cnsszsznsi Hervormden gaan IKON wat meer begeleiden Evangelische Vrouwenbond" komt er C en A op z'n Amerikaans Kerken te weinig bezig met de media Tien mille voor de zendingen leerlingen niet te vroeg laten kiezen DINSDAG 11 MAART 1 De synode van de Hervormde Kerk gaat een permanente commissie instellen ter begeleiding van de hervormde leden in het bestuur van de IKON. Deze commissie krijgt tot taak, de vragen van de kerk aan de IKON en van de IKON aan de kerk door te spreken en ook in de synode aan de orde te stellen. Daarnaast komt er een studiecom missie die het hele veld van het omroepbestel, de massa media in het algemeen en de daarmee samenhangende theologische vragen zal bestuderen. Kerk, tevens bestuurslid van de IKON, zei zaterdag bij de discus- Avondgebed. Op de woensdagen 12,19 en 26 maart en 2 april wordt in de hal van de Vredeskerk aan de Burggravenlaan in Leiden van kwart over 7 tot kwart voor 8 een oecumenisch avondgebed ge houden. Doopfeest. De Leidse Advent- gemeente - die haar diensten al tijd op zaterdag houdt (Lok- horstkerk) - viert vrijdagavond om half 8 in de baptistenkerk aan de Oude Rijn (nr. 3) een doopfeest waarbij zeven nieuwe leden met een doop door onderdompeling aan de gemeente worden toege voegd. "Aangezien de doop door onderdompeling juist nu een veel besproken onderwerp is, nodi gen wij alle belangstellenden uit dit doopfeest bij te wonen", schreef de heer N. de Vree te Zoe- terwoude ons. Hij verzorgt de publiciteit van het "Kerkgenoot schap der Zevendedagsadventis ten". De bijeenkomst zal worden opgeluisterd met zang en muziek. Kernwapens. Een grote meer derheid van de pastorale raad in het rooms-katholieke bisdom Den Bosch, waaronder kardinaal Willebrands, vindt het onaan vaardbaar dat de samenleving haar veiligheid zoekt in een sys teem dat berust op kernwapens, waardoor aan de menselijke ge schiedenis een eind kan komen. De raad wijdde zijn laatste verga dering geheel aan dit onderwerp. Gasten waren mevrouw Marga Klompé, de heer L. Hogebrink, schrijver van de handleiding voor de Hervormde Kerk over de kernbewapening, tevens lid van het Interkerkelijk Vredesberaad, en een luchtmachtofficier, werk zaam op het ministerie van de fensie. De vraag was hoe dit principiële "nee" reëel kan worden gemaakt. Een radicale ontwapening zag niemand als een goede mogelijk heid. Drie stappen werden ge noemd: verwijdering van deze wapens uit ons land, geen ver dere aanmaak en het afleggen van de verklaring dat wij niet als eersten deze wapens zullen ge bruiken. De raad was het erover eens dat het gesprek over de kernbewapening niet mag wor den overgelaten aan "deskundi- Humanisme Jongerenweekeinde. Jongeren die meer over het humanisme willen weten zijn op 14, 15 en 16 maart welkbm op een humanis tisch jeugdweekeinde in de jeugdherberg "De Alteveer" in Arnhem. Er zal in groepjes van tien deelnemers worden gepraat over thema's als "Humanisme en jezelf', "Rolpatronen" en "Leef vormen". Die onderwerpen zijn niet bindend. De deelnemers zijn vrij om zelf te bepalen waarmee zij dit weekeinde zullen bezig zijn. Verdere inlichtingen kan Wim Ha gen geven: Rijnsburgersingel 70, Leiden, telefoon 134610. Dreigement. Vijftig Franse menswetenschappers - katholie ken en niet-katholieken - dreigen hun medewerking aan katholie ke kerkelijke instellingen op te zeggen als de kerkelijke autori teiten niet ophouden met maat regelen tegen priesters die we tenschappelijk werk doen. De in tellectuelen willen solidair zijn met hun priester-collega's die in verband met hun werk door de kerkelijke autoriteiten zijn of worden aangepakt. Over de kwa liteit van dit werk wil de groep zich niet uitspreken, wel over het feit dat zij de getroffenen als se rieuze wetenschappers be schouwt. Kerkelijke instanties doen vaak een beroep op mensen van de we tenschap en maken gebruik van de resultaten van hun werk. De intellectuelen verklaren nu, niet meer met de kerk te willen sa menwerken als deze op zo'n be twistbare manier met haar eigen geleerden omgaat. Actie. De Italiaanse priesterbe weging "Vocatio" is een actie be gonnen tegen het verplichte priestercelibaat. Ze wil ook ko men tot de oprichting van een "Johannes 23-tribunaal", dat zou moeten oordelen over belangrij ke gebeurtenissen op kerkelijk en religieus gebied. In verband hiermee verklaart "Vocatio" zich solidair met theologen als Schil- lebeekx en Küng. sie in de synode over de IKON- nota dat de IKON de kerkelijk! begeleiding van bestuursleden zeker toejuicht. Het gesprek tus sen de kerken en de IKON heeft de afgelopen jaren, volgens Van den Heuvel, geen noemenswaar dige voortgang geboekt. Toch kan de IKON de betrokkenheid van de kerken niet missen. De kerken, aldus Van den Heuvel, zijn nog te weinig bezig met de media en de ontwikkelingen die daar gaande zijn. Opleiding De synode sprak ook over de be leidsnota van de Raad voor de Herderlijke Zorg, waarin nogal pittige opmerkingen worden gemaakt over de opleiding van de predikanten (zie de pagina "geestelijk leven" in deze krant van zaterdag). De Leidse kerkelijke hoogleraar dr. F. O. van Gennep, oud-rector van het hervormde seminarie in Driebergen, toonde zich geïrri teerd door wat de raad daarover schrijft. Hij noemde het stuk in het algemeen "oppervlakkig, slordig en modieus". In de nota wordt onder meer gewezen op het nut van pastoraal-psycholo- gische trainingen. Dr. Van Gen nep zei dat er de laatste tientallen jaren zoveel trainingen zijn ge komen dat uitbreiding daarvan toch wel te veel van het goede is. Bovendien beveelt de raad een training aan die .wat haar metho de betreft, allang op het semina rie wordt gebruikt. Dr. R. Kaptein, secretaris van de Raad voor de Herderlijke Zorg, antwoordde daarop dat de oplei ding tot predikant van het begin af gericht moet zijn op het prakti sche werken in de gemeente. Het kennen en kunnen moeten gelijk opgaan. "Nü is de opleiding moeilijk direct bruikbaar in de praktijk. Een heel anders geaarde opleiding is onze droom". Het synodebestuur zal proberen, middelen te vinden om de bezet ting van het secretariaat van de Raad voor de Herderlijke Zorg - dat nu bestaat uit ds. Kaptein en een secretaresse - met één man (of vrouw) uit te breiden. Arbeid i Ove De Raad voor de zaken heid en Samenleving zal binnen de sectie "sociale vragen" van de Raad van Kerken de discussie over het arbeidsvraagstuk moe ten bevorderen, zo sprak de sy node uit, en dat op basis van de recente bisschoppelijke Vasten brief en de eigen gespreksnota "Ter verkenning en peiling van de arbeidssituatie". Hierbij moe ten alternatieven in de sociaal- economische politiek duidelijk worden aangegeven. De raad zal de bespreking van zijn nota in de synode nog in het stuk verwer ken. Als de synode dan de eind tekst heeft vastgesteld, kan de nota naar de plaatselijke gemeen ten. Verscheidene synodeleden pleitten voor een nadruk in de nota op structurele veranderingen in de samenleving. Dr. G. K. Koch, voorzitter van de raad, zei dat het geen van bovenaf opgelegd stuk is, waarin "de kerk" duidelijke uitspraken doet. "Niet 'de kerk' moet uitspraken doen over dit onderwerp maar de gemeenten. Het rapport wil bepaalde zaken in de maatschappij signaleren. De gemeenteleden moeten dan zelf een oordeel vormen. Dienstboek Met overgrote meerderheid besloot de synode om met de Geretor- meerde Kerken te komen tot een gemeenschappelijk dienstboek voor de kerkdiensten. Het boekje "Onze hulp", dat al in veel ge meenten wordt gebruikt, werd nu vrij gegeven als een "proeve voor liturgisch gebruikHier mee sloot de hervormde synode nauw aan bij wat de gerefor meerde synode, ook vorige week. over het gemeenschappelijke dienstboek en het boekje "Onze hulp" had gezegd. LEIDERDORP - De jaarlijkse- actie oan de protestantse- scholen in Leiderdorp voorheb werk van de zendingscent rat in Oegstgeest en Leusden heeft' ditmaal 10.000 opgebracht. Dat werd zondag in alle kerken tijdens speciale diensten met de schooljeugd bekendge maakt. In de Dorpskerk werd daartoe een bakfiets met post zakken binnengereden. De vele kerkgangers moesten zich daarbij voorstellen dat de zakken waren gevuld met gi robiljetten tot een bedrag van tien mille. Het geld zal worden gebruikt voor de aanschaf van ver voermiddelen voor zen dingsmedewerkers op het In- donesische eiland Celebes. De afstanden zijn daar groot en de wegen niet al te best. Beroepingen Beroepingswéik. Hervormde kerk: beroepen te Papendrecht J.C. de Bie Rijssen, te Leimuiden kandidaat T.S. Fahner Zeist, te Putten (deelgemeente) J. Seton Wanneperveen; bedankt voor Nieuw Loosdrecht WE. Steen beek 's Gravenzande, voor Din- teloord H.A. Samson Streefkerk, voor Kootwijk J. Westland Amersfoort. Gereformeerde Kerken: beroepen te Waddinxveen J.P. Kakes De venter; bedankt voor Westmaas W.H.G. Sienot Koudum. Gereformeerde kerken vrijge maakt: bedankt voor Giessen- dam R.T. Urban Goes, voor Lely stad. Vlaardingen en Zoetermeer J.H. Ulehake Leeuwarden. Nederlands Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Langerak en voor IJsselmuiden W.J. van der Linde Heerenveen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: beroepen te Elburg B. Bouw Scheveningen; aangenomen naar Hoogeveen R. Hol Nieuwe Pe- kela. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Katwijk J. Mol Rijssen te Boskoop A. Vergunst Veen. die bedankte voor Franklin Lakes (Canada); bedankt voor Klaas waal J. Koster Barneveld, voor Aalburg J. Karens Opheusden, voor Unionville P. Honkoop Kampen. (Van onze redactie geestelijk leven) Algemeen wordt verwacht dat een "rechtse" afscheiding binnen de Nederlandse Christen-Vrou wenbond (NCVB) niet meer is te voorkomen. De nieuwe bond zal om te beginnen onderdak bieden aan alle vrouwen die de tegen woordige koers van de zestig jarige NCVB principieel afwij zen. Hij gaat hoogstwaarschijn lijk "Evangelische Vrouwen bond" heten. Niet "reformato risch", omdat dit begrip te be perkt is en de bond een "zo breed mogelijke" basis moet hebben. Het landelijke actiecomité "Ver ontruste vrouwen in de Neder landse Christen-Vrouwenbond dat onlangs in de publiciteit kwam met ernstige kritiek op het beleid van het hoofdbestuur, is "teleurgesteld en verbijsterd" over de reactie van het hoofdbe stuur op deze kritiek. Die reactie was verwoord in een brief aan het actiecomité en alle leden van de bond. "Teleurgesteld" omdat het had gehoopt dat "iets van onze redelijke argumenten" voor het hoofdbestuur aanvaardbaar zou zijn geweest. "Verbijsterd" om dat het oordeel van het hoofdbe stuur over de verontrusting on juist" is en de tegenargumenten "misleidend" zijn. Het actiecomité blijft van mening "dat de bijbel niet ondergeschikt gemaakt mag worden aan nieuwe inzichten en opvattingen". "Het hoofdbestuur laat meer ruimte voor een dynamische opvatting van het gezag van de bijbel". Eigenzinnig De verontruste vrouwen, die veel sympathiebetuigingen hebben ontvangen, zijn door de ongewij zigde opstelling van het hoofdbe stuur in hun bezwaren versterkt. De meditatie in het februari nummer van het NCVB-blad "Informatie" over het bijbelboek Openbaring beschouwt het ac tiecomité als een voorbeeld van "eigenzinnige en onbijbelse ideeën". "Daarin wordt dit boek geheel aards geïnterpreteerd en ideologisch en revolutionair ge- De bezwaarde vrouwen ontkennen dat de NCVB indertijd is opge richt vanuit "feministische idea len". "De NCVB werd opgericht als een getuigenis tegen de uit de revolutiegeest opgekomen be weging voor vrouwenemancipa tie. Men wilde juist laten uitko men dat de vrouw een heel eigen en onvervangbare plaats inneemt in gezin en maatschappij, in overeenstemming met het Woord van God". Nu vast staat dat het hoofdbestuur van de NCVB niet van plan is te rug te keren tot "het rechte pad", zijn de verontruste vrouwen er zeker van dat die andere chris ten-vrouwenbond er komt. Zij willen hem "Evangelische Vrouwenbond" noemen. Ten eerste om duidelijk te laten zien op welke grondslag zij staan en ten tweede om de deur zo wijd mogelijk open te zetten voor ie-" der die een koersbepaling als van de NCVB moet afkeuren Maar eerst wachten de vrouwen nog de "Bezinningsdag" af die op zaterdag 22 maart in de Gracht- kerk in Amersfoort, van kwart over 10 tot kwart voor 4, wordt gehouden. De thema's van deze dag zijn: "De taak van de chris tenvrouw nu" en "De christen vrouw en de veranderde moraal" Sprekers zijn onder anderen me vrouw C. L. Beerman-de Roos en ir. J. van der Graaf De laatste is secretaris van de Gereformeerde Bond in de Hervormde Kerk en hoofdredacteur van het blad "De Waarheidsvriend Lezers schrijven Oudt Leyden Naar aanleiding van uw artikel over rotisserie "Oud Leyden" met als kop "We begrijpen niet waarom" kan ik het echtpaar Hendriks wat informatie verstrekken. Ik heb namelijk met mijn wouw en zoon op zaterdag 17 november 1979 voor het eerst het restaurant bezocht. De bedoeling was een eenvoudige pannekoek te nutti gen. Bij binnenkomst wilden wij aan een tafel bij het raam plaatsne men, die vrij was. De serveerster kwam en vroeg ons wat wij wil den gebruiken. Toen ze hoorde dat wij een pannekoek wensten NOORDWIJKERHOUT - "Een middenschool heeft zoveel be langrijke kenmerken dat het dwaasheid zou zijn om deze ex perimenten op een zijspoor te rangeren", aldus staatssecretaris De Jong van Onderwijs en We tenschappen. Hij zei dit gisteren in een inleiding op de tweedaagse conferentie over de midden school georganiseerd door de Landelijke Pedagogische Centra in het congrescentrum Leeu wenhorst in Noordwijkerhout. De conferentie is bedoeld om allen die bij de voorbereiding van het onderwijsbeleid betrokken zijn te informeren over de stand van zaken bij de onderwijsvernieu wing. met name over de midden school. De staatssecretaris her innerde eraan dat hij heeft inge stemd met het zogenaamde eer ste fase beleid dat is uitgewerkt in het Ontwikkelingsplan voor het werd ons verzocht de tafel te verlaten en in een ander gedeelte van de zaak plaats te nemen. Na ongeveer 15 a 20 minuten te heb ben gewacht werd ons de panne koek geserveerd. Bij het opeten van die pannekoek bleek dat deze niet gaar was en daarom ook niet smaakte. Daar wij een gedeelte hebben laten staan konden wij na twee tot drie maal de ober daartoe te hebben verzocht afrekenen. Bij het afre kenen zei mijn vrouw de ober dat de pannekoeken niet hadden ge smaakt. Na weinig of geen notitie hiervan te hebben genomen ad viseerde hij ons het maar aan de kok te melden. Nadat wij teleur gesteld het restaurant hadden verlaten blijkt nu dat de heren die Michelin vertegenwoordigen te recht Rtisserie Oudt Leyden hun ster hebben ontnomen. Voor ons is het geen vraag waarom. Voortgezet Onderwijs (OPVO). Die eerste fase gaat uit van een vrij lange periode waarin de leer lingen hetzelfde onderwijs vol gen. De staatssecretaris ver klaarde zich tegen het plan om de leerlingen al voor de brugklas een bepaalde richting te laten kiezen. Vanmorgen hield Han Gunneman, de nieuwe voorzitter van de Pro testants Christelijke Onderwijs vakorganisatie (PCO), een toe spraak op dezelfde conferentie. "Het ligt binnen de mogelijkhe den van de onderwijsvakorgani saties er voor te zorgen dat in Ne derland een middenschool van de grond komt", zo luidde de conclusie van zijn verhaal. Gun neman keerde zich tegen het Ontwikkelingsplan voor het Voortgezet Onderwijs. Hij zei een twee- of meerjarige brugpenode ongeloofwaardig te vinden. Daar tegenover stelde hij dat het kind in het onderwijs centraal moet staan, waarbij de kansarme en de gehandicapte leerlingen speciale aandacht verdienen. De huidige structuur van het onderwijs le vert nodeloze barrières, zo meen de hi j. Aan het meest eenvoudige ge recht werd ons inziens te weinig aandacht geschonken. De heren van Michelin eten misschien ook weieens pannekoeken en niet al tijd op de Veluwe gezochte pad destoelen. C. van Leeuwen Rosenburg 41 Leiderdorp Slap Harm van der Meulen van het CNV vindt de resultaten van het ka merdebat teleurstellend. Hij gaat nog verder met Z(jn conclusies: het parlement is doof geweest voor de signalen uit de maat schappij. Ik vind het niet zo vreemd. Van der Meulen met z'n achterban is me de schuldig aan de huidige situa tie. Wim Kok van de FNV met z'n mensen vechten zich stuk om een beetje recht en een "eerlijke" verdeling. Als zo'n strijd vruch ten had afgeworpen had wel de achterban van Van der Meulen geplukt, zonder er veel voor ge daan te hebben. Het CNV is dan zo christelijk maar ze weten helemaal niet wat wer kelijk christen-zijn is. Dan vecht je je stuk voor een ander, dan ben je niet bang voor een hartinfarct noch voor een proces aan je broek. Je hebt dan maar één doel voor ogen: waar hebben de men- am recht op. zeker die met de laagste inkomens. Nu hangt Van der Meulen zo'n beetje m tussen Wim Kok en Van Veen. Lekker slap gedoe. En dan nog verbaasd zijn hor deze rege ring handelt. Hoe is het mogelijk Ik houd absoluut niet van dit soort slappe mensen. Je staat er gens achter en dan doe je er ook alles aan wat in je vermogen ligt. Met alleen praten met deze rege ring kom je er niet. Ik wens Wim Kok en de zijnen die wel hun nek durven uitsteken veel succes M. C. J. Bosch Topaaslaan IKK Leiden AMSTERDAM - Wie zijn of haar liefde voor Amerika deze zomer niet onder stoelen of banken wil steken hoeft niet gehuld in de "stars and stri pes" rond te lopen. Een be zoekje aan C en A - vanaf 29 maart ook in Alphen aan den Rijn - is voldoende om te ver anderen in een perfect Ame- rikaantje. Het is een sportieve, vrolijke nonchalante mode die vooral de jeugd wel zal aanspreken. En al zie ik nu niet direct veel vrouwen in de vinyljurk met a-symetrische sluiting en rok boven de knie (f 110,-) rond lopen, toch is dat een "durver- tje" van de eerste orde als je maar weet hoe je zoiets moet dragen. Maar wie bij C en A deze zomer het beste aan hun trekken komen zijn toch wel de felle aanhangsters van een lange broek. Cowboy-jeans met daarop een geruite of felrose geborduurd hemd (f26,-); de witte 3/4 badstof jumpsuit voor de boulevard en de glimmende, a-symetrisch sluitende overall voor de dis- kotheek. Kleding kortom waarbij "vrij bewegen" een van de belangrijkste pluspun ten is. Er zijn natulirlijk ook jurkjes en rok/blouse combinaties. Bij de rokken is de plissée on vermijdelijk. De felle kleur- tjes in de rok lila blauw en turquoise (f 55) halen het "brave" dat zo'n combinatie met blouse en blazer al gauw heeft weer weg. De jurkjes hangen ook heel losjes om de mannequins heen. Zeker de volslanke types zullen bij het zien van de jurkjes van C en A verlicht adem halen. De mannen zien er bij C en A ook heel sportief en kleurig uit. Al blijft die echte Ameri kaanse ruitbroek ze gelukkig bespaard, ze zullen maar moeilijk om een vrolijk ge streept polo-shirt en een heel smal veterachtig stropdasje heen kunnen. En waarom ook, voor een keertje is het best leuk. Wie niet van felle kleuren houdt kan altijd nog kiezen voor licht blauw of wit maar dan wel met een bijpas sende trui heel losjes over de schouders geknoopt. Maar het leukst is dat Ameri kaanse stijltje toch wel in de kinderkleding met veel pitti ge jasjes in snoepgoedkleur tjes, jumpsuits en leuke strandpakjes met smock- werk. Het belooft, althans wat C en A betreft, een kleurige zomer te worden. Het strenge silhouet is verdwenen. Drukke prints hebben plaats gemaakt voor diagonale lijnen, a-symetri- sche sluitingen en veel ritsen. Het zware schouderaccent is verdwenen. De kleuren va- rieeren van zacht pastel tot De overall, hét kledingstuk voor dit voorjaar. Links een model met a-sy metrische sluiting. De inzet is grijs, de rest geel. De knopen en sierru zorgen voor een leuk accent I 120). Rechts een grijs jack met knalgele voering en een bijpassende pantalon (J 110- en 60. i De badstof sweater kost.l id-en isook te koop met een levensgroot portret van favorieten uil de i wereld. vrij hard, wat tot gedurfde combinaties kan leiden. De stoffen passen zich aan aan de gemakkelijke tendens: seer- sucker, cloqué. pique, chintz, glanskatoen en veel badstof. HENRIÈTTE van der hoeven

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17