Nieuwe Auto? Draai- en kerkorgel best te combineren Zorg over werkloosheid en ziekteverzuim Klachten advocaten in proces tegen RAF-leden afgewezen ommekeer Pakistaans ommekaar rroiw» TOH1- Tweede compositie van Kee in Haarlemse Orgel- maand Exclusieve Kroningsdukaten van 't meest zuivere Goud of Zilver ter wereld VRIJDAG 29 FEBRUARI 1980 Hoeveel orgelminnaars de Haarlemse stadsor- ganist Piet Kee vorig jaar tijdens de Haar lemse Orgelmaand koude rillingen heeft bezorgd met zijn mu ziekstuk voor drie draaiorgels en kerkor gel, vermelden de ver slagen niet. Maar wie het gevoelige orgelwe reldje waar organis ten als Feike Astt^ci en Klaas J an Mulder zowel worden bewierookt als verguisd ook maar een beetje kent, kan ge voeglijk aannemen dat niet weinigen verstijfd van ergernis zijn com positie zullen hebben aangehoord. Niet omdat het knoeiwerk was, maar omdat hier, naar hun smaak, twee dingen werden samengebracht die elkaar Tweede werk Piet Kee noemde zijn stuk voor drie draaiorgels en kerkorgel dat halverwege de Haar lemse Orgelmaand van 1979 zijn wereldpremière beleefde niet voor niets een "con frontatie". Waarmee hij zelf at aangaf dat zijn gewaagde bijdrage een poging was om een tegenstelling te overbrug gen. Voor de eert is die tegen stelling na de uitvoering on verzoenlijker dan ooit. Voor anderen was het een openba ring. Inmiddels is Kee's com positie op de plaat gezet. Ook de radio en de tv hebben haar uitgezonden. Kee is voluit positief en zelfs en thousiast over het experiment Hij is nu bezig met een tweede werk. Daarin brengt hij drie draaiorgels, een kerkorgel, een koor en nog enkele andere instrumenten tezamen. Het zal te horen zijn tijdens het openingsconcert van de Haarlemse Orgelmaand in de Bavo op I juli. De vier in elkaar overgaande onderdelen uan dit muziek stuk zijn getiteld: Or- gel-"spel", Van bassen en ac- compagnementenzang en te genzang, Meer orgelspel en Afscheid. De drie draaiorgels zullen zich op dat concert ook alleen laten horen. Kee maak te daarvoor vijf arrangemen ten van dansen van Jan van Lublin. Sociale functie De Haarlemse stads- en kerkor ganist, die in het blad "De Or gelvriend" de confrontatie tussen draai-en kerkorgel be schrijft als een "ontmoeting ran twee werelden", gaat uit ran het feit dat beide orgels een belangrijke sociale func tie hebben. "Het zijn werelden die elkaar meestal mijden. De draaior gelklant hoort liever de deun tjes die iedereen kent, terwijl de liefhebbers van het kerkor gel zich in de regel verre hou den van het gejengel van het pierement. Maar hun functie hebben beide orgels gemeen". Kee wordt ook geboeid door de interessante constructie en de klankschoonheid van het draaiorgel. "Zo zijn de meeste registers 2 sterk en zwevend gestemd, zo dat ze straten ver te horen zijn. Hoe zangerig kan zo'n zwevend gestemde bourdon niet klinken". Lovend laat Kee zich uit over het klanken gamma ran het draaiorgel. "Ook in deze wereld wiegen tradities en stijlzuiverheid bij bouw en restauratie heel zwaar. En de orgelfronten zijn vaak een staaltje ran ge raffineerde volkskunst". Rijk gamma De draaiorgels die aan de com posities van Kee meewerken komen uit het bezit van de Amsterdamse orgelbouwer Gijs Perlee. Het zijn de grote orgels "Arabier" en "Oranje stad", die in stemming aan elkaar gelijk zijn, en een klein instrument dat Perlee zelf heeft gebouwd. De beide grote orgels hebben een rijk gam ma, vooral in de tegenzang. Kee heeft hun ruime moge lijkheden dankbaar benut om de tegenzang in zijn tweede compositie belangrijke par tijen te geven. Ook ran hun fraaie slagioerk maakt hij gretig gebruik. Het spreekt vanzelf dat de sa- menwerking tussen de orgel draaiers en de organist een zaak is van veel overleg. Bij de uitvoi'ring zullen de orgels op iWKhiwndi plootten In de kerk worden opgesteld. Piet Kee: "Het werk is wat dat betreft in de lijn van mijn "Music and Space" (Muziek en Ruimte) voor twee orgels en blazers". Impulsen Hoe de "serieuze" orgelliefheb bers het bondgenootschap tus sen kerk- en draaiorgel ook mogen beoordelen, niet ont kend kan worden dat het baanbrekende werk van Piet Kee impulsen bevat voor een verdere popularisering ran het orgel in het algemeen. En wie het Haarlemse experi ment desondanks ziet als een ongeoorloofde inbreuk op ge vestigde tradities, mag zich troosten met de zekerheid dat onze orgelcultuur best een stoot ie kan verdragen. S. J. de Groot Hervormde raad stuurt nota naar synode De werkloosheid vormt voor steeds meer mensen een bedreiging. Schrijft de "Raad voor de zaken van overheid en samenleving" van de Hervormde Kerk in een gespreksnota voor de hervormde synode, die volgende maand in Doorn bijeenkomt. Déze no ta is bedoeld als een "verkenning en peiling van de arbeidssituatie". Mensen die langdurig werkloos zijn gaan twijfelen aan zichzelf, zeggen de ma kers van de nota. Dat geldt ook voor WAO-ers. In het begin ervaren velen hun afkeuring als een opluchting, maar na een poos dienen de nadelen zich aan. Werkenden zitten in angst dat zij hun baan verliezen. Schoolgaande jongeren vrezen dat zij straks geen werk kunnen vinden. Tegelijkertijd neemt in de maatschappij de weerstand tegen werklozen toe. Men denkt dat ieder die wil werken wel een baan kan vinden. Er zijn immers zoveel bedrijven die tevergeefs naar personeel zoeken De hervormde raad maakt zich ook zor gen over het hoge ziekteverzuim. Hij heeft gezocht naar mogelijke oorzaken van de onvrede met het werk. Leggen de sociale wetten de mensen soms te veel in de watten? Of is het verzuim een signaal dat mensen zich in hun werk niet prettig voelen, onvoldoende zich zelf zijn en zich niet kunnen ontplooi- Weerzin Men stuitte bij dit onderzoek op de ver regaande arbeidsindeling waardoor mensen maar een klein onderdeeltje van het totale produkt maken en zich als gevolg hiervan niet meer verant woordelijkheid weten voor het geheel. Ook de traditionele en dikwijls verou derde hiërarchische verhoudingen in bedrijven ziet de raad als een oorzaak. Daardoor hebben mensen geen wer kelijke medezeggenschap en mede verantwoordelijkheid. Al mqer dan tien procent van de be roepsbevolking draait in ploegendien sten. zo meldt de nota. Dat roept, vol gens de samenstellers, een steeds gro tere weerzin tegen arbeid op. Het na tuurlijke ritme van de mens en zijn so ciale leven worden erdoor ontregeld. De raad, die ook aandacht besteedt aan de gastarbeid - "hulp van armen aan rijken", - en de werkwijze van de transnationale ondernemingen - de "gastlanden" worden er nauwelijks be ter van -, komt tot de conclusie dut dc behoeften worden aangepast aan de produktie. Dc menselijke arbeid wordt zodoende tot een verlengstuk van di techniek. Prestatie Over de christelijke opvatting dat dc mens "ijverig" zal zijn (wie niet werkt, zal ook niet eten merkt de nota op dat deze gedachte zeker de nodige zelfdiscipline en verantwoordelijkheid aanwakkert maar dat dit on|emerk1 kun omslaun in een allesbeheersende prestaticmoraal. Schetsmatig tracht de hervormde raad in dit discussiestuk voor de synode - "een aanzet met een duidelijk fragmenta risch karakter" - een bijbelse visie op "arbeid" te geven. De mens mag uitgaan van de rustdag en zich verheugen over zijn bestaan. "Woekeren met de geschonken talen ten betekent niet anders dan leven met de gaven van geloof, hoop en liefde". Synode. Van volgende week maandag tot donderdag verga dert de synode van de Gerefor meerde Kerken in Lunteren. De betrekkingen met dc Hervormde Kerk zullen in "conferentiestijl" aan de orde komen, dat wil zeg gen er vallen geen besluiten. De commissie "Oecumene bin nenland" uit de synode roept de plaatselijke kerken op om in hun situatie al het mogelijke te doen aan een voortzetting van het ge sprek over eucharistie en avondmaal en het ambt in dc kerk. Wat de buitenlandse contacten be treft /.ii de synode spraken over de relatie met de Wereldraad van Kerken, de Gereformeerde Oe cumenische Synode en afzon- derijjke Ziildanikaaneo kerken. Verder behandelt ze een rapport van de commissie voor de bestu dering van het oorlogsvraagstuk en een rapport van de commissie voor de begeleiding van de gere formeerde deelnemers in het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV). Berocplngswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Moerkapclle C. van den Bergh Rotterdam- Zuid. te Bloemendaal R. Hani itraanfors Heemstede; uangenomen de benoeming tot secretaris van de provinciale kerkvergadering in Noord-Bra bant en Limburg H. de Jonge Vught; bedankt voor Pupcn- drecht J. Westland Amersfoort. Nederlands Gereformeerde Ker ken: beroepen te IJsselmuiden- Grafhorst W. J. van der Linde Heerenveen. Christelijke Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Barandracht M. C. Tanis Sliedreeht. Begroting. Decentrale begroting van de Nederlandse Hervormde Kerk laat voor dit jaar een bedrag zien van r .38 miljoen. Voor het al gemene kerkewerk is f 12.2 mil joen nodig, voor hulp aan ge meenten f'7,3, voor diukonale projecten i 7,9 en voor de zending f 10,6. Gezien de toeneming van de kosten vun het huidige appuraat acht de Generale Financiële Raad van deze kerk een beleid op langere termijn noodzakelijk, temeer omdat het aantal kerkleden in de komende jaren zal teruglopen waardoor er minder geld be schikbaar zal zijn voor het alge mene kerkewerk. Bovendien moet voor de samenwerking met dc Gereformeerde Kerken ("Sa- men op weg") de Financiële situa tie binnen de Hervormde Kerk onder de loep worden genomen. Dit jaar heeft de kas voor algemeen kerkewerk al een tekort van ruim f 350.000. Daar staat wel tegen over dat de vrijwillige bijdragen van meerderjarige doopleden aan de "generale kas" de laatste tijd een verhoging te zien geven. Gevangenis. David Russell, een anglicaanse geestelijke in Zuid- Afrika, moet een jaar de cel in omdat hij niet zins is zijn cam pagne tegen de apartheid te stop pen. ADVERTENTIE Gehalte 100% Z- ;()p 30 april 1980 wordt Prinses Beatrix Koningin. Ter gelegenheid van deze historische gebeurtenis vervaardigen de Zilversmeden Gerritsen te Zeist 24 Karaats Gouden en 100% Zuiver Zilveren Kroningsdukatcn. Uitmuntender van gehalte zelfs dan de 'Krugcrrand' of het 'Gou- iden Tientje' (zonder legering, wel inet dezelfde hardheid). Gelimiteerde oplage De oplage van de Zilveren Kro- ningsdukalcn bedraagt 25.000 exemplaren; die van de Gouden Kroningsdukaten slechts 5.000 stuks. De stempels worden daarna onder notarieel toezicht vernie tigd. Elk exemplaar, voorzien van het teken 999 of 999.9 wordt gega- irandeerd, geregistreerd en gecon troleerd. De beperkte oplage waar- jborgt grote exclusiviteit. Een prachtig bezit voor verzamelaars of voor het laten vervaardigen van een excellent sieraad Certificaat van Echtheid Dc pri js van de Gouden Kronings dukaat bedraagt f 995,en de prijs van de zilveren Kronings-; dukaat 195,Inclusief 18'. BTW. een luxueuze cassette en een- genummerd Certificaat van Echt-: neid. Tot 30 april 1980 worden de-1 ze prijzen gegarandeerd. Bctalin-; gen die binnenkomen na het tijdstip waarop de series zijn uit-; verkocht, zullen onmiddellijk wor-i den teruggestort. Hoe tc bestellen U kunt per giro. bank of per aange tekende briel het bedrag van- 195.— of/ 995,— (of een veel voud hiervan) overmaken, waarna: U bericht ontvangt inzake Uw ge-; registreerde nummer van het Cer-l tibeaat van Echtheid èn het tijdstip; waarop de /.ending U aangetekend: wordt toegezonden. Het tijdstip van Uw betaling be paalt de volgorde van Uw nummer van het Certificaat van Echtheid.: Tel reservering is mogelijk OC.nPOFl R EXPORT U"J Backcrshagcn 89. 1082 GS Amsterdam TEL. van 9.00 tot 19 30 uur: 020-44.16.91 cn 020-46.28.40 Girorekening 4424023 of ABN BANK Nr. 54.01.29.283 t.g.v.OFIR AMSTERDAM. Bij bankstorting via telefoon s.\ p volledige vermelding van naam en; adres. léf Prins Karei van België wil emigreren BRUSSEL (DPA) - De oom van koning Boudewijn van Bel gië, de 76-jarige prins Karei, graaf van Vlaanderen die in de jaren vijftig als regent op trad, wil zijn vaderland de rug toekeren. De Belgische krant 'La dernière Heure' berichtte gisteren dat de prins als ge volg van een recente onaan gename ervaring met de overheid, al in oktober wil emigreren naar Australië. Kunstverzamelaars zullen hun vreugde nauwelijks kunnen verbergen, want de welge stelde prins zal voordien zijn kunstschatten laten veilen. Hieronder is een collectie an tiek Chinees porselein, die tot de kostbaarste particuliere verzamelingen ter wereld be hoort. Maar ook de andere stukken, zoals antieke meubelen en oude meesters, zullen eerst aan deskundigen getoond en vervolgens verkocht worden. In een privé-galerij zal de prins vervolgens zijn eigen werk - schilderijen, tekenin gen en etsen - te koop aanbie den Dc graaf van Vlaanderen is er onlangs slecht over te spreken geweest dat de ge meente Oostende zijn 18 hec tare grote domein wil ontei genen en tot natuurgebied verklaren. Hiermee zouden zijn eigen plannen om het fraaie duingebied voor be bouwing te verkopen aan makelaars, zijn doorkruist. Dc Belgische pers heeft geschat dat verkoop aan makelaars tussen de 100 en 150 miljoen frank zou opleveren en een schadeloosstelling nauwe lijks een vierde daarvan zou bedragen. Prins Karei heeft zich over deze zaak gewend tot zijn oomzeg ger. de koning, maar wat hiervan gekomen is. is niet bekend. (Van onze correspondent Hans Amesz) DUSSELDORF - Op de eerste dag van het proces tegen Christof Wackernagel (28) en Gert Schneider (31) in Düs- seldorf heeft de rechtbank alle klachten van de verdedi ging afgewezen. De Nederlandse advocaat van Schneider, mr. Willem van Bennekom, zei dat het proces tegen de twee verdachten niet door mocht gaan omdat zij on rechtmatig door Nederland aan de Bondsrepubliek wa ren uitgeleverd. Wackernagel en Schneider wordt ten laste gelegd dat zij, als leden van de verboden terroristische vereniging Rote Armee Fraktion (RAF), in Amsterdam hebben geprobeerd op zijn minst drie politieagenten te vermoorden. Op 10 november 1977 was het tot een schietpartij tussen de aange klaagden en de Nederlandse poli tie gekomen. Dat gebeurde in de Domela Nieuwenhuisstraat in Amsterdam. Wackernagel en Schneider waren daar 's avonds laat naar een telefooncel gegaan cn werden toen geconfronteerd met Nederlandse rechercheurs. De Nederlandse autoriteiten hebben overigens toegegeven dat de Nederlandse politie als eerste heeft geschoten. Verdediger Van Bennekom zei dat de uitlevering van Wackernagel en Schneider in strijd met de wet was. Volgens hem was liet daar om niet mogelijk dat welke rechtbank in Duitsland dan ook zich met deze zaak zou kunnen bezighouden. Om dat te bewijzen wilde hij dat de vroegere minister van binnenlandse zaken De Gaay Fortman, de huidige staatssecre taris van justitie mevrouw Haurs en de hoofdofficier van justitie in Amsterdam mr. Messchaerst, als getuigen zouden worden opge roepen. De rechtbank in Dtissel- dorf was het daar om meerdere redenen niet mee eens. De voorzittende rechter, Wagner, ging nauwelijks in op de argu menten van Van Bennekom. De ze had namelijk gezegd dat de uitlevering van Wackernagel cn Schneider niet juist was, omdat er tot nu toe nooit een beslissing is genomen over de asielaanvraag van de beide verdachten. Verder voerde hij aan dal Wackernagel en Schneider tn Nederland min der te vrezen zouden hebben ge had dan in de Bondsrepubliek Duitsland. Tegelijkertijd legde Van Bennekom er de nadruk op dat het in het belang van de Ne derland.se rechtspraak zou zijn geweest om Wackernagel en Schneider in Nederland te be rechten. De daad. aldus Van Bennekom, is in Nederland be gaan en de slachtoffers zijn ook Nederlanders. ADVERTENTIE oud-minister krijgt dwangarbeid ISLAMABAD (DPA) - De vroegere Pakistaanse minister van spoor wegen. Haftzoclla Cheema, is gis teren door een bijzonder ge rechtshof in Islamabad wegens misbruik van zijn positie veroor deeld toteen jaar dwangarbeid en een boete van omgerekend onge veer tienduizend dollar. Aange toond werd dat Cheema opdrach ten voor de spoorwegen, een staatsbedrijf, als politieke gunst had vergeven. Cheema was minister in het kabi net van wijlen premier Zoclfikar Ali Bhoetto. die tn april vorig jaar wegens aansporing tot een poli tieke moord werd opgehangen. Autonieuws, verder in dit blad. Plus: Nieuws over de unieke waarborg op onderhoudskosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11