Rustige demonstratie in centrum hoofdstad m Het was zo vreselijk hier de afgelopen dagen Staatsloten? Braks nieuwe minister een heel lob landbouw en visserij U kunt ze nu kopen. ommekeer TTTTT Gisteravond slechts enkele kleine incidenten POLAK: DIT WAS NIET TE TOLEREREN GROTE ONRUST ONDER CARDIOLOGEN OVER DE KLOKKENBERG ommekaar DINSDAG 4 MAAKT 11180 nam Opluchting ])ij bewoners Vondelstraat na opruimen van barricaden 99 99 AMSTERDAM (GPD) - Me vrouw Wil Pluym (61) uit de Vondelstraat in Amsterdam heeft gistermorgen enkele uren na de actie van leger en politie voor haar deur de tra nen de vrije loop gelaten. „Ik schaam me daar niets voor. het was zo vreselijk de afge lopen dagen. Ik heb voluit zit ten huilen en nog ben ik alle spanningen niet kwijt". Een paar maal herhaalt ze met de krakers bij haar op de hoek niet zo'n moeite te hebben. „Dat waren behulpzame jon gens. Ze hielpen me over de barricaden als ik boodschap pen moest doen. Maar al dat schorriemorrie dat op zo'n ac tie afkomt, verschrikkelijk. Die lui waren alleen maar uit op vernielingen". Mevrouw Pluym was er als de dood voor dat zijzelf slachtof fer zou worden van de bur gerlijke ongehoorzaamheid! „Na de mislukte aanval van de politie vrijdag wierpen de actievoerders precies voor mijn huis een hindernis op. Een van de omgetrokken schaftwagens lag pal tegen de gevel. Van alles werd er bo venop gegooid. En het enge was dat overal kleine vuurtjes werden aangestoken. Daar voor was ik het meest be nauwd. Want als die keetwa gen in de fik zou gaan, was mijn huis vast ook niet meer te redden. Het houten bal konnetje hing er juist bo- Ze vertelt in gedachten al hele reddingsplannen te hebben zitten uitwerken. „Luister, ik zat hier in huis met een blinde jongen. Die zou ik het eerst naar buiten moeten brengen, daarna mijn katten. Ik had al een tuinslang klaar liggen om zelf wat te kunnen blus- Zover is het niet gekomen. Een leger van 1100 politiemannen en militairen haalde haar uit haar isolement. „Ik kon die agenten wel om de hals val len, zo blij was ik en de meeste mensen uit de straat. Mijn overburen hadden net als ik de nachten in een stoel voor het raam doorgebracht. On der een plaid hielden we de wacht. Af en toe zwaaiden we Gebeten Toch, om zes uur 's morgens, op het moment van de intocht van zeven tankwagens, tien tallen overvalwagens, man nen met witte helmen, blau we pakken en zwarte lange latten, toen sliep Wil Pluym. De vermoeienissen waren haar teveel geworden. „Toch had ik het eigenlijk wel een beetje verwacht", zegt ze. „Aan al die berichten dat er via overleg tot een oplossing zou worden gekomen, hecht te ik niet veel waarde. Kijk, die politiemannen waren na tuurlijk ook erg gebeten op die lui na de mislukking van vrijdag". De informatie over de onder handelingen tussen krakers en gemeente kreeg mevrouw Pluym overigens via haar zus ter in Lochem. „Ja, ik belde haar regelmatig op om te ho ren hoe de stand van zaken was. Mijn televisie en radio deden het niet meer, omdat ze in de le Constantijn Huy- gensstraat het kabel-tv-kastje hadden vernield. Een grapje van die meelopers, die alleen maar rellen willen". Boos is Wil Pluym niet op de krakers. „Ik zou het zelf uiter aard niet zo gauw doen. ik ben van een andere tijd. Maar ik heb ook vlak na de oorlog met de woningnood hier in Am sterdam kennis gemaakt. Toen kon je nog zeggen, dat is het resultaat van vijf jaar be zetting. Dat de woningnood nu nog bestaat is te wijten aan een fout beleid. Er staan veel 'te veel grote huizen in Am sterdam leeg, terwijl er 50.000 woningzoekenden zijn. Dan komen er botsingen". Begrip Begrip voor de kraakactie heeft ook Frans Hofman, bewoner van het hoekhuis op de Huy- gensstraaten Overtoom. „Dat krakers daarbij flink publici teit zoeken, daar is niets op tegen", zegt hij. „Maar door een stelletje oproerkraaiers is de zaak hier uit de hand gelo pen". Hofman besloot zater dagavond de confrontatie bij zijn huis niet af te wachten. „We zijn over de barricaden heen geklauterd en naar fa milie elders in Amsterdam gegaan. Mijn vrouw was erg bang voor brand. Bovendien was het een barre herrie. Na het gedril de hele week van de pneumatische boren voor het vernieuwen van de tramrails, kwam dit er ook nog eens bij. We zijn dus maar gevlucht". Hofman verwacht in de toe komst nog meer acties in zijn straat. „Het hele rijtje hier bo ven de oude AMRO-bank is gekraakt. Die huizen stonden al maanden leeg. De bank wil er een nieuw gebouw neerzet ten, maar zij hebben van de gemeente nog geen sloopver gunning gekregen. Als die straks wel wordt afgegeven staat het hier weer vol met ac tievoerders". Over de noodzaak zoveel poli tiemannen in te zetten ver schillen de meningen in de Vondelbuurt. Sommigen zijn het met burgemeester Polak eens die het optreden „over- mijdelijk" noemde. Anderen vonden het verschijnen van Centurion-tanks in hun straat zo verbijsterend, dat zij neig den naar de opvatting van kraakwoordvoerder Jan Bosman, die sprak van ,.on- zinlijk geweld" en „een bre vet van onvermogen van het stadsbestuur". Ongemoeid Het kraakpand waar alles om draaide werd gisteren door de politie ongemoeid gelaten. Het was een onwezenlijke er varing de jongeren opgewekt op het balkon te zien staan, terwijl om hen heen honder den politiemannen het als door bommen geteisterde ge bied afgezet h ielden. Ze lieten de agenten ook de hele mor gen meeluisteren naar de via een megafoon vele malen ver sterkte politiezender. Het geluid kaatste weg langs de met slagzinnen beschilderde huizen. Aanvankelijk waren er nog opgewonden berichten over relletjes elders in de stad, later kwamen de mededelin gen over aflossingen van pe lotons van de mobiele een heid en de verkeerspolitie. Met man en macht werkten employe's van de stadsreini ging aan het barricade-vrij maken van de straten. Ook de tramrails, die van de Centu- non-tanks zwaar te lijden hadden gehad, moesten door de dienst wisselrevisie van Weg en Werken weer worden opgeknapt. Tot laat in de middag bleven de tramlijnen 1. 2, 3. 6 en 12 ech ter uit de roulatie. Hun taak werd zo goed en zo kwaad als dat ging door bussen overge nomen. Radio Stad Amster dam - ook wel gnuifend de „kraakradio" genoemd - bracht in de avonduitzending een uitgebreid interview met de door de politie vrijgelaten Nanda. Deze Jeanne d'Arc met de spuitbus - ze had die gebruikt om het opleidings centrum van de ME in Am sterdam te beschilderen - riep de actievoerders fier op zich niet door de politiemacht te laten intimideren. De ver wachting is dat Amsterdam ook zonder deze opwekking nog wel enkele roerige dagen tegemoet gaat. AMSTERDAM (GPD) - Krakers die zich op democratische spel regels beroepen, draaien de wer kelijkheid om. Dat is de mening van burgemeester Polak, in een verklaring die hij gisteren heeft uitgegeven. Hij zegt: „Een groep mensen die door het opbreken van straten, het openbreken van elektriciteitskasten het normale leven van vele duizenden in de war heeft gestuurd, die de open bare dienstverlening zoals tram, bus, ziekenwagens en brandweer onmogelijk maakt en een toe stand van volstrekte rechteloos heid heeft gecreëerd in een be paald gebied, kan zich moeilijk beroepen op zijn eerbied voor democratische procedures Polak meent dat er door het oprich ten van metershoge barricaden DEN HAAG (GPD) - Na een van de woeligste dagen sinds de rumoerige jaren '60 leek Amsterdam gisteravond laat een rustige nacht in te gaan. Enige duizenden mensen demonstreerden in het begin van de avond tegen het wo ningbouwbeleid in Amsterdam en tegen het geweld waarmee in de vroege ochtend de barricaden in de buurt van het gekraakte pand aan de Vondelstraat waren ver wijderd. Er deden zich slechts enkele kleine incidenten voor. De politie hield zich afzijdig. "gemeester Polak niemandsland is ontstaan, op rellen en op roof belus- hun slag kunnen slaan zonder dat politie of krakers dat kunnen beletten. Die onhoudba re toestand kan onmogelijk wor den gehandhaafd, aldus de bur gemeester. Onder de manschappen die giste ren in Amsterdam werden inge zet bevonden zich ook zestig le den van de mobiele eenheid uit Leiden en omgeving. ADVERTENTIE ^riedurfeptisB staatsloterij Voor vandaag is de politie op alles voorbereid. Vanuit verschillende streken in het land zijn rijkspoli tiemannen naar de hoofdstad overgebracht om het Amster damse korps bij te staan. Ook de marechaussee en leden van het korps dat het koninklijke paleis in Soestdijk bewaakt, zijn van daag in Amsterdam beschik baar. Bij de acties van gisterochtend vroeg en de ongeregeldheden die zich de rest van de dag voorde den, raakten 37 politiemannen gewond; 25 van hen konden na behandeling weer aan het werk. Onder de burgerij vielen 's och tends en 's middags zo'n 25 ge wonden. Daar kwamen er gister avond nog twee bij, toen een au tomobilist op het Leidseplein op de stoet betogers inreed; de au tomobilist werd aangehou den. Burgemeester Polak gaf gister avond blijk vanbewondering voor de manier waarop zowel po litiemannen als krakers hadden gereageerd op de actie van 's och tends vroeg in de Vondelstraat. „De politie heeft een enorme zelfbeheersing getoond en de krakers hebben een confrontatie vermeden door op te roepen geen verzet te plegen". Leiders van de gemeenteraadsfrac ties van PvdA, CDA en VVD stemden in met de actie die ge richt was op het weghalen van de barricaden in de buurt van de Vondelstraat. CPN, PSP en PPR keurden haar af. Het dagelijks bestuur van het gewest Amster dam van de Partij van de Arbeid liet eveneens een afkeurend ge luid horen. De krakers noemden gisteren het optreden van de politie in een verklaring „een persoonlijke ne derlaag van de burgemeester en een brevet van onvermogen voor het hele bestuur. Het is een on zinnig en onzindelijk machtsver toon geweest, onnodig en provo cerend". De krakers noemden het een leugen van Polak dat zij met botte onwil op onderhande lingen hebben gereageerd. „Het is juist de burgemeester die de onderhandelingen heeft getor pedeerd. Hij heeft ons voor de AMSTERDAM - De straten rond het gekraakte pand aan de Amsterdamse Vondelstraat waren gisteravond af'gezet door leden van de mobiele eenlie idEen deel van de demonstranten die gisteravond van het Damplein naar het Museumplein waren gelopen, trok richting Vondelstraat maar werd door de mobiele eenheid tegengehouden. Er deden zich geen noemenswaardige incidenten voor. keuze gesteld; capituleren of con frontatie". De kraakgroepen vragen zich af of de hele kwestie geen consequen ties moet hebben voor de positie van burgemeester Polak. „Hij heeft de politieke fracties laten onderhandelen zonder dat ze van zijn plannen afwisten. Als de vele raadsleden en wethouders die tot diep in de nacht van dit weekein de zijn komen praten, wel op de hoogte zijn geweest, dan hebben zij de krakers belazerd. Wij vra gen rekenschap en gaan zeker door met ons gevecht tegen een falend beleid op alle gebied". Nanda vrij soepelheid hun eisen te formule ren. Zo had de kraakster Nanda. die wegens openlijke geweldple ging tijdens een vorige actie ge vangen zat, laten weten dat zij niet de inzet wilde zijn van het conflict. Haar vrijlating was een van de eisen die de krakers had den gesteld. Op last van de rechter-commissaris kwam Nanda gistermiddag ove rigens wel vrij. De rechter vond dat niet genoeg bewijs tegen haar voorhanden was. Een getuige die een belastende verklaring over haar had afgelegd, was bij een confrontatie toch niet zeker van haar eerder gedane mededelin gen. Zowel hoofdcommissaris Sanders als de Nederlandse Politiebond prezen gisteravond het beheerste Verkoopadressen in de Gouden Gids. Per giro spelen kan ook. Bel voor informatie: 070-653955. Speel mee in de Staatsloterij. Elke maand 30 miljoen aan prijzen. DEN HAAG (GPD) - Ingenieur Gerrit Braks (46) is benoemd tot minister van Landbouw. Hij volgt daarmee mr. Van der Stee op, die financiën gaat doen. De kabinetswijzigingen, waar gis termiddag door premier Van Agt en CDA-leider Lubbers de laatste hand aan werd gelegd, zijn een gevolg van het aftreden van mr. Andriessen als minister van fi nanciën. Ir. Braks wordt vandaag in het Oos tenrijkse Lech door koningin Juliana beëdigd. Het kabinet zal daarmee na ruim anderhalve week weer compleet zijn. Dit is gebeurd aan de vooravond van het debat in de Tweede Kamer over de loonmaatregel. De nieuwe minister is in 1933 gebo ren. Sinds 8 juni 1977 is hij lid van de Tweede Kamer voor het CDA, als vertegenwoordiger van de KVP. Voordien was hij geduren de ruim 10 jaar, met een onder breking van twee jaar, werkzaam in Brussel op het gebied van de landbouw. In deze periode verte genwoordigde hij Nederland als adjunct-landbouwattachë en la ter als landbouwraad. Tussen 1967 en 1969 was hij secretaris van de Noord-Brabantse Christelijke Boerenbond. Onduidelijk is nog wie staatssecre taris Nooteboom zal opvolgen. Genoemd worden de Driebergse hoofdinspecteur van belastingen mr. T. Rademaker en het CDA (CHU)-Kamerlid drs C.P. van Dijk. Het besluit hierover is af hankelijk van de functieverde ling op financiën, omdat Van der Stee mogelijk zelf belastingzaken wil gaan doen. Van der Stee is in de kabinetten- Biesheuvel en Den Uyl staatsse cretaris van financien geweest; zijn hoofdtaak lag in belastingza ken. In het kabinet-Den Uyl werd hij na het aftreden van minister Brouwer minister van landbouw en visserij; hij bleef dat toen het kabinet-Den Uyl werd opgevolgd door de ploeg van Van Agt. optreden van de politiemensen bij de acties. De politiebond heeft er haar tevredenheid over uitge sproken dat de FNV heeft willen meewerken aan het normaliseren van de toestand in de Amster damse binnenstad door een de monstratieve bijeenkomst die zij vandaag op de Dam had willen houden, naar het Rai-gebouw te verplaatsen. In Groningen bezette een groep van ongeveer 40 man gisteren een leegstaand deel van het stadhuis van Groningen Het ging om een voormalig chinees restaurant dat bij het stadhuiscomplex wordt getrokken. De bezetting was be doeld als protest tegen het poli- tie-optreden in Amsterdam en het woningbeleid in de stad Gro ningen. Tegen tienen werd de ac tie beëindigd. Interesse voor Europese tank DEN HAAG (GPD) Nederland LGi.it wellicht meedoen aan de ontwikkeling van een "Europe se" tank, in samenwerking met landen als Frankrijk en Duits land. Dat hebben minister Schol- ten en i.i.iti Mcrrtaris Ven He kelen (defensie) gisteren geant woord op vragen van het Tweede- Kamerlid Frinking (CDA). In het geval dat Van der Stee belas tingzaken gaat doen zal drs Van Dijk tot staatssecretaris be noemd worden. UTRECHT (ANP) - Onder de cardiologen in met name het zuiden van ons land is grote ongerustheid ontstaan over het tij delijk stilleggen van de hartoperaties in het medisch centrum De Klokkenberg in Breda. Vrijwel alle cardiologen in Zuid-Nederland zijn de laatste maanden patiënten naar De Klokkenberg gaan sturen. Nu de operaties gisteren plotse ling op last van het bestuur zijn stilge legd moesten er hals-over-kop maatre gelen worden getroffen om hartpatiën ten elders onder te brengen. geopereerd, moest onverrichter zake te rugkeren. Andere patiënten, die op de nominatie stonden in Breda geholpen te worden, zijn via bestaande hartlucht- bruggen naar het buitenland gebracht of moeten enkele weken .wachten. Aldus bleek uit gesprekken met diverse car diologen in het zuiden. De hartoperaties moesten in De Klokken berg noodgedwongen worden gestaakt, omdat de cardiologen van het Ignatius- ziekenhuis al drie weken geen zitting meer willen nemen in het indicutiestel- lend team. Dit team. waarin ook hartchi rurgen en anesthesisten zitten besluit welke patiënten voor operatie in aan merking komen. Omdat De Klokken berg nog steeds zelf geen eigen cardio loog in dienst heeft, moesten operaties worden gestaakt. Wat nu precies de problemen in het indicatiestellend team zijn, wil niemand zeggen. Naast ongerustheid over de ontwikkelin gen. valt er bij de cardiologen ook veel onbegrip te beluisteren over het stilleg gen van het operatieprogramma. De be naderde cardiologen lieten zich zonder uitzondering uiterst positief uit over zo wel de aanpak in De Klokkenberg als over de bereikte resultaten tot nu toe. De door Van der Schaar en zijn team geope reerde patiënten zijn ook bijzonder te vreden over de hele gang van zaken voordat de problemen in Breda ontston den 3e cardiologen zijn de mening toegedaan dat De Klokkenberg zo snel mogelijk een en liefst twee gekwalificeerde cai- diotafen indien*! moet nemen Hel i* in hun visie noodzakelijk dat er permanent cardiologen in huis zijn voor de zorg voor en na de opeiatie. Het werken met een los samenwerkingsverband zoals nu geschiedt, is volgens Pluim onmogelijk. Ook chirurg Van der Schaar vindt de op zet van het indicatiestellend team on werkbaar". zo liet hij vorige week zater dag tijdens de opening weten. In alle hartchirurgische centra in ons land (en daarbuiten) bepalen de hartchirur gen aan de hand van de door de cardio logen geleverde gegevens, wie er wordt geopereerd. De cardioloog stelt de indi catie en op grond daarvan beslissen de chirurg en de anesthesist. Bij De Klok kenberg hebben de cardiologen echter ook een vinger in de pap bij deze eindbe- lijkc etie du enmaal

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7