Hobby- en verzamelbeurs grote flop Woningnood speelt bij opvangcentra een grote rol CDA-vragen over sterilisatie Nieuwe lerarenopleiding Paar voor zakken rollerij opgepakt Horeca Santana in juni weer in Leiden? AANTAL VROUWEN KAN NIET WORDEN OPGENOMEN MAANDAG 3 MAART 1980 LEIDEN - De Leidse politie heeft dit weekeinde een Rot terdams echtpaar verhoord, dat afgelopen maanden in de Leidse binnenstad ver moedelijk actief is geweest met zakkenrollerij. De 31-ja- rige man en 28-jarige vrouw van buitenlandse afkomst werden vrijdagmiddag op de Breestraat gearresteerd. Dat gebeurde nadat het twee tal had geprobeerd uit een jaszak van een voorbijgan ger een portemonnee te rol len. Dat lukte, maar de besto lene wist de politie een sig nalement te verschaffen, zo dat ze korte tijd later konden worden opgepakt. Tijdens het verhoor heeft de man steeds volgehouden niet eerder in Leiden te zijn ge weest en niets uitstaande te hebben met de reeks geval len van zakkenrollerij die de laatste tijd in de binnenstad is gepleegd. De vrouw gaf toe zich wel eens eerder aan dat feit schuldig te hebben ge maakt. Bovendien kwamen de signa lementen overeen met ver klaringen van personen die al eerder waren bestolen. Na het verhoor werd het echt paar gistermiddag weer op vrije voeten gesteld. Voortijdige sluiting Bezoekers en standhouders ontevreden Lezers schrijven Naar aanleiding van het artikel over de Leidse horeca-aangelegenhe- den in de krant van 28 februari wil ik gaarne het volgende op merken. In het artikel wordt ge steld dat de meeste caféhou ders" in Leiden lid zouden zijn van Horeca Nederland. Dat is pertinent in strijd met de waar heid. Het zou mijns inziens zeer nuttig zijn als er eens onder alle Leidse caféhouders een objectieve en- quete gehouden zou worden aan gaande het sluitingsuur. Er zou dan wel eens een verrassende uit slag uit de bus kunnen komen. De mensen van Horeca Neder land afdeling Leiden - een min derheid met een grote mona - denken alleen aan hun eigen por temonnee. Aan de belangen van de Leidse bevolking die 's nachts graag rustig wil slapen en niet met de gewelddadigheden van dronken cafébezoekers wenst te worden geconfronteerd, gaat men geheel voorbij. Van deze krant mag in het vervolg wel wat objectievere voorlichting worden verwacht. Het is te hopen, dat op korte termijn de sluitingstijden (1 uur hoog stens) voor alle cafés, discothe ken en sociéteiten gelijk zullen zijn. Dat wil zeggen op een voor de omwonènden aanvaardbare tijd. P. Nachtegaal Herengracht 76, LEIDEN. ji*Mt. -V i iZL LEIDEN. - De als "grote" aangekondigde hobby- en ver zamelbeurs die het afgelopen weekeinde in de Leidse Groenoordhallen zou worden gehouden is een grote flop geworden. Zaterdagavond besloot een meerderheid van het - overi gens geringe - aantal standhouders om de beurs maar te sluiten. Een besluit waarmee Groenoordhal-directeur De Jong volledig instemde. te Aan die sluiting halverwege de avond waren al de nodige problemen voorafgegaan. Al op de openingsdag - vrijdag - bleek dat de publieke belangstelling voor de beurs maar magertjes was. Bovendien was het schaarse bezoek ontevreden over het ge- bodene. Daarbij kwam zaterdagavond het optreden van de Leidse politie, die een aantal standhouders sommeerde om te stoppen omdat men de winkelsluitingswet over trad. Op initiatief van directeur De Jong kwamen de overgebleven stand houders bijeen en overlegden wat er zou moeten gebeuren nu het toch al kleine aantal stands nog verder zou worden uitge dund. Via een stemming bleek het merendeel van gen ervoor om er i stoppen. Rond half tien werd het nog aanwezige publiek verzocht de hal te verlaten. Radioi Om te voorkomen dat gisteren nog mensen naar Leiden zouden ko men om de beurs te bezoeken, liet Groenoordhal-directeur De Jong in het radioprogramma van Meta de Vries op zondagochtend mee delen dat de beurs gesloten was. De hobby- en verzamelbeurs werd georganiseerd door het Amster damse organisatiebureau "Arca de". Het vormde één van de nieuwe evenmenten in de Groenoordhallen voor dit jaar nadat enkele jaren geleden een vrijetijdsbeurs al ter ziele was ge gaan. Organisator Chr. Rademaker van Arcade liet eerder deze week we ten dat in het weekeinde een kleine honderd stands 'zouden komen met een grote variëteit aan voorwerpen voor de hobbyist en verzamelaar. Bij de opbouw vrijdag bleek al dat dit aantal op geen stukken na ge haald zou worden. Gezien de for se entreeprijs van vijf gulden voor volwassenen informeerde de Groenoordhal-directie of er nog meer stands zouden bijko men, wat door de organisatie werd bevestigd. Van aanvulling is echter geen sprake geweest. Handvol Evenmin van de beloofde variatie. Afgezien van de stand van de Model Racingclub Leiden en van de radioamateurs (Veron) was er slechts een handvol interessante stands. Het overige deel bestond uit de gebruikelijke reclame stands voor encyclopedieën eet tentjes en verkoopstands die weinig of niets met hobby of ver zamelen te maken hadden. Tot die laatste categorie behoorde onder meer de verkoop van oude spulletjes die onder de winkel sluitingswet vallen. Toen ook die op vordering van de politie moes ten verdwijnen, vond directeur De Jong de maat vol. Vrezend voor de goede naam van de Groenoordhallen nam hij het initiatief en besprak met de over gebleven standhouders de slui ting. De organisator voelde daar voor aanvankelijk weinig, maar werd tenslotte door de stand houders gedwongen. Eerdere verzoeken om tenminste de en treeprijs te verlagen wees hij van de hand. Strop Desgevraagd vertelde organisator Rademaker gisteren dat door het mooie weer op zaterdag het be zoek erg was tegengevallen. Vol gens hem betekende de sluiting voor het organisatiebureau eens strop van zeker tienduizend gul den. Groenoordhaldirecteur De Jong zei te overwegen bij de gemeente om regelingen te vragen, die beter waarborgen dat huurders van de hallen hun verplichtingen en beloften nakomen. Hij wil daarmee in de toekomst voorkomen dat onder de naam van de Groenoordhallen ver wachtingen worden gewekt bij het publiek, die niet worden waar gemaakt. "Want deze beurs doet afbreuk aan onze goede naam", aldus De Jong. Schaars bezoek en weinig stands, dat de beurs op zaterdagmiddag LEIDEN - De kans is zeer groot dat de Amerikaanse Latin- rock formatie Santana dit jaar wederom zal optreden in de Leidse Groenoordhal len. Carlos Santana en zijn mannen, die er in november 1978 in slaagden om tijdens een dubbelconcert 19.000 popfanaten naar de Groenoordhallen te trekken, zullen waarschijnlijk begin juni naar Leiden komen. Haldirecteur André de Jong krijgt aanstaande woensdag uitsluitsel. In de periode tussen oktober dit jaar en april volgend jaar zullen de Groenoordhallen het decor vormen voor NCRV's "Stedenspel". Aan vankelijk had de NCRV voor de Arnhemse Rijnhal geko zen maar vanwege moeilijk heden binnen de Rijnhal-di rectie besloot men naar Lei den uit te wijken. Ingrijpen staatssecretaris gevraagd LEIDEN - De CDA-Tweede-Kamerleden Evenhuis-van Essen en G. M. P Cornelissen hebben schriftelijk aan de staatssecretaris van volksgezondheid gevraagd of ze een eind wil maken aan allerlei misstanden rond de sterilisa tie van vrouwen. De twee kamerleden verwijzen naar de uitzending van VARA's-ombudsman Frits Bom op 8 fe bruari over sterilisatie. Ze willen van de staatssecretaris weten of ze de mening deelt van dc Leidse vrouwenarts prof. dr. E. V. van Hall, "dat die wijze van berichtgeving leidt tot een sfeer, waarbij gynaecologen zich tevoren tegen mogelijke vruchtbaarheid van de patiënten gaan indekken door contracten te ei- De twee kamerleden willen tenslotte van de staatssecretaris weten of ze van oordeel is dat de opvang en begeleiding in een aantal gevallen van mislukte sterilisatie ontoereikend is geweest en zo ja, "wat denkt zij dan hieraan te doen?. Aanleiding voor deze affaire was een uitzending van de ombudsman waarin vrouwen vertelden dat zij toch kinderen konden krijgen na steri lisatie in een ziekenhuis in Emmen. LEIDEN - Op de hoek van de Hooigracht en de Groenesteeg is vorige week een zogenaamd "eetcafé" geopend. Bedreijfslei- der G. J. Nieboer van "De Hooy- kist", zoals het etablissement heet, mikt vooral op studenten, werkende jongeren en alleen staanden. Woensdag 12 maart wordt het nieuwe pand van de Inter Docu mentation Company aan de Ho- gewoerd 151-153 geopend. De of ficiële opening zal worden ver richt door de Leidse wethouder van economische zaken me vrouw Fase-Dubbelboer. De IDC-vestiging was voorheen aan de Hooglandse Kerkgracht ge vestigd. Leiden kandidaat voor vestiging LEIDEN - Leiden is een van de gemeenten die door het openbaar onderwijs is genoemd als moge lijke vestigingsplaats voor een nieuwe opleiding tot leraar of le rares voor het basisonderwijs. In het gehele land moeten 65 van dergelijke opleidingen komen. Ze vervangen de 135 bestaande opleidingsinstituten voor on derwijzers en kleuterleidsters. Je nieuwe opleiding is noodzake lijk in verband met de toekomsti ge samenvoeging van kleuter- en lagere scholen tot het basison derwijs voor 4- tot en met 11—jari gen. De plaats Leiden is genoemd door hut openbaar onderwijs, dat in totaal 22 opleidingen mag stichten. Het aantal opleidingsinstituten1 roomskatholieke signatuur moei worden teruggebracht van 51 tot 23 en bij het protestant-christe lijk onderwijs van 33 naar 17. De Nederlandse Katholieke School raad en het protestants-christe lijk onderwijs hebben nog geen lijst van mogelijke vestigings plaatsen gepubliceerd. Saxofooncursus In het Leids Vrijetijdscentrum begint donderdagavond 6 maart een saxofooncursus voor beginners. De cursus om vat tien lessen en mensen die niet over een saxofoon be schikken kunnen tweede hands instrumenten kopen. Inschrijven kan gebeuren tus sen 12 en 17 uur via telefoon- 071-146449. D'66-verg adering D'66 in Leiden houdt vanavond een openbare ledenvergade ring in 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52. De vergade ring begint om acht uur. Voor de pauze wordt het huishou delijk gedeelte afgehandeld en na de pauze staat een dis- cussieop het programma over alternatieve geneeswijzen. Inleiders zijn homeopaat en publicist dr. J. P. de Kok, in ternist in het Academisch Ziekenhuis Leiden dr.B. Gos ling en Tweede-Kamerlid mevrouw E. Wessel. Kinderfilmmiddag Een serie tekenfilms met popu laire stripfiguren, een komi sche film over apen en een kor te spannende jeugdfilm "In het hol van de leeuw" zijn de ingrediënten van de kinder filmmiddag die K&0 voor woensdag op stapel heeft staan. De vertoning ran de films be gint om half drie en toegangs kaarten zijn verkrijgbaar bij het K&O-bureau aan de Oude Vest 45. tel. 071-141141. Kijkhuis In het Kijkhuis aan de Vrou- wenkerkkoorstraat 17 begint vanaixmd een serie van nieuwe en oude Franse films. Het spits wordt afgebeten door "Les fleurs du Miel" van Claude Faraldo uit 1976 met in de hoofdrollen Brigitte Fos- sey en Claude Faraldo. Centraal staat de bevrijding van sexuele taboes. Aan de hand van een driehoeksver houding worden relatie- en huwelijksproblemen belicht. Aanvang 20 en 22.15 uur. Toegangsprijs f 450. Sportvierkamp In de grote zaal van het Leidse Volkshuis aan de Apothe- kersdijk 33 wordt vanavond een sportvierkamp gehouden tussen de clubhuizen Vijf Ho- venhuis, Mierennest. Morsch- wijk en het Leidse Volkshuis. De clubhuizen ontmoeten el kaar op de volgende onder delen: tafeltennis, dammen, sjoelen en klaverjassen. Alle categorieën worden op één avond afgewerkt. Aanvang 19 uur. Duivensport De Fondclub Leiden en omstre ken organiseert dit jaar een aantal duivenvluchten (11) ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding. De dui- venliefhebbers betalen daar voor f 250 per vlucht. Het to taalbedrag wordt in zijn ge heel overgemaakt naar het Koningin Wilhelminafonds. LEIDEN - De woningnood in en rond Leiden speelt een grote rol in het werk van de Leidse vrouwe nopvangcentra. Bij Corto- na (voor alleenstaande vrouwen met kinderen) en het Vrouwenopvangcen trum (voor vrouwen die door relatieproblemen in een crisis zijn geraakt) on tstaat "dichtslibbing". Doordat er niet genoeg woonruimte is blijft een aantal vrouwen langer dan noodzakelijk in de op vangcentra en moeten sommigen die er aanklop pen worden afgewezen. ten, heeft óók niet meteen pas send onderdak. Hij wordt in zo'n geval vaak agressiever tegenover de vrouw die hem het huis heeft 'uitgezet'. Samen met Cortona en het Fiom ibureau voor hulp aan alleen staande ouders) strijdt het Op vangcentrum voor méér wonin gen voor gescheiden mensen en een reëlere inschrijvingsmoge lijkheid bij Bureau Huisvesting. Reëler, omdat het gemiddeld een halfjaar duurt voordat een schei ding officieel is uitgesproken. Pas daarna kan men zich als wo ningzoekende laten inschrijven. Mariette: "Dan zit je dus al gauw een half jaar in zo'n centrum. En in principe kan het voorkomen dat je er twee jaar blijft, alleen door het gebrek aan woonruim te". Grote fout in Leiden is volgens bei de maatschappelijk werksters het feit dat de gemeente geen ur gentiesysteem hanteert. Degene die te klein woont is even urgent als degene die helemaal geen woonruimte heeft. Gevecht Het gevecht-om-het-huis komt bij de betrokkene bovenop de be staande relatieproblemen. Hoofdbestanddeel van die problemen vormt toch vaak mis handeling van de vrouw, zo erva ren Agatha en Mariette. Het ge brek aan huisvesting maakt de man daarbij agressiever - de vrouw kwetsbaarder. Niet dat agressie de enige oorzaak is dat vrouwen - soms midden in de nacht - bij het Opvangcen trum aankloppen. "Mishandeling maakt wel vaak onderdeel uit van de relatie. Het is de bekende druppel die de emmer doet overlopen" voegt Agatha daaraan toe. Het Vrouwenopvangcentrum is ei genlijk uit de nood geboren. Voordat het officieel werd klopten er al geregeld vrouwen aan bij Sint Maarten (van origine een kindertehuis) waar het centrum is ondergebracht. Daarom ook trok Sint Maarten vier jaar gele den beroepskrachten aan: vrou wen kregen vanaf die tijd naast onderdak ook begeleiding. In 1978 werd het onderdeel eruit gelicht en ging het 'Vrouwenop vangcentrum heten. Het centrum is dag en nacht bereikbaar, heet dan ook crisiscentrum. Naast veiligheid bieden wil het de vrouwen weer in het zadel helpen. Met of zonder echtgenoot. Geble ken is dat ongeveer de helft van de opgenomen vrouwen vroeger of later weer naar de man terug gaat. De andere helft kiest voor een leven zonder hun man of vriend. Zodra de vrouw weet dat ze de relatie toch wil voortzetten wordt de man ook 'klant' van het Opvangcentrum: er volgen ge sprekken waarbij ook twee hulp verleners aanwezig zijn. Het me rendeel van de echtgenoten vraagt zelf om die gesprekken. Het is uiteindelijk de vrouw die bepaalt of,en zo ja wanneer die er komen Het beeld van de vrouw die bij het Opvangcentrum aanklopt is vrij algemeen: "Er wordt die eerste weken ontzettend veel gepraat. Het is voor hen een opluchting dat ze kunnen praten. Ze hebben alles opgespaard. Komen door het praten van het schaamtege voel af dat ze de enige zijn", aldus Agatha en Mariette. In die begintijd moet ook een groot aantal praktische zaken worden geregeld. School. Kleding. Pa pieren. Contact met de Sociale Dienst die het verblijf van de vrouw dient te betalen. Er moet al dan niet aangifte van mishande ling worden gedaan. Nazorg Van enige vorm van nazorg kan echter geen sprake zijn. Voor ie mand die weggaat staat de vol gende dag alweer een ander op de stoep. Sommige vrouwen komen bij het Opvangcentrum terug na een mislukte poging om dc rela tie weer goed te krijgen. Officieel kan het Vrouwenopvang centrum achttien vrouwen en kinderen onderdak bieden. Offi cieus gaat men tot vijf-, zesen twintig. Omdat de vraag bijna al tijd groter is dan het aantal plaat sen worden sommige vrouwen doorverwezen. "Maar als er 's nachts iemand op de stoep staat nemen we die altijd een nacht op" zegt Agatha. Moederen kindteren) blijven in het Opvangcentrum bij elkaar. Ei gen ruimten telt het eeuwenoude gebouw nauwelijks. Er zijn slaapzalen met tussenschotten Van privacy kan daarom nau welijks sprake zijn. Die situatie, en het feit dat het moeilijk is om als alleenstaande woonruimte te vinden maakt de beslissing om alléén verder te gaan extra moei lijk. Volgens de maatschappelijk werk sters gaan sommige vrouwen "van ellende" maar weer naar de echtelijke woning zodra ze zich realiseren hoe lang ze op een wo ning moeten wachten. Vorig jaar konden met lapmiddelen (hotel, pension, familie) 10 van de Eén van de twee gemeen schappelijke huiskamers die het Vrouwen- opva tigcen t ru m rijk ,s 31 opgenomen Leidse vrouwen worden ondergebracht. Te wei nig. zo vinden het Fiom, Cortona en het Vrouwenopvangcentrum. Vandaar dat ze blijven aandrin gen op méér dan de twee wonin gen per jaar die de gemeente voor echte noodgevallen wil toewu- MIEP DE GRAAFF Het Vrouwenopvangcentrum hield daar twee maanden een statistiek van bij. Resultaat: in die tijd moesten vijftien vrouwen, die in een crisissituatie aanklopten, worden doorgestuurd. Cortona en het Opvangcentrum dringen er bij hun tijdelijke be woonsters voor zover zij te ken nen geven te willen scheiden op aan het huis op te eisen. In veel gevallen gebeurt dat ook. Maar de huisvestingsproblemen worden er niet minder om, zo menen Aga tha Weusten en Mariette Hor- stink. beiden maatschappelijk werkster bij het opvangcentrum. "De man, die het huis moet veria

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3