Vrijdag „Wereldgebedsdag" Vuurproef voor kabinet Portugal AFGHANISTAN BREUK TUSSEN REBELLEN IN S3SBBSBB9 Democratie groot goed „Verslaving" de rode draad door Thaise liturgie Milieuramp Trudeau beëdigd Geert publikatie van oude Kissinger-banden DINSDAG 4 MAART 1980 Christenen in Thailand hebben dit jaar het programma ge maakt voor de bijeenkomst ter gelegenheid van de We reldgebedsdag die aanstaande vrijdag overal ter wereld wordt gehouden. "Dat mag wel en wonder heten", schreef mevrouw A.P. Downer-Ike van het Leidse Wereldge bedsdag-comité ons, "omdat het aantal christenen daar bijzonder klein is". Op verzoek van de internationale commissie stelt elk jaar een ander land de liturgie voor dit kleine gebedsuur samen. Elk land heeft weer een eigen commissie met vertakkingen naar zeer veel plaatsen. De Thaise vrouwen hebben hun li turgie het thema 'Vrijheid in ver antwoordelijkheid" gegeven. Dit naar aanleiding van hét grote probleem in dit land: de versla ving. "De samenstellers, ervan overtuigd dat onvrijheid, slaver nij of verslaving niet één maar vele gedaanten heeft, roepen ons op ieder voor zich of samen in groepjes na te gaan hoe het met ónze vrijheid en verantwoorde lijkheid gesteld is". Voor de Leiderdorpse werkgroep Wereldgebedsdag was dat aan leiding om vrijdagavond na de bijeenkomst in de Dorpskerk al daar (van half 8 tot kwart over 8) in het Trefpunt bij de kerk tot 9 uur nog na te praten over de vraag of er in eigen omgeving ook vor men van verslaving zijn aan te wijzen, en zo ja waaraan. Leden van de afdeling Leiderdorp van de Christenvrouwenbond en van de Vrouwencontactgroep heb ben dit nagesprek (met koffie) voorbereid. Aan de voorafgaande bijeenkomst in de kerk werken de cantorij van de Scheppings- kerk en leerlingen van de mavo in Leiderdorp mee. De scholieren zullen wat informatie over Thai land geven. Zeven in Leiden 'In Leiden zijn er vrijdag zeven bij eenkomsten in het kader van de ze dag. In Huize Op de Waard, Kaarsenmakerstraat, om half 3, in de Van der Willigenhof aan de Apollolaan om 3 uur. in Robijn- zicht (Mors), de Antoniuskerk (Boshuizerlaan). Lorentzhof (Lo- rentzkade) en de oud-katholieke kerk (Cronesteinkade) om 7 uur en in Groenhoven (Witterozen- straat) om half 8. In de gerefor meerde kerk te Voorschoten (Schoolstraat) begint het gebeds uur ook om hall' 8. De collecte van deze dag gaat onder andere naar een project van de Young Women Christian Asso ciation (YMCA) voor onderwijs aan vluchtelingen en naar een vormingscentrum voor vrouwen, beide in Thailand. In haar aan kondiging noemt mevrouw Downer de positie van de Thaise vrouwen, door de Boeddhisti sche tradities, nog "bijzonder slecht". /roeger was de Wereldgebedsdag alleen voor vrouwen bedoeld. Dat is al lang niet meer zo. "Nu komen allen samen", schrijft de Leiderdorpse werkgroep, "om over de hele wereld en op dezelf de dag een keten van gebeden te vormen voor eikaars noden". Omwille van de ruimte hebben wij in dit stukje alleen de samen komsten in Leiderdorp, Leiden en Voorschoten genoemd. Ze dienen slechts als voorbeeld om aan te geven dat ze overal worden gehouden. In elke plaats infor meren raambiljetten belangstel lenden over tijd en plaats. Het Leger des Heils marcheert weer in Oeganda. Twee jaar lang is het daar verboden geweest en werden soldaten wegens het dragen van een uniform vervolgd. Nu zijn samenkomsten en getuigenismarsen weer toegestaan. Het Leger in dit Afrikaanse land is nu begonnen met zijn wederopbouw. Korpszalen en maatschappelijke centra waren vernield, vlaggen, trommels en tamboerijnen werden weggehaald. Zendingsofficieren van het Leger worden weer in Oeganda toegelaten. Foto van "De Strijdkreet" Jubilarissen. Negen leden van de Kostersbond in Leiden en om geving krijgen zaterdag in hotel "Toor" te Alphen aan den Rijn uit handen van CN V-voorzitter Harm van der Meulen een speld met oorkonde omdat zij 40 of 25 jaar lid zijn van dit vakverbond, verbond Het zijn: B.A. Boevéte Benthuizen, P. Schoneveld Valkenburg, L. Schuitemaker Katwijk. J. Sinke Leiden, K. Passchier Noordwijk, A. Dietz Leiderdorp, A.C. van Egmond Noordwijk, C. Schone veld Rijnsburg en W. Schrijver Leiden. De uitreiking gebeurt in een feeste lijke jaarvergadering die om 3 uur begint. Na de pauze zal de heer Van derMeulen spreken over de doelstellingen van het CNV in deze tijd. Beroepingswerk Hervormde Kerk: beroepen te Apeldoorn F.C.M. Roodenburg Middelburg, te Veenwouden H.W. Doorn- weerd Rekken, door de synode tot legerpredikant J.G. Jullens Weert-Budei en G. Post Arne- muiden; aangenomen naar IJs- selmuiden-Grafhorst J.A. van der Velden Reeuwijk, de benoe ming tot geestelijk verzorger bij de Stichting Geestelijke Verzor ging Verpleeg- en Verzorgings tehuizen in de regio Amsterdam (twee gemeentelijke tehuizen) H. O. Sasse Oegstgeest. Gereformeerde Kerken, beroepen te Baflo (Gr.), Hallum (Fr.) Kat wijk aan Zee en Naaldwijk J. Knol Oldebroek, te Terneuzen (als pastoraal werker) D. de Best Middelstum; aangenomen naar Hattum H. Lijesen Rotterdam- Pendrecht. Geslaagd: aan de rijksuniversiteit te Groningen is geslaagd voor het doctoraal examen theologie me- "Ten onrechte wordt ons verweten dat wij een theocratie (Godsrege ring) voorstaan waarin wij aan niet-christenen onze overtuiging dwin gend willen opleggen". De Bond tegen het Vloeken heeft een verklaring uitgege ven naar aanleiding van de ac tie van eenaantal volksverte genwoordigers bij gemeente besturen en provinciale be sturen om de subsidie aan de bond in te trekken. De volks vertegenwoordigers hadden in een rede, uitgesproken op de jaarvergadering van de bond, minder democratische geluiden beluisterd. Hun gramschap daarover leidde tot een verzoek aan de lagere overheden de financiële steun te beëindigen. Voorzitter professor dr. W.H. Bond tegen vloeken: Velema en secretaris-pen ningmeester G. Bramer zeg gen in hun verklaring dat de bond de democratie zoals de ze in de geschiedenis van ons volk is verworven, als een "groot goed" beschouwt. "Als christenen weten wij ons in de eerste plaats geroepen ons te stellen onder de wet van God en tevens de wetten van de wettige overheid te eerbiedigen. Als wij de demo cratie zien als een genadegave van God. betekent dat niet dat wij anderen - niet-Christus belijders - het recht ontzeg gen de democratie op te vat ten als een menselijk recht Iedere burger heeft het de mocratische recht zijn eigen overtuiging te Zinloos De Bond tegen het Vloeken vraagt in de eerste plaats aan alle Nederlanders, het zinloos of kwetsend gebruik van Gods naam na te laten. Hij vraagt de overheid, de hei ligste gevoelens van burgers te beschermen door het schenden van Gods naam in het openbaar strafbaar te stellen, zoals dat gebeurt in artikel 147a van het Wetboek van Strafrecht en in een aan tal gemeentelijke politiever ordeningen. "Verruwing van onze taal wordt daardoor me de voorkomen", meent de bond. Daaraan ontleent hij het recht de overheid morele steun voor zijn werk te vragen in de vorm van een "erken ningssubsidie" uit de over heidskas. De actievoerders verweten de bond ook "fondsvorming". Daarover zegt het bestuur in zijn verklaring dat in de jaren 1975-1977 "door onverwach te, verblijdende omstandig heden" een overschot was ontstaan, dat echter in 1978 en 1979 alweer is gehalveerd we gens uitbreiding van activi teiten. "De bond streeft er naar, de inkomsten elk jaar volledig te gebruiken voor de behartiging van zijn doelstel ling". De heren Velema en Bramer geven die doelstelling een po sitieve inhoud. "Zonder an dersdenkenden op enigerlei wijze te kwetsen. De bond vraagt echter andersdenken den, zijn bedoelingen ook te respecteren. vrouw A. Geense-Ravestein (ge- ref.) aldaar. Gereformeerde Gemeenten be dankt voor Goudswaard A. Hoo- gerland Krabbendijke, voor Bra- kel en voor Oosterland M. Mon- dria Waardenburg, voor Breda P. Blok Dirksland, voor Apeldoorn A. Honkoop Kampen, voor Sint Annaland en voor Tricht-Gel- dermalsen A. Moerkerken Nieuw-Beijerland. Afscheid. Op 30 maart (Palm zondag) neemt ds. W. van Brug gen afscheid van de hervormde gemeente in Hillegom; veertien dagen later, 13 april, doet hij om 10 uur 's morgens in de Kieviet- kerk intrede te Wassenaar waar hij ds. Wiersma opvolgt. Kennismaking Vrijdag komt ds. F.C.M. Roodenburg uit Middel burg in Leiden op bezoek voordat hij een besluit neemt over het be roep dat de hervormde wijkge- meente "Boshuizerwijk" op hem heeft uitgebracht. Van 8 tot 9 uur 's avonds kan iedereen met hem kennismaken in de hal van de Bevrijdingskerk. Lezing. Dr. W.J. Ouweneel uit De Bilt houdt vrijdagavond om 8 uur in de' Lokhorstkerk aan de Pie terskerkstraat te Leiden zijn der de lezing in de serie "De kerk aan het eind van de 20ste eeuw". Het gaat nu over "De kerk in de ge schiedenis". Protest. De SGP-fractie in de Waddinxveense gemeenteraad heeft protest aangetekend tegen een herdenking op zondag 4 mei bij het monument voor de geval lenen. "Wij hebben alle waarde ring voor de mensen die in de tweede wereldoorlog zijn geval len, maar de zondagsheiliging stellen wij boven deze herden king", verklaarde fractievoorzit ter D. Uitbeijerse. Hij was de eni ge in de raad die er zo over dacht. Samen. L)e Landelijke Hervorm de Jeugdraad, het Landelijk Cen trum voor Gereformeerd Jeugd werk en het Christelijk Jonge ren-Verbond (alle te Driebergen) gaan samen werkmateriaal voor het christelijk jeugd- en jonge renwerk produceren. Na uitge breide gesprekken hebben zij daartoe besloten. De drie organi saties stoppen met hun eigen uit gaven. Er komt nu een gezamen lijk blad voor 16+-groepen. GROEN LICHT. Een krappe meerderheid (36-33) van de sy node van de Gereformeerde Kerken heeft gisteren het groene licht gegeven voor gezamenlijke avondmaalsvieringen door re formatorische en roomskatho- lieke christenen. Dat ging ge paard met een oproep om in de plaatselijke situatie het gesprek over de "maaltijd des Heren" en het kerkelijke ambt voort te zet ten. ISLAMABAD (Reuter) - Een van de grootste verzetsbewegingen in Afghanistan, de Hezbe Islami van Golbodin Hekmatjar. heeft zich losgemaakt uit de alliantie van rebellengroepen die vorige maand werd gevormd als reactie op de Sowjet-interventie in Af ghanistan. Een woordvoerder LAGOS (AFP) - Nigeria beleeft op het ogenblik de grootste milieu ramp uit zijn geschiedenis. De tussen de dertig- en vijftigdui zend vissers in de 'deelstaat' Ri vers in het oosten van Nigeria, zijn slachtoffer van een vervui ling zonder weerga als gevolg van een ontploffing op 17 januari van een oliebron van de maatschappii Texaco Overseas'. De bron ligt op één zeemijl van het haventje van Sangana in Rivers. Er stroomde tot 30.000 ton ruwe olie in zee, bereikte de kust en stroomde in de vele vertakkingen van de Nigerdelta. Tienduizenden mensen zitten nu zonder dak boven het hoofd, zonder eten en zonder drinkwa- De olie heeft de talrijke visgronden die de bevolking haar bestaan verschaffen, vernietigd en de drinkwaterbronnen vervuild. van Hezbe Islami zei dat er ver schil van mening bestond over het lidmaatschap van de over koepelende raad. De vijf resterende groepen in de alliantie zouden vandaag de sa menstelling van de raad be kendmaken. De raad wordt be last met de voorbereiding en coördinatie van de strijd tegen de Sowjet-troepenmacht en het Af ghaanse regeringsleger, en met beheer van de gelden die de alliantie van bevriende islamiti sche regeringen hoopt te ontvan gen. De Afghaanse regering heeft giste ren deserteurs en burgers die tij dens de onlusten van december en januari uil hun woonplaatsen zijn vertrokken, opgeroepen hun wapens néér te leggen 'en in vre de terug te keren en hun werk te hervatten'. De regeringsverkla ring, uitgezonden door radio-Ka bul. doet een beroep op verdool de patriotten om 'zich bij de an dere Afghanen te voegen voor de opbouw van hel vaderland'. President Babrak Karmal heeft herhaald dat Sowjet-troepen in Afghanistan zullen blijven totdat alle samenzweringen tegen het land uit de weg geruimd zullen zijn, zo meldde radio-Kabul Anderzijds zei Karmal ook dat Af ghanistan niet-gebonden wil blijven en vriendschappelijke be trekkingen wil onderhouden met buurlanden als Pakistan en Iran. Karmal ging niet in op het in EG- verband gedane voorstel dat Af ghanistan een internationaal ge waarborgde neutrale status zou kunnen krijgen. OTTAWA (Reuter- Pierre Trudeau is gisteren voor een vierde ambtstermijn beëdigd als premier van Canada. Zijn kabinet heeft de nieuweling Mark MacGuigan als minister van buitenlandse zaken. De veteraan Allan Ma- cEachen is benoemd tot vice-premier en minister van fi nanciën. Trudeau heeft verscheidene leden van zijn vorige kabinet herbenoemd. Onder hen zijn Mare Lalonde als minister van energie en oud-minister van financien Jean Chretian, die minister van justitie wordt. WASHINGTON (UPI) - Kopieen van bandopnamen uit de ambts periode van de toenmalige Ame rikaanse minister van buiten landse zaken Henry Kissinger mogen niet voor publikatie wor den vrijgegeven. Dit heeft het Amerikaanse hooggerechtshof gisteren na een jarenlange juridi sche strijd die een groep journa listen heeft gevoerd, bepaald. Kissinger had de banden ter be schikking van de bibliotheek van het Congres gesteld met de bepa ling dat zij pas na 25 jaar aan de openbaarheid zouden mogen worden prijsgegeven. Een comité, genaamd "persvrij heid". had publikatie geeist om dat de banden de "volledigste achtergrond zouden bieden over de ontwikkeling van de Ameri kaanse buitenlandse politiek". LISSABON - De regering-Sa Car- neiro ondergaat vandaag haar eerste echte vuurproef. De vak centrale Intersindical heeft voor alle sectoren van het openbaar vervoer een staking uitgeroepen. Dc- spoorwegen en het nationale busvervoer staken 24 uur, de ove rige maatschappijen, van lucht vaartmaatschappij TAP tot de metro in Lissabon, staakten deze ochtend van half tien tot half De Intersindical verbloemt niet dat de staking tegen de regering is gericht. Zij verwijt Sa Carneiro het openbaar vervoer de das om te willen doen en het daarna over te hevelen naar de particuliere sector. De regering noemt de sta king eveneens politiek en zegt dat ze door communisten wordt geleid. Kranten van de regerende Demo cratische Alliantie zien in de sta king een voorbereiding tot een algehele volksopstand van de communisten. Zij beschuldigen tegelijkertijd de oppositie van een ondemocratische boycot van de regeringsvoorstellen in het parlement. WIELRENNEN-Wereldkampioen Jan Raas blijkt in de omloop van het volk van zaterdag vierde te zijn geworden inplaats van vijfde. De jury kwam tot die conclusie na bestudering van vergrotingen van de finish-foto. (Van onze correspondent Jan Halkes) Aanleiding tot de staking is het be sluit van de regering de nationale busonderneming met twee dagbladen en de radio-omroep tót bedrijven in economische moeilijkheden te verklaren. Door die verklaring worden de ar beidsovereenkomsten opge schort en kunnen massa-ontsla gen worden doorgevoerd. De ontslagen werknemers moeten het dan verder doen met eer werkloosheidsuitkering gelijx aan het minimumloon (300 gul den). Volgens de regering is de uitzonde ringstoestand noodzakelijk om een einde te maken aan de grote tekorten van deze staatsbedrij ven. De directie van het nationale busvervoer zegt echter dat de problemen ook zonder uitzonde ringstoestand op weg waren naar een oplossing. Uit protest tegen de maatregel heeft de directie haar ontslag aangeboden. Ook de directeuren van de dagbladen hebben tegen de maatregel ge protesteerd. De tekorten bij de staatsbedrijven bestonden al toen zij in 1975 wer den genationaliseerd. De natio nalisatie van het interlokale bus vervoer was juist een maatregel om de vele kleine en verouderde busbedrijven beter te laten func tioneren. De regering van Sa Carneiro lijkt echter van plan de winstgevende sectoren van de staatsbedrijven weer in particu liere handen te spelen. Daartoe is in het parlement een voorstel in gediend dat het mogelijk moet maken delen van een staatsbe drijf aan particulieren te verko pen. Door dat wetsvoorstel wordt de be paling uit de grondwet ontkracht die zegt dat de national'sities van 1975 niet ongedaan gemaakt kunnen worden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 18