"Goedkopere huurwoningen worden in toekomst veelal te duur" GEEN KABEL-TV VOOR EEN AANTAL LEIDERDORPERS 0=>e/cfee agenda Bewoners willen bomen snoeien Suriname-avond in Taberna Oegstgeest Huisvestingschef Leiderdorp neemt afscheid Islamieten willen verenigingsgebouw aan Beukenschans Gemeente wil pand Watertje 34 verkopen Burgerlijke stand PAGINA 2 STAD EN RAND DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 LEIDERDORP - "Je moet afstand van de zaak nemen, anders heb je zelf geen leven meer. Ik heb wel eens gehad dat ik er zelf niet van kon slapen. Maar je krijgt langzaam aan eelt op je ziel.". Woorden opgetekend uit de mond van Cees van Garderen, die vandaag afscheid heeft genomen als chef van de afdeling sociale zaken en huisvesting van de gemeente Leiderdorp. Een zware post in een gemeente die in de tijd dat Van Garderen er heeft gewerkt, is gegroeid van 6500 tot 21.000 inwoners. Hij kreeg vanmiddag tijdens zijn af scheidsbijeenkomst op het ge meentehuis voor zijn werk de erepenning van de gemeente Leiderdorp. "Een vermoeiende bezigheid", zo omschrijft de 63-jarige Cees van Garderen zijn werk, maar toch een bezigheid die hem vanaf het begin van zijn carrière heeft ge boeid. Ofschoon hij altijd zoveel mogelijk afstand heeft willen bewaren van de mensen, die vaak zeer emotioneel bij hun zaak wa ren betrokken, is het werk er voor hem in de jaren niet makkelijker op geworden. Schrijnend Hij kwam als controleur huisves ting van de gemeente Utrecht al direct in aanraking met de vaak schrijnende gevallen van behui zing. "Ik ben in 1952 in Utrecht begon nen. De woningnood was toen wel heel erg. Wij waren er om de mensen te bezoeken, die drin gend woonruimte zochten. Wat mij vooral is bijgebleven was dat zo velen moesten samenwonen zonder enige privacy: dat er zelfs getrouwde stellen tussen de fa- LEIDERDORP - Cees van Garderen heeft sinds 1975 zitting gehad in de plaatse lijke commissie huisvesting migranten. Door deze functie raakte hij nauw betrokken bij het project woningen voor buitenlandse arbeiders aan de Beukenschans. On danks een stroom van kri tiek op deze huisvesting noemt Cees van Garderen het project "helemaal ge slaagd". Aan hem de vraag uit welke hoek de kritiek dan is geko men. "Ds argumenten die werden aangevoerd, hebben nooit verduidelijkt waarom niet alles kon worden ver huurd. Het openbaar ver voer en met name de verbin ding naar Leiden is prima. Het argument dat de Leidse artsen weigerden naar de Beukenschans te komen om een patiënt te bezoeken is ook onzin, dat heb ik zelf nog nagevraagd". En de huur van 210 gulden per kamer? "De huren ja, die lij ken hoog. Maar wat je ervoor krijgt, vergeet men wel eens. Het is inclusief water, gas en licht, de stoffering zit er ook nog bij inbegrepen evenals de kooktoestcllen". "Beukenschans afgekraakt door schenen- schoppers" "Nee, de opzet van het project is best geslaagd. Het is jam mer als het zo wordt afge kraakt, maar dat zijn vaak betaalde schenenschoppers die dat doen", zegt Van Gar deren. Een andere zaak waar hij zich bij betrokken voelt is die van de invaliden. Hij hoopt dat de gemeente in de nabije toekomst wat meer aan dacht zal besteden aan de toegankelijkheid van wegen voor rolstoelrijders. "Verder ben ik er trots op dat het gemeentehuis geschikt is gemaakt voor invaliden. Maar de stoepen buiten, daar kan nog heel wat aan worden gedaan. De schuine beton- randen zijn veel te schuin en erg gevaarlijk voor iemand in een rolstoel. En aan dat probleem is nog weinig aan dacht besteed", aldus Cees van Garderen. milie op zolder moesten Voordat ik controleur was, heb ik zeven jaar bij de politie gezeten. Daar leerde je al uitzonderings gevallen op hun waarde schat ten". "De mensen die dringend om woonruimte vroegen; daar gin gen we dan eerst kijken. Aan de knop van de deur kon je vaak al zien wat voor mensen er woon den. Als ambtenaar rapporteerde je wat je zag en hoorde. Nooit hoefde ik beslissingen te nemen, maar ik moest wel door de ogen van de beslissers heen de boel gadeslaan en vastleggen op pa pier". De scheidende gemeente-ambte naar is van mening dat juist deze regel heel duidelijk moet worden gehanteerd. "Juist wanneer mensen je met cadeautjes den ken te beïnvloeden. Zelf heb ik dat nooit meegemaakt, maar mensen vroegen me wel eens: meneer wat vindt u daar nou van?. Het enige dat ik dan zei was dat ik hun situatie zou doorge- Afstand nemen Cees van Garderen vindt dat af stand nemen in zo'n beroep noodzakelijk is. "Je moet wel, anders ben je niet Fit genoeg om met een ander te praten. Welke tijding je ook brengt, de een is dik tevreden, de ander voelt zich ge dupeerd. Mensen die de persoon niet van de zaak kunnen schei den, zeggen dan: die rotvent, ter wijl je alleen maar je werk uit voert", aldus Van Garderen, die in Leiderdorp als ambtenaar so ciale zaken begon. "Toen ik hier kwam, had Leider dorp 6500 inwoners. Nu zijn het er bijna 21.000. De hoogbouw aan onder andere de Engelendaal gaf een hoop lucht; er kon weer woonruimte worden verdeeld. 670 woningwetwoningen aan de Engelendaal en daarnaast nog eens enkele honderden premie woningen die door beleggers werden gebouwd". "In die periode had Leiderdorp veel minder behoefte aan wonin gen dan nu. Het woningaanbod was toen ruim voldoende. Van daar dat er nu zo weinig Leider dorpers in onder andere de Vo gelwijk wonen. Dat ging toen al- Cees van Garderen bij de hoogbouw aan de Engelendaal die indertijd de verdeling van de woonruimte een stuk makkelijker maakte. lemaal veel gemakkelijker. Tot Voorhof heeft Leiderdorp kun nen voorzien in de behoefte. Maar de problemen in de toekomst zullen zich niet alleen beperken tot een te krap woningaanbod. De huur van de beleggingswoningen zal voor iedere nieuwe huurder opnieuw- worden bepaald. Dat betekent dat de goedkopere huurwoningen, waar we juist zo veel behoefte aan hebben, veelal te duur zullen gaan worden", zo voorspelt de Leiderdorpse amb tenaar. LEIDERDORP - De Cultureel Is lamitische Vereniging zou het houten gebouwtje aan de Beu kenschans in Leiderdorp graag als permanent onderkomen wil len gebruiken. De vereniging, waarvan de Turkse leden veelal in de buurt van het houten on derkomen wonen, maakt in de weekeinden al wel eens gebruik van het gebouw. Het bedoelde onderkomen aan de Beukenschans wordt thans ook gebruikt door een muziekgroep. Aan de leden van deze groep is van het begin af aan voorgehou den dat hun verblijf aldaar maar van tijdelijke aard zou zijn en een jaar geleden heeft de gemeente Leiderdorp hen zelfs aangeraden naar een andere repeteerruimte uit te zien. De gemeente is er namelijk voor stander van het gebouw te verhu ren aan een vereniging die er d( hele week gebruik van kan ma ken. Wat dit betreft lijkt de Cultu reel Islamitische Vereniging eei geschikte kandidaat. De vereni ging kan echter slechts een ge ring bedrag aan huur betalen, zo dat een groot deel van de jaarlijk se last voor rekening van de meente blijft. Volgende week donderdag zal de raadscommissie beleidsplanning Financiën belastingen de wens van de vereniging overwegen. Daarna moeten de gemeente raadsleden nog een beslissing nemen over de bestemming van de houten barak an de Beuken schans. Na zijn afschep vertrekt Van Gar deren met zijn gezin naar de Gel derse gemeente Doetinchem. "Mijn vrouw en ik hebben er al tijd van gedroomd bij de bossen te kunnen wonen. Dat kan in Doetinchem en dat is voor ons ontzettend Fijn". ROEL ZAADNOORDIJK LEIDERDORP - Een aantal Leiderdorpers, dat wel een aansluiting op de kabeltelevisie wil, zal voorlo pig toch niet worden aangesloten. Het betreft bewo ners van een flat aan de Splinterlaan, de Juliana- straat en Brittenstein. Dit heeft de commissie van beheer centrale antenne gisteravond besloten. De reden van wachten met het Xfn. diverse andere bewoners van Leiderdorp, die aansluiten van de bewuste huizen is het risico dat de nu ^en machtigingsgebied vallen, is een ver- overige bewoners, die op de bestaande flat-antenne zoek om aansluiting ontvangen. Het gaat hier genaamde machtigingsgebied, dat in 1978 door de gemeenteraad werd vastgesteld). Dit naar aanleiding van een wens van de bewoners van'het woonwagen- karppje tegenover Alberts Corner, die graag een aan sluiting willen. aangesloten willen blijven, klachten over een slechte ontvangst zullen krijgen. Het college van burgemeester en wethouders van Lei derdorp heeft aan de commissie gevraagd, wat de kosten zullen zijn van uitbreiding van het gebied waarbinnen nu kabeltelevisie is aangelegd (het zo- deel van de Leidsedreef, de Touwbaan, de Hoogma- deseweg, de Achthovenerweg, de Zijldijk en de boerderij in de Houtkamp. De comryissie was van mening dat er inderdaad alle aanleiding toe is om een aantal onbillijkheden in het huidige machtigingsge bied recht te trekken. ZOETERWOUDE - Het karakteris tieke pand Watertje in Zoeter woude zal na een jaar te hebben leeggestaan hoogstwaarschijn lijk worden verkocht. De ge meenteraad van Zoeterwoude moet vanavond nog akkoord gaan met de verkoop van dit bouwvallige pand aan de heer Van der Hoeven uit Zoeterwou de. Van de kant van de raad zijn niet veel bezwaren te verwachten omdat die al eerder te kennen heeft gegeven dat wel kan wor den verkocht, maar dan wel uit sluitend aan inwoners van Zoe terwoude. Het pand is eigendom van de ge- ZOETERWOUDE - Een aantal be woners van de Nassaulaan in Zoeterwoude heeft bij de ge meente bezwaar gemaakt tegen de hoogte van een aantal bomen dat langs het laantje naar de voormalige zuiveringsinstallatie loopt. Deze bomen zoudert het uitzicht van de bewoners be lemmeren en de lichtval in de huizen benadelen. Bovendien houden de bomen de zon in het voor- en najaar uit de tuinen. De Zoeterwoudenaren zien dan ook graag dat de toppen van de bewuste bomen worden ge snoeid. Zij hebben de gemeente een brief gestuurd waarin zij deze maatregel bepleiten. Het gaat hierbij om veertien bomen waar van de hoogte op gemiddeld vijf tien meter wordt geschat. De gemeente Zoetermeer heeft echter laten weten dat snoeien vooralsnog niet mogelijk is. Het is op het moment namelijk niet het juiste jaargetijde voor het af toppen van bomen. Wel zal wor den getracht om nog dit najaar, en indien mogelijk in het voor jaar, een forse snoei van .de bo men te bewerkstelligen. Zo kan zoveel mogelijk aan de wensen van de bewoners tegemoet wor den gekomen. De gemeenteraad van Zoeterwou de, die vanavond vergadert, is van deze zaak op de hoogte ge bracht door raadsstukken. Donderdag Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkchoorstraat 17, Hitchcockfllm, 20 en 22.15 uur. Academie gebouw - Rapenburg 73, Ni- caragua-avond, 20 uur. Leids Vrijetijdscentrum - film: "De werkende klasse gaat naar het para dijs", 21 uur. Lak-theater - 21 uur, Fratstheater: "Victor, ou les enfanst au pou- vior".Nieuwe Rijn 20a - werkgroep homofilie, open caféavond, 21 uur. Welfare-lokaal Rode Kruis - Leidsc- weg 33, Voorschoten, tel: 01717-3309, spreekuur voor invaliden, 19-20 uur. Architektenwinkel - Hooglandsekerk- gracht 32, vrij advies, 19.30-21.30 uur. Architektenwinkel - Pieterskerkhof 18, vrij advies, 20-21 uur. Breehuys - ingang Schoolsteeg, werk lozen advies centrum, vrij van 14-16 uur, tel: 130983. Werkgroep dienstweigeren - Troef, Noordeinde 2a, van 20-21.30 uur. Voor lichting en begeleiding dienstweigeren ook tel: 140866. Warmond - raadsvergadering, gemeen tehuis, 20 uur. Wassenaar - cie financiën, gemeente huis, 19.30 uur. Zoeterwoude - raadsvergadering, ge meentehuis, 20 uur. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 22-29 feb. door Cen traal, Breestraat 74, tel 120552. Indien het na 11 uur 's avonds niet meer moge lijk is met het openbaar vervoer naar de apotheek te komen kan men, uitsluitend in spoedgevallen, van een taxi 122444, gebruik maken. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel: ten noorden van de Rijn 134604, tel ten zuiden van de Rijn 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - Ge zondheidscentrum, Berkenkande, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m Vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten - Gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan tel 4641. Warmond - Zr. T. Miedema-De Jongh, Kagerplein 307, tel 02522-10542. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helder A. Helder, Hermelijnvlinder 36, tet 146686. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: Y. Krol, Pres, Kennedylaan 260, Oegstgeest, tel: 153266. B.H. Boer, Boshuizerlaan 26, tel: 764058. Het pand Watertje 34 in Zoeterwoude heeft een jaar leeggestaan. De gemeente wil dit eigendom nu gaan verkopen omdat opknappen niet meer rendabel is. meente maar de bouwvallige toe stand van het huis maakt een gro te opknapbeurt noodzakelijk. Dit vindt de gemeente echter niet rendabel, vandaar dat het wordt afgestoten. LEIDEN - Geboren: Bianca dv H.B.M. Mosolijn en S.V. van der Kant, Eva dv. F.P.C. de Boer en S.M.M. Borst, Sarhane zv A. En Nouri en M. Rida, Hendrik Ri- cardo zv H. Matters en M.H. Haffert, Inge dv R.A.C. van Vliet en M. Colijn, Richard zv J.P. van Leeuwen en J.A. van Hoven, Mohammad-Ali zv F. Darroudi en S. Ta- brizian, Margaretha Maria Louise dv J.A. de Graaf en M. Wempe,,Alexander zv H.O. van der Kooi en T.C. van den Kolk, Lena Johanna dv A.J. Smittenaar en M.C. van Eijgen, Anouska dv J. Jacobs en L.H.M, Adams, Shirley Pamela dv G.J. Schreuder en J.W. van der Linden van Sprankhuyzen, Martijn zv W.L.H. van Veen en F.J. Arnoldus, Albertus zv A. van Berge Henegouwen en M.J. Ur- gert, Ernst-Jan David zv J.W.. de Gee en I.A. Joosse, Daniélle dv A. van Dijk en M. Balkenade, Hannan dv B.A. Lamairi en H. Ouahbi, Laura dv J.J.J.M. Posthuma en A.J. Warnink, Evelien dv C.DA. Broefhof en N. Houwaart, Astrid dv E. Hollem en G. Storteboom. Overleden: J.D. Verhoeven (1894), P. Glazenborg (1907), J.H. Otto (1911), H. van der Leed- en (1898) gehuwd geweest met S. Smit, P.P.V. Peereboom (1897), F. van Urk (1903), J.W.H. Rotteveel (1916), E. Brit- tijn (1887) gehuwd geweest met F. Ha- geman, M. M. Heijselaar 1936) echtgeno te van J.W.C. Goedhart, H. Meeu wenoord (1929), C.M. Vorst (1894) ge huwd geweest met J.M. van de Boog aard, A.J. Kampers (1899), J.C.M. Kolk man (1899), G. Mulder (1919), T. Han- kamp (1923) echtgenote van A.J. Boer man, A.W. Keijzer (1932) echtgenote van S. Holswilder, C. van Kuyk (1960), N. Verdoes (1898), G. Schaap (1909), C.J. van Antwerpen (1950), C. van Loon (1927), N. Mark (1891), W. Ossevoort (1906), C. Disseveid (1894) gehuwd ge weest met J.P. Louwrier, M.M. Ruiten beek (1903) echtgenote van A. Kijk in de Vegte. 1 LEIDEN LEIDERDORP I VOOR SCHOTEN I ZOETERWOUDE - Gebo ren: (Leiden), Chau L., zoon van W.M. Ip en M.Ch. Yau, Angelique, dochter van A. van Beek en I.E.M. van Brussel, Gerar- dus, zoon van J. de Bree en A. van Beek en I.B.M. van Brussel, Gerardus, zoon van J. de Bree en A. den Haan, (Leider dorp), Fleur A. dochter van A.A.B. Lycklama a Nijeholt en C.F.J. van Hou ten, Claire E-, dochter van P. Chr. Cam- maert en J.H.C.M. de Hosson, (Voor schoten), Dave, zoon van L. Buchner en W.Y. Keyner, Mairi, dochter van A. Muirhead en A.M. Daly, (Zoeterwoude), Lisette, dochter van C.L.M. Bosman en P. Bezooijen. Ondertrouwd: (Leiderdorp), M.N.M. Hoekman en C.Z. Schenk, Chr.R. Koe- brugge en M.Th.M. de Leeuw. Overleden: (Leiden), A.W.J. Körfer (80), gehuwd geweest met M.H. Bentfort van Valkenburg, L. Krassenburg (63), echtg. van J. Hemelaar, (Leiderdorp), A.P.M. Hogervorst (87), weduwe van G. Over- devest, J.H. Cremers (63), echtg.'van C. Tesselaar. OEGSTGEEST - De derde wereldwinkel en enkele werkgroepen van de Stichting Jeugd en Jongeren-werk Oegstgeest (SJJO) organiseren morgen om 20 uur een informatiè-gespreksavond over Suriname in gebouw Taberna. Spreker Jimmy Hok zal op deze avond aan de hand van dia's een inleiding houden over de problematiek van dit land. Daarbij zal zeker ook de staatsgreep die deze week in Suriname heeft plaats gevonden, aan de orde komen. Jimmy Hok is zelf Surinamer en studeert aan de Landbouw Hogeschool in Wageningen. Tevens is hij lid van de STIVOS (Stichting Landbouw Volksopbouw Suri name). Na deze inleiding is er een mogelijkheid tot discussie. En tenslotte wordt de avond beëindigd met een optreden van de Surinaamse muziekgroep Aquarella. LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMGEVING Uitgave: Leidsch Dagblad B.V. Hoofdkantoor Witte Singel 1 2311 BG Leiden. Postbus 54, 2300 AB, Leiden. Giro 57055. Voor betaling van abonnementsgelden uitslui tend giro 28884. Telefoon: 071-144941. Nabezorging van 18.00-19.30 u. Zaterdag van 16.00-18.00 u. Telefoon 071-211515. Indien in gesprek 071-210221. K wartaala bonnement 46,30 Kwartaalabonnement per post f 64,15 Jaarabonnement f 173,70 J aarabonnement per post f 245,10 Losse nummers f 0,65 Abonnementsgelden by voor uitbetaling te voldoen. Bij automatische overschrij ving geen administratie- en in cassokosten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2