POST-PLOEG nNTCOOCHFTT) Ligterink haakt af VRIJ-UIT Dat paard maakte van Parijs-Nice iets aardigs "Berg niet steil genoeg" Proftennistoernooi van Rotterdam sterk gedevalueerd DINSDAG 11 MAART 1980 PAGINA 13 Parijs-Nice, de rit naar de zon, is gewoonlijk een wielerkoers waar ik niet naar om kijk. Nog zo vroeg in het seizoen la ten de renners niet echt hun tanden zien. Dus meestal "snel" ik van zo'n verslag in de krant even de kop om te we ten wie er aan de leiding gaat. Meer niet. Maar dit jaar spreekt de wed strijd mij zeer aan. Zaterdag koerste er tot mijn grote vreugde een paard (of een ponyde berichten daar over spraken elkaar tegen) in het peloton mee, als ik het tenminste goed heb begrepen. In plaats van het wiel (of des noods de staart) van het beest te houden, haakte Jan Raas met nog tien anderen) meteen af. Naar zijn zeggen omdat hij zijn leven niet op het spel wilde zetten met zo'n viervoe ter in de gelederen. Dat leek me een beetje overdreven. Als u het mij vraagt kon hij die knol gewoon niet bijhouden. Wat uiteraard treurig is voor een wereldkampioen. Ik had verder dolgraag willen weten op welke plaats dat paard eigenlijk was geëin digd, maar in geen der ver slagen lees je hoe het met hem (of haar, want het zou me in het geheel niet verbazen als het hier een eigenzinnig paard van de vrouwelijke kunne betrof) is afgelopen. Zondag weer opwinding in Pa rijs-Nice. Een etappe met sneeuw, glad wegdek en tem peratuur onder het vriespunt. De rit naar de zon is dus ook al niet meer wat-ie geweest is. De renners klaagden steen en been, vonden dat de wedstrijd had moeten worden afgelast, maar hun protest baatte niet, omdat er in hun gelederen geen eenstemmigheid heerst- te. Van die Franse organisa toren krijg je overigens ook geen hoogte, hoor. Twee jaar terug, toen de Tour in Leiden startte, was Félix Lévitan al doodsbang voor de natte keitjes van de Br eestraat, nu er veel grotere gevaren waren en nog wel aan het begin van het lange seizoen), stond men er op dat de renners doorgin gen. De omstandigheden in deze etappe deden flauwtjes her inneren aan de oertijd van de wielersport. Toen moesten de coureurs alles trotseren wat er op hun pad kwam. Hun fiet sen waren zwaar en verre van perfect, ze moesten alles zelf repareren, verzorging onder weg bestond niet, ploegleiders moesten nog worden uitge vonden. De wegen waren, vooral in de bergen, afgrijse lijk en de ritten zonder uit zondering zeer lang (zo'n 400 kilometer). Naar het weer werd niet gekeken. Zo'n etapje van 130 km in Pa rijs-Nice in barre omstandig heden is voor een keertje wel goed. Hét onderstreept nog eens dat de vergetenkam pioenen van weleer kerels van staal en schokbeton waren. Geweld. De rellen (en vernielingen) rond Ajax-Feyenoord verras sen mij in het geheel niet. De al jaren aanwezige halve crimi naliteit binnen de krijtlijnen trekt steeds meer de hele cri minaliteit erbuiten aan. Pe riodiek zul je met dit soort uitwassen te maken krijgen. Enerzijds vind ik het jammer dat de NOS-technici niet een uiterste poging hebben ge daan de uitzending van Ajax-Feyenoord toch nog mogelijk te maken. Nu werd. immers niet het tuig gedu peerd dat tot de geweldple gingen overging (want dat was zelf bij de wedstrijd aanwezig), maar de onschul dig e,tv-kijker die van beelden verstoken bleef. Bovendien: er bestaat al jaren geweld op en rond de voetbal velden. Wie hebben dat in de loop der jaren beter geregi streerd dan diezelfde technici van de NOS. Welnu, dan zou den ze eigenlijk niet meteen moeten afhaken als het ge weld zich eens op hun eigen stoep afspeelt. Aan de andere kant kun je ook zeggen: er zijn grenzen. En het mag natuurlijk niet zo zijn dat plezier en ontspanning van de tv-kijker tezelfdertijd angst, schrik en afgrijzen voor de technici betekenen. De sfeer van rommel, rottigheid, onsportivit,eit om niet te zeg gen vuiligheid, het gebrek aan de meest elementaire vorm van stijl - zij zullen de top- voetballerij nog eens tot de ondergang voeren. Vervolgens wordt de verslagge- Driftkikkertje In het laatste nummer van 't Kikkertje, het cluborgaan van de Leidse voetbalvereni ging Lugdunum, valt het be stuurslid Daan v.d. Berg hef tig uit tegen deze krant. Hij is boos omdat er, enige tijd te rug, geen voorbeschouwing van de derby Lugdunum- Roodenburg op de sportpagi na's heeft geprijkt. En hij is het zeer oneens met de consta tering van onze verslaggever dat het tweede doelpunt van Lugdunum in buitenspel-po sitie is gescoord. netje" en een "paljas" ge noemd. En de krant moet maar snel met de vuilnisman Het bekende liedje. Ik kan mij er niet erg druk over maken. Zo lang in dit land de voetbal rolt, ruim 100 jaar dus, wordt er al gebakkeleid over wel of geen voorbeschouwing en wel of geen buitenspel. En daar horen kennelijk ook scheld partijen bij. In de loop van de kleine twintig jaar dat ik het journalistieke ambacht uitoe fen heb ik elke denkbare krachtterm al naar mijn hoofd gehad. Ik kan er niet mee zitten en de verslaggever die dat wel doet, deugt een voudig niet voor dit vak. Van der Berg heeft in grote woede de pen gegrepen en zijn emoties op papier uitgegoten. Zoiets lucht op, ik weet het, maar verstandig is het zelden Want in grote boosheid schrijf je nogal gauw onzin neer. Ook Van der Berg is daar niet aan ontkomen; ik zal daar straks een voorbeeld van geven. "Schrijf nooit in woede", was de eerste les die je ingepeperd kreeg van Henri Knap, ooit mijn docent in de praktische journalistiek aan het Insti tuut van Perswetenschappen in Amsterdam. "Ga desnoods de hond uitlatennaar de bio scoop, zeen de dienstmaagd, maar schrijf niet, want je maakt brokken" Zelf ging Knap zich altijd voor de spiegel staan scheren als hij in woede was ontstoken over iets dat hij moest be schrijven. "Want er is niets dat zo kalmeert en relativeert als je eigen boze smoel", zei hij. Ik heb daar in de loop der jaren zeer veel baat bij ge vonden. Invloed Wat heeft Van der Berg in zijn opwinding nu aan het papier prijsgegeven? Dit: "Het is in het algemeen in Lei den al jaren zo dat het bezoek aan voetbalwedstrijden van Leidse clubs minimaal is. Ook nu weer in zo'n belangrijke derby (Lugdunum-Rooden- burg) met de kans op aan trekkelijk voetbal, is de publieke belangstelling aan de lage kant geweest. Slechts 645 toegangsbewijzen zijn verkocht en dat viel mij uiter aard erg tegen. De oorzaak ligt m.i. voor een groot deel aan de negatieve verslagge ving van het Leidsch Dagblad. Ook UVS kampt hier naar mijn menig de laat ste tijd mee. Door het voor te stellen of het allemaal maar kommer en kwel is, zullen de neutrale bezoekers zich wel tweemaal bedenken voordat ze naar UVS gaan kijken". Van der Berg dicht de krant een invloed toe die zij niet bezit. Mensen willen graag weten Door Ruud Paauw wat hun krant er van vindt, maar bepalen dan zelf wel wat zij doen of nalaten. Er zijn films door kranten zeer negatief beoordeeld waar voor het toch storm liep. Over Vader Abraham en de Zange res zonder Naam is zelden iets aardigs geschreven en kijk eens naar de verkoop van hun platen. En hoe is er in de kran ten niet gewezen op de geva ren van alcohol en sigaretten roken.... De teruggang van de belang stelling voor de voetballerij is al jaren aan de gang. Dat is ook geen Leidse zaak, maar een in het hele land spelende kwestie, waaraan een com plex van factoren ten grond slag ligt. Wat UVS betreft: of je het nu wel of geen kommer en kwel noemt, UVS is één der degra datiekandidaten en die trok ken zelfs in de hoog tij periode van het voetbal al weinig publiek. Dat kan de krant echt niet helpen. AchVan der Berg weet dat diep in zijn hart allemaal best. Zijn blik werd alleen even vertroebeldtloor zijn woede. Enfin, hij kent de remedie nu: scheren voor de spiegel. Mis schien dat hij dan, al is het maar even, ziet dat er méér paljassen in de wereld zijn. VILLARD DE LANS - Met nog twee wedstrijddagen voor de boeg heeft Gilbert Duclos-Lasalle zijn aanspraken op de eindoverwinning in Parijs- Nice niet alleen behouden, maar zelfs vergroot. De Franse ploegmakker van Hennie Kuiper veroverde im mers in de vijfde etappe vijf seconden tijdsvergoeding, omdat hij kort na de start in St. Etienne als tweede over de top van de Col du Grand Bois wiekte. Dat hij in de eind sprint na een rit zonder geschiedenis geen rol van beteke nis speelde, deerde hem niet. De witte leiderstrui bleef stevig om zijn schouders, en dat was voor Duclos-Lasalle het belangrijkste. vallers getoond. Zoiets waardeer ik". Langerijs en Van der Meer duikel den drie plaatsen in de totaal rangschikking, Frits Pirard viel nog iets verder terug, waaruit bleek dat het gisteren voor de Nederlanders geen zonnige dag was. Vergeleken met de weers omstandigheden tijdens de eer der verreden etappes mocht er dit keer wel van verbetering worden gesproken. Er was in elk geval eindelijk eens geen sneeuw, geen hagel en geen regen. Een vera deming na de verschrikkingen van het weekeinde. Klaus-Peter Thaler, die in de sprint bergop Willems, Knetemann en Maertens het makijken gaf, vormde voor de pupil van chef d'équipe Maurice Demuer geen bedreiging. Het was voor Thalers ploeg Teka de tweede etap peoverwinning. Eerder glorieer de Noel de Jonckheere. Het meest beteuterd keken in de wintersportplaats Villard de Lans (niet ver van Grenoble gele gen) eigenlijk alleen Daniel Wil lems en de renners van Peter Post. Vooral de Belgische wie- Ierprins, die na de teleurstellende verrichtingen in de vorige etap pes vurig had gehoopt ten minste als dagwinnaar gehuldigd te worden, slikte een teleurstelling weg. De Raleighs van Peter Post waren enigszins ontgoocheld omdat hun keiharde werken in het laat ste koersuur, toen de karavaan een kilometers lange stijging moest overwinnen, evenmin met de dagprijs beloond werd. Bo vendien kon Leo van Vliet tijdens de temposlag in het besneeuwde landschap de pedalen niet zo snel rond krijgen als de andere goed- geklasseerde renners. Hij bereik te, evenals o.a. Langerijs en Jo- han van der Meer, de finish in het tweede pelotonnetje met drie minuten achterstand. Het kostte hem enkele plaatsen in het alge meen klassement, waarin hij voor de start van de etappe nog op de vijfde stelling prijkte. Wegdek Knetemann werd zodoende (op bijna een minuut van zijn Zwit serse ploegmakker Stefan Mut ter) de bestgeklasseerde Neder lander. „Wij hebben in de lange beklimming naar de eindstreep alles ondernomen om weer eens het succes van een ritzege te proeven", zei Henk Lubberding. „De berg was jammer genoeg niet steil genoeg. Bovendien was het Feestelijk Voor Bernard Vallet kreeg het be gin van de etappe een feestelijk tintje omdat hij zich, met alge mene goedkeuring van het pelo ton, als solist mocht laten toejui chen. in zijn geboortestreek. Naarmate hij de streek bereikte waar steeds minder supporters hem morele steun verschaften, verdween de aanvalsdrift bij Vallet. Nog voordat de helft van de dagopgave tot het verleden behoorde, richtte hij zich dan ook op en wachtte glimlachend op de hoofdmacht. In de koersfinale was het opmerke lijk dat vooral Bernard Hinault zich beijverde om het tempo ach ter de steeds nieuwe demarran- ten zo hoog mogelijk te houden. Of dit een testcase was, dan wel een poging om zelf een greep naar de etappewinst te doen, werd niet geheel duidelijk. Fluisterstem men daarentegen vertelden dat de Peugeots van leider Duclos- Lasalle welwillende medewer king toegezegd hadden gekregen van de tweevoudige Tour de France-winnaar in het verdedi gen van de witte trui. Dit alles onder het motto: liever een Fransman als eindwinnaar van de rit naar de zon dan bijvoor beeld een renner uit de ploeg van Peter Post. wegdek in goede staat. Er kon De samengebundelde krachten zodoende met de grote versnel ling gereden worden". Met het spandoek in zicht moesten Lubberding, Kuiper, Jo Maas en een drietal buitenlanders overi gens afhaken van de vijftien an dere koplopers. „Ik heb veel hin der van mijn geblesseerde pols", aldus Hennie Kuiper. „De tuime ling die ik zaterdag in de eind sprint maakte, heeft toch een scheurtje in dit lichaamsdeel te weeg gebracht. En dat is natuur lijk een handicap". Fred de Bruyne, chef d'équipe van Jo Maas, zei: „Ik til er niet zwaar aan dat Jo Maas nog voor het be gin van de eindsprint losliet. Hij heeft goed gereden en zich in het laatste uur een van de felste aan konden desondanks niet verhin deren dat Gerrie Knetemann in het bergklassement naar de eer ste plaats oprukte. In de punten- rangschikking bleef 'de Kneet' tweede, alhoewel er in de persoon van Daniel Willems wel nieuwe leider kwam. Voor Wil lems, die vorige week aan de start kwam in de stellige overtuiging dat hij Parijs-Nice zou kunnen winnen, moet dit nevenklasse ment nu het einddoel worden in de resterende etappes. Eigenlijk een schrale troost voor hem en voor zijn landgenoten in de kara vaan, die gisteren bovendien Noel de Jonckheere kwijtraakte. De Vlaamse wegsprinter oor deelde dat hij met zijn etap peoverwinning in de rit van za terdag voldoende publiciteit voor zichzelf en zijn Spaanse sponsor Teka had gezorgd. Inpakken en wegwezen, oordeelde De Jonck heere. Met welke 'daad' het aan vankelijk 126 man sterke deel nemersveld is geslonken tot 73 overgeblevenen. De uitslag van de vijfde etappe is: 1. Klaus-Peter Thaler (Wdl) 164.5 km in 4.57.50 (met tijdsvergoeding 4.57.40). 2. Daniel Willems (Bel) z.t. (met tijds vergoeding 4.57.44). 3. Gerrie Knete mann (Ned) z.t. (met tijdsvergoeding 4.57.48). 4. Freddy Maertens (Bel) z.t. 5 Prim (Zwe) op 4.10. Het algemeen klassement. 1. Duclos-Lassalle (Fra) 22.44.09. 2. Mut ter (Zwi) op 2.30.3. Contini (Ita) 3.22.4. Knetemann (Ned) op 3.28.5. Van Vliet (Ned) op 3.40. -jM Klaus-Peter Thaler ocht de vijf de etapps van Parijs-Nice winnen, want hij vormde toch geen bedrei ging voor de drager van de witte leiderstrui, Duclos-Lasalle. LEEUWARDEN (ANP) - Hoewel het toernooi om het schaakkampioenschap van Nederland nog niet op de helft is, gisteren werd de vijfde van de in totaal dertien ronden gespeeld, heeft het er alle schijn van dat slechts nog een viertal spelers in aanmerking komt voor de titel. Die kandidaten zijn Timman, Ree, Langeweg en Van der Wiel. Dit kwartet voert na vijf ronden met 3V2 punt het veld aan. Het heeft een vol punt voorsprong op de concur renten. Titelhouder Ger Ligterink behoort daar vooralsnog niet bij. Hij heeft een achterstand van IV2 punt en mag zich vrijwel kansloos achten voor prolongatie. Ligterink haal de gisteren een magere oogst. Eerst verloor hij naar verwach ting de afgebroken partij tegen Hans Ree, waarna hij de vijfde ronde afsloot met remise tegen Van Wijgerden. Zijn score van een Va uit 2 was bepaald niet in drukwekkend. De vijfde seance kende in Leeu warden een rustig verloop. De se rene rust werd verstoord door Kick Langeweg, die op fraaie wij ze Paul vun der Sterren op nul hield en zich door dit resultaat bij de koplopers voegde. Van der Wiel volgde dit voorbeeld. Zijn duel tegen Carlier werd welis waar afgebroken, maar de Euro pese jeugdkampioen staat een vol stuk voor en zal ongetwijfeld de eventuele voortzetting in winst omzetten. De derde en laatste zege van dc dag kwam op naam van Van der Vliet. Hij versloeg Scheeren en schaar de zich bij de directe achtervol gers, die allen een vijftig pro centscore bezitten. Wit Langeweg Zwart V.d. Sterren 1. d2-d4 Pg8-f6, 2. c2-c4 e7-e6, 3. Pgl-f3 b7-b6. 4. Pbl-c3 Lc8-b7, 5. e2-e3 Lf8- b4, 6. Lfl-d3 Pf6-e4, 7. 0-0 Lb4xc3, 8. b2xc3 f7-f5, 9. Pf3-el 0-0, 10. P2-f3 Pe4- g5 11. Pel-c2 d7-d6, 12. a2-a4 Pb8-d7, 13. a4-a5 e6-e5. 14. Ld3-e2 Pg5-e6. 15. a5-a6 Lb7-e8,16. Pc2-b4 Pd7-f6.17. d4- xe5 d6xe5, 18. Pb4-c6 Dd8-e8, 19. Pc6xe5 Lc8xa6. 20. Lcl-a3 e7-c5, 21. La3-cl La6-b7, 22. Ddl-c2 Pf6-d7, 23. Pe5-d3 De8-f7, 24. Tfl-dl Pe6-e7, 25. Le2-fl Tf8-d8, 26. Pd3-f4 Td8-e8, 27. Dc2-f2 Pd7-e5, 28. Df2-g3 Te8-e7, 29. Tal-a2 Pe5xc4, 30. Dg3-h4 Pctxe3, 31. Lclxe3, Te7xe3, 32. Ta2-d2 Ta8-e8, 33. Td2-d7 Te3-e7, 34. Td7xe7 Df7xe7, 35. Lfl-c4 Pc7-d5, 36. Dh4-e7 Te8xe7, 37. Pf4xd5 Lb7xd5, 38. Tdlxd5 g7-g6, 39. Td5xc5+ Kg8-g7, 40. Tc5-c6, Zwart geeft het op. Uitslagen Vogel-Ree 2-V2, Timman-Böhm 'h-'li, Langeweg-V.d. Sterren 1-0, V.d. Vliet-Seheeren 1-0, V. Dop-Kuijpers V2-V2, Ligtennk-V. Wijgerden 'It-'h. Uitslagen afgebroken partijen uit vierde ronde: Scheeren-Langeweg Va-1/», Ree-Ligterink 1-0 Stand na vijf ronden: 1/4. Langeweg, Ree. V.d. Wiel en Tim man 3 Va -punt, 5/8. Böhm, Kuijpers, V.d. Vliet en Vogel punt. 9/13. V. Dop, Ligterink, Scheeren, V.d. Ster ren en V. Wijgerden 2 punten, 14. Car lier 1 punt. ROTTERDAM - Het ABN-proftennistoernooi is gister avond een nieuwe klap bespaard gebleven. Nadat het evenement als gevolg van het wegblijven van de vedetten al sterk in waarde was verminderd en het afgelopen weekeinde nog eens zeven spelers wegens blessures had den moeten afzeggen, dreigde op de openingsdag ook publiekstrekker Hie Nastase verstek te zullen laten gaan. Pas een half uur voordat hij moest aantreden tegen de Amerikaan Bill Scanion meldde de Roemeen zich in zijn hotel in Rotterdam. Bij zijn aankomst liet hij en passant weten dat hij er niet over prakkizeerde om dezelfde avond nog in actie te komen. Eerst toen hem werd meegedeeld dat hij dan uit het toernooi zou worden gezet, was Nastase zo „vriendelijk" overstag te gaan. Nu de veelgevraagde coryfeeën in de „vrije weken" alle gelegenheid wordt geboden om in twee dagen een a anderhalve ton te verd ïenen, kunnen zij het zich gemakkelijk permitteren om een toernooi fcls in Rotterdam, waar zeven dagen moet worden gespeeld voor een hoofdprijs van 60.000 gulden, te negeren. Dat Jim Connors, de nummer drie van de wereld, deze week wel in Costa Rica speelt in een 50.000 dollar-toernooi, waar maar 12.000 dollar voor de winnaar klaar ligt, roept dan ook grote vraag tekens op. Toernooi-directeur Bonthuis: „We hebben duidelijk onze bedenkingen. Er wordt de spelers het nodige extra gegeven, dat kan niet anders Sanders Slechts een van de vier Nederlanders heeft op de eerste dag de tweede ronde bereikt. Louk Sanders rekende in twee sets af met de Braziliaan Kirmayr (6-4, 7-5) en zal daardoor in de volgende ronde worden gecon fronteerd met de nummer twee van de ranglijst, de sterk gestegen Ame rikaan John Sadri. De pas 15-jarige Erik Wilborts had weinig in te bren- gen tegen de Engelsman Buster Mottram en sprokkelde in twee sets maar vier games bü elkaar 3-6, 1-6. Paul van Min heeft daarentegen spelen laten liggen. Van Min ha.JU..,.J Fransman Goven echter niet voldoende en verloor alsnog met 5-7, 5-7 Marc Albert ging onderuit tegen de Amerikaan Chris Delancy: 6-4 4-6 (na 0-57 en 5-7. Van de acht geplaatste spelers kon de als vijfde getipte Tim Gullikson het niet bolwerken tegen de Zuidafrikaan Johan Kriek: 3-6, 4-6. goede kans om verder te mogen voorsprong van 5-2 tegen de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13