Probleempje met Beatrix LanJrok opponent maar wint boksfinale NEC FC Den Haag, wie wint? ONVERWACHT VERLIES OEGSTGEEST IAAF wil geen "tegenspelen" in remise Mevrouw Blom stak majorettes in liet nieuw BIJZONDERE TEKENING GEWONNEN Speel mee in de Toto afcj DINSDAG 11 MAART 1980 door Sjak Jansen Er gaal geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek Tips en wensen voor Publiek' kunt u s middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Even een probleempje. Hoe moet dat straks na de troonswisseling met al die Prinses Beatrixscholen en Prinses Beatrixstraten? Worden die school- en straatnamen straks allemaal veranderd in Koningin Beatrix...? Bij de straatnamen ligt die Leiden heeft er echter wel een kwestie niet zo bijster moeilijk. Zo er een Bea- trixstraat is, heeft me nige gemeente, ter voor koming van dit soort ak kevietjes, de toevoeging 'prinses' of 'koningin' er gewoon afgelaten. Leiden en Noordwijk zijn daar een voorbeeld van. Leiden heeft er echter v tje. Aan de Morsweg om pre cies te zijn. Schoolhoofd R. J. Elderenbosch voelt er reuze de i moment? r. Laten we opzij- Ze werd er verlegen van. me vrouw J. Blom uit Nieuw-, koop, toen ze zaterdag onder veel feestbetoon van loco burgemeester mevrouw A. van der Most-De Ridder een zilveren armbandhorloge kreeg. Een aardigheidje dat mevrouw Blom (44) volgens de Nieuw- koopse gemeenschap dubbel en dwars had verdiend omdat zij in nog geen vier weken het versierde de majorettes van muziekvereniging Eensge zind in het nieuw te steken. Dat geheel belangeloos uiter aard. Vier weken aan één stuk achter de naaimachine. Het resultaat mag er wezen. De majorettes in een spiksplinternieuw bordeaux-rood jurkje. Niet van een japon uit de winkel te onderscheiden. En dan wil mevrouw Blom me proberen wijs te maken dat ze bepaald geen ster is achter de naaima chine. Kom nou. Maar waarom daar zoveel ophef over wordt gemaakt, begrijpt rrievrouw Blom niet. „Dat hoeft voor mij helemaal niet". Katwijk is wat dat betreft echter een uitzondering. Deze bad: plaats heeft een 'Prinses Bea- ti ixlaan' en of die laan dan in 'Koningin Beatrixlaan' zal worden omgedoopt, tja, daar heeft men op het gemeente huis nog niet bij stilgestaan. Tezijnertijd zullen daar vol gens de gemeentevoorlicht-1 ster de richtlijnen van hoger hand voor zijn. Maar thans ziet zij het probleem nog niet zo. „Als ik u was zou ik dit onderwerp meteen laten val len", zegt ze. Briefpapier Wat moet je op zc Goede raad is du de straten maar schuiven en verder gaan met de scholen. Maar wemelen van de Prinses Beatrixscho len doet het niet in deze con treien. verklaart ze. „Ik vind het zelf hartstikke leuk om te doen. Maar ineens word je dan overladen met bloemen en zo. Stel ik allemaal heel erg op prijs natuurlijk, maar het overdondert je wel. „Mensen moeten niet de indruk krijgen, dat ik het daarom heb gedaan", vreest ze. „Het is zuiver plezier geweest. M'n man en twee dochters zitten bij Eensgezind. Dus zo gek is het niet, dat ik die jurkjes heb gemaakt. „Maar al die belangstelling zo opeens. Niks voor mij hoor. Laat mij maar rustig m'n huishouden doen, dan is het mij goed", aldus een lachende mevrouw vanachter de naai machine. school aanstonds te verande ren in 'Koningin Beatrix- school'. Sterker nog: Elderenbosch heeft het al aanhangig ge maakt bij het schoolbestuur. Dat een naamsverandering administratieve rompslomp met zich brengt, is niet zo n bezwaar, vindt hij. Het huidi ge briefpapier is toch bijna op. Elderenbosch is ook stellig van plan aan de inhuldiging van Beatrix op zijn school de no dige aandacht te schenken. Waar ben je anders Beatrix- school voor, nietwaar? Bodegraven Bodegraven beschikt eveneens over een school, die naar de kroonprinses is vernoemd. J. van der Vlist, voorzitter van het schoolbestuur verklaart voorshands geen enkele aan leiding te zien de 'Prinses Beatrixschool' om te dopen in 'Koningin Beatrixschool'. „Wanneer de algemene richt lijn straks luidt dit wel te doen. is het voor ons mis schien het overwegen Komen we terecht in Katwijk, waar A. van den Werken, hoofd van de Prinses Beatrix- school, zegt: „Naamsveran dering of niet zal mijns in ziens niet zozeer een zaak zijn van het schoolbestuur of het onderwijzend personeel. Dat zal grotendeels afhangen van de richtlijnen, die de Rijks voorlichtingsdienst (RVD) daarvoor stelt. „Die richtlijnen zullen wij aan houden. Logisch, want toen wij destijds het idee kregen onze school naar Beatrix te vernoemen, moesten we voor toestemming ons ook tot de RVD richten. Wanneer u dus uitsluitsel wilt hebben, zult u zich tot de RVD moeten wen den." Wachten Gossie, dacht ik. En ineens werd ik herinnerd aan die keer, dat ik een praatje wilde maken met een dame van de huishoudelijke dienst van de Koninklijke Stallen. Alles leek in kannen en kruiken, alleen moest de RVD zijn ja woord nog geven. Maar dat zou niet zo'n punt zijn, veron derstelde men daar. De heer W. van den Berghe had het verzoek in behandeling ge nomen en deze zou mij spoe dig bellen, stelde men mij ge- k wachten dus. Dagen en da gen gingen voorbij. Ik woog bijna een ons, toen zelf maar gebeld. „Aah", sprak meneer Van den Berghe, „ik had uw telefoontje veel eerder ver wacht. Ik had u meteen al kunnen vertellen dat van een gesprek met die dame geen enkele sprake kan zijn." Toen begon ik in te zien dat die meneer Van den Berghe wel een ontzettend belangrijk man moest zijn. En nu met deze Beatrix-kwestie mocht mij wederom het genoegen smaken in contact te treden met deze autoriteit, voor wie ik werkelijk mijn petje af neem. Tjonge jonge, bofte ik even. Dus de telefoon gepakt. „Meneer Van den Berghe is in bespreking sprak z n secre taresse, „maar geeft u mij uw telefoonnummer, dan zal me neer Van den Berghe u van middag terugbellen. Heus waar, vroeg ik. Kan ik daarvan op aan? „Natuurlijksprak zijn secre taresse. Ik kon het maar niet geloven, dus een uurtje later belde ik opnieuw en weer een uurtje later nog eens. Van den Berghe was nog steeds in be spreking. „Hij belt u nog vanmiddag", sprak z'n secretaresse nog eens. „En in het uiterste ge val. hoort u morgen van hem. Maar bellen doet hij u. daar kunt u op rekenen." Dat was donderdagmiddag. Samenwerking Ik wachten en wachten maar geen meneer Van den Berghe. Ach ja, wat verwacht je ook van zo'n belangrijke man? Maar inmiddels is het maan dagmiddag half zes. En nog immer geen teken van me neer Van den Berghe. Nou moe, ik denk dat ik maar naar huis ga. Ik hoop niet, meneer Van den Berghe, dat u me dat kwalijk neemt, maar om nu te gaan zitten wachten totdat m'n kin de emt daa Hopelijk kunt u dat billijken, meneer Van den Berghe, vant ik zou het ernstig be treu dit chtbare samenwerking op enigerlei wijze zou schaden. En voor ik het vergeet: neem me vooral niet kwalijk dat ik u gestoord heb. Dit zijn v.l.n.r. Dorothee Vries, Brenda Botermans en Janne- Marie Berkheij uit de zesde klas van de Sjaloomschool in Kutuijk aan den Rijn. Hun klas heeft meegedaan aan een soort opstelwedstrijd, die door het Nederlandse Jeugd Rode Kruis was uitgeschre ven in het kader van het on derwijsproject 'Maximo'. Te keningen van zogeheten be kende Nederlanders (en be trekking hebbend op het kind waren daarmee te winnen. Doel van het onderwijsproject 'was schoolgaande kinderen in ons land te informeren over de leefsituatie van leeftijds genoten in de Derde Wereld. De wedstrijd bestond uit het afmaken van een verhaaltje over Maximo,een Peruviaan se boerenzoon die vanuit de Andes naar de hoofdstad Li ma trekt, lijna 500 kinderen stuurden hun werkstuk in. Daaruit werden $r achttien geselec teerd en de inzenders daar van werden dus beloond met zo'n tekening. Dorothee kreeg er eentje van Martin Brozius. Brenda van Ria Bremer en Janne-Marie van Mela de Vries. Fwee leerlingen van de Sassen - heimse basisschool Opdreef vielen overigens ook in de prijzen. Margot Fukkink ont ving een door Herman Em- mink getekende prent en Ro bert van Brugge viel een teke ning van Frans Derks ten deel. DEN HAAG - "Als je vrees hebt voor de opponent dan is je moed het grootst". Deze spreuk las Chris Lantrok gister middag enkele uren voor de finale van het Zuidhollands bokskampioenschap. Pas na de verovering van de titel in het zwaarweltergewicht realiseerde Lantrok zich wat hij eigenlijk had gelezen. "Elke keer als ik in de ring moet verschijnen dan lees ik ter voorbereiding boeken over boksen. Nu las ik deze spreuk en inderdaad het klopt, want ik had van te voren nooit verwacht van Smit te winnen, maar daardoor was ik wel erg gemotiveerd". DTS overigens dub- in het uitverkochte Bantamgewicht Ger i de prestatiepartij van werd door de districts Zuid- Het was voor bel feest 'Amicitia'. Gorreewor Mannusen technische Holland kampioenswaardig be vonden in de junioren C-klasse. De 17-jarige Leidenaar moesteen dergelijke wedstrijd afwerken, omdat de andere finalist in het ziekenhuis lag en geen andere ju nioren zich in het bantamgewicht hadden ingeschreven. Gorree, die tegen de Schiedamse vlieg- gewicht Marinus (hij werd in de lichtste gewichtscategorie kam pioenswaardig bevonden) zijn eerste partij bokste, stond bij zonder nerveus in de ring, maar plaatste wel een groot aantal goe de stoten. De drie juryleden ken den hem uiteindelijk een 2-1 zege toe. Een 2-1 overwinning boekte ook Lantrok. De 26-jarige Leidenaar, die bekend staat om zijn snelle knock outs liet zijn aanhang lang in het ongewisse over zijn vorm. De pupil van trainer Dik Snik had al sinds oktober niet meer ge bokst en vond het een uiterst on aangename verrassing, dat vorige week maandag de halve finale te gen Knoop niet was doorgegaan. Mentaal zat ik toen zelf in de knoop". En omdat hij mentaal ui terst zwak is. had zijn coach hem voor het duel met Smit niet eens voor het Nederlands kampioen schap ingeschreven. "Ik dacht", verklaarde Snik naderhand "dat je het toch niet tegen hem zou redden, want je was waardeloos op de training. En je had totaal geen zelfvertrouwen". Dat laatste was er ook de oorzaak van dat Lantrok de nodige klap pen in de eerste ronde kreeg te verwerken. Hij ging zelfs een keer tegen het canvas, maar dat kwam door duwen van zijn op ponent. In de tweede ronde kre gen zowel Lantrok als Smit we gens duwen een berisping. Hoe wel de DTS-er er door toedoen van de Rotterdammer twee keei neerging liet Lantrok Smit wél goed kennismaken met het can vas. Op een linkse hoek had hij geen antwoord en ging daarop gestrekt neer tot grote verrassing van iedereen, nu hij als grote fa voriet voor de titel was getipt. De bokser van RBV Oorschot kreeg vlak daarop nog een gevoelige linkse op zijn rechterwenk brauw. Niettemin moest ook Lantrok ervaren dat "Smit toch wel erg hard kan slaan". "Maar hij ging tegen mij af als een gieter, terwijl hij traint als een prof". Overige uitslagen: Bantamgewicht C: Maas wordt kampioensw.aar- dig geacht na k.o. tegen Lois. Fi nale halfzwaargewicht C: Bok wint door interventie van arbitei van De Raat. Finale zwaarwelter gewicht B: Lefebre wint op pun ten van Van Herk, Finale mid dengewicht B: Monteiro wint op punten van Kasten. Finale half zwaargewicht B: Krumpelman wint op punten van Schrader Lichtweltergewicht A: Beynen wordt niet kampioenswaardig geacht tegen Hooft, die op pun ten wint. Finale weltergewicht A: Sloof wint op punten van Ba- chau. Finale middengewicht A: V.dTak wint door k.o. van Van de IJssel. Finale zwaargewicht A: Kramer wint op punten van De Groot. HERMAN POOS Chris Lantrok links op archieffoto) eiste gisteravond de Zuidhollandse bokstitel voor zich op. PARIJS (AP) - Op de eerste dag van de vergadering van de inter nationale amateur atletiekbond, de IAAF, is bekendgemaakt dat de bond geen toestemming zal geven tot toernooien die worden gehouden door of in landen wel ke de Olympische Spelen te Moskou boycotten. Dit was heel duidelijk een reactie op het Amerikaanse voornemen een soort van 'tegenspelen' te or ganiseren. Bij de IAAF zijn 162 nationale en regionale atletiekbonden aange sloten. De vergadering van Parijs die tQt morgen duurt wordt ge houden door de bestuursraad van de IAAF. die 18 leden heeft. De IAAF, aldus de verklaring van gisteren heeft de verantwoorde- AANSTAAND WEEKEND Met die uitslag hebt u uiteraard geen moeite. Die hebt u dus alvast goed. En die andere twaalf wedstrijden, daar komt u ook wel uit. Wie niet meespeelt, wint nooit Enpakook uw kans in de Toto-Gelijk lijkheid aanvaard voor de "tech nische controle" van de baan- en veldsporten in Moskou en. stro kend met de grondbeginselen van het Olympisch handvest, heeft besloten "geen belangrijke baan- en veldsporten te organise ren als die samen zouden vallen met de Olympische Spelen". De atletiek federatie besloot voorts haar eerste wereldkampioen schappen in 1983 in de Finse hoofdstad Helsinki te houden. De organisatoren verkozen Helsin ki met 11 stemmen tegen zes bo ven de Westduitse stad Stuttgart. Het zullen de eerste wereldkam pioenschappen van de IAAF zijn die buiten het kader van de Olympische Spelen zullen wor den gehouden. Onderzoek De internationale sportbonden wij zen alternatieve, vrije spelen, zo als die door de Amerikaanse pre sident Carter voorgesteld zijn, af. Dit publiceert het Duitse weekblad Der Stern deze week in zijn editie na een wereldwijd opi nieonderzoek. Het ligt voor de hand dat zonder hulp van de in ternationale sportfederaties de organisatie van de zogeheten al ternatieve. vrije spelen nauwe lijks tot de mogelijkheden be hoort. Tot deze slotsom kwam ook de Duitse minister ven bui tenlandse zaken, Hans-Dietrich Genscher. KATWIJK - In de hoofdklasse van de Leidse zaalvoetbal- competitie leed Oegstgeest gisteravond een onverwachte 4-1 nederlaag tegen Vd Plas. EKL Boys betaalde het loon van de arrogantie in de wedstrijd tegen hekkesluiter Roo- denburg. De ploeg waande zich na een 3-0 voorsprong veilig, maar de Leidse opponent vocht uitstekend terug en kon uiteindelijk een verdienstelijk 3-3 gelijkspel be groeten. Vd Plas-Oegstgeest 4-1 De Oegstgeestenuren kwamen nog goed weg mei thuisploeg creëerde een groot aantal kansen, mai stond een monsterzege in de weg. Oegstgeest mu seerde Ron van der Kolk, maar dit kon toch niet het matige spelletje dat het team speelde. Met de rust bleef de stand door een doelpunt van Martin van der Plas beperkt tot 1-0, maai het even goed 5-0 kunnen zijn. O.a. Wim van der Plas, Martin van der Plas en Huug Aandewiel lieten goede kansen onbenut. In de tweede helft was er een aanvallend Oegstgeest tezien dat. door het stugge verdedigen van de thuisploeg, maar zelden kon door breken. Na 15 minuten kreeg Bouman een stflot van Gert Zwaan niet goed ondei controle De bal pron de voeten van Adri Pluimgaaf, die de kans gretig benutte: '1 0. Peter Wieman bracht Oegstgeest op aangeven van Peter Hogewoning nog even in de race terug (2-1maar hierna maakten Huug Aandewiel en Leo Hoek er uit counters 3-1 en 4-1 van. EKL Hoys-Roodenburg £-3 De Katwijkers startten overtuigend en stonden via trefTers van Pim van der Meer met de rust dan ook op een comfortabele 2-0 voorsprong. Na de pauze drong de thuisploeg nog wel wat aan. maar vond de 2 0 eigenlijk allang prachtig. Dat Jan Pijnakker er na lb minten 3-0 van maakte was mooi meegenomen. Een verkeerde terugspeel bal van Gijs Colle was er de oor/aak van dat Theo Budding 3-1 kon scoren. De Kooiclub kreeg door dit doelpunt vleugels en zette EKL onder druk. Door te koit aan spelen van Pim van der Meer leed Wim de Roo balverlies Peter Kuun onderschepte het leder en schoot 3-2 in In dezelfde minuut kwam Roodenburg door een doelpunt van Bram van Eigen zelfs op gelijk» hoogte 3-3. De thuisploeg was plotseling wakkergeschud, maai nu was het te laat om de zege in de wacht te slepen. n 4-1 nederlaag. De ee per Cock Bouman weliswaar de gebles- gelderi VELDEN (ANP) - De zaterdag af gebroken partij uit de eerste ron de van de tweekamp tussen Kortsjnoi en Petrosjan uit de kwartfinales van het kandidaten toernooi is gisteren na 70 zetten in remise geëindigd. De stand na twee partijen is 1-1. De remise werd aangeboden door Viktor Kortsjnoi op dezelfde ma nier. waarop de tweede partij werd beëindigd: het kruisen van de beide wijsvingers. Petrosjan accepteerde het aanbod vrijwel onmiddellijk met een hoofdknik. Tussen beide spelers werd geen woord gewisseld De derde party zal vandaag worden gespeeld.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15