Raad tikt krant op de vingers Nicaragua zoekt hulp voor wederopbouw Samenscholingsverbod in Belgische Voerstreek Nkomo komt op binnenlandse zaken Zimbabwe Geheimzinnige ziekte stewards en stewardessen van Airbus Geweld houdt aan in El Salvador: 17 doden DINSDAG 11 MAART 1980 BUITENLAND PAGINA 11 BRUSSEL - De Belgische regering heeft voor de Voerstreek een ver bod tot samenscholing voor dan vijf personen afgekondigd. Tot deze maatregel van onbepaalde duur werd gisteren besloten naar aanleiding van de Vlaams-Waalse rellen, die zich zondag voordeden in dit gebied ten zuiden van Ne derlands-Limburg. Bij hevige vechtpartijen tussen 2000 Vlaam se demonstranten en enige hon derden Waalse tegenbetogers vielen toen enkele tientallen ge wonden. Bovendien werd grote schade aangericht. Eerste minister Wilfried Martens heeft vandaag nog een gesprek met de leiders van de Franstalige partijen over de situatie in de Voerstreek. De meerderheid van de ongeveer 4000 Rust terug na rellen dit weekeinde dit gebied ijvert voor aansluiting bij de provincie Luik. Het regeer akkoord voorziet echter geen wijzigingVoor de Voerstreek, die nu administratief tot Belgisch Limburg behoort. Sommige Waalse en Brusselse politici eisen dat de indeling van de Voerstreek bij Vlaanderen ongedaan wordt gemaakt. De Voerstreek krijgt steeds meer de functie van uitlaatklep als de spanningen tussen Vlamingen en Walen op nationaal vlak weer eens oplopen. Zondag waren prominente politici van de Vlaamse, Waalse en Brusselse taaipartijen op het Voerense slagveld. Extremisten van allerlei aard - zoals de semi-fascistische Vlaamse Militantenorde (VMO) en een Waalse knokploeg van de .Action Fouronnaise" - vlogen elkaar in de haren. Zowel van Waalse als Vlaamse zijde werd la ter het aftreden van de minister van binnenlandse zaken geëist wegens het optreden van de rijkswacht. Minister-president Martens zei gis teren dat hij moeilijk nog meer rijkswachters naar de Voerstreek kan sturen dan de 1200 die zon dag te vergeefs probeerden vechtpartijen te voorkomen. De verantwoordelijkheid van alle betrokken - dus ook van de rijkswacht - zal nog eens na drukkelijk worden vastgesteld, zei Martens nog als concessie aan de Waalse politici, die vinden dat de rijkswacht te veel naar de Vlamingen luistert. Voorlopig lijkt de rust in de Voerstreek nu te zijn verzekerd door het samen scholingsverbod. Na publikatie verzonnen nieuwe regering van Suriname (Van c redactie buitenland) PARAMARIBO - Gisteren publiceerde de tweede krant van Suriname, De Vrije Stem (oplage ongeveer 8000 exemplaren) een lijst van kandidaten voor de nieuwe Su rinaamse regering. Naar aanleiding van deze publika tie heeft het lid van de Nationale Militaire Raad Bouterse aan de eigenaar-directeur van de krant, de heer Lionarons, vragen ge steld. Lionarons had op de overi gens verzonnen namenlijst een bij voorbaat negatieve reactie ge geven. De Nationale Militaire Raad heeft de kranten verzocht dit soort informatie in het vervolg eerst na te trekken. Zaterdag was over de radio omge roepen dat nog dezelfde avond, of anders zondag, de namen van de kandidaten door de formateurs Bruma en Leeflang aan de Natio nale Militaire Raad zouden wor den voorgelegd. Gisteren zou dan de nieuwe regering worden be kendgemaakt en vandaag zou de beëdiging kunnen plaatsvinden. Dat bericht is, zoals algemeen verwacht, veel te optimistisch gebleken. Tot op dit moment is er niets officieel bekend over de samenstelling van de regering, en het valt niet te verwachten dat die voor morgen rond zal zijn. Wel is gisteren een lid van de Mili taire Raad bij president Ferrier op bezoek geweest'. De afgelopen week hebben de formateurs en de Nationale Militaire Raad een dermate grote hoeveelheid na men over zich uitgestort gekre gen, dat alles mogelijk lijkt. Al lerlei zogenaamde functionele groepen hebben zich bij dé heren Bruma en Leeflang aangemeld, zoals de kerken, de vakbonden, vertegenwoordigers van de ver eniging Surinaams Bedrijfsleven en van de Kamer van Koophan del en Fabrieken. De politieke partijen maakten opnieuw hun opwachting. Zij zullen echter eerst gezuiverd moeten worden van mensen met een besmet poli tiek verleden. Ook de studenten bonden van de middelbare scholen zijn gehoord. Naar verluidt zou Bruma inmiddels twee lijsten hebben, waarvan een met namen uit het bedrijfsleven en een met kandidaten uit de vakbonds- en politieke sfeer. On der de kandidaten die genoemd worden, zijn ook personen die nauwe bindingen hebben met de Thatcher niet geliefd bij Brit LONDEN - Wanneer er in Groot- Brittannië nu verkiezingen zou den worden gehouden, dan zou de Labourpartij de meerderheid in het parlement behalen. Dat blijkt uit een opiniepeiling die tussen 21 en 25 februari in op dracht van het dagblad "Evening Standard" is uitgevoerd. Volgens de opiniepeiling zou bij verkiezingen 46 procent van de stemmen naar Labour gaan ter wijl de conservatieven met 38 procent genoegen zouden moe ten nemen, wat een meerderheid voor Labour betekent van 100 ze tels. Bij de laatste parlements verkiezingen behaalden de con servatieven nog 45 procent van de stemmen. Op de vraag "bent u tevreden over het werk van premier Thatcher? antwoordde 55 procent van de ondervraagden negatief. traditionele partijen en dus reeds een politiek verleden hebben. Dit in tegenstelling tot verklaringen van de leden van de Nationale Militaire Raad, dat op veelbe sproken personen uit het politie ke verleden geen beroep zal wor den gedaan. Overigens heeft de Raad hierbij zelf al de eerste fout gemaakt, door Bruma als forma teur aan te stellen. Zekere kandidaten lijken 'onder anderen Juul Sedney, die al eer der minister-president was van 1969 tot 1973; L. Goede, de minis ter van financiën in het juist afge zette kabinet-Arron; F. Derby van de vakbond C-47; de juist uit de politiek getreden parlementa riër voor de VDP Henk Herren- berg; Harold Rusland van de CLO; Herman Adhin, oud-par lementslid en ex-minister, en zijn broer Jhan Adhin, beiden van de VDP; Ruben Liepaw Sam van de Volkspartij-formateur Leeflang; de bekende en invloedrijke jurist Lim a Po; J. Brahim, de directeur van de Surinaamse Bank; en de planoloog Armand Zunder. Graanboycot tegen Rusland weinig succes WASHINGTON (Reuter) - De Amerikaanse graanboycot tegen de Sowjet-Unie zal minder ge slaagd blijken te zijn dan men aanvankelijk dacht, omdat de Sowjet-Unie op groter schaal graan van elders heeft kunnen invoeren dan men verwachtte. Dit is gisteren meegedeeld door het Amerikaanse ministerie van landbouw. President Carter verbood op 4 ja nuari de levering van 17 miljoen ton graan aan de Sowjet-Unie, bij wijze van straf voor de Russische interventie in Afghanistan. Het ministerie van landhouw schrijft het min of meer falen van de Amerikaanse boycot onder meer toe aan het feit dat Argenti nië heeft geweigerd er zich bij aan te sluiten en waarschijnlijk groter hoeveelheden graan aan de Sowjet-Unie levert. WASHINGTON - Onder de stewards en stewardessen van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Eastern Airlines, die dienst doen op de onlangs aangeschafte Eu ropese Airbus A-300, is een raadselachtige kwaal uitge broken, die kortweg wordt betiteld als „het rode zweet". Een rood vocht, waarvan sommigen beweren dat het bloed is, vormt zich op ge zicht, handen, rug en dijen en op de huid blijven rode vlek ken ter grootte doorgaans van speldeknoppen, nog uren lang zichtbaar. Volgens het Amerikaanse fi nanciële dagblad The Wall- street Journal heeft Eastern inmiddels de hulp ingeroe pen van de medische faculteit van de Columbia-universiteit, de medische afdeling van NASA, (het Amerikaanse ruimtevaartinstituut) de uni versiteit van Duke en de luchtmacht, maar geen van de geleerden die stewards en stewardessen hebben onder zocht, kon tot nog toe achter halen wat „het rode zweet" veroorzaakt. Wel hebben zij vastgesteld dat het gaat om een wezenlijke kwaal en niet om een aanval van massa hysterie, zoals Eastern aan vankelijk dacht, aangezien piloten noch passagiers door het verschijnsel worden aan getast. Echter, een stewardess ver klaarde dat zg, als passagier meevliegend in een Airbus A- 300, ook het rode zweet op de konen had gekregen. De theoneen omtrent de oorzaak varieren van de make-up die de stewardessen gebruiken, tot bacterie-infectie en een combinatie van hoogteve- randenngen, vermoeidheid en uitdroging, door het be trekkelijk geringe vochtge halte van de lucht in vliegtui gen. Maar het is ook mogelijk het onderhoud van de de maaltijden worden verhit, verkeerde reinigingsmidde len worden gebruikt. Eastern is volgens Airbus-in dustrie de enige afnemer van het toestel met dergelijke klachten en het „rode zweet" komt bij andere Amerikaanse maatschappijen die met an dere toestellen vliegen, niet De vakbond die het cabineper soneel van Eastern vertegen woordigt, heelt gedreigd een verzoek te zullen indienen om de A-300 aan de grond te zet ten als het raadsel niet snel wordt opgelost: „Onze leden bloeden tijdens hun werk en wij weten niet waarom". Sommige stewardessen, be vreesd voor blijvende schade aan hun uiterlijk door snelle verschijnselen van veroude ring, weigeren reeds op de Airbus dienst te doen. -^3aw,„ TEHERAN (AP) -Iraniërs, die de bezetters van de Amerikaanse ambassade steunen, sliepen gisteren op straa t vlak voor de ambassade. Toen het er op leekdat de studenten de gegijzelden zouden overdragen aan de Revolutio naire Raad hielden veel mensen demonstratief de wacht bij de ambassade. Poging tot ontvoering; Tindemans BRUSSEL (Reuter) - Twee mannen hebben gisteravond in de buurt van Brussel ge probeerd de vorige Belgische eerste-minister, Leo Tinde mans, te ontvoeren, maar ze zijn door de politie gepakt. Medewerkers van Tindemans, die per auto op weg was naar Hekelgem voor het houden van een spreekbeurt, vertel den dat één van de twee man nen een pistool had. De politie weigerde gisteravond meer bijzonderheden over de zaak te geven. Zij is gevolgd op een weekeinde van hevige ongeregeldheden in de voer streek tussen Vlaams- en Franstaligen. Leo Tindemans is voorman van de Vlaamse vleugel van de Christelijke Volkspartij. GEËLEKTROKUTEERD - Een dominee van de pinkstergemeen te in Finland is zondagavond geëlektrokuteerd bij het toedie nen van de doop aan een elf-jarig kind. De G2-jarige dominee Kaarlo Toivio bevond zich tot aan zijn middel in gewijd water. Op het moment dat iemand hem een microfoon overhandigde om de zegen uit te spreken deed zich kortsluiting voor. SAN SALVADOR (Keuter) - In de afgelopen 24 uur zijn in El Salva dor 17 mensen gedood in de eer ste gewelddadige uitbarstingen na de afkondiging van de staat van beleg door de junta vorige week. Dit hebben veiligheids functionarissen meegedeeld. Elf studenten vonden de dood in een vuurgevecht dat uitbrak toen militairen op zoek naar wapens bij een hogeschool in de stad San Miguel aankwamen. Verder wer den een man en een vrouw op een motorfiets door onbekende schutters doodgeschoten. Van hen werden er vier gedood door veiligheidstroepen. De regerende junta heeft gisteren een nieuw burgerlijk juntalid be noemd. Het is Napoleon Duarte van de christen-democratische partij, die de plaats inneemt van de vorige week afgetreden Dada Hirezi. Duarte, die in 1972 aan de presidentsverkiezingen mee deed, keerde enige maanden ge leden terug uit een ballingschap van acht jaar. SALISBURY (Reuter) - Joshua Nkomo van het Patriottisch Front zal in de eerste regering van een onafhankelijk Zimbabwe minister van binnenlandse zaken worden. Een woordvoerder van de aanstaande premier, Robert Mugabe, heeft dit gisteren mee gedeeld. "Ik ben bevoegd mee te delen dat de functie van minister van binnenlandse zaken aan Nkomo is aangeboden, en dat de ze hem heeft aanvaard", aldus woordvoerder Zvobgo. Op een persconferentie deelde Zvobgo voorts mee dat er twee kabinetszetels aan twee promi nente blanken in Zimbabwe wa ren aangeboden. Hij noemde ech ter geen namen. Nadere details over de samenstelling van de re gering wilde Zvobgo niet geven. Hij verklaarde alleen dat naar verwachting vanmiddag een volledige lijst van ministers zal worden bekendgemaakt. In de afgelopen twee dagen hebben meer dan 600 Zuidafrikaanse mi litairen Rhodesië verlaten. Hun vertrek volgt op de verkiezings overwinning vorige week van Robert Mugabe. Het gaat om gevechtstroepen, die in het zuidoosten van Rhode uë waren gelegen. Deze troepen vormdem ondermeer een afde ling van het (blanke) Rhodesi- sche leger die gespecialiseerd was in de achtervolging van de nationalistische guerrillastrij ders tijdens de oorlog die jaren lang de laatste Britse kolonie in Afrika teisterde. Het vraagstuk militaire aanv ste drie maanden een van de meest omstreden punten ge weest in Rhodes ic Met het terugtrekken van de mili tairen van de republiek is een nieuwe bijdrage geleverd aan het stilzwijgende bestand tussen de regering in Pretoria en Mugabe. ESKIMO - Russische geleerden hebben op het verlaten eiland It- tygran in de Benngzee een reus achtige eskimo-begraafplaats gemaakt van walviskaken ont dekt. De begraafplaats dateert volgens de geleerden uit de eskimobe schaving Punuk" tussen de der tiende en vijftiende eeuw van on ze tijdrekening. ROME (AP) - Politie en voorbij gangers staan voor het kantoor van de Turkse luchtvaartmaatschappij in het centrum van Rome, waa r gis teravond vlak na elkaar twee bonimen ontploften. Eén voorbijganger werd gedood. Zeker vier mensen raaktenyewond, van wie één ernstig. Het geheime Armeense leger heeft zich in een te lefoongesprek met het persbureau UPI verantwoordelijk gesteld voor de aanslagen (Van erslaggqyer Paul de Vri< UTRECHT-Om degeruineerdeeconomie van Nicaragua weer op gang te helpen, is dit jaar zeker 300 miljoen dollar (600 miljoen gulden) nodig. Dat bedrag moet worden besteed aan noodhulp: voedsel, medicijnen, re-activering van de indus trie, wederopbouw van scholen en hui zen en irrigatievoorzieningen voor de landbouw. Een hoge delegatie van de Nicaraguaanse regering en het Sandinistisch Bevrij dingsfront (FSLN) reist momenteel door Europa om een deel van dat bedrag bin nen te praten. Commandante Bayardo Arce, een van de topmannen van het FSLN en lid van de delegatie, vertelde gisteren in Utrecht hoe Nicaragua de ge volgen van de burgeroorlog - die dë Sandinisten augustus vorig jaar aan de macht bracht - te boven wil komen. „Het yolk moet uit zijn ellende worden ge haald. Onze strijd tegen de dictatuur van Anastasio Somoza heeft 18 jaar geduurd. De tirannie van Somoza en zijn vrienden in Washington duurde zelfs 38 jaar. Dat heeft een gigantische achterstand op geleverd", zegt de in groen gevechtspak gestoken Arce. „Toen wij de zaak van de dictatuur overnamen, troffen we een ischeen feitelijkeruine aan. Een bevolking waarvan het overgrote deel analfabeet is, grote kindersterfte, wo ningnood en een werkloosheid van 30 procent. Deze situatie is alleen te veran deren met buitenlandse hulp". Die hoopt hij deze dagen onder meer in Nederland te vinden. Vandaag spreekt de delegatie met minister De Koning (ontwikkelingssamenwerking) en amb tenaren van het ministerie van buiten landse zaken. Waar de Nicaraguanen dan in de eerste plaats over willen pra ten. is technische en technologische hulp en de verlening van kredieten. Het steekt de nieuwe regering bovendien, dat nog geen enkel industrieland zich bereid heeft getoond de buitenlandse schuld (32 miljard guldenvan lu t VOlig* regime kwijt te schelden. Arce verdenkt de Amerikaanse inlichtin gendienst CIA van tegenwerking. Een lening van de VS van 75 miljoen dollar (150 miljoen gulden) is onlangs door het Congres - samen met ontwikkelingsgel den voor andeie Latijns-Amerikaanse landen - voor onbepaalde tijd bevroren „Even dachten we dat die lening het be gin inluidde van een nieuwe politiek van de VS. In het economisch plan voor 1980 hadden we al rekening gehouden met dat geld. Toen bleek, na een geheime zit ting van het Congres, dat we het voorlo pig niet /ouden krggen Waarom'* Om- dat de CIA de congresleden heelt verteld dat de VS in Nicaragua niets me< i te zoeken hadden omdat we volledig in de richting van het socialistische kamp zouden afdrijven". Arce ontkent dat dit het geval i „Wij wil len graag samenwerken niet alle rijke industrielanden die bereid zijn ons te respecteren. We zijn niet voor niets lid geworden van de beweging van niet-g< bonden landen en de lening van de VS wilden wc accepteren /onder te praten over de grote schade, die ze ons in het verleden hebben toegebracht".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11