Van Agt ziet nog ruimte in loonoverleg Deze zomer waarschijnlijk nieuwe krachtproef kabinet FNV: "Loonwet zal leiden tot hevige sociale brand" Verzet tegen erosschepen groeit Oorlog in Amsterdam ZATERDAG 1 MAART 1980 BINNENLAND Als voorbereiding op het Paasfeest zullen, traditiegetrouw, in de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden, op de zondagen tot Pasen, 's avonds om 19.00 uur LIJDENSMEDITATIES worden gehouden door de Zeereerwaarde Heer Pastoor Drs. A. Vreeburg. U IS VAN HARTE WELKOM. IJMUIDEN/UTRECHT/DEN HAAG (GPD/ANP) - Wanneer de Tweede Kamer volgende week dinsdag de plannen slikt die het kabinet met de lonen heeft, zal er in ons land een hevi ge sociale brand uitslaan, aldus de FNV-Vakbondskrant. "Alleen de Ka mer kan die brand voorkomen door zowel de regering de voet dwars te zet ten bij de plannen om de vakbeweging in de boeien te slaan, als het on rechtvaardige crisisbeleid niet te aan vaarden. Alleen op die manier kan wellicht na 4 maart een aanzienlijke verscherping van de acties in de be drijven worden voorkomen", stelt de Vakbondskrant. Het CDA is tegen een loonmaatregel voor onbeperkte duur, zoals minister Albe- da (sociale zaken) die via een wijziging van de wet op de loonvorming wil in voeren. "Die onbeperkte geldigheids duur moet uit de wet", aldus de CDA- fractieleider Lubbers in de FNV-Vak bondskrant. De CDA-fractieleider vindt dat zijn par tijgenoot Albeda als minister van so ciale zaken in een moeilijke positie zit. Hij moet kiezen uit twee kwaden: he lemaal niets doen, en dan verantwoor delijk worden voor hogere inflatie en slechtere werkgelegenheid, of ingrij pen in de lonen, met alle gevolgen voor de sociale verhoudingen in ons land. De sleutel voor de oplossing ligt volgens Lubbers bij de vakbeweging. Die zou geen looneisen moeten stellen, maar genoegen moeten nemen met de prijs compensatie in ruil voor spijkerharde garanties dat de minimuminkomens en de sociale uitkeringstrekkers er niet op achteruit gaan. "Het afdwingen van inkomensmatiging via een loonwet is het allerlaatste, maar is in uiterste in stantie onontkoombaar", aldus Lub bers. De door de FNV aanstaande dinsdag georganiseerde landelijke actiedag zal naar verwachting honderdduizenden werknemers, verspreid over vele hon derden bedrijven in het land, op de been brengen. De acties variëren van 24-uursstakingen tot discussiebijeen komsten en worden door de FNV ge zien als het voorlopig hoogtepunt van de protesten tegen het loonbeleid. Woensdag gaat de Tweede Kamer de Loonwet behandelen; de FNV hoopt door haar acties de politieke besluit vorming zo te beïnvloeden, dat de wet het niet haalt. Mocht de loonwet toch worden aangenomen, dan zal de FNV doorgaan met actievoeren. De loonwet wordt door de vakbeweging gezien als een aanval op het recht van vrije on derhandelingen over de arbeidsvoor waarden. Op de "voorlopige topdag" van de FNV- acties tegen het loonbeleid van de re gering gaan de Amsterdamse en Rot terdamse havens 24 uur dicht. Een woordvoerder van de bedrijfsgroep Havens deelde gisteren mee dat de sta king van dinsdag niet meer is dan een begin van de acties als de loonwet er door komt. Aansprakelijk De Rotterdamse havenwerkgevers gaan de Vervoersbonden FNV aansprake lijk stellen voor de schade die de Rot terdamse haven van deze actie oploopt Volgens de werkgevers zijn er nu al schepen aan het uitwijken naar andere havens, alleen al op het bericht van ac ties op 4 maart. Ook in de grafische industrie zijn acties in voorbereiding voor komende dins dag. Volgens secretaris P. van Buul van Druk en Papier (de grafische bon den van de FNV) zullen de grafici bij zover nu bekend is de Telegraaf, NRC- Handelsblad, het Financieel Dagblad, de Gooi- en Eemlander, de Verenigde Noordhollandse Dagbladen, de Lim burger en het Deventer Dagblad zich beraden over een 24-uursstaking op dinsdag 4 maart. Ook bij zo'n veertig drukkerijen en pa pier- en golfkartonfabrieken zijn de werknemers bezig met de voorberei ding van dergelijke acties. Journalisten De Nederlandse Vereniging van Journa listen NVJ heeft zijn leden opgeroepen om in het kader van de FNV-acties te gen het loonbeleid van de regering maandag discussies te voeren in de be drijven. Als deze discussies uitmonden in besluiten tot acties, moeten deze ac ties dinsdag worden uitgevoerd in sa menwerking met de andere FNV-bon- den in de bedrijven. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet lijkt bereid te zijn tot enige concessies in het overleg met vakbeweging en werkgevers. Op zijn weke lijkse persconferentie liet premier Van Agt doorschemeren dat over de loonmatiging van anderhalf procent gesproken kan worden. Ook lijkt het kabinet bereid zonodig met een belas tingverlaging de koopkracht van de allerlaag ste inkomens te garanderen. Van Agt deed zijn uitspraken op een uiterst voorzichtige wijze. Hij zei letterlijk dat als de koop krachtdaling van minimaal 1,5 procent niet precies gehaald wordt, dat toch geen ramp hoeft te zijn. „De maatschappelijke ef fecten van een mindere, maar vrijwillige, loonmatiging kunnen opwegen tegen een afgedwongen loonmaatregel". Een belastingverlaging - waar FNV-voorzitter Kok op zinspeel de - wees Van Agt niet van de hand, maar hij vond het bedrag van Koks voorstel (f 1,5 miljard) te hoog. partners", (werkgevers en vakbe weging, red.) zei hij. Hoewel vak bonden en werkgevers nog on-j derhandelen, was Van Agt het er wel over eens dat de onderlinge verschillen groot zijn. Toch zal het kabinet volgens hem pas op 9 maart besluiten of een loonmaat regel direct moet worden door gevoerd, of dat de huidige loon- pauze met een maand wordt ver lengd. Van Agt zei dat de totale omvang van het pakket bezuinigingen vaststaat. Binnen dit pakket zijn nog verschuivingen mogelijk. Voordat het kabinet daarover aanvullende voorstellen wil Olievondst DEN HAAG (ANP) - Ongeveer 160 kilometer ten noordwesten van Den Haag, in blok K 10 van het Nederlandse deel van de Noord zee, heeft de Amerikaanse olie maatschappij Pennzoil deze week olie gevonden. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie van economische za ken gisteren meegedeeld. Volgens de woordvoerder kan in dit stadium van het onderzoek nog niet gezegd worden hoe groot de olievondst is. De oliemaat schappij is daar erg voorzichtig mee, zo zei hij. Het ministerie is deze week door Pennzoil op de hoogte gebracht van de vondst, maar verdere gegevens ontbre ken nog, aldus de woordvoerder. doen, moeten eerst de sociale partners maar aangeven tot wel ke matiging zij bereid zijn, zei de premier. Daarbij noemde hij het een „licht punt" dat FNV-voorzitter Kok klaarblijkelijk niet onder alle omstandigheden vast wil houden aan een volledige prijscompensa tie. Steeds meer zelfmoorden in gevangenis DEN HAAG (GPD) - In vijf jaar tijds is het aantal zelfmoordpo gingen in gevangenissen meer dan verdubbeld. Dit meldt het maandblad voor de reclassering 'Kri'. Het aantal zelfmoorden in politiecellen is volgens het blad moeilijk te achterhalen. In 1978 werden in totaal 263 zelf moordpogingen ondernomen, twee keer zo veel als in 1973. Ze ven hadden een dodelijke afloop. De meeste vonden plaats in de huizen van bewaring (206) en werden ondernomen door het slikken van vreemde voorwer pen, ophanging, voedselweige- ring, zelfverwonding, overmatig medicijnengebruik en pogingen tot verstikking door verbran ding. Veronderstelt wordt dat het toe nemende aantal zelfmoordpo gingen te maken kan hebben met het veranderde justitiebeleid. „Mensen worden tegenwoordig pas preventief in hechtenis ge nomen als het echt niet anders kan. Dat brengt met zich mee, dat het aantal labiele figuren in de justitie-inrichtingen verhou dingsgewijs groter wordt." Niet aan te geven is hoeveel pogingen tot zelfmoord serieus zijn. „Maar belangrijker is dat het aantal noodkreten van gedetineerden die hun situatie niet langer aan kunnen, fors is gegroeid," aldus Kri. Kamervragen over aetie van Amieales in Leiden (Van één onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het Tweede-Kamer lid Van der Spek (PSP) vindt dat het onderzoek naar de Marok kaanse vereniging Amieales moet worden heropend, nu leden van deze vereniging acties voor de bevrijdingsbeweging Polisa- rio met geweld hebben verstoord. Het kamerlid wijst hierbij op de gebeurtenissen die zich op 21 fe bruari in Leiden voordeden. Ma rokkanen, die werden herkend als leden van Amieales, maakten toen met geweld een einde aan een informatie-avond over het Frente Polisario, die in het St. Anthoniusclubhuis werd gehou den. Van der Spek heeft naar aanleiding hiervan schriftelijke vragen ge steld aan de ministers De Ruiter (justitie) en Wiegel (binnenlandse zaken). Hij wil weten wat de mi nisters kunnen doen om te voor komen dat de in de komende we ken op het programma staande acties voor Polisario andermaal het slachtoffer worden van inti midatie en geweld. Het PSP-ka- merlid is van mening dat het in de geschiedenis van Amieales een nieuw feit is dat leden van deze vereniging acties die door Ne derlanders zijn georganiseerd met geweld verstoren. Voorzitter van PvdA vierkant tegenover Kamerfractie DEN HAAG (GPD)-PvdA-voorzit- ter Max van den Berg vindt dat „een ernstige situatie is ontstaan" nu de meerderheid van de Ka merfractie van zijn partij heeft uitgesproken dat de kerncentra les in Borssele en Doodewaard open moeten blijven tijdens de maatschappelijke discussie over (kem)energie. Van den Berg steunt het standpunt van het par tijcongres, de partijraad en een minderheid van 17 fractieleden dat de centrales onmiddellijk moeten worden gesloten. De PvdA-voorzitter schrijft in het jongste nummer van het par tijblad Roos in de Vuist dat het „hoogst onverantwoord" is dat de fractiemecrderheid zonder een in zijn ogen bevredigend antwoord op argumenten uit de partij de centrales wil openhou den. Hij kondigt aan dat hij „geen millimeter zal wijken" van het partijstandpunt. „Als het aan mij ligt zal ondubbelzinnig in het nieuwe verkiezingsprogramma komen te staan dat een kabinet met socialisten geen ruimte laat voor kernenergie en dat de cen trales in Borssele en Doodewaard gesloten zullen moeten wor den". De Tweede Kamer moet volgende week stemmen over de sluiting van de beide centrales, maar de kamermeerderheid is daartegen. De rumoerige zestiger jaren waren gisteren weer even te rug in Amsterdam. De ont ruiming van een kraakpand op de hoek van de Vondel straat en de le Constatijn Huygensstraat leidde tot een massale veldslag in de hoofdstad. Honderden buurtbewoners verzetten zich tegen de ontruiming en wierpen barricades op (foto rechts). Trottoirtegels wa ren de voornaamste wapens van de bevolking (foto links onder). Op de foto rechtson der het pand waar het alle maal om draaide. ROTTERDAM (ANP) - De protes ten tegen de door het college van Rotterdam gepresenteerde loka- ties voor erosschepen nemen toe. De directie van de Euromast over weegt juridische stappen te ne men wanneer de gemeenteraad komende donderdag positief be slist over het collegeplan. Vol gens dat plan moeten drijvende bordelen worden afgemeerd in onder andere de Parkhaven, ge legen aan de 'de voet' van de eu romast. Directeur A. van Raalte van de Eu romast vindt het een 'bescha mende zaak' dat het college hiermee het bestaan van een van de toeristische attracties van Rot terdam ondergraaft. B en W hebben zichzelf volgens Van Raalte in tijdnood gema noeuvreerd, door indertijd te beloven dat Katendrecht op kor te termijn van de overlastgeven de prostitutie zou worden verlost. Toen daarna de PvdA-fractie het eigen college liet vallen door ves tiging van een eroscentrum in het Poortgebouw af de keuren, kwam 'de kat in nood', aldus de Euromastdirecteur. Personeel van het internaat voor schipperskinderen „Rob benoord" heeft gistermiddag een protestbrief overhandigd aan burgemeester Van der Louw van Rotterdam. Het schippersinternaat met 270 kinderen ligt op nog geen 200 me ter van de door het college be dachte lokatie Waalhaven, deze lokatie is door B en W als tijdelij ke oplossing gepresenteerd in afwachting van de uitbreiding van de kaderuimte aan de Wil- helminakade. Als het plan van B en W wordt goedgekeurd, komen gedurende twee jaar enkele eros schepen te liggen in de Waalha ven. Volgens H.M. Appers, groepsleider van „Robbenoord" is deze twee jaar twee jaar te veel Op het internaat zitten meer dan 40 meisjes in de leeftijd van 14 tot 18 jaar er bestaat driekwart van de tachtig personeelsleden uit vrouwen. „Wij zijn bang voor randverschijnselen", aldus Ap pers. De vrouwen draaien ook avond diensten en moeten daarna nog tussen de bezoekers van de eros schepen door naar huis. Volgens Appers zijn er nu al ouders die gezegd hebben hun kinderen niet op dit openbare internaat te plaatsen. Zij laten hun kinderen liever aan de zorgen over van een christelijk internaat zonder eros schepen dan van een openbaar internaat met drijvende bordelen in de buurt. DEN HAAG - De meest opmerke lijke uitspraak van de afgelopen week komt op naam van oud-mi- nister van financiën, dr. Wim Duisenberg. In een tv-gesprek zei deze (nog altijd) PvdA'er en bankdirecteur dat minister An- driessen „één jaar te laat is afge treden". Aan deze verzuchting ligt geen par tij-politieke naijver ten grond slag. Integendeel. Duisenberg is het van harte met de opvattingen van Andriessen eens. Maar hij vindt dat Andriessen consequen ter was geweest als hij had voor komen dat de Miljoenennota '80 werd zoals die is geworden. Die begroting namelijk was strijdig met zowat alle doelstellingen van Bestek '81, het bezuinigings heilsplan van het kabinet Van Agt, waarvan Andriessen de geestelijke vader is. Van bezuini gingen was nauwelijks sprake en het kabinet liet vervolgens toe dat de CDA-Tweede-Kamerfrac- tie het beleid nog zo bijstelde dat zelfs PvdA-leider Den Uyl moest constateren dat het aardig in de richting kwam van wat hij zelf gedaan zou hebben. Mede daardoor, zo redeneert Dui senberg, is het nu bijna onmoge lijk geworden om echt te bezui nigen zonder uiterst pijnlijk te moeten hakken. Het aftreden van Andriessen, hoe terecht mis schien ook, komt te laat en zal nauwelijks effect sorteren. rot zover een voormalig minister van financiën. Dat Andriessen nu toch is afgetreden komt voor een groot deel omdat hij een herha ling vreesde van wat er vorig jaar is gebeurd. Andriessen zelf noemt dat „het schieten van ga ten in het bezuinigingspakket" door zijn partijgenoten in de Tweede Kamer. Hij kreeg onvol doende garanties dat dat nu niet zou gebeuren en stapte op. Wapengekletter Die vrees was zeker niet denkbeel dig, al was het alleen maar omdat het bezuinigingspakket daar door zijn vaagheid (een andere grief van Andriessen) alle gele genheid toe biedt. Juist daarom heeft de WD, die vorige week de zoveelste knieval heeft gemaakt voor het behoud van het kabinet, de afgelopen dagen de strijd om de bezuinigingen met het nodige wapengekletter ingezet. Vice-premier Wiegel haalde in een partijtoespraak ongekend fel uit naar coalitiepartner CDA. Er mocht niet gemorreld worden aan de bezuinigingsplannen, an ders zou de VVD wel eens crisis maken. Tussen dreigen en doen ligt bij de WD per traditie een grote ruimte, maar toch: het CDA is gewaarschuwd. Die waarschuwing lijkt nog effect te hebben ook. en niet alleen om dat premier Van Agt zijn vice- premier niet afviel. Tijdens het debatje over het vertrek van An driessen verdedigde CDA-leider Lubbers nog wel met een enorme omhaal van woorden het récht van de Tweede Kamer om de be zuinigingsplannen bij te stellen, maar dat gebeurde met zoveel „mitsen" en „maars" dat Van Agt opgelucht kon ademhalen. De CDA-fractie zal van haar rechten nauwelijks gebruik maken. De hoofdlijnen van het pakket staan vast, zei Van Agt. niet te gengesproken door Lubbers. En als de sociale partners het op hun manier willen invullen mag dat, zij het binnen de gestelde gren zen. Maar de marges waren zo klein en de vakbeweging had zich al zo ingegraven, dat het overleg in de Stichting van de Arbeid donderdag wel tot niets moest leiden. Het kabinet krijgt zonder twijfel volgende week van de Tweede Kamer de handen vrij om na 10 maart een loonmaatregel voor de rest van het jaar af te kondigen. Een afgedwongen loonmatiging dus, die vrijwel iedereen in 1980 op de minlijn zal zetten. Slag Maar zelfs als het bezuinigingspak- ket ongeschonden door de Ka mer komt zijn de problemen voor het kabinet nog niet voorbij. Wie gel en Van Agt hebben die slag dan gewonnen, maar de werke lijke oorlog zal later dit jaar wor den gevoerd. Een deel van de vage plannen uit het pakket zal namelijk in de ko mende maanden moeten worden ingevuld De eerste renfiieten kunnen ontstaan in juni, bij het opstellen van de Voorjaarsnota '80, de tussentijdse balans van 's Rijks financien. Dan zal blijken of de sceptici gelijk hebben en de drie miljard uit het bezuinigingspakket inderdaad onvoldoende zyn. Van Agt heeft al gesuggereerd dat extra bezui nigingen nodig zijn als het finan cieringstekort. zoals gevreesd, verdu >U)gt EnWicpl noemt in Vrij Nederland van deze week het bezuimgingspakket ronduit een „minimum-pakket". En hetzelfde probleem komt nog eens bij het opstellen v an de Mil joenennota '81. in juli en augus tus, wanneer het kabinet met nog minder geld voorhanden, het beleid voor volgend jaar moet gaan uitstippelen. Vorig jaar kostte hel einden van enkele tientallen miljoenen het kabinet al haast de kop, na de crisis rond de miljarden an Andriessen lukt een volgende snoci-operatie zelfs voor dit kabinet-met zitvlees te i he HANS DE BRUIJN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7