LE1DSCH JÉÉ DAGBLAD Tanks ruimen barricaden op in Amsterdam vandaag van der Hilbert Duim kon het bijna niet geloven FNV is klaar voor morgen... Krakers Stormloop uitgebleven Vandaag de ministersbenoemingen verwacht EXECUTIES IN IRAN MAANDAG 3 MAART 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36104 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN (Van één onzer verslaggevers) LEIDENIALPHEN - De verwachte stormloop van zendamateurs is vanmorgen uitgebleven bij de postkantoren in de streek. Sinds vandaag is het iedereen vanaf 14 jaar en ouder toegestaan om met een zender "de lucht in" te gaan op de 27 MC bandMen moet dan wel een machtigingskaart hebben. Die is te koop bij de post kantoren. Voor de loketten stond het vanmorgen echter nog niet rijen dik. In de LeidslAlphense streek werden in totaal zo'n 200 machtigingskaarten afgegeven. Het postkantoor in Leiden meldde dat rond het middaguur een 15-tal machtigingskaarten was verkocht. Op de postkantoren m de bollenstreek gingen er per dorp zo'n 20 kaarten "over de toon bank". Het postkantoor in Alphen verkocht vanmorgen een 60 zendmachtigingen. De enige "drukte" deed zich voor in Lisse, waar een groep zendama- teu rs via een spandoek in het postkantoor er blijk van gaf dat men blij is nu piraat-af te zijn. Leidsch Dagblad Q*«n krant bezorgd? Bal dan Maandag t/m vrijdag van 18 00-19 30 uur Zaterdags van 16 00-18 00 uur. Uitsluitend tel 071-211515 210221 of 144941. Lichte vorst Wisselend bewolkt en mogelijk nog een bui. Vannacht lichte vorst en mini mumtemperatuur van plus één graad vlak aan zee tot min 4 graden in het binnenland. Middagtemperatuur on geveer 6 graden. Matige wind uit west om 11.15 uur) 4 MAART Zon op: 7.17 uur; onder: 18.23 uur. Maan op: 21.11 uur; onder: 8.30 uur. Hoogwater te Katwijk om 4.47 en 17.00 uur, laagwatcr te Katwijk om 0.46 en 13.10 uur. DEN HAAG (GPD)-Het is zo eoed als zeker dat vandaag bekend wordt gemaakt wie minister Van der Stee gaat opvolgen als minister van landbouw. Van der Stee zelf wordt benoemd in de vacature- Andriessen op het ministerie van financiën. Het overleg over de mini-formatie is zaterdag zeer voorspoedig verlopen. De meestgenoemde kandidaat voor de post van land bouwminister is CDA-specialist Braks. De bekendmaking van daag wil nog niet zeggen dat Van der Stee cn Braks meteen aan hun nieuwe functie zullen begin nen. Vandaag en morgen vindt namelijk belangrijk landbouw- piljztnoverleg plaats in Brussel. Van der Stee geeft er de voorkeur aan dit zelf nog te kunnen voe- Morgenavond en woensdag houdt de Tweede Kamer bovendien het debat over het loonbeleid van de regering. Het ligt voor de hand dat de financiële kanten van die zaak worden verdedigd door mi nister Van Aardenne (economi sche zaken), die tijdelijk finan ciën waarneemt. De CHU heeft inmiddels een kan didaat voorgedragen voor het staatssecretariaat van financiën, ter vervulling van de vacature- Nooteboom. De kandidaat zou mr. Teun Rademaker zijn, hoofdinspecteur van belastingen te Zeist. De bekendmaking van diens voordracht kan wellicht nog enkele dagen duren, omdat de nieuwe minister van finan cien, Van der Stee, e» formeel mee moet instemmen. Het krakersoproer in Amsterdam herinnert ons hardhandig aan het feit dat vijfendertig jaar na de be vrijding de woningnood nog steeds een onopgelost probleem is. De laatste jaren is de druk op de woningmarkt nog verhoogd door het sterk toegenomen aan tal echtscheidingen en doordat jongeren veel eerder dan in een recent verleden op eigen benen willen staan. Het kraken van panden is over het algemeen een bedenkelijke be zigheid. Het lost in wezen niets op. Niet zelden komt het er ook op neer dat mensen die zich van dit middel bedienen 'voordringen'' en zo het huisvestingsbeleid van de gemeente doorkruisen (en anderen dus duperen). Dat betekent niet dat men nimmer begrip voor het kraken zou mo gen opbrengen. Als panden al te lang leeg staan dan is dat een provocatie ten opzichte van men sen die met geweldige huisves tingsmoeilijkheden te kampen hebben. Dan vróagt men een voudig om acties. Kraken is, of men er nu wel of geen begrip voor kan opbrengen, een noodsignaal. En het is duidelijk dat in Amsterdam, met een in de verste verte niet toereikende jaarlijkse woninggroei. die nood wel zeer hoog is gestegen: eerst het lawaai om de OGEM-panden en nu de bezetting van een ge bouw aan de Vondelstraat. De plaatselijke overheid zou de jon geren daar met harde hand uit het gebouw kunnen verwijderen. Nogal wat mensen zouden dat toejuichen. Maar wat is het nut daarvan? Men drijft de jongeren dan eenvoudig van het ene pand naar het andere En het probleem blijft onverminderd bestaan. Er zullen, met steun van de rijks overheid, noodmaatregelen moeten komen. Alleen zo herstelt men de rust. Al het andere is een lapmiddel. Kraken is één ding, het barricade ren van een straat of wijk is weer iets geheel anders. Daarmee plaatsen de krakers zich volstrekt buiten de rechtsorde. De over heid kan niet anders dan hier ogenblikkelijk tegen optreden. Met tact. en als dat niets uithaalt met de harde hand. Jungletoe standen kunnen niet worden ge tolereerd. R.P. TEHERAN (AFP/Reuter) - Zeven leden van de extremistische is lamitische groepering Forghan zijn vandaag in Teheran terecht gesteld, zo meldde de Iraanse ra dio. Zij waren schuldig bevonden aan moorden op verscheidene prominente Iraanse geestelijke leiders vorig jaar november. De radicale Forghan-beweging werd vorig jaar gevormd door de islamitische geestelijke Gudarzi. Deze had gezworen een eind te zullen maken aan het religieuze bewind door de geestelijke lei ders te vermoorden die na de re volutie van 1979 aan de macht waren gekomen. In januari werd de groep door re volutionaire gardisten opgerold. Gudazi zit nog in een gevangenis in Teheran in afwachting van zijn proces. ment dat Eric Heiden aan zijn tien-kilometerrit begon - had hij in angstige span ning gewacht op het einde van de rondgang van de Olympische veelvraat. De marge tussen Heiden en Van der Duim was gering. Vijf se conden slechts scheidden het Amerikaans schaatsfeno- meen van de Nederlander en de wereldtitel stond op het spel. Daarom kon Van der Duim het allemaal niet meer aanzien: "De spanning werd me te veel". In de kleedkamer kon hij de wereldtitel toch be groeten. Heiden haalde het niet. In Heerenveen, waar hij in 1977 voor de eerste keer de wereldtitel pakte, viel voor de Amerikaan het doek dat later voor Van der Duim werd opgehaald. Heus waar: Eric Heiden kan op de 10 kilometer niet voldoen de afstand nemen. Hilbert van der Duim is wereldkampioen. Op de schouders die man. Hee renveen heeft alle reden om feest te vieren. Hilbert van der Duim kon het zelf bijna niet geloven. In de kleedkamer - waarheen hij was gevlucht op het mo- Diens vreugde kende natuur lijk geen grenzen: "Zelfs na mijn rit op de tien kilomctcr geloofde ik er nog niet in. Nu het wel waar is kan ik wel met mijn hoofd tegen het dak springen....". Als er een overkapping over de Rotterdamse Kuip was ge spannen had ook Excelsior gisteren ongetwijfeld zo'n sprong willen maken. Het nietige ploegje van Wouden- stein zorgde voor een regel rechte voetbalsensatie door het hulpeloos tobbende Feyenoord op eigen terrein een genadeloze afstraffing te geven: 0-4. En dat uitgerekend in het af- scheidsduel van Wim Jansen die na vijftien seizoenen in het eerste team van Feye noord geheel in de steek werd gelaten door zijn ploeggenoten. Net als Johan Cruijff twee jaar geleden. Jansen die de oude maestro volgt naar Washington Di plomats (waar de Feyenoor- dcr overigens zo'n 100.000 dollar per jaar ontvangt): "Dit was eenzelfde soort af scheid". Jansen die gisteren al werd overladen met cadeaus en tot bondsridder van de KNVB werd benoemd zal in een besloten bijeenkomst nog persoonlijk afscheid nemen van zijn collega's. Als die hem althans nog onder ogen durven te komen. "Want dit was schandalig", besefte René Notten. Ajax won op de valreep bij FC Utrecht, AZ '67 verpletterde NAC en NEC werkte PSV verder in de nesten. Op regionaal voetbalniveau 24 PAGINA'S werd zaterdag Noordwijk- RCL gespeeld. Na een bot sing, die echter nooit een streekderby werd, was Noordwijk winnaar met 2-0. PAGINA'S 13-21 Baby's verwisseld. PAGINA 7 Mogelijk grote rol president Ferrier bij vorming Suri naamse burgerraad PAGINA 9 Grafische bonden roepen op tot algemene staking. PAGINA 22 Vorstelijke belangstelling voor een vorstelijke prestatie. Komend koningin Beatrix en haar familie brachten vele uren in Heerenveen door. Heerlijke uren, zo ctan prins Willem- Alexander te zien. AMSTERDAM (GPD) - Elfhonderd man politie, zes Centurion-tanks en vijf gepantserde voertuigen zijn vanmorgen in Amsterdam ingezet bij het opruimen van de barricaden in de omgeving van het gekraakte pand in de Vondelstraat. Bij de actie, die vanmor gen rond kwart voor zes begon en de daarna ontstane vecht partijen in diverse delen van de stad tussen sympathisanten en politie-eenheden liepen 35 mensen (10 politiea genten en 25 burgers) verwondingen op. De actie werd aangekondigd vanuit een helikopter met geluidsinstallatie, die boven het afgezette gebied cirkelde. Rond half acht vanmorgen waren vrijwel alle barricaden geslecht; om half tien begon de gemeentereinigingsdienst met het opruimen van de restanten. Pantserwagens van de konink lijke marechaussee walsen o; wrakhout en de stenen heen mee één van de barricades u gericht. Tijdens het oprukken van de zes tanks, die waren voorzien van grote schuiven, viel in de Eerste Constantijn Huygensstraat de stroom uit. De barricade op de Vondelparkbrug stond toen in brand. De buurt rond het gekraakte pand leek vanmorgen op een slagveld. Regenpijpen en elektriciteitskas- ten waren van de muur gerukt. Verbogen tuinhekken en ketens, die als barricaden dienst deden, lagen als brandhout her en der verspreid Het gekraakte pand zelf werd ove rigens, op last van burgemeester Polak, met rust gelaten. Wel ver wijderde de politie sympathisan ten van de krakers uit de Vondel straat en de directe omgeving daarvan. Het kwam tot versprei de vechtpartijen, waarbij poli tiemannen met stenen en straat tegels werden bekogeld. De poli tie voerde charges uit en zette drie waterkanonnen in. In het gebied bevonden zich vanmor gen volgens een ooggetuige nog zeker zo'n honderd demonstran ten. Een deel hiervan vond een toevlucht in de tuin van de filmer Jan Vrijman, die hun in zijn tuin „asiel" bood en de Mobiele Een heid sommeerde daar weg te blij ven. De politiemannen gaven hieraan gevolg. Later op de ochtend braken ook in de Constantijn Huygensstraat, de Eerste Helmersstraat en de Kin kerstraat gevechten uit tussen kraakgroepen en de politie, die hard optrad. Groepen sympathi santen, die richting Dam trok ken, werden later door de Mo biele Eenheid uiteengejaagd; velen zochten een goed heenko men in de Nieuwe Kerk, vlakbij het koninklijk paleis op de Dam. Het paleis zelf werd bewaakt door politie met honden. Volgens burgemeester Polak van Amsterdam had de Mobiele Een heid niet te hoeven worden inge zet als de krakers van het pand aan de Vondelstraat ermee ak koord waren gegaan dat de bur gerlijke gemeentediensten van morgen de barricaden waren gaan opruimen. In een verklaring noemt burgemeester Polak de mening van de krakers dat zij te weinig tijd zouden hebben om op het voorstel van B en W een ant woord te formuleren en dat dit tegen de democratische spelre gels zou zijn „een omdraaiing van de werkelijkheid" In zijn verklaring stelt burgemees ter Polak dat een groep mensen die het normale leven van vele duizenden in de war heeft ge stuurd, vijfentwintig politie mannen heeft verwond en die een toestand van volstrekte rechte loosheid heeft geschapen in een bepaald gebied zich moeilijk kan beroepen op zijn eerbied voor democratische procedures. „Er is een onhoudbare toestand ont staan door het oprichten van me tershoge barricaden in de straten en het mede daardoor ontstaan van een niemandsland waar op rellen en roof beluste mensen hun slag kunnen slaan en tot plundering kunnen overgaan, zonder dat do politie of de kra kers dit beletten kunnen". Bij het begin van de actie werd via een geluidsinstallatie in een bo ven het Vondelstraat-gebied rondvliegende politiehelikopter gewaarschuwd dat geschoten zou worden als er verzet geboden zou worden. Zover kwam het echter niet. Ook werden strooi biljetten uitgeworpen, waarop de mensen werd aangeraden in huis te blijven. „Wanneer de kolonne eenmaal in beweging is geko men, kan deze niet worden ge stopt en is de situatie op straat levensgevaarlijk". De politiemannen die vanmorgen werden ingezet, kwamen niet al leen uit Amsterdam. Naast de driehonderd man van de Am sterdamse Mobiele Eenheid wa ren vierhonderd marechaussees Vanaf het balkon van het gekraakte pand aan de Vondelstraat kekende krakers toe hoe leden van de mobiele eenheid de weg vrij maakten voor verwijdering van de barricaden. en vierhonderd mun rijkspolitie uit Rotterdam, Den Haag, Apel doorn, Alkmaar, Zaanstad en Purmerend opgeroepen. Drie honderd agenten zorgden voor de afzetting van het gebied. Acht honderd man waren beschikbaar voor de acties zelf. In Crailo werd een groep van acht scherpschut ters achter de hand gehouden die op afroep beschikbaar wa- De op stapel staande acties zullen volgens de FNV over alle secto ren worden gevoerd. In de mees te grote steden staan manifesta ties op het programma. De industriebond FNV staat klaar om het werk pp de Hoogovens stil te laten leggen. De vakbondsle den bij dit bedrijf zullen vandaag beslissen of zij meegaan in de landelijke protestacties. „Het ziet er wel naar uit dat het hele bedrijf plat gaat", aldus een FNV- DEN HAAG (GPD) - De protestacties die morgen gevoerd zullen worden te gen het loonbeleid van de regering-Van Agt, zijn vandaag grondig voorbe reid door de FNV. woordvoerder. Als de actie door gaat, zullen de Hoogovens meer dan één dag stil liggen. Afbou wen en opstarten van de machi nes kosten volgens een woord voerder van de industriebond aan merkelijk meer tijd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1