EEN DORPELING HOORDE SCHOT „Rekensom over pont moet over PAALTJE ÉÉN HUIS TE VER.. „Plassengebied voor uitbreiding vatbaar" Blijft Kaag-veer nu toch? 370 „Klein probleem''uitgegroeid tot een dagelijkse ergernis ALKEMADE - De techni sche commissie die heeft berekend dat het behoud van het Kaagse pontveer tienduizenden guldens duurder is dan de aanleg van een (beweegbare) tolbrug, moet haar huis werk over gaan maken. Tevens moet de mogelijkheid on derzocht worden om de exploita tie van het pontveer over te doen aan particulieren. De gemeente zou dan alleen de rente en aflos sing van een nieuw aan te schaf fen pontveer voor haar rekening moeten nemen. Enquête Dat zijn de twee belangrijkste uit komsten van het overleg dat vo rige week donderdag in een be sloten vergadering is gevoerd tussen alle betrokken partijen over de toèkomstige oeverver binding tussen Kaageiland en Buitenkaag. Die bijeenkomst werd gehouden na het bekend worden van de résultaten van twee onderzoeken. Enerzijds was Leidse regio: in drie jaar vrouwen er de enquête die het bureau Meerlanden hield onder de Kaagbewoners over de vraag: brug of pontveer, anderzijds het onderzoek dat de technische commissie heeft gedaan naar de kosten van de diverse oplossin gen. Uit de enquête bleek dat de over grote meerderheid van de inwo ners van de Kaag het pontveer wil behouden. Uit de cijfers van de commissie bleek echter dat dit ook de verreweg duurste oplos sing is. Volgens die berekeningen levert een pontveer met éénmansbe- diening een tekort op, dat tot 1985 oploopt van 257.000 tot 335.000. Voor een pont mst tweemansbediening bedragen die cijfers zelfs 472.000 en 499.000. Een tolbrug daarente gen zou in eerste instantie een te kort opleveren van 160.000 maar in de loop der jaren zou dat teruglopen tot 107.000. Van de juistheid van deze cijfers bleek men op de vergadering vo rige week donderdag allesbe halve overtuigd. Zo gaat de commissie ervan uit dat een nieuw pontveer (het huidige had 5 jaar geleden al vervangen moeten worden) rond de 6 ton Tot 1969 is dat ook altijd het geval geweest. De gebroeders Zwet sloot waren die particulieren, en ze kregen daarvoor een vergoe ding van de gemeente van 1500 per jaar. Aan die regeling kwam een einde toen de broers aan de gemeente vroegen om een nieu we pont. De gemeenteraad wei gerde dat verzoek, en de gemeen te nam het beheer en de exploita tie over. Sindsdien stegen de kos ten explosief tot 3llt ton in het af gelopen jaar. Daarbij dient wel opgemerkt te worden dat de fraude-kwestie van enige jaren geleden die tekor ten wat extra opgeschroefd heb ben en een wat geflatteerd beeld van de werkelijke kosten geven. Volgens J. Biemond, lid van de technische commissie namens de dorpsraad, zou het werk van de 16 ambtenaren ook door 6 particu lieren gedaan kunnen worden. Daarvoor zou dan wel de nieuwe pont (die er sowieso moet komen) uitgerust moeten worden met een zogenaamde automatische aanhaakinrichting, waardoor één man de pont kan bedienen. "En verder is het natuurlijk zo dat ambtenaren aan allerlei regeltjes gebonden zijn waar een particu lier niet aan gebonden is", aldus Biemond. moeien women; ruuu uc o tun gaat kosten, het Warmondse oplos. ng u B heronderzocht na uitstrijkje ALPHEN AAN DEN RIJN - Drie jaar onderzoek naar baa'rmoe- derhalskanker in de regio Leiden (waartoe onder meer de Alphense streek en de bollenstreek worden gerekend) heeft drie concrete ge vallen van kanker aan het licht gebracht. In totaal werd in de afgelopen drie jaar in 370 gevallen een afwijkend beeld geconstateerd uit (alles bij elkaar) 26.960 uitstrijkjes. In 48 van de gevallen was een pril sta dium van kanker aanwezig, waarbij een kleine ingreep vol doende was voor genezing. In 28 van de 370 "afwijkende" gevallen was er sprake van een verdacht resultaat en werd een herha lingsonderzoek na één maand uitgevoerd. De resterénde 291 gevallen waren minder alarme rend en werd een herhaling na zes maanden geadviseerd. Het onderzoek werd in 1977, 1978 en 1979 gehouden door de in ok tober 1976 in het leven geroepen Stichting Bevolkingsonderzoe ken Leiden. In die drie jaar zijn zo'n 46.480 uitnodigingen, tot deelname aan het onderzoek ver zonden naar vrouwen in de leef tijdsgroep van 35 tot 55 jaar. Van die ruim 46.000 aangeschreven vrouwen liet 58 procent zich on- derzoeken. Zo'n 22 procent liet weten waarom men niet aan het v onderzoek wilde deelnemen. Als hoofdreden werd opgegeven reeds onder controle te zijn of een operatie te hebben ondergaan. Ongeveer 20 procent reageerde niet op de oproep. Ook dit jaar houdt de Leidse stich ting in diverse plaatsen in deze streek een onderzoek naar baar moederhalskanker. Wat de Al phense regio betreft zijn dat Nieuwkoop (september), Ha- zerswoude (september) en Al phen aan den Rijn (november/ december). Overigens is in 1977 ook onderzoek verricht onder vrouwen ouder dan 55 jaar. Dit gebeurde alleen in Leiden. Het resultaat gaf verhou dingsgewijs veel afwijkingen te zien op een totaal van 2586 uit strijkjes. scheepsbouwbedrijf Schottel Nederland BV kan dat karwei blijkens een offerte echter voor 4 ton rondmaken. "En elke ton scheelt weer in de jaarlijkse kosten", vindt dorpsraadvoor zitter J.W.H. Patist. Er is nog meer kritiek op de ge- dachtengang van de commissie. Die meent bij een pontveer te kunnen rekenen op 330.000 aan tolgelden per jaar, terwijl die voor een tolbrug op ƒ310.000 liggen. Dat geld moet echter grotendeels worden opgebracht door de toe risten, en Patist betwijfelt of met name de opbrengst van een tol brug niet veel te hoog wordt inge schat. "De mensen zijn nog wel bereid voor een overtocht met een pontveer 5,50 te betalen, maar ik betwijfel sterk of ze ook bereid zijn dat te betalen voor het omhoog doen van een slag boom", aldus Patist. Particulieren Bij het pontveer vormen de salaris sen de grootste onkostenpost. Momenteel draait de pont met een tweemansbediening, wat be tekent dat er in totaal 16 ambte naren op werkzaam zijn (in ver band met de ploegendienst). Vanuit die gedachte werd het idee gelanceerd om de pont te la ten "runnen" door particulieren. beide zijden aantrekkelijk. De gemeente Alkemade zou waar schijnlijk kunnen volstaan met het betalen van rente en aflossing van de nieuwe pont met bijbeho rende facciliteiten. Naar schat ting zou dat rond een ton per jaar gaan kosten. De Kagenaars zou den aan de andere kant ook te vreden kunnen zijn: hun (zeer gewaardeerde) pontje kunnen ze behouden zonder daarvoor veel geld te hoeven betalen. Patist is op een eigen bijdrage van de ei landbewoners principieel tegen. "Niemand hoeft toch 40 of 50 gulden per jaar. of zelfs méér. te betalen om zijn eigen straatje in te mogen rijden?", vindt hij. De vraag is alleen of er particulie ren te vinden zijn die de pont voor eigen rekening willen gaan exploiteren. Burgemeester PJ. Bolten, die het idee "een frisse wind" noemde, heeft wat dat be treft de bal teruggespeeld naar de dorpsraad. Zowel Biemond als Patist zijn er van overtuigd dat die mensen wel te vinden zijn. "Er is immers een goede boterham in te verdienen", meent Biemond. Op de jaarver gadering die de dorpsraad vol gende week vrijdag in het Kom pas houdt, wil men dan ook een oproep doen aan Kagenaars die het beroep van veerman wel uit willen gaan oefenen. ALPHEN AAN DEN HIJN - Twee simpele houten palen. Die zijn voldoende om de ge moedsrust te doen weerkeren in huize R.J. Blom. De familie ergert zich in haar nieuwe huis in de Alphense wijk Ridderveld dagelijks bont en blauw aan pal voor de woning geparkeerde au to's. Met twee paaltjes zou die ergernis zijn te verhel pen. Blom heeft inmiddels een advocaat in de arm ge nomen om die paaltjes te krijgen van de gemeente. Hij neemt de zaak zelfs zó hoog op dat hij weer terug wil naar een flat, als de palen niét worden geplaatst Auto's Vorig jaar kocht Blom het (toen in aanbouw zijnde) huis aan de Doornenburg 114 in de nieuwste Alphense woonwijk Ridderveld II. "Een sterk ar gument voor deze aankoop was het feit dat het huis gele gen zou zijn aan water en aan een niet voor verkeer be stemd voetpad ofwel woon erf'. Tot groot verdriet van Blom kwam de paal die moet verhinderen dat auto's toch het woonerf binnendringen, te staan voor het huis Door nenburg 116. Eén huis te ver, zo ervoer Blom. want de ruimte vóór zijn woning wordt nu gebruikt als par keerplaats. "Een ogenschijnlijk klein probleem, voor mijn echtge note en mij echter een moei lijk te verteren situatie", zo schreef hij burgemeester en wethouders van Alphen aan den Rijn. Voor Blom's huis staan nu dik wijls twee auto's geparkeerd. De doorgang voor voetgan gers wordt daardoor uiterst moeilijk, de bereikbaarheid van zijn huis problematisch. Als de fiets gebruikt moet worden zit er soms niet an ders op dan die over het tuin hek te tillen, omdat de door gang volledig belemmerd is. "Tenslotte wordt ons uitzicht volledig belemmerd", aldus Blom in zijn brief aan burge meester eri wethouders, eraan toevoegend: "De toestand is onhoudbaar". Hij wendde zich overigens tot het stadsbestuur, nadat hij eerst bij openbare werken vruchteloos had geprobeerd om twee palen voor zijn huis geplaatst te krijgen. De redenen die Blom daarvoor bij openbare werken kreeg te horen, veegt hij in zijn brief aan B en W met kracht van tafel. Als er meer parkeer plaatsen zijn als de wijk klaar is, gaat iedereen daar wel staan, was zo'n reden. Blom erover. "Elke automobilist wil zijn auto zo dicht mogelijk by zich parkeren". Het huis van de familie Blom in de wijk Ridderveld aan de DoornenburgTussen beide auto's instaat vaak nóg een wagen geparkeerd,zodat de tuin rondom in het blik staat. Tot oplopende ergernis van de betrokken familie. Een ander argument was dat palen voor Bloms huis het ke ren moeilijk zouden maken. Reactie van Blom: "Het keren zou dezelfde moeilijkheden met zich meebrengen als er al een auto voor mijn deur staat". Ook bij de politie klaagde Blom volgens zijn brief vergeefs. Eerst kreeg hij de belofte dat de politie zou komen bekeu ren als de woonergborden zouden verschijnen. Die bor den staan er nu, maar de poli tie doet volgens Blom hele maal niets. Advocaat De woonerfborden en smeek beden gericht aan burge meester en wethouders en openbare werken gingen en kele maanden geleden al de deur uit. Omdat al dat ge schrijf niet leidde tot de komst van de zo vurig ge wenste palen, nam Blom in middels een advocaat in de arm. Die advocaat (bureau mr. De Kort) klom op zijn beurt in de pen en wacht nu op antwoord. Inmiddels is tussentijds op eni ge spoed aangedrongen. Want Blom en zijn vrouw hebben er meer dan genoeg van. dat ze telkens tegen "het blik" moe ten aankijken. "Dat iedereen, gemeente, politie en bovenal je buren dat helemaal niets in teresseert". Daarbij komt, dat Blom het ge voel heeft dat hij zich in de buurt onmogelijk nan het maken is, omdat hij telkens maar weer komt vragen of men de auto weg wil zetten. Vandaar zijn dringend ver zoek om twee palen. Palen die voor hem zo. belangrijk zijn, dat hij weer terug wil naar een flat als ze er niet binnen twee maanden staan. "Niemand van ons heeft de overtuiging dat die situatie onhoudbaar is", aldus de reactie van woordvoerder J. J. de Back van openbare wer ken in Alphen op de proble matiek van de familie Blom. De Back stelt, in tegenstelling tot wat blijkt uit de woorden van Blom, dut de buurtbewo ners zich over het algemeen goed houden aan de regel dat in dit woonerf op de bestaan de vakken moet worden ge parkeerd (dus niet voor Blom's huis; daar zijn geen of ficiële parkeervakken). Openbare werken voelt er echter niet veel voor om één en ander nog eens te marke ren met twee palen rond de tuin van Blom. omdat dit de manoeuvreerruimte van au to's uit aanpalende garages zou beperken. Mocht even wel, ook in contact met de politie, blijken dut Blom's problemen blijven, dun zal openbare werken zich alsnog bezinnen op maatregelen, al dus De Back. Majoor Bordewijk rechts) en luitenant v.d. Kamp tonen een luchtfoto van de plek waar wethouder V Laan werd neergeschoten. HOOGMADE - De rijkspolitie vindt het 'hoogstmerkwaardig' dat de overval op de Woubrugse wethouder en loco-burgemees ter Gerrit van der Laan (54) niet bij het benzinestation, waar hij als pompbediende werkt, is ge beurd, maar pas vlakbij zijn woning aan de Oude Kerkweg in Hoogmade. De rechercheurs zitten bovendien met de vraag waarom de gemeen tebestuurder is neergeschoten terwijl de overvaller de vermeen de buit, het plastic tasje dat Van der Laan bij zich had, al had be machtigd. Van een worsteling is geen sprake geweest. Aan de kleding was dit in elk geval niet te constateren. "De man staat bovendien bekend dat hij niet voor een geintje is vervaard", vertelde majoor Bor dewijk (hij leidt het onderzoek) gisteren tegen de avond. "Van (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN, ALPHEN, KATWIJK - Het Zuid hollands plassengebied is nog voor uit breiding vatbaar. Tot deze conclusie komen twee onderzoekers, ir. F. M. Maas en ir. J. P. L. Petri, die in opdracht van de Hiswa het rapport „Visie op Varen" heb ben gemaakt. Daarin pleiten zij voor een doortimmerd vaarwegenplan in het Hollands- Utrechts middengebied en constateren dat de provincie Zuid-Holland met haar streekplannen beter op deze mogelijk heid heeft ingespeeld dan de provincie Utrecht. De onderzoekers doen een aantal sugges ties tot uitbreiding van de bestaande watersportgebieden. Zo zou volgens Maas en Petri het aanleggen van een vaarverbinding tussen de Rottemeren langs Benthuizen en de plassen bij Zoe- termeer naar de Vliet of de Oude Rijn zeer de moeite waard zijn, vooral omdat door het middengebied van Holland en Utrecht weinig aantrekkelijke vaarver- bindingen voor de recreatievaart zijn. De Kagerplassen zouden volgens de onder zoekers nog verder kunnen worden uit gebreid door naast het bestaande plan om de in 1624 drooggelegde Hemmeer- polder weer onder water te zetten, het zelfde te doen met een deel van de Lis- serbroekpolder in de richting van Sas- senhcim en Lisse. De onderzoekers ho pen hiermee 125 tot 150 hectare vaarwa ter te verkrijgen. De Lisserbroekpolder, in totaal 224 ha. groot, is in 1622 droogge legd. De ligging van de nieuwe plas zou, aldus het rapport Visie op Varen, zeer aantrekkelijk zijn voor de woonkernen van Sassenheim en Lisse. Een andere suggestie die Maas en Petri doen, is het onder water zetten van de polder Noordveen. Daardoor zou de ver binding tussen de Kaag en de Braassem via de Ringvaart kunnen worden verbe terd. Ook noemen ze het van belang om het ele ment water in de stadsrandzone van Leiden en Leiderdorp nabij de Dwars Wetering te versterken. Daarmee zouden de recreatiemogelijkheden in deze stadsrand worden vergroot, terwijl de zuidelijke vaarverbinding tussen Ka gerplassen, Wijde Aa-Braassemermeer en Oude Rijn wordt verbeterd. Tegenover de druk bevaren Kaag en Braassem moet volgens het rapport overwegend rust heersen op de Nieuw- koopse Plassen. Voor de Langeraarse Plassen is een positie daartussen het bes te; dat neemt volgens de onderzoekers niet weg dat de schutsluis tussen de Lan geraarse Plassen en het Aarkanaal bij Papenveer moet worden hersteld zodat watersporters er weer gebruik van kun nen maken. Langs de kust is het aantal jachthavens volgens Maas en Petri ontoereikend. Zij pleiten er daarom voor om de mogelijk heden van Katwijk in dit verband te be studeren. Omdat Katwijk tegen het cen trum van de randstad ligt zou deze oude Rijnmond uit ruimtelijke overwegingen uitstekend geschikt zijn als thuishaven voor een groot aantal jachten, zo menen de onderzoekers. Of deze suggestie haal baar is, is de vraag. Weliswaar gaan er ook in Katwijk regelmatig stemmen op om een zee jachthaven te bouwen en ook de provincie Zuid-Holland is er een voorstander van, maar niemand weet wie dit miljoenen vergende project moet betalen. der Laan heeft totaal geen kans gehad om zich te verdedigen." De politiemensen houden het er voorlopig op dat het de overvaller om geld te doen is geweest. Problemen in het politieke vlak, waarover geruchten in het dorp de ronde doen, nemen zij thans niet voor serieus. Voor de politie is er op dit moment geen aanleiding om in deze hoek te zoeken naar de dader die de gemeentebestuurder in de nacht van zaterdag op zondag met een schot uit een revolver of geweer levensgevaarlijk verwondde. Een kogel, waarvan de huls niet is ge vonden, drong de rechterlong binnen en beschadigde de rug- gewcrvel. Van der Laan, vader van zeven kinderen, is hierdoor gedeeltelijk verlamd. Nog altijd is zijn situatie zeer kritiek. Dat de overval zo dichtbij zijn woonhuis plaatsvond kan vol gens majoor Bordewijk slechts één oorzaak hebben: op de be wuste avond was er een collega pompbediende bij Van der Laan. Ze hadden iets te bespreken. De politieman vermoedt dat de twee bedienden de overvaller in eerste instantie hebben afgeschrikt om het benzinestation binnen te gaan en geld te eisen. "Hij zal Van der Laan wel hebben opgewacht en tot in Hoogmade zijn ge volgd", meent de majoor. Toen de wethouder zaterdagnacht tussen tien voor half één en half één zijn wagen had geparkeerd, stopte de auto van de overvaller. Eén man stapte uit die vertelde benzine nodig te hebben om naar Den Haag te kunnen rijden. Geld had hij niet. Direct erop griste hij het te ie uit Van der Leans han den en schoot. Een half uur later vonden buren, die op visite wa ren geweest, de zwaargewonde gemeentebestuurder. Zij waar schuwden de politie en een am bulance. Leven te danken Aan dit snelle optreden heeft Van der Laan zijn leven te danken. Nog dezelfde nacht opereerden artsen van het Academisch Zie kenhuis in Leiden de dorpsbe stuurder. De kogel lieten zij waar hij was, de doktoren streden al leen voor het leven van Van der Laan. De getuigen die tot nu toe zijn ge hoord, hebben geen tastbare re sultaten opgeleverd. Eén dorpe ling heeft verklaard een schot te hebben gehoord. Hij heeft kort erop ook een auto met gierende banden horen wegrijden en iets verderop horen keren. De man heeft het echter allemaal vanuit zijn bed aangehoord en heeft niets gezien. Het buurtonderzoek, dat maandag is begonnen, heeft de politie nog niet afgesloten. De vijfentwintig rechercheurs die hieraan werken, gaan er voorlopig mee door. Het witte plastic Shell-tasje met blauw vlak is nog altijd niet bo ven water. De politiemensen ho pen dit op de één of andere ma nier in handen te krijgen. De wethouder had hierin enkele per soonlijke eigendommen opge borgen: de post van die dag en wat verslagen van gemeente raadsvergaderingen. "Ik hoop dat het tasje ergens wordt gevon den. Dan weten we in welke rich ting we moeten gaan zoeken." Op verzoek van Van der Laan zijn enige rechercheurs in het zie kenhuis geweest voor h« t ..Ine men van een 'verhoor'. "Het is niet meer dan een 'ja en nee-ver hoor' geweest", aldus Bordewijk. "Van der Laan was niet in staat om te spreken." Uit de summiere informatie die de politie uit dit verhoor heeft ge kregen vermoedt zij dat de dader in een oude Opel Rekord reed. Achter deze auto zou een tweede wagen hebben gereden. Met de bestuurder hiervan wil de politie in contact komen. Mogelijk kan deze chauffeur voor het onder zoek belangrijke gegevens ver schaffen. Het telefoonnummer van het districtsbureau in Lei derdorp: 071-899270.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13