PvdA wil zendtijd uitbreiden Kamer: voorlopig geen sluiting kerncentrales 'T egenstellingen in PvdA niet verdoezelen' Als>wzitt,Sffien'adusirf Onderzoeker wenst rustgebieden zeehond Uit in de Randstad 'Berichten over Aantjes speculaties' DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 BINNENLAND WAGENINGEN (ANP) - In de Ne derlandse Waddenzee zouden rustgebieden voor zeehonden moeten worden ingesteld. Het Waddentoerisme is na de water verontreiniging namelijk de tweede bedreiging van deze die ren, die in ons land lijken uit te sterven: van de 2700 Nederlandse zeehonden zijn er nog maar 400 over. Om de waterverontreiniging tegen te gaan is een beroep nodig op de industrie, de boeren, de drinkwa terbedrijven en de politici. De be scherming van de zeehonden zal internationaal aangepakt moeten worden. Dat schrijft ïr. P. Reijn- ders (35) van het rijksinstituut voor natuurbeheer op Texel in een proefschrift, waarop hij vol gende week aan de Landbouw hogeschool in Wageningen pro moveert. Reijnders heeft het voorkomen van vergif in de organen en weefsels van dood gevonden zeehonden in Nederland, Duitsland en Dene marken onderzocht. De Neder landse dieren kwamen er slecht af. Uit de gegevens van dr. Reijn ders blijkt bijvoorbeeld, dat de Nederlandse zeehonden gemid deld tien keer zoveel pcb (toege past in plastics en elektrische ap paraten) in het lijf hebben dan de Duitse en Deense soortgenoten. Deze giftige stof wordt vooral door de Rijn aangevoerd en bereikt via stroming langs de kust de Wad denzee. Pcb veroorzaakt in de baarmoeder van zeehonden- vrouwtjes vergroeiingen, waar door zwangerschappen voortij dig worden afgebroken. Ir. Reijnders: 'Zelfs als er een volle dig verbod komt op het gebruik en de aanmaak van pcb's, dan zullen de effecten van deze stof, die al in het milieu aanwezig is, nog jarenlang merkbaar zijn". Volgens de onderzoeker houdt het uitsterven van de zeehond een waarschuwing in voor iedere Nederlander. De stoffen, die de zeehonden naar het leven staan, zijn immers ook gevaarlijk voor de mens. Baby's, die in de omgeving van de Wad denzee worden geboren, krijgen in hun eerste levensjaar een vijf maal hogere dosis pcb via de moedermelk binnen, dan door de wereldgezondheidsorganisatie aanvaardbaar wordt geacht, al dus Reijnders. Hij stelde niet alleen de aanwezig heid van pcb's in de zeehonden lijken vast. Ook kwik, seleen, broom, ddt (landbouwgif) en een aantal chloorkoolwaterstoffen werden door hem onder de loep genomen. Nederlandse zeehon den hebben meer gifstoffen in hun lichamen dan de dieren in de Duitse en Deense Wadden, is Reijnders' algemene conclusie. Volgens Reijnders is duidelijk gebleken, dat het geboorteper centage onder de zeehonden te laag is om hun voortbestaan als groep te garanderen. Het aantal geboorten is ongeveer de helft van het aantal dat nodig is voor een stabiele populatie, zoals in Denemarken en Sleeswijk-Hol- stein. *Dat er nog steeds zeehon den in de Nederlandse Wadden zee te vinden zyn, is grotendeels te danken aan de migratie vanuit het Duitse gebied. Tot de maatregelen, die Reijnders in zijn proefschrift voorstelt, be hoort op de oprichting van op- vangstations voor johge zeehon den. die te lijden hebben van het toerisme. Wanneer de jonge die ren napielijk wegvluchten voor mensen, lopen zij vaak verwon dingen op. Die wonden kunnen fataal zijn, omdat de weerstand van de dieren door het hoge pcb- gehalte in hun weefsel sterk ver minderd is. DEN HAAG (ANP) - De zendtijd op de Nederlandse televi sie moet worden uitgebreid van 12 tot 24 uur, daarnaast moet een derde net worden ingericht. Dit staat in een rapport van de commissie omroeppolitiek van de PvdA onder voorzitterschap van het kamerlid Kosto dat giste ren is verschenen. De opdracht van de commissie, die in het najaar van 1978 door het partijbestuur van de PvdA werd ingesteld, was na te gaan in hoe verre de opiroep zich heeft ver wijderd van de idealen die aan het omroepstelsel ten grondslag liggen. De commissie meent in haar rap port dat radio en tv instrumenten zijn voor een cultuurbeleid. Een beleid dat zich kan richten op belangen en belangengroepen, die in een verzakelijkte samenle ving gerichte aandacht nodig hebben. Zijis verder van mening dat tv-kijken kwantitatief de be langrijkste vorm van vrijetijds besteding is in Nederland. De commissie wijst vooral op de pogingen van binnen en buiten de omroep om de commercie greep te geven op het program- ma-aanbod. Het is daarom van het grootste belang de ruimte voor het programma van ideële organisaties te behouden, aldus de commissie. Zij meent dat de ideële achtergrond van de cultu rele organisatie, die een zendge machtigde moet zijn, herkenbaar moet worden. De commissie komt verder tot de conclusie dat wijzigingen in het bestaande omroepbestel pas mo gen plaatsvinden na parlemen taire besluitvorming. Ook meent zij dat corömerciële boodschap pen, mits goed gereguleerd, zijn toegestaan. De opbrengsten ko men dan ten goede aan de om roep. In haar rapport stelt de commissie verder dat het gebruik in Neder land van een satelliet voor het verspreiden van radio- en tv-pro- gramma's op korte termijn niet nodig is. Volgens de commissie dient de verdeling van de zendtijd volgens - een concessie-systeem- te gaan. Zij denkt daarbij aan een conces sie voor zeven jaar. Het getal van de geregistreerde leden kan daarbij, naast andere, een gege ven zijn, aldus de commissie. In het rapport staat ook dat de NOS een eigen positie houdt, met een facilitaire en een programmati sche taak. Volgens de commissie zal op inter nationaal niveau overleg ge opend moeten worden over sa- tellietgebrujk. Eén van de doel einden daarbij is het voorkomen van het uitzenden van voor Ne derland bestemde commerciële programma's. Tenslotte meent de commissie dat het aandeel van het programma aanbod van Nederlands werk moet worden vergroot en dat de regionale radio-omroep uit om roepmiddelen moet worden gefi nancierd. Groninger staten gaan weer praten GRONINGEN (GPD) - Het college van gedeputeerde staten van Groningen gaat na 5 maart weer met de regering praten, tenzij de Staten in het debat op 5 maart nadrukkelijk uitspreken dat dit overleg met Den Haag nog langer moet worden opgeschort. Dat blijkt uit antwoorden die GS hebben gegeven op schriftelijke vragen van de Groepering Ver ontruste PvdA-Socialisten van de heer Tamminga in de Staten. DEN HAAG - Het Tweede Kamerlid Cornelissen van het CDA (links) in een klein kamertje van een Haagse woning in gesprek met kamerbewoner Gerard Los middenen een buurman.Cornelissen heeft de afgelopen nacht doorgebracht in het kamertje. Hij denkt zich zo beter te kunnen inleven in de jongeren huisvestingsproblematiek. Ook andere politici ondernemen op het ogenblik dergelijke acties. Commissie-voorzitter Kosto (Van onze redactie economie) DEN HAAG (GPD) - Het Tweede- Kamerdebat naar aanleiding van de bijna-ramp in Harrisburg is gisteren besloten met een soort „wapenstilstand". Van de ka mermeerderheid hoeven de cen trales van Borssele en Dode- waard (voorlopig) niet dicht in afwachting van de „brede maat schappelijke discussie" over de toekomstige energievoorziening, als de regeg maar geen .verdere stappen neemt die deze discussie vertroebelen. Geen van de ingediende moties van oppositiezijde lijkt kans te ma ken. Zeker niet die van de PPR, waarin sluiting van de centrales wordt gevraagd. Minister Van AMSTERDAM Concertgebouw - do 28, kleine zaal, 20.15 uur: Caecilia Consort, m.m.v. Marijke Smit Sibinga. Vrij 29, grote zaal, 20.15 uur. Concert gebouworkest, olv Kirill Kondrasjin. Vrij 29, kleine zaal, 20.15 uur ,,'n Rondje romantiek". Za 1 maart, 15 uur, grote zaal: Matinee op de vrije zaterdag. Omroeporkest en Groot Omroepkoor. Grote zaal, 20.15 uur: Amsterdams Philharmonisch orkest, olv Anton Kersjes. Zo2maarV 11 uur Spiegelzaal: "FürElise", rechtstreekse radiouit zending NOS. Grote zaal, 20.15 uur Amadeus Kwartet. Kleine zaal, 20.15 uur. ,,'n Rondje romantiek", met o.a. Isodor Lateiner, viool. Ma 3, kleine zaal: 20.15 uur Julien Clerc. Di 4, kleine zaal, 20.15 uur Emmy Verheij, viool. Woe 5, grote zaal, 20.15 uur: Concertgebouw orkest, olv Kirill Kondrasjin. Stadsschouwburg - do 28, 20.15 uur: het Nationale Ballet. Vrij 29, 20 uur: de Nederlandse Operastichting, "Don Giovanni". Za 1 maart, 20.15 uur. Publiekstheater, "Lucifer". Zo 2 maart, 20 uur: de Nederlandse Operastichting, "Don Giovanni". Za 1,12.30 uur en zo 2, 11.30 uur, De Lyrische Komedie, "De Impresario". Za 1 20.15 uur: Publiekstheater, "Lucifer". Zo en di 4,20 uur. De Nederlandse Operastichting: "Don Giovanni". Ma 3, 20 uur De Nederlandse Operastichting: "Macbeth". Woe 5, 20.15 uur: Zuidelijk Toneel Globe: "De Kwekeling". Centrum Bellevue - t/m za 1 maart, grote zaal, 20.30 uur: "Dans Concertant", met Ailsa Berk. T/m za 1 maart, kleine zaal: 20.30 uur: Theatergroep Martin, Ton Bommerson, "We zitten toch op ro zen". Di 4 t/m za 22 (beh zo en ma), 20.30 uur, grote zaal: Vrouwen- cabaret Natascha Emanuels, met "Medianeuroze". Di 4 t/m za 8, kleine zaal, 20.30 uur. ESTA, met "The private ear" en "The public eye". Carré - do 28, 20.15 uur Wishbone Ash. T/m za 8 maart (beh zo, ma en do), 20.15 uur Toon Hermans. Zo 9,20.15 uur: Peru Folklorico. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg - Do 28, vrij 29,20.15 uur en zo 2 maart, 14 uur: Haagse Komedie: "Bedrog", van Pinter. Za 1, 20.15 uur: Haag se Komedie: "Komieken". Zo 2, 20.15 uur Haagse Komedie: "Vol- pone". Di 4,20.15 uur. "Talking Steps", van Ackbourn. Woe 5,20.15 uur Ro Theater, met "Wasteland". Congresgebouw - za 1 maart, 20.15 uur Residentie orkest, met muziek uit Wenen. Ma 3 maart, 20.15 uur Julien Clerc. Circustheater - do 28.20 uur: De Nederlandse Operastichting, met "Macbeth". Za 1 maart, 20.15 uur. Nederlands Dans Theater, "Si dewalk". Diligentia - di 4 maart, 20.15 uur Caecilia Consort. Woe 5, 20.15 uur ,,'n Rondje romantiek". HOT-theatcr - t/m za 1 maart, 20.30 uur: Haagse Komedie: "Onder de vlag van Hollywood". Zo 2 maart, 14 uur: kindertheater Pssstt: "Pappalibre". Di 4 en woe 5, 20.30 uur: Mickery Circuit, met "Na galm". LEIDEN Schouwburg - za 1 maart, 20.15 uur. "Paso Doble", Ramses Shaffy en Liesbeth List. Ma 3,20.15 uur Peru Folklorico. Woe 520.15 uur Rode Zondag, door Toneelgroep Sater. LAK-theatei - do 28, 21 uur Fratstheater "Victor, ou les enfants au pouvoir". Vrij 29, 20.30 uur Muziek, "De Volharding", olv Wil lem van Manen. K O - 5 maart, Kapelzaal, 20.15 uur Sarah Strümpler, harp en Henk Vos, fluit. Stadsgehoorzaal - vrij 29,19.30 uur Residentie orkest, "Muziek uit Wenen". Aardenne wees dit verlangen zonder meer van de hand, verwij zend naar de „stilstand-situatie" in de maatschappelijke discussie, waarin geen uitbreiding van het aantal centrales maar ook geen vermindering geschieden zal. Bovendien zal sluiting, ook later na beëindiging van de maatschap pelijke discussie (eind 1982), gro te financieel-economische problemen met zich brengen. Dat zal ook het geval zijn als de con tracten met Frankrijk over ver werking van splijtstofelementen uit de centrale Borssele niet wor den goedgekeurd. Het wetsont werp om dat wel te doen, wil de meerderheid van de Tweede Kamer nog steeds niet behande len. Ook ditmaal kon de bewindsman, ondanks zijn dreiging dat er ern stige problemen zullen ontstaan met het terug te zenden kernafval uit Frankrijk en de noodzaak tot opslag van nog te wisselen splijt stofstaven, de meeste fracties niet overtuigen. De PvdA diende een motie in om opnieuw met Engeland en Frankrijk te gaan onderhandelen over verlenging van de oude contracten tot en met 1982. Zinvolle boodschap Maar Van Aardenne wilde zich niet met „zo'n zinloze boodschap" la ten wegsturen en schilderde de grote problemen die zouden ont staan als Nederland straks inder daad een grote bovengrondse op slag zou moeten aanleggen. In de wetenschap dat er nog wel tijd is, raakte de Kamer daarvan niet onder de indruk. Ruimte voor tijdelijke opslag lijkt er ook te zijn, zeker als de PZEM een vergunning krijgt voor een kleine uitbreiding in Borssele. Moties van de linkerzijde om die vergunning niet te verlenen dan wel de vergunning in de tijd te beperken, zullen geen meerder heid halen als daarover volgende week wordt gestemd. Verder wil de Kamer ook ingelicht worden over de (binnenkort be kend te maken) resultaten van een internationale studie naar de positie van de splijtstofopwer- king van kerncentrales en alles wat daarmee samenhangt. Deze kan mogelijk tot internationaal overleg over de problemen van Extra controle op kenteken deel 3 DEN HAAG (ANP) - De centrale politie verkeerscommissie (CPVC) heeft de hele Nederland se politie geadviseerd om extra controle uit te oefenen op het nieuwe deel 3 van het kenteken bewijs. Volgens de woordvoerder bleek onlangs uit gegevens van de rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam dat nu vrijwel iedere automobilist in het bezit moet zijn van het nieuwe deel 3. De po litie heeft echter de indruk dat nog een groot aantal automobilis ten heeft verzuimd deel 3 op de voorruit aan te brengen. afvalopslag aanleiding ge ven. De regering zegde dit toe en zal ook voordat de brede maatschappe lijke energiediscussie begint haar standpunt bekendmaken, zodat ook deze zaak, evenals de positie der bestaande centrales, onder werp van de discussie kan wor den. Minister Albeda (sociale zaken) er kende dat meer openheid ovef de veiligheid van de centrales tot be ter begrip bij de bevolking kan leiden. Hij zegde een jaarlijks overzicht van de belangrijkste storingen in Borssele en Dode- waard toe, alsmede een analyse daarvan. Minister Ginjaar (milieu) zei dat er rrféer zal worden gedaan op voor- lichtingsgebied over de kern energie. Binnenkort zal weer een „alarmoefening" worden gehou den, waarbij ook een kwestie als evacuatie der bevolking zal wor den behandeld. Den Uyl wordt voorzitter Europese socialisten DEN HAAG (GPD) - PvdA-leider Den Uyl zal begin maart gekozen worden tot voorzitter van de Fe deratie van Socialistische Partij en in Europa. De federatie houdt op 3 en 4 maart een congres in Luxemburg. Den Uyl is de enige kandidaat voor de functie. De socialistische partijen hebben als thema voor het congres geko zen hun verzet tegen „rechtse" politiek in Europa. Onder ande ren zal het woord gevoerd wor den door Den Uyl, door de Britse radicaal Wedgwood Benn, de Franse socialistenleider Mitter rand en de Duitse SPD-voorzitter Brandt. Van de Europese federa tie maken twaalf socialistische partijen deel uit. Voorzitter Van den Berg: DEN HAAG - Voorzitter Max van den Berg heeft er geen behoefte aan de tegenstellin gen in de PvdA te verdoeze len of koste wat het kost te verzoenen. „Ik wil geen 'Steenkamp-voorzitter' zijn", zegt hij, doelend op zijn CDA- collega, die drie „bloedgroe pen" en sterke linker- en rechtervleugels bij elkaar moet houden. Van den Berg voert dan ook openlijk cam pagne om bijvoorbeeld het standpunt van het congres over kernenergie uitgevoerd te krijgen. Dat betekent onder meer sluiting van de centra les in Borssele en Doode- waard. Dezer dagen heeft Van den Berg in het partijblad Roos in de Vuist geschreven dat een regering met de PvdA erin sluiting van deze centrales moet uitvoeren. De meerder heid van de kamerfractie voelt daar niets voor, de min derheid steunt hem. Zo'n harde eis kan tot grote moei lijkheden met het CDA leiden bij een kabinetsformatie. Van den Berg meent echter dat het hier een hoofdpunt van het beleid betreft dat in de partij uitgebreid besproken is en dat hy dan ook uitgevoerd wil zien. Om dat doel te bereiken kan de publieke trom niet hard genoeg geroerd worden, meent hij. De meerderheid van de fractie vindt dat Van den Berg zich wat terughoudender moet opstellen. Hij zelf is het daar uiteraard niet mee eens. „Ik kan een lastige voorzitter zijn", zegt hij. „Voor 51 pro cent wil ik bruggenbouwen tussen de tegenstellingen, voor 49 procent wil ik een duidelijke stellingname be vorderen. De keuze tussen die twee hangt er van af of ik vind dat het gaat om een hoofd punt van het partij beleid en of het onderwerp voldoende bediscussieerd is". Van den Berg geeft toe dat zijn opstelling tegenover de ka merfractie polariseert. Hij wil dat echter alleen maar doen als hij namens het congres, partijraad of partijbestuur kan spreken. In die gevallen, waarin zijn per- - soonlijke mening niet met die partijorganen overeenstemt zal hij het standpunt welis waar verdedigen, maar geen openlijke campagne voeren. „Dan is mijn politieke ge loofwaardigheid in het spel". Het zal daarom van het geval afhangen of hij wel of niet zijn gewicht als voorzitter volle dig in de schaal zal werpen. „Ik heb mijn eigen opvattin gen, ook al is de politiek mijn beroep. Ik wil die strijd heb ben. Ik heb geen behoefte aan een schone-handen-theo- Presentatie Van den Berg valt op door zijn eigen stijl van voorzitter schap, die echter nog niet he lemaal vaststaat. Zo heeft hij op twee van de drie partijra den sinds zijn verkiezing in april van het vorig jaar, toe spraken gehouden van bijna veertig minuten. Dat zal hij in de toekomst niet meer doen. Ma.r van den Berg geen behoefte aan schone handen Zijn bedoeling was een inlei ding te geven over de politie ke vraagstukken van dat moment. Zoiets leent zich bij nader inzien echter toch beter voor conferenties. Op de afdelingsvergaderingen die hij enkele keren per week bezoekt spreekt hij telkens drie keer zeven minuten, on derbroken door vragen en discussies. Tijdens zijn veelomstreden campagne voor het voorzit terschap presenteerde hij zich als de kandidaat die de belangen van de „basis" van de partij wilde versterken. Daarnaast wierp h(j zich op als de pleitbezorger van het „klein socialisme". Daarmee doelde hij op het verbeteren van de onderlinge relaties in de partij, het vergroten van de interne democratie, het spreiden van de mocht, het stimuleren van culturele acti viteiten. Hij wilde de arbei ders meer aan bod laten ko men bij de afdelingsvergade ringen, die te veel beheerst zouden worden door meer ge schoolde mensen. Van den Berg wijst erop dat zijn uitlatingen van toen gezien moeten worden in het kader van zijn verkiezingscampag ne. Met andere woorden: de problemen bij de uitvoering van de voorstellen worden la- t' r pas volledig zichtbaar. Desondanks constateert de voorzitter dat hier en daar de vcrgaderstijl democratischer wordt, dat meer over hoofd punten dan over details wordt gediscussieerd, dat de gewo ne mensen meer aandacht krijgen en dat nu en dan een politiek cabaret wordt geor ganiseerd. „Ik zie wel iets groeien, maar er is nog een lange weg te gaan". Actie De afdelingen zelf moeten vol gons Van den Berg de dragers zijn van de acties die de PvdA organiseert. Uiteindelijk moeten de afdelingen ook de verkiezingscampagnes veel meer zelf inhoud gaan geven. Zij zouden moeten aansluiten op de plaatselijke politieke problemen en organisatori sche mogelijkheden. PI ETER MAESSEN EINDHOVEN (GPD) - Alle berich ten over het al dan niet terugke ren in de Tweede Kamer van ex- CDA-leider mr. Willem Aantjes zijn speculatief. Ook heeft het ARP-bestuur nog geen enkele beslissing inzake Aantjes' kandi datuur genomen. Dat zei AR- voorzitter Hans de Boer gister avond tijdens een spreekbeurt in Eindhoven. Vorige week circuleerden berich ten dat het AR-bestuur Aantjes zou hebben gevraagd geen kan didatuur te aanvaarden. Maar volgens De Boer is daarvan geen sprake geweest. De groslijst, waarop alle mensen staan die door de AR-kies vereni gingen tenminste tien keer zijn genoemd als mogelijke kamer kandidaat, zal voor 10 maart wor den gepubliceerd. Verwacht wordt dat Aantjes zeker op die lijst zal voorkomen. ADVERTENTIE laat u dan adviseren door: Zit-Top specialisten Ambachtsweg 21 - Industriegebied 't Heen 2220 AF Katwijk-tel. 01718-21977 (200 mtr. vanaf de verkeersweg) Zitmeubeldorado j

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7