po li-, P P helpt u kiezen: pogg ien ipoti Doek valt voor DL/ Amsterdam In tafeltennisland blijft alles bij het oude De Spartaan weer voorop ll keukens/bad Basketbalrecord Leidse dames Saturnus kampioen na winst op HVV *70 I herschs/drsnks MAANDAG 10 MAART 1980 PAGINA 19 UTRECHT - De Nederlandse tafelten niskampioenschappen in Utrecht hebben dit weekeinde in Utrecht weinig nieuws opgeleverd. In verge lijking met vorig jaar bleef alles bij het oude. Oudgediende Bert van der Helm mag dan z'n internationale car rière beëindigd hebben, in eigen land was hij voor de twaalfde keer de sterkste. Damesvedette Bettine Vric- sekoop, op Europees niveau een top per, heeft helemaal geen tegenstand en kon op superieure wijze naar dc vierde achtereenvolgende kampioen schap glijden. De situatie bij de heren is momenteel weinig hoopgevend. Met het oog op de Europese kampioenschappen van vol gende maand in de Zwitserse hoofd stad Bern heeft bondscoach Bert Schoofs daarin geen verbetering kun nen constateren. Van zijn selectiege gadigden overleefde niemand de kwartfinales. Ron van Spanje struikel de al in de eerste ronde. Zijn broer Jaap moest Schiedammer Hans Lingen voorrang verlenen op weg naar de laat ste vier en de met een polsblessure spelende Rene Hijne kwam niet verder dan de laatste acht omdat Nico van Slobbe hem in vier games de baas bleef. Anne Vlieg was zelfs helemaal niet van de partij. En daardoor kwam voor de veteraan en Docos-speler Ed van der Berg de weg vrij om verrassend tot een vierde eindplaats te reiken. De Leidse meester in de rechten klopte o.a. jeugdkampioen Wiggers in drie games en Bert van der Ham in vipr. De opmars van Van der Berg kwam tot stilstand toen Nico van Slobbe het volgende ob stakel werd. In drie games (18, 14. 11) werd zijn avontuur een halt toegeroe pen. En in de strijd om de derde en vierde plaats kon de Leidse verdediger Hans Lingen nog wel een game (28-26) afsnoepen, maar de resterende cijfers waren in zijn nadeel: 14-21.13-21.13-21. Nico van Slobbe, die vorig jaar vanwege een blessure zijn titel van '78 niet kon verdedigen, trof in de eindstrijd een trefzeker spelende Bert van der Helm Van Slobbe, die op beslissende mo menten vaak door nervositeit bevan gen wordt heeft één werkelijke aanval op de troon van Van der Helm gedaan Maar de voormalige inwoner van Zoe- terwoude pareerde die - in de tweede game, toen zijn voorsprong van 20-15 slonk tot 20-19 - perfect. En daarmee was de beslissing in een nauwelijks boeiende finale gevallen. Van der Helm won eenvoudig: 21-16, 21-19, 21-7. Vanavond moet Bert Schoofs beslissen wie hij meeneemt naar de EK. Door het wegblijven van Anne Vlieg, die al ge ruime tijd slechts incidenteel achter de tafeltennistafel plaatsneemt, zal de keuze eenvoudiger zijn geworden, maar niet bevredigender. Ook zijn collega Gerard Bakker moet zijn da messelectie nog bekend maken. Dc namen van Bettine Vnesekoop en Sandra de Kruijff kunnen zonder meer ingevuld worden. De Leidse De Kruijff heeft haar studieproblemen opgelost. Zij voldeed in Utrecht ook volledig aan de verwachtingen door achter Vriese- koop als tweede te eindigen. Vier jaar lang speelt zij in de NK-finale al tegen Nederlands sterkste speelster aller tij den. Meer dan zilver is er voor haar eenvoudig niet weggelegd omdat haar trainingspartner Vriesekoop op een zame hoogte vertoeft. De trainingsuren van de Hazerswoudse overtreffen bo vendien die van De Kruijff en dat was zeker het geval in de aanloop naar de titelstrijd. Maar de Scylla-speelster kan wel knokken. Dat alles resulteerde in een eervolle nederlaag: 21-11, 21-13, 21-19. Vriesekoop het zich trouwens door geen enkele opponent een game ontfutselen in dit toernooi. De Avanti-speelster, in de competitie steeds tegen heren spe lend. wordt slechts een i per jaar met de nationale damestop gecon fronteerd. En steeds nadrukkelijke blijkt dan dat het gat tussen haar en de rest verschrikkelijk groot is en blijft. Bakker heeft dus twee zekere krachten. Marianne van der Vliet, Jolanda Noordam en Vivian Blanckaerl beho ren eveneens tot de kandidaten. Blanckaert kon in de met 800 toe schouwers goed gevulde Catharynehal geen prestatie afleveren. Zij sneuvelde in de eerste ronden tegen de Alphense Sophie Vaalburg (Scylla). Jolanda Noordam (Avanti) verloor in dc kwart finale van Sandra de Kruijff (13, 10, 9) en Marianne van der Vliet moest daarin buigen voor de taaie verdedigster Judy Williams 21*17, 19--21. 11-21. 21 11. 21-18. Williams speelde zich ouderwets goed naar een fraaie derde plaats door de ook al goed voor de dag komende Brigitte Kooter in drie games te ver slaan: 21-16, 21-10. 21-8 De overheersende rol van Bert van der Helm en Bettine Vriesekoop kwam ook in de dubbelspelen tot uiting. Van der Helm stak in totaal drie titels op zak, Vnesekoop miste de trilogie door een nederlaag tegen Van der Helm in het gemengd dubbel. Met de 15-jarige Robert de Groot, die dispensatie had gekregen, als partner eiste Vriesekoop tegen Wilieiris Van der Helm wel de eerste game (15-21) op. maar meer zat er niet in 21.18, 21-12. Na deze nederlaag in de halve finale eiste het Hazers woudse duo wel de derde plaats voor zich op. Samen met Sandra de Kruijff veroverde Bettine Vriesekoop wel weer de titel in het damesdubbei. In de eindstrijd ondervonden zij geen tegen stand van Brigitte Kooter en Jolanda Noordam: 21-16. 21-5 ïert van der Helm en Han Gootzen had den in hun finale tegen Bert van der Ham en Hans Lingen meer tegenstand, maar ook voor hen was er winst in twee games: 21-16, 2118 WIM VAN WANROOY SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT SPORT LEIDEN - De dames van Parker Leiden hebben als een waardig kampioenskandidaat het troosteloos onderaan staande Werkendam behandeld. Coach Rob de Vries wilde graag het sei zoenrecord (119-39) van concur rent Juventus overtreffen. Zijn pupillen slaagden volledig in die opzet en finishten bij een 132-32 eindstand, waardoor ook dat prestigeduel met de naaste volger in het voordeel van de koploper van de eerste divisie werd beslist. Doordat de Werkendamse meis jes te laat in sporthal Broekplein arriveerden moest de rode lan taarndrager zonder warming up aan de wedstrijd beginnen. Lei den strafte dat genadeloos af door binnen tien minüten naar een 30-0 voorsprong uit te lopen. In de eerste rondgang kwam Wer kendam tot de schamele produk- tie van tien treffers, terwijl Lei den met 63 punten genoegen Na de spelhervatting probeerde de thuisploeg wat verdedigingssys temen uit en gunde daarbij de opponent de nodige schotpogin gen om daarna weer snel bal winst te krijgen en te scoren. De Werkendamse meisjes scoorden daardoor in totaal toch nog 32 punten. Topscoorsters: Ria de Wit 32, Ineke v.d. Laken 23, Mie- ke Zandbergen 12 en Mardet van Gennip 18 punten. Rayonhoofdklasser Luba verloor in Spakenburg van het sterke Anquilla. Na een 48-34 rustand kwamen de Leidenaars nog terug tot 73-69, maar in de slotfase her stelden de Spakenburgers zich: u u r, i«Industrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-Rijndijk Tel. 071-899206 bv Gebr. Rotff s Handelmij. Winkelcentrum Babyion Den Haag Tel 070 - 85 13 08 niet het Amsterdam van weleer, het Amsterdam van Hank Smith. Het leek erop of juist deze vroegere vechtjas bjj uitstek zich al had verzoend met het onvermijdelij ke, anders valt zijn desinteresse van zaterdag niet te verklaren. De Amerikaan, die al sedert men senheugenis in de eredivisie rondloopt, was altijd het toon beeld van inzet, maar het vuur lijkt definitief gedoofd. Lusteloos om zich heen kijkend leek het alsof hij totaal niet geïnteresseerd was in het gebeuren, volkomen plichtmatig werkte hij zich door de tweemaal twintig minuten zuivere speeltijd heen. Hij had daarbij nog "een maatje" ook, want de andere Amsterdam se huurling, Pete Harris wenste zich eveneens niet erg druk te maken. Tja, en wat kan je verder verwachten van jonge jongens als Schilp. Liesdek, Van 't Hart en Richel? Zij deden hun best, dat wel. Maar zonder de daadwerke lijke steun van hun beide toppers is het natuurlijk slecht kersen eten met een ploeg als Leiden. Die beslist niet "met mes en vork" aan tafel hoefde om deze hap genoegzaam te verorberen. Niet echt leuk Na acht minuten al bedroeg het verschil 12 punten (17-5) en ei genlijk zegt dat genoeg Welis waar had Ervin Giddings toen al drie persoonlijke fouten, maar bij een dergelijke stand tegen een opponent die toch niet in zichzelf gelooft maakt zoiets weinig of niets uit. Ook Mitchell Plaat mocht snel gaan rusten en zelfs zonder die twee liep Leiden on der aanvoering van Roy Levsner en Ron Kruidhof naar een 59-36 LEIDEN - De heren van Olga/Saturnus zijn gisteren, conform de verwach ting kampioen geworden in de afdelings eerste klasse en promoveren automatisch naar de landelijke derde divisie. In de Apollohal werd HVV'70 dooi de felle roodwitte Leidse brigade volledig weggespeeld, ruststand 11-0, eindstand 18-4. In Voorhout speelde een nerveus Foreholte tegen een gretig ESCA uit Arnhem, dat met de rust een 9-8 voorsprong wist te bevechten. Na de hervatting brandde Fore holte los en rolde men de Arn hemse ploeg op met afstands schoten. cirkelspel en break outs: eindstand 18-10. In de derde divisie ging Oase verder op het pad van de overwinningen van de ploegen uit de Leidse re gio. De reserves van Ancora kre gen geen voet aan de grond en moesten zich via een ruststand van 3-7 tenslotte met 5-15 gewon nen geven. De wedstrijd Oliveo- MMO ging niet door door een misverstand in de programme ring tengevolge waarvan de scheidsrechter, het koppel mevr. Frugte-mevr. Heemskerk, om twaalf uur ten tonele verscheen en de teams pas om twee uur. De beide arbiters waren toen na tuurlijk allang verdwenen. De wedstrijd van de heren van Sa turnus en HVV'70 gaf een van Leidse zijde briljante eerste helft te zien. Positiewisselingen in de tweede lijn, slim opgezet door de veel en hard werkende cirkel spelers, zetten de deur naar het doel van de toch goed keepende Paul Adema wijd open en van die openingen profiteerden de er kende schutters Peter Waalwijk en Anton Klok dankbaar. Maar ook de centrale opbouwers, Ste ven Schrader en Hans Blansjaar, gaven acte de présence. Eerstge noemde herhaaldelijk na goed doorzetten aan de cirkel en laatstgenoemde door zijn uitste kend storen en zijn dreigende break-outs, die in de schitterende el fde treffer een bekroning kreeg. Na de hervatting probeerden de Voorschotenaren nog wel om de score een wat beter aanzien te ge ven maar de wedstrijd was bij de stand 16-0 tenslotte duidelijk be slist in het voordeel van de rood- witten. Keeper Rob Spiekerman, later vervangen door de stellig niet van talent gespeende Fred Bergman, oogstte met zijn acties menig welverdiend applaus van de tot de laatste plaats bezette tribunes. In Voorhout brak Hannie Boskamp de ban, na de gelijkmaker van Jet Verdegaal (9-9) met een flitsend afstandsschot (10-9) en twee af- speeltjes op maat aan Karin Zon neveld en Marjan Mens: 13-10. Voor ESCA, dat een geweldige éerste helft speelde, betekende dat een knock-out. De Arnhemse formatie kwam in het verdere stuk niet meer voor. Het handje vol afstandsschoten werd door Carla van der Zalm. die in de tweede helft Lia van Kesteren verving, op imponerende wijze gepakt. De laatste treffer viel in de laatste seconde, toen de arbi ters al door de tijd waarnemerwa ren geattendeerd op het verstrij ken van de officiële speeltijd. Een totaal gedesillusioneerd ESCA zag uit een vrije worp Hannie Boskamp loepzuiver raak schie ten: 18-10. Oase had in de derde divisie geen enkele moeite met de reserves van Ancora. Een vooral van Oase zijde aantrekkelijke eerste helft, waarin hoog tempo de Rotter damse defensie nagenoeg teveel werd, vormde de basis voor de grote zege. Na de rust (7-3) veegde Oase de opposite de zaal uit eindstand 15-5. Helma Stigter was bij Oase met 5 treffers top- scoorster. In het Oase-doel liet Monique van der Meer zien welke kwaliteiten zij als keepster heeft en hoe zij daarmee de schutters van de tegenstandsters bespeelt. De dames van HVS namen in de tweede wedstrijd tegen Zonne bloem in de eerste divisie B re vanche voor de nederlaag in de uitwedstrijd. Het werd een re vanche die de Limburgse forma tie waarschijnlijk niet snel zal vergeten. De eerste minuut resul teerde weliswaar in een treffer van Zonnebloem, 1-0, maar de gasten werden door een agressief HVS snel met de neus op de fei ten gedrukt. Betere baltechniek, hoger tempo en vooral een beter conditioneel vermogen brachten HVS, mede door een glanzende hattrick van Ank van der Bosch al met de rust op afstand van Zonnebloem, 6-2. Na de hervat ting controleerde de ploeg van trainer Jan Mackaay het duel volkomen. Door Ankie van der Helm (uit een zeer moeilijke hoek). Lenie van der Bosch en Sjanie Waayer (tweemaal) werd het 10-3. Zonnebloem mocht daarna de score een wat dragelij ker aanzien geven, 11-7. De heren van Olympia verloren in de afdelings tweede klasse van een schotvaardig HMSH: rust 10-12, eindstand 21-28. De Was- senaarders misten twee basis spelers, namelijk Kees Vogels en Rob Mackenback. FRANS BONTE Leidse handballers naar derde divisie NIJMEGEN - De LKV De Spartaan blijft de toon aangeven in het vaderlandse gewich thef-gebeuren. De Leidse gewichtheffers hebben zich zaterdag middag in teamver band weer de sterkste van Nederland ge toond. De tegenstanders in de finale, Atlas Maastricht en Atlas Nijmegen, hebben zich evenwel danig geweerd. Te gen het degelijk voor de dag komende LKV De Spartaan was voor de andere afde lingskampioenen geen hoog ste eer te behalen. De coa ching van LKV De Spartaan was in de eerste plaats gericht op de titel en pas daarna op een competitierecord. De Maastrichtenaren, die dit jaar Helios Simpelveld wisten te verslaan, meenden een gok te moeten nemen. In de laat ste beurten bij het trekken faalden zij door te hoog opge geven gewichten. Het resul taat was een achterstand van 20 kg na het onderdeel trek ken op het toen al leidende LKV De Spartaan. Atlas Nijmegen, de organise rende vereniging, bleef met 10 kg achterstand verrassend goed in de wedstrijd. Het onderdeel stoten verliep bij de Leidenaren niet feilloos. Dio Deegenaars, de jeugdige coming-man, kon zijn laatste stootbeurten niet voltooien door technische fouten. Arie Swagers maakte een onzeke re indruk en liet wat kilo's lig gen. De degelijkheid was aanwezig in de personen van Theo Sanders (als vanouds), John ten Brinke (in vorm) en Herman Filippo (ondanks geblesseerde hand). Het ver beteren van het competitiere cord was intussen geen haal bare kaart meer voor de Lei denaren. De 19-jarige Fred van Rosmalen van Nijmegen maakte indruk door 150 kg te stoten. Het mocht allemaal niet baten. LKV De Spartaan haalde zijn negende landstitel binnen met 872 kilogram. Atlas Nij megen eindigde op 860 kg en de Maastrichtenaren haalden 828 kg. Voor Arie Swagers, John ten Brinke en Herman Filippo is het seizoen nog niet afgelo pen, zij zijn aangewezen Ne derland te vertegenwoordi gen bij de EG-kampioen- schappen op 20 maart in Ita lië. De prestaties van de Lei denaren van trekken en sto ten waren als volgt Dio Dee genaars 87*/2—105; Arie Swa gers 92Vs-U7Vi; Theo San ders 107V2-137V2; Herman Fi lippo 120-140; John ten Brin ke 107V2-140. NIEK FAAS John Washington legt aan voor een schot. Pete Harris reikt niet hoog genoegterwijl Woudstra, Van de Lagemaat en Bruinsma klaarstaan voor de rebound. mak je doutman nat... ml kwocla!— LEIDEN - Wat het basket bal aangaat, en dan spe ciaal ten aanzien van Am sterdam en Rotterdam, is een vergelijking met het voetbal beslist niet op zijn plaats. Van een riva liteit zoals die sinds jaar en dag bestaat tussen Ajax en Feyenoord is so wie so al geen sprake en de traditioneel hoge posi ties die deze vertegen woordigers uit Neerlands grootste steden bekleden is voor hun basketballen de equivalenten ook al niet weggelegd. Sterker nog, sinds zaterdag moeten de beide "Dammen" het zelfs zonder een afgevaardigde in het basketbalwalhalla doen, want na de fdemloze terugtocht van Rot terdam Zuid reeds enkele weken geleden viel het doek voor het Amsterdamse Delta Lloyd. Di recte verantwoordelijke: Parker Leiden dat in zijn voorlaatste competitiewedstrijd geen spaan heel liet van Bram Brakels troe telkindje: 121-79. "Over mijn lijk" Deze Bram Brakel laat het er overi gens niet bij zitten. De Amster dammer, politieverslaggever en basketbalmedewerker van een grote landelijke krant, voorzitter van DL/Amsterdam, lid van de strafcommissie van de NBB en vader van international Francien, vecht de degradatie van "zijn" vereniging ten zeerste aan. "Het zal ook niet gebeuren, of anders over mijn lijk", mopperde hij na afloop van het duel tegen de lijst aanvoerder. "Vorig jaar mocht Amstelveen ook in de eredivisie blijven ondanks die laatste plaats. Ik begrijp trouwens niet waarom er nu plotseling drie ploegen moeten degraderen. Het kan toch best, een eredivisie met elf teams. Wij hebben dit jaar op nieuw bewezen er bij te horen. Wonnen een aantal wedstrijden (waarvan één tegen Leiden red.), verloren vele malen met één of twee punten verschil en zijn ner gens echt geveegd. Amsterdam mag niet degraderen. Daar zorg ik wel voor", aldus een veront waardigde Brakel. Strijdvaardig tot en met, de grij zende praeses die zo zijn best doet om topbasketbal in de Apollo-hal te houden. Veel vechtlustiger in elk geval dan zijn keurkorps dat zich zaterdag wel heel erg gedwee naar de achter deur het leiden om vervolgens daar aangekomen van Mitchell Plaat en de zijnen een harde schop tegen het eredivisie-ach terwerk te krijgen. Op de stoep van de eerste divisie gegooid zonder noemenswaardig te heb ben tegengestribbeld. Dat was Het kampioensteam van Saturnus, staand v.l.n.r.: Peter Waalwijk, Steven Schrader, Henk Verwey. Wim van LeeuwenAnton Klok. Jan IJseldhr. van Leeuwen, voorzitter Kok. Zittend v.l.n.r.: Frank Bonte (trainer), Hans Blansjaar, Sander Lagendijk, Fred Bergman, Rob Spiekerman. Benno Nieuwenhuizeüi en Ad Dieben. ruststand. Eenrichtingsverkeer dus. niet spannend, niet echt leqk. En in de tweede helft kwam daar geen verandering in. Coach Karei Vrolijk slaagde er niet in om de heren tot meer actie te bewegen en Leiden domineerde zonder zich druk te maken. Bram Brakel maar mopperen. Toch benieuwd waar hij volgend jaar mee komt. Scores: Leiden - Bruinsma 22, Plaat en Giddings 18, Woudstra 17, Kruidhof 14, Washington 10, Leijsner 6, C. Plaat 4 en Cornelis- sens 2. Amsterdam - Schilp 16, Smith 16, Richel 14 en Harris 13. AD VAN KAAM VOLLEYBAL - Het Italiaanse Mo dena heeft gisteren in Athene de Europa Cup voor bekerwinnaars bij de heren gewonnen. Het Griekse Panathinaikos werd tweede.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19