Trein niet opgemerkt: vier doden Nieuwe Auto? GEEN STRAF VOOR TOORENAAR Ei-piloot van Transavia na vrijlating opnieuw gepakt Oorlogsmisdadiger (63) in Arnhem gearresteerd Nederlandse adel sterft uit CDA WIL HARDERE MAATREGELEN TEGEN ZUID-AFRIKA Treslong 1 en 2 maart antiekbeurs hillegom V. cl. Stee vrijwel zeker naar Financiën Jongens breken graven open op begraafplaats VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 AMSTERDAM (GPD) - Minister Wiegel van binnenlandse zaken zal geen disciplinaire straf eisen tegen de Amsterdamse politie commissaris Toorenaar. Wiegel heeft dat gisteren schriftelijk meegedeeld aan burgemeester Polak. In zijn brief stelt de minis ter dat dè heer Toorenaar ver moedelijk nogal vrije opvattin gen aankleven in zijn ambtelijk handelen, alsmede feiten waarbij hem naar het zich laat aanzien mogelijke nonchalance kan wor den verweten. Maar daar staat volgens de minister een goede staat van dienst tegenover en een moeilijk werkterrein van de commissaris. Volgens Wiegel hebben de vele publikaties over het corruptie onderzoek bij de Amsterdamse politie persoonlijke schade aan de commissaris berokkend. Daar komt de onvrijwillige overplaat sing van de recherche naar het districtsbureau Lijnbaansgracht bij. Uit het onderzoek blijkt niet dat commissaris Toorenaar strafbare feiten heeft ge pleegd. Commissaris Toorenaar, die door burgemeester Polak op de hoogte is gebracht van het ministeriele besluit heeft opgelucht gerea geerd: „Ik ben blij dat Wiegel zo snel heeft gereageerd. Nu is het tenminste officieel dat ik me niet aan corruptie heb schuldig ge maakt. Opgelucht, ja, maar ik wist twee jaar geleden ook al dat het zo zou aflopen. Intussen is de ze tijd niet de leukste periode uit mijn leven geweest. Ik weet niet wat er nu gaat gebeuren. Die overplaatsing naar de Lijnbaans gracht is geen promotie geweest. Dat is duidelijk. Maar over reha bilitatie heb ik nog niet nage dacht. Voorlopig blijf ik nog een paar weken thuis. Daarna zien we wel verder". Burgemeester Polak is het eens met de conclusie van minister Wiegel. Hij vindt het wel jammer dat, nu de minister niet de weg van de disciplinaire straf heeft gekozen, er ook niet exact is vast te stellen waar zaken mis zijn ge lopen. Hij hoopt dat, nu het on derzoek is afgesloten, binnen de politie gewerkt kan worden aan het herstel van de gezonde ver- houdingen. Commissaris Toorenaar SCHIPHOL (ANP) - De 32-jari- ge ex-gezagvoerder van Transavia Ruud van der Z. is gistermiddag direct na zijn vrijlating uit de Bijlmerbajes in Amsterdam opnieuw gear resteerd. Hij wordt nu ver dacht van betrokkenheid bij Heroïnesmokkel en bij dief stal van een bedrag van 127.000 gulden van Transavia. Van der Z. werd begin dit jaar in een dorpje in Noord-Holland door de Amsterdamse politie gearresteerd. Hij zou samen met twee andere vliegers van Transavia hebben getracht het Heineken-concern geld af te persen. De rijkspolitie dienst lucht vaart, die Van der Z. gister middag heeft gearresteerd, hield de gezagvoerder al lan gere tijd in het oog. De rijks politie dienst luchtvaart be schikte al over informatie over de mogelijke betrok kenheid van Van der Z. bij de smokkel van heroïne. De in formaties waren volgens de woordvoerder van de rijks politie echter van dien aard dat zij geen basis konden vormen voor aanhouding. Tijdens de periode dat Van der Z. in verzekerde bewaring zat, zijn nadere gegevens over deze heroïnesmokkel naar voren gekomen. Tevens ver denkt de rijkspolitie dienst luchtvaart Van der Z. ervan voor een bedrag van 127.000 gulden aan geld, Nederlandse en buitenlandse valuta, van Transavia te hebben ont vreemd. Volgens de rijkspoli tie dienst luchtvaart zijn bij deze delicten niet de twee Transavia-vliegers betrokken met wie Van der Z. heeft ge tracht Heineken af te persen. Voor het drietal heeft Transa via inmiddels ontslag aange vraagd. UTRECHT (GPD) - Vier spoorwegwerkers kwamen giste ren om het leven toen zij werden aangereden een locomotief die onverwachts aan kwam rijden op het spoor waar zij aan het werk waren. Geen van hen had de locomo tief horen of zien naderen. De vier baanwerkers werkten aan de spoorbaan in de omgeving van de Baanhoekbrug over de Bene- den-Merwede bij Sliedrecht. Een vijfde man, een veiligheidsman van de Nederlandse Spoorwegen die overeenkomstig de voor schriften aan hen was toege voegd om te waarschuwen voor naderende treinen, werd zwaar gewond. De vier dQdelijk gewon de slachtoffers waren in dienst van een particulier aannemings bedrijf. De ploeg van vier man plus de vei ligheidsman waren aan het werk in een bocht van het enkelsporige baanvak, toen daar een korte goederentrein naderde, bestaan de uit een diesel-locomotief met een goederenwagon. De mannen hanteerden een kraagschroefma chine, een apparaat dat nogal la waai maakt, zodat zij de trein niet konden horen. De Sliedrechtse politie en de NS onderzoeken nog wat de oorzaak geweest kan zijn dat niet alleen de baanwerkers de naderende lo comotief niet of te laat hebben gezien, maar dat ook de veilig heidsman niet tijdig alarm heeft geslagen. De bij het ongeluk be trokken veiligheidsman kon nog niet worden gehoord. Van NS-kant was hangende het onderzoek nog geen toelichting te krijgen op de gang van zaken. Vast staat dat de goederentrein, op weg van Gorkum naar Dor drecht, vroeger was dan hij vol gens de dienstregeling had moe ten zijn. De veiligheidsmensen, die bij werkzaamheden aan de rails worden toegevoegd aan perso neel van aannemers of aan perso neel van de spoorwegen zelf, hebben uitdrukkelijk alleen tot taak te waken voor de veiligheid. Zij mogen niet zelf meewerken. Bij nadering van een trein moe ten zij de werkers aan de baan waarschuwen met doordringen de toetersignalen of met andere middelen. Dat het in de praktijk voorkomt dat veiligheidsmensen toch insprin gen bij werkzaamheden is een jaar geleden gebleken, toen bij werk aan de spoorbaan een vei ligheidsfunctionaris op verzoek van een onderhoudsman een handje toestak om een vastgelo pen kraagschroefmachine weer aan de gapg te krijgen. Twee mannen kwamen toen om het le ven omdat een naderende trein niet werd opgemerkt en op de groep inreed. ADVERTENTIE de vindplaats van vele interessante objecten zaterdag van 14.00-22.00 uur zondag van 11.00-18.00 uur DORDRECHT - Ambulancepersoneel op de spoorlijn Dordrecht-Gorkum bezig met het afvoeren van de stoffe lijke resten van de vier baanwerkers die door een locomotief werden aangereden. ARNHEM (GPD) - De Arn hemse politie heeft op ver doek van de hoofdofficier van justitie in Amsterdam, jhr. mr. L. de Beaufort, gis termiddag rond half twee de 63-jarige Duitse oor logsmisdadiger Joachim K. in zijn woonhuis in Arnhem gearresteerd. kort voor het einde van de oorlog Nederland is uitgevlucht en zich in Duitsland heeft gevestigd. Twaalf jaar geleden keerde hij naar Nederland terug en vestigde zich onopvallend als burger in Arnhem. Jhr. mr. De Beaufort, speciaal be last met het opsporen van oor logsmisdadigers, verklaarde gis teravond tijdens een persconfe rentie op het Arnhemse hoofdbu reau van politie dat bij het proces in 1949 een fout in de tenaamstel ling van K. is gemaakt. Eveneens ontbrak in het vonnis de geboor tedatum. Reden voor de hoofdof ficier om te veronderstellen dat K. opnieuw terecht zal moeten staan voor het Groningse ge rechtshof. Hij vermoedt dat K. gerechtelijke stappen tegen ten uitvoerlegging van het vonnis zal ondernemen. Een en ander houdt in dat de zaak opnieuw voor de rechter wordt gebracht, hetgeen een compleet nieuw onderzoek vergt. dertig jaar na het moment van croordeling voor een delict als dat van K. is de zaak verjaard", aldus De Beaufort. DEN HAAG (GPD) - Landbouw minister mr. Fons van der Stee (KVP) wordt vrywel zeker de nieuwe minister van financiën, als opvolger van de vorige week afgetreden mr. Frans Andriessen. Minister president Van Agt en de KVP- en CDA-top zouden CDA- Tweede-Kamerfractie, een be slissing hebben genomen. Die wordt vandaag in Den Haag be kendgemaakt. Voor de opvolging van Van der Stee op het ministerie van land bouw en visserij wordt de naam genoemd van de voorzitter van het Landbouwschap, de KVP'er Joris Schouten. Ook circuleert nog de naam van de landbouw- specialist van de CDA-Tweede- Kamerftacti e, ir. Gerrit Braks. Schouten is momenteel voorzitter van de Katholieke Nederlandse Boeren en Tuindersbond (KNBTB) en fungeert als zodanig als voorzitter van het Landbouw schap. Deze functie rouleert om de twee jaar tussen de voorzitters van de verschillende boerenbon den. Ook was Schouten hoofdre dacteur van het KNBTB-blad De Land bode. Als nieuwe staatssecretaris van fl- nmciin ZOU door de CHU (de par tij van de eveneens afgetreden staatssecretaris mr. A. Noote- boom) zijn aangezocht de Zeister hoofdinspecteur van belastingen mr. T. Rademaker. Gisteravond was hiervan overigens nog geen bevestiging te krijgen. De top van het CDA heeft de afge lopen dagen grote druk uitgeoe fend op minister Van der Stee om de kandidatuur voor financiën toch te aanvaarden. Ook zijn col lega's in het kabinet geven aan hem de voorkeur, omdat hij goed in de financiële problemen is in gewerkt (h(j was ooit staatssecre taris van financiën) en bovendien een ruime politieke en pei leme& taire ervaring heeft. Van der Stee heeft tot gisteren de boot afgehouden omdat hij graag volgend jaar landbouwcommis saris van de Europese Gemeen schap wil worden. Maar de CDA- leiding heeft hem duidelijk te vei taan gegeven dat hij de kan- (lidatuui voor financien niet uit persoonlijke carrière-motieven mag weigeren. Voor een benoeming als Europees commissaris moet Van der Stee volgend jaar door het kabinet worden voorgedragen en boven dien heeft hij de toestemming van het CDA nodig. Er is hem ge suggereerd dat hij de post in Brussel wel kan vergeten als h(j nu gaat dwarsliggen. DEN HAAG (ANP) - De CDA-frac- tie in de Tweede Kamer heeft gis teren hardere maatregelen be pleit om te voorkomen dat Zuid- Afrika een kernmacht opbouwt. "Die middelen zijn nodig om Zuid-Afrika van een anders on ontkoombare zelfvernietiging te weerhouden", zei de christen-' democraat Joep de Boer tijdens de interpellatie die PPR-woord- voerder Waltmans over dit on derwerp had aangevraagd. De Boer twijfelt er overigens aan of Zuid-Afrika nog van een kern macht kan worden afgehouden zolang het land is opgenomen in het westerse financieel-economi- sche circuit. Het land kan zich alles aanschaffen en dus is het dweilen met de kraan open, vond De Boer. Waltmans vroeg de regering in een motie om doeltreffende maatre gelen tegen het weglekken van Nederlandse kennis en er in in ternationaal verband naar te streven dat Zuid-Afrika geen kernmogendheid wordt. Minister Van der Klaauw van bui tenlandse zaken vertelde de ka mer niet over gegevens te be schikken waaruit blijkt dat Zuid- Afrika al over kernwapens be schikt. In een resolutie van de al gemene vergadering der Ver enigde Naties is secretaris-gene raal Waldheim gevraagd in de komende vergadering een nieuw rapport over deze kwestie uit te brengen. Daarop is de aandacht van de regering nu geconcen treerd. Dat Nederland, via Uren- co, betrokken zou zijn bij de op bouw van een Zuidafrikaans kernpotentieel noemde de minis ter van buitenlandse zaken een vreemde redenering. Dat er ex port is wil nog niet zeggen dat Nederland bij de Zuidafrikaanse kernmachtaspiraties is betrok ken. De interpellatie werd voor onbe paalde tijd geschorst. Waltmans vond dat Van der Klaauw zich op onvoldoende wijze had voorbe reid en bijvoorbeeld niet de be schikking had over gegevens die hij op eenvoudige wijze uit Lon den had kunnen laten komen. Menten 13 mei voor rechter DEN HAAG (ANP) - De bijzondere strafkamer van de rechtbank in Rotterdam heeft gisteren het ver zoek tot schorsing van de vervol ging van Pieter Menten afgewe zen. Het openbaar ministerie zal binnen enkele dagen dagvaar ding uitbrengen. Het is de be doeling dat Menten op 13 AMSTELVEEN - Tijdens een vergadering van de Ziekenfondsraad, gisteren in Amstelveen, werd druk gedemonstreerd tegen de plannen om een eigen risico in te voeren in de gezondheidszorgOverigens stemden de voor de Rotterdamse rechtbank door de actie nogal verraste leden van de Ziekenfondsraad (zittend op dc staat. Aldus heeft een woord- voorgrond) in met de adviezen voor invoering van eigen bijdragen voor voerder van het ministerie van plastische chirurgie, fysiotherapie en kraamzorg na bevalling in het zie- justitie gisteren laten weten. kenhuis. K. werd in 1949 door het bijzondere gerechtshof in Leeuwarden (strafkamer Groningen) bij ver stek tot twaalf jaar gevangenis straf veroordeeld wegens dood slag op een jonge Groninger op 7 juli 1942 in het Groningse plaatsje Aduard. K. was daar als soldaat bij de Duitse Wehrmacht gele gerd en heeft na een woorden wisseling in een plaatselijk café een jonge Groninger met een pi stoolschot om het leven ge bracht. K. heeft zijn straf nooit ondergaan. Het vermoeden bestaat dat hij onderzoek dat uiteindelijk tot de arrestatie van K. heeft geleid, heeft twee maanden in beslag ge nomen. K. stond op de buitenge wone opsporingslijst van oor logsmisdadigers, waarop 316 namen staan vermeld. Omdat K. tot de weinigen behoort die wegens het plegen van een le vensdelict op de lijst werd ge plaatst, achtte De Beaufort een onderzoek noodzakelijk. Bij zijn naspeuringen in Nederland en West-Duitsland kwam hij tot de ontdekking dat K's naam in het vonnis verkeerd was gespeld. Door te combineren kwam de hoofdofficier achter K's verblijf plaats in Arnhem. Daar blijkt bij twaalf jaar lang on der eigen naam het leven van een doorsnee burger te hebben ge leid. K. is met een Nederlandse vrouw getrouwd en heeft twee kinderen. Volgens De Beaufort is K's echtgenote nimmer van het oorlogsverleden van haar man op de hoogte geweest. De arrestatie van K. komt ruim een jaar voor het tijdstip van verja ring. K. werd in 1949 veroordeeld, hetgeen betekent dat zijn dossier volgend jaar door justitie defini tief zou zijn gesloten. „Tweeën- in het raamkozijn van zyn slaap kamer stond. Ook R. had een menselijke schedel in zijn bezit. Nader onderzoek heeft uitgewezen dat de jeugdige grafschenners in de afgelopen weken tevens tien tallen inbraken hebben gepleegd. Ook hebben ze verscheidene au- todiefstallen en enkele andere kleine vergrijpen bekend. Lange winter remde in 1979 woningbouw DEN HAAG (GPD) - De algemene verwachting van verminderde inkomensgroei is een van de oor zaken geweest voor het ach terblijven van de woningbouw in 1979. Daarnaast speelden mee de lange winter en de hoge rente stand. Dat schrijft staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) aan de Tweede Kamer. De lange winter heeft over een jaar gezien tot een achterstand van 10 procent geleid, dat is 11.000 wo ningen. De achterstand was bij de bouw van kantoren en fabrieken eerder ingelopen dan bij dc wo ningbouw. AMERSFOORT (GPD) - Twee Amersfoortse jongens van 17 en 15 jaar hebben tegenover de poli tie bekend zich in het afgelopen weekeinde te hebben schuldig gemaakt aan het openen van een vijftal graven op de oude Joodse begraafplaats in Amersfoort. Als motief werd opgegeven dat de jongens het „wel interessant" vonden om een echte mensen schedel in hun kamer te hebben. Het duo heeft tevens bekend in do afgelopen maanden een aantal diefstallen te hebben gepleegd met een totale buit van circa 7000 gulden. De joodse gemeenschap van Amersfoort is bijzonder bedroefd over het gebeurde op de sinds ongeveer een eeuw niet meer ge bruikte begraafplaats. Zij heeft inmiddels laten weten dat de te ruggevonden menselijke resten binnenkort ritueel begraven zul len worden. De grafschennis werd door de Amersfoortse recherche ontdekt nadat de 17-jarige A. E. K. werd aangehouden wegens diefstal van een auto van de gemeente- reiniging. Samen met zijn vriend, de 15-jarige M. T. R. had K. hier mee enige tijd geleden een aan rijding veroorzaakt. Toen men met deze zaak bezig was kreeg de politie een tip dat K. sinds kort een schedel in zijn bezit had, die ADVERTENTIE DEN HAAG (GPD) - Het CDA wil van de regering opheldering over de „achterliggende motieven" van een besluit uit 1953 over het verheffen van Nederlandse bur gers in de adeldom. Het gevolg van dat besluit is, volgens het CDA, dat de Nederlandse adel langzaam uitsterft. Het derde kabinet-Drees (PvdA- KVP-ARP) besloot in dat jaar om alleen nog maar leden van het koninklijk huis in de adelstand te verheffen. Dat besluit is alleen in 1966 toegepast op Claus von Amsberg. Het CDA wy st erop dat in België en Groot-Brittannie het verheffen tot adeldom wordt ge zien als een onderscheiding voor aan de samenleving verleende diensten. De PvdA staat volledig achter het thans gevoerde beleid op dit gebied en wil dat ook in de grondwet vastleggen. De PvdA ergert zich er echter aan dat nog steeds mensen door er kenning tot de adelstand kunnen gaan behoren, omdat zij kunnen aantonen dat zij uit een adellijk geslacht van voor 1795 stammen (de periode van de Republiek der Verenigde Nederlanden). De PvdA meent dan ook - anders dan het CDA - dat de kring van adellijken zich nog steeds uit breidt. De PvdA herinnert eraan dat geen van degenen die thans tot de adel behoren, dit ten deel valt op grond van persoonlijke De PvdA ^vindt dit^ merkwaardig^ verdiensten. Sinds 1953 zouden maar liefst acht personen en hun familie op die manier bij de Nederlandse adel zijn gekomeh, terwijl enkele verzoeken nog lopen. Een verdere uitbreiding van de adel vindt, volgens de PvdA, nog steeds plaats doordat buitenlan ders van adellijke afkomst tot Nederlanders worden genatura- lieerd en vervolgens inlijving bij de Nederlandse adel vragen. omdat Nederlanders zelf niet meer voor toevoeging in aanmer king komen. De partij vraagt van de regering een verklaring voor het feit dat personen uit Rusland, waar de adel in 1917 is afgeschaft, na naturalisatie tot Nederlander hier nog steeds in de adel kunnen worden ingelijfd. Autonieuws, verder in dit blad. Plus: Nieuws over de unieke waarborg op onderhoudskosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7