Bedreiging ontspannings- politiek was er altijd al" ZATERDAG 1 MAART 1980 Is Willy Brandt gevraagd om als bemiddelaar op te treden in het conflict tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie? „Nee, dat is absoluut niet juist", zegt de SPD-voorzitter als wij in zijn kan toor in het Erich Ollenhauer-Haus, de „barak", zo als de SPD-centrale in Bonn nog altijd wordt ge noemd, zitten. Wel heeft president Carter van de Verenigde Staten hem gezegd dat hij eraan hecht dat iemand als Brandt zijn contacten in dienst van de vastgelopen Oost-West-betrekkingen zou stel len. Met Sowjet-leider Breznjnev, zegt Brandt, heeft hij na de gebeurtenissen in Afghanistan niet meer gesproken. Vaststaat dat Willy Brandt naar Moskou reist als hem dat wordt gevraagd. Het is geen wonder dat de naam van de 66-jarige Brandt weer overal valt. Als een van de architecten van de ontspannings- politiek beschikt hij over uitnemende contacten in het Oosten. Voor deze politiek kreeg hij in 1971 de Nobelprijs voor de vrede. Kan Brandt het inge storte kaartenhuis van de ontspanning weer opbouwen? Hoe taxeert hij de Oost-West-verhoudingen na de Russische inval in Afghanistan? Hans Amesz, onze correspondent in Bonn, vroeg het hem in een exclusief interview. Van onze correspondent in Bonn: Hans Amesz - Meneer Brandt, u bent een van de vaders van de ontspanning spolitiek in Europa. In hoeverre is deze politiek door de gebeurtenissen in Afghanisten be dreigd? Brandt: „Wat men ontspanningspolitiek noemt, wordt sinds jaren voortdurend bedreigd. De ver mindering van de spanning in Europa hangt nu eenmaal in zeer sterke mate af van de vraag hoe de betrekkingen tussen beide wereldmachten zijn. Die betrekkingen zijn, met ups en downs, al jaren nood lijdend". „Het is volstrekt duidelijk dat de gebeurtenissen in Afghanistan een nieuwe belasting voor de interna tionale betrekkingen vormen. Dat is dramatisch tot uiting gekomen door het gemeenschappelijke op treden van 104 lidstaten van de Verenigde Naties, die in januari het Russische optreden in Afghanis tan hebben afgekeurd" „Voor mij is echter beslissend om het niet bij deze vaststel ling te laten of erover te jam meren. Nee, de vraag.moet worden gesteld of het moge lijk is de in Europa bereikte stabiliteit veilig te stellen. Ten eerste is dit in het belang van Europa en op de tweede plaats is niemand ter wereld ermee gediend, dat er ook nog een bijzonder gevaarlijke brandhaard in Europa komt". - Wat moet er in Europa gebeu ren? Hoe moeten de Europea nen, zoals u hebt gezegd, hun eigen belangen beharti gen? „Wat West-Europa betreft, moe ten de Europeanen natuurlijk weten dat veiligheidspolitiek voor hen alleen maar bestaat in samenhang met de Ver enigde Staten. Maar ook dat zij in het bondgenootschap met de Verenigde Staten zelf standige partners zijn, die er in het bijzonder voor moeten waken dat de in Europa be reikte regelingen niet in ver val raken. Die regelingen gaan de Europeanen meer aan, alleen al op geografische gronden, dan de Amerikanen, die ver weg zijn en bovendien een andere verantwoorde lijkheid hebben". Kernpunt Een kernpunt van de ontspan ningspolitiek is de verhou ding tussen beide Duitse sta len, de Bondsrepubliek en de DDR. De laatste tijd zou men de indruk kunnen krijgen dat die verhouding onder invloed van Afghanistan minder be langrijk is geworden. De Bondsregering heeft twee grote projecten met de DDR, de modernisering van de spoorwegen naar West-Ber- lijn en de bouw van een bruinkoolcentrale, geblok keerd. Brandt: „Nee, het is onjuist te stellen dat de verhouding tus sen beide Duitse staten min der belangrijk is geworden. Deze verhouding heeft nooit een eigen leven geleid, maar is altijd beinvloed geweest door datgene wat om beide staten heen gebeurde. Beide Duitse staten maken immers deel uit van verschillende bondgenootschappen. En als de verhouding tussen beide bondgenootschappen, de NAVO en het Warschaupact, slécht is, dan kan de verhou ding tussen de beide Duitse staten ook niet goed zijn" „Niettemin, de verhouding tus sen de beide Duitslanden is op de eerste plaats een zaak die de Duitsers zelf betreft. En beide zijden hebben rege lingen getroffen waardoor meer mensen, gescheiden families, elkaar kunnen be zoeken dan vroeger het geval was. Beide zijden hebben, gebaseerd op regelingen van de vier mogendheden, ervoor gezorgd dat Berlijn niet meer met zulke moeilijkheden wordt geconfronteerd als vroeger en dat de toegang tot Berlijn geregeld en verzekerd is. Wat nu over de nieuwe projecten wordt gezegd, moet niet worden gedramatiseerd. Er is niets definitief afgewe- „Dat is toch normaal. Zeker als het om projecten gaat die fi nancieel behoorlijk in de boeken tot uitdrukking ko men. Het gaat erom dat er ge noeg tijd moet zijn om de za ken grondig te onderzoeken. Van de kant van de Bondsre publiek - ik kan natuurlijk niet voor de regering spreken - is de bereidheid aanwezig om veel van datgene wat in de loop der jaren aan zakelijke samenwerking is bereikt, voort te zetten" De op 18 december 1913 als Herbert Ernst Karl Frahn in Lubeck gebo ren Willy Brand vocht in Noorwegen tegen de na zi's. Na de Tweede We reldoorlog werd hij weer Duits staatsbur ger. Zijn schuilnaam werd zijn echte naam: Willy Brandt. In 1957 wordt hij burgemeester van Berlijn, in 1964 voorzitter van de SPD, in 1966 minister van bui tenlandse zaken en ten slotte in 1967 Bondskan selier. Hij was de eerste Duitse sociaal-democra tische regeringschef sinds bijna veertig jaar. Willy Brandt leidde zijn partij in 1972 naar het grootste verkiezings succes in haar geschie denis. In 1974 ging Brandt met de SPD door het ergste politieke dal. „Speculaties over een diep gaande verandering in de be handeling van beide projec ten zijn achterhaald. Dat heeft ouk de regering duidelijk ge maakt. Er is persoonlijk (tele fonisch) contact geweest tus sen de eerste ministers van beide Duitse staten. De sa menwerking gaat door" Verkeerde paard - Het Westen heeft middelen be schikbaar voor steun aan on der meer Pakistan en Turkije. Nu zijn er nogal wat mensen die geloven dat men niet op het verkeerde paard moet wedden en... Brandt: „Ja, maar er moet, ge loof ik, een groot verschil tus sen Turkije en Pakistan wor den gemaakt en dat doet de Bondsregering ook. Turkije is een grensland tussen Europa en het voorste deel van Azie. Turkije is lid van de NAVO en geassocieerd met de Europe se Gemeenschap. Dat is een andere uitgangspositie. Bij het Internationale Monetaire Fonds en veel westelijke re geringen denkt men erover na hoe via grotere inspanningen de Turken kunnen worden geholpen om hun kolossale - economische moeilijkheden de baas te worden. De hele opbrengst van de Turkse ex port gaat op aan de olie die Turkije moet importeren. De bondsregering heeft zich be reid verklaard om die hulp te Zelf trad hij af als bondskanselier. De spion Günter Guillaume was de aanleiding. Als kanselier werd hij op gevolgd door zijn par tijgenoot Helmut Schmidt. Maar Willy Brandt bleef voorzitter van de groot ste regeringspartij Op het laatste partijcon gres in december in Ber lijn werd hij met over grote meerderheid voor twee jaar herkozen. coördineren. Daarom was on ze minister van financiën ook in Turkije. Overigens deed hij, om begrijpelijke redenen, op weg daarheen, eerst Athe- „De hulp aan Turkije beschouw ik als gerechtvaardigd, onaf hankelijk van de vraag of er nu een crisis in Afghanistan is of niet. Voor mij is de vraag belangrijk of het lukt deze hulp van buitenaf te verbin den met de wenselijkheid van binnenlandse politieke stabi liteit. In Turkije bestaat al ja ren een polarisatie tussen twee grote politieke partijen. Met behulp van twee extreme nationalistische groeperin gen is Demirel weer aan de macht gekomen". „Ik kan mij heel goed de wen sen van uit Turkse militaire kringen voorstellen, die zeg gen dat nu de tijd is gekomen voor een andere vorm van binnenlandse politieke con stellatie. Een politiek die op een bredere basis berust. Dat is hun interne aangelegen heid. Grotere binnenlandse stabiliteit echter zou het makkelijker maken om eco nomische en financiële hulp te geven. Dat is het ene punt". „Het tweede is het geval-Pakis- tan. Mij is niet bekend dat de Bondsrepubliek bereid is om hier een beslissende rol te spelen. Of er verwachtingen bestaan en of men ook ten Pakistan aan een of ander internationaal eco nomisch programma mee wil helpen, zal aangetoond moe ten worden. Ik ben er zeker van dat men dan in Bonn de samennang tussen hulppro gramma's voor Pakistan en de politiek tegenover India heel precies voor ogen zal hebben" - Maar geldt dat ook voor de Amerikanen? Als men bij voorbeeld denkt aan een foto van Carters veiligheidsadvi seur Brzezirtski met een ge weer in zijn handen in Pakis tan. Brandt: "Ja, ik ben niet ver antwoordelijk voor de veilig heidsadviseur van de presi dent van de VS en ik weet ook niets van de door u genoemde foto-scène. Voor het Westen in zijn geheel blijft dit een belangrijk punt en in elk geval zal de Bondsrepubliek nauwkeurig op de grote rol van India letten. Die rol geldt voor de verdere ontwikkeling in het Midden-Oosten, maar overigens ook voor de ver dere ontwikkeling met be trekking tot Afghanis tan". „Het probleem is, zoals we we ten, niet helemaal nieuw. Al een tiental jaren geleden wer den wij, toen ook in samen hang met een gewapende strijd, geconfronteerd met moeilijkheden tussen beide staten van het Indiase sub continent". „Maar om op uw vraag terug te komen. Voor zover ik het hier kan overzien, is het niet de bedoeling van de Bondsre publiek zich meer aan Pakis tan te binden. Turkije is een ander geval. Zoals alles wat betrekking heeft op de Euro pese Gemeenschap en haar periferie door ons anders beoordeeld moet worden dan meedoen aan acties in andere delen van de wereld". - U hebt ongeveer een jaar gele den in een gesprek met de buitenlandse persvereniging gezegd dat een verdere bewa pening het gevaar met zich meebrengt dat de mensheid zich letterlijk tot de dood be wapent. Is dat proces nu al begonnen? „Het gevaar is groter geworden, dat is duidelijk. We moeten echter oppassen want, zoals zo vaak, verkeren we in een tijdperk van tegenspraak. Als ik het goed zie, doen beide wereldmachten op het ogenblik alles om elkaar te la ten zien dat zij zich met be trekking tot strategische wa pens, dus de intercontinen tale vernietigingsmachine, dusdanig gedragen alsof SALT-2 al is ondertekend. Dat lijkt mij een kenmerk van de huidige situatie. Op andere gebieden van de wereldbe wapening worden de schroe ven aangedraaid. De pessi mistische prognose heeft nog een extra bevestiging gekre gen, dat is waar". - Welke rol kunnen de kleinere landen spelen om de ont spanning voort te zetten? Brandt „In een fase v tussen de heel groten niet goed gaat, verdwijnen de ver schillen tussen middelgrote en kleinere staten tamelijk snel. Die zien dat hun invloed op het wereldgebeuren wordt begrensd. Als het aan de an dere kant echter lukt om bin nen het atlantisch bondge nootschap de Europese be- langenpositie te omschrijven - niet controversieel, maar aanvullend - dan spelen niet alleen de middelgrote landen in de Gemeenschap een rol; alle partners hebben immers even veel rechten". „Ten aanzien van de situatie in de hele wereld zouden de niet-gebonden handen nog wel eens een nieuwe rol kun nen gaan spelen. Als het ons in de voor ons liggende tijd zal lukken een status voor Af ghanistan te vindon, die door beide wereldmachten niet als bedreiging wordt opgevat, dan kan dat alleen als een on gebonden Afghanistan vooral door de niet-gebonden lan den in de regio, waarin Af ghanisten ligt, wordt gega- - U klinkt somber. Brandt: „Met betrekking tot dit punt is dat niet zo juist. Op een vorige vraag heb ik ge zegd dat ik niet uitsluit (Tat de mensheid een groot ongeluk overkomt. Maar dat verandert niets aan de taxatie dat ik het mogelijk acht voor het Mid den-Oosten in het algemeen en Afghanistan in het bijzon der een niet-gebonden status te bereiken. Dat is ook de zin van datgene wat de ministers van buitenlandse zaken van de Europese Gemeenschap kort geleden in Rome hebben besloten". - Mijnheer Brandt, nu iets over de binnenlandse politiek. De kandidaat-kanselier van de oppositie. Franz Josef Strauss, presenteert zich de laatste weken als zogenaam de "realistische ontspan ningspoliticus". Hij is zelfs van mening dat hij door de Afghanistan-crisis aan for maat heeft gewonnen, dat hij sterker is geworden. Brandt: „Dat is niet mijn in druk. Strauss is geen dom mens. Hij heeft ingezien dat juist tegen de achtergrond yan een internationale crisis iemand die zou zeggen dat hij geen ontspanning wil, weinig kans maakt bij de Duitse kie zers. Dus zegt Strauss dat hij ook ontspanning wQ. Hij wil alleen een betere ontspan ning. Maar tot nu toe heeft hij niet kunnen aantonen hoe het beter kan". „Dat verwijt ik hem ook niet, want hij zegt alleen dat hij een betere ontspanning wil, urn- dat het hem moeilijk valt te erkennen dat er iets is bereikt. Nee, zyn positie is er niet be ter op geworden. Als er van daag in de Bondsrepubliek zou worden gekozen, dan krijgt Strauss minder stem men dan zijn voorganger Kohl in 1976'

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 27