publiciteit Eurotransplant verrast door golf Kantonrechter Geld voor Vrouwenhuis Eens over profielniet over kleur In 13 jaar 5600 donor-nieren op juiste plek Overtreders voor en na de nieuwe tabel Akkoord aankoop Boot Huizen voor werkende jongeren in De Waard DINSDAG 4 MAART 1980 Zen-filosofie In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 begint vanavond een serie le zingen onder de titel "Zen.de filosofie der oosterse verdedi gingskunsten". Op de eerste avond zal Erik Bruijn van het Zencentrum een lezing hou den. Tevens zal hij enige me ditatieve oefeningen doen. De bijeenkomst begint om acht uur en de toegangsprijs be draagt f 4.50. Hengelsport "De Ruisvoorn" hield de laatste wedstrijd van het seizoen in de Ringvaart. De vangst was slecht. De uitslag: 1. S. Dub- beldeman 1630 gram (10 stuks), 2. W. Weenink 1900 gram (5 stuks), 3. Th. v. Daa- len 1460 gram (7 stuks), 4. Th. Voskuil 860 gram (7 stuks), 5. P. v.d. Berg 660 gram (5 stuks), 6. C. Pierens 740 gram (4 stuks), 7. L. v. Deventer 680 gram 4 stuks), 8. W. Hageman 500 gram (4 stuks), 9. J. Nieu- wenburg jr. 500 gram (4 stuks), 10. M. Sinteur 380 gram (2 stuks). Transcendente medi tatie In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde aan de Steenstraat 1 wordt vandaag een inlei dende lezing gehouden over trancendente meditatie. Het is een techniek om geestelijk en lichamelijk geheel tot rust te komen. De lezing wordt ge geven door een tm-leraar die ook bereid is vragen te beant woorden. Men begint om acht uur en de toegang is gratis. I nformatieavond Voor de toekomstigebewoners van de Anna Paulownastraat tussen Bemhardkade en Sop- hiastraat wordt vandaag een informatieavond gehouden in de renovatiewinkel aan de Prinsenstraat 66. De bewo ners krijgen daar de gelegen heid om hun oordeel te geven over de indeling van de straat. Bijvoorbeeld de plaats van de bomen en de aanleg van de parkeerplaatsen Aanvang 20 uur. Zwarte gaten De Leidse Weer- en Sterr'ekun- dige Kring houdt vanavond een bijeenkomst in de college zaal van de Oude Sterrewacht aan de Sterrewachtlaan. Drs. P.Hut zal recente theorieën en waarnemingen van zoge naamde "zwarte gaten" be spreken. De inleider is ver bonden aan het sterrekundig instituut van de universiteit van Amsterdam. De bijeen komst begint om acht uur. Vreewijk Het wijkcomité VYeewijk houdt vanavond een buurtvergade- ring in de aula van Huize Groenhoven aan de Witte Ro zenstraat 21 Aanvang 20 uur. De agenda vermeldt naast de verkiezing van nieuwe be stuursleden onder mee de be handeling van de statuten van de Stichting Wijkcomité Vreewijk. Alleenstaanden In de Zeeheldenwijk is onlangs het initiatief genomen tot de vorming van een "schakel- groep", die de bedoeling heeft de vriendschap en de relaties tussen mensen te bevorderen. Wie iets meer over de groep te weten wil komen kan op woensdagavond tussen 8 en 9 uur terecht in de Koningin Julianaschool aan de Ooster straat. Oud-Leiden De Vereniging Oud-Leiden or ganiseert op woensdag 12 maart een lezingavond in de synagoge aan het Levendaal 14. Tijdens de avond zal ar chitect A. Peetopm mede aan de hand van oude bouwteke ningen spreken over de bouw stijl van de Leidse synagoge voor en na de recente restau ratie. Dr. S. E. Bos zal vervolgens de symboliek en de gebruiken in het Jodendom behandelen. Zij die de lezingavond willen bijwonen kunnen zich 's och tends tussen 9 en 12 uur opge ven via telefoonni 071-121480. Rheumafonds In de week van 10 tot en met 16 maart wordt weer de jaar lijkse inzameling van het Na tionaal Rheumafonds gehou den. In Leiden, Leiderdorp en Oegstgeest wordt de inzame ling gehouden via een giro actie. Huis-aan-huis ivordt een enveloppe bezorgd met daarin een stortingskaart en een toelichtende brief. LEIDEN - De fractievoorzitters van de politieke partijen in de Leidse gemeenteraad hebben overeenstemming bereikt over een profielschets van een nieuwe burgemeester. Zij zijn het niet eens geworden over de politieke kleur die Leidens nieuwe bur gemeester zou moeten hebben. Een meerderheid van progres sieve partijen in de Leidse raad vindt dat er een burgemeester moet komen die lid is van de PvdA. Eén en ander is duidelijk geworden uit overleg dat heeft plaats ge vonden tussen de voorzitters van de gemeenteraadsfracties. Naar aanleiding van de burgemees tersvacature zal de commissaris van de koningin van de provincie Zuid-Holland aanstaande woensdag in Leiden zijn tijdens een buitengewone vergadering van de gemeenteraad. De Leidse raad zal woensdag discussiëren over de profielschets voor een nieuwe burgemeester en een be sluit nemen over de instelling van een zogenaamde vertrouwens commissie. Deze commissie zal bestaan uit de fractievoorzitters van de drie grootste raadsfracties (PvdA, CDA en WD) en uit tenminste één fractievoorzitter namens de overige fracties. De commissie krijgt tot taak aan kandidaat burgemeesters inlichtingen te vragen en informatie te verschaf fen over de Leidse politieke si tuatie. Sollicitanten naar het ambt van burgemeester van de gemeente Leiden zullen worden verzocht in contact te treden met deze vertrouwenscommissie op dat de commissie op grond van deze contacten tot een aanbeve ling kan komen aan de commis saris van de koningin. De vertrouwenscommissie zal in beslotenheid vergaderen zodat alles wat wordt besproken ge heim blijft. In een vergadering van de raadscommissie Algeme ne en Bestuurlijke Aangelegen heden, gisteravond, zei CDA- fractievoorzitter Driessen dat het vertrouwen het meest gewaar borgd is als het aantal leden van de commissie zo klein mogelijk is. De fractievoorzitters van PPR en CPN menen daarentegen dat de commissie, behalve uit de fractievoorzitters van drie groot ste partijen uit twee voorzitters van de kleinere fracties zou moe ten bestaan, dus uit vijf inplaats van vier leden. Hoeven (CPN) noemde de opmerking van Driessen een motie van wan trouwen tegen de kleine partijen. Over het aantal leden van de commissie zal aanstaande woensdag een besluit worden genomen. LEIDEN - "Het verraste ons volkomen". Bij Euro transplant zijn ze er zo aan gewend dat allerlei organen van hot naar her worden vervoerd, dat het overvliegen, vorige week, van een hart naar Enge land voor een harttrans plantatie routine was. "Toevallig hadden we die dag een vergadering, we hadden het erover dat het leuk was dat het nu eens een hart was", vertelt di recteur Bernard Cohen. Onverwacht kwam, vanuit Enge land, een golf van publiciteit: het was de eerste keer dat Euro transplant had bemiddeld bij het vervoer van een hart. With love De specialiteit van de stichting „Eurotransplant" is de uitwisse ling van nieren. In de dertien jaar van haar bestaan heeft zij gezorgd dat ruim 5600 donor-nieren goed terecht kwamen. Maar het syt- steem van Eurotransplant wordt ook gebruikt om hoornvliezen, en soms een lever of alvleesklier een goede bestemming te geven. Naarmate de medische techniek steeds verder wordt ontwikkeld is steeds meer mogelijk op het gebied van uitwisseling van or ganen. In feite is het werk van Eurotrans plant heel simpel. In een compu ter zijn de gegevens opgeslagen van 2600 mensen die een nieuwe nier nodig hebben. Komt er een nier beschikbaar dan worden de gegevens van deze donor-nier vergeleken met de gegevens in de computer. Er rolt dan een lijst met namen uit bij welke ontvan gers de beschikbare nier het best zou passen. Dat hangt af van de samenstelling van het bloed en het orgaanweefsel. Eurotransplant onderhoudt con tacten met transplantatiecentra en laboratoria in de Benelux, West-Duitsland en Oostenrijk. Wie een nier of een ander orgaan te vergeven heeft, meldt dit bij Eurotransplant. In andere Euro pese landen in het Oostblok be staan ook dergelijke instanties. Soms gebeurt het wel dat er een donor-nier beschikbaar is, maar dat er binnen de club geen ge schikte ontvanger is. Dan wordt allicht gekeken of er in de andere landen een goede ontvanger is. Zo zijn er orgaantransporten van en naar Rusland, de DDR en Amerika geweest. Cohen: "Met de DDR gingen de contacten niet langs de officiële weg; we wilden een precedent scheppen. Een tijdje later werd ik op de ambassade ontboden. Toen ik wees op het humanitaire ka rakter van de samenwerking draaide de ambassadeur bij. Wat leuk was, was een keer dat er een doos met een nier uit Rusland kwam; op de binnenkant van de doos hadden ze geschreven: from Russia with love". Routine De niertransplantatie is een routi ne-operatie geworden sinds in 1954 de eerste werd uitgevoerd; de eerste Nederlandse transplan tatie vond in 1966 in het AZ plaats. De operatie duurt drie uur. Wat steeds meer mogelijk heden bood was het feit dat nie ren steeds langer konden be waard worden. In een zakje met ijs kan de bewaartijd oplopen tot In een dergelijke doos wordt een i waard in een zakje met ijs. dertig uur. Hoornvlies kan twee tot drie dagen bewaard worden. "Genoeg voor een trip naar India of Suriname", aldus Cohen. Het lijkt een kostbare zaak, zo'n apart transport. Cohen: "Meestal gaat de witte doos met de nier mee met de gewone lijndienst. Bij vervoer over land werd vroe ger de ambulance genomen, nu een taxi. Naar Oost-Berlijn ging het een keer per trein. Vlak voor die West-Berlijn zou binnen rij den werd de trein tegengehou den, en stapte de boodschapper met de nier uit om vliegensvlug om West-Berlijn heen te rijden naar het Oostelijk deel". Niertransplantatie is een lonende zaak. Wie slecht werkende nieren heeft moet regelmatig z'n bloed laten schoonspoelen; zo'n dialyse kost per jaar 100.000 gulden. De nazorg na een transplantatie kost het eerste jaar 80.000 gulden, maar daarna steeds minder. Ove rigens onthoudt men zich bij Eu rotransplant van een oordeel over transplantatiekosten. Het enige dat men doet is zorgen dat een orgaan goed wordt gebruikt. Heel soms is voor een orgaan geen goede ontvanger te vinden. Soms blijkt een transport zinloos te zijn geweest omdat het orgaan uit eindelijk toch niet bruikbaar was. Alles bij elkaar kost Eurotrans plant anderhalf miljoen gulden r vervoerd; de nier wordt be- per jaar. Een bedrag dat opge bracht wordt door de verzeke ringsfirma's van de ingschreven wachtende ontvangers. Codicil Waar men zich de meeste zorgen over maakt bij Eurotransplant is het beperkt aantal donoren. Sa men met allerlei andere instan ties is een werkgroep donorwer ving ingesteld. Bevorderd wordt de verspreiding van codicillen. Een codicil is een verklaring dat men na zijn dood z'n nieren en eventueel andere organen be schikbaar stelt voor transplanta ties. Het zijn kleine rode kaartjes die men bijvoorbeeld in zijn rij bewijs kan meenemen. Er zijn al honderdduizenden codicillen verspreid. Een groot aantal donormeldingen zijn onbruikbaar; een nier-donor moet jonger dan vijftig zijn. De bruikbaarheid van organen is het grootst als de donor plotseling is overleden, bijvoorbeeld bij een verkeersongeluk. Het is duidelijk dat slechts een gering aantal ge vallen aan deze voorwaarden voldoet. Zo hangt het succes van Euro transplant voor een groot deel af van de bereidheid van iedereen om via een codicil zijn organen beschikbaar te stellen. LEIDEN - De officier van justi tie bij het kantongerecht heeft per 1 januari een nieuwe prij- zentabel voor overtreders der wet. Gistermorgen stonden voor kantonrechter De Graaf nog tal van overtreders, die vóór 1 januari in de fout wa ren gegaan. Zij boften. Zij konden voor de oude prijs te recht. Bovendien toonde de kantonrechter alle begrip voor verzachtende omstan digheden, die de overtreders aanvoerden. Slechts één overtreder was gis termorgen uitermate onte vreden. Met een klap sloeg hij de deur van de rechtszaal dicht om stoom af te blazen. Volgens de politie had de man, een taxichauffeurmet een snelheid van 64 kilometer op de Willem de Zwijgerlaan gereden. Dat is 14 kilometer te hard. De taxichauffeur was op een afstand van 75 meter door de politie gevolgd, "zon der dat de afstand tussen de taxi en de politiewagen min der werd". De snelheidsmeter van de politie gaf 64 kilometer aan. Daar kan niets van kloppen, meende de taxichauffeur. "Ik heb 55 kilonyeter gereden. Mijn wagen wordt elke drie maanden gekeurd. Mijn me ter is goed. Geen wonder dat de politie 64 kilometer op de meter ziet staan, als zij mij gaan inhalen. Een ander reed mij met een bloedgang van zeker tachtig kilometer voor bij. Dat zagen die politielui niet. Ze zeiden ook dat ze mij in de gaten zouden houden". Zowel officier van justitie Van der Ham als de kantonrechter hielden zich tot grote woede van de taxichauffeur aan de versie van de politie. "De snelheidsmeter van de politie is geijkt. Vijftig gulden boete, subsidiair twee dagen hech tenis", besloot rechter De Graaf. Een Leidenaar had heel wat on vrede met het optreden van de politie. Nadat de kantonrech ter had uitgelegd dat hij met zijn klachten niet bij de kan tonrechter maar bij de com missaris van politie moest zijn, toonde de man zich best tevreden met een boete van 110 gulden voor het rijden door rood licht. Op nieuwjaarsdag reed de man met zijn vrouw over de Zijl singel. "Ik wilde mijn schoon ouders nieuwjaar wensen. Het was zo'n rustige dag. Je verwacht niet dat de stoplich ten dan werken. Bovendien had het gesneeuwd en de zon scheen fel. Je kon niet zien of het licht op rood, oranje of groen stond. Vraag het maar aan mijn vrouw". De man had zich geërgerd aan een au to vóór hem, die hem wat al te langzaam reed. Toen deze au to stopte, had de man gedacht dat de auto pech had. Hij reed hem fluks voorbij. Door het rode licht. Politiemannen hielden de man staande, ruk ten zijn portier open en zei den: "Kerel, kun je niet uit kijken". Aldus het verhaal van de man. "Onbeschoft poli- tie-optreden"vindt hij. De rechter gaf hem twintig gul den minder boete dan de offi cier geëist had. "Gezien het zonlicht". "Klachten over problemen met laden en lossen horen hier niet thuis. Daarvoor moet u bij de gemeente zijn", zei de kanton rechter tegen een winkelier uit het Kort Rapenburg. De win kelier heeft aan het Kort Ra penburg een eigen parkeer plaats om te laden en lossen. Probleem is dat deze plaats meestal door andere parkeer ders bezet wordt. De politie gaf hem een bekeuring voor dubbelparkeren"Wat moet ik anders? Ik moet toch kunnen laden en lossen", betoogde de winkelier. De rechter had enig begrip. Hij legde een boete van dertig gulden op. Vijftien gulden minder dan de officier geëist had. "Ik stond voor schut op het Schuttersveld", bedacht een student ter plekke tegenover de kantonrechter. Met zijn au to was hij de secundaire weg van het Stationsplein opgere den om zijn neef van het sta tion te halen. Alleen taxi's en bussen mogen die secundaire weg oprijden. De student had een jaar lang taxi gereden, en verklaarde gistermorgen uit de macht der gewoonte de se cundaire weg opgereden te zijn. "Ik was net taxichauf feur af'. Hij pleitte voor een lage boete, omdat hij "niet zo'n geweldige beurs" heeft. De kantonrechter vonniste mild. De student kreeg 30 gul den boete. De officier had 55 gulden geëist. Ook een man uit Oegstgeest kwam er genadig van af. Hij kreeg twintig gulden boete omdat hij in het donker met een kapotte auto-koplamp reed. "Dit is geen moedwillige overtreding. De koplamp moet onderweg stuk gegaan zijn", zei de man. Vreemd vond hij het dat de agent hem een proces-verbaal gaf en dat hij daarna rustig naar huis mocht tuffen, met kapotte koplamp en al. "Een andere agent had me weer kunnen bekeuren". PSP-raaclsleden schorten werk voorlopig op LEIDEN - De PSP-raadsleden mevrouw Ponsen en de heer Van der Putten lieten gisteravond verstek gaan bij de vergadering van de Leidse raad. In een schrif telijke verklaring zeiden de beide raadsleden voorlopig hun uitvoe rende werkzaamheden op te schorten tutdat de ledenvergade ring van de PSP zich in een motie heeft uitgesproken over het be leid van de fractie en de begelei ding door de afdeling. Zoals wij vorige week reeds meld den kwam in de laatste ledenver gadering een motie aan de orde, waarin kritiek werd geleverd op het optreden van de raadsleden onder meer tijdens de recente begrotingsbehandeling. De PSP- raadsleden meenden in de motie een afkeuring van het gevoerde beleid te zien en overwogen op te stappen. De motie die toen ter tafel kwam zal tijdens een aantal vergadering nader worden besproken. Naar verwacht wordt zal op de leden vergadering van 12 maarteen be slissing worden genomen. Van die beslissing zullen de PSP- raadsleden het laten afhangen of ze al dan niet terugkeren in de Leidse raad. Twee VVD-ers vinden kosten te hoog LEIDEN - Na enig wikken en wegen besloten ze het toch niet in stilte voorbij te laten gaan: het echtpaar Vermeulen-Warna vierde gisteren het zestigjarig huwelijksfeest. Voor dit bijzondere jubileum kwamen locoburgemeester C. Waal en zijn vrouw naar de Verdamstraat om het diamanten koppel te feliciteren. LEIDEN - De Leidse raad heeft gis teravond besloten om de scheepswerf Boot gelegen tussen de Sumatrastraat en de Zijldijk aan te kopen. De bedoeling is om op het terrein te zijner tijd wo ningen te bouwen en recreatieve voorzieningen aan te leggen. Voorlopig zal op een deel van het terrein nog de straalbuizenpro- duktie worden voortgezet. Verder besloot de raad een bedrag van 400.000 gulden beschikbaar te stellen voor de bouw van een nieuw mortuarium op het terrein van het psychiatrisch ziekenhuis "Endegeest". Het huidige mor tuarium dateert uit de jaren twin tig en is wat capaciteit en uitrus ting betreft volstrekt onvoldoen de. Bovendien is de staat waarin het gebouwtje verkeert slecht. Tenslotte stelde de raad 70.000 gul den beschikbaar om de bouw van een opvangcentrum voor daklo zen voor te bereiden. LEIDEN - Met uitzondering van de WD-raadsleden Van Duijn en Langerak is de Leidse raad gis teravond akkoord gegaan met de verbouwing van het voormalige bureau huisvesting aan de Hooi gracht tot Vrouwenhuis. De bei de liberale raadsleden waren te gen omdat zij de kosten - 169.000 gulden - te hoog vonden. Van Duijn merkte op dat in eerste in stantie was gesproken over 50.000 gulden en later over 100.000 gulden. "Met dat laatste bedrag ben ik met pijn akkoord gegaan, maar nu het nog eens 69.000 gulden meer wordt voel ik me enigszins beduveld", aldus Van Duijn. Hij vond dat de plan nen nog eens nauwkeurig beke ken moeten worden zodat de verbouwing niet meer dan een ton kost. Volgens wethouder Tesselaar is in het kostenbedrag 50.000 gulden voor achterstallig onderhoud be grepen, 50.000 voor de verbou wing en nog eens 59.000 gulden om te kunnen voldoen aan de strenge brandweereisen. Die laatste uitgaven waren niet voor zien. Zou de verbouwing niet meer dan een ton mogen kosten, dan betekent dat volgens wet houder Tesselaar dat de zolder verdieping niet gebruikt kan worden. Van Duijn vond dat het laatste dan maar moet gebeuren, maar kreeg daarvoor in de raad geen steun. De raad ging gisteravond ook ak koord met het huurcontract met de Stichting Vrouwenhuis. Daarin werd op initiatief van D'66-raadslid Hoekema vastge legd dat een deel van de ruimten ook beschikbaar moet zijn voor andere vrouwengroepen. LEIDEN - Op het industrieterrein De Waard tussen de Tasman straat en de Admiraal Banckert- weg zullen 72 woningen voor werkende jongeren worden ge bouwd. De Leidse raad gaf gis teravond zijn goedkeuring aan de plannen. Wel vormden ze voor de raadsleden Van Duijn (WD) en Bleijie (CDA) aanleiding om de bereikbaarheid van het indus trieterrein ter sprake te brengen. Bleijie bepleitte om alsnog moge lijkheden open te houden voor een tweede "uitgang". Hij vrees de dat met de voltooiing van de bebouwing de klachten over de slechte bereikbaarheid nog zul len toenemen. Wethouder Waal antwoordde dat ruimtelijk daar voor wel mogelijkheden aanwe zig zijn, maar dat het politiek waarschijnlijk geen haalbare kaart is. Daarmee doelde hij op een eerder besluit van de raad om te volstaan met een verbinding naar "De Waard via een brug naar de Lage Rijndijk. De destijds in het we genplan opgenomen brug over de Nieuwe Rijn naar de Hoge Rijn dijk werd toen geschrapt. PPR-raadslid Beijen was blij dat de gemeente op het industrieterrein zuinig is omgesprongen met ruimte, zodat er nu woningen voor werkende jongeren kunnen worden gebouwd. Bij het vol bouwen van de laatste open stukjes bepleitte hij een combi natie van bedrijfspanden met kleine wooneenheden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4