mem Spelen waren lonter anti-reclame Ook het record van Eric Heiden zal er aangaan r>r> fS3£2338" Fejenoord wil Spark gaan helpen KATER VOOR LAKE PLACID Eric Heiden tegen boycot Zomerspelen DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 Met wat al te dramatische stem riep NOS-verslaggever Mart Smeets het zaterdagmiddag uit tijdens Eric Heidens re cordrace op de 10.000 meter: "Het kan helemaal niet wat deze man hier doet. Die tijd van hem zal altijd in de boe ken blijven, daar komt nie mand meer aan". Met woorden als "altijd" en nooit" moet je zeer voorzichtig zijn. Als ze worden gebruikt is er meestal sprake van over drijving en dat geldt ook voor Smeets' uitlatingen. Wie slecht thuis is in de sporthis- torie heeft gauw de neiging een door eigen ogen waarge nomen, met groot machtsver toon gevestigd wereldrecord voor onovertrefbaar te hou den. Het kan toch moeilijk nóg sneller, wordt er dan gedacht. Maar zo is het in de geschie denis steeds gegaan, In mijn bezit is een artikel dat M. van den Berge, oud-atleet (lid van de Nederlandse 4 X 100 m ploeg die brons won tij dens de Olympische Spelen van 1924 in Parijsen jour nalist, in de zomer van 1950 schreef voor het weekblad Sportief. De Tsjechische lo- komotief Emil Zatopek had toen juist met grote overmacht de Europese titels op de 5000 en 10.000 m hardlopen be haald en het wereldrecord op de 10.000 m op 29.02.6 ge bracht. Van den Berge schreef bij die gelegenheid: "Wij geloven stellig dat Zatopek op het ogenblik bezig is de grens van het menselijk kunnen defini tief vast te leggen. Wellicht zal hij nog eenmaal beneden de 29 minuten komen; wellicht zeg gen we, neen, bijna zeker. Maar dan zal de grens toch bereikt zijn. En wanneer er dan later lopers komen die 29 min. 30 sec. lopen en Zatopeks record steeds in het verre ver schiet blijveii zien dan zullen ook zij geëerd worden om een grootse prestatie. Maar men zal er steeds bij zeggen dat "Zatopek 1950" een superlo per was, een man die de atle- tiekwereld verbaasd deed staan". Zatopek was een groot kam pioen, een man die naast Nurmi een vaste plaats in de sporthistorie heeft gekregen. Maar de grens van het mense lijk kunnen bepalen? Ach, kom nou toch. Met zijn tijd van 29.02.6 word je tegen woordig niet eens meer naar de Olympische Spelen uitge zonden. Vorig jaar alleen al liepen vijftien atleten de 10.000 m binnen de 28 minu ten Nu is atletiek een sport waar mee de wetenschap zich nog wèl aardig heeft beziggehou den. Maar de schaatsenrijde- rij....daar moet het eigenlijk nog van de grond komen. Al- leen al het feit dat iemand zo wel de 500 als de 10.0001n kan winnen, bewijst dat die tak van sport nog onderontwik keld is. Neem nu eens de tijd van Eric Heiden op de 10.000 m: 1428 en nog wat. Dat zijn twee 5000 meters in 7.14. Aangezien men op de 5000 m al beneden de zeven minuten heeft gereden, is het helemaal niet onmoge lijk dat twee 5000 meters van 7.10 per stuk op een mooie dag en op prachtig ijs uit de schaatsen van één of ander fenomeen (Oxholm?) komen rollen. Kortom: een tijd van 1420 moet nu al tot de moge lijkheden worden gerekend. Voor we tien jaar verder zijn zal de 14 minuten grens waar schijnlijk wel bereikt zijn. Heiden heeft een fenomenale prestatie verricht - die vijf gouden medailles zullen niet gemakkelijk meer te evenaren zijn (u hoort mij niet zeggen: nooit). Maar zijn records gaan er stuk voor stuk aan. Als het om de grens van het menselijk kunnen gaat, kun nen we voorlopig beter de schouders ophalen. Ter herinnering: dezer dagen is het 85 jaar geleden dat Jaap Eden in Hamar de 10.000 m reed in 17.56.0, daarmee het oude wereldrecord met maar even 54 seconden verbeterend. En ook toen al riep men: zal het ooit sneller kunnen? Voorsprong Winnen is leuk, maar als je het moet doen met de voorsprong die de Zweedse skiër Thomas Wassberg in Lake Placid op de Fin Juha Mieto had, wordt de vreugde wat twijfelachtig. Wassberg bleek na de 15 km langlauf precies éénhonderd ste van een seconde sneller dan de Fin, die acht jaar ge leden al eens op een paar hon derdsten van een seconde naast een bronzen medaille had gegrepen. Eénhonderdste seconde. Een knipoog neemt, geloof ik, meer tijd in beslag. De ongelukkige Fin dreigt als een soort martelaar een grote re "naam" aan zijn tweede plaats over te houden dan Wassberg aan zijn eerste. Maar het zal stellig niet om die reden zijn dat Wassberg er voor gepleit heeft ook Mieto in het bezit van een gouden me daille te stellen. Hij wordt on getwijfeld geleid door spor tieve gevoelens. In de atletiek meet men de tijden tot en met de 800 meter in hon derdsten van een seconde, omdat men daar nu eenmaal met zeer kleine verschillen te maken heeft, en daarboven met tienden. Bij het langlau fen, waar geen kortere af stand dan 15 km bestaat, zou men uitsluitend in tienden moeten meten. Overigens is er nog een krasser staaltje van gering verschil geweest dan de kwestie Wass berg - Mieto. Tijdens het Olympisch zwemtoernooi van München in 1972 tikten de Zweed Gunnar Larsson en de Amerikaan Tim McKee tot in honderdsten van een seconde gelijk aan oj> het nummer 400 m wisselslag. Men heeft het toen in zijn hoofd gehaald de duizendsten te raadplegen en vervolgens Larsson het goud en McKee het zilver te over handigen. Een jaar later mat men de ba nen waarin Larsson en McKee hadden gezwommen nog eens op. Daarbij bleek dat die van "verliezer" McKee een paar millimeter langer was dan die van de Zweed. Dat maakte dat ge-urm in dui zendsten alleen nog maar be lachelijker Goud? In het Franse sportblad l'Equi- pe trof ik onlangs een afschrift aan van een brief die oud wielrenner Louison Bobet (in 1953, '54, '55 winnaar van de Tour de France) aan de presi dent van de Internationale Wielren Unie (UCI) heeft ge schreven. Bobet zegt daarin dat hij on langs een nieuw huis in Biar ritz betrok en bij die feestelij ke gelegenheid een aai)tal vrienden had uitgenodigd. Men bekeek die avond o.a. Bo bets prijzenkast, waarin zijn mooiste trofeeën uitgestald stonden. Eén van de triomfen die Bobet zeer veel voldoening heeft geschonkenwas het be halen van de wereldtitel op de weg in 1954 in Solingen. Zoals alle wereldkampioenen kreeg Bobet toen een regenboogtrui en een gouden medaille. Maar één van zijn vrienden die de bewuste medaille die avond eens nauwkeurig inspecteer de, kwam tot de conclusie dat hij zich destijds niet het goud, maar het zilver in handen had laten stoppen. Eén van de an dere prijsivinnaars in 1954, de Zwitser Fritz Schaer tweedeof de Luxemburger Charly Gaul (derde) heeft dus thuis het goud in de vitrine liggen. Alle betrokkeneii zijn nog in le ven en Bobet vraagt nu, ruim een kwart eeuw later, aan UCI-president Rodoni of er nog wat aan gedaan kan worden. Voor l'Equipe was dit voorval aanleiding alle Franse kam pioenen te vragen de in de loop der tijden vergaarde gouden prijzen nog eens zorg vuldig te bekijkeni... Niet slechter Vorige week heb ik wat ironisch geschreven over geestelijken die zich in toenemende mate met de sport bemoeien. De voorzitter van het organisa tie-comité in Lake Placid was een predikant en de coach van het Canadese ijshockeyteam een pater. J.J.B. van Zwieten uit Alphen aan den Rijn schrijft mij daarover: "Het spijt mij erg en ik vind het ook wel onbe grijpelijk dat je altijd zo ver ontwaardigd en (kwasi?)-ge- schrokken doet wanneer priesters en/of dominees, in het algemeen de christelijke PAGINA 9 Door Ruud Paauw godsdienst, jouw sportpad kruisen. Aangezien ik voor de oorlog al op de gymnastiek was, weet ik ook wel dat vroe ger ihr rol van geestelijken zeer betuttelend was, maar ik dacht dat er de laatste jaren toch wel iets ten goede in is veranderd. Jij ziet de geeste lijken, dunkt me, nog echt te veel als een soort bovenaard se, geestelijk zwevende we zens, die zich alleen met het godsdienstig leven en het hiernamaals zouden mogen bemoeien. Waarom ben je niet juist bhj dat ook zij zich te genwoordig zonder al te veel pretenties met allerlei wereld se zaken, zoals sport e.d. inla ten?". Ja, waarom ben ik daar nou niet blij mee? Ik word al onrustig van die mensen als ze alleen maar met hun eigen vak bezig zijn. Als ze dan ook nog eens het terrein betreden waarop ik arbeid, vult mijn gehele lijf zich met vrees. Ik kan dat ook niet hel pen. Misschien heeft Van Zwieten wel gelijk. Het voordeel van de twijfel behoren ze zeker te hebben. Het kan best zijn dat we er niet slechter van wor den. ROTTERDAM (GPD) - Feyenoord gaat stadsgenoot Sparta de eerst komende tijd de helpende hand bieden. De precaire situatie waarin Rotterdams tweede club zich momenteel bevindt, heeft tot het unieke feit geleid, dat de aartsrivaal van Zuid in principe bereid is om voor de verdere duur van het seizoen twee gerenom meerde spelers af te staan aan het in degradatiegevaar verkerende Sparta. Om welke spelers het gaat, dient nog te worden vastge steld. Tijdens een gesprek tussen Sparta- penningmeestor Floor Bouwer en Feyenoord-directeur Peter Stephan, zijn de namen gevallen van middenvelder André Stafleu en de rechtervleugelspits Gerard van der Lem. In de loop van van daag beslist Feyenoords techni sche staf hierover. Peter Stephan: "De Rotterdamse derby's tussen Sparta en Feye noord zijn financiële opstekers. Beide partijen hebben er dus alle belang bij dat Sparta blijft be houden. Niettemin dient eerst bekeken te worden of een en an der verantwoord is". Van Beveren Als de voorwaarden acceptabel zijn, verdedigt PSV-doelman Jan van Beveren volgend seizoen het doel van de New York Cosmos, waarvoor ook Johan Neeskens en Wim Rijsbergen spelen. Dit twee tal heeft de clubleiding van de Cosmos erop geattendeerd dat Van Beveren, die tien jaar voor PSV heeft gespeeld en volgende maand 32 wordt, voor slechts één ton uit Eindhoven mag vertrek ken. Eind vorige Week nam een verte genwoordiger van do New York Cosmos telefonisch contact op met Vari Beveren. Uiterlijk vol gende week vindt in Nederland een gesprek plaats over een even tuele overgang van de, PSV- doelman naar New York. Een aanbod om zijn contract met PSV met vier jaar te verlengen, heeft Van Beveren resoluut van de hand gewezen. Een van de re denen is dat het contract bijna de helft minder biedt dan het bedrag dat een middelmatige Neder landse club hem in het vooruit zicht heeft gesteld. Van Beveren heeft verder aanbiedingen ge kregen van een Westduitse en van drie Franse verenigingen, waarvan hij de namen niet wil noemen. Aztecs verkocht De Los Angeles Aztecs, de Ameri kaanse voetbalclub van trainer Rinus Michel.s en Johan Cruijff, wordt verkocht, aan een Mexi caanse televisiemaatschappij. De onderhandelingen zijn gisteren afgesloten. De Aztecs blijven echter in Los Angeles spelen en volgens een woord voerder van de club zal noch Cruijff, noch Mi- chels vertrekken. De Aztecs zeggen dat er geen on derhandelingen gaande zijn met bijvoorbeeld de Washington Di plomats en dat Cruijff nog aan de tweede helft van zijn tweejarig contract moet beginnen, maar woordvoerders van de club in Washington suggereren dat er toch aan een aankoop wordt ge dacht. Johan Cruijff verdient bij de Aztecs zo n anderhalf miljoen gulden per jaar. Zijn contract bevat een optie tot verlenging en de bepa ling dat onderhandelingen daar over eerst na afloop van het sei zoen 1980 beginnen. LAKE PLACID (GPD) - Enkele uren voordat zondagavond de Olympische vlam doofde troffen zes demonstranten elkaar voor het postkantoor van Lake Placid. Ze gingen verloren in de menigte in de hoofdstraat waar het ijshockey-goud van de Verenigde Staten langdurig werd gevierd. Niemand sloeg nog acht op de borden die de zes dappere volhouders met zich meedroegen. „IOC hou de Spelen uit Moskou" en „Oekraine moet meedoen" trachtten ze de feestvierders duidelijk te maken. Op het plein tegenover het post kantoor stond een lange rij wach tenden. Ze vormden een gedisci plineerde keu van enkele hon derden meters lengte. Vertwij feld keken ze uit naar de bus die weer eens verstek liet gaan. De politiek en de bussen, ze zullen voor altijd vastgenageld blijven in de herinnering aan de Olympi sche Winterspelen in Lake Pla cid, waar de walvis onmogelijk in het sardineblikje kon worden ge perst. Tot het laatst toe werd Lake Placid gewezen op het imago dat het via de Winterspelen, die het zo graag wilde, had verworven. Politieke kwesties, een organisatorische chaos, de woekerprijzen in de winkels en restaurants haalden nadrukkelijker de publiciteit dan de inwoners van een afgelegen plaatsje, niet ver van de Canadese grens, lief was. Hierdoor kwam Lake Placid in een kwaad daglicht te staan en dat weerhield velen op het laatste moment van een bezoekje aan de Spelen. De onsympathieke klank die van Lake Placid is uitgegaan kan ook voor de nabije toekomst zaken schaden. Reclamebord Door de Winterspelen in huis te halen beoogde Lake Placid te kunnen uitgroeien tot een aan lokkelijk wiritersportoord. De Spelen moesten hoe dan ook een wereldwijd reclamebord zijn. Niet voor niets was er jarenlang extra belasting, betaald om de geldverslindende organisatie van de Spelen een handje te helpen. Tijdens en na de Winterolympia- de zouden de investeringen er onherroepelijk weer uit komen, was iedereen voorgehouden. Er is ook berekend dat er door het dorp "een paar honderd miljoen dollar" is verdiend, maar de twaalf dagen die Lake Placid uit de anonimiteit haalden voor spellen verder weinig opwek kends. Afgeschrikt door de ver- voerswanorde en de hoge prijzen kwam lang niet het verwachte bezoekersaantal (er kwamen 542.800 kijkers in totaal) en voor de vertrokken sportmensen dreigt een kater in de plaats te komen. Een hoteleigenares, die veronder stelde dat de Winterspelen aan trekkelijke perspectieven bood, ziet de toekomst erg somber in. Haar relaas: „Lake Placid is een ideaal centrum voor de winter sport. We hebben nu alles. Prach tige 'springscuansen, een bob baan, rodelbaan en uitstekende skipistes. Wat we straks zullen missen zijn de toeristen om alles rendabel te maken. De Spelen hebben uitsluitend antireclame opgeleverd. Ik overweeg nu mijn hotel te verkopen, maar ik vrees dat er geen koper voor zal zijn". Kenmerkend Het is kenmerkend voor de stem ming die in Lake Placid is ach tergebleven. De gele schoolbus sen, die puffend de hellinkjes van het Adirondack-gebied beklom men, om de vervoersellende op te lossen hebben hun normale taak weer opgenomen.Evenals de Greyhounds, die een grommende kolonne vormden, zijn verdwe nen. Er komt vanaf vandaag weer één bus per dag in het dorp voor de dagelijkse dienstregeling. De reusachtige karavaan bussen die in alle paniek naar de on- heilsplèk was gezonden, heeft het transport van bezoekers slechts ten dele, in betere banen geleid. De wachttijden konden worden beperkt tot gemiddeld drie kwar tier, maar een geolied schema ontbrak, terwijl de chauffeurs volledig onbekend waren in de streek waar ze naar toe geroepen waren. Niet alleen de bussen, maar ook het vergaderende IOC en Robert Ka ne, de voorzitter van het Ameri kaans Olympisch Comité be paalden het aanzien van de Win terspelen. Moskou werd min stens zo vaak genoemd als Lake Placid. De politiek verschafte zich tot grote ergernis van de offi cials op onstuitbare wijze toe gang tot het evenement. Maar er gebeurde ook veel sportiefs om de aanuacht hiervan en van de slechte organisatorische repu tatie af te leiden. De Amerikanen ontdekten dat een landgenoot zich pijlsnel op schaatsen kan voortbewegen. Ze liepen warm voor hun Olympische held Eric Heiden zonder precies te besef fen wat het betekent om de tien kilometer binnen 14,5 minuut af te leggen. Maar Heiden won vijf gouden medailles. Alleen dat tel de. Ondersteboven En wat te zeggen van het Olympi sche goud van de ijshockeyers waarvan de hele natie onderste boven raakte. Eric Heiden ver dween er zelfs een beetje door op de achtergrond. Vooral omdat het onoverwinnelijk geachte Rusland was geklopt. Die over- winning betekende eigenlijk nog meer dan het uiteindelijke goud, omdat Rusland niet zomaar een land is met een fantastisch ijs- hockeyteam, maar emoties en fa natisme heeft aangewakkerd door gebeurtenissen ver buiten de olympische arena. Daarmee is de cirkel van de politie ke Winterspelen rond. De Spelen die beter zonder publiek en uit sluitend voor de tv-camera's plaats hadden kunnen vinden. Vanaf vandaag is Lake Placid weer een uitgestorven dorp, dommelend tussen Olympische bergen. Gedurende twaalf dagen werd het overweldigd door een monster dat het niet onder con trole had. In de restaurants kunnen de oude prijskaarten weer te voorschijn komen, de rommel kan worden opgeruimd en het Olympische dorp kan worden herschapen in een gevangenis. Maar het is toch zeer denkbeeldig dat Lake Placid in de Olympische .historie blijft voortleven als het eindstation. In Moskou zal de vlam ook wel weer worden ontstoken, het is alleen de vraag voor wie. En daarna? Kees Kerdel, de Nederlandse IOC'er, zei vrijdagavond veelbe tekenend tegen Herman van Laer, de voorzitter van de schaatsbond: „Herman, kijk goed om je heen, want dit zijn de laatste Winterspelen". Ondanks de opmerking van Kerdel maakte een groep vrolijke Joego- slaven zondagavond bij de slot manifestatie in Lake Placid niet temin haar opwachting, want Se- rajewo verwacht de Winterspelen in 1984. De Olympische droom blijft in ieder geval wel voortdu- President Carter omhelst Eric Heide WASHINGTON (ANP) - Eric Heiden heeft zich gisteren in Washington onomwonden tegen een boycot van de Olympische Spelen van Moskou uitgesproken. Tijdens de ontvangst van de Amerikaanse Olympische ploeg van Lake Placid in het Witte Huis kondigde de winnaar van vijf gouden medailles een petitie aan, waarin de Amerikaanse deelneming aan "Moskou" wordt bepleit. De petitie zal worden aangeboden aan president Carter. Tijdens de huldiging van de medaille-winnaars sprak Carter gisteren; "Dit is een van de mooiste momenten in mijn loopbaan als president". Hij noemde de Amerikaanse medaillewinnaars "helden" en omhelsde de vijfvoudige winnaar vari Olympisch goud, Eric Heiden. In drie door Carter beschikbaar gestelde vliegtuigen waren de Olympische deelnemers op de luchtmachtbasis Andrews aangekomen. Duizend mensen waren ter plaatse om de ploeg te verwelkomen. In het Witte Huis werden de Amerikaanse Olympiërs toegejuichd door enige honderden personeelsleden en parlementariërs. Nadat Carter Heiden had omhelsd, schudde de president de handen van de twintig leden van de ijshockeyploeg, die zo verrassend goud had gewonnen. "Ik bedank niet alleen de medaillewinnaars, maar allen die hard hebben gewerkt om de Verenigde Stalen tijdens deze Winterspelen te verte genwoordigen", aldus Carter, die de Amerikaanse zege bij het ijshockey "één van de meest adembenemende gebeurtenissen in de geschiedenis van de sport" noemde. Melbourne wil gastheer zijn CANBERRA - Melbourne wil als gastheer voor de Olympi sche atleten optreden als er een massale boycot komt van de Zomerspelert van Moskou. Dit heeft Dick Hamer, eerste minister van de staat Victoria, gisteren verklaa-d. Melbourne, waar in 1956 de Olympische Spelen werden gehouden, kan nu al zonder problemen met accommoda ties wedstrijden in dertien van de 21 Olympische takken van sport verwerken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9