Het gaat slecht met winkels in centrum STEEDS Veel steun voor Polisario" na verstoorde avond Deel bedrijven stopt de investeringen Geen aanvulling bij personeelsverloop FANCY-FAIR BRENGT Volgende week demonstratie WOENSDAG 27 FEBRUARI 1980 LEIDEN - "Een aantal bedrijven in de Leidse binnenstad heeft zijn investeringen stopge zet. Er zijn er ook die het personeelsverloop niet meer opvangen. Dat leest u niet in de kranten. Maar als u weet dat in het grootwinkelbedrijf er jaarlijks zo'n 7 tot 9 procent verloop is dan weet u wat er gebeurt. Er gaat werkgelegenheid in Leiden verloren zonder dat u het merkt". B rummer "verlies arbeidsplaatsen" Dat zei secretaris Brummer van de Stichting Leidse Binnenstad (belangengroep voor de econo mische sector) gisteravond in de vergadering van de gemeentelij ke commissie voor economische aangelegenheden. Als vertegen woordiger van het grootwinkel bedrijf, Brummer is bedrijfslei der van de Leidse P&C-vesti- ging, zei hij ernstig te vrezen voor de toekomst van de winkels in het centrum wanneer het ge meentebestuur niet radikaal het roer omgooit. Zijn collega De Mol, bedrijfsleider van V&D, had al eerder geconsta teerd dat de detailhandel lande lijk gezien op het ogenblik op de nullijn zit, maar dat de Leidse de tailhandel er nog slechter voor staat. "De Leidse binnenstad vervulde altijd een sterke streek- functie, maar enkele jaren gele den is die verloren gegaan. Op de donderdagse koopavond en op zaterdag is dat duidelijk te mer ken", aldus De Mol. Prof. Kraal, voorzitter van de Stich ting Leidse Binnenstad, consta teerde gisteravond dat het grootwinkelbedrijf nog de mo gelijkheid heeft om uit te wijken naar nieuwe winkelcentra. "Maar de kleinere winkels die dat niet kunnen gaan kapot", aldus prof. Kraal. In dit verband waar schuwde V&D-man De Mol voor ontwikkelingen zoals zich in Am sterdam hebben voorgedaan. "Het centrum in Amsterdam is een gedane zaak. Dat is kapot. Be drijven zijn uitgeweken naar Amsterdam-Noord en Amstel- veen. Volgens P&C-bedrijfslei- der'Brummer lachen de omlig gende gemeenten van Leiden in hun vuistje om wat Leiden nalaat aan de bereikbaarheid van zijn binnenstad te doen. Als voor beeld noemde hij de ontwikke ling van Leidsenhage. "Daar ko men op het ogenblik veel klanten uit Leiden die vroeger naar de Breestraat kwamen", aldus Brummer. PPR-raadslid Beijen was het met de verwijten aan het Leidse adres niet eens. "We moeten beseffen dat een gulden maar één keer kan worden uitgegeven. Rondom Leiden is de laatste jaren een flink aantal nieuwe winkelcentra ontstaan. Het is logisch dat zoiets consequenties heeft voor de win kels in het centrum van Leiden". Volgens Beijen is het onjuist het Leids gemeentebestuur daarvoor alleen verantwoordelijk te stel len. "Dat geldt ook voor hen die aan het ontstaan van die nieuwe winkelcentra hebben meege werkt". Prof. Kraal verweet Beij en te gemakkelijk te accepteren dat Leiden die streekfunctie he lemaal dreigt te verliezen. "Naarmate we het in Leiden voor de consument moeilijker maken om de winkels te bereiken, sti muleert u de winkelcentra el ders". De voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad zei dat men een actie om reclame te maken voor het centrum van Leiden op dit ogenblik eigenlijk niet aan durft, omdat de binnenstad een grotere toeloop niet kan verwer ken, mede gezien het veel te ge ringe aantal parkeerplaatsen. Waarop de heer Brummer aan vulde dat een deel van de parkee- rellende al opgelost zou kunnen worden wanneer de controle op overtredingen zou worden ver scherpt. Hij bleef overigens van mening dat naast faciliteiten voor voetgangers en fietsers meer ruimte moet worden geschapen voor de auto. Hij kreeg daarbij steun van CD A-er Bleijie die opme' kte dat de be dreiging niet in de eerste plaats komt van de nieuwe winkelcen tra. "Waar ik me zorgen over maak is dat de Leidenaar in zijn auto stapt en elders gaat winke len. En dat moeten we tegen gaan." LEIDEN-Een winkelier op het Kort Rapenburg probeert met behulp van een houten bord het water buiten de deur te houden. Een afgebroken brandkraan zorg de gistermiddag voor grote wate roverlast op het Kort Rapenburg in Leiden. Vermoedelijk door werkzaamheden op de hoek van de Boommarkt - Kort Rapenburg kreeg de kraan een "zetje" en brak van een 225 milimeter dikke gietijzeren wa terleiding af. Met een hoeveelheid van ruim driehonderd kuub stroomde het leidingwater ver volgens het Kort Rapenburg op. Binnen een halfuur had de Leidse Duinwater Maatschappij het lek gedicht. Vandaag werd het defi nitief hersteld. Kraker moet wisselwonine uit DEN HAAG/LEIDEN - Een kraker die sinds augustus 1978 een wis- selwoning aan de Wisselwg£in Leiden bewoont moet deze wo ning verlaten om plaats te maken voor een gezin uit de Transvaal- buurt. Dit blijkt uit een vandaag bekend gemaakte uitspraak van de Raad van State. Eerder had de kraker, F. Vuist, van loco-burge meester Waal een brief ontvan gen dat hij de woning uiterlijk 21 februari moest hebben verlaten. Zo niet, dan zou de politie ingrij pen. Vuist liet zijn raadsman, de Leidse advocaat mr. Muller, tegen deze beslissing beroep aantekenen bij de Raad van State. Huisvestings-ambtenaar Meme link stelde dat er nu spoed gebo den is bij de ontruiming. Don derdag beginnen in de Trans- vaalbuurt de renovatiewerk zaamheden. V> LEIDEN - Met grote ver ontwaardiging hebben tal van Leidse groeperingen gereageerd op de geweld dadige ordeverstoring, vo rige week donderdag, op een informatie-avond over de bevrijdingsbewe ging "Polisario" in West- Sahara. Volgens het L'eid- se Polisario-comité was de ordeverstoring het werk van de uiterst rechtse groepering Amicales. Volgende weck dinsdagavond, 4 maart wordt om half acht een demonstratie tegen Amicales go- houden, vanaf het Stadhuisplein naar het Leids Vrijetijdscentrum. Na de demonstratie wordt alsnog de informatie avond gehouden, precies zoals deze vorige week donderdag was gepland. Ruim twintig Leidse groeperingen hebben reeds hun medewerking aan de demonstratie toegezegd. "Het was vorige week donderdag avond heel eng", vertelt Willem LEIDEN - De fancy-fair in het psy chiatrisch ziekenhuis Endegeest in Oegstgeest heeft gisteren bruto ruim vierduizend gulden opge bracht. Dat geld is bestemd voor uitbreiding van de dag macht- verblijven van het dierenpark van Endegeest en zo mogelijk voor uitbreiding van het dieren park. Volgens de bewonersraad van En degeest kunnen patiënten van het ziekenhuis de onderkomens van de dieren, vooral in de winter, niet bezoeken. "Toen is het idee geborenom de stallen anders in te richten zodat de mensen door de stallen kunnen lopen. Het geld dat we met deze Jancy-fair heb ben opgehaald is hiervoor een eerste aanzet". Aan de fancy-fair verleenden on der anderen winkeliers uit Lei den en Oegstgeest hun medewer king. Voor de aanwezigen traden op: het majoretlenkorp van het buurthuis Morschwijck (zie foto de muziekgroep Poldergeest en de band van Endegeest "Te Gek". Aan de Bachstraat 15 is sinds ja nuari autorijschool H. Kiemel gevestigd. Sinds begin januari heeft zich D.N. Korpershoek gevestigd aan de Agaatlaan 543 als uitvoerder van metsel- en timmerwerken. De afdeling E.S.S. van de ge meente is verhuisd van de Kore- vaarstraat naar het Stadhuis. "Van der Steen en Mentink. licht en geluid" is een kleinhandel- en verhuurbedrijf van geluids- en lichtinstallaties, sinds begin dit jaar gevestigd aan het Levendaal 139. Eveneens begin dit jaar vestigde zich I. Vermeer, timmerwerken van niet-bouwkundige aard, aan de Diamantlaan 84. J.A. Zwetsloot, uitvoerder van timmerwerken van niet-bouw- kundige aard, vestigde zich aan de Marislaan 31. 9 Het bouwtechnisch adviesbu reau H.C. v.a. Laken vestigde zich per januari aan de Rijn- en Schiekade 3. "JOH? AAN DIE FLAUWE KUL doe ik niet mee". Dat was het korte maar krachtige antwoord van wethouder Verboom (volkshuisvesting) 'op de vraag waarom hij niet wilde meewerken aan een ac tie van de werkende jongeren afdeling van het CNV, district Zuid-Holland. De CNV jongeren hadden na melijk 25 politici uitgenodigd om eens een dag als kamer bewoner door het leven te gaan en zich na hun dagelijk se werkzaamheden terug te trekken op een door een jonge kamerbewoner afgestane kamer. Deze actie zal morgen plaats vinden. Tal van politici heb ben de CNV jongeren even wel laten weten niet aan de actie te willen deelnemen. Onder hen dus wethouder Ver boom die verder nog opmerk te: "Alsof ik niet zou weten hoe jonge kamerbewoners le ven....". LOODDIEVEN zijn de laatste tijd druk in de weer in de om geving van de Langegracht. Bij diverse bedrijven is het loodwerk van het dak ge sloopt. Het afgelopen week einde nog moest de nok van de aan de Ververstraat geves tigde elektro-apparaten- en transformatorfabriek Jesse het loodje leggen. Maar liefst 500 kilo lood werd er vanaf gesloopt. "En dat is heus niet de eerste keer", ver zucht de 74-iarige directeur H. J. Jesse. "Het is geloof ik al de vierde keer dat ze hier op het dak in de weer zijn ge weest". De bejaarde (maar dat is hem allesbehalve aan te zien) di recteur toont de ontmantelde nok. "Ze zijn op een zeker moment gesnapt door een buurman. Die zag wel een man of zes op het dak zitten en heeft onmiddellijk de poli tie gebeld. Die lui hadden kennelijk in de gaten dat er wat aan de hand was want ze hebben onmiddellijk de be nen genomen. Dat was dui delijk merkbaar want ze heb- onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser "Dan kom ik ook eens in de krant". ben ongeveer 100 kilo lood la ten liggen". Nare bijkomstigheid voor de heer Jesse is dat zijn opslag ruimte pal onder de nok van het drie verdiepingen tellen de gebouw is gelegen. "Dat ligt vol met onderdelen zoals condensatoren en schake laars. Ik loop dus de hele dag te bidden en te smeken of het alsjeblieft niet gaat plensen. Want dan loopt het water zo door het dak heen en is de el lende niet te overzien". "Ik ben de hele dag al aan het telefoneren of ze van de ge meente nu eens de boel ko men repareren. De gemeente is namelijk eigenaresse van dit fabriekscomplex en dus aansprakelijk voor de scha de". Tegenspoed dus voor de heer Jesse. Toch al een veelge plaagd man omdat hij met zijn bedrijfje, waar ongeveer tien (jongt') mensen werken, uit de Ververbuurt moet ver dwijnen. "De gemeente wil me hier weg- hebben", zo weet hij. "Ze willen op deze plek huizen neerzetten. Maar dit bedrijf is springlevend. Ik heb werk zat. Bovendien veroorzaak ik geen enkele overlast. Ze heb ben me laatst een stukje grond in de Merenwijk aan geboden. Een driehoekkig stukkie grond. Daar kun je toch niets op beginnen. Je kunt toch geen driehoekige fabriek gaan bouwen". "Nee", zo besluit hij met een trieste blik in de ogen, "Wan neer de gemeente niet mee werkt dan zul een gezond be drijf gedoemd zijn om te ver dwijnen. Dut is toch zonde". "ZO N ROTZOOI op de stoep van het Huys des Heeren. Dat is toch (een) zonde", dacht meneer Zijlstra van de Johan Maasbach Wereldzending toen hij gisterochtend de vuilnisbelt bij de Bethle- hemskerk op de Lammer markt aanschouwde. Deze kerk is gekocht door de godsdienstige Maasbach be weging, die de kerk wil op knappen. Pal voor dit in ver val geraakte Godshuis ont stond dezer dagen een spon tane vuilnisbelt. "Dat kan niet", vond de heer Zijlstra en verzocht de ge meentelijke reinigingsdienst de rotzooi weg te halen. Ette lijke telefoontjes met de rei nigingsdienst bleven zondér resultaat. De troep bleef ge woon liggen. Ten einde raad besloot de heer Zijlstra om dan maar zelf de bezem ter hand te nemen. "Want", zo redeneerde hij, "Wanneer ik de troep de straat opveeg dan komen ze het vanzelf wel weghalen". Maar zie. Juist op dat moment kwam er een vuilniswagen voorrijden waarin de gehele vuilnisbelt keurig rutj<ver dween. De vuilnisman (eh, reinigingsambtenaar) die met dit karweitje was belast was vond het bovendien een prachtige gelegenheid om even voor onze fotograaf te poseren. "Kom ik ook eens in de krant hé". Vraag aan de heer Riemer, in dit geval woordvoerder van de reinigingsdienst: vanwaar deze late reactie? "Eh ja, we wilden eerst de dader opspo ren. Degene dus die de rotzooi daar heeft gedeponeerd. Wanneer we alles onmiddel lijk zouden hebben wegge haald hadden we geen be wijsmateriaal meer voorhan den gehad". De dader blijkt trouwens te zijn opgespoord. Postma van het Leidse Polisario- comité. "Er kwamen steeds meer mensen in het Antonius Club huis, die er duidelijk op uit waren de avond te verstieren. Eerst bleef het bij hard schreeuwen om de inleider Nico Tetteroo van het landelijk Polisario-comité het spreken onmogelijk te maken. Vervolgens bedreigden ze hem, plukten onze film uit de projector en verdwenen met allerlei infor matiemateriaal (waaronder de hele voorraad brochures over de Amicales). Buiten gooiden ze nog een ruit van het Antonius Club huis in Geïdentificeerd Bezoekers van de avond hebben enige ordeverstoorders geïdenti ficeerd als lid van de groepering "Amicales". De Marokkaanse re gering heeft de Amicales opge richt urn het doen en laten van Marokkanen in Nederland te vol gen. Amicales staat bekend als een terreur-organisatic. De Marokkaanse regering, onder leiding van de dictator koning Hassan de Tweede, maukt aan spraken op de West-Sahara. Deze aanspraken worden overigens door vrijwel geen enkel land er kend. De bezetting van een deel van de West-Sahara door Marok- k.i;ui militairen Is dooi do Voi enigde Naties veroordeeld. Collecte Het Polisario-comité steunt de West-ISahili aan:.e brvi tydlngl beweging "Polisario" in haar strijd om de Marokkanen het land uit te krijgen en de rijke grondstoffen in de bodem van de West-Sahara zelf te exploiteren. In Leiden zou afgelopen zaterdag worden gecollecteerd voor medi cijnen, onderwijsmiddelen en voedsel voor de ongeveer 140.000 vluchtelingen in de West-Sahara. Met de schrik nog in de benen, besloot het Leidse Polisario-co mité de collecte af te gelasten. M< t dr steun van tal van Leidse groeperingen heeft het comité nu echter besloten "zich niet door terreur te laten afschrikken" en nogmaals een informatie-avond en een collecte te houden. Het doorgaan van de collecte hangt slechts af van de snelheid waar mee de gemeente de vereiste ver gunning afgeeft. Voor de infor matie avond, volgende week dinsdag is een toegangsprijs van twee gulden vastgesteld, om in elk geval geld voor de bevrij dingsbeweging binnen te krij gen. Protest Het Polisario-comité heeft gister avond een brief op de post ge daan naar de Eerste en Tweede Kamer en de gemeenteraad waarin fel geprotesteerd wordt tegen het schenden van de grondrechten "vrije informatie- verstrekking en vrijheid van ver gadering" door de Amicales. Het comité eist van de regering "een betere controle op fascistoïde or ganisaties zoals de Amicales, die onze democratie aantasten". De politieke partijen PvdA, PPR, PSP en CPN en groepen zoals de KWJ, beweging van werkende jongeren, de muurkrant, de we reldwinkel, de kraakbond, de werkgroep dienstweigeren en de studentenverenigingen LSB en SSR ondersteunen de actie. Het Polisario-comité meent dat ook andere organisaties zoals de FNV zich nog achter de actie zullen scharen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3