IDSCH DAGBLAD Omvangrijke wijnzwendel in Leiden en Lisse Stakin bij Wilton- Fijenoord begonnen Marokkaanse "burgeroorlog' in Amsterdam Kijkers woedend van(?aa9 Geen korting op huursubsidie Sassenheimse op Schiphol vermoord Interview met koning Juan Carlos MAANDAG 10 MAART 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36110 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (ANP) - Ongeveer 25 Marokkanen, behorende tot de rechtse nationalistische groepe ring Amicales, zijn gisteravond de Mozes-en-Aaronkerk in Am sterdam binnengedrongen en hebben daar landgenoten die daar al geruime tijd vertoeven, bedreigd. Volgens een politie woordvoerder waren sommige van de Amicales-leden in het bezit van vuurwapens. De Marokkanen die in de kerk aan het Waterloopplein hun toevlucht hebben genomen in verband met de zogenaamde "il- legalenwet", waardoor ze met uitzetting worden bedreigd, rie pen de hulp van de politie in. De ze wilde evenwel in verband met het oog op de gespannen situatie niet met geweld ingrijpen. Men volstond ermee de binnendrin gers met behulp van een ge luidsinstallatie te verzoeken on middellijk de kerk te verlaten. Deze poging had succ Amicales vertrokken. Zaterdagmiddag hadden enkele honderden leden Amicales een manifestatie van de bevrijdingsbeweging Polisario in het Amsterdamse Paradiso on mogelijk gemaakt. Minister Wiegel van binnenlandse zaken heeft vanmorgen voor de radio gezegd dat buitenlanders zich bij het uitdragen van hun mening in ons land moeten houden aan de regels. Doen ze dat niet dan is het onvermijdelijk dat de politie hard ingrijpt. Wiegel wilde niet ingaan op de sug gestie als zou de actie van de Amicales gevoed zijn door de Ma rokkaanse regering. "'Het is niet te tolereren dat politieke acties van buitenlanders de Nederland se rechtsorde in gevaar brengen" Wiegel onderkende dat conflic ten die buitenlanders hier uit vechten tot discriminerende re acties bij Nederlanders leiden. (Zie ook pagina 7) Valse etiketten opgeplakt (Van onzer verslaggevers) LEIDEN/LISSE - Leiden en Lisse blijken knoop punten te zijn in een om vangrijke wijnzwendel. De opsporingsdienst van het ministerie van land bouw heeft in verband daarmee proces ver baal opgemaakt tegen de Leidse wijnhandelaar An ton de G. en tegen Willem de; K. uit Amstelveen. De G. is eigenaar van drie slijterij en in Leiden (bekend onder de naam "Run In"), De K. was di recteur van het bedrijf "De Bot telkoning bv" aan de Heereweg 337a in Lisse. Goedkope witte tafelwijn werd door hen voorzien van valse eti ketten en certificaten. De verval ste wijn moest doorgaan voor ge renommeerde Maconwijn. Via Engeland werd de wijn ver scheept naar de Verenigde Sta ten. Naar schatting zijn ongeveer 300.000 flessen vervalste wijn in Amerika afgezet. Het bedrag dat de frauderende wijnhandelaren in hun zak hebben gestoken loopt in de miljoenen. De opsporingsdienst kwam de wijnzwendel in augustus van het vorig jaar op het spoor. Direct daarop werden de Engelse en Amerikaanse collega's van de fraude op de hoogte gesteld. Ook de Amerikaanse douane werd in gelicht, die al snel de hand wist te Geen overdracht gegijzelden TEHERAN (Reuter) - De gegijzel den in de Amerikaanse ambassa de in Teheran zullen niet worden overgedragen door de bezetters als gevolg van een verklaring van de ajatollah Chomeini waarin de voorwaarden worden vastgelegd voor een bezoek van de interna tionale onderzoekscommissie aan een aantal gegijzelden. Dit heeft een woordvoerder van de bezetters vandaag meegedeeld. "De reden dat wij de gegijzelden wilden overdragen aan de Revo lutionaire Raad was omdat er druk op ons werd uitgeoefend. Die druk is nu weggenomen. Wij houden de verantwoordelijkheid voor de gijzelaars" aldus de woordvoerder. Volgens een ver klaring van Chomeini vanoch tend mag de commissie pas alle gegijzelden bezoeken nadat zij een uitspraak heeft gedaan over de vermeende misdaden van de afgezette sjah en de Verenigde Staten in Iran. (Zie ook pag. 9) leggen op een zending van ruim honderdduizend flessen met ver valste etiketten. De zwendelaars importeerdën de wijn via Duitsland en Belgie naar ons land. Dat gebeurde met tankwagens, op fust, of in ongeë tiketteerde flessen. De zoge naamde geleide-documenten die bij dergelijke zendingen horen werden in ons land vervalst. Bottelkoning Volgens een woordvoerder van de algemene inspectiedienst werd de goedkope wijn aanvankelijk in het Lissese bedrijf "De Bottel koning" gebotteld en gedeeltelijk van valse etiketten voorzien. Sinds september van het vorig jaar werd de geïmporteerde wijn In het Lissese bedrijf "De Bottel koning" werd de wijn aanvan kelijk gebotteld, later alleen voor verzending gereed gemaakt. Het is overigens twee maanden gele den op de fles gegaan daar nog slechts voor verzending gereed gemaakt. Het bedrijf is overigens in januari van dit jaar failliet verklaard. De Leidenaar Anton de G. werkte nauw met De K. samen. Hij had evenals Willem de K. bindingen met een andere Lissese bv Vego, die inmiddels eveneens failliet is verklaard. Ajax-Feyenoord door geweld niet op tv Het verval van het Neder landse voetbal is gisteren nog eens nadrukkelijk aan getoond. Ajax-Feyenoord, vroeger toch vaak de topper waarnaar een heel seizoen lang werd uitgezien, was in het Olympisch Stadion niet meer dan een flauw aftreksel van een echte wedstrijd. Zelfs de anders altijd zo opti mistische bondscoach Jan Zwartkruis vertrok zwaar teleurgesteld uit Amster dam waar 50.000 toeschou wers hadden kunnen aan schouwen hoe matig het is gesteld met het peil van de vaderlandse "topploegen". Zij waren overigens de enigen want de televisiekijkers bleven 's avonds verstoken van beelden van de wed strijd. Omdat een NOS- technicus met een ijzeren staaf in het gezicht was ge slagen (hij liep een gebroken neus op) - door hysterische supporters die zich bléven misdragen - besloten zijn radio- en televisiecollega's ver voor de aftrap en bloc naar huis terug te keren. De kijkers reageerden woedend op het uitblijven van de beelden. Ook in de wegwedstrijd Pa- rijs-Nice ontstond de nodige beroering. Tien wielrenners, onder'wie wereldkampioen Jan Raas, werden door de or ganisatie uit de strijd geno- Leidsch Dagblad 0*en krant bworgd? M dan Maandag t/m vrijdag van 18.00-19.30 uur Zaterdags van 16.00-18 00 uur Uitsluitend tel 071-211515 210221 of 144941. ROTTERDAM (ANP, GPD) - Bij de scheepswerf Wilton- Fijenoord (3500 werknemers) is vanmorgen volgens plan een staking begonnen van drie maal 24 uur. de directie om de sta- De actie is uitgeroepen door de In dustriebond FNV in het kader van een serie estafette-stakingen bij metaalbedrijven in het Wa terweggebied, uit protest tegen het loonbeleid van de regering. Volgens een woordvoerder van de Industriebond in Rotterdam is massaal gehoor gegeven aan de oproep van de bond. Volgens hem wordt op geen enkele afde ling van de werf gewerkt. Volgens het comité van werkwilli gen op de werf kan de staking de ondergang betekenenfvan het bedrijf. Vandaag berichtte het comité dat het onderzoekt of er mensen zijn die willen werken. Het comité acht het aantal werk willigen erg groot. Een woord voerder van de Industriebond FNV heeft de indruk dat het hier niet gaat om een comité van werkwilligen maar om een po ging i king tegen te houden. Bij de poorten vah het bedrijf zijn vanmorgen geen moeilijkheden geweest tussen werkwilligen en stakers. De Federatie Bouw- en Houtbon den FNV wil dat de Federatie Nederlandse Vakbeweging alle werkzaamheden in de Sociaal- Economische Raad opschort, totdat de loonwet is ingetrokken. Een daartoe strekkend voorstel hebben zij- vandaag tijdens een vergadering van de federatieraad ingediend. Tweede secretaris Piet de Vreeze van de Bouwbonden FNV kon vanochtend nog niet zeggen of dit voorstel het in de federatieraad zal halen. Hij denkt evenwel dat er voldoende steun voor zal zijn omdat andere bij de FNV aange sloten bonden zich al in dezelfde zin hebben uitgelaten. AMUR (ANP IT ASS) - Een temperatuur van -40 graden Celsius weer houdt deze drie Russen er niet van een bad te nemen in een bevroren rivier. Het "winterbaden" is erg populair bij studenten en leraren van het land bouwkundig instituut in Blagoveshchensk. Men kan hen vaak in actie zien in de bevroren rivier Zeya. SCHIPHOL (ANP)-Op Schiphol is in de nacht van zondag op maan dag in een personenauto op het parkeerterrein het stoffelijk overschot gevonden van de 30-ja- rige Maria J. B. Janssen uit Sas- Zonnige perioden Eerst enige tijd regen, morgen overdag perioden met zon. Minimumtempera tuur ongeveer 3 graden. Middagtempe- ratuur rond 8 graden. Vrij krachtige, aan de kust eerst af en toe harde naar noordwest draaiende wind. (Opgemaakt om 11.15 uur) 11 maart 7.on op: 7.01 uur; onder. 18.36 uur Maan op: 3.27 uur; onder: 12.14 uur Hoogwater te Katwijk om 9.27 en 22.18 uur, laagwater om 4.45 en 17.28 uur. DEN HAAG (GPD) - Het ministerie van volkshuisvesting en ruimte lijke ordening moet 360 miljoen gulden bijdragen irrhet kader van de bezuingingsoperatie van de regering. De individuele huur subsidie valt in elk geval buiten de bezuinigingen. Ook de wo- ningwetbouw en de stadsver nieuwing wprden ontzien. Ruim 120 miljoen van het totale be zuinigingsbedrag heeft direct be trekking op ombuigingen binnen de begroting. Zo zal er minder geld worden uitgegeven voor on derzoek in de volkshuisvesting. Naast de 120 miljoen gulden moet het ministerie nog eens circa 240 miljoen inleveren. Dit laatste be drag wordt gevonden door de prijsstijgingen niet volledig te compenseren en door het schrappen van bedragen die toch niet worden uitgegeven (zoge naamde onderuitputting). Op korte termijn wordt bekend welke bedragen de andere depar tementen moeten inleveren. Vast staat dat onderwijs 200 miljoen dient om te buigen. Daarbij komt nog het bezuinigingsbedrag in het kader van o.a. het niet com penseren van prijsstijgingen. Het kabinet wil in totaal 3 miljard be zuinigen. De helft geschiedt in ombuigingen binnen de begro tingen en de andere helft wordt gevonden door de prijscompen satie te verminderen en de amb tenarensalarissen te korten. seiiiieim. Het onderzoek heeft inmiddels uitgewezen dat de vrouw daar eerder in die nacht om het leven is gebracht. Op het stoffelijk overschot zijn wurg- sporen aangetroffen. In verband hiermee :s de echtge noot van het slachtoffer, de 45-ja- rige P. G. uit Budel aangehouden. Het echtpaar was in een echtschei dingsprocedure gewikkeld. De vrouw leefde al veertien maan den gescheiden van haar man. Het stoffelijk overschot werd door de rijkspolitie dienst luchtvaart gevonden na een melding van de gemeentepolitie van Den Bosch. Daar had zich maandagochtend vroeg P. G. gemeld met de mede deling dat zijn vrouw in een auto op Schiphol zou liggen. Volgens een woordvoerder van de rijks politie is de toedracht van het ge beuren nog onduidelijk. Vast staat dat het echtpaar een af spraak had gemaakt voor een ge sprek. ■kBettine Vriesekoop (r.) hier in actie met haar 13-jarige partner Robert de Groot. Alleen in dit gemengd dubbel ontging haar de titel. men. Zij hadden geweigerd verder te koersen toen een op hol geslagen pony zich plot seling midden in het peloton bevond. Nauwelijks opwinding daar entegen bij de Nederlandse tafeltenniskampioenschap pen. Alles bleef bij het oude. Bert van der Helm behaalde drie titels, Bettine Vriese koop twee. De enige spel waarin zij geen kroon op haar werk kon zetten was het gemengd dubbel. Samen met haar dertienjarige partner Robert de Groot werd ze derde. PAGINA'S 13-21 I Huis voor vijfde keer ge- Belgische taalstrijd laait De Spaanse koning Juan Carlos en zijn echtgenote brengen volgende week van woensdag tot vrijdag een staatsbezoek aan Nederland. Het is de persoonlijke wens van koningin Juliana ge weest om het Spaanse ko ningspaar nog voor haar troonsafstand te ontvangen. Ter gelegenheid van het ko mende bezoek reisde onze speciale verslaggever naar Madrid waar hij door koning Juan Carlos en koningin So fia werd ontvangen in hun residentie, het paleis Zar- zuela. PAGINA 10 STAAT DER NEDERLANDEN 11 i LENING 198Q PER 19SB/19EO inschrijving volgens het tendersysteem op 11 maart a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1