„Mensen hebben angst om met je te praten" -publiek Wie heilik (latikditdocnina Stembandlozen Guyt en Van Duijn: m UITGAVE VAN UW KRANT. WOENSDAG 27 FEBRUARI 1980 door Sjak Jansen Er gaat geen doordeweekse dag voorbij, of ik ben in de stad en regio wel op zoek naar mensen en dingen voor deze rubriek. Tips en wensen voor Publiek' kunt u 's middags tussen één en twee uur aan mij kwijt. tel. 071-144941, toestel 215. Schrijven mag natuurlijk ook. Een stembandloze uit Bergen op Zoom heeft lange tijd zak en as gezeten, omdat hij dag in, dag uit niet aan de indruk kon ontkomen, dat mensen hem vies vonden. Nadat hij de raad van: 'Joh, daar moet je boven staan' heeft opgevolgd, is de stembandloze thans weer boven jan. Gelaryngectomeerden zijn mensen bij wie het strottenhoofd geheel of gedeeltelijk is weggenomen. Dit heeft twee gevolgen: ze hebben geen stembanden meer en hun luchtpijp mondt niet meer uit in de mond, maar in de voorkant van de hals, alwaar een kunstmatige ope ning is gemaakt. Er zijn in ons land om en nabij tweeduizend gelaryn gectomeerden ofwel stembandlo zen. zoals ze zich zelf noemen. Vijf procent van hen zijn vrouwen. Hun gemis komt voort uit een ope ratie die de verstikkingsdood als gevolg van keelkanker moest voor komen. Na het ondergaan van die operatie heeft de patiënt geen stembanden meer en kan hij logi scherwijs niet meer praten. Door middel van spraakrevalidatie is het echter mogelijk dat de gehandi capte opnieuw leert spreken en wel met de slokdarm, zij het met een aanmerkelijk lager volume. Dertien jaar geleden werd de Neder landse Stichting voor Gelaryn gectomeerden in het leven geroe pen. Het belangrijkste doel van de stichting is het geven van morele steun aan de slachtoffers van la- ryngectomie en het verschaffen van informatie over de mogelijk heid weer te leren spreken vla spraakrevalidatie. In sommige afdelingen van de stich ting opereert een begeleidings team, dat de zieke zowel vóór als na z'n operatie bijstaat. Het gaat er vooral om dat de keelkankerpatiënt beseft dat zijn leven niet eindigt met het wegvallen van zijn stem, maar dat hij daarentegen weer kan leren volledig te functioneren In de maatschappij. Het aanleren van de slokdarmspraak is daarbij een be langrijk middel. Katwljkers L. Guyt (59) en A.L van Duijn (55), leden van de afdeling Den Haag (tel. 070-633666) hebben dat aan den lijve ondervonden. Guyt Is tweeëneenhalf jaar stem bandloos, Van Duyn twee jaar lan ger. In deze rubriek praten ze over hun handicap, met name over de misverstanden die er over bestaan. Van Duijn protes teert fel. Erg fel. „Schandalig wat die meneer uit Ber gen op Zoom zegt. Dat mensen je vies vinden. Hoe haalt- ie het in zijn hoofd. Da's gewoon hart stikke overdreven. Die man vind zich zelf kennelijk zielig. En dat is fout joh, helemaal fout." Van Duijn kan zich beter niet opwinden, want z'n robotachtige stem wordt er niet verstaanbaarder op. Toch gaat hij even druk gebarend verder. „Goed, wij hebben een handicap, maar wij zijn niet zielig, zoals die me neer wil doen voorko men. Wij sluiten ons niet in een kamertje op of zo." „Joh, ik zal je dit vertellen. Al moet ik morgen naar de ko ningin, dan ga ik. En dan spreek ik d'r gerust aan. Want ik ergens voor terugschrik ken? Kom nou!" Rot gezicht „Goed, de mensen vinden het een rot gezicht om naar dat gaatje in je hals te kijken. Daarom houdjedie bef er ook voor. Want er aan wennen doe je niet. Nee, want neem nu dat glazen oog van me. Dat heb ik al dertigjaar maar als ik heter Een stembandloze uit Den Haag werd onlangs bij een alcoholcon trole verzocht in hel blaaspijpje te blazen. Minutenlang probeerde de man de agent er van te overtuigen dat slembandlozen niet kunnen blazen. Zonder resultaat leek het, want de agent verkeer de in de vaste veronderstelling hier met een uitgekookte smoes run doen te hebben. Gelukkig slaagde de man er te langen leste in de agent op andere gedachten te brengen en mocht hij doorrijden. L. Guyt voelt zich niet zo best op familiefeestjes. "In feite zit je er maar een beetje bij. In het beg in vond ik dat heel erg. Nu niet meer. Die dingen moetje van je afzetten". nu uithaal en ga schoonma ken, kun je er donder op zeg gen dat m'n vrouw de keuken in gaat. Dat kan ze nog steeds niet aanzien. Daar wordt ze hartstikke beroerd van." „Zo heb je dat met deze handi cap ook. Maar het hindert me amper, ik doe overal gewoon aan mee. Schrijf maar gerust dat ik niks te klagen heb." Rooskleurig Tot zover Van Duijn. Een man die in tegenstelling tot Guyt onder geen beding voor onze fotograaf wil poseren en daarvoor de volgende reden aandraagt: „Ik ben op Kat wijk al berucht genoeg." Een man ook die, volgens Guyt, het leven van een stemband loze veel rooskleuriger af schildert, dan het in werke lijkheid is. Want problemen zijn er heus wel. Neem Guyt. In het bestuur van de personeelsvereniging zat- ie, in de jubileumcommissie, bij de EHBO, de bedrijfs brandweer, enfin zo bekleed de hij nog een aantal be stuursfuncties. Guyt had daar lol in, ook al was het vrijwel elke avond verga deren geblazen. Hij bruiste van de energie. Totdat hij stembandloos werd. Toen was het opeens afgelopen, want met de zachte stem van een gelaryngectomeerde valt niet op niveau te vergaderen. Angst Zo zijn er meer dingen voor Guyt verleden tijd geworden. Goed, dat je niet meer kunt fluiten, zingen, schreeuwen, snikken, ach dat weegt alle maal niet zo zwaar. En dat je bijvoorbeeld van M; stofjes heel gauw verkouden wordt en in de open lucht nauwelijks contact kunt ma ken omdat je met al die ver keersgeluiden moeilijk te verstaan bent, wil je op den duur ook nog wel voor lief nemen. dat mensen en zelfs vrien den je mijden omdat ze een soort angst hebben om met je te praten, tja dat is toch wel even een hard gelag. En dat men het vaak niet kan op brengen om even naar je te luisteren, ja zulke dingen moet je wel even verwerken natuurlijk. Brutaal „Je moet zelf de eerste stoot Re ven", stelt Guyt. „En je na tuurlijk bij een hoop dingen neerleggen. Gewoon maar denken dat je blij moet zijn. dat je überhaupt nog kunt praten. Want na de operatie kun je dat helemaal niet meer." „Ik heb het nog wel met familie feestjes. In feite zitje er maar .een beetje bij. In het begin vond ik dat heel erg. Nu niet meer. Hetzelfde als ik op straat loop. Voorheen maak ten ze altijd een praatje met me. Maar nu roepen ze 'Hoi' en lopen ze gauw door.... Voel je 'm?" „Die dingen moet je van je af zetten. Er zit niks anders op. En dat leren we op de bijeen komsten van onze stichting. Daar zeggen ze ook: „Gewoon onder de mensen blijven. Brutaal zijn. En je niet scha men wanneer je een boer of een serie scheten laat omdat er weer eens een hap lucht via je slokdarm in je maag is te rechtgekomen." Vervelend „Soms kun het allemaal reuze vervelend zijn. Maar daar moet je tegen opgewassen zijn. Als je daar maar tegen bestand bent, dan heb je de grootste hindernis al over wonnen." Resumerend zegt Guyt: „Het is natuurlijk een rot stem, die ik heb. Ja, laten we eerlijk we zen. Maar als ze me niet ver staan. vraag ik gewoon of ze beter willen luisteren. Dan roep ik: 'Sorry, ik kun niet harder!" Een stembandloze uil Rotterdam kon nauwelijks zijn oren geloven toen hij onlangs, in een gezelschap van voornamelijk hem onbe kende mensen, zowaar voor een geestelijk gehandicapte werd aangezien. Dat was nadat ook hij een paar woorden had gespro- Binnenkort verschijnt 1948-1980 Een rijk geïllustreerd boek waar in woord en beeld de regeringsperiode van Koningin Juliana wordt belicht. U kunt dit boekwerk met tal van unieke foto's nu bestellen door storting/overschrijving van 14,50 op giro 57055 t.n.v. Leidsch Dagblad B.V., met vermelding: "Juliana". Het boek wordt u na verschijnen zonder extra kosten toe- gezonden. Wie ben ik

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 19