„Hier zouden we een boete voor moeten krijgen NEC werkt PSV in de nesten Bonsink: Dat is maar n tikkeltje meer klasse trrw mj.iiiü mm* KM 1E33SB f Scorebord Feyenoord maakt afgang van afscheid Jansen V- Topscorers Van der Kujlen rond met Helmond Sport MAANDAG 3 MAART 1980 Ajax klopt FC Utrecht op de valreep UTRECHT - Om te voorkomen dat een legertje van honderd FC Utrecht-supporters na de wedstrijd FC Utrecht-Ajax de trein met Amsterdammers zou bestor men heeft de Utrechtse politie gistermiddag bij het sta tion met 25 agenten een charge uitgevoerd, waarbij ook honden moesten worden ingezet. Dit kon niet verhinderen dat de vertrekkende trein door de Utrechters met stenen werd bekogeld, waarbij twee treinruiten sneuvelden Dp Ai ax-fans in de trein had den zich ook van stenen voorzien en gooiden terug. Voorts werden volgens de NS tijdens de terugreis 25 zittingen uit de trein geworpen en sneuvelden er veertig lampen. De spoorwegpolitie heeft twee mannen gear resteerd die zware stenen op zak hadden. Tijdens de wedstrijd in het Utrechtse stadion moest de politie zowel voor als na de rust op de tribunes charges uitvoeren om de rust te handhaven, zoals uit de foto blijkt. UTRECHT (GPD) - „Ik heb hier zelf ook een paar jaar gespeeld. Ik ken het gevoel waarmee de spe lers van FC Utrecht nu zitten. Katterig, niet begrijpend waarom juist Ajax op de valreep weer zo nodig de overwinning moest pakken, terwijl zij de wedstrijd hebben beheerst. Mazzel? Ik ge loof eerder toch dat tikkeltje meer klasse". Kareltje Bonsink, de van RWD Molenbeek gehaal de ras-Amsterdammer, speelde drie seizoenen voor FC Utrecht, de sub-topper die hij gisteren in direct de das omdeed. „Utrecht speelde vecht-voetbal, was blij met 1-1 en dan komt toch ineens de klasse van Dick Schoe naker om de hoek kijken, zodat nu iedereen weer over lucky Ajax praat. Ik kan me dat wel voor stellen als je onverwacht toch nog met 2-1 om de oren krijgt". Het resultaat van een voetbalwed strijd wordt echter nog steeds bepaald door de doelpunten, zo als Straatsburg-trainer Gress ook in Utrecht constateerde. Hoe die ontstaan is van ondergeschikt belang. Leo Beenhakker gaf volmondig toe dat FC Utrecht de wedstrijd had gemaakt, dat het zijn ploeg stevig in de greep had door een grotere dosis agressie, maar kon toch moeilijk heen om het gegeven dat Ajax zes minuten voor het einde van de strijd vanaf de elf meter stip had kunnen be slissen als scheidsrechter Henny Weerink de oogkleppen had op geslagen. De vloerpartij van Ge rard Tervoort ten opzichte van Frank Arnesen was tegen alle re gels en gepleegd binnen het strafschopgebied. Van de 17.700 aanwezigen zag alleen de Drentse arbiter het anders en hij mocht van geluk spreken dat Pim van Dord in dezelfde minuut een cor ner van Bonsink zo mooi door- kopte, dat Schoenaker de valbijl kon laten vallen. Natuurlijk, Ajax was best happy geweest met een puntendeling. De openingsgoal van Bonsink uit de 19e minuut was 23 minuten na rust terecht door vleugelverdedi ger Koos van Tamelen gecorri geerd, omdat Utrecht het spel nu eenmaal nadrukkelijker bepaal de. Ton de Kruijk boekte daartoe een puntenwinst op Soren Lerby en Gerard Tervoort deed, on danks een net verdrongen angina en één dag training, niet onder voor Frank Arnesen, zodat het koppel Van Hanegem-Schoena- ker op het middenveld de door slag moest geven. Qua loopvermogen kan de Krom me zich niet meten met de door Frits Korbach ontdekte Gelder lander, die er op had gerekend dat hij in Wim Flight een waardi ge mede-kilometervreter had ge kregen. „Ik was niet zo blij met Van Hanegem, want die blijft vrij ver terug. Als ik diep wilde gaan kwam ik hem tegen. Hem er uit lopen was er niet bij, maar aange zien ik, net zoals twee jaar gele den in Utrecht, het winnende doelpunt maakte, ben ik natuur lijk best tevreden, hoewel ik tij dens de wedstrijd getekend had voor een puntje". Dat was uit alles merkbaar. Ajax speelde voorzichtig, nam weinig risico, want zowel in de lucht als langs de grond domineerde Leo van Veen ten opzichte van Pim van Dord en aangezien Wim Meutstege geen vat kreeg op Jan tje van Staa, waagden Lerby en Arnesen zich niet te ver van hun eigen defensieblok, waar Ton de Kruijk bijna permanent opdook ter assistentie van Van Veen. Ajax' counter bestond daardoor uitsluitend uit Krols dieptepas- ses op Tahamata en Bonsink, die op hun beurt door Van Tamelen en Flight tot een onbeslist wer den gedwongen, terwijl Jensen geen raad wist met de felle tackles van Ton du Chatinier. Ajax' balbezit ontwikkelde zich uitsluitend in de eigen defensie- lijn, het opbouwen verstoorde Utrecht vakkundig, waardoor de druk nagenoeg constant werd gehouden. Dat Ajax niet eerder bezweek, was te wijten aan Lerby's nonchalan ce. Joop Wildbret .judode" Ta hamata ondersteboven, waarna de Deen de strijd vanaf elf meter had kunnen laten doodbloeden. De lat hield de spanning erin, maar toen Leo van Veen en Ge rard Tervoort geen kans zagen unieke situaties te gelde te ma ken, herleefde de hoop bij Ajax dat die 0-1 voldoende zou zijn. Schoenaken „Utrecht bleef ko men, hoewel de vermoeidheid binnensloop. Toen de gelijkma ker uitbleef, rekenden we op de counter. De goal van Van Tame len gaf ons onverwacht echter meer ruimte dan ervoor, omdat Van Veen wat terugging en Utrecht ons het veld aanbood. Datje er dan ook nog de winnen de goal uitpeurt is meegeno- In hoeverre de winst van Ajax duur wordt betaald, bepaalt de tucht- commissie van de KNVB, omdat Weerink het wegtrappen van de bal door Ruud Krol honoreerde met diens derde gele kaart. De Ajax-aanvoerder „Ik maak de hele wedstrijd niet één overtre ding, maar als ik in de laatste mi nuut de bal een tikkie geef, word ik bestraft, terwijl anderen tackles maken die rijp zijn voor rood". Opponent Leo van Veen, die Krol een minuut eerder tegen de enkels tikte (Weerink ontging dat volledig) meende echter „Krols inbreng in deze wedstrijd was nihil. Hij liet Van Dord al het vuile werk opknappen, ging zelf alle duels uit de weg. Op die ma nier krijg je nooit een kaart, dat is duidelijk, maar pleegt hij spelbe derf. dan moet hij ook niet zeu- Dat doet Peter Boeve evenmin. Hij „schaarde" Bert Gozems plat, maar Simon Tahamata mag zich beklagen. Toen geen van zijn medespelers zich wenste vrij tc lopen bij een ingooi, wachtte hij te lang naar de zin van Weerink, die prompt geel trok. Dan moet 's mans feeling toch wel sterk in twijfel worden getrokken. ROTTERDAM (GPD) - Het lijkt wel of er een vloek rust op de afscheidswed- strijden van Nederlandse voetbalvedetten. Op de zelfde manier als Johan Cruijff op 7 november 1978 tijdens het duel Ajaz- Bayern München (0-8) in de steek werd gelaten door zijn oud-collega's, werd gistermiddag ook Wim Jansen door zijn ploeggenoten „uitge wuifd" naar Amerika. Via een regelrechte afgang, want zo moest de nog klein uitgevallen 4-0-nederlaag van Feyenoord te gen Excelsior uiteraard worden betiteld, werd het vertrek van de man die vijftien seizoenen in het eerste team van de Kuipclub had gespeeld in negatieve zin „onver getelijk" gemaakt. De vergelijking met het uitluiden van de voetballer die zoveel in druk op hem had gemaakt dat hij hem nu zelfs volgt naar de Was hington Diplomats, drong zich naderhand dan ook onmiddellijk op. Niet alleen bij Wim Jansen zelf („Dit was een soort Cruijff-af- scheidook bij zijn medespe lers. Net als toen vielen de woor den „pijnlijk, schlemielig, en schandalig" veelvuldig en net als toen volgde het berouw pas na de zonde. Zoals de Ajacieden destijds dach ten dat er slechts gefeest hoefde te worden in het Olympische Stadion van Amsterdam, zo ver keerden de Feyenoorders giste ren in de Rotterdamse Kuip ken nelijk in de veronderstelling dat de FNV-pamfletten die bij de in gang waren uitgereikt, voor hen waren bedoeld. De Federatie van Nederlandse Vakverenigingen riep alle Rotterdammers op dins dag het werk neer te leggen en te demonstreren onder het motto „Ik baal mee met de FNV". Hoe dat „meebalen" in de praktijk kon worden gebracht, werd bijna 25.000 kijkers in een spoedcursus geleerd door Feyenoord. Tijdens een 90 minuten durende demon stratie van pure machteloosheid werden de pupillen van trainer Jezek compleet voor schut gezet dooreen veredeld C-elftal. En dat uitgerekend ter gelegenheid van het afreizen van Wim Jansen, die er toch heel veel toe heeft bijge dragen dat de slogan „Geen woorden maar daden in het verleden over de voetbalvelden van de wereld krachtig werd uit gedragen. Nu zijn collega's vergaten hem een stukje van die oude glorie mee te geven, moest Wim Jansen het gis termiddag alleen met woorden doen. Voor de wedstrijd o.a. van voorzitter Couwenbei g („Ontzet tend jammer dat je weggaat want de Kuip is je huis en je hoort bij ons"); erna van bondspraeses I ROTTERDAM (GPD) - Thijs Libregts heeft vorige week een „informatief onderhoud" gehad met de leiding van PSV. Onderwerp van gesprek daarbij was de vacature van hoofdtrainer bij de Eindho- venaren, ontstaan na het ver trek van Kees Rijvers. Li bregts lijkt een van de belang rijkste kandidaten voor die functie. Zelf wilde de Excelsior-oefen- meester daarop niet ingaan, maar het viel wel af te leiden uit de woorden van Excelsiof- voorzitter Jaap Bontenbal. De praeses van de club van Woudenstein stelde dat Li bregts niet aan zijn contract (dat loopt tot het eind van het volgend seizoen) zal worden gehouden, indien hij zijn po sitie kan verbeteren. Meuleman, die Jansen tot bonds- ridder van de KNVB benoemde „vanwege je grote verdiensten voor het Nederlandse voet bal". Het was een pleister op de wond van de blamage, die Jansen ove rigens niet geheel had hoeven meemaken. Volgens afspraak was hij een kwartier na de pauze van de derby vervangen door Ro ger Albei tsen. Een „applaus-wis- sel" waardoor de aanvoerder in elk geval de grootste afstraffing kon ontlopen („Al werd ik in de kleedkamer wel op de hoogte ge houden van het verdere verloop") die Excelsior de grote broer gaf. Met een elftal waarin maar liefst zeven voetballers rondliepen die 111 de loop van de laatste jaren door de Kuipclub waren „afge- dat gegeven later genoemd als één van de prikkels. Rini Pias mans, de grote uitblinker van het duel, die eerst international Wijn stekers uit de wedstrijd had ge speeld en later ook diens vervan ger Stafleu „dolde", bracht het onder woorden. „Hier heb ik al tijd op gewacht. Op zo n manier laten zien dat je ten onrechte bent afgevoerd, dat is de mooiste wraak die ik me kon beden ken". Een instelling die zich van heel Ex celsior meester had gemaakt toen het eenmaal had bemerkt dat de tegenstander met een massale off-day worstelde. En die ont dekking was heel snel gedaan. In de eerst helft al. Wél ïiad Feye noord daarin een optisch over wicht, maar de beste kansen wa ren ook toen al voor het nietige clubje van Thijs Libregts. die zijn had gedicteerd het veld klein te houden en te mikken op de snelle tegenstoot. De trainersopdracht werd voor beeldig uitgevoerd. De 0-1 die vleugelspits Nijssen in de 17e minuut scoorde, kwam dan ook nauwelijks als een verrassing. Al was er dan wel een blunder van René Notten voor nodig (hij speelde Nijssen in vrije positie zomaar aan); voor Excelsior was het de beloning voor de lef die de ploeg toonde en bleef tonen. Het hopeloos met zichzelf tobbende Feyenoord mocht zich zelfs zeer gelukkig prijzen dat met die klei ne marge de pauze werd gehaald. „Want", zei doelman Joop Hiele, „als die jongens het koppie er bij hadden gehouden, hadden ze toen al op 0-4 gestaan". Struis, Van Tour, Nijssen en Kraay hadden in die fase echter nog niet de juiste voortzetting gevonden en arbiter Van Ettekoven wuifde nog een geheide strafschop weg (spits Waslander ging neer bij Van de Korput) wat hij manipule rend met de spelregels even na dien goedmaakte door ook Wijn stekers (neer bij Pattinama) een penalty te onthouden, maar dat deerde Excelsior niet. Feyenoord wél. Met het vertrek van Wim Jansen verdween het laatste restje spirit. Het werd benadrukt in de 72e minuut, toen Excelsior (met Dik Ernst voor Nijssen - veel later kwam Pot nog in het veld voor Struis) de zege veilig stelde. Na Totale ontreddering bij Feyenoord-feest bij Excelsior. Rini Piasmans heeft 0-4 gescoord en Joop Hiele is er maar bij gaan zittenIn het beruchte supportersvak S woedt op dat moment al een vuur. gestookt van honderden nummers van een speciale editie die een krant ter gelegenheid van hel vertrek van Wim Jansen had uitgegeven. De hoop op een fruaiufscheid was toen allang in rook opgegaan een hoekschop van Piasmans kon Van Tour in alle rust de han delingen verrichten die nodig waren om de 0-2 ter wereld te helpen. Het was typerend voor de desorganisatie en de lusteloos heid die bij Feyenoord heersten. „De eerst helft was zo slecht ge weest. dat ik dacht dat het niet slechter kon", sprak Jezek ach teraf. „Inde tweede helft moest ik die mening herzien". En grondig ook, nu zijn spelers voor een soort slapstick hadden gezorgd, mét die vreemde mis verstanden en die zeeën van ruimte die ze open lieten. Excel sior profiteerde nog tweemaal. Via Struis en Piasmans. die de eindstand op 0-4 bepaalden. En niet eens geflatteerd, zoals ook Wim Jansen moest beamen. Het lijkt wel of er een vloek rust op afscheidswedstrijden van Ne derlandse voetbalvedetten. Zoals de betrokken Ajacieden na de wanprestatie in het afscheids- duel van Johan Cruijff op het matje moesten komen bij het be stuur, zo vond Notten gisteren dat hij en zijn ploeggenoten een disciplinaire straf hebben ver diend. Vol sarcastische zelfkri tiek merkte de middenvelder op: „We hadden Wim graag met een nulletje of vier. vijf gedag willen zeggen. Nou, dat is gelukt ook. Maar dat het op deze manier zou gaan. had niemand voor mogelijk gehouden. We hebben zo slecht gespeeld dat ik vind dat we n boete zouden moeten krij- EREDIVISIE AZ'67-NAC 7-0 PEC Zwolle-MW 1-2 Willem II-Vitesse 0-0 Haarlem-Go Ahead 2-3 Utrecht-Ajax 1-2 Feyenoord-Excelsior 0-4 NEC-PSV 2-0 Roda JC-Sparta 2-2 Twente-Den Haag 2-0 Stand Ajax 24 19 3 2 41 62-23 AZ'67 24 15 6 3 36 55-23 Feyenoord 23 12 7 4 31 43-23 Roda JC 24 12 4 8 28 37-30 Utrecht 24 10 7 7 27 36-29 Twente 24 11 5 8 27 31-29 PSV 24 9 7 8 25 40-29 Excelsior 24 9 7 8 25 42-41 Willem II 24 8 9 7 25 33-42 GA Eagles 24 10 4 10 24 38-32 Den Haag 24 8 7 9 23 28-31 MW 24 6 9 9 21 29-38 PEC Zwolle 24 6 7 11 19 24-31 Vitesse 24 5 8 11 18 28-46 Haarlem 24 5 7 12 17 31-48 Sparta 24 5 5 14 15 34-49 NAC 23 5 4 14 14 15-43 NEC 24 6 2 16 14 23-42 EERSTE DIVISIE Eindhoven-Heracles 0-5 Cambuur-DS'791-0 Graafschap-Heerenveen 0-2 Amsterdam-Wageningen 1-3 SW-Volendam 1-1 Amersfoort-Telstar 0-4 Helmond Sport-VW 0-2 Den Bosch-Vlaardingen 0-2 Veendam-Groningen 1-3 Stand Groningen 23 14 6 3 34 44- 8 Volendam 22 15 3 4 33 50-19 Den Bosch 24 14 4 6 32 34-23 Wageningen 22 12 7 3 31 44-24 Cambuur 21 13 2 6 28 46-24 Graafschap 24 12 3 9 27 22 21 DS'79 24 9 8 7 26 40-30 Amsterdam 23 9 7 7 25 34-31 VW 23 10 5 8 25 31-36 Telstar 22 7 8 7 22 31-29 •Fortuna S 21 7 7 7 21 26-20 Heerenveen 22 8 4 10 20 26-32 Heracles 23 7 6 10 20 26-30 Eindhoven 23 6 6 11 18 21-36 Helmond Sp 23 6 5 12 17 24-42 Vldingen 24 5 7 12 17 26-37 SW 22 4 6 12 14 28-47 Veendam 22 4 6 12 14 19-43 Amersfoort 22 1 4 17 6 20-60 De Graafschap en Cambuur periode kampioenen. gen PAUL DE TOMBE 1. Petursson (Feyenoord) (AZ'67) 3. Vermeulen (Roda JC) 4. Schapendonk (MVV) EINDHOVEN (GPD) - Indien PSV ermee akkoord gaat, komt Willy van der Kuylen volgend seizoen uit voor de eerste-divisieclub Helmond Sport. De 33-jarige Van der Kuylen, die in Helmond ge boren en getogen is, en Hel mond Sport bereikten al overeenstemming maar.het contract van de ex-interna tional met PSV loopt pas aan het einde van het volgend seizoen af. PSV zal vermoedelijk nog deze week beslissen over een voortijdig vertrek van Van der Kuylen, die dolgraag uit Eindhoven weg wil. NIJMEGEN (GPD) - Multinational PSV en het modale NEC hadden één ding gemeen. Beide vertoeven al geruime tijd volop in het hoekje waar de klappen vallen. Voor de Eindhovense miljoenenformatie dreigt het komend seizoen Europees voetbal de mist in te gaan en bij de financieel beduidend minder draagkrachtige Nijmegenaren staat het vaderlandse eredevisiebestaan lelijk op de tocht. „We begonnen daarom met ongeveer dezelf de uitgangspunten aan dit duel. Voor de winnaar lag een morele opkikker in het ver schiet en nu wij dat geworden zijn ben ik ervan overtuigd dat het geloof in eigen kunnen bij ons enorm is versterkt", aldus een apetrotse NEC-trainer Leen Looyen. Wie gedacht mocht hebben dat PSV. na de wanprestaties van de afgelopen weken, te gen hekkesluiter NEC wel iets recht zou zetten kwam bedrogen uit. De huidige vormcrisis van de Eindhovense ploeg, die het zich langzamerhand niet meer kan permitteren om welke tegenstan der dan ook te onderschatten, trad in het schaars bezette Goffertstation (4500 toe schouwers) nog eens duidelijk aan het daglicht. Terwijl het voor het lijfsbehoud knokkende NEC zich het vuur uit de sloffen rende, trachtten de aanzienlijk minder ge motiveerde PSV'ers tevergeefs hun surplus aan kwaliteit te etaleren. Interim-traine- Jan Reken „Doodziek ben ik hier van. We hebben louter en alleen verloren omdat NEC bereid was om voluit te gaan". De enorme vechtlust was gewoon bittere noodzaak voor de Nijmegenaren. die het water zo langzamerhand al tot de lippen voelden stijgen. Vandaar ook de noodgreep om good-old Guus Hiddink (33), kort nadat hem een vrije transfer was verleend, weer in de armen te sluiten. Zijn rentree ais libero na zeven maanden op non-actief te hebben gestaan bleek zonder meer een gouden greep. Alleen de aanwezigheid van Hiddink gaf het doorgaans allerminst van zelfver trouwen blakende NEC de nodige rust. Looyen: „Zonder de andere spelers te kort te doen mag je gerust stellen dat de komst van Hiddink ons veel goed heeft gedaan. Het was vandaag in ieder geval niet zo'n flip perkast als in vorige wedstrijden. Met Pleun Strik (35) op het middenveld konden we ook meer druk uitoefenen" Pressievoetbal duidde er al vanaf de eerste minuut op dat het tot de vingertoppen gela den NEC zijn huid zo duur mogelijk wilde verkopen. Tegen een in alle linies ramme lend PSV. «vaarbjj ook ditmaal <i<- rooi- vreugde ver te zoeken was. kregen de Nij megenaren de meeste kansen Voor rust toen Ernie Brandts het geel te zien kreeg na het neerleggen van Frans Janssen, en Willy van der Kuylen pas in de 44e minuut voor de eerste maal doelman Harry Schellekens op de proef stelde, kon NEC nog geen ge bruik maken van de mogelijkheden. De tweede helft was amper 10 minuten oud toen Brandts andermaal zijn opponent Janssen onreglementair de weg versperde. De vrije trap vanaf de rand van het straf schopgebied werd door Jan Lohman loep zuiver langs het Eindhovense muurtje in de voor doelman Jan van Beveren onbereik bare bovenhoek geprikt 1-0. Op slag vond het dappere NEC de tribuneklanten in de Goffert als een man achter zich. Het hek was helemaal van de dam, nadat Eugène Marijnissen via een vloeiende 1-2-combina- tie tussen Ophof en Janssen in stelling was gebracht en de aan zijn laatste seizoen bij PSV bezig zijnde, naar Amerika lonkende doelman Jan van Beveren voor de tweede maal het nakijken had: 2-0. PSV. met Postuma en Chnstensen als ver vangers voor respectievelijk Stevens en Wildschut, wilde daarna ineens wel en drukte NEC een tijd lang met de rug tegen de muur, maar aan de alleszins verdiende voorsprong van de Nijmegenaren kon niet worden getornd. Van der Kuylen bleef vrijwel onzichtbaar, Rene van de Kerkhof moest na Ronnie de Groot ook in diens ver vanger Toon Willemse zyn meerdere er kennen en op het middenveld, waar Marij nissen en Strik de boventoon voerden, slaagde het falende PSV er niet in om een vuist te maken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15