Onbuigingen op hoofdlijnen ni<t te betwisten' Kamer wil limiet duur loonmaatregel 'Andrrssen had eerder moeten opstappen' hillegom Eis vier jaar en tbr voor verkrachting en wurging BORDEELBOTEN IN ROTTERDAM Treslong 1 en 2 maart antiekbeurs WOENSDAG 27 FEBRUARI» DEN HAAG GPD- Ex-^er Andriessen had een jacfr(^er moeten opstappen. Hij n'et mee moeten werken aan3e9r°- ting voor 1980, die lijr'ht in druist tegen de doelstelt*11 van Bestek '81. Dit is de mAQ van oud-minister Duisenbf(finan- cién), nu topman varRabo bank. Duisenberg kan zich go&nden *n de ontslagbrief van iriessen, omdat de strekking an over eenkomt met een waaluwende brief die hij zelftijdfë vorige kabinetsformatie a<f>rmateur Den Uyl schreef. PToef er vooral uit een zorg voor de ont wikkeling op langere termijn", zei de oud-minister. Met gaat om het veilig stellen van de voorzie ningen waar wij zozeer aan hech ten." In een optreden voor de tv-rubriek Den Haag Vandaag zei Duisen berg gisteravond dat Andriessen na de beleidswijziging bij de af gelopen begrotingsdiscussies nu „tot bezinning" lijkt te zijn geko men. Hij probeerde volgens Dui senberg tevergeefs terug te keren naar het oude spoor. Het lukte Andriessen echter niet meer „de ploeg" mee te krijgen. Opvallend is dat de vroegere PvdA- bewindsman (hij is nog steeds lid van die partiji in mogelijk nog fellere bewoordingen dan An driessen eind vorige week het fa lend bezuinigingsbeleid van het kabinet-Van Agt aan de kaak stelde. Mr is nog minder gebeurd dan onder het vorige kabinet",zei Duisenberg. „Wat er is bezuinigd gaf het kabinet weer weg door het aanvullend beleid. De bezuini gingen vonden meer plaats in woorden dan in daden". Hij wees er verder op dat de hoogte van de totale Bestek-bezuinigin gen 10 miljardongeveer over een kwam met zijn eigen gedach ten hierover. Het grote probleem was echter de vraag hoe je dit moest „inbedden" in de maat schappelijke ontwikkeling. Daarbij moet worden opgetreden in harmonie met werkgevers en vakbonden, maar daarvoor zijn aanvullende maatregelen nodig. Deze moeten eigenlijk „niet veel geld" waard ziin. „We praten over 'Hoe verdeel je niks?' Er zijn niet veel alternatie ven. Logisch is dat de oppositie dan vaag is. Maar ook dit en een volgend kabinet van andere sa menstelling zal merken dat het weinig keus heeft in de maatre gelen die genomen moeten wor den". Duisenberg gaat ervan uit dat ie dereen, „ook de minimumloner", de komende jaren er niet verder op vooruit gaat. Er moet een be leid gevoerd worden dat betrek king heeft over een periode van nier jaar. Met is veel verstandi ger te praten over de komende vier jaar, dan alleen maar naar 1980 te kijken. In die tijd moeten we ongeveer blijven zitten waar we zitten". DEN HA/(GPD) - Het pakket bezuinigingsmaatrege len, wa/ver het kabinet morgen met werkgevers en werkners gaat praten, kan op hoofdlijnen niet meer gewijzi worden. Volgens imier Van Agt zijn de uitgangspunten van het beleid et voor betwisting vatbaar". Een voorstel van de Pvdwaarin dat wordt tegengesproken, haalde het gisteren de Tweede Kamer niet. Bij de vo^tting van het debat over hdtreden van minister Andrie:1 heten de oppositie- partijefeten dat het overleg van m<?n in de Stichting van de Art zinloos is, als tevoren vaststaat er aan de plannen niets \?nlijks meer te verande ren VI Volgenr'vdA-leider Den Uyl stuur® regering de sociale partn ..met gebonden han den'* overleg in. En boven dien udt het kabinet met de loon- de lont bij het kruitvat, zei 1" "Flfterend" Maar-h premier Van Agt noch de ders van de beide rege- rinartijen waren het daar mee eei^an Agt zei dat de conclu sion het kabinet wel degelijk Schting b'wrtigt Hangen ïensen met unstgebit ^STERDAM (ANP) - Een aantal ïensen met een kunstgebit heeft i Amsterdam opgericht dé stich- ng belangenbehartiging van ebitsprothesedragers. De aan- eiding hiertoe is ue onvrede die ;r bestaat over de situatie rond de /ervaardiging van kunstgebitten. Die vervaardiging laat soms te wensen over, waardoor mensen een niet goed passend kunstgebit moeten dragen. Dit ervaren de betrokkenen vaak als schokkend omdat zij het gevoel hebben dat hun persoonlijkheid is veran derd: hun gelaat vertoont andere trekken en zij spreken anders. Dat alles kan weer gevolgen heb ben voor hun sociale contacten, aldus dr. J. van den Bosch, de voorzitter van de nieuwe stich ting. De stichting ziet het als één van haar eerste taken mensen die niet tevreden zijn over hun kunstge bit de nodige informatie te ver schaffen en zo nodig te verwijzen voor rechtskundige hulp. Steun motie tegen isolatie kinderen DEN HAAG (GPD) - De bestraffing van kinderen in kindertehuizen door middel van isolatie moet worden beëindigd. De Tweede Kamer vindt dat een dergelijke straf zo ingrijpend is, dat deze slechts in zeer uitzonderlijke si tuaties mag worden toegepast. Eigenlijk vindt een kamermeer derheid dat een dergelijke straf niet meer mag voorkomen. Dit blijkt uit de vrijwel unanieme steun die het WD-kamerlid Nij- pels gisteren kreeg voor zijn mo tie, waarin om een studie in deze aangelegenheid gevraagd wordt. De resultaten hiervan zouden nog voor 1 augustus van dit jaar aan de Kamer moeten worden voorgelegd. Centraal hierbij moet staan de afschaffing van isolatiestraffen, aldus de indie- voor gesprek vatbaar zijn. Vol gens hem kunnen de sociale partners zich uitspreken over de invulling van de gewenste loon matiging, van de bezuiniging op de overheidsuitgaven alsmede over de omvang van het zoge naamde „flankerend beleid", de maatregelen die de pijn voor de werknemers wat moeten ver zachten. „Er is van alles waarover zinvol overleg mogelijk is", aldus Van Agt, maar aan de uitgangspunten (dat er minstens drie miljard be zuinigd moet worden en dat alle lonen moeten zakken) valt niet te tornen, bleek uit zijn woorden. „Geen van de partners zal ook kunnen ontkomen aan de reali teit van de nieuwste economi sche gegevens". Volgens CDA-leider Lubbers zou de regering „geen knip voor de neus waard zijn" als zij niet met volstrekt heldere uitgangspun ten het overleg ingaat. „Het zou uiterst kwalijk zijn als het parle ment nu al zou vaststellen dat het beleid op hoofdpunten bijstel baar is". Toetssteen VVD-fractieleider Rietkerk zei dat voor hem het vorige week door het kabinet vastgestelde beleid „toetssteen" is. „Als door de Tweede Kamer structurele gaten in dit pakket worden aange bracht, kunnen wij geen medeve rantwoordelijkheid dragen", zo dreigde hij opnieuw met een cri sis.. Dat deed maandagavond ook vice- premier Wiegel, die het CDA op straffe van een kabinetscrisis waarschuwde niet aan de plan nen „te morrelen". CDA-leider Lubbers was daar gisteren erg boos over. „Ik vi'nd het belache lijk en hoogst pnverstandig om zo het crisiselement in de discussie te betrekken", zei hij. Niet morrelen Lubbers stelde dat voor het CDA bij de beoordeling van het beleid niet meespeelt of er al dan niet een crisis komt. Het te voeren beleid staat bij hem voorop. „Bo vendien is he' ons uitgangspunt niet aan de plannen te morrelen, hooguit ze in gunstige zin bij te stellen op grond van dezelfde uit gangspunten die het kabinet huldigt".Maar behalve Rietkerk dekte ook Van Agt de uitspraken van Wiegel. „Ik distantieer mij nooit en nergens van mijn vice- premier", zei hij. Oppositieleider Den Uyl (links) interrumpeert premier Van Agt tijdens het kamerdebat over het aftreden van minister Andriessen. DEN HAAG (GPD) - De re gering krijgt van de Twee de Kamer geen blanco machtiging voor een loonmaatregel. Alle grote partijen willen dat het ka binet de maximale duur van de maatregel in de wet vastlegt. Dit hangt samen met het voorbereiden van de Raamwet op de inko mensvorming, waarin de ADVERTENTIE de vindplaats van vele interessante objecten zaterdag van 14.00-22.00 uur zondag van 11.00-18.00 uur voorwaarden voor het in grijpen in alle lonen en salarissen worden vast gelegd. Dit blijkt uit de eerste officiële schriftelijke reacties op het on langs door minister Albeda (so ciale zaken) ingediende wets ontwerp. De Kamer zal naar ver wachting volgende week al over de wet debatteren. Het wetsont werp geeft het kabinet het recht onbeperkt in te grijpen bij het vaststellen van lonen en andere arbeidsvoorwaarden. Het wetsvoorstel is ingediend om het kabinet de kans te geven met een aangepaste loonmaatregel te komen na het aflopen van de loonpauze indien de sociale part ners geen overeenstemming be reiken overeen centraal akkoord. Het wetsvoorstel biedt verder de mogelijkheid de huidige loon pauze te verlengen tot maximaal 12 april. Het ontbreken van een einddatum heeft het kabinet verklaard mot een verwijzing naar de komende raamwet. Verwacht wordt dat de Sociaal-Economische Raad nog deze zomer een advies hierover uitbrengt, zodat deze wet daarna door de Kamer behandeld kan worden. Hoewel CDA en VVD het kabinet steunen in de plan nen met de loonwet, wijzen beide fracties het ontbreken van een einddatum van de hand. Het CDA denkt aan een maximale geldigheidsduur van de wet van bijna twee jaar (tot eind 1981). Voor de WD, die het ontbreken van een einddatum „fundamen teel onjuist" noemt, is een loop tijd van één jaar meer dan ge noeg. Ook D'66 wil het kabinet niet meer dan een jaar geven. De PvdA wijst het open einde ook van de hand, maa n maximale tijdsduur. Woordvoerders Jeugdfront voor rechter UTRECHT (ANP) - Volgende week dinsdag moeten de 20-jarige P.P.D., de 49-jarige M.C. en de 66- jarige H.C.G.H. voor de recht bank in Utrecht terecht staan. Volgens de tenlastelegging van officier van justitie mr. Droesen hebben zij zich op een bijeen komst van het Nationale Jeugd- front in Soest op 20 oktober vorig jaar schuldig gemaakt aan bele diging van een groep mensen wegens hun ras en het aanzetten tot haat of discriminatie van mensen wegens hun ras. Op bei de misdrijven staat een maxi mumstraf van één jaar of 10.000 gulden boete. De bijeenkomst van het als fascis tisch bekend staande Jeugdfront heeft destijds nogal wat stof doen opwaaien. ALMELO (GPD) - De 20-jarige dakdekker J. W. uit Bergen- theim, die op de verjaardag van zijn vader, 6 september, in Bruinehaar de 30-jarige mej. H. Reints verkrachtte, wurgde en bestal, is volgens de Almelose officier van justi tie mr. J. Hazewinkel slechts te kwalificeren als een levend wezen. „Ik zeg met opzet geen mens", aldus de officier, die gistermiddag vierjaar met af trek en terbeschikkingstel ling van de regering eiste. Zich onder meer baserend op de bevindingen van psychia ter en psycholoog vroeg hij zich af of de wetenschap niet op de helling moet. Of er niet naast plant, dier en mens nog een levend wezen is. Behalve de verkrachting, de doodslag en de diefstal waren W., een massieve, krachtige figuur, ten laste gelegd een poging tot verkrachting in Lemmer, de beroving van een bejaarde Almelose en open lijke geweldpleging in Har- denberg. Hij bleef er onbe wogen onder. Zijn voornaam ste antwoorden waren: „Ik zeg niks", „Ik weet het niet" en „Ik was in paniek". Zijn in het Pieter Baanecntrum in Utrecht door deskundigen geconstateerde explosiviteit bleek op de zitting, toen de president, mr. H. Drewes, hem verklaringen uit hot dos sier voorhield, waarvan W. nu afstand dacht te kunnen ne men. Hij viel grof uit tegen de president „U bent er toch niet bij geweest, dan moej ow bek hoU'n", en: „Flikker toch dood, gek; bemeuit oe der niet met". In het kader van dergelijke reacties moeten zich ook de afschuwelijke daden van W. hebben voltrokken. Zo zag hij mejuffrouw Reints 's avonds langs het Overijssels Kanaal naar huis lopen. Hij reed zo met zijn auto, dat ze hem voorbij moest. Hij had haar vastgepakt en zo ruw in zijn kleine wagen geduwd, dat ze met haar benen pijnlijk klem kwam te zitten onder de voor zitting. De vrouw had zich heftig verzet. In de auto had W. haar betast en haar ondergoed kapot ge trokken. In Bruinehaar was het slachtoffer op een eenza me plek uit de wagen ge sleurd, geslagen en verkracht. Nog één keer had de vrouw zich daarna opgericht en ge zegd: „Ik zal de politie erbij halen". Dit werd haar fataal. W. wurgde haar en stal uit het jack van de dode een porte monnee met f25. Daarvan kocht hij de volgende dag op zijn werk in Hengelo een krat bier. Twee dagen na de wur ging vond een toerist uit Am sterdam het lijk. Op 21 februari 1979 had W. in Lemmer een vrouw op straat aangesproken, maar hij ont kende dat hij had gedreigd haar kind dat ze in een kin derwagen b(j zich had, te vermoorden als ze nu l lui zijn seksuele wensen zou vol doen. Hij zou daarbij krachtig aan de kinderwagen hebben geschud. De vrouw heeft van dit alles nachtmerries en is onder doktersbehandeling. Op 15 juni 1978 had hij een 68- jarige Almelose op klaarlichte dag op straat van haar tas be roofd. De vrouw was erbij ge vallen en zou zijn getrapt. Ten slotte had hij in de nacht van ROTTERDAM (GPDj - Drijvende bordelen in de Rotterdamse ha ven kunnen het prostitutie- probleem waar deze stad al ja renlang mee worstelt misschien oplossen. B en W van Rotterdam kwamen gisteravond met nieuwe plannen, omdat vestiging van een eros-centrum in het Poortge bouw veel tegenwerking onder vindt. Burgemeester Van der Louw vreest dat hiervoor ook geen meerderheid te vinden is in de Rotterdamse raad. Bordeelbo- ten bij de Parkhaven-Noord en in de Nieuwe Maas bij de Wilhelmi- nakade kunnen volgens hem een oplossing bieden voor de Rotter damse prostitutieproblemen. Dit voorstel van B en W zal op 6 maart door de gemeenteraad worden behandeld. Bewoners uit de wyk Kutendrecht, waar zich momenteel een groot deel van het prostitutiegebeuren afspeelt, willen dat er op die dag spijkers met koppen worden geslagen. Volgens de plannen van B en W moeten er aan de Parkkade ver schillende boten komen te liggen met in totaal zo'n negentig bed den. Verder zou er op de kade ge tippeld mogen worden. De drij vende bordelen aan de Wilhelmi- nakade, waarin dertig tot veertig bedden zouden moeten komen, leveren echter nog problemen op. Er is hier maar twintig meter ka de beschikbaar waar boten aan kunnen liggen. Bovendien moet de gemeente nog gaan onder- handelen met bedrijven die daar grond hebben. Een tijdelijke ves tiging van erosboten bij pier drie in de Waalhaven moet volgens het college voldoende tijd geven om deze problemen uit de weg te ruimen. Met deze alternatieve oplossingen kiest het college voor kleinscha ligheid. Dit in tegenstelling tot het eerdere plan om het sex-leven in en rondom het Poortgebouw te concentreren. Spreiding van het rosse leven heeft volgens het college voordelen. „Als er dan ongewenste toestanden zijn op een schip, kan je gemakkelijk maatregelen nemen", aldus Van der Louw. Als de gemeenteraad akkoord gaat met de plannen van B en W zal het echter nog wel een jaar vergen voordat het Rotterdamse rosse leven wordt verscheept naar Park,- en Wilhelminakade. Het zal niet zo zijn dat in één klap alle prostitutie van Kutendrecht op een boot zit", aldus van der Louw. De drijvende bordelen zullen speciaal gebouwd moeten worden. Aan boord zal ook plaats moeten zijn voor de zogenaamde sociale onderbouw, barretjes en bioscopen, waardoor de bezoeker een soort alibi verkrijgt. De ge meente zal zelf buiten de exploi tatie van de rosse schepen moe ten blijven. „We zoeken een rechtspersoon om het water aan te verhuren." Deze rechtsper soon zou dan weer kunnen on derverhuren aan prostituées en bordeelhouders. Overlast aan wijken zal volgens Van der Louw tot een minimum worden beperkt door de afgele gen plek waar de bordeelboten worden afgemeerd. „Maar overal waar we het doen, zullen verte genwoordigers van die wijk roe pen: „Liever niet bij ons", aldus Van der Louw 16 op 17 augustus 1979 in Hardenberg bij een openlijke geweldpleging iemand met een bajonet geraakt. Tegen de president zei W. me juffrouw R. in paniek te heb ben gedood. De president geloofde dat niet, omdat uit de diefstal van de portemon nee absoluut geen paniek was gebleken. Hij zei: „U vecht, u steelt en u slaat. Hebt u wel in de gaten dat u daar anderen verdriet mee doet? Trekt u zich daar wel eens iets van aun? Of zegt u: dat weet ik niet?" Verdachte: „Dat weet ik niet". W.. sinds 1976 bij de justitie be kend, waren niet ten laste ge legd een inbraak, mishande ling en diefstal van drie scha pen. In het Pieter Baanecntrum was men tot de conclusie geko men dat wat in Bruinehaar was gebeurd, nog eens kan gebeuren, als W. in de problemen komt. In het cen trum was hij om een kleinig heid ongeremd op een man afgevlogen en alle controle over zichzelf kwijt geweest. Geconstateerd was dat hij zwak begaafd is, waarschijn lijk een hersenbeschadiging heeft en licht epileptisch is. W. lachte erom. Ten aanzien van de doodslag werd hij sterk verminderd toerekenbaar geacht en de andere feiten konden hem slechts in ver minderde mate worden toe gerekend. Het advies luidde: tbr. Niettemin achtte de offi cer 'l.i.ii hij ci'ii flinke vrij heidsstraf noodzakelijk. Daarmee was de raadsman, mr. J. Dijkman, het niet eens. Omdat op grond van het psy chiatrische advies de tbr waarschijnlijk van zeer lange duur zul zijn, bepleitte hij een zo kort mogelijke gevange nisstraf. In een gevangenis verwachtte hij van zijn cliënt weer explosies. Voordat de president de uit spraak op 4 maart bepualde, wees hij W. erop dat ook een hogere gevangenisstraf mo gelijk is. Verdachte had op de eis geen commentaar. Burgemeester Van der Louw kleinschaligheid heeft voordelen Burgemeesters schrijven naar Sowjet-Unie AMSTERDAM (GPD) - „Het past niet dat burgers worden vastge houden in gevangenissen of psy chiatrische inrichtingen, uitslui tend omdat ze hun mening' publiekelijk kenbaar hebben gemaakt". Dat schrijven de bur gemeesters van Amsterdam, Rot terdam, Den Haag en Utrecht in een gezamenlijke brief aan de procureur-generaal van de socia listische federatieve republiek Rusland. De brief geeft uiting aan de bezorgdheid die in de vier grootste steden van Nederland heerst over het lot van de politie ke gevangenen in deze deelre publiek van de Sowjet-Unie. „De mededelingen dat de psychia trische wetenschap voor politie ke doeleinden wordt gebruikt en dat politieke gevangenen in werkkampen in de USSR op sys tematische wijze worden onder voed, hebben vele van onze me deburgers verontrust", aldus de brief. Met een verwijzing naar de slotakte van Helsinki schrijven de bur gemeesters: „Voor zover ons be kend is een groep mensen uitslui tend in hechtenis genomen, om dat zij publiekelijk hebben aan gedrongen op de naleving van de slotakte van de conferentie over veiligheid en samenwerking in Europa". In dit verband worden in de brief de namen genoemd van dr. Yuri Orlov, Anatoly Scha- ransky en Vladimir Slepak, die uitsluitend op grond van ge noemde beschuldigingen zijn veroordeeld. De vier burgemeesters vragen de Russische procureur-generaal om nadere inlichtingen indien de genoemde gegevens onjuist zou den blijken te zijn.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7