Nieuwe Auto? Grimmig dreigement bezetters ambassade Surinaamse junta trekt de teugels strakker aan Pakt Suriname zijn kans? YN-commissie mag gegijzelden ambassade zien Mets cp een fiets die veilig fietst. Betrekkelijk rustige verkiezingen Rhodesië GEEN ZELFBESTUUR VOOR ANDALUSIE ISBOVAG VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 (Door onze militaire medewerker generaal-majoor M. H. von Meij- enfeldt) DEN HAAG - Suriname heeft voor een korte tijd behoefte aan een dictator om orde op zaken te stellen. Dat hoorde ik onlangs iemand zeggen die de ontwikke lingen in dat land nauwlettend volgt. De militaire staatsgreep van afgelopen maandag 25 fe bruari heeft mijns inziens de weg vrijgemaakt om in deze behoefte te voorzien. Zal iemand van de geboden gelegenheid gebruik maken? Hoe is het mogelijk dat enkele jon ge sergeanten met zoveel succes een greep hebben gedaan naar de macht? Wie zich deze vraag stelt, moet bedenken dat de positie van de onderofficier in de „mini- krijgsmacht" van Suriname te vergelijken is met die van de ko lonel in het Nederlandse leger. Hij werkt direct onder het hoog ste politiek-militair niveau en draagt mede door het beperkte aantal officieren en het ruime ta kenpakket van de krijgsmacht, een grote verantwoordelijkheid. Het zijn dan ook met name de on- derofficieren die veel invloed hebben op de „troep". Wat heeft de sergeanten ertoe ge bracht om naar de macht te grij pen? Ik ga voorbij aan de bin nenlandse politieke factoren die op de achtergrond van de om wenteling een rol speelden en beperk mij tot de militaire. En in de eerste plaats denk ik dan aan de onvrede onder het personeel over onder andere: de betere sa lariëring van de militairen die in het verleden onder de Neder landse vlag dienden; de bevorde ring van bepaalde onderofficie ren tot officier en over de wijze waarop personeelsproblemen werden aangepakt. Een tweede factor was ongetwijfeld de onzekerheid onder het perso neel over de toekomst van de or ganisatie. Er waren geruchten over plannen om de krijgsmacht onder te brengen in een para-mi litaire organisatie. Maar er werd ook gesproken over de mogelijk heid om de krijgsmacht in te schakelen bij de verdere ontwik keling van het land. Op het bu reau van de betrokken minister lag wel een studie over deze problematiek, maar de inhoud ervan werd niet prijsgegeven en beslissingen bleven uit. Een deel van de onvrede binnen de Surinaamse krijgsmacht hield mijns inziens direct verband met de beperkte omvang van de or ganisatie (rond 1000 man). Im mers in een kleine, zelfstandige militaire eenheid zijn beleid en uitvoering moeilijk te scheiden en is de kans groot dat iedereen zich overal mee bemoeit. Dat er in Suriname moeilijkheden zouden ontstaan over het vraag stuk van de vakbondsrechten voor onderofficieren, was te ver wachten. Zeker de commandant van de krijgsmacht stond met be trekking tot dit beleidsonderdeel voor grote problemen. Gelet op de omvang van zijn commando moet hij zichzelf in staat hebben geacht om de belangen van al zyn personeelsleden op een adequate wijze te behartigen. De behoefte aan een overlegstruc tuur (een militaire vakbond) naast de militaire organisatie, die ondergeschikten de mogelijk heid bood van direct contact over militaire vraagstukken met de politieke leiding, zal hij hebben ervaren als een teken van wan trouwen in zijn beleid en een aan tasting van zijn gezag. Een conflict tussen de militaire lei ding en de onderofficieren over dit vraagstuk was dus een reële mogelijkheid. Het werd ten slotte een signaal voor de omwente ling. De internationale politieke beteke nis van de staatsgreep lijkt mij, zeker op korte termijn, uiterst beperkt. De militaire krachtsver houdingen in de regio zijn onver anderd gebleven. De strategische waarde van Suriname is gering: het land is betrekkelijk arm; moeilijk toegankelijk en ligt vrij geisoleerd aan de noordkust van Zuid-Amerika. Zijn de sergeanten van vandaag de dictators van morgen? Dat de onderofficieren die nu de natio nale militaire raad vormen straks weer hun oude plaats in de gele deren van de Surinaamse krijgs macht zullen innemen, lijkt mij onwaarschijnlijk. Maar even on waarschijnlijk is het dat zij in staat zijn om op een verantwoor de wijze leiding te geven aan de Surinaamse samenleving. Een groot probleem is dan ook om een voor alle partijen aanvaardbare weg uit de nu ontstane situatie te vinden. Suriname gaat roerige tijden tegemoet als de nationale militaire raad besluit om de touwtjes in handen te houden. Dan worden in de toekomst de zaken ten slotte met de bajonet in de hand geregeld. BOGOTA - Schietpartijen tussen politie en bezetters waren ook gisteren aan de orde van de dagHier wordt een gewonde toeschouwer in veiligheid gebracht. 1 Na vrijlating 13 gegijzelden in Bogota (Van onze redactie buitenland) Gisteren werd over en weer nog Tussen de Colombiaanse regering (Van onze redactie buitenland) PARAMARIBO, DEN HAAG - De militaire junta in Suri name, die sinds maandag het land in zijn greep heeft, wil op korte termijn het leger duchtig uitbreiden. moeiteloos officierstaken aan kunnen", aldus Van Rey, die de staatsgreep van maandag „een greep naar de macht door de Su rinaamse jeugd" noemde. De militairen hebben overigens ontkend dat de nog steeds gel dende avondklok zal worden ver soepeld. Van 1900 uur tot 0600 uur dient iedere Surinamer bin nenshuis te blijven. Ook de scholen zullen langer dicht blij ven dan eerder was bekendge maakt: pas maandag zal er weer les worden gegeven. BOGOTA, PANAMA - De zwaargewapende bezet ters van de Dominicaanse ambassade in de Colom biaanse hoofdstad Bogota hebben gisteravond drie gewonde gegijzelden en tien vrouwen vrijgelaten. Eén van de gewonden was de Paraguyaanse ambas sadeur; de dertig bezetters hebben ongeveer 65 men sen in handen, onder wie naar schatting 16 ambas sadeurs. Bij de spectaculaire actie in Bogota, waar woensdag in sporttenue ge klede radicale studenten een abrupt einde maakten aan een cocktailparty ter gelegenheid van de Dominicaanse nationale feestdag en onder meer de Ame rikaanse ambassadeur en de pau selijke nuntius gijzelden, werd één bezetter gedood en raakten vier veiligheidsagenten gewond. Naast vrijlating van 311 politieke gevangenen eisen de (ruim der tig) bezetters 100 miljoen gulden losgeld. Ook zou de Colombiaan se regering een manifest van de bezetters, die zich de 19-aprilbe weging noemen, in de belang rijkste buitenlandse kranten moeten laten publiceren. Een bemiddelingsaanbod van het Colombiaanse Rode Kruis heb ben zij afgewezen. druk geschoten tussen bezetters en de politiemacht die de omge ving rond de ambassade herme tisch heeft afgegrendeld. Een van de bezetters vertelde telefonisch aan journalisten dat sluipschut ters van de politie schieten op al les wat zich achter de ramen van het gebouw beweegt. De bezet ters dreigen hun gegijzelden één voor één te executeren wanneer de regering niet toegeeft aan hun eisen. Totnogtoe is daar van rege ringszijde nog geen enkel com mentaar op gegeven. De leider van de bezetters, die zich „commandant nummer 1" noemt, zei dat alle (25) vrouwelij ke gegijzelden worden vrijgela ten, wanneer de regering serieuze onderhandelingen begint. Vol gens hem weigert de Colom biaanse regering voedsel naar het ambassadegebouw te brengen om door uithongering een einde aan de actie te maken. Later meldde het Colombiaanse Rode Kruis dat voedselpakketten en medicijnen naar de ambassade werden gebracht. Rapport Amnesty International heeft in middels verklaard te werken aan. een rapport over schending van de mensenrechten in Colombia. De actie van de studenten wordt afgekeurd, en Amnesty heeft hen opgeroepen de eis vrijlating van politieke gevangenen te laten vallen omdat die naar het oordeel van AI niet met geweld kan en mag worden afgedwongen. en de bezetters zou worden be middeld door de vroegere minis ter van buitenlandse zaken Ra- faël Vasquez, thans leider van het Comité Verdediging Mensen rechten in Colombia, en oppo sant van het regime-Turbay. Na dat eerst vanuit regeringskringen was verklaard dat de bemidde lingspoging van Vasquez was mislukt, werd deze officiële ver klaring later ingetrokken en ge steld dat Vasquez nog steeds be middelde. Over de inhoud van zijn voorstellen werd echter niets meegedeeld. Terwijl in de Colombiaanse hoofd stad een grimmige spanning heerste, kwam uit Panama het bericht dat linkse studenten de ambassade van El Salvador had den bezet. Zij eisten de vrijlating van politieke gevangenen in dat land, maar noemden hun'actie „een vreedzame solidariteits verklaring" met twee linkse or ganisaties in El Salvador. Na twee uur bezetting verlieten zij het ambassadegebouw en lieten de zes gegijzelden vrij. Per één maart worden vrijwilligers opgeroepen zich aan te melden als beroepsmilitair. Het is één van de maatregelen waarmee de Na tionale Militaire Raad zijn machtspositie verder wil ver sterken. De militairen verwachten van Ne derland blijkbaar deskundige militaire adviezen en bijstand. Gisteren spraken zij in hun hoofdkwartier, de Membre Boe- koekazerne in Paramaribo, over hun voornemens met de militaire attaché van de Nederlandse am bassade in Paramaribo, kolonel Valk. Woordvoerders van de mi nisteries van buitenlandse zaken en defensie in Den Haag konden gisteravond niets meedelen over dit gesprek. Aanvankelijk wilden de militairen ook censuur op de berichtgeving over de situatie in Suriname in stellen. Zowel het Surinaamse Nieuws Agentschap (SNA), met het particuliere persbureau In- forma spreekbuis van de militai ren, als onze speciale verslagge ver in Paramaribo, Henk Dam, lieten echter weten dat van cen suur geen sprake zal zijn. Suri naamse journalisten hebben gis teren een bezoek mogen brengen aan gevangengenomen ministers en hoge officieren, opgesloten in een van de barakken van de Membre Boekoekazerne. opge sloten. Een van de sergeants Van rey, riep de Surinamers in Nederland op zo snel mogelijk naar Suriname terug te keren: „We hebben hen hard nodig voor de opbouw van ons land". Over het Surinaamse leger zei hij, dat er op het ogenblik geen rangen of standen bestaan. „Iedereen moet vechten voor zijn positie; de Surinaamse soldaten hebben bewezen dat ze Burgerraad ADVERTENTIE Autonieuws, verder jn dit blad. Plus: Nieuws over de unieke waarborg op onderhoudskostea (Van onze speciale verslaggever Fred Sanders) SALISBURY - Terwijl, te laat voor de maïsoogst hevige regenbuien bezig zijn grote delen van Rhode sië te herscheppen in grote mod derpoelen, verlopen de verkie zingen die zullen moeten leiden tot de onafhankelijkheid van het land Zimbabwe betrekkelijk voorspoedig. Gistermiddag om drie uur hadden, volgens officiële cijfers, ruim twee miljoen zwarte kiezers hun stem uitgebracht, ruim twee der de van het geschatte aantal kies gerechtigden. Gistermiddag slo ten de stembussen; de uitslag wordt dinsdag verwacht. Enige opwinding ontstond bij een aantal stembureaus en vooral in het nu ruim 600 man sterke korps buitenlandse journalisten, over verhalen als zou de vloeistof waarmee kiezers hun handen moeten bevochtigen, (herken baar onder speciaal licht), om twee maal stemmen te voorko men, afwasbaar met Coca Cola zqn. De Britse oppertoezichthouder bij de verkiezingen, sir John Boyn- ton, beloofde dat vandaag in de loop van de dag in het openbaar proeven zullen worden genomen om de onafwasbaarheid van het spul, dat blauw oplicht onder de speciale lampen, opnieuw te on derzoeken. „Zelf heb ik een week of wat geleden mijn handen erin gehouden", vermeldde sir John, „en je kunt het onder die lampen nog steeds zien". „Een aantal lieden is bezig zich in te dekken tegen een mogelijke ne derlaag, door onregelmatigheden bij de verkiezingen te suggere ren", zo vermoedde sir John Boynton. Intussen gingen er gis teren geruchten over een moge lijke vertraging bij de telling van de stemmen, omdat het moeilijk zou worden de stembussen bij elkaar te brengen, gezien de modderige wegen en de gezwol len rivieren. De politieke onzekerheid is intus sen natuurlijk zeer groot. Bis schop Muzorewa, de premier van de - onwettige - regering die na de verkiezingen van vorig jaar april werd samengesteld, heeft niet nagelaten profijt te trekken uit de plotselinge reis van Robert Mugabe, leider van het marxisti sche ZANU-Patriottisch Front, naar Mozambique en Tanzania. „Hij is instructies bij zjjn bazen halen zo luidde ongeveer de reactie van de conservatieve bis schop, op wie de meeste blanke Rhodesiërs nog steeds hun hoop hebben gevestigd. Mr. Bruma, voormalig minister van economische zaken in de nu ver dreven regering-Arron en ver trouwensman van de militairen, moet, zo deelde de sergeanten- junta mee, binnen 48 uur een Burgerraad hebben gevormd. Maar aangenomen wordt dat de ze burgerraad niet eerder dan midden volgende week zal zijn geformeerd. Bruma zelf zal er de leiding van krijgen, maar de bur gerraad blijft ondergeschikt aan de NMR en krijgt een adviseren de taak. Bruma en zijn collega-advocaat Leefiang hebben gisteren onder meer gesprekken gevoerd met president Fcrrier, die ongehin derd door het militaire gezag in zijn paleis zetelt. Ook spraken zij met een aantal ambassadeurs. Tot nog toe heeft geen enkel land het nieuwe regime erkend. De Militaire Raad lijkt zijn positie al zo te hebben verstevigd dat de politionele taken kunnen worden overgedragen aan het politie corps zelf. Zoals gemeld schoten de militairen bij hun staatsgreep met een patrouilleboot het hoofdbureau van politie in puin en ontmantelden het politie-ap- paraat. Gisteren werd aangekon digd dat de leiding van het poli tiecorps zal worden overgedra gen aan een drietal officieren, onder leiding van commmissaris Koole. Dit drietal blijft pchter verantwoording schuldig aan de junta. Inmiddels heeft de (linkse) Loson, Landelijke Organisatie van Suri namers in Nederland, zijn aan vankelijke steun voor de militai ren ingetrokken. In een verkla- 'ring wordt de coup nu van een „fascistoide karakter" genoemd en „gericht tegen de belangen van het Surinaamse volk". Aan leiding voor deze standpuntwij ziging was het gesprek dat kolo nel Valk gistermorgen in Para maribo met de militairen voerde. De Loson protesteert met klem tegen iedere Nederlandse mede werking aan versterking van het Surinaamse leger, aldus Loson- woordvoerder Blom. Leden wan de VN-commissie verlaten een gebouwtjedat werd beschreven als een martelkamer van de Savak in de Evin-gevange- nism Teheran.Zij bezochten de martelkamer na ren bedoek aan een van de paleizen van de sjah. NEW YORK/TEHERAN (UPI/Reuter/DPA) - De commissie van de Verenigde Naties die op het ogenblik in Iran een onderzoek instelt naar de grieven van de regering in Teheran over het ver dreven bewind van de sjah, heeft van de militante moslims die de Amerikaanse ambassade bezet houden, toestemming gekregen de 50 Amerikaanse gegijzelden daar te bezoeken, aldus deelde gisteren het Iraan e persbureau I'ais mee In het bericht, dat werd omgeroepen voor radio Teheran, stond niet wanneer het bezoek zou plaatshebben. Woensdag nog hadden de bezetters het denkbeeld van een derge lijk bezoek afgewezen. President Abolhassan Bani Sadr zal do vijf commissieleden op hun bezoek aan de ambassade vergezellen, aldus Pars. Toezegging Eén van de leden van de VN-commissie heeft gisteren in Teheran de toezegging gedaan dat de commissie de volkerengemeen schap zal vertellen "in welk een onvoorstelbare omvang" de rechten van de mens zijn geschonden onder het vorige regime. Het Algerijnse lid van de commissie, Mohammed Bedjnoui, gaf deze verzekering in een geëmotioneerde rede tot ongeveer 1.500 Iraniers die als gevolg van de ongeregeldheden welke aan het vertrek van de sjah voorafgingen, invalide zijn geworden. "De geweldige kracht van de onderdrukking heeft hier meer dan 25 jaar geheerst", aldus de Algerijnse afgevaardigde die tegenover zijn gehoor de deelneming van de commissie betuigde. "U hebt een buitengewoon wonder tot stand gebracht door met de mach tige kracht van uw geest en uw internationale solidariteit deze onderdrukking te onttronen", aldus Bedjaoui. De invaliden riepen leuzen als "geel ons de sjah terug, wij willen hem terechtstellen" en "weg met Carter, weg met de sjah". De commissieleden waren duidelijk geschokt door de ellende waarmee zij werden geconfronteerd. De commissie bestaat tijdelijk uit vier in plaats van vijf leden, aangezien de Venezolaan Adres Aquilar Mawdsley, voor privé- zaken Iran heeft verlaten. Gisteren bezochten de resterende commissieleden ook het voormalige Neyavaran-paleis van de sjah en de Evin-gevangenis waar de beruchte geheime politie Savak zou hebben huisgehouden. Voorts sprak de commissie met Hassan Habibi, de woordvoerder van de regerende revolu tionaire raad. SEVILLA (AFP) - Het zelfbestuur van Andalusie gaat niet door, zo heeft men in Scvilla vernomen Al is de uitslag nog niet compleet, vast staat al wel dat de 280.000 kiezers in de provincie Almeria in meerderheid tegen de autono- mievoorstellen hebben gestemd (feitelijk was 44 pet voor), terwijl tevoren was afgesproken dat in elk van de acht provincies waar uit Andalusie bestaat, een uitslag boven 50 pet nodig waa, wilde het autonomieplan het halen. In An dalusie waren 4,3 miljoen men sen stemgerechtigd. In vergelijking met de volksraad plegingen in Catalonie en Bas kenland enkele maanden gele den diende in Andalusie meer dan 50 pet van de ingeschreven kiezers het autonomievoorstel te steunen, terwijl in de andere twee delen van het Iberische konink rijk slechts gerekend werd met de kiezers die hun stem uitbrach ten. Overigens verkeerden de pleitbe zorgers van een zekere zelfbe schikking voor het zuidwesten van Spunje bepaald niet in een mineurstemming. Zij konden wijzen op een grotere opkomst dan het geval was in Catalonie en Baskenland. Aan de Andalusièrs was gevraagd "ju" te zeggen tegen een bewind van "volledige en gehele auto nomie". Dat uit zou moeten lopen op het installeren van een wetge vende vergadering en een auto nome regering, terwijl Madrid voorstander i:. van een minder veelomvattend en geleidelijker ingevoerd zelfbestuur. ADVERTENTIE Straks staat het voorjaar weer voordedeur.Endenkenwijaanhet nieuwe fietsseizoen Denk dan ook aan uw veiligheid en zorg dat uw fiets in orde is. Neem het zekere voor het onzekere en ga voor een inspectie beurt naar de BOVAG-f letsenman. U kunt hem herkennen aan het BOVAG-embleem. B0VAG afd tweewielerbedriiven waarborg voor betrouwbaarheid.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9