Misrekening bij bouw van politiebureau Ouders wisten van aansteken brand in bollenloods Hillegom STAKING BIJ RUTGES IN ALPHEN AFGELOPEN blijken niet lang genoeg... VISSERIJSCHOOL NODIGT UIT ..AAN BOORD Miljoenenschade door brandstichting Personeel wil Backeren Co in Leidse streek houden WOENSDAG 5 MAART 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 23 Katwijkse school zit verlegen om leerlingen KATWIJK- De school voor de zeevisvaart aan de Sluisweg gunt belangstellenden in het visserijonderwijs morgen een blik in "de keuken". Tijdens deze "open dag" (de eerste in de geschiedenis van de school) zijn er diverse demonstraties in de lokalen. Zo wordt in het praktijklokaal de werking van een motor getoond. Leerlingen zullen daar volop bezig zijn met het maken van werk stukken. Tevens zal men kunnen zien hoe er wordt geboet. Verder zijn er demonstraties met een vislier, radartoestel, zend- en ont- vangstapparatuur, terwijl ook aandacht wordt geschonken aan de veiligheid van opvarenden op zee en aan de diploma's die behaald kunnen worden. •Een plaatselijk viswerkend bedrijf richt een stand in waar men vishapjes kan proeven. De mast op het schoolplein wordt versierd met vlaggen en een trawlernet. De open dag duurt van 9.00 tot 21.00 De school hoopt hiermee tevens voldoende aanmeldingen van leerlingen te krijgen zodat het nu in geding zijnde voortbestaan van de visserijschool voor een reeks van jaren is verzekerd. KATWIJK - De bouw van het nieuwe politiebureau (aan de Piet Heinlaan) in Katwijk aan Zee is stop gezet, omdat men er tij dens het heien achter kwam dat de palen die daarvoor worden ge bruikt te kort zijn. Al thans voor een bepaald deel van het bouwterrein. „Dit hadden we niet verwacht", vertelde gistermiddag een enigs zins verraste directeur van Openbare Werken, C. van de Griend. Het heiwerk ligt al enkele dagen stil. Wanneer de bouw werkzaamheden kunnen worden hervat kon Van de Griend nog niet meedelen. Hij hoopte dat er volgende week verder kan wor den geheid. Dat hangt mede af van de vraag of er een firma ge vonden kan worden die de lange re palen in voorraad heeft. „Als blijkt dat de palen nog moeten worden gemaakt, zal het langer duren voordat de bouw kan wor den voortgezet", aldus Van de Griend. Inmiddels zitten er ruim 200 palen in de grond. Deze hebben een lengte die varieert van 7 tot 10 meter. Ze kunnen blijven zitten. Toen men in een hoek van het bouwterrein ging heien waar de grond slapper is, constateerde een opzichter van een architec tenbureau dat de palen van 10 meter door de heimachine veel te gemakkelijk in de grond werden geslagen. De bouw werd daarop onmiddellijk stopgezet. Er werd een her nieuwd bodemonderzoek door Fugro uit Leidschendam gehou den. Dit wees uit dat er in die hoek palen van 16 tot 18 meter nodig zijn. Van de Griend: „Dat is bij eerdere bodemonderzoeken niet onderkend". Fugro verricht te ook het eerste onderzoek. Ove rigens komen de eventuele extra kosten die voortvloeien uit de bouwstagnering voor rekening van de gemeente. Het nieuwe politiebureau komt te staan op een plaats waar vroeger het water ,,'t Mallegat" stroomde. Dit verklaard waarom bepaalde delen van het bouwterrein nogal drassig zijn. Er moeten nog zon'n 60 palen worden geheid voordat de fundering is voltooid. -Sa, ïa-.; V':v''r' c j&arif fL 7.*» aa» - Het werk aan het Katwijkse politiebureau ligt stil. Een deel van de gebruikte palen bleek niet lang genoeg te zijn.Op de voorgrond een partij afgekeurde heipalen. Het wachten is nu op langere exemplaren. HILLEGOM - Niet twee, maar vijf jongens (in de leeftijd van 10 tot 12 jaar) hebben de brand bij het Hillegomse bloembollenbe- drijf Willemse aan de Haarlemmerstraat op hun geweten. Alle vijf hebben ze bij de politie toegegeven zondag met vuur te hebben gespeeld. Een hal van 2000 vierkante meter ging dit weekeinde volledig in vlammen op. Dure apparaten, zo als tel- en inpakmachines en ver pakkingsmateriaal, werden een prooi van het vuur. De schade, die in eerste instantie op ruim 4 miljoen gulden werd geschat, zal, zoals het zich nu laat aanzien, een stuk hoger liggen. Hoeveel is niet te zeggen, maar het zal om mil joenen kunnen gaan. "Wat ik vooral erg betreur", rea geert rechercheur Van de Berg van de Hillegomse politie (hij heeft het onderzoek geleid), "is het feit dat de ouders zondag al wisten dat hun zonen bij het steken van de brand waren be trokken. Maar niet één heeft de moeite genomen de politie hier van op de hoogte te stellen. Ze hebben zelfs niet eens even de telefoon gepakt om de gedupeer de te bellen." Overigens, Willemse heeft wél een telefoontje gehad van een ouder die vertelde dat z'n zoon ook bij de brandstichting was betrok ken. Dat was gisteren. De man had hiermee zo lang gewacht, omdat de ouders eerst onderling contact hadden gezocht over wat hen precies te doen stond. Vreemd De politieman: "Natuurlijk heb ik tijdens de verhoren laten blijken dit een vreemde gang van zaken te vinden. En achteraf zeggen ze stuk voor stuk niet naar behoren te hebben gehandeld. Achteraf kun je dat natuurlijk ook gemak kelijk stellen. Als we die jongens niet zo gauw zouden hebben op gespoord, hadden we vermoede lijk nu nog niets van ze gehoord." De politie heeft er niet al te veel moeite voor hoeven doen om de vijf knapen te achterhalen. Een 'stille' (agent die zich in het bur ger tussen de menst wist na één uur al wie de dader- tjes waren. Namen die hij hoorde van toeschouwers bij de brand en van kinderen die de jongens in de buurt van de loods hadden zien spelen. Uit het verhoor, dat gisteren werd afgerond, kwam naar voren dat de jongens aanvankelijk alleen maar op het grote parkeerterrein bij Willemse aan het fietsen wa ren. Later klommen ze ook op het dak van de hal. Tot één van hen op het idee kwam om vuurtje te gaan stoken. Met z'n allen sprok kelden ze papiertjes bij elkaar, wapperden er wat mee toen er een lucifer bij was gehouden en de brandstichting was een feit. Blussen begeeft) De j°nRens hebben nog pogingen - - in het werk gesteld om de vlam men te doven. Met een bekertje water gooiden ze naar het vuur. Toen ze in de gaten kregen dat er geen houden meer aan was, het vuur was al tot zeker vijf meter hoog opgelaaid, namen ze de be nen. Op één na. Hij hield het hoofd koel, rende naar het dichtsbijzijnde huis, belde aan en vroeg of men de brandweer wilde bellen. Ook hij ging er daarna vandoor. Wie er voor de aangerichte schade zal moeten opdraaien is geen punt: de verzekering. De jongens zullen niet aansprakelijk worden gesteld, omdat ze niet ouder zijn dan twaalf jaar. De verzekering kan daarom op hen géén verhaal halen. Een strafblad krijgen de kinderen evenmin, om dezelfde reden. Voor de wet zijn ze daarom geen 'dader' maar 'betrokkene' Dag en nacht Bij Willemse wordt thans dag en nacht gewerkt om alle opdrach ten op tijd de deur uit te krijgen. Zeker nog zes weken duurt het hoogseizoen. De directie heeft inmiddels een oude inpakmachi- ne weer bedrijfsklaar kunnen maken en verwacht dezer dagen de beschikking over een tweede te krijgen. Met aangeboden de hulp van collega-bedrijven en het aantrekken van tientallen losse krachten denkt Willemse de schade (levertijd) tot een mini mum te kunnen beperken. NIJKERK (ANP) - Een brandstich ter heeft in Nijkerk in de afgelo pen nacht voor vele miljoenen guldens schade aangericht. Eén bedrijf - een wasserij - werd vol ledig door het vuur verwoest en drie andere bedrijven aan dezelf de weg liepen flinke schade op. Om drie uur vanochtend werd ont dekt dat een wasserij en een schuur van een autosloopbedrijf aan de Barneveldsweg in brand stonden. Terwijl de vrijwillige brandweer en de bedrijfsbrand- weer uit Nijkerk en de brandweer uit Amersfoort het vuur in de twee bedrijven bestreden, brak enkele meters verder brand uit in een expeditiebedrijf en een vleesverwerkend bedrijf. Doordat de brandweer zo dicht in de buurt was, konden de twee laatste branden vrij snel worden geblust, aldus de politie. Om vijf uur waren de branden onder con trole. woest. Volgens de eigenaar be draagt de schade vele miljoenen guldens. Het in reiniging van zie kenhuis-, instellings- en bedrijfs kleding gespecialiseerde bedrijf was pas in een nieuw gebouw ge trokken. Bij de brand ging ook veel kleding verloren. Het bedrijf heeft veertig personeelsleden. De politie van Nijkerk vermoedt dat de branden zijn aangestoken door één of meer inbrekers, die de sporen van een bezoek wil- de(n) uitwissen. LEIDEN - Met spreekkoren ver welkomden zeven werknemers van de bakkerij-grondstoffen- fabriek Backer en Co vanoch tend FNV-districtsbestuurder Gijs Honing in hun bedrijf aan de Derde Binnenvestgracht. "Backer moet in de regio blij ven", "twaalf man op straat, dat pikken we niet", zongen de ze- Van de Ende het gesprek aan met de directeuren van Backer, R. Diepenbrock en T. van Riet schoten, over reorganisatie plannen, die in feite het ontslag voor twaalf mensen betekenen. Backer en Co wil uit Leiden weg en zal zich zeer waarschijnlijk in het Noordbrabantse Made ves tigen. FNV-districtsbestuurder Gijs Honing toonde zich vanochtend licht teleurgesteld over het kleine aantal werknemers dat hem bij de fabriekspoort ver welkomde. De aanwezige werk nemers hadden hiervoor een simpele verklaring: "De ande ren zijn bang voor hun eigen hachje". Bij Backer en Co werken 57 men sen. De importeur van zuid vruchten, Felix Cohen, die in het pand van Backer en Co huist en vermoedelijk met Backer naar Made zou verhuizen, telt dertig werknemers. "Spanning, irritatie, cynisme, angst en hier een daar een spoor van provocatie en intimidatie van de kant van de directie en van de kant van de werkne mers". Zo tekent een werknemer van Backer de sfeer op zijn be drijf. "Zowel werknemers als directie maken een aangeslagen indruk. De Leidse werknemer is behept met het verleden van drillen en het de meester naar de ogen zien. De directie voelt, zich anderzijds onzeker. Tegen woordig is de kous niet af als een directie zonder overleg beslist en de beslissing om naar Made te verhuizen in het bedrijf dropt. De directie blijkt dan achteraf oprecht pijnlijk getroffen door het gebrek aan medewerking van de werknemers", aldus de protesterende werknemers. Deze werknemers zijn er overi gens niet tegen dat Backer en Co verhuist, maar dan wel naar een plaats in de I^eidse regio. Backer en Co zit al 132 jaar in Leiden. Chauffeurs moeten eis tot garantie voor behoud van werk inslikken ALPHEN AAN DEN RIJN - "We hebben van middag bericht ontvangen dat het juridisch onverantwoord is om toch door te gaan. En dan kan ik niet tegen de mensen zeggen: we gaan toch door en we gaan jagen". Zo luidde gisteravond stakingslei der Cor Bouwmans het einde in van de tweedaagse staking van de chauffeurs van Rutges BV in Al phen. Er viel een doodse stilte in de grote zaal van gebouw "Con tact". waar zich 45 van de ruim 60 stakende chauffeurs hadden ver zameld. Een half uurtje daarvoor, rond een uur of acht, hadden ze nog gepost bij het bedrijf van Rutges BV aan de Bedrijfsweg, terwijl in het kantoor van Rutges hun verte genwoordigers onderhandelden met de directies van Rutges en Paktrans. Veel viel er toen a! niet meer te onderhandelen, zo viel uit de woorden van Bouwmans op te maken. Immers, met de dreiging van ontslag op staande voet boven het hoofd, moest de belangrijkste eis (een garantie van de werkgelegenheid) worden ingeslikt. Dat bleek ook uit het uiteindelijke onderhandelingsresultaat, dat slechts een kleine aanscherping van het pakket toezeggingen bleek te zijn dat de chauffeurs gisteravond met een grote meer derheid van de hand wezen. Nu werd datzelfde pakket uiteinde lijk met overgrote meerderheid aangenomen. Het houdt in dat hangende het on derzoek (en overleg daarover met ondernemingsraad en vakbond) geen ontslagen bij Rutges zullen vallen en dat niemand tegen zijn wil wordt overgeplaatst naar een andere afdeling. Van de vorderingen van het onder zoek. dat naar verwachting half april klaar zal zijn, wordt het per soneel via de ondernemingsraad op de hoogte gehouden. Ook zal het bedrijf zich in het vervolg strikt houden aan de cao-be- roepsvervoer en worden er strik tere regels voor het charterver- voer gehanteerd. Dit om valse concurrentie tegen te gaan. De belangrijkste eis van de onder handelaars, namelijk een garan tie van de werkgelegenheid on geacht de uitslag van het onder zoek, is niet ingewilligd. Een nederlaag wilde Bouwmans dit echter per se niet noemen. "We hebben nu in ruim 24 uur een aantal dineen bereikt die ons an ders na driejaar pralen nog niet gelukt zouden zijn", vond hij. "En bovendien heeft de directie één ding heel duidelijk geleerd: dat de werknemers van Rutges BV niet met zich laten sollen". Teleurgesteld De chauffeurs waren echter duide lijk teleurgesteld over dit einde van de staking. Eén van hen ver telde om half acht bij Rutges nog: "We moeten in elk geval door gaan met staken. Als we er nu mee stoppen staan we in ons hemd". Gisterochtend werd er nog een po ging gedaan om de staking verder uit te breiden. In Rotterdam wer ken nog twee afdelingen Rutges, waarvan er één uitsluitend staal en de andere uitsluitend benzine vervoert. Door een aantal foutjes en misverstanden waren deze echter maandagmorgen gewoon achter het stuur gekropen. Volgens Bouwman kwam daar ech ter ook intimidatie aan te pas. "Ze zijn zondag nogal geïntimideerd vanuit de directie en de staf', al dus Bouwmans, "en er kwamen toen nogal wat mensen terug op hun besluit om mee te staken. We hebben vanmorgen (dinsdag morgen. red.) twee ploegen chauffeurs naar Rotterdam ge stuurd om te laten zien dat er ook collega's zijn die zich wel aan hun afspraak houden, en om uit te leggen hoe de stand van zaken De 18 Alphenaren mochten niet mopperen over het resultaat, want een behoorlijk aantal Rot terdamse collega's kwam gister avond alsnog naar Alphen om nu precies te horen hoe de vork in de steel zat Naar later bleek tever geefs. Afkeuring Een heel ander geluid klonk op Uit de kelen van 72 Alphense niet- stakende collega's. Die lieten in een korte verklaring weten de blokkade van de stakers af te keuren. Daarnaast riepen zij di rectie en stakers op "het overleg onmiddellijk te hervatten ten einde de normale voortgang van de werkzaamheden op de meest korte termijn weer mogelijk te maken". Wie de initiatiefne- merts) van deze actie waren viel echter niet te achterhalen. De wel stakende chauffeurs had den geen goed woord voor deze actie over. Een leeg velletje pa pier" viel elke keer te beluisteren, zodra de oproep ter sprake kwam. "We hebben gepoogd eruit te halen wat erin zat", verdedigde Ad Ekels het onderhandelingsresul taat vlak voor de beslissende stemming. "We kunnen nu vanaf het begin punten inbrengen die wij belangrijk vinden, en kunnen via de informatie controleren waar de directie op aanstuurt". Aan de andere kant wordt het moeilijk om die richting desge wenst bij te sturen. "Als de direc tie drie stappen vooruit wil zet ten, en wij willen er een terug zet ten, dan kunnen zij toch zeggen: wij zetten drie stappen vooruit. Maar als dat gebeurt zullen wij misschien toch weer naar het ui terste middel moeten grijpen, zo als dat afgelopen zaterdag ge beurd is", aldus FNV-er Ekels. De aanwezigen stemden uiteinde lijk in met het bereikte Rond half twaalf toog men naai het terrein aan de Bedrijfsweg om de blok kade van vrachtwagens weg te rijden Vanmorgen rond zeven uur draaiden de eerste wagens weer het terrein af.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23