voor Vbsolute meerderheid Robert Mugabe een regering Laxoberon het vloeibare Suriname krijgt zo snel mogelijk Schmidt naar Washington Mugabe sprak met leiders Zuid-Afrika Amerika stemde 'per ongeluk' tegen Israël JIIHJ'IWJI. laxeermiddel met aangename vruchtensmaak. DINSDAG 4 MAART 1980 BONN - Helmut Schmidt gaat deze week naar Washington. Het be zoek vindt plaats tegen de ach tergrond van de Russische inval in Afghanistan en de daarop vol gende problemen om Amerika en haar Europese bondgenoten op één lijn te krijgen. De Duitse bondskanselier is de belangrijk ste gesprekspartner van presi dent Carter binnen het westelijk bondgenootschap. Sinds de Russische inval in Afgha nistan hebben Helmut Schmidt en Jimmy Carter veelvuldig met elkaar getelefoneerd. Maar deze lange reeks van contac ten heeft alleen maar de indruk versterkt dat men elkaar via de telefoon niet altijd juist begrijpt, dat diplomatieke contacten niet toereikend zijn en dat zelfs ge sprekken met ministers niet vol doende zijn om „misverstanden" uit de weg te ruimen. Daarom is een gesprek „onder vier ogen" tussen de Amerikaanse president en de bondskanselier nodig, ten einde de politiek in Bonn en Washington beter op elkaar af te stemmen. In zijn recente regeringsverklaring over de gebeurtenissen in Afgha nistan hield de Westduitse rege ringschef opnieuw een pleidooi voor een rustige politiek van het „gezonde verstand". Hij waar schuwde voor een „heen-en- weer-gaan tussen emotioneel krachtvertoon en deemoedige aanpassing". De Westduitse re gering, aldus Schmidt, is voor een vaste koers: betrouwbaar en berekenbaar. Schmidts grootste klacht aan het adres van Jimmy Carter is dat de Amerikaanse president, althans zijn beslissingen, juist niet bere kenbaar zijn. Zo werd hij pas met Carters Olympiade-dreiging ge confronteerd nadat deze beslis sing al was gevallen. „En ik was niet de enige die dat zo laat hoor de", aldus Helmut Schmidt on langs in een gesprek met buiten landse correspondenten in Bonn. Dat de Russen uit Afghanistan wegmoeten is zowel door de Ver enigde Staten als de Bondsre publiek geen vraag. In het al ge noemde gesprek met buitenland se journalisten zei de bondskan selier dat door de Sowjet-inval in Afghanistan een nieuwe situatie in Zuidwest-Azië is ontstaan. Doordat moderne Russische ge vechtsvliegtuigen („niet alleen helikopters") en luchtlandings divisies zijn overgebracht naar vliegvelden in Afghanistan, is de militaire actieradius van de Sowjet-Unie uitgebreid tot aan de Perzische Golf. Dat betekent een verstoring van het machtse venwicht ten gunste van Moskou die niet getolereerd kan wor den. Het probleem is nu hoe het weste lijk bondgenootschap moet rea geren. Hoe, in de woorden van Schmidt, het „crisis-manage- ment" eruit moet zien. Hier on derscheiden zich Amerikaanse en Duitse (Europese) belangen, niet in de laatste plaats uit geo grafische gronden. Voor de par tijraad van de SPD in Stuttgart, waar voorzitter Willy Brandt zei dat de Europeanen hun eigen belangen moeten behartigen, verklaarde Schmidt West- Duitsland voelt de gevolgen van een verslechtering van de Oost- West-relaties het meest direct. „Daarom hebben wij er het grootste belang bij dat de huidige internationale crisis door een op ontspanning gericht „crisis-ma nagement" ondercontrole blijft". Vanuit Duits gezichtspunt is dat begrijpelijk, omdat bij een nieu we koude oorlog de Duitsers de grootste klappen oplopen. Berlijn is immers nog altijd de ..ba rometer van de ontspanning". In de Verenigde Staten, meent Bonn, heersen andere prioritei ten. die sterk door de komende verkiezingen daar worden beïn vloed. Carters geheven vuisten in de richting van Moskou schijnen hem geen windeieren te leg gen. Inmiddels heeft Helmut Schmidt voorzichtig verklaard dat hij om de Russische expansie te stoppen economische boycotmaatregelen tegen de Sowjet-Unie niet langer uitsluit. Carter zal dat met genoe gen gehoord hebben. In hoeverre de Amerikaanse president en de Westduitse bondskanselier het eens zullen worden over een „gemeenschappelijk antwoord" van het Westen op de Afghanis tan-crisis, zal er in belangrijke mate van afhangen welke Jimmy Carter de kanselier aantreft: na melijk de Carter die - geheel in strijd met de Schmidt-doctrine van het strategische evenwicht - Amerika weer tot de „sterkste macht" wil maken, of de Carter, die tegen Willy Brandt heeft ge zegd dat zijn regering de ont spanning niet wil opgeven. (Van onze verslaggever Fred Sanders) SALISBURY - Robert Mugabe zal minister-pre sident worden van de eerste regering van het onafhankelijke Zimbabwe. Dit is vanmorgen in Salisbury be kendgemaakt. De partij van Mu gabe, de ZANU-PF kreeg 57 ze tels in het nieuwe huis van af gevaardigden van Zimbabwe. Dat betekent dat Mugabe van geen enkele andere partij de steun nodig heeft om in de 100 ADVOCAAT IN MADRID DOODGESCHOTEN MADRID (DPA) - De Spaanse ad vocaat Adolfo Cotelo Villarreal is gisteren in Madrid doodgescho ten, toen hij met zijn auto zijn twee dochters naar school bracht. De dader vuurde met een machine pistool verscheidene schoten op de auto af. De jurist was op slag dood. Een van de dochters zou verwondingen hebben opgelo pen. De man die kort na de moord werd aangehouden, is een Palestijn. De politie veronderstelt dat de dader van de aanslag de advocaat hield voor de erevoorzitter van de joodse gemeenschap in de Spaanse hoofdstad. Max Mazin, die in dezelfde wijk woont. Bij de papieren van de man vond de politie een foto van Mazin. leden tellende kamer een meer derheidsregering te kunnen vormen. In Salisbury, waar maandagavond laat al vele blan ken blijk gaven van hun verbitte ring over de komende overdracht van de macht aan de "Marxisten" worden vandaag talrijke heftige manifestaties verwacht. Volgens onbevestigde berichten zouden gisteravond al de leider van de blanke strijdkrachten, lui tenant-generaal Peter Walls en oud-premier Ian Smith bij Mu gabe op bezoek zijn geweest, om te overleggen over de nabije toe komst. Topfiguren uit Mugabe's partij hielden gisteravond vol, dat Mugabe ondanks dat hij een meerderheid op eigen kracht heeft, toch een coalitie zal nastre ven met de partij van Joshua Nkomo, en eventueel met ande ren. "Maar wij gaan het land rege ren", aldus een van de mannen van de ZANU-PF. Nu de blanke Rhodesiërs beginnen te begrijpen dat Mugabe op weg is de eerste minister-president van het onafhankelijke Zimbab we te worden, wordt er weer meer gesproken over vertrek, naar Zuid-Afrika of. liever nog, Au stralië. De aandelenmarkt maak te gisteren een flinke duik. Eerlijk r Robert Mugabe wordt Zimbabwe zingen, Sir John Boynton, giste ren zijn officiële rapport. Ook hij trok de conclusie dat de verkie zingen van vorige week woens dag, donderdag en vrijdag, in re delijke mate vrij en eerlijk zijn geweest, dat de uitslag ervan de wil van het volk kan weergeven. Maar hij legde wel sterke nadruk op het feit dat in drie provincies (Victoria in het zuiden, Manica- land in het oosten en in de Mid lands) de uitslag in sterke mate zal zijn beïnvloed door intimida tie. Sir John weigerde een partij die zich daaraan zou hebben schul dig gemaakt, te identificeren: al gemeen wordt aangenomen dat hij doelt,op ZANU-PF. Ongeveer 8 procemt van de kiezers zou op deze manier niet vrij hebben kimnen stemmen. Een ander be- premier. zwaar van de verkiezingen is. dat de opkomst in verschillende pro vincies zo sterk afweek van de verwachtingen, dat de zetels in sommige districten met een zeer grote opkomst veel "duurder" zijn in aantal vereiste stemmen, dan in andere provincies. Maar Sir John en zijn opdrachtgever Lord Soames, hebben besloten dat dit bezwaren zijn van onder geschikt belang. De verkiezingen hebben plaatsge vonden op een manier die het ge rechtvaardigd maakt ze te be schouwen als een acceptabele voorbereiding voor de onafhan kelijkheid. Als de opwinding en het bloedvergieten vandaag meevallen, kan Zimbabwe voor Pasen een eerste echte eigen re gering hebben. SALISBURY (AFP) - Robert Mugabe heeft vorige week in Maputo, de hoofdstad van Mozambique, een geheime ontmoeting met generaal Magnus Malan, opperbevel hebber van het Zuidafrikaan- se leger en de Zuidafrikaanse minister van buitenlandse zaken dr. Roelof Botha. De ontmoeting - die niet van of ficiële zijde is bevestigd - zou tot doel hebben gehad de Zuid-Afrikanen gerust te stellen omtrent de bedoelin gen van een toekomstige re gering onder leiding van Mu gabe in Salisbury. Dit in het licht van Zuidafrikaanse be dreigingen dat in Zimbabwe zou kunnen worden ingegre pen door het Zuidafrikaanse leger. De ontmoeting zou een groot succes zijn geworden. Het overleg heeft plaatsgehad toen Mugabe vorige week on verwacht een bezoek bracht aan Mozambique en Tanzania en is voorafgegaan door en kele bijeenkomsten achter de coulissen tussen de opperbe velhebber van het Rhodesi- sche leger, generaal Peter Walls, met achtereenvolgens Zuid-Afrika, Mozambique en tenslotte Mugabe. Ook om de 230.000 blanken in Rhodesië gerust te stellen heeft Mugabe aangeboden, generaal Walls te handhaven op een belangrijke post in het leger van Zimbabwe. Generaal Walls, de sterke man van het blanke Rhodesië vanwege het militaire appa raat dat hij in de hand heeft en handig gebruikt, heeft de re gering van Mozambique en Mugabe de verzekering gege ven dat geen staatsgreep wordt overwogen wanneer de partij van laatstgenoemde aan de regering zou komen. In Veiligheidsraad WASHINGTON (UPI/Reuter/ ANP) - President Carter heeft Is raël verzekerd dat de stem van de Verenigde Staten voor een reso lutie in de Veiligheidsraad waarin de Israëlische nederzet tingenpolitiek op de westelijke oever van de Jordaan werd afge keurd "op een misverstand be rustte". In een gisteravond uitgegeven ver klaring zegt Carter dat de Ver enigde Staten geen enkele actie zullen steunen die Israëls "vitale veiligheidsbelangen", in gevaar zouden kunnen brengen. "Ik wil duidelijk maken", aldus de pre sident, "dat de Verenigde Staten hun standpunt met betrekking tot de Israëlische nederzettingen in de bezette gebieden en de sta tus van Jeruzalem niet hebben veranderd." "De stem van de Verenigde Staten in de Verenigde Naties werd goedgekeurd met dien verstande dat elke verwijzing naar Jeruza lem zou worden weggelaten. De fout om dit duidelijk over te brengen resulteerde in het stemmen vóór de resolutie, in plaats van een onthouding", al dus Carter. In zijn verklaring zegt de president verder over Jeruzalem: "Wij heb ben de sterke overtuiging dat Je ruzalem onverdeeld moet blij ven, met vrije toegang tot de hei lige plaatsen voor alle geloven en dat zijn status dient te worden bepaald in de onderhandelingen voor een totale vredesregeling". Carter zou niet van mening zijn dat de Amerikaanse vertegenwoor diger bij de V.N., Donald McHen- ry, zich vergist, heeft toen hij zijn stem uitbracht. De fout lijkt el ders gemaakt te zijn. Over de stemming in de Veilig heidsraad, die zaterdag plaats vond, is in Israël een storm van protest opgestoken. De Raad be sloot in de resolutie met algeme ne stemmen Israël te vragen zijn nederzettingen in de bezette Arabische gebieden op te heffen. Jordanië en Marokko hadden om het debat gevraagd. Termijn Egypte heeft Israël laten weten dat het van plan is hun onderhande lingen over de Palestijnse auto nomie uiterlijk 26 mei te beëindi gen, ongeacht of er dan wel of geen positieve resultaten zijn be reikt. De Egyptische minister van bui- Uranium voor Irak PARIJS (UPI) - Frankrijk heeft be sloten aan Irak verrijkt uranium dat voor wapens geschikt is te verkopen voor een onderzoe- kreactor die bij Bagdad wordt gebouwd, zo is gisteren van rege ringsfunctionarissen vernomen. De uranium die aan Irak wordt ver kocht zal gebruikt worden voor de Osiris-kernreactor die door Frankrijk wordt gebouwd. tenlandse zaken Butros Ghali zei echter dat "andere alternatieven en kanalen", onder meer een nieuwe internationale conferen tie over het Midden-Oosten, daarna voor de vredesbesprekin gen kunnen worden gebruikt. De minister verklaarde dit gister avond in een bijeenkomst van de parlementaire commissies van buitenlandse betrekkingen, Ara bische zaken en nationale veilig heid. Hij zette daar de nieuwe be trekkingen met Israël en de im passe in de autonomiebespre- kingen uiteen Egypte en Israël hebben gisteren in Cairo een samenwerkingsover eenkomst voor vijf jaar onderte kend ter bevordering van cultu rele, wetenschappelijke en artis tieke contacten tussen de twee landen. De Israëlische luchtvaartmaat schappij El Al heeft gisteravond haar eerste commerciële passa- giersvlucht Tel Aviv-Caïro-Tel Aviv uitgevoe d. Dit heeft een woordvoerder van de El Al in Amsterdam gisteren bekendge maakt. De vlucht werd uitgevoerd met een Boeing 707 van El Al die voor de ze gelegenheid de maatschappij- naam in hiëroglyfen op de romp kreeg geschilderd. Pleidooi voor Palestijnen KOEWEIT (Reuter) - Frankrijk en Koeweit hebben gisteren gepleit voor erkenning van de rechten van het Palestijnse volk om zijn eigen toekomst te bepalen. In een gemeenschappelijk com muniqué dat werd gepubliceerd na het overleg dat president Valé- ry Giscard d'Estaing gedurende twee dagen in Koeweit heeft ge voerd, wordt ook de Russische interventie in Afghanistan als onaanvaardbaar afgewezen en wordt het vertrek van de Russi sche troepen geeist. Het Palestijnse vraagstuk is vol gens Giscard en sjeik El-Ach- med, geen vluchtelingen probleem maar het vraagstuk van een volk dat uitgaande van een rechtvaardige en duurzame vre de. het recht moet hebben over zijn eigen bestemming te be schikken. Premier Chalil van Egypte noemde het begrip zelf beschikkingsrecht dat in bet ge meenschappelijk communique wordt genoemd, "erg belang rijk". De verklaring heeft in Israel geleid tot bezorgdheid. Een woordvoerder van de Pale stijnse bevrijdingsbeweging PLO in Beiroet zei dat de verkla ring alleen belangrijk was als zij van invloed zou zijn op de alge mene houding van Europese lan den. kunnen worden geïnterpre- teeid." De minister schrijft dat de regering vervuld is met diepe zorg over de gebeurtenissen in de republiek Suriname, waar „een militaire staatsgreep de wettige orde op ernstige wijze heeft verstoord". Den Haag volgt de gebeurtenis sen „nauwlettend, doch het volk van Suriname zal zijn eigen toe komst moeten bepalen". De be- windsman herhaalde nogmaals, dat de regering geen aanleiding ziet om de ontwikkelingshulp stop te zetten. Door verkeerde voeding, verandering van omgeving (denk aan vakantie) of bedlegerigheid ontstaat vaak verstopping. Een vervelend probleem! Gelukkig is er een plezierige oplossing: vloeibaar Laxoberon een laxeermiddel dat op aangename wijze de natuur een handje helpt. Aangenaam door zijn exacte doseerbaarheid (dankzij het bijgeleverde maatschaaltje), waardoor de kans op het ontstaan van krampen minimaal is. Aangenaam door zijn effektieve werking ('s avonds ingenomen, 's morgens de werking). In Laxoberon zijn geen suikers verwerkt. Het kan dus door diabetici worden gebruikt. Laxoberon is uitsluitend verkrijgbaar bij drogist en apotheker. De Sn rinaamse president F errier sprak gisteren met leden van de Militaire Raad. Van links naar rechts Dennis Horb, Laurens Neede, Van Rey, president Ferrier, Daisy Bouterse en Badressein Sital. (Van onze redactie buitenland) DEN HAAG - Suriname krijgt zo snel mogelijk een nieuwe rege ring met bevoegdheden zoals die in de grondwet zijn vastgelegd. Tegelijk houdt de Nationale Mili taire Raad een stevige vinger in de pap bij de beleidsbepaling. Dat is de uitkomst van het over leg, gisteren in het presidentiële paleis in Paramaribo, tussen pre sident Ferrier en vijf leden van de junta. Waarnemers zien hierin een compromis tussen het stand punt van Ferrier, die strikt aan de grondwet wil vasthouden, en de sergeants, die zo veel mogelijk macht in eigen hand willen hou den. De vijf sergeants hebben de presi dent beloofd, dat zij zo veel mo gelijk binnen het kader van de Surinaamse grondwet willen blijven. Dat staat in een verkla ring van president Ferrier na af loop van het overleg, dat een uur duurde. Eén van de leden van de negen man sterke junta, Bouter se, las deze verklaring voor. Aan de andere kant stond er ook in de verklaring dat het beleid van de nieuw te vormen regering „waar nodig" in overleg met de Nationale Militaire Raad wordt vastgesteld. Het staatshoofd heeft zich kennelijk ook neerge legd bij het feit dat de verkiezin gen voorlopig op de lange baan zijn geschoven, en dat de grond wet eventueel wijzigingen zal ondergaan. In dat geval zullen voorstellen daartoe wel aan het volle worden voorgelegd. De politie die gisteren haar dienst weer heeft hervat, blijft evenals het leger onder leiding van de militaire raad. Gisteren is ook de avondklok versoepeld. Nu mag men tussen tien uur 's avonds en vijf uur 's morgens niet op straat komen. Binnenkort zal een ge deeltelijke ontheffing van het verbod od samenscholing wor den uitgevaardigd door de jun ta. Tegenstellingen Intussen groeien de geruchten over tegenstellingen binnen^ de mili taire junta. De meerderheid zou zich wel kunnen vinden in een snelle terugkeer naar een grond wettelijke regering. Zij vrezen dat Ferrier zal aftreden wanneer zij te veel macht aan zichzell houden. Het imago van het nieu we bewind in Paramaribo, dat nog door geen enkel land is er kend, zou daardoor een gevoelige klap krijgen. Volgens sommige berichten zou president Ferriei bereid zijn aan het hoofd te gaan staan van een nieuw kabinet. De andere leden van dejunta willen volgens deze berichten de staats greep omzetten in een linksge- richte revolutie. Kennelijk zijn zij in de minderheid gebleven. Ove rigens laten de sergeants zelf van mogelijke diepgaande conflicten naar buiten toe niets merken. In de verklaring van het staats hoofd wordt met geen woord ge rept over de aangekondigde Bur- gerraad. Wellicht vervalt deze helemaal, en moet hij plaats ma ken voor een regering. Een ande re mogelijkheid is dat een bur- gerraad de overgang naar een ka binet zou vormen. Hoop De Nederlandse regering lijkt haar hoop te vestigen op president Ferrier. In een brief aan de Twee de Kamer schrijft minister Van der Klaauw, dat het wettige gezag berust bij Ferrier, en het is, aldus de bewindsman „aan hem om een oplossing te vinden welke een spoedige terugkeer naar een con stitutionele rechtsorde in Suri name mogelijk maakt". Tegenover de militaire machthe- bers neemt de regering een „af wachtende houding" aan. In dc brief, die gisteren aan de Kamer is geschreven, zegt Van dei Klaauw geen contacten met hen te willen „welke als enigerlei vorm van erkenning zouden

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11