Ger Nagtegeller beslist topper FC Den Haag - PEC Zwolle.Wie wint? „Geld en emancipatie steeds vaker oorzaken van echtscheiding" Chris Lantrok niet in ring, toch naar finale VRIESEKOOP LOOT GUNSTIG VOOR EK TAFELTENNIS Speel mee in de Toto Uniek aanbod Mühren DINSDAG 4 MAART 1980 SPORT PAGINA 15 Weer titelkansen Leidse zaalkampioen ROZENBURG/ROTTERDAM/KATWIJK - Koosjardin heeft de laatste kans op het kampioenschap van de inter regionale zaalvoetbalcompetite met beide handen aange grepen. In een schitterende wedstrijd klopte het Leidse team concurrent De Rozet met 1-2. Door deze imponeren de overwinning mogen de Leidenaars weer kampioen saspiraties koesteren. Het verschil met koploper VI be draagt nu nog één punt, waarbij moet worden aangete kend dat VI nog moet aantreden tegen De Rozet. Ook moet de Rotterdamse lijstaan voerder nog spelen tegen Glas bergen (de laatste wedstrijd van het seizoen, in Katwijk). De Leid se kampioen krijgt, op de thuis wedstrijd tegen De Engel na, de laatste wedstrijden van dit sei zoen beduidend mindere tegen standers te bestrijden. De Engel slaagde er gisteravond te gen VI net niet in om de Leidse collega's een handje te helpen. De Lissese ploeg moest een mini male 5-4 nederlaag slikken. De derde "Leidse" vertegenwoordi ger in de inter-regionale afdeling. Glasbergen, kwam in de Cleijn Duin hal te Katwijkeen 3-3 deling overeen met Rotterdamse stu denten. Voor de Leidse hoofd klasse kwamen v.d. Plas en Van Duuren tegen elkaar uit. De con frontatie eindigde in een 2-2 ge lijkspel. De Rozet-Koosjardin 1-2 Dol van vreugde vielen de Leidse spelers elkaar na afloop van het toptreffen tegen De Rozet in de armen. De ploeg had alle reden tot juichen. In hun beste wed strijd hadden de Leidenaars de Rozenburgers op schitterende wijze met 1-2 verslagen. Het team van coach Honsbeek weet wel hoe het aan klantenbinding moet doen. Door gewoon het lekkerste tot het laatste te bewaren. Met nog één minuut te spelen stuurde Cees de Roode Ger Nagtegeller "de vrije ruimte in. Nagtegeller passeerde goalie Kees Hydra en Maarten Klomp om vervolgens ijzig kalm de beslissende 1-2 in te schuiven. Toch hadden de roodblauwen al veel eerder met De Rozet kunnen afrekenen. In de beginfase schoot Ger Nagtegeller uit goede positie twee maal maar net naast. Hierna nam Cees de Roode het vijande lijke doel onder schot, maar hij vond een goed reagerende Hydra op z'n weg. In de zevende minuut was het wel raak. Uitblinker Koos Bekooy, die in de ope ningsminuten al zijn volledige trucenarsenaal had getoond, pas seerde een Rozenburger en haal de vernietigend uit 0-1. De Rozet kon er werkelijk niets te genover stellen. Koos Bekooy stelde vijf minuten voor de pauze Bai t van der Weyden in de gele genheid om 0-2 te maken. Van dér Weyden schoot wel goed in, maar het leder kaatste via de binnen kant van de paal in de handen van Hydra. Er ontstonden nog meer kansen voor Koosjardin. Ger Nagtegeller knalde net naast en Paul Wetselaar zag de bal na zijn schot via de paal over gaan. De openingsfase van de tweede rondgang was van het zelfde la ken een pak. Met een stormloop op het Rozenburgse doel. Na vijf minuten leek de Leidse kam pioen op 0-2 te komen. Ger Nag tegeller werd gepakt door Vin cent Baglio en Cees de Roode belastte zich met het nemen van de toegekende penalty. De door zenuwen gekwelde Leidenaar produceerde echter slechts een zacht rolletje, waarmee Hydra geen enkel probleem had. De thuisploeg putte duidelijk moed uit de gemiste Leidse kansen en trok het initiatief naar zich toe, maar kreeg beduidend minder moeilijkheden om tot scoren te komen. Niettemin schoot Klomp van grote afstand raak: 1-1. De Leidenaars beseften dat ze aan één punt niet genoeg hadden en persten er onder aanvoering van uitblinkers Cees de Roode en Koos Bekooy een slotoffensief uit. Terwijl alle 150 bezoekers al dachten aan een deling besliste VI-De Engel 5-4 Vl-speler Arie Damsma deed de Lissenaars gisteravond de das om. De Rotterdammer nam de gehele Vl-produktie voor zijn re kening. Het Lissese team, dat thuis tegen de Rotterdamse ploeg had gelijkgespeeld, gaf welis waar goed partij, maar was toch niet bestand tegen het gevaar Damsma. De rust werd bereikt bij een 2-2 stand (voor De Engel scoorde Frans van der Laan 2x). In het tweede speelpart speelden de Lissenaren de Rotterdamse opponent aanvankelijk van het veld. Nadat Damsma voor 3-2 had gezorgd, brachten Theo Godyla en opnieuw Frans van der Laan hun ploeg op voorsprong: 3-4. Het Lissese offensief luwde wat en Arie Damsma maakte er gretig gebruik van 5-4. De thuisploeg nam hierna geen enkele risico meer en speelde de bal goed rond. Glasbergen-Rotterdamse Studen ten 3-3. De bezoekers zorgden in de slotfase voor een slimme taktische zet waarop de thuisclub geen ant woord had. De doelman werd bij een 2-3 achterstand, met nog twee minuten te spelen gewisseld voor een veldspeler en die mutatie le verde de Rotterdammers de ver diende gelijkmaker op. De Rijns burgers waren in dit duel erg pover. Wil Groenendijk en Anne Ouwersloot gaven de thuisclub voor de doelwisseling nog hoop: in de tweede rondgang was het bijna niet meer om aan te zien. Gé Perfors tekende voor de derde treffer. Van der Pias-Van Duuren 2-2. Ook in deze confrontatie was de slotfase erg spannend. Huug Aandewiel en Gert Zwaan voor de Katwijkers, Ted van Berkel en Steef Pattiapon voor de Leide naars hadden voor een 2-2 stand gezorgd. In de slotfase werd Lei denaar Wally Gallert voor een pe riode van vijf minuten naar de kant gezonden wegens opmer kingen. Echter, de thuisclub wist de numerieke meerderheid, on danks legio (waaronder een pe nalty) kansen, niet met doelpun- r Bettine Vriesekoop vijfde geplaatst DEN HAAG (ANP) - De als vijfde geplaatste Bettine Vriesekoop heeft aantrekke lijke tegenstandsters geloot voor de komende Europese tafeltenniskampioenschap pen, die van 5 tot en met 14 april in Bern worden gehou den. De tweevoudige Europese jeugdkampioene ontmoet in de eerste ronde van het enkel spel de Zweedse Eva Ström- vall. Bij winst stuit zij vervol gens op de Ierse Walker. Ver volgens treedt zij in het strijdperk tegen de Tsjechi sche Blanka Silhanova, van wie zij kortgeleden in Mün- chen tijdens de Top-Twaalf verrassend verloor. Als deze aanloop naar de laatste zestien correct genomen is en de prognoses van de plaat singscommissie nageleefd worden, wacht in de vierde ronde de Zweedse Ann- Christin Hellman als tegen standster. Daarna is het de beurt aan de Europese titel- houdster Judith Magos uit Hongarije of de Top-Twaalf- DEN HAAG - Niet Cotey Knoop, maar Chris Lantrok raak te gisteravond in de knoop. Feestelijk dan, want de Leidse zwaarwelter die in zijn dromen voor de halve finale van het Zuidhollands kampioenschap de Dordtenaar al een paar keer had platgeslagen hoefde tot zijn vèrrassing niet in het uitverkochte Amicitia in de ring te verschijnen. Vrijdagavond moest zijn opponent zijn complete voorge bit laten trekken en hij was derhalve niet in staat om in actie te komen. ten te bekronen. FRED SEGAAR De pupil van DTS-trainer Dik Snik werd daardoor via een walk over tot finalist uitgeroepen. "Maar ik had veel liever gebokst met het risico dat ik van hem zou verlie zen", sprak Lantrok teleurge steld. "Deze partij had ik meege rekend in mijn schema dat is af gestemd op de finale. Ik heb me er wezenloos voor getraind en was helemdal klaar en dan maak ik zoiets mee. Mentaal zit ik nu zelf in de knoop". De Leidenaar is nu zonder in actie te zijn geweest verzekerd van een Finaleplaats en van deelneming aan het Nederlands kampioen schap. "Toch vind ik het niet prettig dat ik op zo n manier ben geplaatst, want ik heb in oktober voor het laatst in de ring ge staan". In elk geval kan Lantrok in de komende dagen zijn borst nat maken: volgende week maandag moet hij het opnemen tegen Smit. Een oude bekende, want de Rotterdammer hield hem vorig jaar van de Zuidhol landse titel af. Het lid van RBV Oorschot won in de halve finale van Langeveld. De Hagenaar werd na drie waarschuwingen gediskwalificeerd wegens te laag inkomen. Smit kon geen enkel moment in zijn stijl komen. "Maar toch heb ik wat van die partij geleerd", meende Lantrok. "Smit raakte uit zijft ritme door dat Langeveld steeds goed weg sprong. Dat ga ik ook doen, alleen moet ik hem daarbij wel wat sto ten geven, want dat vergat hij". Overige uitslagen: Zwaargewicht C-klasse: Van de Weyden wordt kampioenswaardig geacht, maar verliest prestatiepartij van Lis- senberg. Finale vedergewicht C- klasse: Bos verslaat op punten Prins. Finale zwaarwelterge- wicht C-klasse: R. v.d IJssel wint, omdat Van Wageningen medisch wordt afgekeurd. Finale middengewicht C-klasse: Hol leman wint op punten van Gun ning. Halve finale halfzwaarge- wicht C-klasse: De Raat wint, omdat Kleij opgeeft. Halve finale halfzwaargewicht C-klasse: Bok wint op punten van V.d. Louw. Finale lichtweltergewicht B- klasse: Looyen wint op punten van Franken. Halve finale mid dengewicht A-klasse: J.v.d IJs sel wint, omdat De Jonge op geeft. Halve finale middenge wicht A-klasse: V.d. Tak wint op punten van Doorn. Halve finale zwaargewicht A-klasse: Kramer wint op punten van Van Ham. HERMAN POOS ADVERTENTIE AANSTAAND WEEKEND Met die uitslag hebt u uiteraard geen moeite. Die hebt u dus alvast goed. En die andere twaalf wedstrijden, daar komt u ook wel uit. Wie niet meespeelt, wint nooit. Enpakook uw kans in de Toto-Gelijk IPSWICH - Ipswich Town heeft Arnold Mühren een uniek aanbod ge daan. De Engelse club wil Mühren, wiens tweejarig contract aan het einde van dit seizoen afloopt, komend seizoen voor elke competitiewed strijd laten overkomen uit Volendam. Mühren heeft de leiding van de club laten weten, dat hij aan het einde van dit seizoen naar Nederland terugkeert. Zijn vrouw heeft heimwee en om die reden weigert hij over contractverlenging te praten. Manager Robson wil er alles aan doen om Mühren te behouden. Hij gaat zo vei dat hij Mühren een contract voor één jaar aanbiedt, waarbij de middenvelder in Volendam woont en voor elke wedstrijd per vliegtuig overkomt. De reiskosten worden uiteraard door Ipswich gedragen. Mühren heeft nog niet toegehapt. Hij schermt met aanbiedingen van Bel gische clubs, onder meer Club Brugge. Jill Hammersley uit Engeland. De loting heeft voor Bettine Vriesekoop een gunstig ka rakter. Twee jaar geleden in Duisburg werd zij pas op de wedstrijddag zelf gekoppeld aan de Russin Loedmilla Bakskoetova, een van de overlevenden uit de voorron de. De boomlange verdedig ster zorgde voor een stunt door de destijds als tweede geplaatste Vriesekoop direct te elimineren. De spanning rond de aanwijzing van haar opponente ontlaadde zich in de Westduitse stad in zenuw achtig spel en verlies in vijf games. Deze onzekerheid be zit de nationale kampioene in de Zwitserse hoofdstad niet. Het speelschema is bekend en de tegenstandsters kun nen goed voorbereid tege moet getreden worden. Daarnaast heeft Vriesekoop in de aanloopronden het voor deel dat zij niet komt te staan tegenover de Russin Popova of de Tsjechische Uhlikova, speelsters van wie zij de laat ste tijd regelmatig verloor. Ook m het voorafgaande lan- denkampioenschap wordt van Vriesekoop veel ver wacht. De 18-jarige Hazers- woudse zal het damesteam moeten dirigeren naar pro motie naar de hoogste catego rie. In Duisburg degradeerde Orarxje uit deze klasse. In Bern kan het verloren terrein weer worden ingehaald. Ze ker nu de loting de pupillen van coach Gerard Bakker acht op papier zwakkere lan den als tegenstanders aan wees. Het zijn Spanje, Fin land, Schotland, Denemar ken, Wales, Noorwegen, Mal ta en Guernsey. Bij de heren ligt de zaak geheel anders. Door het vertrek van Bert van der Helm en Nico van Slobbe ontbeert coach Schoofs enige internationale routine m zijn team. Degrada tie in Duisburg hield in, dat de heren ingedeeld zijn in de tweede categorie. In deze klasse zal handhaving voorop staan. Het programma is zwaar. De heren ontmoeten negen tegenstanders, waar door per dag drie maal moet worden aangetreden. Neder land speelt tegen Oostenrijk, Griekenland, Turkije, Schotland, Ierland, Belgie, Portugal Malta en IJsland. Over de samenstelling van de Oranje afvaardiging valt dit weekeinde tijdens de natio nale titelstrijd in Utrecht de beslissing. Zeker is wel dat er twee teams van vier leden worden uitgezonden. Bij de dames is Bettine Vriesekoop uiteraard zeker van haar plaats. Om de resterende drie plaatsen zal de strijd gaan tussen Sandra de Kruiff, Ma rian van der Vliet. Jolanda Noordam en Vivian Blanc- kaert. Brigitte Kooter, die deel uit maakte van de WK-ploeg. kampt met te groot vormver- lies om in aanmerking te ko- Bij de heren strijden vijf spelers om de vier plaatsen. Het zijn Anne Vlieg. Rene Hijne, Han Gootzen en de gebroeders Ron en Jaap van Spanje. AMERSFOORT - Snel scheiden hoeft geen probleem te zijn, tenminste niet als je precies weet watje moet doen. Ga je keurig te werk volgens het boekje dan kan het vonnis van de rechter binnen drie maanden zijn geveld. Hoe je de zaak moet aanpakken st&at in de „Kleine Gids bij Echtscheiding". Een handig boekje, geschreven door mevrouw mr. E.P.H. van Veggel, werkzaam bij een Amersfoorts advocaten kantoor. Ter vermijding v, standen: de gids bevat wel aardige tips maar is niet in de eerste plaats gemaakt voor mensen, die in het afkappen van huwelijksrelaties records willen breken. Voor wie dan wel? Mr. van Veg gel: „Allereerst voor degenen die direct bij de echtschei ding betrokken zijn en graag willen weten op welke manier zij daar het beste doorheen kunnen komen. Vergeet niet. dat de meesten alleen dan met de rechter te maken krijgen. Zij overzien niet meteen de consequenties van de schei ding en raken ook gemakke lijk verstrikt in het web van juridische regels". Scheiden evolueert snel van verschijnsel tot ingeburgerd gebruik. Eén op de vier hu welijken gaat stuk (in Leiden zelfs één op twee) Het kon dus niet uitblijven, dat tal van publicaties diep ingingen op de juridische gevolgen. De Kleine Gids bij Echtschei ding is daarom bepaald niet uniek te noemen. Toch springt deze eruit vanwege zijn volledigheid en duide lijkheid. Het is geschreven in een taal die toegankelijk is voor iedereen. - Ais er problemen zijn praten betrokkenen die toch uit met de advocaat Mr. Van Veggel: „Mijn ervaring wijst anders uit. Hoe goed je het ook vertelt, veel dringt niet door tot de cliénten. Ze zijn of te nerveus of ze begrij pen de taal van de advocaat niet helemaal. Daarom is het toch goed, lijkt me, als ze thuis nog eens rustig overle zen wat ze met de raadsman hebben besproken. Daarna zijn ze misschien in staat te rug te komen met gerichte vragen". Onwetendheid Of partners bij wijze van spre ken gezellig naar de recht bank stappen of in heftige onmin, in bijna alle gevallen is er sprake van grote onwe tendheid. Mr. Van Veggel: „Er komen zelfs mensen -bij me, die graag van mij willen weten of ze nu wel of niet moeten scheiden. Ik kan dan natuurlijk alleen maar zeggen dat de beslissing daarover al leen bij henzelf ligt. De rech ter laat dat ook aan de betrok kenen over. Het gaat er hem alleen maar om of het huwe lijk al dan niet duurzaam is r Mevrouw mr. E. van Veggel ontwricht. De bijstand van de advocaat is nodig omdat bei de partijen in principe gelijke kansen moeten hebben. Daar is pas sprake van als je weet welke rechten en mogelijk heden je hebt en om daar ach ter te komen is een deskundig /oordat de advocaat toe is aan het hoofdstuk rechten en plichten moet hij vaak eerst cliénten op hun gemak stel len. Ze komen gespannen binnen omdat ze denken, dat de advocaat wil weten waar om hun huwelijk precies is vastgelopen. Mr. Van Veggel: ..Als ik kan duidelijk maken dat ik echt niet het naadje van de kous hoef te weten zie je veel gezichten opklaren. Soms ontstaat er toch een emotionele toestand. Merk ik dat de cliënten de breuk in hun relatie niet kunnen ver werken dan stuur ik ze door naar een deskundige voor een goede begeleiding, ik hou er niet van om zelf voor psy choloog te spelen". Als de grootste emoties zijn weggeebd moeten er zaken cdaan Maa rdat de cliënt kan zeggen „oh. z het zo" heeft hij een bc vraagtekens opzij moctv schuiven. Het onbegrip b» gint al bij het uiterlijk gedrag van de advoca zijn bureau heeft (li man een keurig pak aan maai in de rechtszaal draagt hij in Op ejurkr vitte bef. Of dut al niet vreemd genoeg is begint-ie kort voor de behandeling van de zaak ook nog een gezellig babbeltje met de advocaat van de tegenpartij! Wat heeft dat te betekenen? Dat soort problemen is niet zo moeilijk waarop de data voor compari ties en vonnis worden be paald. Kortom, het doorzich tig maken van de procesvoe ring is een heel karwei waarna het eigenlijke werk nog moet komen, namelijk de behan deling van kwesties ais ali mentatie, bezoekregeling, fi nanciële aangelegenheden en dergelijke. Schulden Ar. Van Veggel: „Echtschei ding is een ramp als er veel schulden zijn. Vooral de ge goede middenmoter kan dan in moeilijkheden komen. Stel even. dat het echtpaar met scheidingsplannen in een duur huis zit met een hoge hypotheek en zich heeft om ringd met mooie spullen, die ook nog moeten worden afbe taald - tja, ga er dan maar aan staan. Mevrouw krijgt een goede alimentatie en meneer staat voor de vraag hoe hij zijn schulden moet voldoen (het komt ook voor dat de vrouw opkomt voor de alimentatie. In dat geval moeten de rollen worden omgedraaid). Meestal is er getrouwd in gemeen schap van goederen en dan moet er gedeeld worden. Ook de lasten, maar bij echtschei ding concentreren de schuld eisers zich op één partij, die maar moet zien hoe hij een deel van z'n geld terug krijgt van zijn gewezen echtgeno- verkocht moet worden omdat een van beide echtgenoten niet in staat is aan de ander de helft van de waarde uit te ke ren. Uiteraard moet van die helft eerst de hypotheek en zonodig overige schulden van de gemeenschappelijke boe del worden afgetrokken. Kortom, ontbinding van hu welijk betekent meestal ook ontbinding van financieel vermogen. -Een goede regeling van het be- zoekrecht blijkt raak in de praktijk moeilijk uitvoer baar. Mr. Van Veggel: „Ja die be zoekregeling kan ook veel el lende geven. Het is moeilijk voor beide partners om de kinderen helemaal buiten dé emoties te houden. Het begint al met de toewijzing van de rechter. De partij, die ze niet krijgt moet een flinke opdof fer incasseren. Daarna kun je natuurlijk wel een fantasti sche regeling make in de praktijk één v kwaad wil wordt zo probleem meer. Als de één aan de ander geen behoorlijke alimentatie kan geven springt de staat via de bijstandswet wel in. Opvallend is de in vloed van de emancipatie op het huwelijk. In het verleden was het de man d ie er vandoor ging omdat hij zijn vrouw was ontgroeid, tegenwoordig komt het omgekeerde Vro irder i de twee regeling idje pa- jok pi« Oorzaken - Het aantal scheidingen komende oorzaak? Mr. Van Veggel: „Er zijn tal var oorzaken. Een belangrijk ge geven is de veranderde finan ciele positie. Vroeger warer man en vrouw door geldge brek veel meer op elk, trokken. Nu is geld m meegesleept door een of an dere emancipatiebeweging en lopen dan vast op het mannetje thuis. Ook opmer kelijk is het hoge aantal ge dwongen huwelijken dat op de klippen loopt Dat merk ik ook in mgn praktijk". Vat er gebeurt als de buiten deur al dan niet met een knal voor het laatst is dichtgetrok ken meldt de kleine gids niet. Mr. Van Veggel: Voor de op lossing van emotionele problemen zyn weer andere specialisten. De meesten krijgen een klap. dat is duide lijk. Als alleenstaande ga je op een gegeven moment zelfs de echtelijke ruzies missen". laar eersteling is nauwelijks iensen of mr Van Ve, al be- boekje bezig. Het wordt de „Kleine Gid> bij Huwelijk en Samenleving Daarin wordt uitvoerig uit de doeken ge daan wat de materiele gevol gen zyn van relaties die wel veel op een huwelijk lijken maar het niet zijn. Net als de ..Kleine Gids bij Echtschei ding" wordt haar tweede boek op de marKt gebracht door Uitgeverij Bekking in Amersfoort. JOS BOUTEN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15