Binnenskamers Marokkaans geweld in Amsterdam Blokkade oude E-10 in Rijsbergen Albeda voelt niets voor nieuwe ministersperiode Dr. Buskes (80) verbond geloof met actualiteit Auto tegen boom: drie doden MAANDAG 10 MAART 1980 DEN HAAG (GPD. ANP) - Het zou wellicht beter zijn als in een vol gend kabinet de post van sociale zaken wordt bezet door een mi nisterdie minder met het CNV en meer met de FNV verwant is. Dat zei minister Albeda (sociale za ken) zaterdag voor de VARA-mi- crofoon. De laatste jaren heeft steeds een minister van CDA-huize sociale zaken bezet, namelijk Boersma en Albeda, beide AR, terwijl de laatste ook nog een AR-staatsse- cretaris (De Graaf) heeft. Albeda liet weten zelf niet voor een nieuwe periode als minister in te zijn. „Het is een vermoeiende baan. Ik vind één periode wel De loonmaatregel, waarin het ka binet het loonbeleid voor de rest van dit jaar zal vastleggen, wordt volgens Albeda vermoedelijk woensdag bekendgemaakt. Als gevolg van een vorige week door de Tweede Kamer aanvaar de WD-motie krijgt de Kamer na afkondiging van de loonmaatre gel tien dagen de tijd voor een debat over de inhoud ervan. In die tussentijd hoopt Albeda ook nog, „desnoods via radio of tele visie", signalen te krijgen van de sociale partners, nu het overleg in de Stichting van de Arbeid niet zal worden hervat. In het afgelopen weekeinde heb ben de meest betrokken minis ters, Albeda, Van Aardenne (eco nomische zaken), Van der Stee (financiën) en premier Van Agt. uitvoerig overleg gepleegd over de inhoud van de loonmaatregel. Dat overleg wordt vandaag voortgezet en mogelijk morgen pas afgerond. Albeda zei nog niet te kunnen zeg gen hoe de loonmaatregel er uit gaat zien. Hij bestreed dat het ka binet al een kant-en-klare loon maatregel" in de kast had liggen. Hij kondigde voorts aan dat het kabinet voor 15 april met een nieuw wetsontwerp op de ver- mogensaanwasdeling (VAD) zal komen, als een van de manieren om de pijn van de looningreep te verzachten. Volgens oppositieleider Den Uyl ligt het voor de hand dat het CDA bij de invulling van de loonmaat regel rekening zal houden met verzet van FNV en CNV. Dat zal. volgens Den Uyl, in elk geval tot een vermindering van de ver slechtering kunnen leiden. Hij zei dit zaterdagmiddag voor de TROS-radio. Den Uyl waarschuwde ervoor dat ook een regering met de PvdA erin geen populaire maatregelen zal kunnen nemen. "Denk niet dat socialisten goedkoop zijn", zo betoogde hij. Op de vraag wat hij gaat doen als er een tweede kabi net-Van Agt komt. zei Den Uyl er niet tegenop te zien opnieuw vier jaar in de oppositiebank te zitten. "Als er een tweede kabinet-Van Agt komt dan voer ik daar oppo sitie tegen", aldus Den Uyl. Polisario-bijeenkomst in Paradiso verstoord AMSTERDAM (GPD) - Met geweld hebben een paar hon derd Marokkanen zaterdagmiddg een bijeenkomst van het Saharaanse bevrijdingsfront Polisario in het Amster damse Paradisogebouw verstoord. De bijeenkomst was bedoeld als slot van een drie weken durende actie voor Polisario, dat in de Westelijke Sahara tegen Marokko strijdt voor onafhankelijkheid. De organisatoren waren ervan op de hoogte dat de nationalistische Marokkaanse beweging 'Amica- les' Marokkanen in Nederland had opgeroepen tot protest. Rond één uur liepen de eerste tientallen Amicales-aanhangers voor Para diso en schreeuwden tegen be zoekers. Om twee uur was hun aantal aangegroeid tot ongeveer driehonderd. De mobiele een heid van de Amsterdamse politie en de brandweer grepen in toen de fanatiek schreeuwende Ma rokkanen de ruiten van Paradiso ingooiden en twee brandbom men naar binnen wierpen. Twee in Amsterdam wonende Marok kanen zijn aangehouden wegens openlijke geweldpleging. Volgens de staf van Paradiso was de aanval met molotov-cocktails aan de twee zijkanten van het ge bouw duidelijk gepland. De or ganisatoren hebben op verzoek van de politie de bijeenkomst na een uur afgelast, omdat men vreesde dat de aanwezigheid van de mobiele eenheid voor het ge bouw relletjeszoekers zou aan trekken. De schade aan het Para disogebouw is beperkt gebleven tot de ruiten en enkele geblaker de deuren- De mobiele eenheid heeft de pro testerende Marokkanen terugge drongen in de richting van het Leidseplein. Om vier uur werd de afzetting opgeheven, waarna de Amicales-sympathisanten op nieuw met straattegels het Para disogebouw bekogelden. De groep trok vervolgens naar het politiebureau Lijnbaansgracht, waar de vrijlating van hun twee aangehouden landgenoten werd geëist. Deze zijn echter het hele weekeinde vastgehouden voor verhoor. Paradiso heeft gisteren protest i gediend bij de Marokkaanse ai bassade in Den Haag. AMSTERDAM - Opgewonden Marokkanen, waarschijnlijk lid van de nationalistische beweging Amicales gooiden straattegels kapot. Van het gebouw Paradiso werden voorts ruiten ingegooid en met brandbommen er molotov-cocktails andere vernielingen aangericht. Aantjes niet afwijzend UTRECHT (GPD) - Mr. Wirn Aantjes staat in beginsel niet afwijzend tegenover een ad viseursschap van de minister van volkshuisvesting, maar voor hij in een dergelijke be noeming toestemt, moet hij er toch eerst meer van we ten. Dat zei hij ons in een reactie op het bericht dat het kabinet hem wil benoemen als advi seur op het departement van minister Beelaerts van Blok land. Aantjes was zeer verrast, dat hij vrijdagavond een telefoontje van de minister zelf kreeg om over een dergelijke nieuwe functie te komen praten. Zo mogelijk nog meer verrast was hij over het feit dat het bericht over zo n eventuele nieuwe functie de volgende dag al in de krant stond. „Ik wil het eerst maar eens ho ren", aldus mr. Aantjes. „Raadsadviseur in vaste dienst" is de officiële om schrijving van de functie die het kabinet voor Aantjes op het oog heeft. De vroegere fractieleider van het CDA was jarenlang secretaris van de christelijke werkgevers in de bouw. Hij begon in de ARP- fractie in de Tweede Kamer ook als woordvoerder in volkshuisvestingsaangele genheden. AMSTERDAM - Gistermorgen is in een ziekenhuis in Amsterdam de bekende hervormde predi kant dr. J.J. Buskes overleden. Hij was daarheen gebracht na een hartaanval. Ds. Buskes is tachtig jaar geworden. Om gezondheids redenen ging hij al in 1961 ver vroegd met emeritaat (pensioen), maar hij bleef nog op allerlei ter reinen actief. Johannes Jacobus Buskes werd in 1899 in Utrecht geboren. Hij stu deerde aan de Vrije Universiteit in Amsterdam en werd in 1924 gereformeerd predikant op Texel. Twee jaar later sloot hij Dode na ruzie om fietssleuteltje SCHAGEN (ANP) - De 21-jarige Willem Roubos uit Schagen is in de nacht van zaterdag op zondag tijdens een steekpartij in zijn woonplaats om het leven geko men. De vechtpartij, tussen vier i uit Den Helder en vier i uit Schagen, ontstond na een meningsverschil over een sleuteltje van een damesfiets. Bij deze vechtpartij werd de 21-jarige Schagenaar getroffen door ver schillende messteken, waarna hij ter plaatse overleed. zich aan bij de na een leerkwestie ontstane Gereformeerde Kerken in Hersteld Verband, die in 1945 opging in de Hervormde Kerk. In 1943 werd hij predikant van de hervormde gemeente in de hoofdstad. Ds. Buskes heeft altijd grote be langstelling aan de dag gelegd voor sociale en politieke vragen nationaal en internationaal en voor de rol die de kerk daarin kan spelen. Vóór de oorlog al debat teerde hij regelmatig in het open baar met vrijdenkers en commu nisten en na de oorlog deed hij met andere predikanten de stap naar de SDAP later de PvdA. Van het blad "Socialisme en De mocratie" was hij redacteur. Hij stond ook in de voorste gelederen van de christenpacifistische be weging. Redacteur was hij van het blad "Militia Christi" en VRIJLATING-De 51-jarige indus trieel P. Pluijmen, directeur van een staalconstructiebedrijf in Weert, is vrijdagavond nog vrij onverwacht teruggekeerd uit de DDR, waar hij drie weken gevan gen heeft gezeten op verdenking van spionage. Op zondag 17 februari kwam Pluijmen met een van een West duitser gehuurd sportvliegtuigje per abuis terecht in de Oostduitse Erfurt. Hij was op weg naar Braunschweig in de Bondsre publiek uit de koerst geraakt. t Dominee Buskes "Kerk t tweede voorzitter i Vrede". De preken, toespraken en radio voordrachten van ds. Buskes hebben altijd een groot gehoor gevonden, zijn boeken en bro chures een uitgebreid lezer spubliek. Het bijzondere daarvan was dat hij zijn geloof en overtui ging steeds verbond met de ac tuele situatie. In 1957 kreeg hij voor zijn theologische werk van de Universiteit van Amsterdam het eredoctoraat in de godge leerdheid. In 1954 moest dr. Buskes het, we gens hartklachten, kalmer aan gaan doen. Hij werd toen zieken huispredikant. Dat is hij tot 1961 geweest. Op zijn tachtigste ver jaardag vorig jaar werd hij be noemd tot officier in de Orde van Oranje-Nassau. RIJSBERGEN - Een blokkadeac tie op de oude E-10 in het Bra bantse Rijsbergen, nadat daar zaterdag voor de zoveelste maal een vrachtwagen uit de bocht vloog, heeft gisteren geleid tot ongeregeldheden na ingrijpen door de rijkspolitie. Volgens de actievoerders zouden gister middag aan het slot van de blokkade op de oude E-10, twee politiebusjes zijn ingereden op die nog niet van de weg af v „Ik vond het niet verstandig, dat hadden ze beter niet kunnen doen", was het commentaar van adjudant H. de Schepper, de groepscommandant van de rijkspolitie in Zundert, waar Rijsbergen onder valt. op het op treden van de politiemensen. De blokkade was een gevolg van het ongeluk dat zaterdagmiddag op de oude E-10 gebeurde, toen een vrachtwagen uit de bocht vloog en vijfhuizen schampte. Of liever gezegd: wéér schampte. Want de woning van de familie Hoppenbrouwers werd voor de vijfde maal in een jaar tijd ge raakt. De oorzaak van het ongeval was vermoedelijk oververmoeidheid van de chauffeur, de 22-jarige J. Ij. uit Schiedarri, die met de schrik vrij kwam. Er werd veel schade aangericht aan de geraak te panden, maar bovendien was de hele weg geblokkeerd door de gekantelde vrachtwagen en de sinaasappelen, die meters over de weg rolden. Een aantal Rijsber- genaren eet dit fruit de komende dagen waarschijnlijk voor niets, want hele kisten werden mee naar huis genomen. Het ongeluk vormde voor de men sen van de Belgisch-Nederlandse Stichting 'Vrachtwagens via de E-10' aanleiding om in actie te komen. Alle stichtingsleden werden telefonisch gewaar schuwd. Op hun beurt riepen zij vrijwilligers op om naar de plaats van het ongeval te komen. De weg werd geblokkeerd met per sonenauto's, zodat ook de takel wagens die de gekantelde truck moesten verwijderen er niet door konden. Die blokkade duurde tot ongeveer half negen 's avonds. Toen be sloot men na overleg met de poli tie en burgemeester A. Hartman van Rijsbergen er een einde aan te maken, omdat de situatie in het donker te gevaarlijk zou wor den. Eis De heer Hoppenbrouwers, bewo ner van een van de getroffen wo ningen, had juist een aannemer gevonden die de schade wilde opknappen aan de gevel van de woning, nadat deze bij een zelfde soort ongeluk in augustus vorig jaar voor de vierde keer danig werd vernield. Die aannemer had daarbij echter als eis gesteld dat een gedeelte van de weg voor het verkeer afgesloten zou worden, omdat het anders niet veilig is om op dit punt op een steiger te staan. Afgelopen week had hij van Rijkswaterstaat gehoord dat het niet mogelijk zou zijn een deel van de oude E-10 voor deze werk zaamheden af te sluiten, reden voor het Aktiecomité Vrachtwa gens via E-10 gistermorgen aan te tonen dat een deel van de weg wel afgezet kan worden. Met hekken werd de weg voor het verkeer afgesloten door de actie voerders. Mensen van het actie comité regelden aanvankelijk zelf het verkeer, terwijl er een verzoek naar het gemeentehuis ging om stoplichten te plaatsen. Toen er geen bevestigend ant woord op het verzoek kwam. be sloten de stichtingsmensen om drie uur dat zij niet verantwoor delijk waren om het verkeer te regelen. Binnen korte tijd stond het verkeer muurvast. Daarop greep de politie in, na overleg met dc betrokkenen. Daarbij stond voorop dat con frontatie en agressie voorkomen zou worden. Kort na vier uur werd de blokkade opgeheven. Stichtingsmensen en een aantal vrijwilligers ruimden de hekken weer op. Maar juist toen hiermee een begin werd gemaakt, loeide in Rijsbergen de brandweersire ne om de brandweermensen op te roepen die zouden assisteren bij i de ravage na het zoveelste ongeluk op de oude E-10 in Rijsber het opruimen, Daardoor kwamen veel mensen een kijkje nemen. „Mensen die allemaal op de weg gingen staan om met elkaar de si tuatie te bepraten, en die het ei genlijk wel gezellig vonden dat ze zo eens op straat konden staan" aldus mevrouw Van Kampen, echtgenote van de voorzitter van de stichting. Zr ontstond weer een verkeersop stopping. waarna de politie de mensen verzocht weg te gaan. Dat gebeurde aanvankelijk ook. tot twee busjes op de meute in reden en het tot schermutseling kwa Op de stichtingsmensen trok de politu zich uiteindelijk weer terug er was de weg snel vrij. DEN HAAG /GPD) - Na enkele weken van politieke hoog spanning in de verhouding tussen parlement en regering, ziet het ernaar uit dat in de komende dagen rustig enkele al jarenlang slepende zaken kunnen worden afgehandeld. Daarbij wordt meteen veel gevraagd van de nieuwbak ken minister van financien, mr. Fons van der Stee. Hij zal drie nogal technische wets ontwerpen door het parle ment moeten loodsen, die wel geen groot politiek probleem vormen, maar wel veel van zijn geheugen en bevattings vermogen vragen. Voorts be handelt de Kamer de huur verhoging van 1 juli a.s. Niet vreemd De wetsontwerpen die de kapi taaluitgaven van gemeenten, provincies en waterschappen regelen, zullen Van der Stee niet helemaal vreemd zijn. Hij was bij het opstellen ervan, in 1972, immers als staatssecre taris van financiën zelf be trokken. De nieuwe wetten moeten het Rijk ruimere be voegdheden geven om het le nen door deze publiekrechte lijke lichamen op de kapi taalmarkt te beheersen. De twee andere wetsontwerpen zijn Van der Stee minder be kend. Een betreft een nieuwe regeling voor de financiële betrekkingen met het bui tenland, een wetsontwerp uit 1972 waar hij destijds geen bemoeienis mee had. Deze wet geeft de minister, uit gaande van de vrijheid van betalingsverkeer, de be voegdheid in te grijpen als daartoe aanleiding aanwezig Het oudste wetsontwerp da teert van 8 december 1970 en betreft de registratie van on derhandse leningen op de ka pitaalmarkt. Daardoor moet de Nederlandsche Bank ge gevens ter beschikking krij gen die het inzicht in die on derhandse kapitaalmarkt kunnen vergroten. Die gege vens heeft de bank nodig voor haar beleid en om aan het publiek meer inzicht te geven in de omvang van het kapi taalverkeer. En dan moet Van der Stee zich ook nog buigen over de uit breiding van het Nederlandse aandelenkapitaal in de Inter nationale Financierings Cor poratie (IFC), een orgaan van de Wereldbank, dat via lenin gen het bedrijfsleven in ont wikkelingslanden stimu leert. De Tweede Kamer vindt dat die gelaverstrekking vooral ten goede moet komen aan de al lerarmste landen. En daar is nauwelijks sprake van. Het lijstje met landen waar de IFC projecten financiert, wordt aangevoerd door landen als Brazilië. Turkije, Joegoslavië, Korea. Philippijnen. Mexico, Argentinië, Indonesië en In dia. De Kamer zal de regering vragen haar invloed aan te wenden om de hulp naar veel armere landen te verleg gen. Van der Stee heeft maar een week de tijd gehad om zich door zijn ambtenaren by te la ten praten over al deze wets ontwerpen. De komende da gen kan hij bewijzen of hij te recht de naam heeft een „ma nager" te zijn die je op elk mi nisterie kan inzetten. Huren (1) Het debat over het jaarlijkse huurverhogingspercentage zal voor het eerst in jaren wei nig spektakel te zien geven. CDA en WD staan volledig achter het voorstel van de re gering (6 procent). De PvdA'er Marcel van Dam zal wel krachtig voor een huur verhoging van 5 procent plei ten, maar dat voorstel is vol strekt kansloos. Vóór het de bat morgen begint, staat dus al vast dat de huren op 1 juli 6 procent omhoog gaan. Vorig jaar nog zorgde het huur verhogingsdebat voor veel vuurwerk. Toen vonden op positiepartij PvdA en rege ringsfractie VVD elkaar op 5 procent, terwijl het CDA aan 6 procent vasthield. Staatsse cretaris Brokx (CDA) moest *.oen onder druk van de ka mermeerderheid de 5 procent huurverhoging toch slik ken. WD en CDA zijn het er nu over eens dat de huurverhoging minimaal 6 procent moet be dragen, gezien de ontwikke ling van de bouw- en exploita tiekosten. Brokx heeft de Tweede Kamer al laten weten dat de kostenstijging in de volkshuisvesting eigenlijk een huurverhoging van 7 a 8 procent rechtvaardigt De regering vindt dat in de hui dige economische omstan digheden niet voorbij mag worden gegaan aan de ont wikkeling van de kosten van levensonderhoud en van de inkomens. Met andere woor den: het huurverhogingsper centage moet iets gedrukt worden omdat de meeste mensen er dit jaar niet of nauwelijks in inkomen op voocuit gaan. Huren (2) van 6 in plaats van 5 procent de laagste inkomens zal du peren, mede omdat mensen die financieel in de knel zou den komen door die één pro cent extra huurverhoging, ook meer huursubsidie zullen ontvangen. De PvdA noemt het onaan vaardbaar dat de regering in een tijd dat lonen worden ge kort en de prijscompensatie op de tocht staat, toch met een huurverhoging van 6 procent komt. De socialisten zullen op een algehele huurverhoging van 5 procent aandringen, en voor huizen die de laatste vijf jaar zijn gebouwd (hoge hu ren!) van 3 procent. De huren van een groot aantal woningen in ons land zijn nog niet afgestemd op de kwali teit van het huis. Om die hu ren sneller in overeenstem ming te brengen met de kwa liteit geldt voor veel van die huizen een hoger of lager huurverhogingspercentage. De maximale huurverhoging ligt steeds vier punten boven de normale huurverhoging. Voor 1980 bedraagt die maximum huurverhoging dus 10 procent. Vorig jaar was dat 9 procent. Veel fracties hebben er her haaldelijk bij de regering op aangedrongen het huurver hogingspercentage in een formule vast te leggen, zodat niet ieder jaar weer een enorm gekrakeel ontstaat van partij en die een procentje meer of minder willen. Brokx vindt echter dat de bepaling van de jaarlijkse huurverhoging te zeer een zaak is van politieke besluitvorming om die in een vrij complexe formule te kunnen vangen. Kamerradio De agenda van de Tweede Ka mer bevat morgen na een se rie stemmingen eindelijk het vorige week uitgestelde debat over de illegale buitenlandse werknemers (1 november- wet), alsmede het debat over de huurverhoging. Woensdag maakt de Kamer de behande ling van de begroting van economische zaken af en be gint zij aan de hierboven ge noemde financiële wetjes. Voor donderdag staat de be spreking van het beleid ten aanzien van de Binnenlandse Veiligheidsdienst op het pro gramma. De Eerste Kamer begint mor gen. na de afhandeling van de begroting van het ministerie van volksgezondheid en mi lieuhygiëne met de behande ling van de defensiebegro ting. OUDGASTEL (GPD) - Drie jonge Bredanaars zijn gistermiddag om het leven gekomen toen de auto waarin zij zaten op Kuivezand. onder de gemeente Oudgastel, uit de bocht vloog en tegen een boom klapte. Twee andere inzit tenden van de wagen, waaronder de chauffeur, zijn met diverse verwondingen overgebracht naar het ziekenhuis in Roosen daal. De slachtoffers zijn J. Aarts en A. Malfait, beiden 17 jaar oud. en de 16-jarige F. Appels. Zij raakten bekneld in de wagen en moesten worden bevrijd door de beman ning van de rampenwagen van de Roosendaalse brandweer en de brandweer van Oudgastel. Een van hen was toen reeds overle den. De twee anderen stierven kort na aankomst in het zieken huis. De chauffeur van de auto. de 25-ja- rige W. R. uit Breda, is vermoe delijk de macht over het stuur kwijtgeraakt. De tweede gewon de is de 17-jarige P.M. uit Breda, die achter de bestuurder zat. Eveneens een ernstig ongeval deed zich in de nacht van zaterdag op zondag voor op de rijksweg Venlo-Nijmegen. Hierbij kwa men ook drie personen om het le ven. Twee mensen raakten ern stig gewond. De slachtoffers zaten in een perso nenauto, waarvan de bestuurder bij een inhaalmanoeuvre de macht over het stuur verloor. De auto but.str hii'iri.i n boom. Om het leven kWMM R dl Marokkaan Ah Ejmi (25) uit Ven- rau. zijn landgenoot Chaib Ben- tahar (24), eveneens uit Venraij en de 20-jange Juliette Brouwers uit Blerick. Ook de gewonden heb ben de Marokkaanse nationali teit. De 18-jarige S O uit Wijdenes (ge meente Venhuizen) kwam gister- ■vónd b$ «en verkeei ongeluk op de weg Hoorn-Enkhuizen om het leven. Bij dit ongeluk raakten vi)f anderen vrij ernstig gewond Het ongeluk gebeurde ekelo inha lende tegenligger in de ber raakten. De 18-jarige vrouw kwam daarbij om het leven. De bestuurder van de inhalende au to, de 32-jange HJD uit Enkhui zen reed na het ongeluk door. maar kon enkele uren later in zijn ouderlijke woning worden aan gehouden. Dó politie het ft hem een bloedproef afgenomen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7