Onrust bij patiënten in Jelgersmakliniek Verkrotte monumenten in Noordvest gesloopt Gemeente koopt terrein Boot Fiom: alleenstaande ouders bijeenbrengen Lesboekje over duinen en water ronduit misleidend CD A-ledenvergade ring Het CD A-Verband. Leiden houdt vanavond een algeme ne ledenvergadering in "Wie- nerwald" aan de Steenstraat 2. Het tweede-kamerlid voor het CDA, H. C. Coupriè, zal een inleiding houden over de actuele politieke situatie in ons land. Na de pauze bestaat voor de aanwezigen gelegen heid om vragen te stellen. De vergadering begint om acht Havenstaking De Muurkrant belegt vanavond een bijeenkomst in het KWJ- gebouw aan de Koppenhink- steeg over de Rotterdamse ha venstaking van vorig jaar. Jim Stavinga, tijdens de sta king woordvoerder van het gezamenlijk actiecomité van de stakers, zal iets over zijn ervaringen vertellen. Na af loop is er gelegenheid voor disciLssie. De bijeenkomst be gint om acht uur. Algerije In het Leids Vrouwenhuis aan de Nieuive Rijn 20a wordt vanavond de film "Laila" ge draaid. De film behandelt twee aspecten van de vrou wenemancipatie in Algerije. Na een botsing met een op zichter in een montagefa- briek, roept Laila op tot een staking en tot onderlinge soli dariteit. Haar vriendin dreigt uitgehuwelijkt te wor den, maar komt daartegen in opstand. Aanvang 20.15 uur, toegang vier gulden. Middeleeuwen Vanavond om kwart over acht begint een serie van drie le zingen van mr. P. C. Veltman over Thomas Aquino en de Middeleeuwen. De tweede en derde lezing worden op 5 en 12 maart gehóuden. Alles cur susavonden zijn openbaar en worden gehouden in het schoolgebouw aan de Cesar Franckstraat 9. Italiaanse kunst De Leidse Volksuniversiteit K& O organiseert de komende maand een drietal lezingen over de Italiaanse plaatsen Venetië, Verona en Padua. Tijdens de lezingen zullen de kunsthistorische geheimen van de drie steden op een rij tje worden gezet door me vrouw drs. P. D. Friederich- Kuenen. De lezingen worden gehouden op 3 maart, 17 maart en 1 april in het gebouw van K&O aan de Oude Vest 45. Aan vang 20 uur. Geïnteresseer den kunnen zich bij K&O op geven. THD-medewerkers Dë Telefonische Hulp Dienst Leiden is op zoek naar mensen die medewerker willen wor den van deze dienst. Op dit ogenblik heeft de THD in ve- band met de samenstelling van de huidige groep vooral behoefte aan wat oudere mannen die in de gelegenheid zijn om van tijd tot tijd ook 's nachts de telefoondienst waar te nemen. Wanneer iemand als nieuwe medewerker wordt aangeno men, krijgt hij of zij een trai ning gericht op telefonische hulpverlening. Van de vrij willigers wordt verwacht dat zij tenminste twee jaar aan de THD verbonden blijven. Geïnteresseerden kunnen zich aanmelden via Postbus 495, 2300 AL Leiden. LEIDEN - Tn opdracht van directeur Vos van Ge meentewerken zijn vier panden, waaronder twee monumenten, op de hoek van de Langegracht en de Volmolengracht gesloopt. De sloop was noodzakelijk wegens de verregaande staat van verval. Vorig jaar november nog was de ei genaar een sloopvergun ning geweigerd juist van wege de monumentaliteit van de panden. Al een groot aantal jaren zijn de pandjes verwaarloosd. Zij zijn ei gendom van garagehouder Berk. Eind jaren zestig wilde Shell er een servicestation vestigen en ging een huurovereenkomst aan. In 1971 gaf de gemeente welis waar een bouwvergunning voor dat punt, maar naderhand bleek toch een kink in de kabel te zit ten; monumentenzorg verbood de sloop van de twee panden die op de monumentenlijst stonden. In het contract met Berk was de bepaling opgenomen dat de huur in zou gaan als de bouwvergun ning was afgegeven. Shell pro beerde tevergeefs van dit con tract af te komen, wijzend op de geweigerde sloopvergunning waardoor nieuwbouw onmoge- lijkwas geworden. Uiteindelijk werd het compromis dat Shell tot 1993 huur zou betalen. Maar plannen voor deze hoek in de binnenstad heeft Shell niet. De panden werden volledig ver waarloosd. Al enige jaren slepen besprekingen over aankoop van deze hoek door de gemeente. Door het huurcon tract zijn er grote financiële be langen mee gemoeid. Een over eenkomst is niet in zicht. In de gemeentelijke plannen voor deze hoek wordt er nog steeds van uitgegaan dat de twee mo numentjes herbouwd worden en als woning zullen dienen. Omstreden groepering bestrijdt professor Bastiaans LEIDEN - De Scientology-sekte in Nederland heeft men sen die in de Jelgersmakliniek in Oegstgeest met lsd, een soort drug, worden behandeld ongerust gemaakt. "Dat is duidelijk de bedoeling geweest van de demonstratie die deze lieden onlangs bij de Jelgersmakliniek hebben ge houden". Aan het woord is de directeur van de kliniek prof. dr. J. Bastiaans. Tegen hem heeft een mantelor ganisatie van de Scientology Kerk, die de vertrouwenwek kende naam draagt van het "Ne derlands Comité voor de Rechten van de Mens", een aanklacht in gediend bij het Medisch Tucht college in Amsterdam. Volgens een onderzoek dat het weekblad de Haagse Post drie jaar geleden naar het reilen en zeilen van de sekte instelde, heeft de Scientology Kerk ruim drie duizend "bekeerlingen". Prof. Bastiaans vergelijkt ze het liefst met de Amerikaanse sekte die twee jaar geleden massaal zelf moord pleegde en met de volge lingen van de Koreaan Moon, die er ook een wereldomvattende sekte op na houdt. De klacht van het comité tegen prof. Bastiaans behelst vier pun ten en gaat over een vrouwelijke patiënt die door prof. Bastiaans met een lsd-kuur is behandeld. Dat gebeurde tijdens twee zoge naamde zittingen in de periode van 1 juni '70 tot juni '71. Bestookt Begin dit jaar werd de redactie van deze krant overvallen met rap porten, telexberichten en tele foontjes van het "comité" over de behandeling van patiënten in de Jelgersmakliniek door prof. Bas tiaans. Toen een verslaggever met de bewuste vrouw wilde pra- Zender uit auto gehaald LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag een zender uit een auto van een 26-jarige Leidse vrouw gehaald. De politieman nen hadden tijdens een patrouille in de Tulpenstraat de zender in de auto zien zitten. ten, werd het stil rond de zaak. Totdat volgelingen van de Scien tology kerk in het eerste week einde van deze maand pamfletten gingen uitdelen bij de kliniek van prof. Bastiaans. Volgens de klacht van het "comité" heeft prof. Bastiaans patiënten op "onverantwoorde wijze een lsd-behandeling laten onder gaan. Hij heeft op onverantwoor de wijze de indicatie gesteld voor een psycho-chirurgische herse- ningreep, uit te voeren door een team van deskundigen in Utrecht". Ten derde: "de bedoel de ingrepen c.q. behandelingen hebben het vertrouwen in de me dische stand ondermijnd" en tenslotte "aan mevrouw X is on voldoende nazorg geboden". Weerleggen LEIDEN - Fiom-Leiden wil alleenstaande ouders met el kaar in contact brengen en ze tot gezamenlijke activitei ten aanzetten. Het bureau voor hulpverlening bij zwangerschap en alleenstaand ouderschap denkt o.m. aan het houden van een kledingbeurs, thema-avonden en praatgroepen voor alleenstaande ouders. De genen die zich niet aan een vaste groep willen binden zouden met anderen de zorg voor de kinderen kunnen delen, op vakantie of naar de film, schouwburg en het café kunnen gaan. Ook voor kinderen zou er een apar te praatgroep moeten worden opgericht. In korte tijd verandert er veel in hun leven. Het Fiom denkt dat het goed is als ook kin deren eens hun hart kunnen luchten. Het bureau denkt wat de leiding van de groep betreft aan een pedagoog. Op de thema avonden zouden onderwerpen als "problemen bij de omgangs regeling" en "kinderen hebben behoefte aan vechten" behan deld kunnen worden. Het Fiom houdt op 3 maart een open avond vanaf kwart over acht. Het is de bedoeling om die avond te komen tot het opzetten van al deze activiteiten. Het adres is Noordeinde 40b, Leiden. Prof. Bastiaans zegt de aantijgin gen van het "comité" tijdens een gesprek, een week na de demon stratie aan de poort van de Jel gersmakliniek, aan de hand van een grote hoeveelheid documen tatiemateriaal te kunnen weer leggen. In het kort komt het hierop neen de bewuste vrouw lijdt aan een ern stige vorm van dwangneurosen die herhaaldelijk en zonder suc ces was behandeld. Op een gege ven moment werd er door de be geleidende specialisten om een hersenoperatie verzocht, aldus prof. Bastiaans. In de jaren '50 tot '65 werden derge lijke operaties op grote schaal verricht. Men is er mee gestopt omdat er verfijnder operatie technieken voor handen waren gekomen. "Maar óm zo'n operatie te kunnen voorkomen hebben we een begin gemaakt met een lsd- behandeling", zegt prof. Bas tiaans. "Na twee zittingen weigerde de pa tiënte echter verdere behande ling, zodat de kuur moest worden afgebroken. De vrouw werd uit eindelijk opgenomen in de Utrechtse universiteitskliniek. Daar is ze opnieuw zonder opera tief ingrijpen behandeld. Dat heeft ongeveer een half jaar ge duurd. Deze behandeling had echter geen succes. De vrouw is toen geopereerd. Er trad na de operatie drie jaar lang een aanzienlijke verbetering in de toestand van de vrouw op. Ze heeft zich toen geleidelijk aan verdere begeleiding onttrokken. Dat was in 1975. Daarna is ze in contact gekomen met het Ne derlandse Comité voor de Rech ten van de Mens en is deze affaire begonnen". Lsd-behandeling Waar het bij een lsd-behandeling in wezen om gaat maakt prof. Bas tiaans duidelijk in het voorwoord van het boekje "Allemaal rottig heid, allemaal ellende" van Wini Wennekes. Prof. Bastiaans: "Wat vroeger om honderden uren vroeg, kan nu in vijftig tot hon derd uren worden gerealiseerd, een zeer aanzienlijke tijdsbespa ring". Het "comité" zegt in zijn aanklacht tegen prof. Bastiaans dat er meer gevallen zijn bij de Jelgersmakli niek waarbij mensen nadelige Besluit komende raadsvergadering LEIDEN - De Leidse raad zal in de eerstvolgende vergadering besluiten om het terrein van de scheepswerf Boot aan de Zijloe ver aan te kopen. Gisteravond bleken in een vergadering van een drietal gemeentelijke commissies geen bezwaren te bestaan te gen de aankoop van het terrein nu de scheepswerf in staat van faillissement is verklaard. Tegelijkertijd toonde men zich een voorstander van de verhuur van een gedeelte van het bedrijfscomplex aan de firma Hodi BV in Zaltbommel. Dit bedrijf wil bekijken of voortzetting van de straalbuizenproduktie die bij Boot nog plaats vindt kan worden voortgezet. Aanvankelijk was daarvoor ook een ander Leids bedrij f in de markt maar deze heeft van de overneming afgezien. Om de produktie te kunnen voortzetten zal een nieuwe bv worden opgericht, ge naamd Hodicon. Omdat er nog onzekerheid bestaat of voortzet ting van de produktie in de toekomst rendabel is wil Hodi een gedeelte van het complex voorlopig tot eind van dit jaar huren. Dan hoopt men een duidelijk inzicht te hebben in de toekomst mogelijkheden. Hodi vindt dat produktie in de toekomst mogelijk moet zijn ook wanneer men in een nieuw onderkomen zit met hogere huisves tingslasten. De gemeente heeft namelijk bepaald dat uiterlijk 1 maart 1982 het bedrijf van de huidige plaats verdwenen moet zijn. CPN-raadslid Hoeven vond dat de gemeente nog eens zou moe ten bekijken of het niet mogelijk is de produktie op de huidige plaats te handhaven. Wethouder Waal wees er echter op dat het bestemmingsplan gewijzigd moet worden orridat voor het gebied in de toekomst woningbouw en recreatieve voorzieningen zijn gepland. Professor Bastiaans gevolgen van een dergelijke be handeling hebben ondervonden. Prof. Bastiaans: "Ik weet niet wie ze bedoelen. Ze willen geen na men geven. Volgens mij willen ze met hun actie bekende persoon- liikheden pakken". "De lsd-kuur is een internationaal erkende behandeling. In handen van deskundigen hebben deze behandelingen niet meer risico dan andere behandelingsmetho den". Prof. Bastiaans vreest dat hij voorlopig nog niet van het "comité" af is. "Ik betreur het in hoge mate dat een methode waarmee vele mensen goed worden geholpen, in dis krediet wordt gebracht. Deze lsd- behandelingen worden met de allergrootste voorzorgsmaatre gelen en met de beste begeleiders verricht". THIJS JANSEN LEIDEN - "Een ronduit mislei dend werkje". Zo betitelen de gemeentelijke schoolbioloog van Leiden en de Stichting Duinbe houd en Waterwinning het les boekje "Spaar duin en water, voor nu en later" dat door de duinwaterleidingbedrijven gratis aan alle lagere scholen in de duinstreek is verstrekt. Deze poging van de gezamenlijke duinwaterleidingbedrijven om hun geschonden imago wat op te vijzelen is bij schoolbioloog Van der Sluis en de heer Salman van genoemde stichting duidelijk in het verkeerde keelgat geschoten. LEIDEN - Rond het station wor den een groot aantal nieuwe fiets- klemmen geplaatstAl genuine tijd was er voor de fietsers te weinig stallingruimte. Begin deze maand hield de politie nog een schoon- maakaktie: er werden ruim zestig fout-gestalde fietsen weggehaald. Een vijftigtal was in zo'n slechte staat dat ze direct naar de schroot hoop verdwenen. De nieuwe klemmen zijn te vinden onder het Alphense perron en op de middenstrook waar vroeger par keerplaatsen waren. Als uitbrei ding van de parkeergelegenheid is begonnen met de aanleg van een terrein achter het GAK-gebouw met honderd plaatsen. Een aantal daarvan is voor invaliden bestemd. Bewoners en bezoekers van de flats aan de Morssingel kunnen ook ge bruikmaken van dit nieuwe ter Vólgens hen doet het lesboekje voorkomen alsof duinwaterwin ning de gewoonste zaak van de wereld is. "De enorme schade van de waterwinning voor land schap, plantengroei en vogel stand wordt niet of nauwelijks genoemd. Zo wordt gegoocheld met aantallen plantensoorten, zonder dat wordt vermeld dat de door waterwinning verdwenen soorten alle zeer karakteristiek voor de duinen waren en daarbui ten heel weinig voorkomen", zo stellen 2ij. Misleidend noemen zij de informa tie in het lesboekje over het drinkwater. "De stelling dat meer dan drie miljoen mensen wat het drinkwater betreft zijn aangewe zen op het duingebied is bijzon der tendentieus en negeert alle onderzoek naar alternatieven voor duiriwaterwinning. Ook' wordt ten onrechte de suggestie gewekt dat grondwater altijd be ter drinkwater oplevert dan op pervlaktewater", aldus Van der Sluis en Salman. Leidse jongen (11) loopt hoofdletsel op door aanrijding LEIDEN - Een 11-jarige Leidse jongen liep gistermiddag een schedelbasisfractuur op toen hij op de Haagweg door de auto van een 31-jarige Valkenburger werd aangereden. De jongen stak volgens de politie onverwacht vanaf het fietspad bij de Klikspaanweg de rijbaan op. De automobilist, die net als de fietser in de richting van "De Vink" reed, kon de jongen niet meer ontwijken. Met de eerste hulpdienst werd de jongen naar het Diaconessenziekenhuis ver voerd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4