PvdA stelt voor spoorwegnet uit te breiden Ik word uitgelachen als ik erover praat „Wie het laatst lacht, lacht 't best" Ten koste autowegennet Mm, u BEDRIJVEN VOOR EEN MILJOEN OPGELICHT Scherpere controle in verloskamer na verwisseling baby's PAGINA 16 DINSDAG 4 MAART 1980 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Egbert van 't Oever ,99 Ik vraag Egbert van 'tOever of hij niet vreselijk teleurgesteld is dat noch het gemeentebestuur van Lisse. noch de inwoners van het bollendorp hem gisteren enige hulde hebben betoond. Al was het slechts een aubade geweest of voor mijn part een rondrit in een versierde landauer door het dorp met majorettes ervoor en een muziekkorps erachter. Het is waratje toch niet niks wat Egbert en zijn mannen dit week einde daar in Heerenveen voor elkaar hebben gebokst. Hilbert van der Duim die daar een bereprestatie leverde. En wie durft te stellen dat Lissese Egbert daarin geen aandeel had....? Toch was er niemand in het dorp die de kleine schaatscoach ont haalde. „Zoiets is niet te doen gebruikelijk", deelt men op het raadhuis mede. „Ik zou het niet eens hebben gewild", zegt Eg- bert. „Ik zou er grote bezwaren tegen hebben gemaakt". Egbert: „Ach, ik had alle kritiek wel kunnen weerleggen, maar daar heb ik nooit de behoefte toe gevoeld. Ik wil de klappen best opvangen, mits er maar rust is in de ploeg. Wie het laatst lacht, lacht het best, ja. Dat kun je gerust stellen". Egbert: „D'r zijn mensen die menen hun kritiek aan de pers te moeten ventileren. Ik huldig echter het standpunt de vuile was binnen te houden. Maar laat ik zeggen dat ik niet de enige ben, met wie Le Nobel problemen had' „Enfin het kwaad straft zichzelf, zullen we maar zeggen", aldus de bollenkweker uit Lisse. „Wacht even", zegt Egbert, „ik werk al zeven jaar niet meer in de bollen. Schaatscoach en bollenkweker, dat gaat niet samen. Maar als de pers telkens het tegendeel be weert, dan doet ze dat maar. Daar zit ik niet mee", aldus Van 't Oever vlak voordat hij vanuit Lisse met z'n mannen naar Inzeil vertrok. Rechtskundige hulp bieden, proberen een vraagbaak te zijn voor gebitsprothesedragers en zorgen dat belangrijke zaken voor gebitsdragers, zoals de kaaksanering (vergoeding van het ziekenfonds Voor bezoeken aan een tandprotheticus), er door komen. Dat is in het kort het doel van de onlangs opgerichte stichting belangenbehartiging van gebitsprothese dragers (SBG). Aanleiding hiertoe was de onvrede die er bestaat over de situatie rond de vervaardiging van kunstgebitten. Volgens de oprichters laat dat soms te wensen over, waardoor sommige mensen een niet goed passend gebit moeten dragen. Dit ervaren de betrokkenen dikwijls als schokkend omdat zij het gevoel hebben dat hun persoonlijkheid door het gebit is veranderd: hun gezicht vertoont andere trekken en zij spreken anders. Dit alles kan weer gevolgen hebben voor hun sociale contacten, aldus de oprichters. Eén van de oprichters is drs. Marius W. Hoek (60) uit Oegstgeest. Hieronder doet hij een en ander uit de doeken. Secretaris Hoek van stichting voor gehits- dragers: Aanvankelijk had men de stichting de naam 'HAP' willen geven. Gewoon 'HAP' (Hulp Aan Prothesedragers): een naam die aan duidelijkheid niets te wensen overlaat en bovendien goed in het gehoor ligt. Op de valreep heeft men er toch maar van afgezien. Veel te ludiek voor een doodernstige zaak als de situatie rond het kunst gebit. Nee, vreesde men, het ligt er veel te dik op dat die naam 'HAP' som migen in het verkeerde keelgat schiet. „We kunnen ons niet veroorlo ven nog minder geloofwaar dig te worden dan we nu al zijn", stelt Hoek. „De club is nu een maand oud, maar ik heb nog niet anders meege maakt dan dat men begon te lachen wanneer ik vertelde dat ik secretaris van de SBG Noodzaak Hoek zegt dezelfde spottende tronies te ontmoeten wanneer hij verklaart dat de oprichting van de SBG bittere noodzaak was. „Men heeft er geen idee van hoeveel onvrede er be staat bij gebitsdragers. Hetzij omdat het gebit niet goed zit, hetzij omdat men een nieuw gebit niet van het ziekenfonds vergoed krijgt, enfin zo kun nen we nog wel even door gaan". Hoek kan er met z'n pet niet bij waarom de ziekenfondsen de tandprotheticus maar niet willen erkennen. Dat terwijl juist hij gespecialiseerd is in gebitsprotheses. „De tandprotheticus kan meer zorg aan het kunstgebit be steden. Maar het ziekenfonds vergoedt het niet. Die betaalt alleen als je het door de tand arts laat doen. En aangezien een nieuw gebit een dure grap is, gaan de meesten toch maar naar de tandarts, hoewel ze liever naar de protheticus zouden gaari". „Daarom willen wij dus dat de ziekenfondsen de kaak vrij geven voor de prothetici. Want geregelde controle van de kaak is van groot belang. De kaak slinkt ten slotte en daar moetje het gebit op aan passen". Buiten dat voorkom je er vol gens Hoek praktijken mee als dat tandartsen tegen een fi nanciële vergoeding hun briefpapier aan prothetici be schikbaar stellen, zodat de behandeling toch voor reke ning van het ziekenfonds komt. „Want die dingen ge beuren", verzekert Hoek. Beroepskracht Hoek stelt dat gebitsdragers („Een kwart van onze bevol king") vaker van gebit zouden Drs. Marius Hoek uit Oegstgeest moeten wisselen. Liefst elke vijf jaar. Voor lang niet iedere gebitsdrager blijkt dit echter een haalbare kaart omdat het ziekenfonds niet altijd over de brug wil komen. Wanneer wel en wanneer niet, ja voor het beantwoorden van dergelijke vragen hoopt de SBG op korte termijn een be roepskracht te kunnen aan stellen. Hoek: „We verwach ten dat de SBG binnen korte tijd enorm zal groeien. En we hopen maar dat we alle klach ten in behandeling kunnen Klachten zijn er bij de gebits dragers heel wat, volgens Hoek, zij het niet zozeer bij hemzelf. „Ik heb al 23 jaar een gebit, maar mij hindert het niks. Alleen een appel kun je niet eten en noten en tomaten niet omdat die pitjes onder je gebit gaan plakken". Konijn „Maar dat neem je gewoon voor lief. Ik vind het prima zo. Ach, je weet hoe dat vroeger ging in militaire dienst. Als je een daggie je snor wilde drukken ging je met ziekteverlof naai de tandarts en liet je een tandje trekken". „Op een gegeven moment moest van de tandarts de hele pestzooi d'r uit. In vier keer. Reken maar dat dat een in greep was. Oeff. Ik was nooit ziek, maar die dag wel. Ver domd ziek was ik". „En toen ik met m'n nieuwe ge bit thuiskwam, zeiden de kinderen: 'Pap, je lijkt wel een konijn'. Gelachen dat ze hebben. Niet leuk meer! Maar je gezicht moet d'r gewoon aan wennen, 't Plooit vanzelf wel goed". Jeugdtandzorg „Dat rare gezicht duurt maar even. Wisten de gebitsdragers dat allemaal maar? Dan wa ren er heel wat zorgen min der", meent Hoek. „Ga maar na: de helft van de Nederlan ders boven 45 jaar draagt een kunstgebit". „Wellicht dat daar in de toe komst verandering in gaat komen, nu de nota jeugd tandzorg op stapel staat. Die moet de jeugd op het hart drukken zuinig met het gebit om te springen. Doe je dat niet, nou ja, kijk maar naar mij!" DEN HAAG (GPD)- De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil het spoorwegnet uitbreiden en het treinverkeer verbe teren om, beter dan door uitbreiding van het autowegen net, een antwoord te geven op de nog steeds stijgende behoefte aan vervoer. Onder de titel '"n Beter spoor" heeft de fractie gisteren een nota van de hand van Hessel Rienks en Frits Castricum in de openbaar heid gebracht waarin een groot aantal mogelijkheden wordt op gesomd. "De wil naar een beter openbaar vervoer hoeft niet altijd in een weg te eindigen", aldus de nota. "Er is een beter spoor denkbaar." De cijfers laten het bovendien duidelijk zien, voor het eerst sinds jaren zit het openbaar ver voer weer in de lift. In 1979 ver voerde de NS 4 procent meer pas sagiers en de ontvangsten stegen met 8 procent. Er is geen reden aan te nemen dat aan de stijging in het goederenvervoer 20 pro cent - snel een pind zal komen, zo wordt in de nota gesteld. Blijkens de nota wil de PvdA in de eerste plaats meer treinen laten rijdep, zodat de werkelijke reis tijden worden bekort. Als voor beeld noemt de nota dat het aan tal van 40 stations bij de introduc tie van de Intercitytreinen in 1970, inmiddels is uitgebreid tot 76. Er zijn twee Intercity-trajec ten bijgekomen (Alkmaar-Den Helder en Zwolle-Roosendaal), waar op sommige gedeelten op alle stations wordt gestopt. Dat bevordert de reissnelheid niet en het "snelle" aanzien van de Inter city-trein evenmin. De PvdA bepleit het aantal echte Intercity-stations terug te bren gen tot "hooguit 30". Voorts moe ten op de hoofdlijnen van het NS- net alsmede in de Randstad vier Intercitytreinen per uur en ten minste twee stoptreinen per uur gaan rijden. Mochten de baan vakken daardoor te druk worden benut terwijl spoorverdubbeling niet mogelijk is, dan moet de NS dubbeldeksrijtuigen aanschaf fen. Een algemene frequentie van twee treinen per uur zal buiten de Randstad voldoende zijn. De In tercity-treinen moeten ook 's avonds blijven rijden, zodat - bij voorbeeld - Leeuwarden niet, zo als nu, na zeven uur alleen nog per stoptrein verlaten kan wor den. Sporen zullen ook op bruggen ver dubbeld moeten worden. Bij Dordrecht dient de brug over de Oude Maas te worden vervangen door een viersporige. Ongelijkvloerse kruisingen bij splitsingen, "schapesprongen" zoals de Franse spoorwegen ze noemen, moeten in hoger tempo tot stand komen dan het Meerja renplan Personenvervoer (MPP) aangeeft. Het MPP wi! van de 23 noodzakelijke, er zes totstand- brengen tussen 1990 en 2000. De PvdA wil op kortere termijn ze ker acht van deze "schapespron gen" realiseren. Verder dient enkelspoor te worden verdubbeld op ondermeer de trajecten Leiden. Alphen aan den Rijn, Deventer-Olst. Mook- Roermond, Heerlen-Kerkrade, Dalfsen-Hardenberg en Dor- drecht-Gorinchem. Hiermee zal 350 miljoen gulden gemoeid zijn, maar daardoor kan de aanleg van een aantal autosnelwegen ver meden worden. Verdubbeling tot vier sporen is nodig tussen Den Haag HS en Schiedam, Leiden- Den Haag-Mariahoeve, Gouda- Moordrecht, Rotterdam-Dor drecht, boxtel-Eindhoven, Weesp-Diemen en Amsterdam- Haarlem. Dit kost ten minste 700 miljoen gulden. In totaal moet volgens de PvdA op negen trajecten 362 km spoor worden geëlectrificeerd, waar mee 190 miljoen gulden zal zijn gemoeid ook zullen een aantal nieuwe lijnen moeten worden aangelegd. Met inbegrip van de Zuiderzees- poorweg zou met deze projecten naar schatting 3,25 miljard gul den zijn gemoeid, zo heeft de PvdA berekend. Deze en de an dere bedragen zouden moeten worden vrijgemaakt door minder uit te geven aan de bouw van au tosnelwegen. In een vergadering van de vaste Kamercommissie voor verkeer en waterstaat gisteren heeft mi nister Tuijnman te horen gekre gen dat er meer aandacht aan het vervoer per spoor gegeven moet worden. De woordvoerders van de grote partijen in de Kamer lieten de minister weten, dat de aanleg van spoorrails in de komende jaren duidelijk voorrang moet hebben boven de aanslag van auto (snel) wegen. Van de zijde van de PvdA werd vooral naar het rapport van Rienks en Castricum i AMSTERDAM - Veel voetgangers vanmorgen op het Amsterdamse Sta tionsplein die, noodgedwongen, te voet naar hun werk moesten omdat het openbaar vervoer in de hoofdstad door de stakingsactie van de FNV geheel tot stilstand kwam. GRONINGEN (GPD) - „De man leeft constant in een fantasiewe reld en gelooft zijn eigen leugens. Hij heeft overal verstand van. en met zijn snelle babbel wist hij de gemakkelijk voor zich te Dit zegt rechercheur H. E. Mooi- broek van de Rijkspolitie in Gro ningen over de 46-jarige Hare naar M. J. S.. die ervan wordt ver dacht particulieren en bedrijven in het gehele land voor een mil joen gulden te hebben opgelicht. Uiteindelijk zorgde S. er zelf voor hij tegen de lamp liep. Nadat leveranciers eind vorig jaar bouwmaterialen bij zijn boerderij in Bedum weghaalden, omdat S. ze niet betaalde, diende hij een klacht wegens diefstal in bij de officier van justitie in Groningen. De politie begon daarna met een uitvoerig onderzoek (het dossie. telt al 400 pagina's) waarna S. werd gearresteerd. ALMELO (GPD) - De dramatische verwisseling van twee baby's in het Prinses Irene-ziekenhuis te Almelo heeft niet alleen de be trokken families, maar ook het ziekenhuispersoneel en de kraamverzorgsters in Almelo he vig aangegrepen. Er was al een uitvoerige instructie voor de zo genaamde polyklinische beval lingen in de verloskamers van de betrokken samenwerkende zie kenhuizen. Om herhalingen vol komen uit te sluiten, is onlangs aan die handleiding nog een drie tal „controlepunten" toege voegd. „Maar u kunt wel na gaan", zei algemeen directeur F. A. Biezenaar van het streekzie kenhuis Almelo gisteren, „dat er nu wel twaalf keer wordt gecon troleerd voordat moeder en kind naar huis kunnen". Het staat vast dat het aanbrengen van de identificatiebandjes in de bewuste nacht niet op de juiste wijze is geschied. Dit moet in de verloskamer gebeuren, direct na de bevalling. Onderzoek in het ziekenhuis heeft overigens niet aan het licht gebracht wie welke verkeerde handeling heeft ver richt. Van disciplinaire maatre gelen zal dan ook geen sprake zijn. Vijf ervaren krachten werkten de bewuste nacht in de verloskamer, waar anderhalf uur na elkaar twee meisjes werden geboren, in- gewicht slechts 30 gram ver schillend. Later gingen zij met de verkeerde moeders mee naar huis. Een inspecteur van de rijks recherche heeft dit vijftal, maar ook tal van anderen, uitvoerig gehoord. Handicaip was dat dit onderzoek pas op 31 januari be gon, terwijl de bevalling al op 11 november was gebeurd. „Aan nemelijk is dat een of meer men selijke vergissingen zijn ge maakt", aldus Biezenaar, die te kennen gaf onder de indruk te zijn gekomen van de waardige houding van de beide ouderpa- De ziekenhuisdirectie vindt dat het niet aangaat beschuldigingen of meningen te uiten die niet te be wijzen zijn. Biezenaar noemde de situatie onbevredigend en zei dat alle betrokkenen na het bekend worden van de babyverwisseling zich hadden afgevraagd of het systeem, de instructie voor het vastleggen van de indentiteit van een pasgeborene, wel deugt. Volgens dr. T. Landheer, genees kundig inspecteur van de volks gezondheid in Overijssel, is er geen uniforme regeling voor de ruim 200 ziekënhuizeq in Neder land, die alle autonoom zijn. Een babyverwisseling is desondanks hoogst zeldzaam. Men weet slechts van één ander geval, in 1940, na een bombardement in Den Haag. Landheer zei te willen streven naar een wettelijk voor schrift, een methode die verwis selingen volkomen uitsluit. Het ziekenhuis heeft eind vorig jaar, direct na de melding van een van de moeders dat zij een identi ficatiebandje met de naam van een andere baby had aangetrof fen, een brief laten uitgaan naar huisartsen, verloskundigen en medewerkenden in het zieken huis met een aanvullende in structie, ofschoon er toen geen aanwijzingen voor een verwisse ling waren. Die kwamen pas la ter, nadat in overleg met beide ouderparen een onderzoek naar erfelijkheidsfactoren was inge steld. Iedereen verkeerde ook toen overigens nog in de veron derstelling dat van een verwisse ling geen sprake kon zijn. Beide ouderparen hebben nu één kind. Het ouderpaar dat de baby moest afstaan had al een kind. Alleen ingewijden zijn op de hoogte van hun namen. Maar de tragiek zal nog een langdurige nasleep hebben voor zowel hen zelf als het ziekenhuis, dat moge lijk nog met een schadeclaim zal worden geconfronteerd. Op vrije voeten SCHIPHOL (ANP) - De donder dagmiddag aangehouden ex- Transavia-gezagvoerder Ruud van der Z. is vanochtend voorlo pig weer in vrijheid gesteld. De officier van justitie in Haarlem, mr. Bredius, besloot gisteroch tend, nadat Van der Z. aan hem was voorgeleid, dat er geen rede nen bestonden om de ex-vlieger voorlopig vast te houden. Van der Z. werl don lerlagavond door de rijkspolitie dienst lucht vaart aangehouden. Van der Z. wordt ervan verdacht betrokken te zijn geweest bij heroïnesmok kel en van betrokkenheid bij een diefstal van 127.000 gulden van Transavia.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 16