Ik vind dat ik het goed doe als linksback VRIJ-UIT Vrij Wereldkampioenschap schaatsen: te zeer loterij •>r> „Spelers zijn te optimistisch" ITALIAANSE TOPSPELERS IN OPSPRAAK Van Beveren: twee clubs - DINSDAG 4 MAART 1980 I Nederlanderhebben de af- j schuwelijke gewoonte om, als I ze dan eindelijk met veel zwe ten en ploeteren een wereld- J kampioen hebben, met passer en lineaal de prestatie na te I meten en nauwgezet te rap- porteren wat er allemaal niet aan deugt. Zo ook in het geval van Hilbert van der Duim. Ik moet zeggen dat ik voor één keer in dat I koor meezing. Het was na tuurlijk leuk dat-ie won, maar het geheel had te veel van een loterij en een legpuz- zei (wie start wanneer, na welke dweilpartij en met wel ke windkracht, met of zonder regenbuien) om als wedstrijd bevredigend te zijn. Kijk al- leen maar naar die gekke re sultaten op 1500 men 10.000 m. i Zo zou je toch eigenlijk niet tot de aanwijzing van de we reldkampioen mogen komen. Ik vrees ook dat de Schaatsunie zich zo blind zal staren op die '.i met mazzel behaalde wereld titel dat er van een toch heus wel nodige, herbezinning op tal van punten weinig terecht zal komen.. De tv-^verslqggeving van het WK^vond ik met name van de kant van Mart Smeets nogal brokkelig. Ik zal één voorbeeld noemen: al op de 500 m was te zien, en zeker aan de tijd te merken, dat Heiden niet in I gewone doen was. Als de we- reldkampioen sprint op die afstand nauwelijks een halve seconde voorblijft op all- rounders als Oxholm en Van der Duim dan is dat een teken aan de wand. Maar Smeets, Hilbert van der Duim: winnaar van een loterij. volkomen idolaat van Hei den, lette daar niet op. Tij dens de herhaling van de race van Heiden, vroeg hij alleen maar verlekkerd aan Pfrom- mer: "Hoe doet die man dat toch, Leen?", terwijl de grote verrassing op dat moment nu juist de geringe verschillen Wat verbaasd héb ik mij verder over het zeer rommelige inter view dat Smeets zondag avond met de nieuwe wereld kampioen had. Van der Duim zelf was zo reëel vast te stellen dat hij wel enig geluk had ge had, maar dat was Smeets kennelijk te banaal. Hij vroeg de nieuwe kampioen of deze de afgelopen maanden soms wat had "achtergehouden" voor dit evenement. Met ande re woorden: wat krachten had gespaard. Een rare vraag. Van der Duim zei: "Nee". Uiter aard. Wat had Smeets willen horen? Dat Van der Duim zich tijdens de Olympische Win terspelen, de belangrijkste wedstrijden van het seizoen, niet volledig had ingezet? Grappen? 1) Als je straks het echte Feye- noord wil Zien voetballen moetje dan naar Excelsior of Sparta gaan? 2) Na Feyenoord-PSV 0-3 heb ik in deze rubriek gezegd het on zin te vinden meteen over "het nieuwe PSV" te spreken. Die woorden moet ik terugnemen. Er is wel degelijk sprake van een nieuw PSV. Ze winnen nu helemaal niet meer. Vulkaan Vorige week zei Robert Bock- weg, directeur van Parker, hoogst interessante dingen over zijn werk en sponsoring. Ik citeer even: "Basketbal is business voor mij en niets an ders. Elke stap die ik doe en elke beslissing die ik neem is puur zakelijk Als ik hiermee stop, zet ik inderdaad nooit een voet meer in de Vijf Meihal. D? sport op zichzelf interesseert me niet, mijn za kelijke belang des te meer, daarom ook steek ik er veel tijd in". Robert Bockweg zal stellig een hoogst bekioame man zijn. Maar in zijn redenering be speur ik de kille computer- overwegingen die je meer aantreft bij in de sport opere rende zakenlieden. Ik huiver daar altijd bij. Bockwegs motivering toont haarscherp aan op wat voor vulkaan clubs zich bevinden die totaal afhankelijk van sponsors zijn Ik stel maar even de deprime rende vraag: als Parker ge noeg krijgt van Leiden, wie bekommert zich dan om wat achterblijft? Bekeerd Mensen die verkondigen "be keerd" te zijn, op wat voor ge bied ook, interesseren me in hoge mate. Waarschijnlijk omdat ik zelf zo'n slechte in borst heb en die, ondanks alle pogingen om daarin veran dering te brengen, altijd wel zal blijven hóuden. Vorige week trof ik in deze krant een interview aan met zo'n in de sport) bekeerde: Frans Stouten. Schilderachtig ver haal. De KNVB heeft hem, al weer een tijd terugvoor maar even twee jaar geschorst voor zijn optreden tegen een scheidsrechter tijdens een zaalvoetbalwedstrijd. Dat moet dan wél een aardigheid je zijn geweest, want het is al gemeen bekend dat de KNVB een uiterst milde hand van straffen heeft. Je moet het al verdraaid bont maken, wil je zes wedstrijden aan je broek krijgen. Wat ik me bij een straf van twee jaar als delict moet voorstellen, gaat mijn fantasie gewoon te boven. Daarna had hij er voor een an der kleinigheidje nog een jaar bijgekregen. Zo'n drie jaar buiten de krijtlijnen dus. Na de geboorte van zijn dochter heeft hij, aldus een medede ling van hemzelf, zijn woeste leven ook buiten de sport) ge beterd. "Ik moest en zou ver anderen. Een kind drukt een zware verantwoordelijkheid op je schouders". Via een maatschappelijk werker poogde hij zijn leven in de juiste banen te leiden, aldus nog steeds Stouten. Prachtig. Wat de voetballerij betreft, meldde hij zich aan voor de scheidsrechterscursus. Daar had men hem, als geschorste, behoren te weigeren. Omdat de Afdeling Leiden kennelijk even pitte, lukte het hem toch het scheidsrechtersdiploma te halen. De Afdeling herstelde evenwel haar fout en nam het certificaat weer in - tot na de schorsing. Frans Stouten accepteerde het gelaten. Tot zo ver niets dan tranen in mijn o-ogen. Maar dan. Een aantal regels verder in het ge sprek legt Stouten, handelaar in auto's en huizen, zijn le venshouding op tafel: "Met een dosis brutaliteit en werk lust kom je heel ver. Ik spiegel me wat dat betreft aan Henk de Bolster die gewoon lak heeft aan de wereld. Dat heb ik namelijk ook. Ik wil binnen korte tijd zo veel mogelijk geld verdienen" Dat is dus de filosofie van de herborene: lak aan de wereld en zoveel mogelijk geld in zo kort mogelijke tijd. Dat maakt mij zeer nieuwsgierig naar de leefwijze die hij er vóór zijn bekering op na hield. Ik sta nu voor de vraag: is Stou ten een echte bekeerde of toont hij alleen maar aan uiterma te geschikt te zijn voor een concours van erkende grap penmakers? Door Ruud Paauw Veldslag Uit het Oostenrijkse plaatsje Velden wordt gemeld dat men daar alles in gereedheid brengt voor één der kwartfi nales van het kandidaten toernooi om de wereldtitel schaken: de tweekamp tussen Viktor Kortsjnoi en Tigran Petrosjan. De strijd begint za terdag. Met de opmerking dat de heren eikaars bloed wel kunnen drinken en dat ze elkaar gaarne zouden zien branden in de hel, beoordeel ik de si tuatie vermoedelijk heel ge matigd. De uit zijn land gevluchte Kortsjnoi verlangt voor de maximaal drie weken duren de tweekamp de strengste veiligheidseisen. De organi satie zal daarom de speelzaal en het onderkomen van de grootmeesters dag en nacht door tien polilieage .ten laten bewaken. En dat is naar Kortsjnoi's zin beslist te wei nig. Een paar jaar terug speelden Kortsjnoi en Petrosjan ook te gen elkaar, vlakbij Milaan, in een hotel op een berg. Volko men geïsoleerd. Hans Ree, toen secondant van Kortsjnoi heeft daar in zijn bundel "In den eersten stoot patprach tige verhalen over geschreven. Kortsjnoi won toen na een soort spaghetti-western met 6.5-5.5. Hij heeft ook nu di beste kansenal mag je dat ei genlijk niet zo zeggen. Hel gaat er in dit soort veldslagen niet om wie de beste schaker is, maar wie het best zijn ze nuwen in bedwang heeft. Oh, wat zullen die twee elkaar weer het leven zuur maken. Je kunt er donder op zeggen dat Kortsjnoi al na een half uur spelen meldt dat Petrosjan hem bestookt met valse aard- stralen, geflipte hypnotiseurs, kwaadaardige doch onzicht bare zielknijpers en schur kachtige hersenwekersPe trosjan zal daar zijn gebrui kelijke guerrilla wel tegen over stellen Het liefst zouden die twee de bijl haffen, maar de een of andere duivelse kracht dwingt hen tegenover elkaar plaats te nemen en urenlang stukjes te verschuiven, tiet is een trage- Peter Boeve heeft het diepe dalverlaten AMSTERDAM (GPD) - Dat dieptepunten vaak nodig zijn om hoogtepunten te kunnen bereiken, heeft de 22-jarige Peter Boeve als eerstejaars Ajacied nadrukkelijk onder vonden. Na de ontgoochelende return in het Europa-Cup toernooi tegen Omonia Nicosia op 7 november van het vorig jaar stond hij op tilt en leek zijn missie als topvoet balier definitief mislukt. De met veel aspiraties van Vitesse naar Ajax overgekomen Boeve, die veel sneller dan verwacht op het hoogste niveau was gearri veerd, zag zijn werkelijkheid ge worden droomkasteel in een ruï ne veranderen, toen trainer Leo Beenhakker hem al na 22 minu ten uit het veld haalde. Beenhak ker had op dat moment net zo goed zijn hele elftal in de'Mid dellandse Zee kunnen dumpen (na de overwinning van 10-0 thuis werd de tweede wedstrijd met 4-0 verloren), maar riep alleen Boeve tot zondebok uit door juist hem te vervangen. Het gevolg was dat Boeve „kapot" was en wekenlang niet meer inzetbaar was. „Waar om moest juist ik eruit? Ik, die zes weken niet had kunnen spelen door een blessure". Vier maanden later heeft Boeve dat diepe dal in zijn carrière echter vér achter zich gelaten. Daags voor de volgende opgave in de Europa Cup, het Franse Racing Club Strassbourg in de kwartfi nale, stelt hij zelfverzekerd: „Ik geloof niet dat Ajax er nog over prakkizeert om Hugo Hoven- kamp van AZ'67 aan te trekken, waar een paar maanden geleden nog wel degelijk sprake van is geweest. Als dat nog wel het ge val zou zijn, zou dat voor mij een motie van wantrouwen beteke nen. En dat heb ik beslist niet :V' _t_" V J- 1 4 - r v., STRAATSBURG (GPD) - Trainer Leo Beenhakker vindt dat er veel te licht wordt gedacht over Racing Club Strasbourg, dat morgenavond de tegenstander is van Ajax in de kwartfinale van de Europa-Cup. „Ik vind iedereen in en rond Ajax op dit moment beangstigend optimistisch. In gedachten is men al bij de finale op 28 mei in Madrid, maar vergeten wordt dat we dan eerst met deze Fransen moeten afrekenen", aldus Beenhakker gisteravond tijdens een persconferentie. Dat Ajax bepaald niet opkijkt tegen Strasbourg komt voort uit het feit dat de Franse kampioensploeg zich op dit moment in de eigen competitie tevreden moet stellen met de achtste plaats en bovendien sinds 28 januari, toen gewonnen werd van Lyon, zelf geen doelpunt meer heeft weten te sco- De treffer, waarmee afgelopen zaterdag tegen Marseille een 1-1-gelijkspel werd bereikt, was namelijk een inzet in eigen doel van Marseille. Stras bourg lijkt zich dan ook in eèn crisissituatie te bevinden. Te meer ook omdat een aantal spelers met blessures tobt (Wagner, die last heeft van zijn enkel, Marx en Jouve) en Carlos Bianchi inmiddels te kennen heeft gegeven dat hij niet langer wil uitkomen vöor Strasbourg en het liefst zo snel mogelijk wil terugkeren naar zijn vaderland. Opvallend Tussen die twee uitersten ligt een demonstratie van zelfwerkzaam heid, die zelfs in het profvoetbal tamelijk opvallend is te noemen. „Nadat we terug waren uit Cy prus, kwam ik er de eerste weken niet meer aan te pas. Omdat ik me daar niet bij wilde neerleggen, ben ik op een gegeven moment naar Bobby Haarms (hulptrainer van Ajax) gestapt. Tegen hem zei ik: ik wil terug, help me. Ik ben toen met gewichten gaan trainen, Ik was altijd maar een iel ventje. Eén meter vijfenzeventig lang en 65 kilo licht. Ik weet nog goed dat ik een paar jaar geleden bij Vites se een van mijn eerste wedstrij den tegen Van Maurik moest spelen. Een beer van een goser. Ik dacht: die douwt me zo onder het gras". „Dank zij die gewichtentrainingen voel ik me nu veel sterker. Het is nu zelfs gebeurd dat ik tijdens de training twee van mijn mede spelers, Blanke en Zwamborn, aan een paar hechtingen heb ge holpen. Niet dat dat goed is, ijnaar er blijkt uit dat ik niet meer zon der opzij ga. Ik heb meer body gekregen. Daarnaast heb ik met Simon Tahamata extra getraind. Voorzetten geven, koppen, wer ken aan mijn zwakkere rechter voet. Ik moest wel, ik had in mijn ogen geen andere keus". Put „Toen ik daar op Cyprus zo in de put zat, heeft Karei Bonsink, met wie ik op de kamer sliep, uren met me gesproken. Die heeft me uitstekend opgevangen. „Laat ze de pleuris krijgen", zei hij. Zelf had hij die situatie ook meege maakt, dus hij wist hoe hard die klap bij mij was aangekomen. Met medespelers, en zeker met Bonsink, praatje natuurlijk veel gemakkelijker over die dingen dan met een trainer. Beenhakker kwam later naar me toe en zei me dat ik me moest realiseren dat ik nog wel voor hetere vuren zou komen te staan. Een stadion met honderdduizend toeschouwers bijvoorbeeld. Honderdduizend joelende, uitzinnige mensen die allemaal tegen je zijn". „Gelukkig ben ik het vechten van huis uit gewend. Men vindt het vaak raar als ik zeg dat ik mijn vader als mijn grote voorbeeld beschouw, maar voor die man heb ik erg veel bewondering cn waardering. In vijftien jaar heeft hij een geweldig bedrijf opge bouwd, nadat hij met niets was begonnen. Dat voorbeeld heb ik altijd voor ogen gehad. Eerst presteren, dan pas verdienen. Bonsink en Beenhakker kunnen me nog zoveel adviezen geven, ik zal het toch zelf moeten doen. Zeker in het betaald voetbal moet je je alleen zien te redden. Nu ik op die ontwikkeling in november terugkijk, zeg ik, is het een leer zame les voor me ge\yeest. Een soort breekpunt, een test die ik goed heb afgelegd". "Onderuit' Boeve, die als zevenjarige bij afdelingsclub in de Gelderse bond is begonnen, als 17-jarige is overgestapt naar Vitesse en op dit moment in elk geval nog bijna tweeëneen halfjaar te gaan heeft bij Ajax, gaat er daarbij vanuitdat hij „alles voetballend" wil oplos sen. Hij maakt echter één „pro fessionele" uitzondering: „Als iemand doorbreekt, dan gaat hij natuurlijk onderuit. Misschien komt dat op het veld hard over, maar dat komt omdat ik een goe de sliding heb". Op die manier wil ook Peter Boeve, die de afgelopen vijf dagen zijn eerste twee gele kaarten van dit seizoen kreeg, zijn bijdrage leve ren aan de geplande uitschake ling van Strassbourg door Ajax. Hoewel de Fransen in de compe titie al op een zijspoor zijn gezet, gelooft Boeve niet dat Strass bourg ook in de Europa Cup is gedegradeerd tot een lichtge wicht. „Voor Ajax wordt dit het eerste echte Europa-Cupduel. HJK en Omonia waren maar sur rogaat en zijn zeker niet te verge lijken met Strassbourg. Ik geloof niet dat die ploeg opeens zoveel zwakker is geworden. Juist om dat zij in de competitie is uitge schakeld, zal zij alles op de Euro pa Cup zetten". ROME (ANP) - Grote het Italiaanse voetbal sierden gisteren de voorpagina's van de dagbladen. Onder hen zijn Al- bertosi, doelman van AC Milan, Paolo Rossi, topscorer van Pe rugia en Giordano van Lazio Rome. Maar deze keer is het niet voor hun prestaties op het veld. Met 24 andere spelers, merendeels uit de eerste divisie, worden zij verdacht zich schuldig te hebben gemaakt aan omkoperij ten be hoeve van illegale wedden schappen. Voor fikse bedragen hebben zij het wedstrijdverloop van bepaalde competitieduels beïnvloed. Vanaf half januari heeft de econo mische opsporingsdienst een onderzoek ingesteld naar de clandestiene gokhandel. Zater dag hebben twee advocaten uit Rome een klacht ingediend tegen 27 spelers, die zich schuldig zou den hebben gemaakt aan corrup tie. De advocaten verklaarden dat zij alle bewijzen in handen had den. De tekst van de aanklacht werd za terdag aan een sportdagblad doorgespeeld, maar eerst op maandag gepubliceerd om zon dag problemen te voorkomen op de 22e speeldag van de Italiaanse competitie. In de wetenschap dat zijn naam op de verdachtenlijst voorkwam, hééft Albertosi zondag voor de Italiaanse tv de beschuldigingen heftig van de hand gewezen. "Ik noch mijn clubgenoot Monni (die ook in staat van beschuldi ging wordt gesteld) zijn betrok ken bij de illegale weddenschap pen. Het is een koud kunstje om mijn naam en die van Rossi en Giordano op de lijst van verdach te spelers te zetten. Maar dat wil niet Zeggen, dat wij schuldig zijn. Ik zal in elk geval een aanklacht indienen wegens laster". Ook vice-president Prisco van In- ternazionale Milan, de huidige koploper in de Italiaanse eerste divisie, zette zich af tegen de ver dachtmakingen. "Het gaat hier om een vulgaire poging het voet bal in een kwaad daglicht te stel len. De actie kan wel degelijk schade toebrengen aan de voet ballerij. De opbrengst van de toto kan hieronder lijden". De omzet van de toto bedroeg het laatste jaar ongeveer 300 miljard lires. Van dat bedrag wordt een groot gedeelte besteed aan de sport in Italië. Voor dit jaar wordt eén omzet van 400 miljard lires verwacht. Paolo Rossi zou ook bij het t koopschandaal betrokken zijn. EINDHOVEN (GPD) - Er heeft zich na de New York Cosmos een tweede Amerikaanse club bij Jan van Beveren gemeld, die even eens serieus in de doelman van PSV is geïnteresseerd. Welke club het is wil Van Beveren ech ter niet zeggen. Vandaag wordt in Amsterdam een gesprek gevoerd met de tweede Amerikaanse club. Daarna is op korte termijn een beslissing te verwachten. Waarbij PSV voor Van Beveren nog een probleem kan zijn. Zijn contract met de Eindhovense eredivisievereni ging loopt namelijk pas op 1 juni af, terwijl de competitie in Ame rika eind deze maand al begint. Wellicht wenst PSV Van Beveren tot 1 juni aan zijn verplichtingen te houden. Van der Kuylen De pogingen van Willy van der Kuylen en het bestuur van Hel mond Sport om het nog ongeveer 16 maanden lopende con tract van Van der Kuylen met PSV nu al ongedaan te maken, zijn maan dag niet geslaagd. De Helmondse club en de in deze stad geboren speler stellen prijs op een onmiddellijke verbreking van de verbintenis, zodat Van der Kuylen reeds komende zondag met Helmond Sport in Sittard zou kunnen aantreden tegen For- tuna Sittard, maar ze kregen nul op het rekest. De deur voor nieu we gesprekken aan het einde van het nu lopende seizoen is echter opengehouden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13