Yorig jaar aanzienlijk meer vis doorgedraaid Kamermeerderheid vóór rijksweg Leiden-Alphen Ruzie leidt tot wurgmoord Rijndijk rustiger door rijksweg 11 Voorzitter De Jonge van vis-produktschap in nogal somber jaaroverzicht Oppositie-partijen tegen aanleg Rijksweg 11 Huis voor echtpaar uit totaal vernield woonschip Viertal op roof in Katwijk PAGINA 18 LEIDEN/REGIO DINSDAG 11 MAART 1980 KATWIJK - In 1979 is aan zienlijk meer vis doorge draaid dan in 1978. Vooral de doordraai van garnalen is sterk gestegen. De garnalenvissers wordt aanbevolen meer op de marktontwikkeling en prijzen te letten. Uit zegt de voorzitter van het pro- duktschap voor vis en visproduk- ten B.A. de Jonge, in een terug blik op het afgelopen jaar. Met de wijting ging het vorig jaar al niet veel beter. De Jonge: "Door de grote aanvoer van wijting ten opzichte van 1978 en gezien de zeer kleine markt in ons land on derging de doordraai van wijting een stijging". Hü illustreerde dit met enkele cij fers. Van de doorgedraaide vis was 1046,8 ton wijting en 358,6 ton garnalen. In totaal haalde 1828 ton de minimum-verkoop prijzen van Brussel niet. "Dit aantal kan belangrijk worden verlaagd als er doelmatig wordt gevist", aldus de voorzitter, die opmerkte dat er in 1978 ruim 1397 ton vis werd doorgedraaid. Een gedeelte van de doordraaf werd verwerkt tot vismeel. Over de gehele linie ge zien nam de aanvoer door Ne derlandse schepen van vis zowel in hoeveelheid als naar waarde vorig jaar toe. De totale uitvoer van vis en vispro- dukten steeg in 1979 ten opzichte van 1978 met 36.394 ton tot 293.576 ton. De stijging werd hoofdzakelijk veroorzaakt door de export van grote hoeveelhe den makreel naar landen in Afri ka, Jamaica en Japan. Naar lan- KclbeljctUW den buiten Europa wordt de ma kreel met exportsubsidie uitge voerd. De export van gezouten haring daalde, met name omdat Frank rijk minder heeft afgenomen. Steed de totale uitvoer van vis het zelfde was het geval met de in voer. Het kwantum nam toe met 133.071 ton. De Jonge hekelde het verbod op de kabeljauwvisserij, dat in novem ber 1979 werd afgekondigd. "Een dergelijk verbod is voor de visse rij niet te verteren en voor een overheid niet te verkopen als er volop gullen te vangen zijn", (gullen zijn Weine kabeljauwen). De voorzitter van het schap be steedde ook aandacht aan de be perkende maatregelen voor de haringvisserij. In 1979 was deze visserij voor de Noordzee geheel verboden. "Enkele honderden opvarenden hebben de vloot verlaten en zullen niet in de visse rij terugkeren. Wij hopen dat er in 1980 weer Noordzee-haring kan worden gevangen. Het zal het be gin zijn van het herstel van een eeuwenoude traditie". zich een warm voorstander van Rijksweg 11. „Als er ooit een voorbeeld is geweest hoe weg aanleg zowel het leefmilieu (in Alphen) als de verkeersveiligheid (denk aan de bochtige Hoge Rijndijk) kan dienen, is het deze wel". Ook het gedeelte ten zuiden van Leiden kan volgens de WD er niet worden gemist, al het i de DEN HAAG - Een meerderheid van de Tweede Kamer is voor de aanleg van Rijksweg 11, zowel voor wat betreft het gedeelte tussen Leiden en Alphen aan den Rijn als voor het deel ten zuiden van Leiden, door Voorschoten tussen de rijkswegen 4 (Den Haag-Amsterdam via Lei derdorp) en 44 (Den Haag-Amsterdam via Wasse naar). Beide regeringsfracties toonden zich gisteren voorstander van Rijksweg 11, zij het dat de een (WD) met meer enthousiasme dan de ander (CDA). De oppositie is grotendeels tegen aanleg van deze weg gekant, Het CDA-kamerlid Cornelissen zei gisteren in de vergadering van de Tweede-Kamercommissie voor verkeer (die zich bezighield met de wegenplannen voor de ko mende jaren) de aanleg van Rijksweg 11 uit overwegingen van leefmilieu en verkeersveilig heid een urgente zaak te vinden, tenminste voor wat betreft het gedeelte tussen Alphen aan den Rijn en Leiden. „Met name in Al phen is sprake van een onhoud bare situatie. Ook de aan twee zijden bebouwde Hoge Rijndijk met veel vrachtverkeer door de bebouwde kommen vraagt om verlichting van de verkeers druk", aldus Cornelissen. Moeilijker had hij het met de voor genomen aanleg van Rijksweg 11 ten zuiden van Leiden. Het CDA- kamerlid wees op de vrees die in Voorschoten voor overlast van de weg bestaat. „Daar staat tegen over dat Leiden thans veel over last ondervindt van het massale autoverkeer naar de kust en de Bollenstreek". Cornelissen koos niettemin voor aanleg van het gehele tregect, enkelbaans, waar bij het gedeelte tussen Leiden en Alphen voorrang zou moeten krijgen. Voorstander Het WD-kamerlid De Beer toonde Voorspelling milieugroep: LEIDEN/ALPHEN - De aanleg van een nieuwe rijksweg 11 tussen Alphen en Leiden zal er toe lei den dat de strook tussen de spoorlijn en de Rijndijk zal worden volgebouwd met huizen en bedrijven. Als gevolg daar van zal de verkeersdrukte op de Rijndijk, de veel te smalle weg die Leiden en Alphen nu met el kaar verbindt, niet afnemen. Die voorspelling is afkomstig van de Werkgroep Milieubeheer Lei den, die zich teweer stelt tegen ontwikkelingen die een verdere aantasting van Hollands' "groene hart" met zich meebrengen. De werkgroep baseert haar mening op het gegeven, dat de nieuw aan te leggen rijksweg (langs het spoor) zeer weinig op- en afritten zal krijgen. Bovendien is de werkgroep ervan overtuigd dat de ruilverkavelingsplannen niet haalbaar zullen blijken. V erplaatsingen Wat die ruilverkaveling betreft: het is de bedoeling dat de boerderij en die nu liggen ingeklemd tus sen de spoorbaan en de Rijndijk (en die allemaal bijbehorend land hebben aan de andere kant van het spoor) zullen worden ver plaatst naar de andere zijde van de spoorlijn. Tussen Rijndijk en spoor kan het achterblijvende land dan worden verdeeld onder enige achterblijvende boeren, die op hun beurt het land aan de an dere z(jde van het spoor zullen inleveren. Geen enkele agrariër hoeft dan nog met zijn vee het spoor te kruisen. De werkgroep gelooft niet dat het zover zal komen. Boerderij-ver plaatsing zou, volgens bereke ningen van de werkgroep, voor de meeste boeren die daarvoor in aanmerking komen niet haalbaar zijn. Die boeren, die veel- geld in de modernisering van hun bedrijf hebben gestoken en volgens de werkgroep niet veel méér kun nen produceren, zouden zelf ook niet enthousiast zijn over ver plaatsing van hun bedrijf. Even tuele verplaatsing geschiedt ove rigens altijd op basis van vrijwil ligheid. Geldbedragen De bedrijven die achterblijven zullen bovendien niet lang weer stand kunnen bieden aan dc geldbedragen die voor hun land tussen spoor en Rijndijk zullen worden geboden, zo meent de werkgroep, die spreekt over be dragen van "nu al meer dan 100.000 gulden per hectare". Het gevolg is volgens de werkgroep een steeds verder dichtgroeien van de strook tussen spoor en Rijndijk met bedrijven en wo ningen. Het bijbehorende verkeer zal uit sluitend gebruik kunnen maken van die Rijndijk, omdat er vrijwel geen aansluitingen zullen zijn op de nieuwe rijksweg Alphen-Lei- den. toekomstige Verlengde Land- scheidingsweg bij Voorburg niet te veel te belasten, Rienks (PvdA) noemde daartente- gen het gedeelte van Rijksweg 11 ten zuiden van Leiden als een van de vele wegen die met name in Zuid-Holland van de kaart kun nen worden geschrapt. Hij achtte het niet uitgesloten dat het ge deelte Leiden-Alphen „wenselijk zou kunnen worden", maar dan niet eerder dan in de volgende eeuw. Dat laatste ging zowel de PPR als de PSP nog te ven Rijksweg 11 moet in zijn geheel niet doorgaan, vinden deze frac ties. Het Tweede-Kamerlid Lambers- Hacquebard (D'66) meende dat met aanleg van Rijksweg 11 ten zuiden van Leiden de problemen alleen maar worden verplaatst en achtte het mogelijk dat het ste delijk wegennet van Leiden en Voorschoten daardoor juist met meer auto's zou worden belast; voor het gedeelte tussen Leiden en Alphen kan volgens haar het openbaar vervoer (met zowel een verbeterde trein- als busverbin ding) een oplossing zijn. Ook het D'66-kamerlid vindt dat Rijks weg 11 moet worden geschrapt, maar meende wel dat er by Al phen en Zoeterwoude beperkte omleggingen moeten komen. De oppositiepartijen legden hun standpunten over Rijksweg 11 vast in een aantal moties, die ove rigens pas over enige tijd in de Tweede Kamer in stemming zul len worden gebracht. Groene hart Een grote meerderheid van de Tweede Kamer is tegen handha ving in de bestaande plannen van Rijksweg 3, die dwars door het Groene Hart van Holland, tussen Amsterdam en Gouda, zou moe ten lopen. Voor deze weg is tot nu toe alleen maar ruimte gereser veerd; concrete plannen bestaan er niet voor. Niettemin toonden zowel de oppo sitiepartijen als het CDA en de SGP zich tegenstander van elke gedachte aan mogelijke aanleg van deze weg. Alleen de WD- fractie wil er nog geen definitieve streep doorzetten: „Je kunt nooit weten", zei De Beer. Hij doelde daarmee op de mogelijkheid dat de voorgenomen verbreding van Rijksweg 4 niet voldoende soe laas zou bieden. Minister Tuijn- man maakte duidelijk dat ook hij niet denkt aan aanleg van Rijks weg 3 door het Groene Hart „Doodzonde zou dat zijn in dat gebied". Haarlem-Leiden Ook is een meerderheid in de Tweede Kamer tegen de aanleg van een nieuwe snelweg tussen Haarlem en Leiden door de Haarlemmermeer. PvdA, D'66, PPR en PSP vinden dat deze weg (Rijksweg 22) moet worden ge schrapt, terwijl het CDA dit weg gedeelte voorlopig naar een late re fase (dat wil zeggen: niet meer deze eeuw) wil verschuiven. Al leen de WD toonde zich voor stander van deze weg, die volgens het Tweede-Kamerlid Waalkens zowel de bestaande Bollenroute kan ontlasten als een goede ver binding voor de toekomstige stad in de Haarlemmermeer (Noron- locatie) kan worden. Zijn fractie genoot De Beer deed de suggestie om deze weg grotendeels te lei den over de route van de provin ciale weg langs de kust, waarvan het einde op dit moment in De Zilk ligt. Chauffeur woonboot-ongeluk bezweken ALPHEN/BODEGRAVEN - De 33-jarige Bodegravenaar, die vorige week de macht over zijn stuur verloor en de woonboot van de familie Van der Hoeven aan de Steekter- weg in Alphen binnenreed, is gisteren aan zijn daarbij op gelopen verwondingen be zweken. De heer Bollander overleed gis termorgen rond 10 uur in het Academisch Ziekenhuis in Leiden, waar hij sinds het noodlottige ongeval verbleef. Bollander laat een vrouw (27) en kinderen van 4 en 6 jaar na. De totaal vernielde woonboot van de familie Van der Hoek werd gisteren leeggepompt en gelicht. ALPHEN AAN DEN RIJN - De familie Van der Hoek heeft weer een dak boven haar hoofd. Nadat donder dagavond een vrachtwagen pardoes de woonark "Iris" in de Oude Rijn langs de Steekterweg in Al phen kwam binnengedaverd, was het gezin letterlijk in één klap dakloos. Bij kennissen in Koudekerk vond het echtpaar een tijdelijk onderdak. Het wach ten was vervolgens op een verlossend telefoontje van de gemeente Alphen. Dat kwam, sneller dan verwacht, gisteren, vrijdag liet chef W. de Ruijter van het bureau woonruimtezaken nog weten dat het niet zo eenvoudig was om snel woonruimte te vinden. "Er zijn de laatste weken maar één of twee flatjes leeggekomen", aldus De Ruijter toen. Gisteren kon hij toch de sleutels van een flat aan het Stortemelk in de Alphense wijk Rid- derveld overhandigen aan het dolgelukkige echt paar. "We verhuizen bij wijze van spreken van een schuurtje naar een paleis", aldus de heer Van der Hoek. Of de flat aan het Stortemelk een definitief thuis wordt voor het echtpaar is nog niet zeker. "Je woont wel heerlijk vrij in een woonschip", verklaart Van der Hoek. "Het hangt er ook beetje van af of de boot nog te herstellen is. Er zal op z'n minst bouw moeten komen". KATWIJK - De politie in Katwijk heeft in samenwerking met de politie in Wassenaar en Leiden vijf diefstallen in de badplaats opgelost. De daders ervan zijn drie vrouwen (24,23 en 22 jaar) uit Leiden en een 24-jarige echtge noot. Ze stalen voor ruim 12.000 gulden aan goederen. De zaak kwam aan het rollen toen de Katwijkse politie vorige week de 24-jarige vrouw betrapte op een poging tot diefstal bij een meubelhandel. De vrouw was toen in gezelschap van een 20-ja- rige Leidse. De laatste bleek alleen zes nieuwe broeken in Wassenaar te hebben gestolen. De 24-jarige vrouw had samen met de twee andere Leidse dames en een man, Katwijk als "werkterrein Het viertal maak te zich in februari schuldig aan diefstal van twee gouden ringen, een televisiespel, schrijf- en re kenmachine, twee filmcamera's, vier elektrische scheerapparaten en drie Perzische tapijten. Giftig DDT gevonden bij vijf kwekers VALKENBURG - De politie van Rijnsburg heeft in Valkenburg bij vijf kwekers het gebruik van verboden chemische bestrij dingsmiddelen geconstateerd. Bij het onderzoek, dat in samen werking met de opsporings dienst van de algemene inspec tie bij zeven Valkenburgse kwe kers is gehouden, werd onder meer DDT aangetroffen. De stof fen, die nog aan een nader on derzoek worden onderworpen, werden gevonden in de daar voor wettelijke verplichte kast voor bestrijdingsmiddelen. Volgens een woordvoerder van de politie worden in de toekomst ook bij andere kwekers dit soort controles gehouden. OP SASSENHEIMSE SCHIPHOL/SASSENHEIM Plotselinge ruzie heeft uiteinde lijk geleid tot de moord op de 30- jarige Maria J. B. Janssen uit Sas- senheim. Dat althans conclu deert de rijkspolitie dienst lucht vaart van Schiphol na de jongste verklaring van de echtgenoot van de Sassenheimse die zelf aangifte deed van de moord en in verband daarmee inmiddels is aangehou den. Maria Janssen werd gisterochtend vroeg levenloos en met wurgspo- ren aangetroffen in haar auto op Schiphol. De wagen stond ge parkeerd op de parkeerplaats voor bezoekers (PI) van de lucht haven. De Sassenheimse leefde al Avond in vrouwencafé over Simone WOUBRUGGE - De oude eike boom, die voor de boerderij van de familie Kroes aan de Comrie- kade staat wordt opnieuw met de ondergang bedreigd. Vrijdag is ontdekt dat de in 1865 geplante boom overgoten is met petro leum en zwavelzuur, terwijl er te vens gaten in de stam zijn ge boord. De boom - waarvoor de Woubrugse milieucommissie alle mogelijke moeite doet om hem te behouden - werd al eerder met omkappen bedreigd. Hij staat nieuwbouwplannen van Kroes in de weg. De schade die nu aan de boom is aangebracht is des te teleurstel lender omdat het bestemmings plan "Thuisweide" er van uitging dat alle waardevolle bomen in deze omgeving1 behouden moes ten blijven. Dit streven is door de vandalistische handelingen van het afgelopen weekeinde door kruist. Hopelijk is door snelle ak- tie, waarbij boomchirurgie mo gelijk nog kin helpen, dit Wou brugse cultuur-historische mo nument nog te redden. Overigens zal men in Woubrugge goed moeten opletten dat niet nóg twee sierende bomen bin nenkort zullen verdwijnen, na melijk de twee linden die voor de ingang van het gebouw Imma- nuel staan, eveneens aan de Com- riekade. Zoals bekend wordt dit gebouw binnen afzienbare tijd gesloopt om plaats te maken voor nieuwbouw. ruim veertien maanden geschei den van haar man, de 45-jarige P. G. uit het Brabantse Budel. Zij waren gewikkeld in een echt scheidingsprocedure. Het nog kinderloze echtpaar had Schiphpl gekozen om elkaar nog eens te ontmoeten. Volgens de verklaring van de verdachte par keerden zij alle twee hun wagen op de grote parkeerplaats van de luchthaven en besloten daarna in zijn wagen naar Amsterdam te rijden om daar ergens te dineren. Nadat zij in Amsterdam op stap wa ren geweest, besloot het echtpaar naar de woning van de Sassen heimse aan de Teijlingenlaan 1 te rijden. Daar zijn zij, zo luidt de verklaring, met elkaar naar bed gegaan om daarna weer terug te keren naar Schiphol waar nog al tijd de auto van Maria Janssen stond geparkeerd. In de auto van Maria Janssen moet het toen na een hevige ruzie tot een handgemeen zijn gekomen, waarbij de Sassenheimse uitein delijk door wurging om het leven werd gebracht. de Beauvoir Besef ALPHEN AAN DEN RIJN - Lief hebbers van het werk van de Franse schrijfster en feministe Simone de Beauvoir kunnen vanavond terecht in het Alphens vrouwencafé. Daar wordt de film "Portret van Simone de Beau voir" getoond. De levensgezellin van de Franse filosoof/schrijver Jean Paul Sar tre wordt in de film geportret teerd door Alice Schwartzer. De ze uitgeefster van het feministi sche blad "Emma" interviewt De Beauvoir onder meer over de vrouwenbeweging, het huwelijk, de positie van de huisvrouw en de relatie tussen socialisme en fe minisme. Het vrouwencafé gaat om 20.00 uur open. Volgens de woordvoerder van de rijkspolitie dienst luchtvaart die de zaak leidt besefte de wettige echtgenoot van Maria Janssen pas toen hij inmiddels in Brabant was aangekomen wat er precies was gebeurd. Hij belde daarop de gemeente-politie van 's-Herto- genbosch met de mededeling dat zijn vrouw in een auto op Schip hol lag. De politie trof na enige minuten het stoffelijk overschot aan. P. G. werd gearresteerd. Politie-ambtenaren van de rijks politie van Schiphol hebben gis termiddag nog een nader onder zoek verricht in de woning van Maria Janssen. Zij woonde daar al ruim één jaar en was werkzaam als secretaresse bij de verffabriek Sikkens in Sassenheim.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18