Restanten nog oudere kerk in Camp gevonden Marokkaanse kinderen moeten toch het land uit Corsettendaar komen ze nog wel eens om..." DINSDAG 4 MAART 1980 LEIDEN. Van Cleef al 70 jaar met bedrijf in binnenstad LEIDEN - Anno 1980 vragen zijn klanten nog wel eens om een borstrok. Dat zijn ze van kindsaf aan gewend, een bor strok koopje bij Van Cleef. Ze zijn dan lichtelijk verbaasd dat dit artikel niet meer voor radig is. Eigenaar B.GM. van Cleef 66 van het gelijknamige, zeven tig jaar oude bedrijf aan de Haarlemmerstraat: "Zelfs om corsetten komen ze nog wel eens. Nou moet u weten da t we die dingen in geen dert ig jaar meer hebben verkocht". Waarmee Van Cleef eigenlijk maar even wil zeggen dat de naam van zijn winkel de ou dere Leidenaars nog steeds bekend in de oren moet klin ken. Diezelfde Leidenaars kwamen tientallen jaren ge leden om sokken, kousen, on dergoed of overhemden te ko pen. Ze behoorden voorname lijk tot de arbeidersklasse, want op die categorie kopers richtten de stichters van de zaak zich. Op vrijdagavonden placht het in de volkszaakVan Cleef ook behoorlijk druk te zijn. Dan was het even snel een verschoninkjehalen voor de zaterdagse wasbeurt. Van Cleef: "Want de mensen wa ren dikwijls zo arm dat ze zich maar één verschoning konden veroorloven" maart 1910 toen de pleegmoe der van de huidige directeur mevrouw Bouchier een zaak in manifacturen opende in het pand Haarlemmerstraat 162. Vanaf die datum heette het bedrijf tot zijn vreugde al naar de huidige eigenaar me vrouw Bouchiers meisjes naam. Haar echtgenoot hield veiligheidshalve zijn eigen beroep, dat van etaleur, nog een tijdje aan. Al snel echter gaf hij het op. De zaak begon te lopen. ,Na twee jaar moest er worden verhuisd. Er waren intussen zoveel voorraden in het pand ondergebracht dat de brand weer het niet langer verant woord vond en de handel ver plaatst werd naar nummer 174. Wederom na enkele jaren werd dat pand te klein en kon er richting i den uitgebreid. Bovendien kwam successieve lijk de hele diepte van de Pa radijssteeg en Lomburdsteeg achter de Haarlemmerstraat bij de zaak. De arbeidershuis jes in die nu verdwenen stegen werden één voor één opge kocht en als winkel iopslug- ruimte gebruikt. Een nieuwe mijlpaal was het jaar 1924 toen aan het assor timent vitrage en overgordij nen werden toegevoegd. De gordijnen werden ul gauw be stempeld als seizoenartikel: de Leidse huisvrouwen koch ten ze tussen Pasen en Pink steren de schoonmaaktijd ,bij Van Cleef. Op zijn beurt kreeg het bedrijf de spullen in huis via verte genwoordigers, in die tijd nog "reizigers" genaamd. Met zware koffers vol monsters kwamen ze van het station naar de Haarlemmerstraat zeiden. Per el verkochten zij hun handel. Ook in de crisistijd, de jaren dertig, ging de verkoop ge woon dóór. Van Cleef: "De ar beiders waren onze klanten dus het goed werd toch wel verkocht. Kousen en sokken moesten ze toch hebben. Onze klantenkring werd zelfs bre der omdat méér mensen goed koper goed moesten kopen Net voor de tweede wereldoorlog uitbrak kwam de huidige ei genaar in de directie en daarmee het begrip show room voor ledikanten en ma trassen. Van Cleef bood in die tijd werk aan veertig, vijftig man personeel in de winkel én in het uteher, waar pyama's, nachthemden en flanellen werden gemaakt. Ook voor Van Cleef bleek het moeilijk in de oorlogsjaren aan het nodige materiaal te komen. De bakens werden verzet. In plaats van textiel en slaapkamerinrichlingen kon men via Van Cleef nieuwe voeten voor kapotte sokken krijgen. Mensen stonden voor die voeten, gemaakt if breifabriek ran lorren, i rij. "Duizenden gingen er over de toonbank. Een hele admini stratie met al die volgnum- mertjes" weet Van Cleef. Ove rigens moest hij soms klanten onverrichter zake naar huis sturen. "Want vuile sokken namen we niet aan. Die moes ten ze eerst maar wassen De laatste mijlpaal was tot nog toe hel jaar 1972, toen de zaak drastisch werd veranderd. Onderkleding, kousen en sok ken werden ingeruild tegen slaapkamerameublementen, gordijnen en vloerbedekking. Bovendien kwam er een spe ciale babyafdeling, "want die kousen en sokken kopen ze te genwoordig wel bij de krui denier, maar de spullen waar service bij om de hoek komt kijken juist niet", zegt Van Cleef slim. Een opvolger heeft de 66-jarige eigenaar al: zijn zoon is druk bezig in de zaak. Tussen de fundering vu n de Vrouwenkerk put is een muurtje te zien met duur vlak vour t godshuis. LEIDEN - Vlak voordat een bulldozer een einde zou maken aan de opgraving in De Camp achter de Haarlemmerstraat, heeft men op de plaats van de voormalige Vrouwenkerk de fundering gevondan van een nog oudere kerk. Deze dateert van vóór 1300. "We wilden nog één keer een sleuf graven van voor naar achter toen we op een muur stuitten, die he lemaal niet bij de Vrouwenkerk Universiteit veroordeelt Russische inval in Afghanistan LEIDEN - De Leidse universiteit heeft gisteravond zijn afkeuring uitgesproken over de inval van de Russen in Afghanistan en over de wijze waarop door de Sowjet- Unie wordt opgetreden tegen zo genaamde dissidenten, onder wie een groot aantal wetenschaps- Een motie van die strekking werd door de universiteitsraad met vrijwel algemene stemmen aan vaard. Zoals wij vrijdag meldden zeggen de indieners van de motie over de Sowjet-Unie dat derge lijke acties van dat land de "sfeer van ontspanning tussen Oost en West, die de laatste jaren ook in de uitwisseling van ideeën op we tenschappelijk terrein tot uiting kwam, in gevaar brengen". De afkeur van de Leidse universi teitsraad moet ter kennis worden gebracht van de ambassadeur van de Sowjet-Unie, want "de ac tiviteiten van de Sowjet-Unie verdienen de bezorgdheid en af keuring van allen, die zich met de vrije wetenschapsbeoefening be zig houden". Inbraak aan de Hoflaan LEIDEN - Een bewoner van de Hoflaan mist een paar gouden ringen, een gouden schakelarm band. en gouden polshorloge en een zak met zilveren guldens en rijksdaalders. De waarde van het gouden en zilveren goed be draagt 4000 gulden. De bewoner ontdekte de inbraak gisteren. De diefstal moet tussen afgelopen donderdag en maandag gepleegd zijn. Vermoedelijk is met een val se sleutel toegang verkregen. hoorde", zei ir. H. H. Vos direc teur gemeentewerken gisteren tijdens een rondleiding bij de op gravingen. De pas ontdekte fundering bleek te zijn samengesteld uit een groter soort stenen dan de rest van de kerk: zogenaamde kloostermop pen. Ook vonden studenten, die bij de opgraving assisteren, over blijfselen van het altaar van het oudste gedeelte van de kerk. Toen men in de afgelopen week dieper ging spitten werd het skelet van waarschijnlijk een man gevonden. "Hij had zijn schoenen nog aan", aldus een toelichting van ir. Vos. "Vermoe delijk was het een priester". Ir. Vos: "We weten dat de Vrou wenkerk omstreeks 1330 is ge bouwd. De kerk werd uitgebreid in 1550 en is tot 1825 in gebruik geweest. Daarna werd zij afge broken en kwam er op de funde ring een schoolgebouw. Vorig jaar werd de school gesloopt en begonnen de opgravingen". Tijdens de opgravingen werden tal van interessante vondsten ge daan, waaronder het gebeente van de geleerde Scaliger. Ook kwam aan het licht dat de funde ring in twee stukken was onder te verdelen: een hoog en een laag gedeelte, dat dieper was gefun deerd. Van de houten fundering zijn mon sters genomen. Volgens oude ge schriften moet het hout voor de fundering afkomstig zijn uit de boomgaard van het Catharina- convent aan de Breestraat. "Dat kan inderdaad wel kloppen, want de palen bleken allemaal vrij kort en van verschillende dikte te zijn", zei ir. Vos. Momenteel wordt onderzocht of het hout inderdaad uit de boom gaard afkomstig is. De nu ontdekte fundering is vol gens ir. Vos de oudste complete kerkfundering van Leiden. "In de Pieterskerk werd nog wel een oudere gevonden, maar dat wa ren maar hele kleine stukjes". De bedoeling bij de Vrouwenkerk is nu dat er nog een sleuf wordt ge graven om te kijken tot waar de fundering doorgaat. "Dat moet binnen twee weken klaar zijn", zegt ir. Vos."wantdan wordt alles dichtgegooid en be gint de bestrating van de plek waar de kerk stond. Sommige muren worden tot zithoogte op getrokken en in de bestrating zal te zien zijn waar de kerk stond en hoe zij was ingedeeld. LEIDEN - Ruim een halfjaar gele den ontstond er in Leiden de no dige deining rond de uitzetting van vier Marokkaanse kinderen. Uiteindelijk mochten de kinde ren voorlopig bij hun vader in Nederland blijven omdat de vreemdelingendienst de zaak in heroverweging wilde nemen. In de loop van vorige week kregen de kinderen evenwel te horen dat zij op zeer korte termijn op het vliegtuig naar Marokko zullen worden gezet. De vader van de vier kinderen woont al vijftien jaar in Neder land terwijl zijn vrouw, van wie hij wil scheiden, nog altijd in Ma rokko woont. De kinderen zijn geruime tijd terug naar Neder land gekomen om zich bij hun vader te voegen. In augustus van het vorig jaar wer den de vier kinderen, m leeftijd variërend van tien tot zeventien jaar. door de Leidse politie opge pakt en overgebracht naar een tweetal kindertehuizen in de re gio. Bij de vreemdelingendienst vond men namelijk dat de kinde ren naar hun geboorteland moes ten terugkeren omdat de Marok kaanse wetgeving schijnt te be palen dat in geval van scheiding de kinderen te allen tijde aan de vrouw worden toegewezen. Bo vendien zou de vader niet in staat zijn om zijn kinderen te verzor gen. De raadsman van de Marokkaanse vader, mr. Hamer, spande ver volgens een kort geding aan bij de Haagse rechtbank. Hij vond dat de er in de* procedure die door de politie was gevolgd ernstige fouten waren gemaakt. De kinde ren zouden onvoldoende bege leiding hebben gehad. De bege leidster van het Marokkaanse ge zin. Currie Le li veld, sprak zelfs van "psychologische blunders waar de kinderen zeker een geestelijke knauw aan overhou den". Toen bekend werd dat het ministe rie van buitenlandse zaken het geval in heroverweging zou ne men werd het geding op het al lerlaatste moment ingetrokken. Het departement vreemdelin genzaken onderzocht het geval en kwam uiteindelijk tot de conclusie dat de kinderen inder daad het land moet verlaten. Een dergelijk advies is ook aan de Leidse politie gegeven. Deze heeft de paspoorten van de kinderen inmiddels in beslag ge nomen en hun laten weten dat zij binnen veertien dagen op het vliegtuig zullen worden gezet. "Dat bericht is bij het gezin wer kelijk als een bom ingeslagen", vertelt Corrie Leliveld". Zij vervolgt: "De kinderen en hun vader zijn helemaal uit balans. De kinderen willen dolgraag hier blijven en hun vader wil hen dol graag hier houden. Bovendien toont hij nu dat hy de opvoeding best aankan. Hij doet het echt heel goed. Plompverloren is hun nu meegedeeld dat ze binnen veertien dagen uit elkaar moeten. Net als de vorige keer is er Wl enigs begeleiding van de kant van de politie totaal geen sprake geweest. Er wordt dan misschien formeel wel juist gehandeld maar in menselijk opzicht faalt het be leid van de vreemdelingendienst hopeloos". "BEVRIJDINGSDAG" was het gisteren voor de vaderlandse zendpiraten. Immers, na ja ren van bidden en smeken bij diverse bewindslieden werd op maandag 3 maart 1980 dan eindelijk de 27 MC band, de zogenaamde burgerband, vrijgegeven. Dat betekent dat iedere Neder lander ouder dan veertien jaar en in het bezit van een mach tigingskaart via de FM-band in de ether mag verschijnen. Die machtigingskaarten konden vanaf gisteren, tegen betaling van 35 gulden, in het postkantoor worden afge haald. De verwachting was dat de voormalige zendpiraten in lange rijen voor het afgiftelo- ket zouden staan. Maar dat bleek mee te vallen. Zo wer den gisteren bij het postkan toor aan de Breestraat in to taal slechts 27 machtigings kaarten afgegeven. "Maar", zo lieten "ingewijden" gisteravond weten, "we schatten dat nu al zo'n vier honderd Leidenaars !een kaart op zak hebben. Want er zijn natuurlijk meer postkan toren in Leiden en bovendien hebben veel mensen een kaart afgehaald in de plaats waar ze werken". Dezelfde ingewijden, de "pira ten" "Blonde Dolly", "Black Arrow", "The Saint", "Daco ta", "Enterprise", "Capri" en "Black Poedel" beweren dat het de laatste maanden wer kelijk storm heeft gelopen bij de winkels waar zendappara tuur wordt verkocht. "De laatste maanden zijn er alleen al in Leiden duizend tot tweeduizend "bakkies" over de toonbank gegaan". ONDER DE PIRATEN, die zich nu zendamateurs mogen noemen, bestaat dan ook de vrees dat het op de vrijgege ven band "een zooitje" gaat worden. "Tot vandaag was hel altijd vrij rustig op de FM- band maar dat is nu voorbij. We zijn bang dat iedereen straks door elkaar gaat schreeuwen zodat het een an het "tokkelen" op de vrijgegeven 27 MC-bc ■chts naar linksverkeren in opperbeste stemm grote puinhoop gaat worden en dat kunnen we nu net niet gebruiken". Vandaar dat een aantal ervaren 27 MC-ers het initiatief heb ben genomen om een FM- club Leiden op te richten. "We doen dat in samenwer king met de Nederlandse Ci tizen Band Federatie. Die lui hebben namelijk een grote in ternationale ervaring. De be doeling is nu om nieuwelin gen die in de lucht verschij nen een beetje te begeleiden. Wanneer we merken dat er een of andere klungelaar op de band zit dan pikken we die eruit om dan te vertellen hoe het wel en niet moet". "The Saint" en "Blonde Dolly" ("we handhaven onze "skip- names" want dat is traditie geworden he van de FM- club Leiden hopen de zen damateurs tot een onderlinge samenwerking te kunnen verleiden: "Kijk, piraterij hou je natuurlijk altijd. Veel pira ten zullen met verboden ap paratuur in de lucht proberen te blijven. Maar we willen de zendamateurs die zich aan de regels houden op een zo breed mogelijk front verzamelen. Onderlinge afspraken maken zodat we elkaar niet in de weg zitten en iedereen de kans krijgt om te tokkelen. Eh, dat wil dus zeggen om via de band een praatje te maken". VOLGENS "DACOTA" is de "schrik van alle zendpiraten", de brigadier van de Leidse politie die belast is met het opsporen van illegale zen ders, met het vrijkomen van de burgerband een belangrijk deel van zijn hobby kwijtge raakt. "Dacota": "Die man voelt zich volgens mij nu knap beroerd. Zelfs in z'n vrije tijd zat hij nog op piraten te jagen. Het is trouwens een hele kwaaie. Ik kan die man niet luchten of Maar volgens "Blonde Dolly" valt het met de bewuste bri gadier nog wel mee. "Hij heeft me drie keer gepakt en dat heeft me alles bij elkaar zo'n tweeduizend gulden gekost. Maar mooi dat ik zaterdag avond een tak witte orchi deeën van hem heb gekregen. Die kwamen twee agenten keurig netjes uit zijn naam brengen. Van de week zou hij langskomen en dan krijgt hij van mij ondanks alles een lekker glaasje cognac". "Voor mij ben je niet wijs", laat "Dacota" haar vervolgens hoofdschuddend weten, "Bij mij zou die man er niet inko men. Van ze lang zal ze leven niet". "De Rechtswinkel moet som> klanten onverrichter zake naar huis sturen". Uit deze zinsnede van het ver haal over instellingen die hel pen met het invullen van hel belastingbiljet zou de indruk verkregen kunnen worden dat de Rechtswinkel hele maal niet meer helpt vanwege de overstelpende drukte. at is natuurlijk niet z< kan als het spreekuur zet is terugkomen. L beeld na het maken v afspraak. Me

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3