Uitgedunde commune maakt tien jaar vol „Nog even en dan is die hele handel verleden tijd" ZATERDAG 8 MAART 1980 Tdfelh [nldtflfiMKn) VOlfi) Bij de foto: De huiskamer. Opgetrokken uit afvalhout en gemeubileerd met grof huis.vuil-afdankertjes. NOORD WIJKERHOUT - Beeldend kunstenaar Krijn Giezen uit Noord wijk legt bin nenkort de laatste hand aan een lees- maar vooral ook kijkboek over een op Noordwij- kerhouts grondgebied bivakkerende commu ne, die zich thuis voelt op een afgelegen stuk duinterrein daar. De communeleden, varië rend in leeftijd van twintig tot dertig jaar, slijten samen de dagen in en rond zoveelste- hands bussen. Giezen ("ik heb er inmiddels veel vrienden gemaakt") is vooral beroepsmatig in de buscommune geinteresseerd. Als leraar aan de Haagse aca demie voor bouwkunst viel hem tijdens zijn regelmatige bezoeken aan de alternatieve leefgemeenschap met name op de creativiteit van het wo nen, dus de manier waarop de communeleden zich aan de vrij primitieve omstandighe den hebben weten aan te pas sen. Daarbij volop gebruik makend van het materiaal dat er binnen handbereik te vin den is. Bomen, takken, afval. Giezen heeft dat allemaal haar scherp geregisteerd. Met zijn fototoestel. En hij deed meer. Hij vroeg de communeleden, van wie de meesten uit Noordwijkerhout en omge ving komen, wat gevoelens over het zo leven op papier te zetten. Zo verkreeg hij een bonte verzameling verhaal tjes losse hartekreten, teke ningen en een stuk of wat stempelkaarten uit de perio de dat het in de commune ge bruikelijk was er een soort verblijfsadministratie op na te houden. Dat alles bij elkaar moet in boekvorm een ruime impres sie geven van hoe het er in de Noordwijkerhoutse commu ne aan toe ging en nog steeds gaat. "Want dat is juist het unieke van het hele geval", zegt Giezen. "Bijna overal el ders zijn de communes ter ziele gegaan, alleen deze in Noord wijkerhout heeft het gepresteerd het al tien jaar vol te houden. Mede dank zij de gemeente Noordwijkerhout, laat ik dat voorop stellen. Want er is in de afgelopen ja ren erg veel door de vingers gezien. Al zijn er ook momen ten geweest dat die wethou der Heemskerk zich grof en onmenselijk tegen die jon gelui opstelde". Harde kern De commune is inderdaad toe aan het tweede lustrum. In die tien jaar tijd is de 'harde kern' noodgedwongen diver se keren van plaatst moeten verwisselen. Eerst van een kraakpand in Noordwijker hout naar een boerenwoning buiten de kom van het dorp. Destijds toegewezen door de gemeente en dus legaal be woond. De communeleden doopten haar Nirwana, "waar het persoonlijk bestaan op houdt". Nirwana vloog na een paar jaar door nog onbekende oorzaak in brand, waarna de commune een paar kilometer verderop neerstreek in wat wordt genoemd de Ruigen- hoek. In bunkergewelven en inmiddels aangeschafte bus sen werd er de draad van het bestaan weer opgepakt. Maar ook daar was het verblijf van niet al te lange duur. De eigenaar van de grond, met plannen voor een motel te plaatsen, kreeg de commune leden zover dat zij met hun hele hebben en houwen ver huisden naar een stuk ruig duingebied, nauwelijks een paar honderd meter verder op. Daar zitten zij nu driejaar. Aanvankelijk een man of twin tig. Nu is het aantal geslonken tot tien. Afgelopen december zijn er wat communeleden met twee bussen op uitge trokken. Eén groepje richting Tunesië en Algerije, de rest naar Spanje en Portugal. In mei willen ze weer in Noord wijkerhout neerstrijken. Van die achter zijn gebleven wer ken momenteel de meesten. Bij postorderbedrijven in de buurt of bij kwekers. Overdag ligt hei kamp er nu verlaten bij. Alleen Aad van Zijverden blijft achter en Dirk v.d.Berg. De eerste werkt aan het reisvaardig maken van zijn woonbus en de tweede is in functie als kampwacht. Dirk v.d.Berg, drie jaar lid, werkte tot voor een paar weken bij een bloembollen- bedrijf in Hillegom. Vond toen dat hij voldoende had verdiend om weer een paar maanden op te kunnen teren en stapte dus op. "Niemand hier heeft een hekel aan wer ken bij een baas zegt de 24- jarige Noord wijkerhouter, "maar als het even kan doen we het liever niet. Je kunt het leven op twee manieren be kijken: via de gulden of via de lol. Wij hebben gekozen voor dat laatste" Filosofie Zit er nog wat meer filosofie achter deze manier van wo nen? "Ja",zegt v.d.Berg,"je leeft vrijer, hebt de ruimte. Niet dat hele benauwde. En kijk maar eens om je heen. Er lopen hier veel dieren vrij rond, het sprokkelhout ligt naast de deur. Noem het voor mijn part dichter bij de na tuur staan. Alhoewel, we hechten stuk voor stuk ook wel aan luxe. Ieder van ons heeft wel een casette-recor- der of een draagbare tv. Goed beschouwd verschillen wij niet eens zo veel van de door- snee-Noordwijkerhouter, af gezien dan van het feit dat we een broertje dood hebben aan het wonen in een rijtjeshuis of op tweehoog. Eigenlijk zijn we heel normaal. Wij aan de verdovende middelen en ons bezig houden met allerlei oc culte zaken Kom nou. We gaan ons hooguit te buiten aan het af en toe lezen van een science fiction boek". Het terrein waarop de commu ne haar basis heeft beslaat ruim 11.000 meters in het vier kant en is voorzien van een duinbegroeing waarin pluk jes bomen en laag struikge was overheersen. Een bijna twee meter hoge ijzeren afras tering vormt de scheiding met het aangrenzende duin gebied dat eigendom is van de Amsterdamse duinwaterlei ding. Op het 'gekaapte' ter rein zijn de vierwielers dik gezaaid. Bussen om in te wo nen, sloopauto's die de geest hebben gegeven maar waar van de onderdelen nog wel eens van pas kunnen komen. Er lopen honden en katten rond. ganzen, kalkoenen en kippen waarvan de laatste de eigenaardigheid hebben s nachts op stok te gaan in een van de bomen op het terrein, hoewel ze de beschikking hebben over een 'luxe' kip- - penren, vervaardigd van res tanten hout. Hetzelfde materiaal waarvan 'de huiskamer' is gebouwd, een ruim uitgevallen optrekje midden op het terrein dat dienst doet als regelmatige plaats van samenkomst. Om er wat met elkaar te praten, te drinken of bij felle kou wat warmte op te doen. De huis kamer, zo genoemd door de communeleden, is vervaar digd met een minimum aan geld en een n^aximum aan af gedankt hout en aanverwant weggooimateriaal. Zo bestaat het meubilair voornamelijk uit afdankertjes of is wegge haald bij het grof huisvuil. Een aantal ziekenhuisdeuren doet respectievelijk dienst als raam en als toegangsdeur. Potkachel Midden in de huiskamer staat een ouderwetse potkachel, waarin hout wordt gestookt. Licht komt 's avonds van kaarsen en petroleumlam pen. Gas uit flessen. Pal langs het kamp lopen dan welis waar de gemeentelijke gas- en electriciteitsleidngen maar voor een eenvoudige aftak king wordt geen toestem ming gegeven. Water heeft de commune zelf aangeboord. Twee putten zijn er geslagen. Pal achter de huiskamer is een gemeenschappelijke doucheruimte. De wanden ervan zijn opgetrokken uit af valhout, het dak vervaardigd van golfplaten. Op de duingrond worden ook groenten gekweekt, althans pogingen in die richting want tot nu toe wordt alles wat de neiging tot groeien heeft door de loslopende kippen stuk gepikt. De tien van de commune zijn ongehuwd, leven 'in stel letjes'. "We zitten elkaar niet constant op de lip", zegt v.d.Berg. "Ieder kan zijn ei gen leven leiden, het aantal spelregels is miniem. Ais voordeel van deze manier van leven zie ik het vermogen om je onder primitieve omstan digheden toch goed te kun nen behelpen. In de maat schappij van nu zijn mensen teveel afhankelijk van allerlei technische apparatuur. Als dat eens weg valt zijn zij ner gens meer, breekt er gega randeerd paniek uit. Dat zal ons niet gebeuren". Tien jaar hebben ze het met el kaar uitgehouden. Er zijn er bijgekomen, er zijn er ver trokken. Maar de kern is gebleven. Met nog steeds het doel voor ogen dat van meet af aan is nagestreefd nml. het van de grond krijgen van een alternatieve reisorganisatie. De woonbussen staan daarin centraal. Klaas van Zijver den: "Wat wij willen is zo simpel als wat. Werkende jongeren die nu voor een week of wat naar het buiten land willen moeten daar bij de reisbureaus duizenden gul dens voor neertellen. Dat kan veel goedkoper vinden wij: Als ze met onze bussen mee gaan zien ze de wereld voor een paar honderd gulden. Het punt is alleen dat we als commune de middelen niet hebben om investeringen te doen. Het wordt dus een kwestie van de hele lange adem. Toch begint er lang zaam maar zeker toch schot in te komen. Nog een paar jaar en dan zal onze droom wer kelijkheid worden". Binnen de commune is men er stellig van overtuigd dat het stukje duingebied zolang nog als standplaats dienst zal kunnen doen. "Want", zegt Van Zijverden," de eigenaar heeft ons destijds toegezegd dat we hier tenminste vijf jaar mochten blijven. En als het meezat kon dat zelfs uitlopen tot tien of vijftien jaar. Aange zien we er pas drie jaar heb ben opzitten, hoeven we ons voorlopig nog geen zorgen te maken". Illusie? Een illusie Vaststaand feit is in elk geval dat de door eigenaar v.d.Hulst in de armen geno men makelaar Mascini uit Heemstede momenteel ver woede pogingen doet lief hebbers te vinden voor de grond waarop de commune staat alsmede het duingebied er rondom (in totaal 23.000 m2). Aan gegadigden niet te kort. Er is er een die er een camping wil beginnen, een ander ziet brood in dagrecrea tie daar, er is iemand uit de Haarlemmermeer die er bo men wil gaan opslaan en dan zijn er nog de nodige project ontwikkelaars en beleggers die er naar hebben gedaan. Maar ze houden voorlopig alle maal de boot af. "Om de doodeenvoudige reden", zegt Mascini, "dat volgens het huidige bestemmingsplan er helemaal niets mee mag wor den gedaan. Ja, je mag er wandelen en je hond uitlaten maar daar is ook alle mee ge zegd. De gemeente Noord wijkerhout is niet van zins daar ook maar een duimbreed van af te wijken. Onbegrijpe lijk want wat kan het nou voor kwaad dat eerv projectont wikkelaar daar aan de rand van het terrein een stuk of wat villa's nee-zet en het voor de rest natuurgebied laat? Als de gemeente zo tegen de keer in blijft raak ik het aan de straat stenen nooit kwijt". Een eerste indicatie dat ook de huidige eigenaar daar een hard hoofd in heeft is de prijs per vierkante meter. Aanvan kelijk lag die op dertig gulden maar daar is inmiddels een tientje van afgehaald. Er is nu bijna een jaar verstreken na dat het terrein in de verkoop is gegooid. Mascini gelooft niet dat de aanwezigheid van de commmune de verkoop negatief beinvloed. "Er is animo zat", zegt hij, "alleen de gemeente zou niet zo dwars moeten liggen. Daér zit 'm de kneep. Die commune? Och, daar trekt niemand zich iets van aan. Want dat is toch een aflopende zaak". Wat dit laatste betreft; zo wordt er ook bij de gemeente Noordwijkerhout over ge dacht. Zeker door wethouder Heemskerk, die een 'speciale plaats' in de harten van de communebewoners inneemt. Hij wordt beschouwd als het brein achter de nogal rigoreu- ze schoonmaakactie ruim een jaar geleden op het commu neterrein. Met groot machts vertoon (politie met honden, kraan wagens) werden toen enkele bussen weggesleept en ook geëist dat een aantal bouwsels zou worden afge broken. Dat is hem nooit in dank afgenomen. Heemskerk voorspelde toen dat de commune in een mum van tijd de geest zou geven. Dat is niet gebeurd. "Ze houden het er inderdaad langer uit dan verwacht", zegt hij, "maar ik ben er stellig van overtuigd dat het einde nu wel snel na dert. Volgens mijn informatie zijn er op dit moment nog maar drie bussen over. Dat z(jn er al beduidend minder dan vorig jaar. Het uitster vingsproces zet zich dus aar dig voort. Neem het maar van mij aan; nog even en dan is die hele handel verleden tijd". Uitgedund Een sterke aanwijzing in die richting is voor Heemskerk het feit dat eind vorig jaar de communegelederen al aardig zyn uitgedund. Niet alleen accepteerde een in de duinen verblijvend gezinnetje een 'echte' woning in het dorp Noordwijkerhoput maar er vertrokken ook twee bussen richting buitenland. Dirk v.d.Berg verwacht echter dat die bussen in mei terugkeren en dan weer hun plaatsje in nemen maar Heemskerk denkt daar anders over. 'We hebben destijds met de jon gelui de afspraak gemaakt dat als zij voor langere of kortere tijd het terrein zouden verla ten zij er hun leven lang niet meer op kunnen terug keren. En aan die afspraak zal ik ze ook houden". De wethouder schat dat de commune nog hooguit een jaar te gaan heeft Dan, verwacht hij, zullen alle bussen zijn vertrokken, de laatste bewoners zijn opge stapt. Waar naar toe "Dat moeten ze maar voor zichzelf uitma ken", zegt hy. "De gemeente Noordwijkerhout zal men moeilijk het verwijt kunnen maken die mensen aan hun lot te hebben overgelaten. We hebben ons meedere malen bereid getoond diejongens en meisjes in ons dorp aan on derdak te willen helpen. Als alternatief voor het wonen in de duinen. Daarbij beseffend dat dat eigenlyk niet eerlyk is tegenover de autochtone Noordwykerhouters, van wie er al jaren op een woning wachten. Zelfs zover zijn we ze tegemoet willen komen Maar ze willen blijkbaar niet Vorig jaar hebben we nog ge vraagd: willen jullie met zyn allen in één woning of elk stel apart Ze zouden daar even over nadenken maar een ant woord is nooit gekomen. Daarom hebben ze hun kans verspild om in Zeeburg 1 (de meest recente nieuwbouw wijk) wat t<- kregen. En in Zeeburg 2 zie ik ook niet eén- twee-dne mogelijkheden"

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19