WK in teken van afscheid Ik wil Knoop in de knoop slaan Jan Aling wegkapitein profploeg Koopmans Lantrok aast op bokstitel: 11 11 Heiden gouden middelpunt in Heerenveen Lammers vervangt geblesseerde Surer VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 PAGINA 17 BADHOEVEDORP - Bijna drie weken, nadat Jos Lammertink bij de profs debuteerde met een overwinning in de Grote Prijs van St.-Raphaël, daarbij zijn sponsor tevens de eerste over winning bezorgend, presenteer de HB Alarmsystemen de ploeg. Een ploeg van 14 man, zonder grote namen. Desondanks een formatie die veel internationaal werk op het programma heeft. „Weliswaar geen Tour de France of Giro d'Italia, maar toch wel vrijwel zeker de Ronde van Spanje. En in elk geval Parijs-Ni- ce, Ronde van Zwitserland en Ronde van Nederland, plus een aantal klassiekers", aldus chef d'equipe Henk Koopmans. „Ik kan me in dit team ontplooien", zegt de jongste van het stel; Jos Lammertink. Kopman in de ware betekenis van het woord is de ex- pupil van Herman Krott overi gens niet. „Niemand is kopman", verduidelijkte ploegleider Koopmans. „Ik heb het zo gere geld dat een paar man beschermd zijn, maar het wedstrydverloop zal bepalen wie op steun van ie dereen kan rekenen". Om de minder ervaren renners uit de ploeg wegwijs te maken in de soms vreemde gang van zaken tijdens wedstrijden voor be roepsrenners, heeft de ploeg van Koopmans vooral in Jan Aling veel vertrouwen. Hij is wegkapi tein. Met Lammertink, Martin Havik en Johan van der Meer vormt hij tevens het kwartet waarin de meeste verwachtingen zijn gesteld. Oudste renner in de ploeg is Jan Aling overigens niet. Dat is de Zeeuw (van Poolse af komst) Richard Bukacki. Hij is 33 jaar en drie jaar ouder dan Jan Aling. Het team wordt gecompleteerd door de reeds genoemde Havik (24), Van der Meer (25), Lammer tink (21), alsmede Herman Pon steen (26), Co Moritz (28), Roelof Groen (27), Wim de Ruiter (28), Heddy Nieuwdorp (23), Peter Zeijerveld (24), Wies van Dongen (22), Ad van Peer (24) en Jan van Tilborg (26). De verwachtingen in dit team zijn hoog maar niet onredelijk. "Elke overwinning, hoe klein ook, is er een", aldus sponsor Rody Hoo- genboom. „Als je vanuit zo'n ba sis vertrekt, zal het niet gauw te genvallen". Ofschoon zijn bedrijf reeds voor het tweede jaar een professionele wielerploeg spon sort, betekent dit niet dat men nu reeds volledig wegwijs is in de wereld van het cyclisme. Dat blijkt onder meer uit de deel name aan Parijs-Nice (5-12 maart), waarin de ploeg geheel voor eigen rekening kan starten. Met andere woorden: de onder handelingen met organisator Jean Leulliot werden niet afge rond, waardoor Nederlands tweede profploeg nog slechts op het nippertje aan de deelnemers lijst kon worden toegevoegd, zonder dat er enige financiële te gemoetkoming tegenover staat. „Dat gebeurt ons geen tweede keer meer", benadrukt de lei ding. Komend weekeinde start het team zowel in de Omloop Het Volk en Kuurne-Brussel-Kuur- LEIDEN - De handen van Chris Lantrok jeuken al. "Maan dagavond", zegt hij, "moet de beuk erin als nooit tevo ren". In gedachten is de Leidse zwaarwelter al volop bezig met zijn halve finalepartij om het Zuidhollands boks kampioenschap tegen de Dordtenaar Cotey Knoop. "Ik heb al gedroomd van dat gevecht; heb hem in bed al een paar keer platgeslagen". Chris Lantrok (links): "Die partij legen Pedro Raamsdonk Verdeeldheid onder Britse sportbonden LONDEN (SID/AFP) - De oproep van premier Margaret Thatcher de Zomerspelen van Moskou te boycotten vanwege de Russische invasie in Afghanistan heeft ver deeldheid gezaaid onder de Brit se sportbonden. Gisteren gaven zes bonden in Londen te kennen hun atleten in weerwil van het re geringsstandpunt af te vaardi gen. De besturen van de judo-, boog schutters-, wielren- en kanobond kondigden aan in alle gevallen naar Moskou te gaan. Dromen zijn bedrog, weet ook Lan trok, als geen ander beseft hij dat praatjes maandagavond in het Haagse Amicitia geen gaatjes zullen vullen, "en dat het in de ring alleen maar op daden aan komt". Hij zegt in mentaal opzicht te zijn veranderd, het zelfvertrouwen is volgens hem nu volop aanwezig en dat, erkent de bokser, is in het verleden weieens anders ge weest. De zenuwen speelden hem voorheen dikwijls parten, wier pen zich vaak op als een extra-te genstander in finalepartijen. Dat finalesyndroom, houdt Lantrok zich nu telkens voor, daar moet hij nu maar eens vanaf, het wordt hoog tijd dat die Zuidhollandse titel eens wordt binnengehaald. "Ik", zegt Lantrok, "word zo langzamerhand ook een dagje ouder, ben bijna 27 jaar. zodat het nu maar eens moet gebeuren". Een ogenblik laat hij zic h verleiden tot een act, die Mohammed Ali niet zou misstaan. Weliswaar ver tikt Lantrok het om in dichtvorm aan te kondigen in welke ronde hij van plun is zijn Dordtse tegen strever naar het canvas te dirige ren, maar wel geeft hij op rijm zijn titelaspiraties prijs met de schone woorden: "Op het kampioen schap vestig ik mijn hoop, maar eerst moet ik winnen van Knoop".... Middels een keiharde trainingsop- bouw heeft de DTS-pugilist zich klaargestoomd voor de strijd. Lantrok laat weten dat ie zich "wezenloos heeft getraind". "Ik heb veel 'gespard' met jongens van de club", vertelt hij, "vooral Robbie Abspoel, Gerrie Otto en Ger Gorree hebben mij geweldig gesteund "Ook heb ik veel duurloopjes gemaakt en me te pletter geoefend in de garage van mijn vader. Als ik een uur had hardgolopen, trok ik een ander shirtje aan en hup, daar ging ik weer. Krachtoefeningen doen. Op het laatst kwam ik mezelf te gen. Ik werd opeens ontzettend moe, had gewoon de kracht niet meer om die zak nog een hengst HEERENVEEN - Zo kort na de Winterspelen in Lake Pla cid heeft het WK in Heerenveen alles weg van een Olym pische show. Vier rijders, die gezamenlijk tien van de zestien (heren) schaatsmedailles in hun trofeeënkast konden plaatsen, maken op het Friese kunstijs hun op wachting. Van hen is Eric Heiden uiteraard het gouden middelpunt. De superster van Lake Placid maakt, als al les normaal verloopt, in Heerenveen zijn unieke serie van tien wereldtitels compleet. Het volgend jaar kunnen er nog best één of twee bijkomen indien de Amerikaan afziet van uiterst lucratieve reclame-aanbiedingen en gedurende zijn verblijf in Oslo als recreant de schaatsen onder bindt. Terend op een in vele jaren opgebouwde conditie kan hij dan alsnog voor het vierde opeenvol gende seizoen iedereen naar huis rijden. Van der Torre aan tennistop DEN HAAG (ANP) - De Neder landse kampioene Marianne van der Torre heeft het internationale tennisseizoen 1979 afgesloten als vierde jeugdspeelster ter wereld. Nanette Schutte eindigde als tiende. De Nederlandse meisjes hebben hun hoge klassering voor een deel te danken aan de halve fina leplaats, die zij bereikten bij het toernooi om de Continental Players Cup in West Palm Beach, medio december van het vorige jaar. De eerste plaats op de jeugd werel dranglijst van 1979 wordt bezet door de Amerikaanse Mary Lou Piatek. Afscheid Op dit moment gaat Heiden er van uit dathet topschaatsen voor hem ten einde loopt. Alvorens het seizoen traditiegetrouw in Inzeil en het Noorse Savallen te beslui ten, ziet hij Heerenveen als zijn laatste titelgevecht. Hij neemt daarom afscheid op dezelfde plaats waar in 1977 zijn onverge lijkbare heerschappij begon. Er worden meer schaatscarrières in het Friese ijscentrum afgesloten. De schilderachtige Australiër Colin Coates is het avonturiersle ven een beetje zat en kijkt uit naaf een vaste betrekking in de Ver enigde Staten. Anderen aarzelen nog, zoals Piet Kleine. Wat al te voorbarig is in de publici teit gekomen dat de Nederlandse bondscoach Egbert van 't Oever uit eigen beweging opstapt om zodoende de eer aan zichzelf te houden. „Voor zo'n beslissing wil ik eerst helemaal het einde van het seizoen afwachten", aldus Van 't Oever. „Na de Gouden Schaats in Inzeil ga ik met de jon gens om de tafel zitten. Vlak voor een WK is het niet het gepaste moment over zulke zaken te filo soferen". Van 't Oever wil dus van zijn rijders weten of ze nog verder met hem in zee willen, al voegt hij eraan toe: „Verder heb je nog de bond die de trainers uiteindelijk aan stelt". Een paleisrevolutie, die zijn voorganger Leen Pfrommer in 1977 vloerde, hoeft Van 't Oe ver niet te vrezen. Zijn schaatsers hebben immers constant op zijn bescherming kunnen rekenen en zullen hem daarvoor nog lang dankbaar zijn, al gaat dat ten kos te van hun eigen ontwikkeling, vooral op het mentale vlak. Afwachten Een betreurenswaardige demon stratie hiervan werd gisteren weer eens door Hilbert van der Duim opgevoerd. De beste Ne derlandse klassementsrijder kreeg op een persconferentie de verre van lastige vraag voorge legd of zijn zelfvertrouwen was toegenomen door zijn prestaties in Lake Placid. „Dat zien we zon dag na afloop wel", was het niets zeggende korte antwoord. „We moeten gewoon afwachten", voegde hij er na enig aandringen nog aan toe. Daarmee hield de tweevoudige nationale kampioen het voor gezien. Beter wist hij zich niet te presenteren, kort voor het WK in zijn eigen woonplaats. Flair en persoonlijkheid heeft Van 't Oever bij zijn rijders niet kunnen creëren, eigenschappen waarnaar zelfs KNSB-functiona- rissen bij de trainer ook vergeefs hebben gespeurd. Binnen de bond is zijn autoriteit niet erg groot. Niemand is echt voor hem in de bres gesprongen op de talrijke momenten dat er door de media kritiek boven zijn hoofd werd uitgestort. Nimmer werd hij geprezen of klonken er goedkeurende opmerkingen over zijn kennis van zaken. Toch heeft de KNSB hem drie jaar la- Eric Heiden kreeg in Heerenveen weinig tijdom te trainen. Velen wilden een handtekening van hem. Op de foto enkele fans van de populaire Amerikaan. ten doorgaan, zoals de bond al meteen bij zijn aanstelling een foutieve beleidsbeslissing kon worden verweten. Na het eerste teleurstellende sei zoen kwam KNSB-directeur Wim Comello met de onthulling dat de aanstelling van het koppel Van 't Oever-Kloosterboer een noodoplossing was geweest. Bang voor meer gezichtsverlies na de affaire-Pfrommer durfde de KNSB niet snel weer een trainer aan de dijk te zetten. Een jaar la- ter, toen de tegenvallers weder om de meevallers overtroffen, heette het dat in een voor-Olym pisch seizoen een trainerswissel ongelegen kwam. Geen mens echter die vond dat Van 't Oever en Kloosterboer het prima de den. Van 't Oever was gewoon te licht voor die functie, maar hij hapte met de schaatsleek Tjaard Kloos terboer driejaar geleden maar al te gretig toe. Kloosterboer schijnt de theorie redelijk onder de knie te hebben gekregen al is het na tuurlijk zot dat een bondstrai- nersfunctie gelijk staat met een leerschool. De KNSB had na de „bedrijfsblindheid" (voorzitter Van Laer) van Leen Pfrommer behoefte aan een internationaal gereputeerde vakman en draagt voor dat verzuim grote verant woordelijkheid. „We zijn er internationaal de afge lopen driejaar niet op vooruitge gaan", is de conclusie van bonds voorzitter Van Laer. De cijfers illustreren dat. Uit de sombere reeks komen de vijfde plaatsen van Kleine (EK 1979) en Van der Duim (EK 1980) als beste klasse ringen tevoorschijn uit de vijf ti- teltoernooien die Van 't Oever er als coach van de heren-allroun- ders heeft opzitten. Prestatiecurve Dadelijk nadat de bollenkweker uit Lisse het roer van Pfrommer overnam, voorspelde de be roepsmilitair en latere tv-com- mentator rceas: „Ik twijfel eraan of Van 't Oever met dezelfde re sultaten thuiskomt. Het zal eer- dtr Btechtei dan beter zijn. Ali Van 't Oever zegt dat hy een da lende prestatiecurve aan het om buigen is, dan wens ik hem daarmee het beste. Maar ik geloof er niet m". De fout die de KNSB in 1977 maak te, valt niet meer terug te draaien, maar binnenkort worden de trai nersposities weer besproken. De kansen voor Van 't Oever om op zijn huidige post te blijven zijn minimaal. Hij moet er ernstig re kening mee houden in Heeren veen zijn laatste wereldkam pioenschap als bondscoach te beleven. te verkopen. Voor myzolt had ik een oefenschemu opgesteld. Vol gens plun moest ik wekelijks tien a twaalf uur trainen, maar op den duur liep dpt op tot 14 uur. Dood op ben ik er van geworden, van morgen wilde ik nog een uurtje gaan hardlopen, maar ik heb dwars door de wekker heen ge slapen. En ja, dan kom je toch wel tot het besef dat een lichaam kennelijk ook rust nodig heeft" Boog Hij is dun ook van plan het wat kalmer aan te gaan doen, nu het tijdstip van het gevecht met Knoop steeds dichterbij komt. "De boog kan niet altijd gespun- nen blijven", is hij vun oordeel, "bovendien, zoveel trainingsuren maken als bijvoorbeeld John Smit, dat kan ik toch niet". De naam vun die Rotterdamse beoefenaar van "the noble art of selfdefensc" wordt met enig ont- Z.IK uitge H iken Vol Ig ia.ll ve tigde deze 20-jarige pupil van Oorschot-truiner Leen Jansen al de aunducht op zich; in zijn typi sche recht-toe-recht-aan stijl vocht Smit zich toen naar de fi nale en hield vervolgens Lantrok van de Zuidhollandse titel af. "Die Smit", verklapt Lantrok. "die traint als een prof. Die werkt niet, die staat alleen maar in het oefenlokaal. Hij zal dus wel weer tot de finale doordringen. Maar ik kan hem hebben, er zit een grote kuns in dat ik Smit op mijn eigen mentaliteit versla". Lantrok baseert die verwuchting op de uitkomst van een reken sommetje. dat hij voor zichzelf al heeft gemuakt. "Ik", betoogt h(j, "heb vorig jaar, in de finule om het Nedcrlunds kampioenschap op punten verloren van Pedro Raamsdonk. Volgens vele toe schouwer. was ilat een 'gepikte wedstrijd'. Ik voelde mij toen ook geen verliezer. Die Raamsdonk had daarvoor vun Smit gewon nen. Als dus alles op een rijtje wordt gezet, kun ik die Smit heb ben". "Maar", remt hij zijn en thousiasme af, "dut is de theorie, de pruktijk zul leren of die reken som opguut". Per partij Het hoofdstuk Smit wordt abrupt dichtgeslagen, vooreerst wil hij zich concentreren op Cotey Knoop. "Ik wil nu nog niet te lung stilstaan bij de finale. Ik bekijk het allemaal pei paitij Kei .t moet die'Knoop gepakt worden. En dat is geen kleine jongen, uit eindelijk is hij Nederlunds mili- tuir kampten In twt iwurwri- tergewicht. Ik zal er keihurd te genaan moeten, want Knoop is een wildebras. Die kerel bekom mert zich niet om techniek, slaat er dikwijls als een bezetene op los, zonder dut ie aan de dekking denkt. Ik zal dus uit moeten kij ken voor die zwuuiarmen en hem met mijn linkse hoek pukken op de counter. En dut moet gewoon, want als ik my niet voor de finale kwalificeer, kan ik de Nederland se titelstrijd meteen vergeten. Alleen de finalisten van de strijd om het Zuidholland.se kam pioenschap worden immers in geschreven voor dat toernooi. Vandajy-, dat ik muunduguvond zal proberen Knoop in de knoop te slaan. Dan heeft hy in ieder ge- vul de tyd tot volgend jaar om d.iui woei int te komen GERARD VAN PUTTEN ZWAMBORN GESCHORST ZEIST (ANP) De tuchtcommissie van de KNVB voor het betaalde voetbul heelt Ajax-speler Cees Zwamborn naar uanleiding van drie gele kaarten, waarvan hij de laatste opliep tijdens de wed strijd van j.l. zondag tegen AZ'67, voor drie wedstrijden onvoor waardelijk geschorst. Ook Den Haag-speler Tempelaar kreeg drie wedstrijden aan zijn broek. KYALAMI (ANP) - De Zwitserse formule-I-coureur Marc Surer is gisteren zwaar gewond geraakt tijdens de officiële training voor de Grote Prijs van Zuid-Afrika. Hij ligt in het ziekenhuis van Johannesburg. Na het ongeluk van Surer, die bei de benen brak, deed de leiding van de ATS-stal niet tevergeefs een beroep op Jan Lammers om zich proberen te kwalificeren in de tweede auto. "De verstandhouding met ATS is goed", aldus Lammers' manager Van der Storm, "en daarom was er geen reden voor Lammers te weigeren. Hij is momenteel in Zuid-Afrika om te onderhande len met de mensen van Lotus. Die hadden er ook geen bezwaar tegen dat hij voor ATS mee- traint. Mogelijk dat hij dat voor de volgende race in Long Beach, ook doet, maar dan wel met de beste wagen".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17