Formulier voor sterilisatie in AZL aangepast Universiteit bindt zich aan meerjarenafspraken M"TIE£ID$ Kantonrechter Naar aanleiding van Alles is anders-showop televisie Oplossing voor woon barakken studenten Reisje uit Essen voor "dubbele" parkeerbon DINSDAG 26 FEBRUARI 1980 LEIDEN, Pro/, dr. E.V. van Hall "Zo wordt onrust gezaaid". Over 6 weken Hinderlijk parkeren? Wegslepen LEIDEN - Binnen zes weken kan de Leidse politie een nieuw wapen inzetten in de strijd tegen foutparkeer- ders: wie hinderlijk gepar keerd staat, wordt wegge sleept. Gisteravond ging de raads commissie voor bestuurlijke aangelegenheden ermee ak koord dat het wegslepen niet voor ruim één jaar, maar ge durende drie jaar op proef zal geschieden. De firma die het wegslepen verzorgt in opdracht van de gemeente had hierom ge vraagd; alleen dan zou de aanschaffing van het nood zakelijke nieuwe materiaal rendabel voor haar kunnen zijn. Na anderhalf jaar zal de ge meente bekijken of het lo nend is om het slepen, dat voornamelijk in de binnen stad zal plaatsvinden, zelf ter hand te nemen. LEIDEN - Het Academisch Ziekenhuis Leiden gaat het "informatieformulier" dat voor een sterilisatie bij mannen wordt uitgereikt en dat door hen moet worden ondertekend, aanpassen. "De dwingende bepalingen worden er uit gehaald", aldus een woordvoerder van het Leidse ziekenhuis. LEIDEN - De Leidse universiteit heeft een oplossing voor de huis vesting van de studenten die in de barakken aan het Piet Paal- tjenspad wonen. In een brief aan het Leidse gemeentebestuur vraagt de Leidse universiteit, mede namens de Stichting Stu dentenhuisvesting, toestemming barakken te mogen bouwen bij het parkeerterrein ten westen van het Academisch Ziekenhuis Leiden. Zoals bekend moeten de barakken aan het Piet Paaltjenspad worden ontruimd en afgebroken omdat het ziekenhuis op het terrein waar de barakken staan nieuw bouw wil plegen. Omdat de nieuwbouw al in maart begint, is het noodzakelijk een tijdelijke voorziening te treffen. Eerder deze maand waren er al be sprekingen tussen studenten huisvesting, de universiteit en het ziekenhuis over deze zaak. Er werd toen met de gedachte ge speeld de barakken elders op het terrein van het ziekenhuis te bouwen. Deze besprekingen hebben inmiddels geresulteerd in de brief aan het Leidse ge meentebestuur. De Leidse universiteit vraagt in de brief o.a. aan de gemeente Leiden toestemming twaalf tot dertien barakken te bouwen, die onge veer vijf jaar kunnen blijven staan. Dit in afwachting van defi nitieve vervangende nieuwbouw voor de verloren gaande huisves ting van 106 studenten aan het Piet Paaltjenspad. Zender "De Entertainer' uit de lucht LEIDEN - Illegale zendapparatuur van een 18-jarigejongeman uit de Drechtstraat is gisteravond door de politie in beslag genomen. De jongeman opereerde onder de schuilnaam "De entertainer". Buurtbewoners hadden bij de poli tie geklaagd dat het illegale "en tertainment" hun radio en tv stoorde. De jongeman had zend apparatuur met aanzienlijk meer vermogen dan per 3 maart wordt toegestaan. Aanleiding hiertoe was een tv-uit- zending afgelopen zaterdag avond waarin VARA-ombuds- man Frits Bom en de Leidse vrouwenarts prof. dr. E. V. van Hall bij Aad van der heuvel in het KRO-programma "De Alles is Anders-show" discussieerden over het mislukken van sterilisa tie bij mannen en vrouwen. Tijdens deze uitzending werd dr. Van Hall geconfronteerd met een "contract" van een andere afde ling (urologie) van het Leidse zie kenhuis, waar mannen worden gesteriliseerd. In het contract staat dat de patiënt moet afzien van schadevergoeding als er iets fout gaat bij de sterilisatie. Letterlijk staat er "Dat zij zich, wat betreft de gevolgen van de in greep alsook wat betreft het mo gelijk niet effectief zijn in de toe komst, te allen tijde zullen ont houden van enige aanspraak op schadevergoeding, zowel ten aanzien van de arts die de ingreep heeft verricht, als het ziekenhuis waarin de behandeling heeft plaats gehad" Prof. Van Hall distantieerde zich van dit contract door te stellen dat zijn afdeling (gynaecologie) van dit soort overeenkomsten geen gebruikt maakt. "Daar sta ik niet achter", zei dr. Van Hall in de bewuste tv-uitzending. Het mislukken van sterilisatie bij vrouwen was al twee keer eerder in het programma van VARA's- ombudsman Flits Bom behan deld. Zoals bekend is de Leidse hoogleraar het niet eens met de manier waarop VARA's-om- budsman de mislukte sterilisa ties aan de orde stelt. Zo verwijt dr. Van Hall de om budsman onrust te zaaien onder vrouwen die zich hebben laten steriliseren. Hij schreef daarom een brief naar de ombudsman met het verzoek een deskundige in zijn programma hierover te la ten praten. De directe aanleiding tot het schrij ven van deze brief was een uit zending waarin vrouwen vertel den dat zij toch kinderen konden krijgen na sterilisatie in een zie kenhuis in Emmen. Volgens een woordvoerder van het Leidse ziekenhuis maakt prof. Van Hall wel gebruik van een soort "overeenkomst" die vrou wen die willen worden gesterili seerd moeten ondertekenen. "Dat is alleen maar bedoeld om te kunnen laten zien dat de vrou wen op de hoogte waren van de risico's die aan een dergelijke in greep zijn verbonden" De woordvoerder van het zieken huis zei dat een patiënt niet kon worden verplicht een dergelijk papier te ondertekenen. Of men dan toch zou worden geholpen kon hij niet zeggen. Ook het waarnemend hoofd van de afde ling urologie dr. H. J. de Voogt draaide daar om heen. "We hebben nog nooit iemand ge had die niet wilde tekenen. Als zo iets zou gebeuren dan wil ik met de man over zijn motieven gaan praten. Wanneer hij die niet wil zeggen dan zal ik hem te kennen geven dat hij het maar eens bij een ander moet gaan proberen" Volgens de woordvoerder van het ziekenhuis zijn er geen vaste re gels voor het laten tekenen van dergelijke "informatieformulie ren". "Dit zijn echter beslist de enige twee "contractjes" die wij bij het ziekenhuis hebben", zo liet hij weten. Minder personeel en meer studenten LEIDEN - Op geneeskunde na hebben gistermid dag alle faculteiten van de Leidse universiteit de meeijarenafspraken getekend. Dat gebeurde in het Academiegebouw aan het Rapenburg. De jaarlijkse ondertekening is volgens de voorzitter van het college van bestuur mr. K. J. Cath, "in korte tijd tot één van de traditionele aangelegen heden van de Leidse universiteit gaan behoren". Zes jaar geleden werden in deze zaak de eerste pen nen schuchter op papier gezet; thans is het af spraken-systeem reeds zo zeer gemeengoed ge worden dat bijvoorbeeld minister Pais van on derwijs het afgelopen jaar voor de tweede maal in successie zijn handtekening plaatste onder serie afspraken die hem de komende vier jaar met de verschillende universiteiten en hogescholen bindt, aldus mr. Cath. Uit de meerjarenafspraken, die onlangs door de Leidse universiteitsraad zijn goedgekeurd, blijkt dat de Leidse universiteit in de komende vier jaar met steeds minder personeel steeds meer studen ten zal moeten opleiden De medische faculteit wilde de meerjarenafspraken niet tekenen omdat men het nog niet eens is kun nen worden over het aantal studentenplaatsen binnen deze faculteit. Vanavond staat dit punt op de agenda van de faculteitsraad, die in het Aca demisch Ziekenhuis Leiden vergadert. De voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit mr. KJ. Cath. tekent de meer jarenafspraken. Naast hem de secretaris van de universiteit Den Os. Uit de meerjarenafspraken blijkt verder dat het aan tal studentenstops, dut momenteel geldt voor ze ven faculteiten, zal worden teruggebracht tot twee, te weten de faculteiten gerteeskunde en biologie. LEIDEN onder redactie van René van der Velden en Jaap Visser MET ERNST IN DE OGEN en een grijns om de mond po seert het bestuur van de Leid se reisvereniging "Onder Ons" voor onze fotograaf. Als was het het achtste team van UVS. De foto is geschQten. Het be stuur kan weer lachen en ver halen vertellen uit het dertig jarig bestaan van de familic- reisvereniging "Onder Ons" ("uniek voor Leiden"). Over het ringsteken op een Belgi- sche knol in Vaals: "Dat paard was zo breed dat je d rop kon picknicken. Toch vielen sommigen er vanaf'. Dat kwam mede omdat de feestcommissie glas in de ring had gestoken"Die boet- seerwedstrijd in de bus. Gela chen dat we hebben...". "Of die keer dat we 'duikertje' speelden; vanaf de kast op het bed duiken". Een andere Keijzer. "Weet je nog dat de voorzitter op zo n lange loper van wel dertig meter lang stond. En maar roepen van: 'gedraag je een beetje en rus tig aan'. Twee vrouwen trok ken aan het andere eind van de loper. Een smak dat de voorzitter maakte...". Reis verhalen van Onder Ons doen de gerenoveerde stulp van een van de Keijzers aan de Prinsenstraat in haar voegen schudden. HOE IS HET BEGONNEN met "Onder Ons"? De families Keijzer en Groenendijk, vooral wonend in Maredorp en het Noorderkwartier, be sloten in 1950 een dagje op stap te gaan. met de hele fa- .milie. "Nu is een vakantie van drie weken naar Spanje de gewoonste zaak van de we reld. Toendertijd was er nog geen sprake van op vakantie gaan. Wij waren vooruitstre vend", vertelt H. Keijzer, 29 jaar lang de penningmeester van "Onder Ons". Elke week struinde hij de familieleden Keijzer en Groenendijk af om een kwartje per persoon op te halen. "Daar heeft ie nog een accordeon aan over gehou den", buldert een Keijzer er lachend tussendoor. VAN DE OPGESPAARDE KWARTJES kon de familie een bus afhuren en een dag tocht maken naar Oud Valke veen, Harderwijk of Spaken burg. Twintig jaar lang heeft H. Keijzer de kwartjes elke week trouw opgehaald. "Als je een week niet kwam, dan werd het de volgende week voor twee personen een gul den. Dat was toendertijd niet voor iedereen zo maar op te brengen". Ieder lid van de reisvereniging betaalt tegenwoordig 170 gulden per jaar. Een totaal verzorgde reis, pension en een boel lol krijgt het lid er voor terug. "Onder Ons" zet de bloemetjes de laatste jaren drie dagen buiten in plaatsen in Sauer- land, het Eifelgebied en het Sauerland. Het "Ruhig bitte" in Duitse pensions ligt het be stuur nog vers in het geheu gen. "Als je ziet wat er in die bus wordt gestouwd, als we weggaan, dan zou je denken: "Die gaan een maand op reis". "Wij zijn de enige vereniging, waarbij alle leden op de le denvergadering komen", ver telt het bestuur trots. Wat de functie van voorzitter eigen lijk voorstelt? "Die mag wat later komen". "DIE DRIE DAGEN, dat is geen vakantie. Je komt moeier te rug. dan je erheen ging. Maar niemand van de familie wil het missen. Voor geen goud. ook al gaan ze daarna nog drie- weken met vakantie in het buitenland". Dit "jubileum jaar" blijft "Onder Ons" in Nederland. De reis gaat op 13 juni naar Valkenburg. "Onder 't jlZarrcwitl VAN DE OUDE GLORIE van't Karrewiel aan de Steenstraat rest ogenschijnlijk niets meer. De Oudhollandse gevel en dito inrichting hebben allang plaatsgemaakt voor rijstpa pieren lampen en motieven- behang Kortomhet sfeervolle restaurant is 'een Chinees' geworden. De inboedel werd rigoreus verwijderd. Op één stukje na. Wie bij "Chang Yung" gaat eten ziet bij de afrekening nog iets van het verleden terug. Op het briefhoofd van het bonnetje staat namelijk keurig het vignet en de naam van't Kar rewiel vermeld. Compleet met Chinese handtekening. Ons" viert het dertig-jarig be staan zaterdagavond 8 maart in het gebouw van de speel tuinvereniging Maredijk. WAT EEN PECH NOU TOCH als je jong bent en de oorlog niet hebt meegemaakt! Dan mag je nooit eens meepraten, zo ondervond gisteravond PPR-raadslid Beijen weer eens. In een raadscommissie werd de subsidie behandeld voor de viering van de komende be vrijdingsdag. Beijen zuinig jes: "Vijfentwintigduizend gulden vind ik wat veel om in één dag op te maken". Prompt kwam het argument van CDA-er Ham terug: "U hebt de oorlog niet meege maakt". Fraulem O. was samen met haar moeder helemaal uil het West- duitse Essen naar Leiden geko men om tegenover kantonrechter Teekens ie verklaren waarom zij de parkeerbon die zij van de Noordwijkse pol i tie had gek regen niet wenste te betalen. De Westduitse was afgelopen zomer op vakantie in Noordwijk en had haar auto fout geparkeerd toen zij een discotheek bezocht.Om een uur of half twee 's nachts wilde zij vertrekken. Maar er bleken twee "prenten"op haar voorruit te zit ten. Eentje was er uitgeschreven vóórtwaa(f uur 's nachtsen ééntje daarna, formeel gezien dus een dag na de eerste. De Duitse tocriste verkeerde in de veronderstelling dat ze alleen de eerste bon hoefde te betalenMaar dat bleek een misvatting. Voor het niet betalen van de tweede bon stond zij gisterochtend terecht. Zij werd schuldig bevonden maar kreeg geen straf opgelegd. Een hele fikse straf hoorde een Haagse aannemer tegen zich uit spreken De mandoor de officier van justitie mr. Van der Ham als een ivegpiraat betiteld, had on langs met een snelheid van 150 kilometer per uur over rijksweg vier (Amsterdam-Den Haag) ge scheurd. Bovendien had hij rechts ingehaald en bleek hij na zijn aanhouding geen rijbewijs bij zich te hebben. De verklaring van de Hagenaar voor zijn onverantwoordelijke rijgedrag: "Goed weer, goeie weg en een goeie wagen". Doordat de man een verwoed verzamelaar van bekeuringen wegens snel heidsovertredingen blijkt te zijn legde de kantonrechter een boete van 500 gulden op. Doordat de snelheidsmaniak nog een voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid had lopen zal hij bovendien voorlopig van de weg afmoeten. De helft van deze boete kreeg een studente uit Leiden. Zij was na een feestje in Voorschoten zonder rijbewijs achter het stuur van een personenauto gekropen en had in Leiden een aanrijding veroor zaakt. De bedoeling was dat de studente na afloop van het feestje in Voor schoten zou blijven slapen. Maar de feestelijke bijeenkomst was nog maar nauwelijks begonnen of zij kreeg onenigheid met de gastheer die haar vervolgens duidelijk maakte dat ze de over nachting in Voorschoten wel uit haar hoofd kon zetten. Een Leidenaar die ook op het feestje aanwezig was bood haar een lift aan. In het holst van de nacht werd de thuisreis aanvaard. De studente, die ongeveer 20 auto rijlessen achter de rug had, nam op verzoek van de eigenaar van de auto achter het stuur plaats. Dit omdat hij veel te veel had ge dronken. Alles ging gord totdat het gezelschap in Leiden arri veerde. Daar, op de ondergesneeuwde Nieuwe Rijn, raakte de illegale autobestunrster in de slip en reed een oliebollenkraam binnen. Schade aan auto en kraam en een boete van 250 gulden waren het gevolg. Het grootste gedeelte, 150 gulden, vanwege het rijden zon der rijbewijs en 100 gulden van wege het veroorzaken van een aanrijding. "Hé, laten we die M. maar eens een keertje pakken Dat was volgens verdachte M. uit Leiderdorp het enige criterium dat de twee po litieagenten hanteerden toen ze hem bekeurden omdat hij over de Haarlemmerstraat fietste M. was om vier uur 's nachts fiet send op de Haarlemmerstraat aangetroffen. Hij kreeg van de agenten te horen dat hij zijn weg te voel moest vervolgen. Aanvan kelijk deed M. dat ook maar toen de agenten uit zijn gezichtsveld waren verdwenen klauterde hij weer op zijn fiets. Even later werd hij opnieuw door dezelfde agen ten aangehouden en ditmaal be keurd. Belachelijk", het M. kon tonrechter Teekens weten. Half Leiden fietst over de Haarlem merstraat maar mij hebben ze gewoon lopen zoeken". Hij kwam er wat deze overtreding bclrejï met een boete van 25 gul den vanaf. Daarnaast kreeg hij evenwel nog een boete van 75 gul den opgelegd. Hij had namelijk een valse naam aan de agenten opgegeven. De naam van een buurjongen zo verklaarde hij. Waarom die van m'n buurjon gen Omdat hij mij wel eens het zelfde geintje heeft geflikt JAAP VISSER

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3