Wiegel geeft CDA-fractie duidelijke waarschuwing Hans de Boer komt op voor FNV Conflict Van Aardenne en CDA over proefboringen mssm herschi/drinks 'Prijzen beter in geneesmiddelen de hand houden' Tuinstad wordt in toekomst probleemgebied 'Niet tornen aan hoofdlijnen ombuigingsbeleid' DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 NEEDE (GPD) - AR-voorzitter Hans de Boer meent dat de FNV het recht heeft om actie te voeren tegen het beleid van een kabinet. De Boer stelt zich hiermee op te genover premier Van Agt. Deze heelt gezegd dat stakingsacties tegen het loonbeleid van het ka binet onrechtmatig zijn. De Boer, die ook vice-voorzitter is van de CDA-fractie in de Tweede Kamer, zei gisteravond op een spreekbeurt in Neede dat de vak beweging geen hoera hoeft te roepen bij elke daad van een ka- binet. Hij deed wel een beroep op de vakbeweging om niet de weg op te gaan van een „ze zoeken het maar uit, als mijn centen maar veilig zijn". De Boer noemde het bitter, te erva ren dat een coalitie van CDA en WD er kennelijk niet in slaagt om de brede massa van dg werk nemers te overtuigen. „Daar zit iets onrechtvaardigs in", zei De Boer. „We zitten in ons land in een situatie waarin de een ken nelijk een koe mag stelen, terwijl de ander nog niet door een stal- raam mag kijken zonder verdacht te zijn". Volgens hem slaagt het kabinet-Van Agt er onvoldoende in om de noodzaak tot matiging over het voetlicht te brengen. Volgens het kamerlid moet het pakket maatregelen dat het kabi net nu op tafel heeft gelegd, niet als een dictaat worden gezien. „Ik denk dat de soep niet zo heet ge geten wordt als die wordt opge diend", zei hij. Hij gaf niet aan op welke punten de kabinetsvoor stellen afgezwakt moeten wor den. De Boer zei dat - in tegenstelling tot eerdere berichten - oud-CDA- leider Aantjes niet door slechts enkele tientallen, maar door liefst 200 AR-kiesverenigingen kandi daat is gesteld voor terugkeer in de Tweede Kamer. Over de fusie van de drie CDA-partijen zei hij: „De fusiedatum is 11 oktober. Ook voor de ARP. Er komt geen uitstel meer. Er komen geen rap- porten.meer. Die fusie gaat op die datum door". (Van één onzer verslaggevers) LEIDEN - Vice-premier Wiegel heeft gisteravond in Lei den duidelijk gemaakt dat de VVD niet zal tolereren dat het door het kabinet onlangs opgestelde ombuigingspro gramma zal worden aangetast door het parlement. De eveneens in Leiden aanwezige VVD-voorzitter Korthals Altes liet zich in gelijke bewoordingen uit. Het liberale duo richtte daarmee een niet mis te verstane waar schuwing aan het adres van de CDA-fractie. Volgens Wiegel zullen de rege ringspartijen niet meer kunnen en mogen tornen aan de hoofdlij nen van het bezuinigingsbeleid. "Getalm en getraineer is niet aanvaardbaar", aldus de be windsman die in de Leidse Stadsgehoorzaal uitlegde waar om de WD-ministers vorige week niet het voorbeeld volgden van collega Andnessen van fi nanciën die zijn portefeuille be schikbaar stelde als protest tegen de zijns inziens te geringe bezui- niging.Wiegel: "Zouden wij mi nister Andriessen zijn gevolgd, dan zou het kabinet zijn gevallen. Maanden van besluiteloosheid en machteloosheid zouden zijn ge volgd. Geen antwoord hadden wij dan kunnen geven op de ver slechterde economische toe stand. Geen diep insnijdend en bitter noodzakelijk pakket maat regelen om de uitgaven van de overheid te beperken. Geen garantie voor de evenzo pertinent nodige loonmatiging. Daarom kozen wij na lang nadenken in het belang van het land voor doorgaan". Activiteit van kankergezwel meetbaar in het bloed AMSTERDAM (GPD) - Een ver hoogde concentratie van een be paalde stof in' het bloed' geeft in formatie over de activiteit van een kankergezwel in het lichaam en dus ook over het effect van de behandeling van kanker. Deze ontdekking, die van groot belang kan zijn bij de kankerbestrijding, deed drs. E. Peuscher (32) tijdens een onderzoek op het Centraal Laboratorium van de Bloed transfusiedienst in Amsterdam. Donderdag promoveert hij op de resultaten van dit onderzoek tot doctor in de geneeskunde aan de Universiteit van Amsterdam. Het gaat om de stof fibrinopeptide- A, die een rol speelt bij het stollen van het bloed. Het stollen wordt in gang gezet door inwerking van het enzym thrombine op het in het bloed aanwezige eiwit fibri- nogeen, waarbij het onoplosbare fibrine ontstaat. Nadat daarvan onder andere het fibrinepeptide- A is afgesplitst, ontstaan fibrine- draden, die stolsels vormen in de bloedbaan. Deze stolsels worden bij patiënten met trombose en longembolie bestreden met stollingsremmen- de middelen als heparine, die ook het gehalte aan flbrinopeptide-A doen dalen. Een verhoogde con centratie in het bloed van deze stof, die niet daalt na toediening van heparine, doet zich blijkens het onderzoek voor bij kankerpa tiënten zonder trombose-ver- schijnselen. Dat wijst erop dat de stof niet in het bloed, maar in en rondom het ge zwel wordt gevormd. De concen tratie van de stof geeft dan infor matie over de activiteit van een kwaadaardig gezwel, over het stadium van de ziekte (de uitzaai) en over het effect van de medi sche behandeling. ZWARTRIJDERS - De belasting dienst heeft in het afgelopen jaar 81 miljoen gulden boete opgelegd aan automobilisten die niet of niet op tijd hun motorrijtuigen belasting hadder. betaald, zo blijkt uit gegevens van het minis terie van financiën. In totaal moest in ruim 420.000 ge vallen een naheffingsaanslag worden opgelegd. Om zwartrij ders te vatten werden bijna 4.4 miljoen foto's gemaakt. Wiegel deed een beroep op werk gevers en werknemers om tot centrale afspraken op loongebied te komen maar sprak daarna di rect de verwachting uit dat der gelijke afspraken er wel niet zul len komen 'gezien de opstelling van beide partijeij'. Volgens de vice-premier zal het kabinet dan niet aarzelen zijn heil te zoeken in een loonmaatregel. De regering zal in dat geval tevens maatregelen nemen om na afloop van de loonmaatregel het ont staan van een 'inhaaleffect' te voorkomen. De bewindsman zei gisteravond dat het kabinet zich er nu reeds toe heeft verplicht verder te bezuinigen als over eën maand of drie blijkt dat de voor gestelde maatregelen onvol doende zijn en het financierings tekort boven zes procent van het nationaal inkomen uitstijgt. "Dan zullen nieuwe offers wor- den gevraagd", waarbij Wiegel te kennen gaf dat dan ook de mini mumloners niet langer zullen worden ontzien. Niet vrijblijvend Ook andere vooraanstaande WD'ers uitten gisteren waar schuwingen aan het CDA. In Ca- pelle aan den IJssel verklaarde het Tweede Kamerlid Nijpels dat bij de komende debatten geeri sprake meer kan zijn van een vrijblijvende houding van het CDA, zoals bij de Bestek-debat ten. Mevrouw Van Someren Downer, fractieleider van de WD in de Eerste Kamer, beha- drukte ditzelfde tijdens een par tijbijeenkomst in Amsterdam. Nijpels zei verder dat de komende maanden voor hem een proefpe riode zouden zijn voor een even tuele samenwerking in een kabi net Van Agt-Wiegel 2. Volgens hem is daarbij voor de WD-frac- tie het punt van 'no-return' aan gebroken. Alle WD-sprekers wezen er gis teravond op dat vanaf heden de kamerfracties, het partijbestuur en de WD-bewindslieden nauw contact zullen onderhouden over de koers voor het komende jaar. De WD lijkt zo als eerste van de grote partijen een duidelijk schot in de verkiezingscampagne te hebben gelost. Groenteman dupe fout in nieuwsbericht GRAMSBERGEN (ANP) - De plaatselijke groentehandelaar van Gramsbergen is de dupe ge worden van een fout in een rechtbankverslag vah vrijdag. Daarin werd "een groentehan delaar uit Grömsbergen" ge noemd als verdachte in een zaak voor de rechtbank in Assen. Het ging om ontucht met een 14-jarig meisje. Die ontucht zou volgens het bericht in zijn zaak zijn ge pleegd. Het ging echter om een man die een groentehandel in Hoogeveen drijft. Omdat er in Gramsbergen maar één groentewinkel is, werd de onfor tuinlijke heer Vasse onmiddellijk door zijn omgeving met de nek aangekeken. Op de markt in Har- denberg, waar Vasse ook staat, was het 'nieuws' gistermorgen als een lopend vuurtje rondgegaan. Resultaat: de groenteman uit Gramsbergen verkocht bijzonder weinig. Hij en zijn gezin zijn sinds zaterdag overstroomd met tele foontjes en vervelende opmer kingen. De fout, gemaakt door het ANP in Den Haag, had dus hele nare ge volgen voor de heer Vasse, want het bericht werd in een groot aan tal kranten geplaatst. Tot over maat van ramp werd zijn zoon ook nog aangezien voor mededa- DEN HAAG - Het verkeer op de weg Den Bosch-Utrecht heeft gisteren ernstige hinder ondervonden van een vrachtwagen met aanhangerdie b ij Everdingen na een slip dwars over de weg kwam te staan. De wagen,geladen met kippen, verloor een deel van z'n lading en blokkeerde al het verkeer in de richting Utrecht. De wagen en aanhantfer zaten zo muurvast dat er een zware vrachtwagen aan te pas moest komen oin het gevaarte weg te slepen. De verkeersstremming duurde enkele uren. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. AMSTELVEEN (GPD) - De Zie kenfondsraad vindt dat de over heid een krachtig beleid moet voeren om de prijzen van ge neesmiddelen in de hand te hou den. Ook de artsen moeten beter opletten bij het voorschrijven van medicijnen. De mogelijkheid wordt overwogen om in het kader van het streven naar bezuiniging in de geneesmiddelenvoorzie ning tot een centraal inkoopbu reau voor geneesmiddelen te komen. Dat alles blijkt uit voorstellen voor de donderdag te houden verga dering van de Ziekenfondsraad. De commissie eigen bijdragen zegt dat het ministerie van eco nomische zaken mogelijkheden heeft om de geneesmiddelenprij- zen te bewaken op grond van de Prijzenwet en van de Wet Eco nomische Mededingingen. Op verzoek van staatsscretaris me vrouw Veder-Smit (volksge zondheid) is een advies opgesteld over kostenombuiging op het ter rein van de geneesmiddelen. De ze maatregelen moeten deel uit maken van de volgens de opera tie „Bestek '81" geplande bezui nigingen in de gezondheids zorg. In dat plan werd als gevolg van ei gen bijdragen voorzien dat op geneesmiddelen vanaf 1979 on geveer f 200 miljoen zou kunnen worden bespaard op het ver strekken van medicijnen bij be handeling in ziekenhuizen en an dere instellingen en f 250 miljoen op verstrekking van geneesmid delen door huisartsen e.d. Deze verschuivingen, op te brengen door het instellen van één eigen bijdrage, zouden in totaal moeten neesmiddelen moeten worden vergeleken met die in het land van herkomst en in andere EG- landen. Over de manier waarop dit moet gebeuren zou overleg moeten worden gevoerd tussen de ministeries van volksgezond heid en economische zaken met de ZFR. In het advies staat voorts dat artsen meer prijsbewust moeten wor den. Het komt vaak voor dat dure medicijnen worden voorge schreven waar goedkopere, ge lijkwaardige, middelen voorhan den zijn. De artsen moeten wel iswaar in de eerste plaats medi sche overwegingen laten gelden maar ze moeten ook aan de eco nomische gevolgen denken. DEN HAAG - Onze steden dreigen leeg te lopen. De meest mobie len en de welgestelden verlaten de stad en de bejaarden en men sen met geringe.inkomens blijven over. De centra van de steden krijgen vaak een doods karakter en wijken verpauperen. De stad wordt echter niet alleen bedreigd door een leegloop, maar vooral ook door de versnipperde bestuurlijke aanpak door Rijk en pro vincie, door binnenstedelijke opsplitsing, vervuiling, steeds moeilijker bereikbaarheid en onveiligheid. Het juiste antwoord op deze problematiek is nog niet gegeven. Een groot aantal vertegenwoordigers van Rijk, provinciën, ge meenten en bedrijfsleven, alsmede een groep sociologen, plano logen. stedebouwkundigen en economen zullen zich op 28 maart in Amsterdam buigen over de problemen van de grote stad. De bijeenkomst in het Paleis op de Dam wordt georganiseerd door het Nederlands Gesprek Centrum, een organisatie van wijze mannen en vrouwen die de mensen meer begrip probeert bij te brengen over allerhande zaken die iedereen aangaan. Een commissie binnen het Nederlands Gesprek Centrum heeft een discussieboekje uitgebracht waarin alle dreigingen die de stad boven het hoofd hangen worden aangegeven. Die commissie vindt dat steden niet mogen veranderen in een serie van plaite- landsdorpen. De moderne tuinstadswijken missen het aantrekkelijke van een echt dorp, maar ook van de grote stad. Veel meer dan de verpau perde stadsvernieuwingsgebieden zullen deze tuinsteden zo om streeks 2000 de probleemgebieden van de grote steden worden. Te geringe dichtheid (weinig woningen per hectare) en saaiheid motiveren deze vrees, oordeelt de commissie. Mensen moeten het recht hebben een keuze te maken tussen stedelijk en niet-ste- delijk wonen. „Die keuze wordt onmogelijk als wij de steden tot pseudo-dorpen en de dorpen tot pseudo-steden degraderen. Het is niet vanzelfsprekend dat een stad blijft bestaan. In de loop van de wereldgeschiedenis zijn heel wat steden in verval geraakt en tenonder gegaan. Vaak is het verval van tijdelijke aard. Veel Amerikaanse steden liepen in de jaren vijftig leeg met gevolg dat de prijzen van de grond en de huizen in de centra inzakten. Later werd, het echter weer aantrekkelijk om te gaan investeren in het hart van de stad, onder meer door fiscale maatregelen van de overheid, maar ook door particulier initiatief. De commissie waarschuwt dat op zo n opleving van de stad niet altijd mag worden gehoopt. „Vaak moet het een zaak zijn van het stadsbe stuur, het regionaal en-of provinciaal bestuur en de rijksover heid, om in samenwerking met elkaar de stad te redden". Voorwaarden voor het voortbestaan van de stad is, volgens de commissie, dat het aantal inwoners niet al te veel terugloopt. Het aantal en de kwaliteit van de woningen moet op peil worden gehouden (respectievelijk gebracht) en de sociale, educatieve, culturele en gezondheidsvoorzieningen moeten in de stad opti maal aanwezig blijven. „De stad zal, als sociaal en cultureel cen trum van menselijk samenleven, niet zichzelf in stand houden, noch spontaan tot een wedergeboorte komen. De stad zal zich niet vernieuwen, maar moet vernieuwd worden". De commissie gaat uitvoerig in op het huidige tijdperk waarin iedereen op zoek is naar een ééngezinswoning met tuintje voor en achter. Er wordt op gewezen dat het groen in die nieuwe wijkjes met de zo geliefde woningtypen kwantitatief goed vertegen woordigd is, maar kwalitatief bijzonder weinig voorstelt. De commissie voelt meer voor bijvoorbeeld een pleintje met bankjes in de nabijheid van kleine speelplaatsen in een wijk met een hoge bouwdichtheid. „Het gaat namelijk niet om de hoeveelheid vier kante meters groen eri het aantal bomen, maar om de functionele kwaliteit". In de komende jaren zal vooral de aandacht gericht moeten zijn op het besturen van de grote stad. Dat is bepaald niet alleen een structureel-organisatorisch probleem. Het zal er volgens het Ne derlands Gesprek Centrum om gaan dat de stadsbesturen de ruimte krijgen - van buiten en van binnen - om die beslissingen te nemen die de steden kunnen redden van de ondergang. In de commissie van het Nederlands Gesprek Centrum zaten onder andere drs. J. G. van der Ploeg, econoom en wethouder van stadsvernieuwing in Rotterdam, prof. ir. N. A. de Boer, stede bouwkundig ontwerper verbonden aan de TH te Delft, ir. L. Roling, stadsarchitect te Haarlem en de architect Auke Komter, die als architect gewerkt heeft aan onder meer de wederopbouw van RcAterdam. FRED KLAVER ADVERTENTIE maak je doulmaati nol... mei I«mcki!r Horschl Pub van zuiver mineraal water, zuiver plantaardige smaakstolfen en uitsluitend natuurlijke suikers, zonder onnatuurlijke smaak- en kleurstoffen! Herschi/Hoonsbrook, tol. (045) 21 17 77 tot f540 miljoen in 1981 Tot dusver is nog geen van deze maatregelen ingevoerd, mede omdat de ZFR met onderzoek op dit terrein bezig was.. Het gaat nu om een soort tussentijds advies, der, omdat bij de werkelijke af- - In het advies worden mogelijkhe- faire, in Hoogeveen dus. een 19- den aangegeven met het oog op jarige jongen was betrekken. mogelijke ombuiging en beheer- De vergissing ontstond omdat de sing van kosten. Gesteld wordt Hoogeveense groentehandelaar dat op centraal niveau prijzen van in Gramsbergen woont. nieuw op de markt gebrachte ge- DEN HAAG (GPD) - Het CDA en minister Van Aardenne (econo mische zaken) blijken geheel ver schillend te denken over de plan nen voor proefboringen die de minister heeft. Volgens de rege ringspartij mag de minister zo lang de maatschappelijke discus sie over kernenergie niet is afge rond, geen proefboringen laten doen in 'zoutkoepels'. „Daar valt dan ook de Noordzee onder", al dus gisteravond CDA-woord- voerder Lansink. Minister Van Aardenne meent dat over ruim een jaar een proefboring in zee kan plaatsvinden. Dan echter is de discussie nog niet afge rond. oplopen van f 450 miljoen in 1979 Het verschil in opvatting over wat nu wel en niet mag met proefbo ringen, bleek gisteren tijdens een openbare commissievergadering over het zogenaamde ICK-rap- port van adviseurs van de minis ter. Dat rapport geeft de mening we^r dat proefboringen kunnen aantonen dat kernsplijtingsafval gerust opgeslagen kan worden in zoutkoepels, liefst onder de Gro ningse of Drentse bodem. Het CDA had door middel van een motie vorig jaar al bereikt dat de proefboringen werden aange houden tot het begin van de maatschappelijke discussie. Nu mag ook tijdens de discussie niet worden proefgeboord. Dat staat in een nieuwe CDA-motie van Lansink. Omdat de discussie twee jaar gaat duren en nog voor bereidingstijd vergt, zal er de eer ste twee en een halfjaar niets van proefboren in Groningen en Drenthe komen. Minister Van Aardenne wil nu uit wijken naar zoutkoepels in de Noordzeebodem die volgens zijn deskundigen geschikt zijn. Maar het CDA, dat gisterochtend die mogelijkheid nog open wilde la ten, zo leek het, draaide gister avond bij. In de motie werd na de woorden „de voorgenomen proefboringen" nog speciaal „in zoutkoepels" toegevoegd. Lan sink legde uit dat nu.de Noord- zeeboringen ook onder de motie vallen. Volgens van Aardenne zijn er er gens ten noordwesten van Den Hélder mogelijkheden tot proef boringen in zoutkoepels. De so cialist Zijlstra zei gisteren be vreesd te zijn dat er een giganti sche afvaldump voor onze neus in de Noordzee zal komen. Hij vermoedt dat vanwege de kosten van de zoutopbergmijn er alleen internationaal gedumpt kan worden. De minister vond dat het „met dat voor onze deur" nogal meeviel. „Hoogst betrekkelijk", aldus de Familie gered ROTTERDAM (ANP) - Een uit ne gen personen bestaande Marok kaanse familie - vader, moeder, en zeven kinderen van l tot 17 jaar - hebben zich gisteravond tenauwernood in veiligheid kun nen brengen, nadat in hun huis aan de Van Rhijnstraat in Rotter dam door nog onbekende oor zaak brand was uitgebroken. Met hulp van buren konden de vrouw en de zeven kinderen via een dakgoot vluchten. De 44-jarige man sprong in paniek uit een raam op de eerste etage en brak daarbij een been. Het huis brandde bijna helemaal uit. bewindsman. Hij vertelde dat op zijn vroegst een proefboring over ruim een jaar in de Noordzee kan plaat ivinden. in de tweede helft van 1981 kan het resultaat ervan nog ingébracht Worden in de maatschappelijke discussie. Een erg goeoe zaak aldus de be windsman, die echter geen kans krijgt dat plan uit te voeren om- dat de CDA-motie in de Tweede Kamer een meerderheid krijgt en het proefboren voor de komende twee en een half jaar wil verbie den. De regering is alleminst ingenomen met de nieuwe CDA-motie over de proefboringen, zo bleek gis teravond. Op zichzelf, aldus Van Aardenne, zijn de zuiver planolo gische bezwaren tegen de proef boringen miniem. Hij zei dat bij een proefboring in Nieuwe- schans naar 'mineraalwater' wei nig bezwaren opdoken. „Het gaat erom dat er bij de bevolking -n aversie bestaat, omdat wordt ge dacht: achter de proefboringen komt het afval". Maar volgens Van Aardenne is dat wel te weer leggen, voor opbergen is immers een aparte procedure nodig.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7