Regionale samenwerking bij verwerken huisvuil actief in i vrije tijd I Gouden Neeltje v. Oorde Gemeente begonnen met aanpak water overlast in Noord Provinciaal bestuur publiceert plan voor toekomst Vrouw uit eigen auto gesmeten LEIDEN LEIDEN - De gemeente is gisteren begonnen met de aanpak tan de wateroverlast in de Prinsenstraat, tussen de Sophiastraat en Bernhard- kade. De bewoners van de nieuwbouw in deze straat zitten na een regen bui met soms wel vijftig centimeter hoog water onder hun woningen. Precies zoals onlangs in de Dillonburgerstraat is gebeurd, gebruikt de gemeente een zogenaamde drainagebuis om en voorgoed een eind te maken aan de wateroverlast. Deze plastic filterbuis met een sleuf erin wordt langs de woningen onder de fundering ingegraven. Al het over tollige regenwater, dat niet verwerkt kan worden door de grond, wordt door de buis opgevangen en afgevoerd naar een in de buurt gelegen sloot. Als de drainagebuizen zijn gelegd, gaat de aannemer meteen over tot het herindelen en herbestraten van het betreffende gedeelte van de Prin senstraat. Volgens planning is het karwei eind maart gereed. Ook bewoners in andere straten in het Noorderkwartier wonen nog "bo ven op een sloot". Het is de bedoeling van de gemeente de wateroverlast in deze straten ook "op korte termijn" aan te pakken. Maar de Dillenbur- gerstraat en de Prinsenstraat zijn het eerst aan de beurt gekomen omdat daar toch de straat opgebroken moest worden vanwege herbestrating en herindeling. (Van eem onzer verslaggevers) DEN HAAG/LEIDEN - De Leidse regio en de Duin-en Bol lenstreek zijn voor de verwerking van hun huisvuil en ander afval de komende jaren aangewezen op samen werking met elkaar én met andere regio's in het weste lijk deel van Zuid-Holland. De vuilverbrandingsinstallatie in Leiden die volgens op korte termijn al te klein is. PAGINA 4 Filmochtend Het Leidse Volkshuis organi seert samen met de vrouwen- soos "Femke" morgen een filmochtend voor vrouwen. Vanaf 10 uur wordt de film "Ze waarderen je meer" ge draaid. De film handelt over een getrouwde vrouw met drie kinderen, die besluit buitens huis te gaan werken. Ze ver telt hoe die beslissing haar le ven heeft veranderd. Vanaf half tien kan er een kopje koffie gedronken worden in de soos, Haarlemmerstraat 73b. Toegangsprijs één gul den. Jean Renoir In het K&O-gcbouw aan de Ou de Vest 45 wordt vanavond de Franse film "La régie du jeu" vertoond. De rolprent werd in 1939 gemaakt en gaat over de oceaanvlieger André Jurieux die als een nationale held wordt ontvangen bij zijn aankomst op het vliegveld Le Bourget. De komedie verandert in een tragedie wanneer blijkt dat bazen en personeel zich niet houden aan de regels van het maatschappelijke spel. De voorstelling begint om acht uur en de toegangsprijzen be dragen f3.75 en f4.75. Kinderfilms In de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45 worden mor genmiddag weer kinderfilms vertoond. Begonnen wordt met een serie tekenfilms waarin bekende stripfguren als Popeye, Daffy Duck, Por ky Pig en de Pink Panter ver schijnen. Na de pauze wordt de komische jeugdfilm "De Pannekoekenwedstrijd" ge draaid. De voorstelling begint om half drie en de toegangs prijs bedraagt drie gidden Rozekruisers In 't Parlement aan de Nieuwe Rijn 52 belegt het Rozekrui sers Genootschap vanavond een lezing. Het thema is "Nieuw bewustzijn buiten het IK om". De lezing begint om acht uur. Poppenspel De educatieve dienst van het Rijksmuseum voor Volken kunde aan de Steenstraat 1 organiseert morgen een mid dag voor de jeugd van 7 tot 12 jaar. Er wordt een wajang spel opgevoerd terwijl dat spel wordt begeleid met ga- melan-muziek. De middag, die in de aula van het museum wordt gehouden en gratis toe gankelijk is begint om twee uur. Energie De leerlingen van de Zuider parkschool aan de Asser straat 50 zijn de laatste tijd erg druk bezig geweest met het onderwerp energie. Het resul taat daarvan wordt morgen avond aan ouders en andere belangstellenden getoond in het schoolgebouw. De ope ningstijd is van 19 tot 21 uur. Lemurië In het Gesprekscentrum aan de Vrouwenkerkkoor straat 17 wordt vanavond een lezing gehouden door de heer P. C. Veltman. Onderwerp is "Het verdwenen continent Lemu rië". Lemurië is een bescha ving die in de Stille Oceaan moet hebben gelegen en lange tijd geleden moet zijn ver dwenen. Aanvang 20 uur en toegangs prijs f450. F NV-bij eenkomst De Industriebond FNV organi seert vanavond een protest bijeenkomst tegen de loon maatregel van de regering in de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat. Sprekers op deze avond zijn A. Mutsaers, fede ratiebestuur van het FNV en ABastiaanse.vice-voorzitler van de Voedingsbond FNV. De bijeenkomst begint om acht uur. Hengelsport De hengelsportvereniging "De Gulden Voorn" hield een wed strijden in Zaandam. De uit slag was: Ï.F.Smit 7320gram (25 stuks), 2. W. Lardee 6510 gram (20 stuks), 3. H. v. Al phen jr. 5830 gram (14 stuks), 4MHoogkamer 3630 gram 9 stuks),5. C. Lardee 3550 gram (7 stuks), 6. G. Kleijn 3400 gram (6 stuks), 7. H. v. Alphen sr. 3320 gram (9 stuks), 8. E. Gertenaar 3300 gram (9 stuks), 9. B. Velthuijzen 2120 gram (6 stuks), 10. S. de Bruijn 1350 gram (2 stuks). Midden Oosten "De vrouw in de Islam' Daarmvergaat de informatie bijeenkomst die de pas opge richte werkgroep Midden- Oosten vanavond organi seert. De werkgroep bestaat uit een groepje Leidenaars die elkaar jaren geleden mhet Midden-Oosten hebben ont moet. Ze wil informatie uit zowel Israël als de Arabische landen iwspreiden. De bij eenkomst begint om acht uur en ivordt gehouden op het adres Stationsplein 10 caul 2). In een voorlopig plan van de pro vincie wordt Zuid-Holland in vier of vijf gebieden gesplitst die elk voor de verwerking van hun ei gen vuil moeten zorgen. Deze in deling ziet er als volgt uit: 1) Rijnmond (inclusief Rotterdam), aangevuld met Goeree-Overflak- kee; 2) Midden-Holland en de Rijnstreek; 3) Dordrecht en om geving: 4) het resterende noord westelijke deel van Zuid-Holland dat al dan niet in tweeën wordt geknipt. In het voorlopig plan dat Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, het dagelijks bestuur van de pro vincie. op tafel hebben gelegd worden verbranden en mecha nisch scheiden van vuil als enige aanvaardbare verwerkingsme thoden genoemd; alleen het res tant dat noch verbrand, noch hergebruikt kan worden mag op gecontroleerde wijze worden ge stort. Het voorlopige provinciale plan wordt vrijdag in het zgn. afval- stoffenparlement besproken. Daarin zijn o.m. de provincie Zuid-Holland. Rijnmond, enkele grote gemeenten en de vuilver- werkende bedrijven (waaronder het Leidse bedrijf) vertegen woordigd. Capaciteit te kort Volgens de prognoses komt de provincie in haar geheel de ko mende jaren een aanzienlijke ca paciteit in de bestaande installa ties te kort om al het afval, dat nog steeds in toenemende mate wordt geproduceerd, te verwer ken. Die problematiek speelt ze ker ook in de Leidse regio. De drie vuilverbrandingsovens aan de Gabriël Metzustraat in Leiden hebben een totale capaciteit van 79.000 ton per jaar. De aangebo den hoeveelheid afval zal, zo wordt verwacht, dit jaar al groter zijn: 83.000 ton, om in de komen de jaren te stijgen naar 104.000 ton in 1985en 128.000in 1990. In de Duin-en Bollenstreek zijn de problemen minder nijpend, om dat de gemeenten die in het Vui- lafvoerbedrijf Duin- en Bollen streek samenwerken contractu eel hun vuil nog tot het jaar 2003 via de VAM (vuilafvoermaat schappij) in Drenthe kunnen de poneren. Wel zal volgens de ver- wachtigen het overlaadstation in Voorhout na 1990 te klein zijn en zeker is in elk geval dat het con tract met de VAM na 2003 niet zal worden verlengd. Noch de rege ring, noch de provincie Drenthe zal dat toestaan onder het motto dat elke provincie voor de ver werking van haar eigen vuil moet zorgen. Dat laatste geldt in Zuid-Holland in feite ook voor de vier of vijf zgn. verwerkingsgebieden die de pro vincie in haar voorlopige plan heeft aangewezen. De regio's in het noordwestelijk deel van Zuid-Holland zitten in feite alle maal in de problemen. In veel ge vallen zijn de regio's afzonderlijk te klein om een nieuwe installatie te bouwen (uitbreidng is in het Leidse geval niet mogelijk; daar is geen ruimte voor). Daarom is samenwerking volgens het plan geboden. Het plan somt niet minder dan veertien varianten op van mogelijke samenwerkings verbanden. Na enige schifting zijn er daarvan nog vijf over gebleven. Samenwerking tussen de Leidse regio en de Duin- en Bollenstreek alleen wordt in het plan afgewe zen. De reden is dat de totale hoe veelheid vuil die deze gebieden produceren te klein is voor een tweede installatie, maar te groot voor één installatie. Probleem Een apart probleem vormt verder Wassenaar dat als enige Zuid hollandse gemeente nog vuil stort op eigen bodem; iets dat volgens de provincie uit den boze is. Ook Wassenaar moet in de toekomst met andere gemeenten of regio's gaan samenwer ken. Mocht voor het verwerken van het vuil het gehele noordwestelijke deel van Zuid-Holland (Den Haag, Leiden. Duin-en Bolen- streek, Delft, Westland) worden samengevoegd, dan heeft dat tot gevolg dat er op zo kort mogelijke termijn ergens in dat gebied een nieuwe installatie moet worden gebouwd. Zoetermeer wordt als mogelijkheid genoemd. In af wachting daarvan moet eerst een tijdelijke oplossing worden ge vonden. Een tweede variant is samenvoe ging van Leiden e.o.. Duin- en Bollenstreek, Wassenaar. Leid- schendam. Voorburg, Zoeter meer en de zg. B-gemeenten van het Westland. Berkel en Roden rijs, Bleiswijk en Bergschen- hoek. Voor dit tweede gebied LEIDEN - Hoe bijzonder het der tigjarig jubileum als gezinsver zorgster is bleek mevrouw N. ('Neeltje') van Oorde gisteren wel uit het geschenk dat ze van de Stichting Gezinsverzorging kreeg. Speciaal voor haar had de stichting een gouden speld laten maken. Neeltje van Oorde (59) is zo ongeveer de enige gezinsver zorgster die haar beroep zo lang uitoefent. En dat terwijl ze pas op haar 29-ste in de gezinsverzorging terecht kwam. Professor Tinbergen, haar toenmalige werkgever, gaf daar de aanzet toe. Ze was daar werk ster. Tinbergen vond dat Neeltje „wel wat anders kon doen" en bracht haar in contact met de opleiding voor gezinsverzorg sters aan het Rapenburg. Zijzelf vond dat prima, "want ik ben nu eenmaal een mens van de prak tijk. en het leek me leuk werk, veelomvattend". Nu. dertig jaar later, vindt ze het nog steeds boeiend. Vergeleken geldt dan opnieuw dat er gezocht moet worden naar een plaats voor een vuilverwerkingsinstallatie (Zoetermeer?) en een tijdelijke oplossing. Dat laatste gaat ook op voor de der de mogelijkheid (samenvoeging van Duin- en Bollenstreek, Lei den, Leidschendam, Voorburg, Zoetermeer en de drie B-gemeen ten) alsmede de vierde variant (samenvoeging van dezelfde re gio's en gemeenten minus de B- gemeenten en plus Wassenaar). Indien de Duin- en Bollenstreek en Leidse regio alleen met Leid schendam, Voorburg en Zoeter meer worden samengevoegd, dan is de bouw van een nieuwe installatie alleen mogelijk als de duin- en bollengemeenten hun contract met de VAM verbre ken. Als laatste mogelijkheid wordt ge noemd: samenvoeging van Den Haag e.o., Wassenaar, Leidse re gio en Duin-en Bollenstreek. Het wordt dan moeilijk om een plaats voor de nieuwe installatie te vin den. Het plan oppert de Duin- en Bollenstreek daarvoor; de ge meenten zullen dan ook in dit ge val hun VAM-contract voortijdig moeten opzeggen. met de periode waarin Neeltje van Oorde met het werk begon is het vak van gezinsverzorgster een stuk lichter geworden. Ook hier deed de vijfdaagse werk week z'n intrede. Machines gin gen langzamerhand het zware huishoudelijke werk vervangen. In feite moest ze een tijdlang haar eigen salaris bij elkaar "bedelen in de naoorlogse jaren moest ie dere gezinsverzorgster met een collectebus langs de deuren. Het ministerie vergoedde toen nog maar zestig procent van de kos ten van de gezinsverzorgster. Lange tijd was ze 5*/2 dag per week bij gezinnen waar de moe der wegens ziekte of overlijden was uitgevallen. Nooit op zondag, zoals bij vele collega's in die tijd nog wèl de gewoonte was. "Nee" zegt ze resoluut "ik heb altijd af stand willen bewaren. Aan mijn vrije tijd mocht niemand ko men". Waarna ze vertelt wèl af en toe volle manden met kapotte DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 LEIDEN - Zangeres Co- by Schreier was gister avond te gast bij "Femke" aan de Haarlemmerstraat 73b. Ze zong daar een aan tal vrouwenliederen ter ge legenheid van de opening van de vrouwensoos. Die is voortaan elke maandag ge opend van 20 tot 23 uur. LEIDEN - Een 32-jarige Leidse au tomobiliste stond zondagavond om kwart over elf voor rood licht op de Willem de Zwijgerlaan, op het vak "rechtsaf' naar de IJs- selmeerluan. Plots rukte een man haar portier open. De man sleur de de vrouw de auto uit. Terwijl de vrouw op het wegdek viel, stapte een andere man in haar wagen. Als een haas kroop hij er weer uit en ging er samen mèt zijn maat vandoor, toen een toevallig passerende auto stopte. Mensen uit deze wagen schoten de vrouw te hulp. De twee onbe kende mannen stapten in hun donkerkleurige auto. die zij aan de IJsselmeerlaan hadden ge parkeerd. Met gedoofd licht snelden zij weg. De politie houdt het erop dat de on bekende mannen de auto van de Leidse wilden stelen. Looddiefstal bij fabriek LEIDEN - Bij de elektro-appara- ten fabriek Jesse aan de Verver straat is opnieuw een partij lood gestolen. Dieven namen het af gelopen weekeinde 400 kilo lood mee. Er stond nog 100 kilo lood in het pand klaar om meegenomen te worden. De schade bedraagt 5000 gulden. De fietsenstalling achter het stad huis kreeg het afgelopen week einde ook ongewenst bezoek. De zinken dakbedekking .van de stalling werd verwijderd, maar niet meegenomen. Er is voor 1000 gulden schade aangericht. Uit een bouwkeet aan de Marnix- straat wordt voor 600 gulden aan gereedschap en radio's vermist. Dieven kwamen in het weekein de de keet binnen door het open- trappen van plastic platen. sokken mee naar huis te nemen om vervolgens de hele familie aan het stoppen te zetten: 'Ach, als je die gaten zag, daar kon je toch niet mee loDen?" Dat ze telkens van gezin moest wis selen vond. en vindt de jubilares- se geen nadeel van haar beroep. „Je kunt niet gaan huichelen dat je de mensen zult missen, want er is meteen weer een ander gezin waarop je je moet instellen. Wat ik wel leuk vind is als je na jaren nog iemand tegenkomt uit zo'n gezin, en die je dan nog kent". Hoeveel gezinnen ze in dertig jaar via de interkerkelijke gezinszorg, later (na de fusie in 1971) de Stich ting Gezinsverzorging heeft af gelopen weet Neeltje van Oorde op geen stukken na. Ze heeft het nooit bijgehouden. Voorlopig heeft ze .ets anders aan haar hoofd: ze weet nog steeds niet of ze, eenmaal zestig geworden, met het werk zal doorgaan of dat ze voor haar hobby's zal kiezen. Dertigjarig jubileum als gezinsverzorgster Neeltje van Oorde: wikken en wegen of re door moet gaan.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4