Ajax-Feyenoord: "Het voetbal is in verval" Kijkers woedend na uitblijven beelden VROEGERE TOPPER NU NIET MEER DAN SLAP AFTREKSEL r Rijsbergen terug niet voet in gips MAANDAG 10 MAART 1980 SPORT AMSTERDAM - Jan Zwartkruis riep zichzelf na Ajax- Feyenoord (1-1) uit tot de grote verliezer. In het Olym pisch Stadion van Amsterdam haalde de coach van Oranje gistermiddag fel uit naar zijn vermeende vedetten, van wie hij er zes had zien meewerken aan de kwaliteits arme gebeurtenis die vroeger toch vaak de topper van het voetbalseizoen kon worden genoemd. Ditmaal echter was daarin vrijwel alle originaliteit zo bewust opgeofferd aan het resultaat dat slechts een erg slap aftreksel overbleef. Een direct gevolg van een ontwik keling die Zwartkruis al veel lan ger bespeurt en die ook hem met grote zorg vervult. Een paar maanden voor het Europees kampioenschap voor landen teams beklom hij dan ook, zoals hij zelf zei, de barricaden. Van daaraf hief hij de waarschuwende vinger. "Alle vedetten spelen be neden hun vorm en de alternatie ven bieden zich niet aan. Die kunnen zich ook niet aanbie den, want aan de speelkunst en de creativiteit wordt geen ruimte meer gegeven. Dat is de grote miskleun van tegenwoordig. De aardigheid wordt vermorzeld door het harde spel. Zelfs zonder bal in de buurt kletsen de spelers nog tegen elkaar aan, als gevolg van een verkeerde instelling. Dat kan zo niet langer, het voetbal is in verval. Daarom moet ik nu op de barricades". Wellicht wat overdreven die uit spraken, want zo hard was Ajax- Feyenoord nou ook weer niet, maar er school wel degelijk een grote kern van waarheid in. Vooral waar het de oorspronke lijkheid betrof was er tijdens de toch al gedevalueerde prestige- strijd maar zeer weinig te beleven Van Gerven biedt Sparta de winst aan ROTTERDAM - Vreugde alom op Spangen, waar FC Twen- te-doelman André van Ger ven Sparta met een kapitale blunder twee kostbare pun ten schonk. Minzaam depo neerde de goalie de bal na een onschuldige Rotterdam se aanval voor de voeten van René van der Gijp, die het cadeau in een mum van tijd uitpakte: 1-0. De treffer van het Dordtse ta lent was één van de weinig opmerkelijke momenten in een wedstrijd, die voorna melijk met matig voetbal was gelardeerd. Niettemin kwam gisteren wel tot uiting dat Sparta met de inpassing van Gerard van der Lcm en de Schot Jim Calderwood aan kracht heeft gewc ten. De op de valreep aangv. .rok ken aanwinsten spoorden hun tevoren ingeslapen ploegmaten in elk geval tot een portie gezonde werklust aan. De dadendrang van de Rotterdammers werd voor alsnog niet vertaald in doel punten, omdat de scherpte in de nabijheid van Van Gerven te vaak ontbrak. De Spangen-bewoners, bij wie Bert Jansen was hersteld van een slepende spierbles sure, was overigens al fu rieus "van quitte" gegaan. Veelvuldig veroverde de thuisclub balbezit, terwijl bij balverlies steeds op tijd de gaten konden worden dichtgestopt. Bovendien had Sparta het geluk, dat FC Twente zich gisteren be paald niet als een op winst beluste tegenstrever presen teerde. Goed, de Noor Hall var Thoresen ontsnapte bij tijd en wijle wel aan de dek king van de Rotterdammers, maar voor het overige had de ploeg van Joop Brand weinig te duchten van de Ensche- deërs. Zeker niet, nadat Mar tin Jol en Niels Overweg zich wegens spierblessures door Aad Kila en Roel Smand hadden moeten laten ver vangen. Na die mutaties gold bij FC Twente voor alles dat de nul gehandhaafd moest blijven. Die opzet leek ook te slagen, nadat Frank Weer denburg eerst de paal had getroffen en vervolgens met een kopbal ook al niet het beoogde succes had bereikt, maar twintig minuten voor tijd gooide Van Gerven als nog roet in het Twentse eten. Zijn moment van onacht zaamheid leverde Sparta alsnog een kostbare 1-0 zege op. Meer doelpunten wisten de Maasstedelingen, bij wie Geert Meyer hardnekkig faalde, niet te produceren. voor de 50.000 kijkers. Hard wer ken en zeer "consequent" voet ballen (in de zin van dekking ge ven), luidde het parool. In een tijd waarin de topploegen van Ne derland een tactisch evenwicht hebben bereikt, komt 'spel- schoonheid' pas op de laatste plaats - ver na begrippen als 'sys teem', 'inzet' en 'loopvermogen'. De in een ploeg aanwezige indi viduele klasse is nog wel belang rijk, maar gaat in die opzet meer en meer verloren - wie het beste de laatste drie factoren combi neert, wint de pot, maar de toe schouwers zijn dan vrijwel altijd de verliezers. Ajax-Feyenoord verliep gisteren geheel volgens dat gegeven. Na een collectief redelijk openings kwartier van de opponent dic teerden de Amstèrdammers de eerste helft (pauzestand 1-0, door een doelpunt van Schoenaker); daarna 'vocht' Feyenoord één helft lang terug, hetgeen werd belpond met een treffer van Stafleu. De uiteindelijke 1-1 mocht naderhand dan ook te recht heten en werd ook door niemand aangevochten, hoewel tijdens de botsing bij de in de malaise delende arbiter Corver toch links en rechts nogal wat was geprotesteerd. Buitenspel Tegen de openingsgoal van Schoe naker bijvoorbeeld. In de der tiende minuut liep die midden velder in buitenspelpositie te wachten op de pass van zijn col lega Arnesen. Die pass kwajn en dus ging de vlag van de betrok ken grensrechter Biemans om hoog op het moment dat de bal de voet.van de Deen verliet. Vijf me ter verderop echter beroerde Notten de bal die niettemin bij Schoenaker arriveerde. Zijn dia gonale uithaal was even fraai als vernietigend, maar de vraag was wel of de goal volgens de spelre gels tot stand was gekomen. Not ten meende van niet, de tolerante scheidsrechter Corver meende van wel. Notten: "Mijn been zat er inder daad tussen en dat werd door Corver als argument gebruikt voor de geldigheid van dat doel punt, maar volgens mij is dat in strijd met de regels. Op het mo ment dat Arnesen die pass ver zond, stond hij al buitenspel" Corver: "Maar die bal zou nooit bij Schoenaker gekomen zijn als Notten er niet tussen had geze ten. Hij lifte 'm en dat veranderde de richting volledig, dus trad de regel in werking dat je niet bui tenspel staat als je de bal van een tegenstander krijgt". Dat kon nog een kwestie van inter pretatie heten, met een verschil lend antwoord op de vraag of Ar nesen nu wel of niet de bedoeling had het speeltuig richting Schoenaker te sturen. In het prille begin van de tweede helft ging Corver echt in de fout, hoe wel daarbij ook een excuus kon gelden. Voor de spelleider was zeer moeilijk waarneembaar wie de bal het laatst had aangeraakt na een één tegen één duel, ge volgd door een doelpunt van Ar nesen. Dat werd afgekeurd, al gaf de betrokken Feyenoorder Mi chel v.d. Korput later zelf toe, dat hij degene was geweest die de Ajacied (later werd nog een tref fer van hem afgekeurd, toen wel Radio-verslaggever Eddy Poelman geheel) werkloos toezien bij Ajax-Feyenoord. tv-commentator Kees Jansma moesten (gedeeltelijk veeft aanmerkelijk fraaier door het beeld dan i of meer had aange- Vergeefs Pech voor Ajax dus op dat moment, maar ook Feyenoord had toen al heel wat tegenslag moeten ver werken. Daarom even terug naar het begin. Met een geheel nieuw centraal verdedigingsduo (Krol en Zwamborn waren geschorst en Van Dord bleek zaterdag niet Fit genoeg), waarin Jensen zijn debuut maakte als libero en Meutstege als voorstopper fun geerde, (Wijnberg had zijn back plaats ingenomen), was Ajax aanvankelijk vergeefs op zoek naar zichzelf. Het toen zeer greti ge Feyenoord leek daarvan te gaan profiteren. Vlak voor en vlak na het betwiste Schoenaker- doelpunt immers kreeg Petur Pe- tursson twee dotten van kansen. Tot tweemaal toe dook de IJslan der geheel vrij op voor Piet Schrijvers. Evenzovele keren verzuimde de man die zolang de topscorerslijst aanvoerde de juis te voortzetting te kiezen. In de zevende minuut negeerde hij de volledig vrijstaande Jan Peters, alsof die spits ook voor hem on zichtbaar was, en schoot simpel tegen de Ajux-sluitpost op. Elf minuten later was de reactie van de doelman erg sterk, al kon dat niet wegnemen dat Petursson desondanks had moeten scoren. Zoals hij ook in de tweede helft nog eenmaal raak had moeten schieten. Oefenmeester Jezek hield hem de hand boven het hoofd, "want het waren fantastische reddingen van Schrijvers"; de vleugelspits zelf zat diep in de put. "Het lukt me gewoon niet meer", kreunde hij naderhand. "Sinds die benut te strafschop tegen FC Twente (op 17 februari) kan ik eenvoudig niet meer scoren. Ik ga Jezek dan ook vragen of ik deze week met een individuele training mag be ginnen. Alleen met de keeper- en dan maar veel schieten". Een verzoek dat ongetwijfeld in gewilligd zal worden, want, zijn eerste missers hadden grote con sequenties. Een treffer had Feye noord wellicht gestimuleerd het tempo van de eerste 25 minuten vol te houden, nu die was uit gebleven sloop de angst "voor het over de kop jagen" (Notten) bin nen. De stoorwerkzaamheden die voordien al aan het front waren uitgevoerd, werden gestaakt en Ajax kreeg veel meer de gelegen heid om aan een constructieve opbouw te gaan denken. Met Jensen vanaf dat moment 'echt' in de hem toebedachte rol van aanvallende libero en midden velders die de wisselwerking zo wel vooruit als achteruit uitvoer den, lukte dat ook. Al was het al lemaal niet bepaald fraai, omdat over het algemeen te snel naar de lange pass werd gegrepen, waar door vaak balverlies werd gele den. Het was een risico, dat ge heel in de lijn van de nieuwe ten dens paste. Meutstege: "We wil den proberen zo snel mogelijk over ze heen te rammelen om de zaak te beslissen. Dat doen we steeds vaker en de hele ploeg staat ook achter die speelwijze. Maar die kost wel veel kracht en houdt het risico in dat je jezelf in de tweede helft tegenkomt, als het eerder niet is gelukt". te. - Kneuzing Arnesen kopt doeltreffend in voor Ajax. Dit doelpunt werd terecht afge keurd omdat Blanker middenbuitenspel staat, zoals Wijnstekers met geheven handen al aan probeert te geven. Dat gebeurde dan ook na de pauze. Ajax kreeg het. met Blanker voor Bonsink (hij had last van zijn achillespees) in de tweede helft gaandeweg moeilijker Ook geestelijk, omdat het Piet Schrij vers geblesseerd wist. De goalie speelde met een noodverband omdat h(j al vroeg in de wedstrijd een zware kneuzing aan zijn sleu telbeen had opgelopen, toen Nielsen en Peters hem gezamen lijk hadden belaagd. "Ik moest ze ontwijken en was daardoor on gelukkig neergekomen. Ik voel de direct iets knappen. In de rust heb ik dat aan Beenhakker ver teld. Hij wilde desondanks dat ik bleef staan, om mijn routine, maar ik heb hem wel gevraagd of hij dan ook de verantwoording op zich zou nemen bij een tegen doelpunt. Dat bevestigde hij, daarom ben ik doorgegaan. En bij die goal van Stafleu speelde die blessure natuurlijk een rol, maar dat was niet doorslaggevend. Het was gewoon een goed schot". De schuiver waarmee Stafleu na 60 minuten scoorde, was niet alleen fraai, maar benadrukte ook nog eens precies waar Zwartkruis la ter op doelde. De 1-1 immers kwam niet tot stand als gevolg van een goedlopende combina tie, maar was het resultaat van een korte explosie van kracht. Dat was typerend, want het li chamelijke geweld was gaande weg meer door het duel gemixed, met verschillende overtredingen die rijp waren voor geel, maar daarmee niet werden bestraft. Zo vochten Meutstege en Peters een korte duw en trek-guerilla uit en werden hier en F ar een paar aan slagen op ledematen gedaan. Meutstege: "En dan moet je toch een keer ingrijpen, maar Corver riep steeds maar. de volgende keer is het geel". Schamen Als er óók arbitraal niet tegen opge treden wordt, kan het de volgen» de keer te laat zijn. Althans, vol gens Jan Zwartkruis, die Feye noord vanaf de tribune in de slot fase met vier middenvelders (Troost was gekomen voor Pe ters), de gelijke stand hard had zien verdedigen. Hij had daarbij maar erg weinig hoogtepunten geconstateerd en liet dat ook blijken. "Wat weerhoudt de ve detten ervan een sprankelende show op te voeren Die instelling die ik eerder heb aangehaald. Maar je kunt niet altijd de hand rem aantrekken, want nu al be gon het publiek dat om me heen zat zeer misnoegd te doen. Ze rie pen tegen me: hier spelen jouw internationals. Wie zijn dat nou?. Terecht. Voor zulk voetbal zou men zich vroeger hebben ge schaamd De spelers moeten maar snel bij zichzelf te biecht gaan. In tussen voel ik me de grote verlie- PAUL DE TOMBE AMSTERDAM (GPD) - Voet balsupporters van Ajax en Feyenoord hebben zich zon dag zowel voor, tijdens als na de wedstrijd tussen de Am sterdamse en Rotterdamse ploeg aan ernstige ongere geldheden schuldig gemaakt. De moeilijkheden ontstonden, toen supporters van Feye noord bij aankomst op het Centraal Station in Amster dam met stenen en rookbom men begonnen te gooienDe politie heeft diverse malen charges moeten uitvoeren, waarbij tenminste elf perso nen - onder wie vier politiea^ genten - gewond zijn geraakt. Eén Rotterdammer kon we gens openlijke geweldpleging worden aangehouden. Tot in de avond bleef het onrustig in de Amsterdamse binnen stad. Bekogeld. In de bussen, die de Rotterdam se supporters naar het Olym pisch Stadion vervoerden, kwam het tot incidenten. In de pauze van de wedstrijd beko gelden fans van Ajax en Feyenoord elkaar met stenen. In het stadion werden ruiten ingegooid en in een ruimte onder de tribune werd 900 gulden en talrijke souvenirs gestolen. Na afloop van de wedstrijd werden vernielin gen aangericht in trams en bussen. Eén tram moest door de politie worden ontruimd. Bussen die Feyenoord-aan- hangers naar het station brachten, werden door Ajax- supporters met stenen beko geld. Al voor het begin van de wed strijd hadden hysterische supporters een NOS-technicus met een ijzeren staaf in elkaar geslagen. Als gevolg daarvan moesten de radioluisteraars het gistermiddag doen met summiere flitsen van het duel, terwijl Studio Sport later op de televisie helemaal geen aandacht kon besteden aan de wedstrijd. De NOS heeft gisteravond tientallen tele foontjes ontvangen van woe dende kijkers, die hun onge noegen kenbaar maakten over het ontbreken van beel den van de voetbalwedstrijd Ajax-Feyenoord De NOS-technici weigerden en bloc verder te werken nadat hun radio-collega Jan Wa- gendrever bij het gereedma ken van de apparatuur door een groep voetbalfans" was gemolesteerd tijdens een on verwachte aanval op de re portage wag ens. Terwijl de NOS-mensen werden uitge scholden, bespuwd en gesla gen, kreeg Wagendrever een ijzeren staaf in het gelaat. Hij moest met een gebroken neus en andere verwondingen aan het gezicht worden afgevoerd naar het VU-ziekenhuis in de hoofdstad. Omdat de aanwezige politie hun veiligheid niet kon ga randeren, gingen al zijn col lega's vervolgens naar huis. Wel probeerde tv-commenta tor Kees Jansma de tv-ploeg nog over te halen te blijven, maar .jomdat ook bij Utrecht- Ajax al iets dergelijks icas gebeurd, weigerden ze dat. Bovendien is de leider van de groep lid van de onderne mingsraad. Hij zei We komen hier om te werken, niet om in elkaar geslagen te worden. Inpakken en wegwezen. En dat kon hem niet kwalijk ge nomen worden, want het was gewoon beangstigend. Ze kwamen uit twintig bussen op ons af. Dat was pure massa hysterie". Voor het besluit van de technici bestond bij de kijkers geen en kel begrip. Onmiddellijk na dat Ruud ter Weyden aan het begin van de uitzending ran Studio Sport had verteld waarom er geen beelden van de wedstrijd zouden worden uitgezonden,stond de telefoon roodgloeiend. Tussen half acht en half tien waren de te lefoonlijnen van de NOS overbezet. ,J)e kijkers waren woedend. De telefonistes moesten allerlei scheldka nonnades aanhoren. Voor de argumenten van de technici had men geen enkel begrip. Er werd alleen maar uitgeroe pen. dat men zijn kijkgeld niet betaalt om van Ajax- Feyenoord verstoken te blij ven. De telefonistes waren van de tirades nogal onder de in druk", aldus een woordvoer der van de NOS. De woede van de kijkers werd nog eens aangewakkerd door het achterwege blijven van welke voetbalwedstrijd dan ook. Studio Sport was van plan alleen het duel tussen Ajax en Feyenoord uitte zen den. Bob Spaak, chef van de sportredactie: „We hadden 20 minuten uitgetrokken voor deze wedstrijd. Bij andere wedstrijden waren wij niet aanwezig. We besteden op zondag namelijk geen aan dacht aan wedstrijden die za terdag zijn gespeeld. Door de vele andere sportevenemen ten moesten wij ons wat voet bal betreft tot één wedstrijd beperken". Ene Vilévoorzitter van het sec- tiebestuur betaald voetbal van de KNVB. heeft het ge drag van de supporters be treurd. Hij erkende dat de voetbalbond verantwoorde lijk is voor dé gedragingen van het publiek rond de vel den. ,JIet is een probleem dat erg moeilijk op te lossen is", aldus Vilé. Het bestuur be taald voetbal zal op korte termijn de besturen van de belangenorganisaties FBO (clubs), W CS (spelers), WON trainersen BSBV (scheidsrechters) uitnodigen voor een gesprek over deze problematiek. Excessen Vilé: ,Jiet is niet de eerste keer dat wij dat doen. Maar de ge beurtenissen van de laatste tijd geven aanleiding om op nieuw met alle betrokkenen en met pohtie-autoriteiten rond de tafel te gaan zitten. De maatregelen die tot nu toe zijn getroffen blijken helaas niet afdoende te zijn". Vilé deed een beroep op de media mee te werken het geweld rond de velden tegen te gaan. ,Jk wil niet beweren dat de pers mede schuldig is aan het gedrag van de supporters. Maar de manier waarop de excessen zowel op radio en tv als in de dagbladen onder de aan dacht worden gebracht, is niet bevorderlijk voor het tegen gaan van dat geweld". NEW YORK - Wim Rijsbergen is van'daag met een voe' voorstopper van de New York Cosmos moet tenminst middenvoetsbeentje niet goed is genezen. Die breuk Rijsbergen nam niettemin nog deel aan het trainini voorbereiding op de in april startende competitie. Daar in het gips moest en naar Leiden kon terugreizen. Ook zijn Nederlandse Cosmos-collega Johan Neeskens i: king in het ziekenhuis. in het gips teruggekeerd uit de Verenigde Statei twee weken rust houden, omdat een eerder gebr erd al tijdens zijn vakantie in Holland ontdekt, kamp dat Cosmos op Bahama h chter kreeg Rijsbergen zoveel last, dat hij met zijn ?nige tijd uitgeschakeld. Hij ligt met een zenuwor

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13