Wanneer komt grote Vietnamese offensief? Blik in de weekbladen ELSEV1ERS i/n deTijd hp iB DONDERDAG 28 FEBRUARI 1980 PAGINA II ROTTERDAM-Al pratend loopt prof. J. Pool naar de aan de wand hangende landkaart, waarin tientallen spelden, voorzien van een vlaggetje, zijn geprikt. Als je niet beter wist zou je kunnen denken aan een stafkaart, waarop bij een legeroefening ook dikwijls via vlaggetjes de stellingen van de troepen gemar keerd worden. Prof. J. Pool In hoeverre zijn hardlopers dood lopers? In de letterlijke zin dan. Vrij regelmatig ver schijnen er berichten dat mensen tijdens of na sportief bewegen plotseling sterven. Het aantal gevallen is niet bekend, evenmin als de oor zaken. Kortom, eigenlijk is hierover nog niets bekend. Hier is echter in het geheel geen sprake van een oefening, maar van bittere ernst. Elk vlaggetje4staat namelijk voor een melding van een geval van plotselinge dood tijdens of direct na sportbeoefening en trimmen. Het aantal vlag getjes dat betrekking heelt op meldingen in de jaren '78 en '79 heeft de honderd al over schreden. „Het zijn er nu zo'n 120. Overi gens zijn er dubbeltellingen bij zodat ik het nu op grond van deze gegevens houd op tussen de 60 en 100 gevallen van plotselinge dood", concludeert de cardioloog van de Erasmusuniversiteit voorzichtig. We schrikken, want zo vaak zijn we in de afgelopen twee jaar geen berichten van gevallen van plotselinge dood tijdens of na sportbeoefening tegen gekomen, al besef je meteen dat deze voornamelijk regio naal gespreid aandacht krij gen. Toch heb je pas nog gelezen dat een atletiekclub als het Am sterdamse AAC volgende maand al voor de twintigste maal een strandloop houdt, waarbij het totaal aantal deel nemers de 100.000 al ver is ge passeerd. In al die jaren werd de organisatie met „slechts" éém dodelijk ongeval gecon fronteerd. Ook horen we het de organisa toren van de grote Apel- doornse midwintermarathon na de zevende editie en na in totaal ruim 10.000 deelnemers nog zeggen, dat er gelukkig nog nooit iets ernstigs is ge beurd. En toch die nu al gere gistreerde tientallen gevallen van plotselinge dood. Cijfers waar je niet omheen kunt al zou ie dat willen. Dat laatste is natuurlijk hele maal niet zo gek want juist in deze jaren waarin het bewe gen zo gepropageerd wordt zou dit voorlopig cijfermate riaal wel eens een averechtse uitwerking kunnen heb ben. Verstoppertje „Dat is natuurli jk verstoppertje spelen. Het kan best zijn dat we straks tot de conclusie MAGAZINE Vandaar dat de in Leider dorp wonende prof. J. Pool, cardioloog van de Erasmu suniversiteit in Rotterdam, een onderzoek is begonnen. Voor zover bekend het eerste grote onderzoek op dit ge bied. Hierbij een gesprek met hem. komen dat het merendeel van de gevallen betrekking hoeft op mensen die al wat aan het hart hadden. Als dat zou blij ken dan kunnen de resultaten van dit onderzoek dus best geruststellend zijn, of beter gezegd: in elk geval niet zo af schrikwekkend",' vindt prof Pool. „Je kunt natuurlijk niet om de werkelijkheid heen. Je leest de berichten in de krant. Dus men weet het. Tot nu toe is voor mijn gevoel te eenzijdig gewezen op het nut van het bewegen. Begrijp me goed, natuurlijk is het een gezonde zaak als de mensen zich meer gaan bewegen maar het moet allemaal leuk blijven. Het mag geen statussymbool worden zoals nu al vaak het geval is met het joggen. Het mag geen sociale dwang wor- den. En het mag ook geen kwestie worden van inspelen op angstgevoelens" „Nogmaals, verantwoord be wegen is een goede zaak. Het v is plezierig. Je conditie gaat vooruit. Maar of je er hart- en vaatziekten mee voorkomt? Ik weet wel dat het bij lange na niet zo belangrijk is als rookgewoonten. Ais er niet meer gerookt zou worden zou dit het aantal mensen met hart- en vaatziekten bijna halveren. Roken is gevaar nummero één, dan de bloed druk en de vetten. De leef- en voedingsgewoonten dus", al dus de zelf nog regelmatig bewegende cardioloog die- wekelijks zo'n 20 kilometer draaft en ook nog wel eens de fiets pakt voor het woon werkverkeer, de afstand Lei- derdorp-Rott erdam. Onderzoek „Het kan best zijn dat het on derzoek straks leert dat er ei genlijk weinig onheilspellends aan de hand is. Dat het aantal gevallen van plotselinge dood tijdens of na sportbeoefening overeenkomt met gegevens van de normale sterfte van de gemiddelde Nederlander. Misschien zijn er minder trimmers bij. het kunnen voetballers zijn, misschien ook jonge mensen want een Fins onderzoek heeft al eens uitgewezen dat bij relatief zware inspanning ook jonge ren kunnen overlijden. die aiieen maar dreigt met de duivel loopt leeg. Ook voor dé WD zal het tijdstip moeten aan breken om het opportunisme te vervangen door principes". tenslotte nog een citaat uit een an der artikel in Elsevier "Dit alles gevoegd bij een onwillige ge meenteraad en wethouders die elkaar tijdens collegevergade ringen in de haren vliegenmaakt dat hij een typisch slachtoffer is van een ontwikkeling die hem bo ven het hoofd is gegroeid. Een man van zwaarder kaliber had zich niet in deze positie laten ma noeuvreren". Valt nu ook Else vier de ex-burgervader van Lei den aan? De heer Vis kan gerust zijn. Dit keer is burgemeester Schols van Den Haag het slacht offer. VRIJ NEDERLAND De kwestie Suriname is voor VN belangrijk genoeg om op de voorpagina te zetten. Eindelijk ook eens een duidelijke foto van een groep Surinaamse soldaten. Suriname-kenner Gerard van Westerloo schrijft dat het moei lijk valt om bijzonder rouwig te doen over wat er in de jonge re publiek is gebeurd. Ook hij wijst op het falen van de regering Ar- ron. Toch ook ten waarschuwing van zijn kant "het blijft uiter aard een militaire beweging: het zou niet de eerste keer zijn dat een Meestal hadden die naar ach teraf bleek een hartafwij king". „Overigens is er heel weinig onderzoek gedaan. Dat is ook de reden dat wij hiermee zijn hpi'onnen. Als hartspecialist ben je erg geïnteresseerd in die doodsoorzaak. Bovendien ben ik sportminded. Je gaatje dan een paar dingen afvragen. Allereerst of dit verschijnsel het bestuderen waard is. Of er twee overlijden of veel meer, al is natuurlijk een al teveel. Kortom, de omvang van het probleem willen we weten en of het wel samenhangt met sportbeoefening. Met andere woorden, zou het ook ge beurd zijn zonder dat die man of vrouw zich op het sport veld had laten zien?" „We weten nog weinig. Daarom zijn we hier op de Erasmusu- niversite it bezig met behulp van een arts, die de nabe staanden, de betrokken huis arts, de specialist enzovoorts interviewt, om meer duide lijkheid te krijgen. Waren er al klachten, zo ja welke en hoe lang? Was er een sportkeu ring voorafgegaan?" Als begindatum van het on derzoek mag je 1 januari '78 stellen. De meldingen moeten betrekking hebben op de pe riode na die datum. Het is al lemaal begonnen met een ar tikel van mij in het Neder lands Tijdschrift voor Ge neeskunde waarin ik com mentaar gaf op de trimrage. Daarin deed ik een oproep aan de artsen. Ook in andere medische tijdschriften kwam er aandacht en de volgende stap was de huisartsen, be drijfsartsen en ook politieart- sen een brief te schrijven met antwoordkaart, die men voor meldingen kan gebrui ken". min of meer progressief begonnen geüniformeerde opstand eindig de in een beweging die nog slechts geüniformeerd is". Nel als Elsevier had VN een ge sprek met minister Wiegel. Joop van Tijn ondervroeg hem onder het genot van twee flessen witte wijn. Ondanks de alcohol wijkt het gesprek op de hoofdpunten weinig af van het Elsevier inter view. Wel interessant is dat Wie gel vindt dat de aangekondigde loonmaatregel maar één jaar zou mogen duren. De financieel specialist van de WD. Rudolf de Korte, is tevreden met het pakket bezuinigings maatregelen van het kabinet. "De operatie is geslaagd, alleen de chirurg is overleden". Battus vindt Frits Bom de verkie zer van het debat dat hij afgelo pen zaterdag voerde in de Alles is Anders Show. "Iemand die won derdokters naloopt lijkt me niet de juiste figuur om normale dok ters te kritiseren" schrijft Battus, alias Piet Grijs, alias Jan Eter, alias drs Van Buuren alias enz. Elk weekblad schijnt eens aan dacht te moeten besteden aan het verschijnsel P. J. G. A. Ego uit Berkel en Rodenrijs, de voorzit ter van het Oud Strijders Le gioen. Onder de kop Ego-een- trisme komt de stem van veront- „Eind van dit jaar willen we de ze oproep nog eens herhalen terwijl we daarnaast aandrin gen op spontane meldingen van iedereen. Ook via bladen voor sporttrainers, van sport bonden willen we dit onder zoek naar buiten brengen. Eind '80 sluiten we dan af waarna we de orde van groot te van het probleem kennen. Na bestudering hopen we dan antwoorden te kunnen ge ven". Een belangrijk onderzoek dus, dat in overleg gebeurt met de Nederlandse Hartstichting en de Vereniging voor Sportge neeskunde De resultaten zullen nog even op zich laten wachten. Wat doen we in die tussentijd? Blijven bewegen of wat gas terugnemen? Wat moeten we aan met al die propaganda voor hel bewe gen die in West-Duitsland en Amerika zelfs zover gaat dat voorspeld wordt dal door dat bewegen de cardiologen straks werkloos zullen zijn en zich zullen moeten laten om scholen tot orthopedisten, die de blessures dan dienen te voorkomen of te lijf te gaan. „Blijf bewegen. Natuurlijk, maar doe het aan de hand van het schema van dr. Marleen van Baak in de brochures van de hartstichting. Als je geen klachten hebt kan dat. Krijg je klachten stop dan onmid dellijk. Maak niet de fout dat je gaat bewegen omdat je voelt dat er iets mis is. Laatje keuren. Zeker als je 35 of ou der bent. Dat kan bij de sport- medische adviescentra en bij de bedrijfsartsen, want het gaat om een elektrocardio gram en het meten van de bloeddruk, Het inspannings- onderzoek is dan niet nodig. Je zult misschien met wacht lijsten te maken krijgen. Met een een aardige prikkel om het aantal sport-medische adviescentra uit te breiden. Preventieve voozieningen zijn namelijk beter dan dure hartoperaties", besluit prof. Pool. rust Nederland aan het woord: "Als vroeger iemand homo was dan wist teniet wat ie doen moest om zich gedeist te houden. Te genwoordig is het zo dat je je ge deisd gaat houden als je hetro bent Ego is in elk geval iemand die zich nooit gedeisd houdt. Zou die soms Surinamers op de voorplaat van De Tijd, die echter niets te maken heeft met de staatsgreep. Het is een verhaal over zwart zijn in Ne derland, een gesprek met een Su rinaams echtpaar dat woont in Den Haag. Zouden ze terug wil len. vraagt de Tijd. "Al was het morgen meneer. Maar dan moest ik er wel zeker van zijn dat ik daar een redelijk bestaan kon op bouwen. Nou, dat kun je momen teel wel vergeten. Er zitten daar alleen maar zakkenvullers in de regering. Jan de arbeider komt er niet aan te pas." Misschien ziet voor dit gezin de toekomst er nu wat zonniger uit. De omwenteling in Paramaribo BANGKOK (GPD) - Het in de Thaise hoofdstad Bangkok al lang ver wachte grote Vietna mese offensief in Cam bodja tegen de resten van het Pol Pot-leger, nu teruggedrongen tot de grensstrook met Thailand, en de kam pen van de Khmer Serei (Vrije Khmer) is tot op heden uitgebleven. Wel hebben de Vietname- zen hun acties tegen de Rode Khmers opge voerd en zouden ze vijf divisies in Noordwest- Cambodja hebben sa mengetrokken. Voor de beslissende slag heb ben zij nog tot juni de tijd; dan begint de grote regenperiode. De Rode Khmers, die nog stand houden met zo'n 30.000 man gewapende troepen en een zelfde aantal volgelingen hebben, voeren een klassieke guerrillaoorlog. Vanuit hun schuilplaatsen duiken zij on verwacht op voor een aanval, om zich weer door de jungle te laten opslokken als de Vietnamezcn het net om hen dreigen te sluiten. Ze veran deren voortdurend van schuilplaats en zijn zo uiterst moeilijk te bestrijden. Het moreel onder de Vietnamese soldaten in Cambodja, voor namelijk gerecrutccrd in zui delijk Vietnam, is dan ook niet bijster hoog, omdat ook de malaria een zware tol Afhankelijk Voor een slotoffensief in Cam bodja is het op een econo misch dieptepunt belande Vietnam, dat na de recente verschuivingen in de centrale partijtop een nog nauwere koers op Moskou vaart, ech ter volledig afhankelijk van hulp uit de Sowjet-Unie in de vorm van wapens en levens middelen. Het is echter mo gelijk dat de Sowjet-Unie na „Afghanistan" voorlopig niet betrokken wil raken in een geld verslindende oorlog, die het aanzien van de Sowjet- Unie nog meer zou schaden. Van betekenis is verder hoe groot de druk van Moskou op Peking nog is. Een groot of fensief tegen de Rode Khmers om het restant van het Pol Pot-leger volledig te liquideren, zou China kunnen aanzetten tot een nieuwe strafexpeditie tegen Veitnam. Vooralsnog gelooft China niet in een politieke oplossing van het Cambodja-probleem. Pe king verleent daarom nog al tijd steun aan de verdreven regering-Pol Pot in haar strijd tegen de Vietnamese agressor en de pro-Vietnamese Heng Samrin-regering in Phnom Penh. Het zou Peking goed uitkomen als er een Cam- bodjaans eenheidsfront tot stand kwam in de strijd tegen de Vietnamezcn, iets wat dooi de diep gewortelde haat tus sen beide bevolkingsgroepen voor de nabije toekomst niet lijkt weggelegd. Voorstander De Rode Khmers zijn voorstan der van zo'n Front van Natio nale Eenheid en hebben op prins Sihanoek een beroep gedaan als bindende factor te fungeren. Sihanoek heeft dat steeds van de hand gewezen, en streeft, zoals hij deze week nog zei tijdens zijn bezoek in Washington, naar een diplo matieke regeling. Hoewel nog steeds niet duidelijk is hoe veel aanhang hij onder de zgn. Khmer Screi (Vrije Khmer) heeft, wijt Sihanoek de huidi ge wanhopige situatie waarin de Cambodjaanse bevolking kwam voor De Tijd te laat om er nog aandacht aan te kunnen be steden. Politiek redacteur Rob Vermaas schrijft wat er vorige week don derdag nu allemaal precies is ge beurd rond minister Andriessen. Een verhaal voor de liefhebbers. Duidelijk wordt dat er die dag heel wat misverstanden zijn ge weest. De man die soms nóg lolliger is dan Willem Ruis in zijn eigen show, inderdaad Alexander Pola, heeft het ondanks zijn 65 jaar erg druk met tekst schrijven. Dit soort mensen weet hun ijdelheid altijd prima te verpakken: "Dat ik er als tekstschrijver nog steeds ben, dat is voor het land toch een droe ve zaak". Hoofdredacteur Arie Kuiper schrijft een commentaar n.a.v. de gebeurtemisscn rond de avond van het Polisario Comité vorige week in Leiden. De bijeenkomst werd verstoord doorleden van de Amicales, een organisatie van Marokkaanse gastarbeiders, die zich achter de politiek van ko ning Hassan schaart. Arie Kui per. "Dal de Amicales propa ganda willen maken voor de schandelijke annexatie-politiek van hun koning in de westelijke Sahara is tot daaraan toe. Maar verder: handen thuis". Pol Pot verkeert aan het feit dat maar twee partijen worden onder steund: het Samrin-regime door het Oostblok en de Rode Khmer door China en de VS. Volgens deskundigen hebben de Vietnamezcn alleen het plan de Rode Khmer-troepen te verdrijven tot in Thailand, om vervolgens in het grens gebied een veiligheidszone aan te leggen met mijnenvel den en wachttorens. In zo'n situatie zou de regering in Bangkok niet in de proble men raken, waardoor Chinese betrokkenheid uitblijft, en Hanoi derhalve geen risico loopt dat Peking opnieuw Vietnam binnenvalt. Als de Vitinamezen dit plan taxi uil voer willen brengen, dan zul len zij ook de kampen van de Khmer Serei in het Thau. Cambodjaanse grensgebied ten noorden van Aranyaprah- tet moeten opruimen, waar zo'n 700.000 gevluchte Cam- bodjanen in opvangkampen zijn ondergebracht. Schermutselingen De Vietnamezcn hebben bij de grens een paar duizend man samengetrokken in de buurt van de Thaise dorpen Non Mak Moon en Nong Sa met. Het is hier de laaste tijd wel tot schermutselingen geko men, maar de Khmer Serei's zijn toch tamelijk met rust Voor Jan Nagel kan de week niet meer verpest worden. Hij heeft het dan toch maar bereikt. "De intrigant van de rode familie" staat op de omslag van een weekblad. De Haagse Post sprak met kennissen van Jan Nagel en met hemzelf. VARA-collega Ac- kermans over Nagel: Hij heeft een grote - te grote - drang naar publiciteit".De wereld rond Jan Nagel is verdeeld in twee kam pen, zo schrijft de HP. "Er zijn er met de idee dat waar Jan zijn voet zet, geen gras meer groeit: anderen hebben weer een zwak voor hem". "Een grotemensengebeurtenis in grotemensenland", zo noemt Herman Vuysje de staatsgreep in Suriname. "Tim koste van acht doden en enkele tientallen ge wonden doet Suriname eindelijk eens iets volwassens, iets niet be lachelijks, zo lijken veel mensen in Paramaribo op de staatsgreep te reageren" Natuurlijk in dit blad ook aandacht voor Andriessen. De oud-minis ter komt aan het woord. Hofland schrijft een commentaar over de zelfde zaak: "Wat blijft is de fun damentele splitsing binnen het kabinet, waardoor het tot zijn jongste dag veroordeeld zal zijn tot gepruts". gelaten. Van de kant van de verschillende Khmer Serei- groeperingen, wier leiders zich rpeestal bezighouden met smokkelhandel en ande re illegale praktijken, staat hun dan ook geen direct ge vaar te wachten. De Khmer Serei zijn van bete kenis, omdat zij het hele noordwesten van Cambodja voorzien van rijst en andere consumptieartikelen en hier van profiteren ook de Viet namese troepen en de Heng Samrin-regering. Dit is van vitaal belang, omdat dit deel van Cambodja, eens de rust kamer van het lund, door de exodus ontvolkt is en de meeste rijstvelden braak lig- j i ii Ei dreigt opnieuw hpn gersnood als de voorraden zijn opgebruikt en er vanuit Thailand geen aanvoer van levensmiddelen meer is. De Heng Samrin-regering stelt alles in het werk om de rijst- produktie weer op gang te brengen. Voor dit doel zijn zogenaamde „solidariteits- groepen" opgericht. De leden hiervan krijgen betaald met rijst, naar de idee van de Pol Pot-coirimunes. Het is duide lijk dat de Cam bodjanen lie ver naar de Khmer Serei- kampen in Thailand trekken, waar zij zonder zwaar werk te moeten verrichten door de in ternationale organisaties in leven worden gehouden. Controle Verondersteld wordt dat de Heng Samrin-regering zal pogen de Khmer Serei-con- centraties in het grensgebied onder haar controle te krij gen, om zo over de noodzake lijke arbeidskrachten voor de „NolidariteitH-groepcn" te kunnen beschikken. Een Vietnamese actie tegen deze kampen zal echter een mas sale vlucht tot gevolg hebben. De C'umbodjanen zouden dieper Thailand invluchten, wat een nog zwaardere belas ting voor dit land zou beteke nen. Onlangs is een Russische vloot- eenheid met onbekende be stemming uit Wladiwostok vertrokken. Bij dit convooi bevinden zich transportsche pen met tanks, wapens en munitie. Peking heeft hierop gereageerd door mevrouw Tschu En-Lai naar de Thaise hoofdstad te sturen, hetgeen als een waarschuwing aan Hanoi moet worden gezien om Thailand met rust te laten. Het verwachte Vietnamese offensief tegen de Rode Khmers en de Khmer Serei's is nog niet ingezet, maar de situatie in het Thais-Cam- hodjaanse grensgebied blijft uiterst gespannen. CHRISTIAN ROLL Veel aandacht in Hervormd Ne derland voordeBhagwan. Bruno, Borchcrt, wetenschappelijk me dewerker van het Titus Brands- ma instituut in Nijmegen wordt geïnterviewd over sekten. "Elke goeroe heeft z'n giro", stelt hij. Borchert heeft er veel over ge schreven, maar nooit echt mee gedaan met zo'n beweging. "Ik hoef niet mee te doen,zeg ik altijd. Ik weet drommels goed waar het om gaat. En ik voel drommels goed aan, dat je er makkeli jk on derdoor kunt gaan". Hans van den Doel heeft het in HN over de Jan Salie geest die in Ne derland heerst. Een uitdrukking die hij overigens heeft overge nomen van zijn collega-nieuw linkser van het eerste uur, Han Lammers. Hij verwacht in het midden van de jaren tachtig weer een vernieuwingsbeweging die zich zal richten tegen de geves tigde partijen. Als Van den Doel gelijk krijgt kan het nog interessant worden. Als we de lijn doortrekken betekent dit dat zich dan over 15 jaar weer een nieuwe groep regenten zal aandienen. Van den Doel, Lam mers en andere comfortabel ge zeten nieuw linksers zijn dan net rijp voor de vut. Ze kunnen dan tenminste verzekerd zijn van goede opvolgers. MARK KRANENBURG Voor Elsevier, Vrij Nederland en de Haagse Post kwam de staats greep in Suriname van afgelopen maandag nog op tijd. De bladen zijn opvallend eensgezind in hun oordeel: de regering Arron heeft de machtsovername zelf uitge lokt. Sig W. Wolf van Elsevier schrijft dat de coup één van de treurigste pe riodes van Suriname heeft uit geluid. "De post-koloniale deca dentie vierde hoogtij", schrijft hij. Wolf vraagt zich af of de junta Suriname een goed functione rende democratie zal kunnen ge ven. "Daarvoor is onder meer no dig de ingewortelde en moeilijk te verwijderen invloed van de ge vestigde elite met haar machtige tentakels te bestrijden". Elsevier staat vanzelfsprekend ook stil bij het aftreden van minister Andriessen van financiën. Vice- premier Wiegel verdedigt de houding van de WD-ministers die genoegen namen met minder bezuinigingen dan Andriessen. Degenen die nu zeggen: opstap pen WD, zouden straks steen en been klagen als good old Joop uit Buitenveldert weer in het Cats- huis zat", zegt Wiegel. Elsevier-hoofdredacteur Hoogen- dijk deelt deze mening niet. In zijn commentaar schrijft hij: "Het argument "met Den Uyl gaat het nog slechter" is zwak. Een kerk I hervormd nederland

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13