bii Originele beroepen-demonstratie in Hoogmade Lisse Fioretti-college in Toch actie Gemeenten protesteren tegen nieuwe woonnormen van Brokx Felle brand vernielt werkplaats "Nu één auto per 2,5 seconde leg rijksweg aan rond Alphen Energiebesparing: zwembad van Koudekerk schuift seizoen op VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 LEIDEN/REGIO WOUBRUGGE/ALPHEN AAN DEN RIJN - Een korte, maar fel woedende brand heeft gister middag de werkplaats van ca ravan- en botcnopslagbcdrijf G. Rijnsburger aan de Middelweg nabij Woubrugge volledig in as gelegd. Van de omliggende gebouwen liep alli en het WOOBhoiS wat WhMHl op, doordat de ruiten aan de ach- ter/i ute door dfl hitte sprongen. Het vuur werd ontdekt door de familie Rijnsburger zelf, die op dat moment aan het middag maal zat. Omstreeks tien voor twee rukte de brandweer uit. Hoewel de brand nog net binnen de gemeentegrens van Alphen plaatsvond, is het bluswerk on der leiding van commandant J. de Feij volledig verricht door de Wouhrugse brandweer. Deze kreeg het vuur vrij snel onder controle; omstreeks kwart over tw ee viel het sein "brand mees ter". Dankzij het snelle bluswerk van de brandweer, die het bluswater uit dr enkele honderden meters verderop gelegen Heijmanswe- tering moest pompen, werden de omliggende gehouwen ge spaard. Het verlies van het woonhuis, de opslagschuur of de stal, waar het vee in gereedheid was gebracht voor evacuatie, zou voor aanzienlijk meer scha de hebben gezorgd dan alleen het Wlilt .im de betrekkelijk kleine, houten werkplaats. De schude bedraagt nu naar schat ting 50.000 tot 75.000 gulden. Rijnsburger is verzekerd. Eisen Nu het gesprek tussen de leer lingen en de directie voor een grote groep geen resultaat hoeft opgelevprd, blijven de actievoerders achter de ge- Stelde eisen staan. Tot die ei sen behoren een zekere mate van vrijheid in het volgen van de lessen, het aanwezig zijn op de studiedag (vandaag) en inspraak bij de samenstelling van de lessen. Het gesprek dat gistermorgen plaatsvond was uiteindelijk een gevolg van het uitlekken van de geplande stakingsac tie. De directie probeerde de leerlingen tijdens die bijeen komst alsnog tot andere ge dachten te brengen. Twee van de leerlingen die bij het ge sprek aanwezig waren, zagen daarna inderdaad van verdere acties af. Zij zagen in de toe zegging van een te houden 'leerlingen-studie-dag', waar door de leerlingen over de problemen wordt gesproken, voldoende garantie. De actievoerders vinden echter dat niet voldoende is gerea geerd op de gestelde eisen. "Er is naar aanleiding van on ze eisen geen enkele toezeg ging gedaan. Wij weten dan ook niet welke waarde wij aan de studiedag moeten hech ten", omschreef één van de leerlingen. De protesterende leerlingen zien veel meer in een studiedag waar zowel le raren, directie als leerlingen met elkaar over het onderwijs praten. Rector Janson zei teleurgesteld te zijn na het toch doorgaan van de actie gistermiddag. "Ik dacht dat het gesprek een oplossing bood. Het komt bij mij nu over als een opgeklop te zaak". Volgens de rector van het Fioretti-college wordt binnen de school ge werkt met een systeem dat vooralle leerlingen geldt. Een systeem dat niet "door enkele eindexamen-kandidaten zo maar even op zijn kop kun worden gezet". Gesprek tussen leerlingen en directie loopt op niets uit Actie op het Fioretti-college te Lisse. De leerlingen vragen om meer vrijheden en meer verantwoordelijkheid. Druppelsgewijs bevolkten de eindexamen-kandidaten na de ingelaste vergadering, het schoolplein, voorzien van spandoeken en pamfletten om hun grieven duidelijk kenbaar te maken. De pro testactie, die tussen de beide pauzes plaatsvond, duurde ongeveer twee uur. De voornaamste klacht van de leerlingen is dat zij zich niet als volwaardig voelen be handeld. "We willen als zelf standigen worden geaccep teerd", aldus de actievoer ders. Directe aanleiding voor het protest vormde de schorsing van Shane Klei korst, een van de eindexa men-kandidaten. Naar het oordeel van de directie spij belde hij te veel. De protesterende leerlingen van het Fioretti menen dat hij als voorbeeld voor de rest is gesteld. Rector Janson van het Fioretti stelt daarentegen dat dit bepaald niet het geval is. "Shane overschreed ge woon de norm van het spij belen. Maar wy hebben nooit bedoeld om hem als voor beeld te stellen. Als schri kreactie denken de leerlingen nu dat ook zij direct worden geschorst als zij een keer wegblijven. Dat is natuurlijk niet het geval", aldus Janson. LISSE - Een meerder heid van de eindexa men-kandidaten van het Lissese Fioretti- college is gistermid dag alsnog in staking gegaan. Het gesprek dat gisterochtend laat tussen de directie en een afvaardiging van de leerlingen plaats vond was slechts voor een deel van de leer lingen reden om van verdere acties af te zien. ALPHEN AAN DEN RIJNDEN HAAG - "Er is onrust in Alphen aan den Rijn". Met die woorden begon Alphens burgemeester M. Paats gistermiddag op het Haagse Binnenhof zijn toespraak tot de voorzitter van de verkeerscommis- sie van de Tweede Kamer, J. van der Doef. Aan hem overhandigde Alphens eerste burger een petitie met het dringende verzoek het "Alphense" gedeelte van de autoweg Leiden-Alphen (rijksweg 11) zo snel mo gelijk aan te leggen. Paats vertelde de voorzitter van de verkeerscommissie dat de huidige rijksweg 11 langs vele honderden hui zen voert. Met als gevolg dat die bewoners al vele jaren hebben te lijden van een nauwelijks aflatende verkeersstroom vlak langs hun huis- en slaapka mers. Tellingen hebben uitgewezen dat er elke 24 uur zo'n 16.000 auto's over deze doorgaande weg rijden. "Dat betekent in spitsuren één auto per 2'te secon de", rekende burgemeester Paats de voorzitter van de verkeerscommissie voor. "Dat is een ononder broken stroom van geluid. Van veel geluid. De maximale grenswaarde is 65 decibel. Op nagenoeg alle punten van de weg wordt die waarde overschre den. zeer ver soms. tot 77 decibel". Veel van het doorgaande verkeer (18%) is vrachtver keer. Dat betekent trilling, hield Alphens burge meester het Tweede Kamerlid Van der Doet voor. Paats riep daarbij in herinnering hoe de Alphense fietsenmaker P. van Dam (die op één van de drukste punten langs de route woont) zijn onroerend-goed- belastingaanslag terugstuurde met de woorden: "Ik heb geen onroerend goed. Mijn woning is "voortdu rend roerend". De burgemeester wees er verder op dat in het voorjaar tienduizenden toeristen zich via rijksweg 11 tussen de Alphense woningen een weg naar strand en bloe men banen. En weer terug. "Dat moet worden ver holpen. De plannen voor een nieuwe autoweg zijn al zo oud. Er wordt al zo lang gehoopt. Het gaat om rijksweg 11. Sprekend namens het gemeentebestuur zeg ik vandaag heel nadrukkelyk: rijksweg 11 ten minste rond Alphen aan den Rijn. Wij vragen u met klem: Wees hier als wegenbouwer welzijnswerker", aldus Paats. De burgemeester werd bij zijn tocht naar Den Haag vergezeld door vertegenwoordigers van de actieco- mité's "Van Haven- tot Hefbrug" en "Prins Hendrik- straat/Hazeveld", alsmede de fractievoorzitters van CDA, PvdA, D'66 en een WD-raadslid. Ook de Al phense wethouder J. W. Haanstra was van de partij. Confessioneel tegen zondagse 4 mei-viering WADDINXVEEN - D. Uitbeüerse (SGP, Hervormde Kiesvereni ging en GPV), heeft (als fractie voorzitter van dre gemengde groepering in de Waddinxveense •gemeenteraad) gezegd het te be treuren, dat op zondag 4 mei e^n herdenkingsbijeenkomst wordt gehouden. Die herdenkingsbij eenkomst wordt gehouden bij het monument van de gevalle-\ nen. "We hebben alle waardering voor de mensen die in de Tweede We reldoorlog zijn gevallen,,maar de zondagsheiliging stellen we bo ven de herdenking. We dienen de opdracht van God onze schepper in ere te houden", aldus Uitbeij- erse, die echter geen medestan ders vond in de Waddinxveense gemeenteraad. "Ambtenaar moet promotie verdienen" NOORDWIJKERHOUT Ambtenaren krijgen niet au tomatisch een hogere rang. Zij moeten eerst aantonen dat ze die hogere rang ver dienen. tal van 14.000 bereikt en mag een nieuwe rang, die van re ferendaris, invoeren. De wet gaat ervan uit dat door de groei een zwaarder beslag wordt gelegd op het ambte narenkorps. Het gemeentebestuur heeft de - chefs van de verschillende afdelingen wel in een hogere rang ingeschaald, maar de lagere ambtenaren niet. Daarover bestaat ontevre denheid bij de ambtenaren, want zij menen dat dat au tomatisch moet gebeuren. Dat vinden B en W van de ge- Reden voor het PvdA-raads- fneente Noordwijkcrhout. Iid R- K"'jper daarover vra- De bollenstreekgemeentc gen te stellen aan het college heeft vorig jaar een inwoner- van R cn W. Welhaast adembenemende interesse van zowel jongens als meisjes voor de technische vakken tijdens de beroepsmanifestatie. HOOGMADE - Hoe maak je kinderen het beste duidelijk wa'. een beroep is? In Hoogmade, in de rooms-ka- tholicke Ter Doesschool vonden ze op die vraag een origineel antwoord. Laat ouders hun dagelijkse bezig heden maar eens komen de monstreren in school. De ouders hapten gretig toe en zo was er de afgelopen dagen in de school van alles te be leven. De bakker liet kinde ren koekjes bakken in een oven, maar er was ook een vader die kinderen liet wer ken met de fototoestellen, waarmee hij aan de kost komt. Een computerdeskun dige sleepte voor twee ton aan materialen aan om de jeugd iets over zijn zo Inge wikkeld schijnende beroep uit de doeken te doen. De kinderen, die hun keuze hadden moeten bepalen op drie onderwerpen, konden verder terecht in een bouw- vakboek: om er te ontwerpen of te slopen: ze zagen een pe dicure, een scharenslijper, dierenverzorger, goudsmid, brandweerman, wegen wacht, politieman, kraan machinist, electricien en een bloemist bezig. De jeugd werd zóveel mogelijk uitgenodigd om mee te doen, ook bij gewoon huishoude lijk werk, wunt ook dut ont brak niet in de staalkaart van beroepen. Met deze aan- sprckelijkc manifestatie be sloot men in de Ter Does- school het vak wereldorien- tutie (aardrijkskunde, ge schiedenis, verkeer, biolo gie) tot volle tevredenheid van alle betrokkenen. DEN HAAG (GPD) - De Vereniging van Nederlandse Ge meenten heeft staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) vandaag per brief verzocht de onlangs aangebrachte wij zigingen in de normen voor het verstrekken van woon vergunningen ongedaan te maken. Volgens de VNG weet een groot aantal gemeenten geen raad met deze nieuwe/egels, die als gevolg van de daardoor opgelopen ver tragingen bij het toekennen van woonvergunningen de woning nood nog zouden hebben verer gerd. Wat de gemeenten het meest dwars zit, is de hun door Brokx opge legde verplichting een woonver gunning af te geven aan een eige naar-bewoner van een huis wan neet hij dit koopt van iemand die buiten de betreffende gemeente is gaan werken. Voorts hebben de gemeenten grote moeite met Brokxs nieuwe be paling dat niet langer van uit het buitenland terugkerende Ne derlanders, zoals militairen, of gescheiden mensen een econo mische binding kan worden geeist. Wanneer een gemeente dit toch wil, moet hiervoor toe stemming worden gevraagd aan de staatssecretaris. Volgens de VNG is dat een zaak voor de ge meenteraden. Door het aanbrengen van deze wij zigingen heeft de staatssecretaris de gemeenten geplaatst voor ex tra moeilijkheden bij het toch al niet eenvoudige verdelen van de beschikbare woonruimte. De vele woningzoekenden moeten aan onderdak worden geholpen, maar door deze wijzigingen val len steeds meer betaalbare wo ningen buiten het bereik van de gemeenten, aldus de VNG in haar brief. Bovendien doorkruist de staatsse cretaris het overleg over een mo del-woonruimteverordening, schrijft de VNG. Hiermee zouden alle gemeenten de beschikking krijgen over uniforme richtlijnen voor een plaatselijk woonruim- tebeleid. Volgens de VNG dient 'er orde te worden geschapen in de chaos van voorschriften, waardoor niemand meer weet waaraan gemeenten zich dienen te houden bij het afgeven van woonvergunningen. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - De kans zit erin dat het Prins Willem Alexander bad in Koudekerk twee weken later open gaat en ook later dan tot nu toe- gebruikelijk de poorten weer sluit. Om de stookkosten van het verwarmde buitenbad wat terug te dringen lijkt zo'n verschuiving van het zwemseizoen een aan te raden ingreep, omdat het in april (het zwembad gaat volgens het nog geldende rooster half april open) vaak kouder is dan in sep tember en in die maand is het bad al weer dicht. De gemeente heeft, naast deze eventuele verschuiving, nog enkele andere energiebesparingsplanncn. Eén daarvan is het aanbrengen van een "afdekfolie" 's nachts over het water om afkoeling ervan tegen te gaan. Het aanbrengen van een klokthermostaat kan eveneens tot besparing van brandstof leiden. Als het een beetje meezit, zullen de kosten van de energiebe sparende maatregelen gedekt of misschien zelfs overtroffen kunnen worden door de bezuiniging op stookkosten. Intussen verkeren de plannen nog maar in een pril stadium. Een eerste gedachtenwisseling over de mo gelijkheden zal pas volgende week maandag plaats vinden in de commissie voor welzijnszaken, waarin verschillende gemeenteraadsleden zitting hebben. Eventueel overleg met de scholen (vanwege hot schoolzwemmen) en met de zwemvereniging vindt pas daarna plaats, terwijl de gemeenteraad uitende- lijk een beslissing zal mooter rem en. Binnen de gemeente buigt men zich ook over maatre gelen die kunnen leiden tot een groter aantal bezoe kers van het bad, dat de gemeente in het afgelopen jaar een verliespost van zo n 75.000 gulden oplever de. Een teruglopend aantal bezoekers dreigt die ver liezen in de toekomst nog groter te maken. Meer mogelijkheden voor sport en spel in en buiten het bad kunnen wellicht die dalende tendens ten goede doen keren. Het gemeentebestuur, dat zich als eerste over de mogelijkheden buigt, heeft aangekondigd één en ander in een nota te zullen samenbundelen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 23