aiyi Geen griffel voor Blake Edwards '10' r aw x ''nih,. -li De lotgevallen van provinciale pubers r „niir jsr VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 Blijvers "Het geheim van Beur Island" Expeditie loopt uit op IJselijk drama, Euro 3 Alphen "Die Blcchtrommrl" - Prachtige verfilming van het boek van Gunter Grass. Lido 2. Leiden.'Te»»" Mooi. maar drakerig. Triunon. Leiden. "La Luna" Bcitolucci op het fumi- liepad. Studio. Lelden. (Op)nieuw 'The Avalanche express" - Avontu renfilm. Camera, Leiden. "Als adelaars vielen «e aan" - Vechtfilm, Euro 4, Alphen. Rex "Zweedse pornonachten". Nachtfilms "Nous Irons tous au paradis" - ko medie van Yves Robert, Camera, Leiden. "Magnum Force" Luxor, Leiden "Super-Vixen" Rex. Leiden. "Spelters" BtlTO 1, Alpli.n "A stnr is horn" Euro 2, Alphen "The Heretic" Euro 3. Alphen. "De leeuw brult om sex" Euro 4. Alphen. Den Haag "De vier vuisten op sufari" - Apollo 1 (460340), al. "De unti-terreurbrigudc" - Apollo 2, 16 jr. "Tcks" - Asta (463500), al. "And justice for uil" Bijou (401137), al. "Grimmig spel" - Calypso (463302), 16 jr 'Tess" - Babylon 1 (471656). al "Cluir de femme" Babyion 2, 16 jr. "Het geheim van Bear Island" - Ba bylon 3, 12 jr. "Kentucky fried movie" - Camera (467200). 16 jr. "Die Slechtromme!" - Cineac 1 (630637), 16 jr. "n Moordbandiet" - Cineac 2. 16 jr. "Junglcbock" - Cineac 2, al. "Ten" Cineac 3. 16 jr "Meteor" - Corso (467200), 12 jr. "Heuven can wait" - Du Midi (655770), ol. "Gejaagd door de wind" - Euro (067060), 12 jr. "The Amityvillc horror" - Mctropolc 1 (456750), 16 jr. "Apocalypse now" - Mctropolc 2, 16 jr. "Ten" - Metropole 3, 16 jr. "Munhuttun" Metropole 4, al. "L'ingorgo" Metropole 5, 16 Jr. 'Jungle boek" - Od«»on 2 (462400), al. "Its legacy" -Odeon 2. 16 jr. "Liefde?...umme-hocla" - Odeon 3, Hi jr "Ix-s chiens" - Odeon 4, 16 jr. "SexhwiK Rosemarie" - Le Purls 1 (656402), 18 jr. "Pluk m(j" - Ix- Paris 2, 18 Jr. "Legend of Ludy Blue" - Le Purls 3, 18 jr. "Spetters" - Passage (400077), 10 Jr. "Start the revolution without me" - Studio 2000 (3422HH), 10 jr. "Monty Python's Life of Brian" - De Uitkijk (542288), 12 jr. Amsterdam "Don Glovonni"-Alfa 1 (278806), 16 Jr. "Monty Python» life of Bnun" - Alfa 2. 12 jr. "Manhuttun" - Alhumbru 1 (233102), ai. "La Luna" - Alhumbra 2, 16 jr. 'To»»" Belltvuo Cinerama (234870), al. "Clair de femme" - Culypso 1 (266227), 16 jr. "De vier vuisten op safari" - Calypso 2, al. "Grimmig spel" Calypso 3, 16 Jr. "Joy de pornopoes" - Centraal (248033), 18 jr. "Phantasm" - Cineac Dumrak 1 (245648), 16 jr. "Mud MaxCineac Damrak 2,16Jr. 'The Amityvillc Horror" Clncuc (243630). 16 jr 'The good, the bud und the ugly" Cineccntcr (236615), 16 jr. "Liefde?...ammehaclu" - Cineccn tcr, 16 jr. "Dccamcronc" - Cineccntcr, 16 jr. "In cincm Juhr mit drei/ehn Mon den" - Cinecenter, 10 Jr. "Grimmig spel" - Cinema Interna tional (151243), 16 jr. "Die Bleehlrommel" - City 1 (234570), 16 jr. "Ratataplan" City 2, 12 jr. "The Champ" - City 3. al. "Kentucky Fried Movie" - City 4,16 j'- "Dona Flor en haar twee mannen" - City 5. 16 jr. "Killerfish" - City 8, 18 jr. 'Ten" - City 7. 10 jr. "Tess" Du Midi (723653), ul. "Junglcbock" Flora Disney (230460), al. "De meester cn dc reus" - Krltcrion (231708), 16 jr "Amutor" Krltcrion, 16 jr, "And justice for all" - Leidseplein- theatcr 6235000), ul. "Rocky 2" - Noggeroth (230655), 16 Jr. "Een Zweedse blijft't heetste" - Pu- risien (248033). 18 jr. 'The choirboy»" - Rembrundtplcin- theater 1 (223542), 10 jr. "Apocalypse now" - Rembrandt- pleintheater 2, 16 jr. "Ben Hur" Rialto (723488), al. 'The inlaws" Rivoli (723488), al. "Meteor" - Roxy (232800), 16 jr. "Crla Cuervos" Studio K (231708), 16 jr. Kli'.a vida mia" - Studio K, 16 jr. "Ratataplan" The Movies (245700), 16 jr. "Francesco Roll's Eboll" - The Mo vies, 16 jr. "Spetters" - Tuschinski 1 (262633), 16 jr. 'Ten" - Tuschinski 2, 16 jr. "Liefde?.,^mmehoela" - Tuschins ki 3. 16 jr. "Die Ehe der Maria Braun" - Tu schinski 4, 16 Jr "Escape from Alcatraz" - Tuschins ki 5. 16 jr. "Scarecrow" - De Uitkijk (237460), 12 jr. "Bobby Dcerfield" - De Uitkijk, 12 jr. "Dog Day afternoon" - Dc Uitkijk, 12 jr. Een exotisch filmavondje maandag via twee Duitse zenders. Het eerste net brengt een film uit Mali, Baara (Last drager), terwijl Duitsland 3 O amuletto de Ogum uit Brazi lië vertoont. In de eerste film wordt de problematiek van een ontwikkelingsland be handeld aan de hand Balla Diarra, een lastdrager en Balla Traoré, een in Europa opgeleide ingenieur. De Bra ziliaanse film werd gemaakt door een regisseur, die luis tert naar de fraaie naam, Nel son Pereira dos Santos. Het gaat over een jongeman die zich opwerkt tot een gevreesd gangster. Erg interessant is The king of Marvin Gardens, die een dag later op de Belgische televisie komt. In deze acht jaar oude. door Bob Rafelson geregis seerde film spelen Jack Ni cholson en Bruce Dern de hoofdrollen. Met de Ameri can Dream op de achtergrond speelt Nicholson een cyni sche disk-jockey en Dern zijn broer die in de gevangenis zit. Morgenavond op Duitsland 1 Max et les Ferailleurs voor wie de film destijds op de Ne derlandse tv heeft gemist. Het befaamde koppel Claude Sautet-Romy Schneider dit maal in een gangsterfilm met, Michel Piccoli als commissa ris. Romy Schneider speelt een prostituée die door henv wordt misbruikt. Wie vrijdag voor de discotheek nog even voor de tv wil swin gen moet België 1 inschake len. Muziek van de Pointer Sisters en Rose Royce bege leidt de verwikkelingen in eeh garage. Het programma: ZATERDAG: Max et les Fe railleurs; 22.05 uur; Dtsl. 1. ZONDAG: The sound and the fury; 21.05 uur; Dtsl. 1 (regie: Martin Ritt met Yul Brynncr en Joan Woodward). MAANDAG: O amulcto de Ogum; 22.00 uur; Dtsl. 3 (re gie: Nelson Pereira dos San tos). Baara; 23.00 uur; Dtsl. 1 (regie: Souleymane Cl - i DINSDAG: The king of Marvin Gardens; 21.25 uur; Bel. 2. Unordnung und frtihes Ixid; 22.05 uur; Dtsl. 2 (regie: Franz Seitz met Martin Held). WOENSDAG: The Hamilton woman; 20.15 uur; Bel. 2 (re gie: Alexander Korda met Vi vien Leigh met Laurence Oli vier). The dark mirror; 22.05 uur; Dtsl. 3 (regie: Robert Siodmak met Olivia de Ha- villand). DONDERDAG: The model shop; 20.15 uur; Dtsl. 3 (regie: Jacques Demy met Anouk Aimee en Gary Lock wood). VRIJDAG: Car Wash; 20.15 uur; Bel. 1 (regie: Michael Schultz). flonningmane; 20.15 uur; Dtsl. 1 (regie: Bille August met Claus Stranberg). GUesecutori; 23.05 uur; Dtsl. 2 (regie: Mauricio Ludici met Roger Moore cn Stacy Keach). Bo Derek bekent tegenover Dudley Moore dat zij het zo heerlijk vindt de liefde te bedrijven op de tonen van Ravels Bolero. Prompt lopen in Amerika de verkoopcijfers van platen met deze muziek omhoog. Maar wanneer Bo en Dudley, met op de achtergrond die bewuste plaat, aan het copuleren slaan, verloopt deze gebeurtenis be paald niet bevredigend. Dus waarom die Amerikanen nu die Bolero zo driftig kopen, is mij een raadsel. Even onbevredigend als de liefdes daad voor Bo en Dudley is overi gens de film "10", waarin zich de ze scène afspeelt. Bedoeld als sex-komedie, verzandt "10" al snel tot een langdradige, vaak suikerzoete openstapeling van te lange scènes met zo hier en daar een uitschieter. Voor die hoogtepunten zorgt Dudley Moore in alle gevallen. Wat er nog aan interessante te zien is, is dankzij hom. Maar helaas krijgt hij te weinig de kans om zijn ko mische talenten te etaleren. Waar dat wel het geval is krijgt de film ineens meer vaart en wordt écht leuk. De twee mannen in het leven van Dona Flor De één een saaie burgerman, de an dere een goed ogende levensge nieter. Dat zijn de twee mannen, waarmee de Braziliaanse Dona Flor als echtgenote van doen heeft. De tweede komt in het be gin van de film aan z'n eind, maar na de begrafenis wordt een groot deel van 'Dona Flor en haar twee mannen' gewijd aan het roem ruchte leven van deze charlatan. Seksueel een geweldenaar, maar verder niet bepaald het type van een ideale man. Van haar volgen de echtgenoot - een apotheker die een kabbelend bestaan leidt krijgt Dona Flor wel alle aan dacht. Helaas voor Dona toont hij zich in bed weinig actief. Haar verlangens op dat terrein worden echter weer vervuld als Vadinho terugkeert op aarde. Voor iedereen onzichtbaar, behalve voor Dona. Dat zou dolle tafere len moeten opleveren, maar afge zien van de slotspène blijven die steken in meligheid. In die scène komt Dona de Kerk uit met aan de rechterarm haar huidige echt genoot en haar vorige (naakt maar onzichtbaar) aan de linke rarm. Ui', '''iiiii,. na, -ii Dona Flor en haar twee mannen', regie: Bruno Bareto, hoofdrollen: Sonia Brass, Josie Wil- ker cn Mauro Mcndoca; theater: Lldo 3, 16 jaar. iiiiimiisiiiiinmiiiiiuiiauiili Een absurd fragment, waar ergis- seur Bruno Bareto er te weinig van in zijn film heeft gestopt. Dona Flot en haar twee mannen' solliciteert tevergeefs naar de kwalificatie "charmant". Hét ge deelte met Vadinho duurt veel te lang (we weten dan immers al dat lm het lood(|è heef) gelegd) en in het laatste deel laat Bareto, zoals gezegd, een hoop kansen liggen. Resultaat een film die net zo saai is als Dona's tweede man. TO"; regie; Blake Ed wards; hoofdrollen: Dudley Moore, Julie An drews. Bo Derek; Luxor, Leiden; 16 jaar. iiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiiinuuH Waar het nu om draait in dit pro- dukt van Blake Edwards (bekend van o.a. "Breakfast at Tiffany's" en "Pink Panther") is de bekende componist George Webber. Deze man beseft, nu hij 42 is geworden, dat hij eigenlijk nog niet veel van het leven heeft genoten. Zijn mooie huis in Hollywood Hills, zijn dure auto en aantrekkelijke vriendin geven hem geen vol doening. Hij raakt gefixeerd op jonge meisjes en vooral op Jenny (Bo Derek), de dochter van een tandarts. Voor haar heeft hy een zeer pijnlijke confrontatie met haar vader over. haar reist hij ach terna naar Mexico, waar zij op huwelijksreis is. Hij redt haar echtgenoot zelfs uit de golven en is dan eindelijk met haar alleen. Dan volgt dc scène met de Bolero en komt hij erachter dat hij het zo slecht nog niet getroffen heelt. Hij keert terug in de armen van zijn zingende vriendin (Julie An drews). Dat Edwards geen moeite heeft ge daan genoeg Komedie in "10" te stoppen is teveel gezegd. Bepaal de relaties worden op de korrel genomen, maar net te weinig aangedikt om het satirische er van in te zien. De zoetgevooisde muziek van Hen ry Maneini is de druppel die de emmer doet overlopen. Bepaald geen film die een 10 verdient. En zeker niet met een griffel. ANNEMIEK RUYGROK Rolbezetting in Spetterserg sterk Opgroeien in een provinciestadje. Een saaie bedoening, dat vinden Paul Verhoeven en Gerard Soeteman ook. Als regisseur en scenarioschrijver wilden ze die sleur in de film 'Spetters' verbeelden. Hun kennelijke angst voor verveling bij het publiek gooit echter weer min of meer roet in het eten. Ondanks de weinig opwindende achtergrond van de vier hoofd rolspelers heeft de film zo'n dy namiek dat het leven in dat stadje onder de rook van Rotterdam er opwindend uitziet. Daardoor kun je 'Spetters' heel ver schillend beoordelen. Eén: "Spetters" is een uitstekende film. Van een on-Nederlandse professionaliteit', van een on-Ne derlandse vaart en van een on Nederlandse goede rolbezetting. Twee: 'Spetters' schiet aan zijn doel voorbij. Wat de uitzichtloos heid van de provincie in beeld had moeten brengen is een op pervlakkige actie-film. Voor beide conclusies zijn goede redenen aan te voeren, maar laten we de nadruk leggen op de eerste. Het komt tenslotte niet elke dag voor dat er juichtonen kunnen weerklinken voor een Hollandse film. Dat 'Spetters' Verhoevens beste film is, zegt eigenlijk al vol doende, want hij behoort nu eenmaal al jaren tot de top vap ons land. Een actie-rijke jonge- renfilm ("keihard en romantisch. Jouw film", luidt de slagzin) is natuurlijk geknipt voor een re gisseur als Paul Verhoeven. Dat blijkt met name uit de beelden van de motorraces die er, vooral dankzij de perfecte montage op windend uitzien. Meiden en motors Meiden en motors spelen een be langrijke rol inhet leven van de drie vrienden Hans, Eef en Rien. Tandarts/motorcrosser Gerrit (Wolsink) Witkamp is hun grote idool en Rien lijkt voorbestemd zijn opvolger te worden. Zeker nadat zijn vriendinnetje Fientje hem bij een Japanse firma heeft weten te krijgen. Een ongeluk maakt echter een voortijdig einde aan zijn carrière. De gewiekste Fientje zet vervolgens haar zin nen op Eef met wie'ze naar Cana da wil. Als ook dat afketst eindigt ze uiteindelijk bij Hans, de minst getapte van het drietal. Op dat moment heeft 'Spetters' echter al een hoop van zijn char me verloren. De eerste helft blinkt vooral uit in in het sfeerte kening. Door de uitstekende (en zeer vrijpostige) dialogen is het verhaal geloofwaardig en her kenbaar. Daarna haalt Verhoe ven te veel overhoop en verliest het contact met de werkelijkheid Eef ontpopt zich van een crimineel vrij abrupt tot homofiel (de aan wijzingen daartoe zijn te gering) 'lil, 'H| F xllllF xllllF x 'Spetters': regie: Paul Ver hoeven; hoofdrollen: Renée Soutendijk, Hans van Ton geren en Maarten Spanjer; theater: Euro 1 Alphen, Li- do 1, Leiden; 16 jaar IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIUIll en Riens eerste vriendinnetje M«ya, die uit het verhaal ver dwijnt, na aan de kant te zijn ge zet, keert plotseling terug als een aanhanger van een Johannes Maasbach-achtige man. De méde daaraan gekoppelde aanval op geloof is bovendien erg op pervlakkig. Met die kanttekeningen kan ook de negatieve beoordeling van 'Spet ters' weer van stal worden ge haald. Zulke ingrijpende veran deringen in het leven van provin ciale pubers zijn toch gezocht en onwaarschijnlijk. Recht overeind blijft niettemin de waardering voor de hoofdrol spelers. Renée Soutendijk vestigt zich als Fientje definitief als onze belangrijkste filmactrice. Maar ten Spanjer, Toon Achterberg en Marianne Boyer zijn gewoon goed en Hans van Tongeren is als - - Rien werkelijk een openbaring. Maarten Spanjer, Renée Soutendijk, Toon Aaterbera en Hans van Tonaeren spelen de vier hoofdrollen in BARTJUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13