VOLVO'S KIJK OP TOEKOMST VERA: het verhaal van een vrouw die niet kan kiezen "Von Daniken weerlegd" U samengesteld door Koos Post Peugeot 604 diesel turbo Autovisie jaarboek 'd ZATERDAG 1 MAART 1980 EXTRA PAGINA 29 r De wigvorm, de instelbare spoiler en de rechte achterkant zouden voor weinig luchtweerstand Het veertiendaagse blad "Au tovisie" is weer met een jaarboek verschenen. Vorig jaar gebeurde dat voor de eerste maal. Kennelijk is dat zo goed ontvangen dat uit geverij Fonorama tot her haling kon besluiten. Autorijdend Nederland schijnt nooit genoeg van dergelijke boeken te krij gen. Er zijn er al zoveel op de markt en het lijkt wel of er elk jaar bijkomen. Dus nu ook een Jaarboek '80. Met zestig uit Autovisie overgenomen tests. En met honderden pagina's techni sche gegevens van nage noeg alle auto's die er in ons land te koop zijn. Compleet met de nieuwe prijzen zoals die nu gelden. Dan zitten er nog wat algeme ne artikelen in over het nut van benzine sparen en over zuinigheid van auto's. Dat alles voor negentien gulden. KNAC-Handboek Het handige Handboek dat de KNAC elk jaar uitgeeft is alweer voor de 46ste maal verschenen. Bijna negen honderd pagina's informa tie over de allerlei onder werpen die een vakantie ganger in binnen- of bui tenland kunnen interesse- Vergeleken bij vorig jaar zijn er weer enkele nieuwe hoofdstukken bijgekomen. Dat kon gebeuren omdat de opgave van clubhotels en -restaurants (die tot nu toe steeds een plaatsje in het Handboek had gekregen) nu is verwerkt tot een apart boekje. De daarin vermelde prijzen zijn volgens de samenstel lers zo goed mogelijk bijge werkt. Toch adviseren zij dringend de genoemde prij zen slechts te beschouwen als een vrij betrouwbare aanwijzing in welke orde van grootte men moet den ken. Er op blind varen is ge vaarlijk, daarvoor zijn ze te veel en te vaak aan schom melingen onderhevig. Ook Volvo heeft een experi mentele wagen gebouwd. Achter de schermen zijn nage noeg alle autofabrieken bezig met de ontwikkeling van nieuwe modellen. De vrucht van die arbeid wordt meestal als een compleet produkt aan het publiek getoond. Klaar voor de verkoop. De wagen die Volvo met enige nadruk in de publiciteit heeft gebracht is niet voor produk- tie bestemd. De Zweedse fa briek noemt hem een "pro- jectauto". "Hij geeft een beeld van de ontwikkelingslijnen volgens welke Volvo te werk gaat", zegt directeur Frisinger. Met andere woorden: deze wagen met tal van noviteiten aan boord zullen ze zó de klanten niet aanbieden. Hij zou veel te duur worden. Maar niet gehinderd door de vraag naar economische haalbaarheid hebben de Vol- vo-constructeurs eens har dop kunnen denken. Daar door is zo'n proefmodel vaak belangwekkender dan een nieuw produktiemodel. Het is een blik op de toekomst. Veel van wat'nu nog onbetaalbaar lijkt zullen we te zijner tijd toch tegenkomen. In onze tijd ligt bij de ontwik keling van nieuwe auto's de nadruk natuurlijk op bespa ring van energie, vriendelijk heid ten aanzien van het mi lieu en grotere veiligheid. Volvo wil aan die eisen best tegemoetkomen maar niet ten koste van ruimte en com fort. Dat zou de Zweedse fa briek ook moeilijk kunnen doen want mede op die pijlers staat haar klantenbestand. Als dus de wagen terwille van het benzineverbruik wat lich ter en kleiner moet worden dan mag dat in de Zweedse filosofie niet betekenen dat de inzittenden minder ruimte ter beschikking hebben. De binnenafmetingen zullen derhalve nauwelijks kleiner worden. Groot genoeg in elk geval om een bepaald aantal personen met hun bagage comfortabel te huisvesten. Om dan toch wat winst in lengte te kunnen boeken is gekozen voor een rechte achterkant. Volvo zegt dat men zo de luchtweerstand ook laag kan houden: "Het is een bekend feit dat een rechte achterkant ervoor zorgt dat de lucht ge makkelijk langs de carrosse rie stroomt". Een ander detail dat de lucht weerstand kan verminderen is een spoiler die automatisch uitklapt onder de bumper als de snelheid boven de 70 kilo meter per uur komt. Om te voorkomen dat de spoiler het wegdek raakt bij rijden op slechte wegen wordt hij au tomatisch opgeklapt bij snel heden lager dan die 70 kilo meter. Volvo heeft door de jaren heen vastgehouden aan een (starre) achteras met constante spoorbreedte: "Zo'n constan te spoorbreedte is het belang rijkste voor een goede weg- ligging op een glad wegdek" Maar de constructeurs er kennen de nadelen van zo'n starre achteras: minder com fort en meer kabaal. Volvo zegt door een nieuwe op hanging van de achteras deze ongemakken te hebben op gevangen. Bovendien kon men daardoor de benzinetank zeer veilig opbergen, name lijk onder de achterbank goed beschermd door die achteras. Natuurlijk is er gewerkt met licht materiaal om gewicht (en zo ook benzine) uit te spa ren. Motorkap, voorspatbor den en kofferklep zijn bij voorbeeld gemaakt van alu minium en in de achterruit is dunner glas gebruikt. Volvo heeft inmiddels patent aangevraagd voof een zoge naamde "passieve gordel" die automatisch op zijn plaats wordt getrokken als de be stuurder de motor start. En die verdwijnt (zodat hij niet meer in de weg zit) als de deur wordt geopend. Het is een gordel die volgens Volvo ook kan voldoen aan de wettelijke Een boek, geschreven in een tutterige stijl in de vorm van een geforceerd vraag- en ant woordspel tussen ene "dokter Belaiche" en schrijver Jean- Claude Bouvet. Dat is de algemene indruk die het (door Hans van Cuijlen- burg uit het Frans vertaalde) werk "De alternatieve dok ter" op mij achterlaat. De doelgroep van de schrijver is waarschijnlijk het leger inge dutte huisvrouwen dat hard aan emanciperen toe is. Niet alleen dat de uitleggerige antwoorden de lezer een minderwaardigheidscom plex proberen aan te praten, bovendien blijkt hij een Ne derlands woordenboek niet te kunnen ontberen bij het doorworstelen van dit saaie geschrift. Om de zoveel woorden stuit je op een term die je niet gauw zult horen van iemand uit de oude bin- nenstad-drie-hoog-achter. Een dubbel superioriteitsge voel van Belaiche dus. Laat ik hiervan één voorbeeld (dat tevens aangeeft dat er heel wat wetenswaardigs in dit boek staat) noemen. Op Bouvets vraag hoeveel suc ces onze alternatieve won derdokter wel met heeft met verplichtingen die de Ver enigde Staten over enkele ja ren de autofabrikanten in de ze zullen opleggen. De experimentele wagen laat twee motorvarianten zien, beide met turbo. Een geheel elektronisch geregelde ben zinemotor (derhalve een nauwkeurige regeling van de verbranding onder alle rijom- standigheden) of een zesci linder dieselmotor. Volgens de wagenbouwers zorgt de turbo in beide gevallen voor meer prestatie bij minder toe ren en minder gewicht, dus minder verbruik. Natuurlijk heeft de elektronica een bijzonder belangrijke plaats gekregen in deze wa gen. Een computertje regelt de hele elektrische centrale. Dus blijft de binnenverlich- Een attente lezer, M.R.Ouwer- ling uit Katwijk, heeft mij gewezen op enkele onvol maaktheden in mijn verhaal tje na het rijden met de Peu geot 604 diesel turbo. In de eerste plaats heb ik mij in het gewicht van de wagen vergist. Die wegkolos weegt maar liefst 1465 kilo en niet zo'n 1100, zoals ik schreef. Mijn fout. Verder nog wat aanvullende gegevens. een bepaalde geneeswijze bij asthenie (vermoeidheid), antwoordt deze: 'De resultaten zijn spectacu lair, want voor 100 procent positief. Ik heb deze methode toegepast op 35 gevallen van idiopatische asthenie zonder aanwijsbare oorzaak en ik heb niet één keer gefaald: de asthenie verdwijnt in acht dagenl Dat bewijst dat wij in ons microbenkolonies mee dragen in een onvoldoende ting nog 15 seconden branden nadat de deur is gesloten. Dus gaat de elektrische verwar ming van de achterruit na tien minuten automatisch uit. Dus kan de bestuurdersstoel elek trisch worden ingesteld. Met een geheugen voor vier stan den: ieder gezinslid zijn eigen knopje. De wagen heet officiéél "Volvo Concept Car" (VCC). Het is geen prototype. Slechts een inspelen op de naaste toe komst. "Wij waren van me ning dat het waardevol zou zijn om onze technici te laten werken aan een compleet project. Veel zaken - zoals aë rodynamica - zijn nu eenmaal niet louter theoretisch op te lossen. Dat gaat in de praktijk veel gemakkelijker en beter. Vandaar...". De van de 504 in de 604 overge plante dieselmotor (2300 cc) is nu uit de 504 sedan verdwe nen. Wel zit hij nog in de 504 GRD break en familiale. De overige 504 diesels hebben namelijk een 2100 cc motor. In het model 1980 van de 604 diesel turbo is voorts een in- tervalschakelaar gestopt en zit de richtingaanwijzer op de juiste plek. namelijks links van de stuurkolom. Maar ja, onze testwagen dateerde uit 1979... aantal om een echte ziekte te doen ontketenen: een bron chitis, een sinisitus, een vagi nitis, een colitus, maar vol doende om het organisme uit te putten en asthenie te ver oorzaken". Een boek voor een puzzelaar, zou je kunnen zeggen. JOS VAN DER MEER "De alternatieve dokter", door Jean Claude Bouvet. Uiig. Holland bv Baarn. Prijs f24,90. LEIDEN - Talrijke archeologi sche vondsten en vele aanwij zingen in de oudste geschrif ten brachten de Zwitserse amateur-archeoloog Erich von Daniken tot het inzicht dat onze aarde, al duizenden jaren geleden door onbeken de astronauten werd bezocht. Sterker nog. de buitenaardse wezens zouden een deel van de destijds bestaande mens heid hebben vernietigd en wellicht de eerste Homo Sa piens hebben verwekt. De theorie van Von Daniken baarde rond het eind van de jaren zestig veel opzien en bleek niet alleen aan deskun digen maar ook aan het grote publiek uitstekend te verko pen. "Waren de goden kos monauten" en "Terug naar de sterren" werden bestsellers. De academische wereld heeft in het algemeen het standpunt ingenomen dat de theorie van de astronauten uit de grijze oudheid beneden de waar digheid is van serieuze onder zoekers en de kwestie dood gezwegen of als onzin be schouwd. In "Von Daniken weerlegd" (Uitg. Spectrum, prijs 17,50) komt Ronald Story, een beetje laat, voor het eerst met een flinke hoeveelheid kritiek op de proppen. Story's weer legging komt er op neer dat de bestsellers van Von Daniken bol staan van onzorgvuldig heden en dienen te worden verwezen naar de categorie baarlijke nonsens. In het voorwoord worden Von Danikens geschriften geasso cieerd met de vroegere Su perman-strips en worden zijn stellingen gekwalificeerd als een pop-refigie die precies op het niveau ligt van de super man-strip. Het is een duidelijke zaak dat pseudo-wetenschappelijke boeken als van Von Daniken de laatste jaren welig tieren. Dat geldt ook voor het "te gengif' dat Ron Story tracht te verschaffen. In een tijd waarin beweringen die nog fantastischer zijn dan die van Von Daniken aan de orde van de dag zijn moeten beide bijdragen met een be hoorlijk stuk scepsis worden bekeken. De lezer kan zelf wel uitmaken aan welke theorie hij het meeste geloof hecht. JAN RIJSDAM Door één simpele druk op de knop stelt de stoel zich automatisch Vier knoppen, derhalve vier geprogrammeerde standen. Voor Van de schrijfster Laurie Langenbach verscheen nu alweer een paar jaar geleden de roman Geheime Liefde, een wat traag verlopend, maar wel origineel en persoonlijk liefdesverslag. Het diepe graven in de eigen gevoelens ten aanzien van een met opzet vaag en naamloos gehouden geliefde boeide, niet in het minst door de volstrekt anti-feministische in slag. Laurie Langenbach leek een belofte, een talent - volstrekt in tegenstelling tot het oppervlakkige "debuut" van Hester Albach. In 1978 volgde de publicatie van haar briefwisseling met Hee- re Heeresma, Hier mijn hand en daar je wang, waarin haar persoonlijkheid nog nadruk kelijker vorm kreeg; hoogst inventief, speels en intelli gent, met een wederzijdse slagvaardigheid die me het boekje zelfs heeft doen herlezen. Een klein, maar bemoedigend hoogtepunt in de moderne Nederlandse let teren. En dan nu het romannetje (125 bladzijden) Vera (uitg. Bert Bakker, Amsterdam 1980, 17,50). De titel in grote rode letters op de voorpagina ge stampt. VERA. Het verhaal "van een vrouw die maar niet kan kiezen tussen het verlan gen naar vrijheid en de be hoefte aan liefde, tussen de opstand en de overgave." VERA. Is dat geen mooie titel voor een Hollandse filmpro- duktie van, ik noem maar, Pim de La Parra, met in de begeerde hoofdrol, ik neem er maar een, Pleuni Touw? Bij rolletjes voor Jeroen Krabbé (mooie jongen), Adèle Bloe- mendaal (rondborstige vriendin), Leen Jongewaard (haatdragende impressario) en zo wat kermisacteurs. Simpelheid Het scenario is van grote sim pelheid en een gemiddelde chimpansee leert de dialogen binnen het uur uit zijn hoofd. Alles draait om Vera, een voormalige actrice, die haar Grote Talent heeft vergooid voor de Liefde; een tweede hands camera, voor een appel en een ei gehuurd van Lou Lap, kan het karwei makke lijk aan en blijft op de Heldin inzoomen. Wat is er zoal aan de hand? Lusteloos kijkt Vera uit het raam. Dan komt Alex, haar vroegere minnaar om wie zij het toneelvak verlaten heeft, aanbellen. "Eerst zag ze de bovenkant van een hoofd met woelig zwart haar, toen zag ze een paar schouders in een zandkleurig colbert. Hij keek omhoog en toonde haar de schokkende heldere blauwe ogen." (p. 11). Het komt dus weer goed. De le zer vindt dat, in tegenstelling tot de in het boek wel een voorkomende toneelkliek die ongaarne ziet dat Vera ver liefd is, prettig. Blijft het goed gaan? Toch wel. Vera wil zelfs weer op de planken, maar stuit op de ontwijkende praatjes van impressario Ar thur. Komaan, Doorzetten, Vera! "Het leven was ingewikkeld en ondoorzichtig maar één ding was duidelijk: als het er op aan kwam ging het er altijd weer om hoe veel moed je had. Moed! Het woord alleen al!" (p. 47). De affaire met Alex, gaat die ook goed? Ja- hoor, hij doet wel eens lelijk tegen Vera, maar die tobt daar niet langer dan een halve bladzijde over; Alex is, wat de achterflap ook beweert, V-e ra's eigendom die het hele boekje door de lezer doet ho pen dat hij er eindelijk van door gaat. Maar altijd komt hij soms een heel klein beetje verkreukeld (een borreltje te veel? Een sexueel uitspat tinkje?) terug bij zijn eigena- Onduidelijk Wat vriendin Anna aangaat: zij komt vaak om werkelijk vol maakt onduidelijke redenen in het boek voor. Zij vult de bladzijden, meer niet. Een fragment om Anna recht te doen: "Anna sidderde lichtjes van de ingehouden hartstocht terwijl ze wachtte tot het vlees was afgekoeld. Onderzoe kend stak ze steeds haar wijs vinger uit om die, zodra ze een bal had aangeraakt, terug te trekken. En steeds weer likte zij die vinger af, met haar ogen halfgesloten als een kat." (p. 56). Exit Anna wat mij betreft. Pauze. De lichten in de zaal floepen aan. Niemand klapt. De meeste toeschouwers, al len familieleden van schrijf ster en hoofdrolspeelster zijn de theaterbar ingevlucht om het échec niet te hoeven aan schouwen. Met de moed der wanhoop zit ten zeer enkelen de voorstel ling uit. Blijft Vera van Alex houden? Ja. Wordt Vera nog steeds in haar toneelcarrière dwarsgezeten door de bozige impressario? Ook ja. Krijgt Vera uiteindelijk toch een kans? Sorry: Ja!'Een buikige toneelmeneer, Talesman, be zorgt haar die. Blijft Alex aan Vera's zijde? Nog steeds! Welnu - dan de laatste vraag: als Vera weer het theater bin nengedrongen is, bibbert ze dan niet van de zenuwen? Het antwoord? Laat ik u nu niet alles verklappen, ook niet hoe dit stukje kunstnijverheid afloopt. Koop het werkje maar. Of beter nog, wacht tot het is verfilmd, of in een tv-bewerking met Rutger Hauer en Monique v.d.V. op de buis verschijnt. Zelf zou ik de laatstgenoemde mogelijkheid verkiezen. Je hoeft je niet om te kleden, je sigaar niet te doven en je kan er ongestoord bij in slaap vallen. Je zit loge en, in deze tijd van schaarste: het kostje niks. Voor het zo uitgespaar de geld kan je zelfs een goed boek kopen. ROB VOOREN Lauri Langenbach.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 29