Chauffeurs vrezen ontmanteling Alpheuse tak van Pakhoed CHAUFFEURS RUTGES STAKEN DOOR Gesprek over woonwagens in kustgemeenten Serie lezingen over niet- westerse culturen Katwijkse ziet UFO DINSDAG 4 MAART 1980 LEIDEN/REGIO PAGINA 19 Miljoenenverliezen Rutges bv (3500 werknemers) ALPHEN AAN DEN RIJN - "De directie houdt ons aan het lijntje en dat pik ken we niet. We willen best werken, maar niet voordat we Weten wat de plannen zijn; of er mensen de laan worden uitge stuurd". Het is maandagmorgen en betrek kelijk rustig bij het aan de be- drijfsweg in Alphen gevestigde transportbedrijf Rutges BV, een verzendcentrum van de Rotter damse vervoersgigant (1700 werknemers) Pakhoed Holding, als één van de stakende chauf feurs deze woorden spreekt. Vrachtwagens blokkeren de toegang tot het terrein, postende groepjes chauffeurs hebben zich daar omheen verzameld. Binnen onderhandelen vakbondsbe stuurders met de directie. De door de Vervoersbonden FNV ondersteunde staking werd gis teren door de ruim honderd bij Rutges werkende chauffeurs (het bedrijf telt in totaal zo'n 350 werknemers) ingezet om ope ning van zaken te krijgen over de toekomstplannen die Pak- trans BV (Pakhoed Holding) heeft met de Alphense vestiging. Als gevolg van toenemende ver liezen van Rutges BV heeft het concern maatregelen aange kondigd, naar de inhoud waar van slechts kan worden gegist. Er wordt gesproken van een ver lies van vier miljoen gulden in 1979. De chauffeurs, die vrezen dat het bedrijf het eigen wagenpark al dan niet gedeeltelijk wil afsto ten en steeds meer gebruik wil gaan maken van charters (huurwagens), willen weten of er arbeidsplaatsen in het geding zijn. De directie weigert echter informatie daarover te ver strekken. Ook willen de chauf feurs met hun actie bewerkstel ligen dat Rutges de cao beter gaat naleven. Volgens districtsbestuurder Ron de .Iel van de Vervoersfederatie FNV (district west), die buiten bij de stakers blijft terwijl twee van zijn collega's binnen onder handelen, gaat het daarbij om betaling van wachttijden. "De directie vindt dat de chauffeurs dat wachten maar in hun vrije tijd moeten doen. Maar volgens de cao moeten wachturen ge woon worden uitbetaald", aldus De Jel. Op 4 januari berichtte de directie van Paktrans BV de onderne mingsraad en de bonden over de slechte bedrijfsresultaten van Rutges. Daarbij deed, volgens een verklaring van de Vervoers bonden, de directie de toezeg ging dat over de ontstane situa tie een gesprek zou worden be legd. Een uitnodiging voor dat gesprek ontvingen de bonden van Rutges-directeur R. Wier- sum. Dat gesprek zou woensdag plaatsvinden. Zowel de ondernemingsraad als de bonden kregen echter die dag te horen dat Wiersum, in op dracht van het Pakhoed-be stuur, geen opening van zaken mocht geven. Naar aanleiding van die mededeling verliet een deel van de ondernemingsraad de vergadering en beierde de bond een vergadering met zijn leden. Daar besloten de ongeveer 40 aanwezige chauffeurs het zwij gen van de directie over plannen waarbij hun arbeidsplaatsen in het geding zijn niet te accepte ren. De actie begon zondag avond om tien uur met het blok keren van de poorten. Kennelijk was de directie op de hoogte van de stakingsplannen, want volgens één van de stakers was er op het Rutgesterrein geen wagen te bekennen. "Ze hadden alle twintig binnenlandwagens in het dorp gestald. En ook drie of vier trailers. Die hebben we weer keurig teruggereden. Het mag trouwens niet eens, vrachtwagens midden in Al phen parkeren. Maar de directie doet wel meer wat niet mag: ze laten ook charters voor zich rij den die geen buitenlandvergun ning hebben". Gisterochtend om kwart over tien zetten de vakbondsbestuurders C. Bouwmans en A. Ekels zich met Rutges-directeur Wiersum en P.H. Alewijn aan de onder handelingstafel. Om vijf uur 's middags werd de vergadering afgebroken. Over het resultaat berichten wij elders op deze pa gina. De staking wordt vandaag voort gezet, tevens in het kader van de landelijke FNV-acties die zijn gericht tegen "het ingrijpen van de regering-Van Agt in de on derhandelingsvrijheid tussen werkgevers en werknemers". ALPHEN AAN DEN RIJN - Zeven uur onderhandelen heeft gisteren niet een voor Rutges-stakers in Alphen acceptabel resultaat opgeleverd. Toen om vijf uur 's middags stakingsleider Cor Bouwmans en scholings medewerker Ad Ekels van de Vervoersbonden FNV de onderhandelingstafel bij de Rutges-directie verwissel den voor de tot vergaderzaal omgedoopte feestzaal van Avifauna, bleek al gauw dat de ruim honderd stakende chauffeurs van het Alphens transportbedrijf niet hoef den te rekenen op enige garantie wat betreft hun werk gelegenheid. Zo'n drie uur later viel de beslis sing: als Pakhoed Rutges dan toch wil afbouwen, dan maar meteen actievoeren. De staking wordt voortgezet. Met 34 stem men voor verdere staking en 13 tegen (onthoudingen: 3) namen de stakers hun grimmige be- sluit. Anders staan we straks met lege handen..." Wat leverden de onderhandelingen tussen werknemers (vakbond) en directie wel op? Ogenschijnlijk veel. Voorlopig zal geen van de stakers een kaar worden ge krenkt; geen man of vrachtwagen gaat de deur uit. Over eventuele overplaatsing zal alleen op basis van vrijwilligheid worden ge sproken. Maar dit alles zal slechts gelden zo lang Pakhoed Holding nog bezig is met het onderzoek naar de po sitie van haar dochters met name de Alphense tak Rutges BV. Dat onderzoek - de werknemers zul len regelmatig van de stand van zaken op de hoogte worden ge houden - moet medio april wor den afgesloten. Pas dan wil de di rectie verder praten. Voor die tijd wil (kan, volgens Paktrans-direc- teur Alewijn) de directie nauwe lijks iets toezeggen of garanderen op meer definitieve basis. Wel werd op ondergeschikte pun ten een definitieve toezegging in de wacht gesleept: wachtgelden zullen voortaan overeenkomstig de cao worden uitbetaald. Bo vendien zal Rutges bv, als het be drijf het niet met eigen wagens afkan, alleen nog charterbedrij- ven inschakelen die de cao nale ven en die over de vereiste ver gunningen beschikken. Boven dien moet de charteropdrach; schriftelijk worden bevestigd, zodat, zoals een Rutges-chauf feur het uitdrukte, "de eigen mensen niet stiekum het brood uit de mond wordt gestoten". Tijdelijke toezeggingen Maar wat de belangrijkste garantie - behoud van de werkgelegenheid bij Rutges - betreft, gaat het slechts om tijdelijke toezeggin gen die vervallen zodra het on derzoek is afgerond. FNV-dis- trictbestuurder Bouwmans te genover de stakers: "We hebben zo lang onderhandeld om die voorwaarde van "totdat het onderzoek is afgesloten" ver anderd te krijgen in "totdat over Ekels en Goddijn kregen de meer derheid van de aanwezige stakers mee. En daarmee bleef Anton (Cullens, ook lid van de onder nemingsraad, met lege handen achter. "Ik heb de indruk dat Rutges wel wil behouden aan werkgelegenheid wat mogelijk is. We moeten wachten op de uit slag van het onderzoek en hopen dat het meevalt. Als we doorsta ken dan gaat Rutges kapot. Laten we proberen tenminste dat stuk werkgelegenheid boven water te houden, dat mogelijk is", aldus Cullens. die. toen duidelijk werd dat de stemming zou doorslaan ten gunste van verdere staking, in zijn wanhoop zelf het charterbe- lcid van Rutges verdedigde: Geen garanties "Als er op cao-basis een bonafide charterbedrijf wordt ingescha keld, dan is tenminste zeker dat er een chauffeur, al is het dan niet één van ons, zijn brood mee ver diend". Cullens had het er moei lijk mee: "Ik wil niet op de werk- geversstoel gaan zitten, daar ben ik teveel een jongen zoals jullie voor. Maar garanties kunnen we toch niet krijgen en ik heb de in druk dat Rutges wil behouden wat mogelijk is. Ik zie geen ande re weg". De staking gaat verder, tenzij de di rectie met absolute garanties komt wat het behoud van de werkgelegenheid betreft. Met die mededeling toog stakingsleider Bouwmans gisteravond laat weer naar de Rutges-gebouwen aan de Bedrijfsweg. Wel zal het besluit van de vergadering nog worden voorgelegd aan de niet-aanwezi- ge chauffeurs (vakbondsleden) en eveneens aan het kantoorper soneel bij Rutges, dat zich tot nog toe van de actie afzijdig heeft ge houden. Het ziet er echter niet naar uit dat dit nog iets zal veran deren. De Rutges-directie was vanmorgen onbereikbaar voor commentaar. De situatie blijft ongewijzigd. i ver de toekomst van stakende chauffeurs, die wachten op i bonden om de tafel. de uiteindelijke plannen over eenstemmig is bereikt". Dat is niet gelukt. Alewijn bleef bij zijn standpunt dat hij zoiets eenvou dig niet kan toezeggen zolang er nog geen plannen zijn". Wat de stakers restte was de wat vage toezegging van Alewijn en Rutges-directeur Wiersum dat zij er alles aan willen doen om de werkgelegenheid bij Rutges te behouden, voor zover dat eco nomisch verantwoord is. Een toezegging die door FNV-man Ad Ekels werd aangeduid als "een dooie mus", omdat volgens hem de toezeggingen van Ale wijn en Wiersum niets waard zijn zolang de top van Pakhoed Hol ding andere plannen heeft. En volgens Ekels heeft Pakoed- topman Krijns vastomlijnde ideeën omtrent Rutges bv: na melijk afstoten, die (onrendabe le) tak. Ekels: "Krijns beweert dat er maar drie rendabele poten zijn: de luchtvracht, het containertrans porten gespecialiseerd transport, dus staal- en benzinetransport. Met andere woorden: de rest moet er af. Als we nu akkoord gaan met de vanmiddag bereikte resultaten, betekent dat alleen maar een verplaatsing van de conflict-situatie. Dan zit je over drie maanden met de brokken en dan heb je niets meer in te bren gen. Als we nu de actie voortzet ten heb je kans dat Rutges naar de verdommenis gaat, maar als je afwacht dan zitje straks met lege handen zonder dat je iets hebt kunnen doen. Ekels' woorden ondersteunden het betoog van Bas Goddijn, onder nemingsraadslid bij Rutges bv, die eveneens voorspelde dat Pakhoed de plannen om Rutges te ontmantelen al klaar heeft lig- KATWIJK/NOORDWIJK - De aanleg van een woonwa genkamp met 15 standplaatsen lijkt een gebed zonder eind te worden. De gemeenten Noordwijk en Katwijk hadden enige jaren geleden de handen ineen geslagen. Samen zouden zij een kamp van de grond brengen. Nu er grond daarvoor is gevonden, is er stagnatie opgetreden omdat het ministerie van cultuur, recreatie en maat schappelijk werk bedenkingen lijkt te hebben tegen deze plek. Het bewuste stuk grond ligt op het territorium van de gemeente Noordwijk. De grond is echter ei gendom van de gemeente Kat wijk. Noordwijk heeft al een wij ziging van het bestemmingsplan in voorbereiding om het kamp daar mogelijk te maken. Het zou moeten komen in het gebied De Krom, waar nu nog enige voor malige munitiegebouwen staan. Tot 1985 moeten Katwijk en Noordwijk samen voor 25 stand plaatsen zorgen. Aangezien er op De Krom maar plaats is voor 15 woonwagens denkt men de ove rige woonwagengezinnen onder te brengen in woningen. Een woordvoerder van de gemeen te Katwijk verwacht nog wel wat bezwaren tegen de vestiging van een woonwagenkamp Vooral Koffie-ochtend LISSE - In het vormingscentrum Qbus te Lisse wordt donderdag ochtend (6 maart) een koffie-och tend gehouden waar gepraat wordt over bevallen en borstvoe ding. Er wordt ook een film ver toond over een "natuurlijke" be valling zonder medische ingre pen en apparaten. De arts Pia Grotendorst gaat in opde voor delen van borstvoeding. De aan vang is 10.00 uur. naburige tuinders zullen daar waarschijnlijk niet zo gelukkig mee zijn. Het plan om op "De Krom" een woonwagenkamp te stichten is al enigejarenoud. Het vloeide voort uit de woonwagenwet. Daarna werd een provinciaal plan ge maakt, waarin er van uit werd ge gaan dat elke gemeente een woonwagencentrum moest heb ben. Diverse gemeenten blijken nog niet aan de wet te hebben voldaan. Alleen Leiderdorp heeft buiten Leiden een kamp. Het re gionale woonwagencentrum van Leiden aan de Haarlemmertrek vaart is eivol. Om de druk op dit centrum te verminderen is het dringend nodig dat elders in de regio Leiden ook kampen ont staan. Noordwijk en Katwijk to nen zich bereid die druk te ver lichten maar de medwerking van CRM laat nog op zich wachten. Een woordvoerder van het ministe rie van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk vertelde vanmorgen dat er op korte ter mijn met Noordwijk en Katwijk over hel kampje in De Krom van_ gedachten zal worden gewisseld. De ambtenaar ontkende echter dat het ministerie bezwaar zou hebben tegen deze plaats. "Wij hebben de plek zeker nog niet de finitief van de hand gewezen. Anders hoefden we er toch ook niet over te gaan praten"0, aldus een woordvoerder van CRM. In Noordwijkerhout LEIDEN - Meditatie, yoga, Sufisme, Baha'i, Zen, Ha re Krishna. „Er gebeurt hier in Nederland van alles, maar wij hebben er geen flauw benul van wat pre cies!". Tot deze conclusie komt de Leidse sinoloog prof. dr. E. Zuercher, voorzitter van de voorbereidingscommissie "Exotische Tegenstroom". Onder deze naam wordt op 13, 14 en 15 maart in Noordwij kerhout een symposium (se rie lezingen en discussies) ge houden, waarin aandacht zal worden geschonken aan de steeds toenemende invloed van niet-westerse culturen in de westerse samenleving, met name in Nederland. Overspoeld „De Derde Wereld wordt de laatste tientallen jaren over spoeld met de produkten van het geïndustrialiseerde Wes ten". Er wordt, aldus prof. Zuercher, door deze ontwik kelingen veel kapot gemaakt in dergelijke landen. Het leidt onder meer tot „uitholling, en niet zelden tot vernietiging van traditionele cultuuruitin gen". Gezien de omvang van dat probleem is het volgens prof. Zuercher begrijpelijk dat tot dusverre veel minder aan dacht is geschonken aan het bestaan van de culturele te genstroom uit die landen naar de westerse samenleving. Een groot probleem daarbij is de enorme veelsoortigheid van dergelijke verschijnse len Deze kunnen bijvoor beeld betrekking hebben op simpele produkten. zoals kleding en sieraden, maar ook op diverse gebieden van artis tieke activiteiten; met name muziek, beeldende kunst en architectuur, of sport en spel, judo en karate. Haar ook op de meest uiteenlopende ui tingen van geestelijk leven zoals mystiek en magie, medi tatie en yoga, Gaten in cultuur De bedoeling van het sympo sium is volgens prof. Zuer cher, al deze stromingen eens onder de „loep" te nemen. „Dat moeten we doen met een duidelijke doelstelling. De vraag daarbij is niet „hebben ze gelijk?", maar „kennelijk zitten er gaten in onze cul tuur". De mensen gaan naar het Oosten, met name naar Azië, om te halen wat ze hier niet hebben". Deze hele ontwikkeling is vol gens prof. Zuercher in het Westen een „onbekend ge bied". „Hoewel het een be kend verschijnsel is (je ziet fi guren van bijvoorbeeld de Hare Krishna bijna overal op straat lopen) weet men er hier maar betrekkelijk weinig van af. Er is ook nauwelijks iets gedaan op dit gebied. De be doeling van het symposium is een poging te ondernemen meer inzicht te brengen in de veelheid van stromingen op dat gebied", aldus prof. Zuer cher. Katwijkse CDA-vrouwen stichten Vrouwenberaad KATWIJK - Een aantal van CHU, KVP en ARP heeft be sloten tot de oprichting van het CDA-Vrouwenberaad in Kat wijk. Het doel van het beraad is invloed uit te oefenen op het be leid van de gemeente in al haar geledingen (gemeenteraad en commissies). Vrouwen die niet bij één van de drie genoemde partijen zijn aangeslo ten kunnen aspirant-lid worden. Zo mogelijk eind april wordt er een vergadering belegd voor alle le den en aspirant-leden. De bedoe ling is dan een vrouwelijk lid van de Tweede Kamer uit te nodigen die zal spreken over de activitei ten van het CDA-vrouwenberaad op plaatselijk en landelijk niveau. De contactadressen van het Kat wijkse CDA-vrouwenberaad zijn: KVP, Verplancke tel. 15961, CHU, Mijnders 12215, ARP, Was- sens 14393. Nieuw kantoor voor bouwbond zaterdag open KATWIJK - De federatie bouw- en houtbonden FNV, afdeling Kat wijk, heropent zaterdag (8 maart) haar kantoor aan de W. de Zwij gerlaan 59a. De heropening krijgt een extra feestelijk tintje in verband met de fusie tussen de bouwbonden NW en NKV. die i Januari IL haar beslag heeft gekregen in Katwijk. Door deze fusie is de fe deratie bouw- en houtbonden ontstaan. Om 10 uur wordt het kantoor hero pend. Daarna wordt het feest in het restaurant "Cleijn Duin" voortgezet. KATWIJK-De 27-jarxge Come van Duyn uit Katwijk aan Zee kreeg zondagavond de schrik van haar leven toen zij drie "vreemde lichten" aan de donkere hemel zag. 'Ik had net mijn moeder naar Rijnsburg gebracht. Toen ik terug reed naar Katwijk moest ik bij de kruising Tulpenstraat-Lan- gevaart stoppen. Ik zap toen drie lichten boven me han gen". Mevrouw Van Duyn stapte daarop uit de auto. Twee minuten bleven de lich ten: een rode, een felle witteen een blauw-groene stil staan. Daarna schoten ze als een tmurptyl weg. 'Naar het leitta licht heb ik gej'ascineerd ge keken. Ik was helemaal van de kook. Ik ben toen naar mijn broer in de Boslaan in Rijns burg gereden. Hij schoot in de lach toen ik vertelde wat ik had waargenomen. We heb ben samen nog op het balkon gestaan om te kijken of de lichten er nog waren". Mevrouw Van Duyn was erg onder de indruk van wat ze had gezien. Toen ze na het be zoek aan haar broer naar huis reed bleef ze steeds maar van uit haar auto naar de hemel kijken. "Daardoor reed ik al door op de verkeerde weghelft. Thuis had mijn man begrip voor wat ik had beleefd. Hij gaf me water en ik slikte va lium. Zondagnacht heb ik on rustig geslapen", aldus me vrouw Van Duyn. Zij iveet nog steeds met wat zij precies heeft gezien Was het een vliegtuig'' Mevrouw Van Duyn geloojï van niet. "De lichten uXlren daan'oor te laag". Of het UFO's waren kan zij ook niet zeggen. Cor- ne. Ik <j< met ,n UFO's, n bu itena a rdse tvezensmaa r i k begin nu te twijfelen' Mevrouw Van Duyn lu elvt agav de

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19