"De school is 11111 tweede huis LZ in slotfase kansloos in derby bij RCL: "de beuk erin Noordwijk: zon Annelies Jasper (8) vandaag écht jarig VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor 'Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt, tel 071-144941. toestel 215. Schrijven mag natuurlek ook. Werkster vindt ze eigenlijk maar een naar woord. „Schoonmaakster vind ik heel wat beter klinken", zegt mevrouw J. Neute boom uit de Leidse Van 's Gravenzande- straat. Precies dertig jaar houdt ze de Prinses Juliana-kleu- tersehool aan de Stad houderslaan (voorheen Herenstraat) schoon. En ze doet dat met zoveel plezier en plichtsbesef dat als ze vrijdagmiddag niet klaar komt, ze dan op haar vrije zaterdag het karwei afmaakt. „Waarom ik dat doe? Nou ge woon. Het moet schoon we zen natuurlijk en als ik daar vrijdagmiddag niet mee klaar kom. dan ga ik zaterdag effies terug. Ik heb de sleutel, dus ik kan er altijd in", zegt ze. Zesenvijftigjarige mevrouw Neuteboom behoort tot het slag schoonmaaksters dat fluitend de vloer zwabbert en zingend de ramen zeemt. Het type dat pas tevreden is wan neer alles blinkt en er van de vloer kan worden gegeten. De lila hoofddoek ontbreekt er nog maar aan. „Ik weet het niet maar ik geloof dat ik er niet meer buiten zou kunnen. Nee. Je bent er ook zo op ingesteld. Tegen vieren Actie voor poldergroen Waar vroeger de bloeiende paardebloemen en madeliefjes het boe renland zo'n romantisch sausje gaven, daar liggen nu met wit plastic en oude autobanden afgedekte kuilhopen. En waar de hoer met melkenstijd voorheen dat schattige melk- krukje neerzette, daar sleept-ie nou de moderne machine met zuignappen naartoe. Waarmee wederom een vleugje romantiek, dat het polderlandschap voor velen zo aantrekkelijk maakte, verloren ging. Gelijk met de modernisering van het agrarisch bedrijf is er helaas veel groen verdwenen, stelt de provincie Zuid-Holland. Om dat te herstellen heeft zij in samenwerking met verscheidene organi saties een erfbeplantingsactie op touw gezet. Onder het motto 'Erf in het groenDoen" wordt boeren die hun erf groener willen maken de komende twee jaar door middel van subsidies de helpende hand toegestoken Een geste die volgens de eerste reacties bijzonder in de smaak is gevallen bij de Zuidhollandse agrariërs. De actie wordt onder steund door een kleine reizende tentoonstelling, die gedurende de komende twee jaar menige Zuidhollandse gemeente te be zichtigen zal zün. heb ik m'n eigen huis aan kant en stap ik op de bus naar de school, naar m'n drie lo kaaltjes." „Dat is voor mij zo vanzelfspre kend. Tja. ik weet niet hoe ik dat moet zeggen. De school beschouw ik feitelijk als m'n tweede huis." Uw tweede huis? „Ja. In die dertig jaar heb ik er ook zoveel meegemaakt. Ge loof maar dat ik wat heb afge- piekerd, toen er destijds even sprake van was, dat het oude schooltje aan de Herenstraat helemaal zou worden opge doekt." „Ik heb ook zo drommels veel schik in m'n werk. De ene dag doe je de vloer goed. de ande re dag zeem je de ramen, weet je wel. Het is maar net wat er een goede beurt moet heb ben." „Stofzuigen moet echter elke dag gebeuren. Maar zwabbe ren en zo en de gangen, ach, die doe je om de andere dag. Die twee uurtjes vliegen an ders om hoor. En als ik dan thuis kom. hoef ik alleen maar het gas aan te zetten. Want ik zorg uiteraard dat de groente is gewassen en de aardappels geschild." Wat je noemt voor de knikkers werken, doet mevrouw Neu- teboom niet, maar ze kan de duiten best wel gebruiken. „Het is natuurlijk lekker meegenomen", zegt ze. „Alles is per slot even duur tegen woordig. En op m'n rug groeien, doet het geld niet. Dus met die paar centen weet ik heus wel raad." De afgelopen drie Jaren heeft AumIIm Jasper ntet écht haar verjaardag kunnen vie ren, maar vandaag kan ze dut wel. Acht is ze geworden en dat terwijl ze pus twee dugen geleden is geboren. Twee schrikkeldagen wel te ver staan. Is dat nou niet verve lend om op 29 februari jarig te zijn? Annelies schudt van nee. „Op school vinden ze het wel leuk en op andere jaren vieren we m'n verjuardag gewoon op 28 februari", zo zegt het meisje, dat acht jaur geleden ook al de krant haalde omdut haar vader die dag met de uungifte van z'n dochter de eerste was. Mevrouw Neuteboom zwabbert zingend de vloer en zeemt zingend de ramen. Twee koks uit deze streek, J. Hollands uit Leiderdorp en T. de Vos uit Noordwijk hebben op een culinair concours in het Drentse Zuidlaren - waaraan 96 koks deelnamen - de eerste prijs weggesleept in de categorie gevogelte. Een prijs, die hun ten deel viel Gevulde duif won eerste prijs op culinair concours dankzij hun gevulde duivën- schotel. Vier duiven lagen daarop. Op de plaats waar hun ingewanden hadden ge zeten. lag nu een farce van pa té. En die paté bestond onder meer uit truffels. En dut alles had men zo neergelegd, dut je meteen kon zien dat de dui ven wuren opgedragen aan de Olympische Spelen van Mos kou. Een uit 8 inun bestaande jury bekroonde deze inzen ding met de beker. Straf worp van LZ-speler Jan de Graaf. De Zijl-doelman Theo Uitenhout is kansloos op zijn inzet 0 1. LEIDEN - De waterpolocompetitie is voorzover het de Leidse hoofdklassers betreft teneinde. De laatste wed strijd die op het programma stond was de derby de Zijl LGB tegen LZ'86. De prestigestrijd eindigde gisteravond in een duidelijke 10-4 overwinning voor de Kooibewo- ners. gisteravond. Tot in de vierde pe riode bleef LZ'86 redelijk in het spoor van de stadgenoot (6-4 na 2 min. 10 in de laatste periode). Toen echter stortte het te gretige LZ volledig in en kon de Zijl LGB uitlopen naar een duidelijke 10-4 overwinning. De Zijl/LGB dat de competitie in ging met de hoop en de verwach ting bij de eerste drie te kunnen komen, heeft dit uitgangspunt niet kunnen waarmaken. Tegen de topclubs kwamen de Leide- naars op één uitzondering na (de 9-8 winst op HZC/de Robben) net iets te kort. Het uiteindelijke re sultaat voor de Zijl/LGB zal nu Beide ploegen speelde op de een vierde of vijfde plaats 2ijn. LZ kan terug kijken op een goed debuut in de hoofdklasse. De be haalde zesde plaats is waar schijnlijk het maximaal bereik bare voor de ploeg in zijn huidige samenstelling. Dat er duidelijk niet te twisten valt over wie op dit moment de sterk ste waterpolovereniging in Lei den is bewees de wedstrijd van gericht waterpolo waardoor een levendige wedstrijd ontstond. De Zijl/LGB toonde zich vooral in de slotfase echter een stuk koel bloediger in het benutten van de kansen dan LZ'86. De eerste periode hielden de ploe gen elkaar redelijk in evenwicht, al had de Zijl/LGB ook toen al de beste kansen. Zo besloot Jan Jaap Korevaar de eerste de beste aanval met een boogbal die op de paal eindigde. Toch was het LZ'86 dat de score opende. Arbiter Hans Blom deel de bij een zware overtreding van Alex van Belkum tegen Fried El- zenga een terechte strafworp uit. Jan de Graaf scoorde beheerst 0-1. Met Jan Pieter Heek op de kant schoot Stan van Belkum echter al snel 1-1 in. In de tweede periode leek het er op dat de Zijl/LGB een beslissende voorsprong nam. Drie doelpun ten op rij brachten de pupillen van coach Rob Schouten op 4-1 (Stan van Belkum 2-1, Jan Jaap Korevaar 3-1 en Dick van de Bosch 4-1). LZ'86 vocht echter dapper terug. Scheidsrechter Ge rard Haagbcrt stuurde Dick van de Bosch voor 45 seconden uit het water en Jan Pieter Heek pro fiteerde in tweede instantie 14-2). Een tweede strafworp. opnieuw uitgedeeld door Hans Blom en goed benut door Ruud Muusse, bracht in de derde periode de spanning weer geheel terug (4-3). Stan van Belkum bewees op dat moment echter zijn waarde voor de Zijl/LGB. Bij een ogenschijn lijk ongevaarlijke aanval, kon hij door middel an één van itfn be kende intikballen en met behulp van de lat en keeper Erik Vos 5-3 scoren. Nog tweemaal in deze pe riode werd een LZ-speler uit het water gestuurd, maar beide ma len kon de Zijl LGB niet profite ren van deze man meer situaties. De laatste periode was voor de Zijl LGB. Vooral door goed reageren na afgeslagen LZ-aanvallen wis ten de Kooibewoners gevaar te stichten. De Zijl/LGB kon de produktie in deze laatste periode verdubbelen. Doelpunten van Jan Jaap Korevaarj2x) Alex van Bekum, Matin Vreeburg en Stan van Belkum maakten het 10-tal vol. LZ'86 kon tegen over dit doelpun- tenfestijn slechts één tegentreffer stellen (Ruud Muusse), wat de eindstand bepaalde op 10-4. DIRK KLOOS LEIDEN - De meeste belang stelling in de hoofdklasse van de landelijke schaakcompeti tie gaat morgen uit naar het trefTen tussen de beide aarts rivalen D/Watergraafsmeer en landskampioen V/Rotter dam. De professionele Am sterdamse tienkampers zul len voor eigen publiek alles in het werk stellen om de stormpionnen uit de Maas stad niet te laten promoveren. Immers, de Rotterdammers moeten wel stormlopen, om dat een hoofdstedelijke triomf vrijwel zeker de titel- kansen van de landskam pioenen tot nul zal reduceren, hoewel.de amateurs van Eindhoven zijn er ook nog, maar dat tiental staat in de ze vende ronde voor de niet ge makkelijke opgave de reeds kansloze profs van E/VAS/ ASC te bedwingen. Het Leidse Philidor kan zich definitief uit de gevarenzone LSG heeft aan remise werken door in Amsterdam MEMO te verslaan. Overigens haalden de Amsterdammers in de vorige ronde een huza renstukje uit door het Friese Phiüdor In Leeuwardiin la pakken, 4'/f-5'/j. Het laatste obstakel voor LSG I/Leiden op weg naar de hoofttklaaii volgent team leider Nico Bosman het Haagse DD I. Hoewel geheel kansloos voor de titel zullen de Hagenaars morgen onge twijfeld dit prestigeduel wil len winnen. De Leidenaars hebben aan remise voldoende om de titel in de wacht te sle pen, want niemand gelood erin. dat De Wolstad/Tilburg of Spangen het team uit de Sleutelstad zal doen struike len. Philidor U/Leiden vecht in klasse II C tegen Meerwijk I voor zijn laatste titelkans, en verder hangt alles af van de zenuwen van het Utrechtse Paul Keres II. Het team uit de Domstad heed overigens een voorsprong van maar liefst drie matchpunten op de Lei denaars. maar nog wel een paar moeilijke duels voor de boeg Van de beide andere "Leidse" teams in deze klasse, Voor- schoten I en 1 .S<II, dreigt een van beiden te degraderen, tenzij de zwarte Piet naar het Arnhemse ASV kan worden doorgespeeld. LSG II ont moet de Arnhemmers in ei- 0M hul Vobi h hoten i lui voor de schier onmogelijke taak CVI/Utrecht II te verras sen. LEIDERDORP - RCL hoopt onder het motto "de beuk" erin tegen Noord- wijk de goede draad weer op te pakken. Dat is ook wel nodig, want de Lei derdorpers wonnen na de winterstop geen duel meer. Vooral de blessure van de schotvaardige spits Ben Heemskerk heeft een belangrijke bijdrage gele verd aan de "afbouw" van de verrassende goede prestaties van RCL in de eerste competitiehelft. De drievoudige amateurinterna tional die in april voor twintig da gen met de Oranje-selectie naar Sumatra (Indonesië) vertrekt, heeft in de ogen van Pierre van Gemerden een belangrijk aan deel gehad in de opmerkelijke start van RCL. "Nog voor de competitie, met het NCRV-toer- nooi zijn we sterk begonnen. Mis schien dat we daar nu de terug slag van ondervinden. Maar ADVERTENTIE Bezoek morgen de voetbalwedstrijd VV Leiden - Kagia aanvang 14.30 uur terrein de Mors, einde Smaragdlaan Deze advertentie wordt aangeboden door ELFA technisch bureau Levendaal 166a. Leiden. vooral het wegvallen van Heemskerk en Van Duyn is een belangrijke oorzaak van de min dere prestaties van de laatste we ken. Zij zijn twee belangrijke schakels in ons team. Bennie trekt elke wedstrijd twee man naar zich toe, waardoor de ande ren meer vrijheid krijgen". Een van de spelers die in de eerste helft van de competitie goed ge bruik maakte van de door Heemskerk gecreëerde ruimte was Van Gemerden. De linkerspits viel evenals zijn an dere ploeggenoten na de winter- rust terug. Maar als het aan hem ligt dan komt morgen de omme keer in de prestaties van RCL. "Maar dan moeten we niet zoals Huguenin wil met aanvallend voetbal Noordwijk bestrijden. Wc moeten juist op de counter gokken en ze voor de middenlijn opvangen, want Noordwijk mag je niet laten voetballen. Dan ga je geheid de boot in", luidt de for mule waarmee volgens de 23-ja- rige computerprogrammeur de kustbewoners verslagen kunnen worden. Pierre van Gemerden ln tegenstelling tot Noordwijk- routinier Kees Karstens zegt hem de derby wel Bet één en (Utter "Als je 's avonds weieens gaat stappen dan kom je die gasten vaak tegen en loop je elkaar al op te jutten. Bovendien ken je elkaar van het zaalvoetbal. Nee, bij ons gaat de beuk erin". NOORDWIJK - Het duel te gen RCL zou weieens de laatste derby van Kees Karstens kunnen zijn. De 30-jarige Noord wij k- middenvelder loopt op het moment met plannen rond om te stoppen, "want het wordt weieens tiid dat ik een jaartje praktijkerva ring als trainer ga op doen". Karstens die in het bezit is van de D-licentie heeft inmiddels al ge solliciteerd naar de vacante jeugdtrainersfunctie bij zijn ei gen vereniging. "Het liefst blijf ik bij Noordwijk. Maar misschien willen ze me wel kwijt, want ik ben nogal lastig". De opvolger van de vertrekkende John Eel- man kan Karstens overigens nog op andere gedachten brengen. "De spelers krijgen inspraak. Ik zelf zal daarbij niets mogen zeg gen, omdat ik waarschijnlijk stop. Maar als er een goede coach komt dan overweeg ik om nog een jaartje door te gaan. In ieder geval is één goede kandidaat al afgevallen. We hoopten dat Joop Brand een seizoen een ama teurclub zou gaan trainen. Ik heb ondertussen wel vernomen dat een groot aantal trainers heeft ge solliciteerd. (Jok wel logisch, want "Noordwijk" trekt vanwege de accommodatie en de leuke wedstrijden die wij spelen. Ver eiste is wel dat hij ons al om 17.00 kan trainen Omdat de meeste spelers op school les geven of in de bouw werken trainen wij twee keer in de week 's middags". De opvolger van John Eel man zal voorts ook aan de Noord wijk- mcntaliteit moet wennen. "Want je kunt de klok er op vooruit zet ten dat wij beter gaan spelen als net zonnetje gaat schijnen. Maar als het moet dan we kunnen we nog tussentijds toeslaan. En dat gebeurt dit seizoen bij DOVO", beslist Karstens laconiek. Over de streekderby tegen RCL merkt hij op: "RCL ligt ons wel, want zij spelen niet zo verdedi gend. Bovendien lopen we de laatste weken steeds beter te ballen. De tweede helft tegen DETO was zelfs als vanouds. Dat geeft hoop. Maar het komende duel zegt mij net zo veel als een wedstrijd tegen Kozakken Boys. Ik zit in een groep die veel relati veert en de wei in gaat en wel ziet. Alleen als er wat meer toeschou wers zijn en het is mooi weer ra ken we extra geïnspireerd". ADVERTENTIE ZATERDAG 1 MAART AANVANG 15.00 UUR SPORTPARK ..DE VLIET" VOETBALWEDSTRIJD De Sleutels I- 's-Gravenzande I (koploper) Goedhart vastgoed voor betaalbare woningen

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19