Yep Kramer wint 'Gouden Schaats' Deetos pakt microtitel Carlier schaakblind: Jan Timman profiteert V.d. Smissen ontevreden Slechts troostprijzen voor Nederlandse ruiters Hf Katwijkse jeugd redt snelschaak Judoka Numan prolongeert titel Waitz wint veldloop weer MOGELIJK MOLUKS TEAM NAAR INDONESIË MAANDAG 10 MAART 1980 LEEUWARDEN - De strijd om de Nederlandse schaaktitel in Leeuwarden wordt geheel be heerst door de tijdnoodduivel. Legio fouten en blunders zijn daarvan het gevolg geweest. Het grootste tijdnooddrama speelde zich af in de derde ronde. Slacht offer werd Arend van Dop. Hij kon de koning van titelverdedi ger Gert Ligterink in één zet op het matje roepen dan wel de da me veroveren. Hij koos een fou- tieve zettenvolgorde en werd vervolgens zelf mat gezet. Ook niet mis was de partij Vogel- Carlier. Vogel bracht zijn pracht- stelling in tijdnood om zeep en stond bij het afbreken op verlies. In tweede zitting speelde Carlier echter zo slecht, dat hij verloor. -Ook in de vierde ronde speelde Carlier de hoofdrol. Tegen nie mand minder dan Jan Timman bereikte de debutant met origi neel en gedurfd spel een winst- stelling. In tijdnood zag hij de toch wel voor de hand liggende winstweg niet en Timman won zelfs nog. De vierde ronde kende nog meer blunderparvijen. Kuijpers ver sloeg Van der Vliet, die een ge weldige ressource over het hoofd zag, terwijl Paul van der Sterren een "absoluut gewonnen" stel ling in tijdnood vergooide. Uitslagen: derde ronde: Vogel- Carlier 1-0. Vierde ronde: Ree- Ligterink afgebroken; Van Wij- gerden-Van Dop V2-V2; Kuijpers- Van der Vliet 1-0; Scheeren- Langeweg V2-V2; Van der Ster ren-Van der Wiel 0-1; Carlier- Timman 0-1; Böhm-Vogel V2-V2. De stand na vier ronden aan de kop: 1. Jan Timman 3 punten; 2/3 Kick Langeweg en John van der Wiel beiden 2V2 en 4. Hans Ree 2 pun ten en een hangpartij. De eerste partij tussen Viktor Kortsjnoi en Tigran Petrosjan in de kwartfinales van de strijd om het wereldkampioenschap scha ken in Velden is zaterdagavond op de 41e zet afgebroken. Kortsj noi kreeg in een positionele Sla- visch-damegambiet aanvalskan- sen. Voor het berekenen daarvan gebruikte hij echter zoveel tijd, dat hij voor zijn laatste tien zetten nog slechts vijf minuten over had- In grote haast raffelde hij zijn zetten af, waarbij hij op zijn 41e zet (één meer dan hij ver plicht was) een gecompliceerd loperoffer bracht. Petrosjan gaf zijn antwoord daarop onder cou vert af. Vanmiddag, wanneer de partij wordt voortgezet, zal blij ken of Kortsjnoi zijn voordeel in winst kan omzetten. Gisteren besloten beide groot meesters in hun tweede partij, een tamme Nimzo-Indiër, na 16 zetten tot remise. LEIDERDORP - Een ware invasie van Katwijkse "ko ningsjagers" in het Dorpshuis van Leiderdorp redde zaterdag het jeugdtoernooi om de "Leidse" snel- schaaktitels. Ton Rijnsburger, de jeugdleider van de LSB, stond al op het punt de wedstrijden af te gelas ten, want een dag voor het toernooi hadden zich slechts tien "vluggeraars" laten inschrijven, toen zich vrijdagavond laat de Katwijkse afvaardiging meldde. Ter elfder ure, omdat door een communica tiefout binnen het bestuur van de plaatselijke ver eniging de Katwijkse jeugd te laat was ingelicht. Wat betreft de meisjes waren er slechts vier deelneem sters, allen uit Katwijk. Ton Rijnsburgen "het wil er bij mij niet in, dat in het gebied van de Leidse Schaakbond maar vier meisjes te vinden zijn die kunnen snelschaken. Ik denk dat de jeugdleiders van de diverse clubs te weinig hun junioren aanmoe digen om deel te temen aan LSB-toernooien. Zater dag was er geen enkele schaker uit de Veen- en Rijns treek. En toch zijn daar bloeiende jeugdafdelingen". Het kwartet meisjes werd bij de jongens tot 13 jaar ingedeeld. Hoewel drie van de vier schaaksters ou- der waren dan 13 jaar, was dat voor de 11-jarige Je roen Piket geen beletsel om met grote overmacht te winnen. Piket verloor in een dubbelrondige compe titie slechts eenmaal: Peter van der Plas kreeg een dame cadeau, hetgeen 19 punten uit 20 partijen bete kende. Yvonne Koelewijn werd bij de meisjes tot 13 jaar wel heel simpeltjes kampioene, want zij was de enige deelneemster in haar leeftijdsgroep. Zij versloeg Wijnand Kuyt en bezorgde daarmee Daan Kleen de derde plaats. Na een nek aan nek race eindigden Hanneke Aande- wiel en Gerda Langbroek precies gelijk. Pas na drie beslissingspartijen greep Hanneke de titel. De jongens tot 16 en tot 20 jaar speelden ook in één groep. Marcel Piket greep met 15 overwinningen en slechts drie verliespartijen de titel in de groep tot 16 jaar. Gert Koelewijn en Mare Overeem eindigden ge lijk in de klasse tot 20 jaar. De barragepartij won Koelewijn en daarmee was hij kampioen. OpgebrandeHeiden achtste INZELL (SID/ANP) - "Ik ben opgebrand. Het seizoen is voor mij te lang geweest. Met vijf Olympische medailles heb ik mijn schaatscar- rière beëindigd. Ik ben moe". Dat waren de woorden die Eric Heiden na afloop van de wed strijden om de Gouden Schaats in Inzeil sprak. Hij kon allerminst - terugzien op een geslaagd sluit stuk van het Olympisch seizoen. Traditiegetrouw gaat de wereld top in Inzeil nog op jacht naar de Gouden Schaats (waarde ruim duizend gulden) en een handvol records. Ook Heiden had gedacht dat hij zijn loopbaan met het ver beteren van één of twee wereld records had kunnen afsluiten. Maar vorige week, tijdens het toernooi orn het wereldkam pioenschap in Heerenveen, bleek reeds dat Heiden zijn top in eigen land Jieeft gehad. Hoewel hij in Heerenveen geen geluk had met het weer - Hilbert van der Duim werd voor eigen publiek zeer ver rassend wereldkampioen - stelde Heiden toen al dat de grote vorm verdwenen was. "Mentaal kan ik het niet meer bolwerken", sprak hij een week geleden. In Inzeil zette Heiden zijn 500 me ter, de eerste afstand, zwak in. In de laatste bocht maakte hij een misslag, viel niet, maar draaide als een balletdanser om zijn as. In ruim 44 seconden beëindigde hij zijn laatste 500 meter op interna tionaal niveau. "Toen me dat overkwam was de ambitie hele maal weg", verontschuldigde hij zich. Als achtste, op ruim vijf punten afstand van winnaar Yep Kramer sloot hij het toernooi om de Gouden Schaats af. Winnaar Yep Kramer heeft in Inzeil hét eerste echte grote schaats- succes in zijn carrière beleefd. Vooral op de lange afstanden, de 3000 en 5000 meter, reed de jeug dige Fries erg sterk. Op de incou rante 3.000 meter kwam Kramer dicht in de buurt van het Neder lands record dat nog steeds op naam staat van Ard Schenk. Hij bleef slechts tienden van secon den van een recordverbetering verwijderd. Wereldkampioen Hilbert van der Duim verspeelde zijn kansen op de eerste dag, toen hij onder zeer slechte weersomstandigheden de 5000 meter moest rijden. De grote achterstand die Van der Duim opliep kon hij gisteren, toen de 1500 en 3000 meter werden gere den, niet meer goed maken. Hij maakte zich er niet al te druk over en gunde Yep Kramer diens eer ste grote succes en de Gouden Schaats. Eindklassement all rounders: 1. Yep Kramer 166.327 pnt, 2. Amund Sjöbrend 166.352, 3. Piet Kleine 166.778, 4. Hilbert van der Duim 167.154, 5. Hans van Hel den 168.008, 6. Yasunori Shimizu (Jap) 168.671,7. Mike Woods (Vst) 169.063, 8. Eric Heiden (Vst) 171.381. Eindklassement sprinters: 1. Teije Andersen 156.650 pnt., 2. Lieuwe de Boer 158.745, 3. Olav Marchini 159.370, 4. Ron Ket 160.050, 5. Emanuel Michon 160.215,6. Dan Immerfall 161.600, 7. Semmler 162.585, 8. Schwarz 162.950. Yep Kramer boekte in Inzeil zijn eerste internationale i legde beslag op de "Gouden Schaats". AMERSFOORT (GPD) - Nationaal judokampioen in het half-zwaar- gewicht, Henk Numan, heeft tij dens de nationale titelstrijd in Amersfoort zijn titel weten te prolongeren. Weliswaar stak Numan met kop en schouders boven zijn naaste con currenten uit, het heeft de Am sterdammer meer inspanningen gekost dan van te voren verwacht mocht worden. Tot twee maal toe Wereldrecord Oostduitse MOSKOU (ANP) - De Oostduitse Petra Schneider heeft zaterdag tijdens de interland Sowjet-Unie - DDR een nieuw wereldrecord op de 400 meter wisselslag ge zwommen. Zij kwam uit op een tijd van 4.36.96. Het vorige record stond op naam van de Ameri kaanse Tracy Coulkins met 4.40.83. moesten de arbiters Numan erdoor slepen nadat de scorebor den oningevuld waren gebleven. Pas tegen het einde van zijn fina lepartij tegen Iman Kars liet de titelhouder even zijn tanden zien, en maakte hij de confrontatie met verwurging af. Aflossing Naast Numan kwamen ook Peter Adelaar (zwaargewicht) en Bert Verhoeven (middengewicht) tot titelprolongaties. In de overige vier gewichtklassen vond een "aflossing van de wacht" plaats. Jan van Hees hield in de catego rie tot 71 kilo viervoudig kam pioen Harry Peters van een nieuwe titel af, terwijl Pouwels datzelfde deed met Hans Hooge- dijk in de categorie tot 65 kilo gram. Herman Boersma werd de nieuwe kampioen in het lichtge wicht ten koste van Jimmy Es- sink. De nieuwe half-middenge- wichtkampioen heet niet, zoals verwacht Rick Bakker, maar Gerrie Boschman. HEESWIJK (ANP) - Mislukt zou een te grove betiteling zijn voor de experimentele toernooi-organisatie die op voorstel van de Koninklijke Nederlandse Biljartbond (KNBB) gehanteerd werd tijdens de Europese titel strijd in de individuele vijf kamp. Maar het ligt voor de hand, dat het knock-outsys- teem, dat zaterdag het aantal kanshebbers van vier tot twee reduceerde, voorlopig niet meer zal worden gehan teerd. Daarvoor geeft het een te vertekend beeld van de werkelijke krachtsverhou dingen. De halve finales kregen het gewicht van een definitief eindoordeel. Eerdere beoor delingen, de aanloopronden, werden als niet ter zake doende afgelegd en een her kansing was uitgesloten. In deze constellatie voelden Dieter Müller en Thomas Wildförster zich als vissen in een vijver, omdat dezelfde regels al jaren in de West- duitse kampioenschappen van toepassing zijn. Beide spelers sloegen zaterdag verrassend toe. Müller dien de Van der Smissen zijn eni ge nederlaag toe (2-8) en Wildförster bracht zijn aan sluiting bij de Europese top in beeld door Dielis met 7-3 op slag kansloos te maken. In dde eindstrijd had de 38-ja rige Müller gisteren geen probleem tegen zijn vijftien jaar jongere landgenoot. In alle spelsoorten overtroefde hij zijn tegenstander glans rijk en de maximale over winning (10-0) hield in, dat de Westberlijner de kroon van de absente Ceulemans overnam. In de troostfinale greep Christ van der Smis sen de derde plaats door Die lis met 8-2 te verslaan. De bronzen plak kon de teleur stelling bij de Brabander niet weg nemen. Mokkend bleef hij achter. Luidruchtig hekelde hij het gehanteerde, in zijn ogen zeer unfaire sys teem, dat hem met één neder laag in de bagage niet de hoogste eer had opgeleverd. "Ik vind er zo niet veel aan. Dit is een onrechtvaardig systeem. Müller heeft drie verliespunten door een re mise tegen Scherz en zijn ne derlaag tegen Dielis. Ik maar twee en toch is Muller Euro pees kampioen". Het protest van de verliezer was wat aan de late kant. Vooraf had hij kunnen rekenen op deze mo gelijkheid maar die gedach te wees hij van de hand met "dan zegt iedereen daar heb je d'n Christ weer met zijn gekanker". PARIJS (ANP) - Grete Waitz voor de derde achtereenvolgende maal en Craig Virgin zijn op de renbaan van Longchamps in Pa rijs wereldkampioen veldloop geworden. Zowel bij de dames als bij de heren had Nederland een vertegenwoordiger bij de eerste twintig. Carla Beurskens werd zestiende, Klaas Lok twintigste. Virgin bezorgde Amerika voor het eerst in de 78-jarige geschiedenis van het WK-veldloop een gouden medaille. De 24-jarige student sloeg in de laatste meters toe. Zijn eindsprint verraste de Westduit ser Orthmann die zich al winnaar waande. Nick Rose, die lange tijd het veld aanvoerde, werd derde. Klaas Lok eindigde met 49 se conden achterstand op de twin tigste plaats. Bij de dames voltooide de 27-jarige Noorse Grete Waitz haar trilogie. De onderwijzeres uit Oslo, die een jaar betaald verlof had gekre gen won met 44-seconden voor sprong op een drietal Russinnen. Carla Beurskens deed het met haar zestiende plaats erg goed. Dortse vreugde in een bomvolle Leidse Groenoordhal .nadat Deetos de strafworpen in de strijd om de microtitel tegen PKC zorgvuldiger had genomen. Ans van Geffen, Wilma Wickerhoff .Irene Stal en Alie Romijn triomferen uitbundig. LEIDEN - De meest begeerde titel bij korfbal, die van micro-kampioen van Nederland is bij het Dordtse Deetos terecht gekomen. Een uitverkochte Groenoordhallen heeft evenwel kunnen zien dat de Dordtenaren de titel eigenlijk dienen te delen met tegenstander PKC. Want zelfs na de verlenging, nood zakelijk geworden omdat na 60 minuten de stand gelijk (13-13) was, bleek geen van de finalisten de andere aan te kunnen wijzen als de zwakste: 15-15. Stafworpen moesten de beslissing brengen, WASHINGTON (ANP) - Victor Amaya, winnaar van het Grand Prix-toernooi in Washington, heeft gisteren 250 dollar van zijn eerste prijs van 21.875 dollar (ruim 43.000 gulden) moeten in leveren. Die 250 dollar was de straf, die de toernooileiding hem oplegde, nadat hij tijdens de fi nalepartij tegen de Tsjech Lendl in de richting van één van de lijn rechters had gespuwd.'De boete zou overigens zijn verdubbeld, als Amaya tijdens de prijsuitrei king zijn excuses niet had aange boden. en daarin bleken de Papendrech- ters wel zwakker. Deetos startte overtuigend, en leek na 15 minuten spelen regelrecht op het kampioenschap af te ste venen. Afstandsschoten en doorloopballen wisselden elkaar in hoog tempo af, en leverden een 1-6 voorsprong op. Pas in de 34ste minuut, bij de stand 3-7, kwam PKC door twee doelpunten van aanvoerder Theo Euser iets dich terbij, maar moest toch toezien hoe Deetos, dankzij de uitste kend opererende Aart Schalk weer tot 6-10 kon uitlopen. De tweede helft toonden de Papen- drechters hun vechtersmentali teit in volle omvang. In de 45ste minuut was PKC, ondanks de achterstand van 11-13 op het sco rebord, heer en meester op de speelvloer. Deetos kwam in die fase van de strijd niet meer aan bod, ook al niet omdat schuttel- Aart Schalk met krampver schijnselen moest uitvallen, en vervangen werd door Harry Meijer. In de voorlaatste minuut bracht Sjaak Euser PKC op gelij ke hoogte: 13-13. In de verlenging moesten de Pa- pendrechters eerst nog een ach terstand (13-14) wegwerken om voor de eerste maal een voor sprong te kunnen nemen: 15-14. Die voorsprong kon tot 35 secon den voor het einde worden vast gehouden, maar moest toen toch uit handen worden gegeven. Jo- han Dubbeldam scoorde voor Deetos de zo belangrijke gelijk maker 15-15. Strafworpen moesten een beslis sing forceren, en PKC had bij dat onderdeel de zenuwen bedui dend minder in bedwang dan Deetos. De ploeg had na zes wor pen slechts vier maal gescoord, terwijl Deetos geen enkele worp had gemist. Toen Shirly Eil- brecht van PKC haar strafworp eveneens niet benutte was de teerling definitief geworpen, en Deetos kampioen. Ook in de zogenaamde kleine finale (voor reserveteams) moesten strafworpen de beslissing bren gen. Na een spectaculaire ont moeting tussen Deetos - 2 en PKC -2, wierpen de Deetos-reserves twee ballen meer in de korf, en incasseerden eveneens de titel. GERT GRESSIE DEN BOSCH (GPD) - Sinds de creatie van de strijd om de hippi sche wereldbeker, bijna ander halfjaar geleden, werden zestien wedstrijden gehouden, maar nog altijd wacht de Nederlandse rui- ter-elite op zijn eerste overwin ning. Een tweede plaats voor Jo- han Heins in Londen achter we reldkampioen Gerd Wiltfang vormde tot nu toe de beste ver richting, die tijdens Indoor Bra bant niet werd overtroffen. De houder van de World Cup, de Oostenrijker Hugo Simon, vond de tijd gekomen om zijn teleur stellend optreden in de tweede editie van de bekerstrijd te door breken en verzekerde zich in Den Bosch via een eerste plaats te vens van deelneming aari de in tercontinentale finale in Baltimo re. Voor de nationale represen tanten resteerden ook ditmaal slechts enkele troostprijzen in de vorm van een zesde plaats voor de Limburgse outsider Emiel Hendrix en een achtste positie voor Jan Broek. De Nederlandse vedetten die over enkele maanden de olymmpi- sche ploeg moeten vormen, kon den zich dus niet in de strijd mengen. Johan Heins accen tueerde zijn matige optreden op Indoor Brabant reeds in de eerste manche van de Grote Prijs met twee fouten. Slechts eenmaal ge durende vier dagen kwam Heins via een vierde plaats met Argo naut in beeld, zonder daarvoor een overtuigende oorzaak te kunnen aanvoeren: „Den Bosch is nooit mijn beste concours, het liep gewoon niet lekker". Een even hoge foutenscore kwam op naam van Piet Raijmakers. die met veel verwachtingen uitziet naar de komst van Stargazer, die hij wellicht uit stal De Molshoop in handen krijgt. Een aanzienlijk betere indruk liet Anton Ebben na, die in de eerste manche Jumbo Design foutloos hield, maar vervolgens via twee misstappen niet in aanmerking kwam voor de beslissende strijd om de bekerpunten. Ebben was daarbij overigens in select gezel schap van onder andere Henk Nooren, wiens traditionele ge spannenheid weer eens werd be straft met een foutje op de laatste hindernis, hoewel de ruiter gis teravond laat wel het internatio nale jachtspringconcours op zijn naam schreef. ware klasse kwam echter daarna aan het licht. Hugo Simon zette in de barrage met Gladstone met een een toptijd neer, waarop zijn concurrenten vergeefs joegen. De Engelsman Paddy Mac Ma- hon kwam er het dichtste bij, maar de kloof bedroeg toch 2,6 seconden. Paul Schockemoehle waagde teveel en wierp een hek om en zodoende ging de derde prijs naar de Fransman Bertrand de Balanda, die uitsluitend op veilig reed. De Nederlanders speelden overi gens bij het puissance-springen ook een bescheiden rol. Nadat Henk Nooren en Gerd Meier reeds vroegtijdig waren uitge schakeld. viel in de derde schif tingsronde het doek voor Johan Heins en Dick Wieken. Alleen Raymakers kon zich bij de groten handhaven. In de derde barrage, toen de muur tot 2.10 meter was opgebouwd en een oxer van 2.80 m hoog als tweede scherprechter fungeerde, doofde het vuur plot seling. Om en om bleken beide hindernissen voor de ruiters en hun vermoeide paarden te forse obstakels. Negen combinaties achtereen; ook Raymakers op Top Secret scoorde vier strafpun- ten. Maar toen accentueerde de jonge Nick Skelton dat Engeland in hem over een geweldig talent voor de Olympische Spelen be schikt. De snel naar de top door stotende houder van het Brits hoogterecord, mei 2.32 meter in december winnaar van de Grote Prijs in Zuidlaren, overwon met Wallanby zowel de lastige oxer als de hoog oprijzende muur. Nick Skelton was de enige die overbleef, want zelfs prijs rijder Hugo Simon faalde op de laatste barrière. Hierdoor werden niet minder dan 12 ruiters ex-aequo achter Skelton geklasseerd en bleef de vorig jaar nog door drie combinaties overwonnen hoogte van 2.20 meter voor de bijna 5000 toeschouwers een illusie. Einduitslag: 1. Hugo Simon (Oos) Gladstone 0 strafpunten, 30,1 seconden (in de barrage), 2. Paddy M&cmahon (Eng) Husky Gollonite 0 - 32,7, 3. Gilles Bertran de Balanda (Fra) Grand Coeur A 0 - 38,8. 4. Paul Schockemohle (Wdl) El Paso 4 - 30,4, 5. Hendrik Snoek (Wdl) KGaylord 4 - 34,9. ADVERTENTIE Strafworpen Zaterdagmiddag werd in de Groenoordhallen het jaarlijkse strafworpentoernooi georgani seerd: 132 korfballende jongens en meisjes uit Leiden en Den Haag dienden uit te maken wie kampioen van het disctrict Rijn- delfland diende te worden. Bij zowel de pupillen meisjes als de pupillen jongens werden Leidse successen geboekt. Jacqueline Arbouw (De Algemene) drong na het nemen van 150 strafworpen tot de finale door, waar zij als winnares uit de bus kwam. Caspar Hartog (Tempo) schoot bij de jongens het meeste worpen door de mand. Vincent Nieuwenburg (Zuiderkwartier) werd tweede, Ronald Sjardijn (Fides Pacta) werd derde. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van CRM zal moeten beslissen of er medio juni een zogenaamd Moluks elftal op toefnee gaat naar Indonesië. Dit nadat vergaande plannen in die richting zjjjn gesmeed en het enige obstakel nog wordt opgeworpen door de vraag wie een en ander zal moeten bekostigen. KNVB-voorzitter Wim Meulcman hoopt. dat CRM zich daartoe geroepen voelt, nadat men zich by dit ministerie al lovend heeft uitgelaten ten aanzien van het initiatief van de Amsterdammer Jans. Ais alles doorgaat, dan zal Meulemans optreden als chef d equipe, neemt Ajax-traincr Bob by Haarms de technische honneurs waar. en gaat Max Abarbanel mee als dokter. Het ligt in de bedoeling om een team te formeren rond Tahamata (Ajax), Nanlohy (SW), Titaley (FSC), Lalopua (Heracles) en Puttinama (Excel sior). Bondsvoorzitter Meulcman: "Ik hoop deze zaak straks verder rond te krijgen, wanneer we in Indonesië zijn met het Nederlands amateurelftal.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21