan het eind van de middag werd op 5,5 km ten noordwesten van Stavoren een olievlek waar genomen, te midden waarvan enkele wrakstukken ronddreven. Enkele schepen van de rijkspoli tie te water alsmede een red dingsboot uit Hindeloopen voe ren daarop naar het aangegeven gebied, alwaar ook de helm van vlieger Kropman werd aangetrof fen. In de loop van de avond heeft de Koninklijke Marine de Triton, een schip met duikers, naar het gebied gezonden om de zoekak- tie voort te zetten. F-15 In West-Duitsland zijn op 4 en 6 maart twee gevechtsvliegtuigen van het type F-15 Eagle veron gelukt, die met (twee) dezelfde motoren zijn uitgerust als de eenmotorige F-16. Bij deze on gelukken zijn ook de beide vlie gers om het leven gekomen. Van de per stuk ruim 50 miljoen gul den kostende F-15 zijn er in West- Duitsland tot dusver acht veron gelukt. Ook m de VS is een aantal F-15's neergestort. DEN HAAG (ANP) - Minister Tuijnman heeft de Tweede Ka mer gisteravond verteld dat er geen duidelijk inzicht bestaat in de ontwikkeling van het au toverkeer. De prognoses ten aan zien van het autopark zijn tot nog toe altijd achterhaald. Het aantal voertuig-kilometers heeft de neiging te stijgen in de prognoses. Ten aanzien van het hoofdwegennet voor de periode 1975 tot 1980 was men uitgegaan van een stijging met 25 procent. Over de jaren 1975 tot 1979 was de groei echter 30 procent, terwijl het rijbewijsbezit nog altijd sterk toeneemt. De minister van verkeer en water staat kon de Kamer dan ook moeilijk ideeën voor het jaar 2000 voorleggen. Ook al omdat de groei over het jaar 1979 lager is geweest dan in de voorafgaande jaren. In 1979 was de verkeersin- tensiviteit minder dan in de jaren daarvoor. Tot 1978 was de groei gemiddeld acht procent per jaar, in 1979 slechts vier procent. De strenge winter mag daarbij als hoofdoorzaak worden aangewe zen, aldus Tuijnman. Tuijnman kon onmogelijk zeggen of de elf miljard gulden die zijn uitgetrokken voor de eerste fase van het structuurschema verkeer en veivoer toereikend zullen zyn. Van alle kanten wordt om een verdiepte ligging van de wegen gevraagd. Als daaraan wordt toe gegeven is elf miljard lang niet genoeg, zei hij. De lawine van moties groeide in de loop van de dag aan en kwam al snel in de buurt van de tweehon derd. Vanuit de regeringspartijen kwa men moties die beogen de situa tie op de rijksweg Rijsbergen- Zundert-Wernhout op te lossen. Eerder op de dag hadden zowel CDA als PvdA moties ingediend om een aantal grootschalige we genprojecten uit te stellen of te schrappen. Het aldus vrijge maakte geld zou moeten worden besteed aan bevordering van het openbaar vervoer en de aanleg van fietspaden. AMSTERDAM - Het geduld van de Nederlandse milieu organisaties is op. Het besluit van de Rotterdamse recht bank gisteren om eerst meer onderzoek te laten verrichten in het proces van de Stichting Reinwater en drie tuinders uit het Westland tegen de Franse kalimijnen, maakte hen ra zend. De tijd voor actievoeren is aangebroken. Er is meteen een begin met de „noodweer" gemaakt. Van morgen werd op de stoep van het consulaat-generaal van Frankrijk in Amsterdam ge durende een minuut Frans zout teruggestort. „We moe ten de Fransen duidelijk laten zien wat voor troep ze ervan maken. Elke minuut komt er bij Lobith meer dan 13.000 kilogram Franse afvalzouten Nederland binnen. Daar heb ben we geen behoefte De Stichting Reinwater ijvert al jaren om tot een min of meer goedschikse oplossing te komen voor de Franse zoutlo- zingen in de Rijn. Na eerst zelf niet als procespartij te zijn toegelaten, begon de stich ting in 1974 in samenwerking met drie tuinders uit het Westland die schade hadden ondervonden van het zoute water, een civiele procedure tegen de kalimijnen in de El- Deze kalimijnen produceren kunstmest. Per kilo mest wordt er drie kilo afval over gehouden. Dat wordt in de Rijn gekieperd. De Fransen zijn verantwoordelijk voor ongeveer vijftig procent van het zoutgehalte van de Rijn, terwijl maar een zevende deel van deze rivier door hun land stroomt. De zoutconcentra- ties overschrijden dagelijks de in de verdragen toegestane maxima. Na vijf en'een half jaar procede ren is de Stichting Reinwater nog niet veel opgeschoten. Keer op keer hebberi de kali mijnen getracht de procedure te rekken. In feite is het ver dagen van het proces gisteren tot 28 april een succes voor de Fransen. Op die dag komt, als alles volgens plan verloopt, de rechtbank van Rotterdam met de namen van drie onaf hankelijke deskundigen. De wetenschappers moeten gaan onderzoeken of het zout in het boezemwater van het Westland wel afkomstig is van de mijnen. Volgens de Fransen is het ook best mo gelijk dat het zeewater is dat via het grondwater of de rivie ren binnendringt. Een inge nieursbureau uit Nijmegen heeft reeds aangetoond dat de kalimijnen de oorzaak zijn, maar toch... Daarnaast heb ben zelfs Franse deskundigen reeds beweerd dat de kali mijnen jaarlijks voor 70 mil joen gulden schade aanrich ten in Nederland. Ondertus sen lozen de kalimijnen rustig door. Sinds de start van het proces in 1974 loosden ze bij na 40 miljoen ton zout. Jac. Valstar uit Honselersdijk. een van de drie procederende tuinders, voelt zich bedrogen door de rechtbank van Rot terdam. „In december vorig jaar zei de rechtbank: op schieten. Nu komen ze met die deskundigen. Dat is een enorm tijd- en geldverlies. De deskundigen komen uit Frankrijk. Nederland en vermoedelijk Zwitserland of Amerika. Er ligt een stapel rapporten en brieven waar je duizelig van wordt. Vooral veel technische gegevens. Dat moet woord voor woord worden vertaald. Kost 20 cent per woord, dit soort vertaal werk. Dan moeten die man nen aan het werk, het kan ja ren duren". De tropische plantenkweker denkt dat de rechter het in zijn hart wel met de Stichting Reinwater eens is. „Hij durft, denk ik. de kalimijnen niet als schuldige aan te wijzen. De rechtbank kan de gevolgen namelijk niet overzien. Als wij het proces winnen, komt er waarschijnlijk een lawine van eisen tot schadevergoe dingen los. Niet alleen van de kwekers in het Westland. maar ook van de waterlei dingbedrijven of misschien wel de gebruikers die geen goed water krijgen. Pas dan zullen waarschijnlijk de zoutlozingen stoppen." Valstar zegt dat het proefstation in Naaldwijk heeft berekend dat de tuinders in het West land per jaar 30 a 32 miljoen gulden verliezen door het zoute water. De Stichting Reinwater hoopt nu op zijn vroegst volgend jaar om deze tijd een uit spraak van de rechtbank te krijgen. Ondertussen zullen dan acties, ook in internatio naal verband, worden ge voerd Het lijkt niet waar schijnlijk dat dit wat zal uit halen. De Fransen lapten het in 1976 overeengekomen zoutverdrag tenslotte ook aan hun laars. WEERT SCHENK Ontslagleeftijd militairen gaat omhoog DEN HAAG (GPD)-Staatssecreta ris Van Lent heeft een sc hema opgesteld dat zo kort mogelijk na 1981 moet leiden tot een verho ging van de ontslagleeftijd voor militairen naar 58 jaar bij land- en luchtmacht nu 55 jaar) en 55 jaar bó de marine (nu 50 jaar). Dat schrijft hij in een brief aan de Tweede Kamer over het perso neelsbeleid op defensie. Deel studies over de uitvoering van deze verhoging moeten op 1 sep tember 1981 klaar zijn. Daarna kan een beslissing over de uit werking worden genomen Door verkeerde voeding, verandering van omgeving (denk aan vakantie) of bedlegerigheid ontstaat vaak verstopping. Een vervelend probleem! Gelukkig is er een plezierige oplossing vloeibaar Laxoberon een laxeermiddel dat op aangename wijze de natuur een handje helpt Aangenaam door zijn exacte doseerbaarheid (dankzij het bijgeleverde maatschaaltje). waardoor de kans op het ontstaan van krampen minimaal is Aangenaam door zijn effektieve werking ('s avonds ingenomen, 's morgens de werking) In Laxoberon zijn geen suikers verwerkt. Het kan dus door diabetici worden gebruikt. Laxoberon is uitsluitend verkrijgbaar bij drogist en apotheker Laxoberon een prettige oplossing voor een vervelend probleem.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7