Jongeren kraken panden aan Breestraat %#r STEEDS KRAKERS HEBBEN RECHT OP BESCHERMING AMERICAN LIFE-STYLE AMRO- bank heeft plannen voor sloop en nieuwbouw DINSDAG 11 MAART 1980 Leidse politiecommissaris H.W. van Voorden: 99 99 LEIDEN - Volgens politiecommis saris H. W. van Voorden hebben krakers wel degelijk recht op be scherming wanneer door .knok ploegen geweld tegen hen wordt gebruikt. Van Voorden liet dat gisteravond nadrukkelijk weten tijdens de raadscommissievergadering voor politionele aangelegenhe den. Tijdens deze vergadering werd een eerste aanzet gegeven tot de discussie over een nota met betrekking tot de kraakproble- matiek die gisteren door de commissaris is uitgebracht. De gèmeenteraadsleden.die in deze commissie zitting hebben toon den zich verheugd over het uit brengen van de nota al bleek de inhoud vooral bij de PvdA- raadsleden Hes en Peters nogal wat vragen op te roepen. Een uit gebreide discussie over de in houd van de nota zal in een vol gende commissievergadering worden gevoerd. Gisteravond bleef de discussie beperkt tot meer informatieve vragen van de kant van de raadsleden aan de politievertegenwoordigers. Volgens commissaris Van Voorden moet de nota leiden tot de vast legging van een aantal werkaf spraken bij kraakgevallen. Het uitbrengen van een dergelijke nota was volgens hem hard nodig omdat de kraakproblematiek zeer ingewikkeld is.'De richtlij nen van de kant van het ministe rie geven de politie ook weinig houvast omdat deze dateren van 1971. De strekking van de nota is dat poli- tie-optreden tegen knokploegen is geboden. "Zo mogelijk dient tot aanhouding van leden van de knokploeg terzake van (eventu eel) mishandeling, vernieling, bedreiging, of aanverwante delic ten te worden overgegaan", zo staat er in de nota. Ook het optreden van de politie te genover de krakers komt in de nota aan de orde. Wanneer een kraakactie op heterdaad wordt geconstateerd en gepaard gaat met het aanrichten van vernie lingen dan zullen de krakers door de politie worden verwijderd en zal er tevens proces-verbaal te gen hen worden opgemaakt. Bii "op heterdaad zonder vernie ling" zal verwijdering pas na een vorderingsprcedure volgen. Bij actief verzet zal er bovendien proces-verbaal worden opge maakt. Ook wanneer een kraak actie niet op heterdaad wordt ge constateerd zal uitzetting pas na een vorderingsprocedure volgen en wanneer een niet in gebruik zijnde woning wordt gekraakt kan uitzetting pas na een uit spraak van de civiele rechter vol gen. In zijn toelichting op de inhoud van de motie zei commissaris Van Voorden dat het mogelijk is dat de politic toestaat dat krakers die door een knokploeg uit een kraakpand zijn verwijderd na tussenkomst van de politie weer in het pand terugkeren. 'Wanneer wij bij een kraakpand ai - riveren en de krakers blijken al met spullen en al op straat te staan en het is duidelijk dat zij zich niet schuldig maken aan een strafbaar feit wanneer ze in het gekraakte pand terugkeren dan zal de politie niet ingrijpen. Na tuurlijk gaat onze medewerking dan niet zover dan we een handje zullen helpen met het weer naar binnenslepen van tafels en stoe len". In de meeste gevallen zal het vol gens Van Voorden vrijwel onmo gelijk zijn om onmiddellijk te be palen of terugkeer in een ge kraakt pand al of niet strafbaar is. In dergelijke gevallen wil de poli- troffen situatie te handhaven en tijd te schepper» om overleg te kunnen plegen. De panden aan de Breestraat die zaterdagnacht zijn gekraakt. Een aantal krakers bijeen in de gekraakte panden. LEIDEN - Een grote groep jongeren heeft zaterdag nacht twee gebouwen aan de Breestraat in Leiden, gekraakt. Zij zijn van plan beide panden voor lange tijd bezet te hou den. Volgens de krakers staan de panden, die ei gendom zijn van de AM- RO-bank, al langer dan één jaar leeg. Gistermiddag vestigden de kra kers de aandacht op hun kraak actie door aan de Breestraatzij- de grote spandoeken op te han gen waarmee zij protesteerden tegen de leegstand en de wo ningnood in Leiden. De krakers beschuldigen de AMRO-bank van opzettelijke leegstand en van speculatie met de panden. Zij zeggen de panden niet te zul len verlaten voordat zij door de gemeente andere woonruimte krijgen aangeboden. De krakers dreigen met hardere acties als er pogingen worden ondernomen om hen uit de panden te krijgen. Bedrijvigheid Gistermiddag heerste er volop be drijvigheid in de gekraakte ge bouwen aan de Breestraat. De krakers"en een groot aantal sym pathisanten waren druk bezig met het beschilderen van span doeken en het uitdelen van sten cils om voorbijgangers op de hoogte te brengen van de kraak actie. "Leegstand en speculatie met wo ningen komt niet alleen voor in Amsterdam", roept één van de krakers. "Wij willen de leegstand en de speculatie hier in Leiden aan de kaak stellen. De Leide- naars moeten weten dat ook hier in Leiden een heleboel mensen zijn die niet normaal kunnen wo nen. Vooral de huisvesting voor werkende jongeren en studenten is klote. Voor een beetje behoor lijke kamer ben je drie- of vier honderd gulden kwijt". "We kraken niet voor onze lol", zegt een ander. "Hoe hoog de nood is van de mensen die hier zitten blijkt wel uit het feit dat zij kra ken ondanks het herhaaldelijk optreden van knokploegen in Leiden. Maar we laten ons er nu niet uitslaan. Als er een knok ploeg komt zullen we ook knok ken voor onze woonruimte". „Speculatie" De gebouwen aan de Breestraat staan volgens de krakers zeker anderhalfjaar leeg. "Begin vorig jaar heeft de AMRO de panden gekocht en in juli wilde zij het ge bouw in gebruik nemen. Dat is niet gebeurd. Daaruit hebben wij de conclusie getrokken dat de AMRO-bank goede woonruimte voor speculatiedoeleinden mis bruikt. Dan vinden we onaan vaardbaar. Het enige antwoord hierop is de panden voor bewo ning geschikt te maken. Er kun nen hier minstens tien mensen goed wonen", aldus de krakers. De panden verkeren overigens in zeer slechte staat. De krakers zijn daarom van plan om de woon ruimten op te knappen. V< lgens de bewoners van de ge kraakte panden aan de Breestraat zijn er binnenkort meer acties van krakers te verwachten. "Ze ker is dat er deze maand een pro test-demonstratie wordt georga niseerd om te laten zien dat we het niet langer pikken", aldus één van de krakers. "Iedereen heeft recht op wonen en het wordt tijd komt". anti-leegstandswet Arts De twee panden aan de Breestraat waren twee jaar geleden nog in gebruik als praktijk- en woon ruimte van een arts. Aanvanke lijk wilde het vervoersbedrijf van de gebr. De Jong aan de Boom- markt de panden kopen maar de AMRO-bank kocht het voor hun neus weg. De gebr. De Jong heb ben nu plannen ontwikkeld om de aan de Boommarkt en de Ka- beljauwsteeg een nieuwe be drijfsruimte te bouwen met daarboven kantoren en wonin gen. Om te voorkomen dat de krakers de aangrenzende leeg staande panden aan de Kabel- jauwsteeg zouden betrekken is het bedrijf gisteren vast met de sloop begonnen. De dienst Bouw- en Woningtoezicht van de gemeente zou er vandaag een kijkje gaan nemen. Er bestaat nog onduidelijkheid over wanneer de AMRO-biink de panden aan de Breestraat precies heeft gekocht. Volgens -een woordvoerder van de AMRO heeft de bank de twee gebouwen pas in het begin van dit jaar ge kocht. Duidelijk is wel dat de AMRO al geruime tijd bezig was "EEN PAAR KEER DE KO GEL EROP, en het is weg". De slopers van het pand Noordeinde 5 denken binnen een week het karwei te heb ben geklaard. Met een grote ronde kogel sloegen de slo pers gisteren het pand finaal aan diggelen. Een pand, dat in 1978 nog voor de monumen tenlijst is voorgedragen. Het bouwbedrijf Noorlander Bouw bv heeft Noordeinde 5 driejaar geleden gekocht. Nu pas kan Noorlander aan de voorgenomen nieuwbouw beginnen. "Als we toen nieuwbouw hadden kunnen plegen, dan hadden we nog in de goedkope woningwetsec tor kunnen bouwen", meent adjunct-directeur Ph. Ka- paan. Dat lukt nü dus niet. Er komen negentien woningen in een flatgebouw van drie hoog. "Op de prijzen moetje me niet vastpinnen", zegt Kapaan, "maar de kleinere woningen doen minimaal 138.000 gul den én de grotere maximaal 178.000 gulden". De woningen worden gebouwd in de zogenaamde premie koopsector, die wel eens tot de "sociale" sector in de wo ningbouw wordt gerekend. Voor een grote groep mensen zijn genoemde prijzen echter niet te betalen. Ook niet voor de groep van twaalf krakers, die bijna twee jaar het pand Noordeinde 5 heeft bewoond. Het pand stond destijds al weer een tijdje leeg, toen de krakers erin trokken. De drukkerij STAG was name lijk de huur van het pand op gezegd, en zij trok er in janua ri 1977 uit. Meneer Kapaan zegt hele boekwerken te hebben van bij de gemeente ingediende en vervolgens door de ge meente afgekeurde plannen. "Dit heeft met normaal goed- keuringsbeleid niets te ma ken. Wij lijden renteverlies. De nieuwbouw wordt duur der. Het pand blijft leeg staan. Met goede wil kun je op deze manier nauwelijks bouwen". Het is het bekende verhaal van Noorlander Bouw; het Leidse bedrijf, "dat niet meer zit te springen om in Leiden te bouwen". Meneer Kapaan prijst zich ove rigens gelukkig dat de kra kers zich zo netjes aan de "af spraken" hebben gehouden. Dat wil zeggen: de krakers hebben het pand enkele we ken geleden verlaten. Bij ge brek aan een dak boven het hoofd zijn zij een leegstaand pand aan de Warmonderwcg ingetrokken. Noorlander wil na de sloop meteen beginnen aan het bouwrijp maken en -de LEIDEN onder redactie van René van der Velden en Jaa^Visssr i tijd werd het pand Noordeinde 5 met een grote ronde kogel grotendeels i nieuwbouw. Als de bouw klaar is zal menige Leidenaar zich nog graag even de oude gevel voor de geest willen halen.... TIEN KEER ZO ERG. als ir Leiden". Leidenaar Nico Tet- teroo van het landelijk Polisa- ri-comité praat na over de za terdag zo gewelddadig ver stoorde manifestatie in het Amsterdamse Paradiso. Drie weken geleden verstoor den groepen Marokkanen een LeidsePolisurio-avond in het Antonius Clubhuis (en be dreigden spreker Tetteroo), ditmaal flikten zij hetzelfde, afgelopen zaterdag, in Para diso. Er is weinig twijfel over dut de Marokkaanse terreur organisatie Amicales achter de acties zit. Onder bedrei ging en intimidatie zijn Ne derlandse Marokkanen ge dwongen aan de terreur mee te doen. Tetteroo stond zaterdag bij de deur van Paradiso: "De men sen konden bijna niet bin nenkomen. Tegen de politie moest ik steeds weer zeggen: 'Die en die komen voor de manifestatie. Een voor een moest de politie deze bezoe kers dan bevrijden van de op dringerige Marokkanen. Even later begonnen zij met stenen te gooien en brand te stichten. De politie kon het niet meer houden. De mo biele eenheid heeft toen de straat schoongeveegd". Tetteroo kon niet zien wat zich verderop buiten afspeelde. Hans de la Mar, van het Leid se Polisario-comité wel. Hij was een van de velen, die Pa radiso niet inkonden. De la Mar: "Eerst hielden die Ma rokkanen alleen nog maar toespraken in de trant van 'Polisario bestaat niet. Cuba, Libié en Algerije voeren oor log met Marokko' en meer van die onzin. Maar later be gonnen ze met stoeptegels te gooien naar mensen, die Pa radiso maar niet inkonden. Deze mensen zetten het na tuurlijk op een rennen. E en viel er. Hij werd geschopt, toen ie op de grond lag. Zij sloegen hem met een stoepte gel. In feite probeerden /ij hem dood i:e slaan. Ik heb 'n Marokkaan nog een tegel uit de hand gerukt. De Mobiele Eenheid stond erbij te kijken; de agenten zeiden geen op dracht te hebben op te tre den.... Het was heel eng. Als je maar iets tegen die Marokka nen zei, of zelfs alleen maar vervelend keek, dan maakte je grote kans een stoeptegel op je hoofd te krijgen". Waarom de Amicales zo gebe ten zijn op de Polisario-comi- té's? Marokko voert in de West-Sahara cru bloedige oorlog tegen de West-Saha- raanse bevrijdingsbeweging Polisario. Bijna de gehele we reld heeft deze agressie van koning Hassan de Tweede van Marokko veroordeeld. De Amicales vertegenwoordigen de denkbeelden van de ko ning in West-Europa. Zij moeten ook de eenheid onder de Marokkaanse arbeiders in Nederland proberen te bewa ren. Dit lukt niet. Met geweld trokken de Amicales zondag avond naar de "dissidente" illegale Marokkaanse arbei ders in de Mozes-Aarohkerk in Amsterdam. Het linkse Komité Marokkaanse Arbei ders in Nederland heeft de terreuracties scherp veroor deeld. Het Komite wijst de beschuldigende vinger naar het Marokkaanse consulaat, als aanstichter van het Ami- cales-geweld. Nico Tetteroo: "Het Marok kaanse regime neeft het weekeinde weer eens duide lijk laten zien, wat zijn geweld betekent. De onrechtmatige aanspraken van koning Has san op de West-Sahara kosten daar steeds duizenden do den". De Polisario-acties gaan intus sen gewoon door. Een collec te voor de 140.000 West-Saha- raanse vluchtelingen heeft.tot nu toe enkele tienduizenden guldens opgebracht. Het Leidse Polisario-comité houdt vanavond weer een vergadering. "LEIDEN MOET nog een beetje wennen aan de blik van een politiehond", zei de heer Mos- tert, plaatsvervangend com missaris van de Leidse poli tie, gisteravond tijdens de commissievergadering voor politionele aangelegenheden. Deze ontwikkeling-moet el ke stad doormaken waar het "verschijnsel" politiehond nog tamelijk nieuw is". Enige raadsleden hadden na melijk hun verontrustheid geuit over het inzetten van politiehonden bij acties van de Leidse politic Volgens de politie ka i het ge brek aan personeel bij de Leidse Hermandad in veel gevallen met behulp van een afgerichte herdershond wor den gecompenseerd Dat gaat dan onder het motto: "Een hond dwingt meer respect af dan drie agenten" Raadslid Peters vindt dat de politie de honden alleen bij gerichte acties moet gobrui ken en zo min mogelijk bij gewon.surveiUahces. "Want", zo sprak hij. die bees ten schiikken dé trtériién al Wanneer ik aan een agent de weg wil vragen, zoek ik er toch mooi eentje zonder hond Filiaal De heer F.H. Taylor, van de afde ling public relations van de AM RO-bank, laat desgevraagd we ten dat de AMRO plannen heeft om aan de Breestraat een filiaal te vestigen dat in de plaats moet komen voor de huidige vestiging aan het Rapenburg. Het ligt in de bedoeling om de gebouwen aan de Breestraat te slopen n nieuwbouw neer te zetten. Vol gens de plannen moet er een fi liaal komen met daarboven kan toren en daar weer boven enkele kleine woningen. Er is nog geen sloopvergunning bij de gemeente aangevraagd. De woordvoerder van de AMRO wijst de beschuldigingen van de krakers, dat de bank de gebou wen zou hebben aangekocht om te spéculeren. krachtig van de hand. "Wel is het zo dat de plan nen van de AMRO nog in een vroeg stadium verkeren. Een aantal architecten heeft opdracht gekregen om een bouwplan te ontwerpen voor de Breest .i.it Wij mikken er op dat voor het einde van dit jaar met de bouw kan worden begonnen", aldus de heer Taylor. De directie van de AMRO-bank zal zich nog beraden over eventuele juridische stappen tegen de kra kers. ADVERTENTIE Hulshoff Wonen brengt naar Nederland Hulshoff Wonen houdt een open Amerikaans! huis, met verrassend originele woon- en slaapideeën en vele andere attrakties, waaronder een prijsvraag met kans op een volledig verzorgde reis voor 2 personen naar Washington.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3