Vastenactie roept verzet op Hervormd vermogen rond één miljard groot Ongehuwd moederschap in trek bij jeugd VS Kamer: inspraak psychiatrische patiënt GSBBBBB Doordringen tot de oorzaken van armoede en ellende Beyers Naudé uit blanke kerk Kaars onder bed, gezin dakloos DINSDAG 26 FEBRUARI 198( Onder het motto "Omme keer ommekaar" houdt de stichting "Bisschoppelij ke Vastenactie Neder land" haar twintigste campagne voor de inter nationale hulpverlening. Vorig jaar bracht de Vas tenactie twaalf en een half miljoen gulden op. Wordt ze dit jaar ook zo'n succes, dan kunnen met dit geld opnieuw onge veer 440 "solidariteits- projecten" worden ge holpen. In deze twintig jaar heeft de Ne derlandse Vastenactie in totaal 116 miljoen gulden opgebracht. In vele parochies zijn speciale werkgroepen bezig om een of meer projecten "aan de man" te brengen en op deze manier de kerkleden ook bewust te maken van het feit dat het lang niet over al op de wereld zo prettig leven is als hier. Scheve ogen De Vastenacties zijn nu zo ver dat ze niet alleen de gevolgen van be paalde situaties, zoals ellende en armoede, aanpakken, maar ook tot de oorzaken doordringen. "Deze houding zal de acties op tal van plaatsen in conflict kunnen brengen met de machthebbers", zei Baziel Maes, directeur van de Vlaamse zusterorganisatie, ter inleiding van de twintigste cam pagne onder de Nederlandse rooms-katholieken. "Dat zal zelfs Hervormde Kerk: beroepen tot voorganger van de evangelisatie te Driedorp G. Beekman Harde- garijp, te Klundert kandidaat F Wijnhorst Vlaardingen; aange nomen naar Asperen P.L. de Jong te Laar (Duitsland), naar Ochten I. Hoornaar Zijderveld; bedankt voor Lienden K. Schip per Dordrecht. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Driebergen A.J. Nij- en Sneek, naar Koudekerk aan den Itijn H. Bade Landsmeer; bedankt voor Dedemsvaart A. Hansen 's Gravenzande, voor Beroepingen Amsterdam-West H. Lijesen Rot- terdam-Pendrecht. OVERLEDEN: ds. F. H. Landsman, 72 jaar, van 1967 tot 1973 secretaris-generaal van de Hervormde Kerk en secretaris van de hervormde synode, voor dien hoofdredacteur van Her vormd Nederland. De begrafenis is donderdag om 2 uur in Biltho- ven ("Den en rust"), na een ge- dachtenisdienst om 11 uur in de Maranathakerk (Sweelinck- straat) te Den Haag. in toenemende mate het geval zijn", voorzag hij. "Als men voed sel uitdeelt aan arme boeren, krijgt men decoraties. Maar als men boeren leert, hun methoden en opbrengsten te verbeteren, kijken de grootgrondbezitters al met scheve ogen naar de vor mingsprogramma's. En als men hun dan ook nog een stuk grond wil bezorgen, komen de bezitters fel in verzet. De kleine boertjes verdwijnen dan in de gevangenis of ze worden gewoon vermoord" De Vastenacties die in veie lan den worden gehouden zullen steeds meer te maken krijgen met de mensenrechten, "want", aldus Maes, "in de sociaal-economi sche en politieke situatie van de ontwikkelingslanden kan men, op een enkele gunstige uitzonde ring na, zoals in Nicaragua, wei nig of geen verandering verwach ten. Dat betekent méér aandach voor juridische bijstand aan ge vangenen en hulp aan getroffen gezinnen. Het mag niet zo blijven dat mensen gemakkelijker geld geven naar aanleiding van een aardbeving dan om maar iets te noemen voor rechtsbijstand aan gevangenen". Levensstijl •Volgens Baziel Maes zullen de Vas tenacties zich ook steeds meer moeten gaan inzetten voor een Vastenactie: niet alleen armoede "nieuwe levensstijl". Hij bleek voorstander te zijn van een krachtige samenwerking met andere godsdiensten. "Dat is no dig om krachten te bundelen te gen de multinationale onderne- ook doordringen tot de oorzaken. mingen, die een uitzonderlijk grote en meestal ongecontroleer de macht hebben gekregen". "Zij vertegenwoordigen een levens stijl, arbeidstype en mensbeeld, waartegen de partners van de Vastenacties de mensen in de ontwikkelingslanden zelf zich verzetten. Kerken en godsdien sten", zo zei Baziel Maes, "zullen hiervoor hun morele kracht in de waagschaal moeten werpen". Blokkade. Kardinaal Wille- brands heeft de Utrechtse af vaardiging van het Landelijk Pastoraal Overleg voorgesteld, dat dit overleg in zijn eerstvol gende zitting de "verontrustende ontwikkelingen" sinds de Ne derlandse bisschoppensynode van januari zal bespreken. Dat zou dan in de plaats moeten ko men van het oorspronkelijke plan, namelijk een bespreking van de catechese. Tijdens de bijeenkomst van zater dag met de Utrechtse LPO-af- vaardiging werd gesproken over de "blokkade" die na de synode van de Nederlandse bisschoppen in vele kringen moet worden ge constateerd. Het vastlopen van het Landelijk Pastoraal Overleg en de resultaten van de synode houden, volgens alle deelnemers, verband met elkaar. Het gevolg van de synode is: een gevoel van matheid, verwarring en onmacht. Verontwaardigd. De Vereniging van Pastoraal Werkenden in het bisdom Rotterdam is veront waardigd over de weigering van de bisschop om een gehuwd priester als pastoraal werker aan te stellen. Zij vindt deze vorm van gezagsuitoefening kwalijk. Bo vendien wordt er met open ogen voorbijgegaan aan het tekort aan deskundige pastores. Bisschop Simonis weigerde on langs de heer J. Sierat uit Box meer in een Woerdens ziekenhuis aan te stellen omdat deze als ge huwd priester in een moeilijke si tuatie zou komen als hij sterven den moest begeleiden maar de laatste sacramenten niet mocht toedienen. De Vereniging van Pastoraal Werkenden heeft het idee dat de bisschop het opvol gen van kerkelijke regels vraagt ten koste van zieken en bejaar den. Dr. Beyers Naudé, de in blank Zuid-Afrika verguisde ex-direc teur van het Zuidafrikaanse Christelijk Instituut, heeft ge zegd dat hij zich niet langer als lid beschouwt van de Nederduits Gereformeerde Kerk in dat land en lid wordt van de zwarte Gere formeerde Kerk in Afrika. De blanke kerk, zo meent Beyers Naudé, heeft gefaald om haar rol in de Zuidafrikaanse gemeen schap te vervullen. Met hem hebben nog drie predi kanten de blanke kerk verlaten. Dr. Beyers Naudé heeft alle hoop opgegeven dat de Nederlands Gereformeerde Kerk in Zuid- Afrika nog in staat zou zijn de problemen van dit land te begrij pen. Ds. Roelf Meyer, een van de uitge- tredenen, die lange tijd hoofdre dacteur was van het nu verboden Oecumenisch Journal, zegt in een gezamenlijke verklaring van de theologen dat de blanke kerk nog steeds het onderdrukkende sociaal-economische stelsel var de Zuidafrikaanse maatschappij steunt en dat ze in feite een blan ke "rassenkerk" is. Volgens de theologen isoleert de Nederlands Gereformeerde Kerk zich steeds meer van (le gemeen schap der kerken in Zuid-Afrika De vrouw van dr. Beyers Naudé, mevrouw Ilse Naudé, die van Duitse afkomst is, zal haar kerk niét verlaten. Het vermogen van de Nederlandse Her vormde Kerk, bestaande uit landerij en, gebouwen, banksaldi en beleggin gen beloopt waarschijnlijk rond één miljard gulden. Die voorzichtige schat ting maakt Paul s'Jacob, diakonaal consulent van de Hervormde Kerk in Friesland, in een rapport over de fi nanciën van zijn kerk. Het rapport is geschreven op verzoek van de Neder landse vereniging tot steun aan de Oe cumenische Ontwikkelingscoöperatie. Het draagt materiaal aan vooreen dis cussie over de mogelijkheden voor her vormde beleggingen in de Ontwikke ling scoöperatieeen in Nederland ge vestigde instelling van de Wereldraad van Kerken die gelden, in de vomn van leningen met lage renteverstrekt voor ontwikkelingsprojecten van arme be volkingsgroepen in vrijwel de hele we reld. Paul s'Jacob komt tot zijn schatting van het hervormde bezit op basis van cij fers over de opbrengsten van de ver schillende vermogens die in de Her vormde Kerk bestaan. De bruto-opbrengst van diakonie-lan- derijen en gebouwde eigendommen bedroeg in 1978 acht miljoen gulden. De opbrengst van banksaldi, beleggin gen en verstrekte hypotheken in het bezit van diakonieën was in dat jaar ruim elf miljoen. De vermogens van de kerkvoogdijen leverden ongeveer twaalf miljoen op. Samen geeft dat een bruto-resultaat van 31 miljoen gulden. Uitgaande van een rendement van drie procent, zou dat inderdaad betekenen dat het vermogen in totaal één miljard gulden bedraagt. Pijnlijk punt De heer s'Jacob meent dat aan het bezit( en aan het gebruik van dit vermogen' wel een en ander schort. Een pijnlijk punt is volgens hem dat jaarlijks drie miljoen gulden uit diako- nale bron wordt gebruikt voor de fi nanciering van landelijk en provinciaal kerkewerk. Hoewel daar ook diako- nale bureaus en functionarissen onder vallen, vindt hij het toch niet juist dat diakonaal geld wordt bestemd voor de kerkorganisatie. Daar komt nog bij dat op plaatselijk vlak de diakonie vaak bijspringt om de ker kelijke gemeente financieel draaiende te houden. "Formeel zijn de mogelijk heden tot overheveling niet groot", zo schrijft s'Jacob, "maar in de praktijk komt dit verschijnsel vrij veel voor, in allerlei vormen". Ook gebeurt het dat de diakonie leningen tegen lage rente verstrekt aan de kerkvoogdij. "Het verschil tussen de rente bij de diakonie en de bank is dan wel een meevaller voor de kerkvoogdij, maar een strop voor hen die mede van het diakonie- budget afhankelijk zijn voor hun voe ding, onderwijs of landbouwproject". s'Jacob schat dat op die manier jaar lijks zeker twee miljoen gulden van de diakonie naar de kerkvoogdij vloeit. De Friese aiakonalc consulent meent dat er ruime mogelijkheden zijn voor beleggingen in de Oecumenische Ontwikkelingscoöperatie. Als alle hervormde gemeenten de aanbeve ling van de synode letterlijk zouden navolgen, door één aandeel van vijf honderd gulden aan te schaffen, zou de coöperatie op slag anderhalf mil joen gulden werkkapitaal in handen krijgen. In werkelijkheid hebben hervormde gemeenten tot nu toe bij na f. 300.000 daarin belegd. Positieve kant \an het feit dat de Hervormde Kerk veel bezit heeft ziet Paul s'Jacob ook een positieve kant. Hij noemt dan bijvoor beeld de grote bijdrage van het monu mentale gebouwenbestand aan dorps- en stadsgezichten en de investeringen van diakonaal vermogen in voorzie ningen voor gehandicapten, jongeren en bejaarden, hetzij in gebouwen, het zij in salarissen van medewerkers. Een nadeel is dan weer dat "rijke" ge meenten door hun bezit worden be lemmerd in de samenwerking met zus- tergemeenten of met andere kerken. Het gesprek over de financiën zou in bredere kring gevoerd moeten worden, meent s'Jacob. Met name over het vermogen komt in het algemeen maar weinig informatie naar buiten. Ner- j gens in de kerk bestaan normen voor het beleggen van vermogen. Mede op aandrang van de landelijke organen wordt de gemeente op veel plaatsen nu eerder en beter bij het financiële beleid betrokken, maar ideaal is het nog lang niet. DEN HAAG (GPD) - De rechten van patiënten in psychiatrische ziekenhuizen moeten op korte termijn worden versterkt. Een meerderheid van de Tweede Kamer vindt dat dit moet gebeu ren door het recht op inspraak van psychiatrische patiënten te versterken. Dit bleek gisteren tij dens een commissievergadering over de geestelijke gezondheids zorg. CDA en WD hebben gezamenlijk in moties uitdrukking gegeven aan hun wensen dat psychiatri sche ziekenhuizen de beschik king moeten krijgen over patiën tenraden en patiëntenvertrou wenspersonen. De oppositie drong daarnaast aan op erken ning van het beklagrecht van de psychiatrische patiënten. Naast een onafhankelijke vertrouwen spersoon moeten ook beklag- commissies en bureaus voor rechtshulp aan elke inrichting en instelling verbonden worden, al dus de PvdA. De meeste fracties zijn het echter met de Nationale Ziekenhuisraad' eens dat de benoeming van een vertrouwenspersoon de voor keur verdient. Ter wille van zijn onafhankelijkheid zou hij (of zij) in dienst moeten zijn van een stichting, terwijl hij toch in de in richting werkt. Zonodig moet hij terug kunnen vallen op een „ach terban" van deskundigen, aldus staatssecretaris Veder-Smit (volksgezondheid). Zij ontkende overigens dat de geestelijke gezondheidszorg een stiefkind op het departement zou zijn. In antwoord op kritiek van uit de Kamercommissie wees zij juist op de forse hoeveelheid werk die verzet wordt in deze sec tor, Ook verwees mevrouw Ve der-Smit naar de problemen, die het huidige kabinet geërfd had van het vorige. Zij ziet het als haar voornaamste taak samenhang en evenwicht tussen de verschillende vormen van zorg te bevorderen. Daarom moet er gekomen worden tot schaalverkleining en kwaliteits verbetering. Speciale aandacht vroeg zij voor de uitbreiding van personeel, de nieuwbouw en de verbetering van de rechtspositie van de patiënt. Met vrijwel de gehele Kamer ver schilt de staatssecretaris echter van mening over de wijze waarop dit laatste tot stand moet worden gebracht. De Kamer is het niet eens met haar voorstel de rechts positie in drie fasen te verbete ren: eerst die voor onvrijwillig opgenomen patiënten, dan voor vrijwillige patiënten waarna bei de regelingen in elkaar gescho ven zouden moeten worden. Een tijdelijke regeling van de rech ten van vrijwillige patiënten r.al geregeld worden door dit vast te leggen in de rekenningsnormen voor de psychiatrische zieken huizen. Hierbij zal ook de instel ling van een patiëntenraad aan de orde komen. Elektroshocks zullen voorlopig niet verboden worden, zoals PvdA en PPR gisteren vroegen. Mevrouw Veder-Smit wil geen ingrijpende beslissingen hier over totdat dè Gezondheidsraad midden 1981 een advies heeft uit- gebracht. Wel vroeg zij geneeshe ren en instellingen om zo groot mogelijke terughoudendheid bij het toepassen van het middel. Volgens mevrouw Haas-berger (PvdA) is elektroshock maat schappelijk onverantwoord. Zij wilde dan ook een verbod tot de raad het advies heeft uitge bracht. WASHINGTON (BELGA)- Het aantal ongehuwde moeders in de Verenigde Staten is laat ste de jaren met 63 procent toegenomen. Vooral onder de meisjes van elf tot veertien jaar komen veelvuldig zwan gerschappen voor. Vorig jaar waren in de Verenigde Staten één miljoen tieners in ver wachting. Dokters, sociologen en psy chologen, gealarmeerd door deze cijfers, hebben zich over het probleem gebogen en kwamen tot opzienbarende ontdekkingen. Het meren deel van de jonge meisjes is bewust in verwachting. Het is in de mode in Amerika om op vijftienjarige leeftijd een kind te baren. Veel meis jes zien er bijvoorbeeld een middel in om de puberteit over te slaan en op die manier eerder als volwassene te wor den beschouwd. "Tot voor enkele jaren", aldus een lerares, "was een zwan gerschap zonder gehuwd te zijn een verschrikking voor een meisje: de meeste scholen zonden de toekomstige moe ders weg en iedereen wees ze met de vinger na." Hierin is verandering gekomen sinds in 1975 een wet is aangeno men, die verbiedt, dat onge huwde moeders worden weggezonden van school. omdat dat op discriminatie neerkomt. Voor de scholen zat er niet veel anders op dan zich bij de si tuatie neer te leggen. Öm zo veel mogelijk meisjes na de zwangerschap weer de weg naar school te wijzen werden privélessen uitgewerkt. De laatste weken van de zwan gerschap en de eerste drie maanden na de geboorte krij gen de meisjes privé-onder- wijs aan huis. In de praktijk blijkt nu, dat dit vaak ver geefse moeite is. In een voor stad van Washington kregen votig jaar vijfentwintig meisjes een kind. Geen en kele van hen hervatte de les sen. De meesten zijn nu af hankelijk van de sociale bij stand. "In Amerika wordt men nu ge confronteerd met een totaal nieuwe sociale groep", zo verklaarde een pedagoge. "Het zijn de ongehuwde moeders, die vaak nog een groot deel van hun opvoeding missen en door gebrek aan onderwijs meestal werkloos zijn. Denk niet, dat ik overdrijf', zegt zij. "Van de 28.000 tieners van een voorstad waren er vorig jaar 3000 zwanger dat is 1 op 9, In 1979 waren er in Amerika meer dan één miljoen toe komstige moeders die ,hun vijftiende verjaardag Siog moesten vieren. In de econo misch achtergebleven klas sen betekent zwangerschap vaak een bevrijding voor de betrokken tieners. Zo denken ze te ontkomen aan een hel van armoede, alcoholisme en inteelt. Ze rekenen zichzelf voor dat ze mét de 220 dollar van de bijstand, de Voedsel bonnetjes en de gratis, medi sche verzorging samen met hun kind gelukkiger zullen zijn, dan wanneer ze bij hun familie blijven wonen." Het verlangen om het eigen mi lieu te ontvluchten verklaart echter niet alles. Het moeder schap is ook "in" op de scho len in de wat duurdere wij ken. Daar betekent een kind krijgen een status verwerven. "Voor ik in verwachting was werd ik beschouwd als een onverantwoordelijk kind dat men kon bevelen en straffen. Ik had toen ook geen deel aan de volwassenenwereld", zo vertelt een vijftienjarig schoolmeisje. "Nu kan men mij met meer over het hoofd zien." In de Verenigde Staten ziet men de oorzaak van dit verschijn sel vooral in het feit, dat de hedendaagse maatschappij zwangerschap" op jeugdige leeftijd aanmoedigt. Voort durend wordt tot het hebben van sexuele betrekkingen aangespoord in de pers, de film, de teievisie en de recla me. Toch blijft men de gevol gen van de sexuele bevrijding veroordelen. De voormalige Amerikaanse minister van volksgezondheid. Joseph Califano, zegt: "Het is nu te laat om ons de hersenen te pijnigen over de vraag of het al dan niet moreel toelaatbaar is dat een tiener sexuele be trekkingen heeft. Het is ook onzinnig te bestuderen of vijf tienjarigen wel wettelijk mo gen wensen kinderen te krij gen. Het komt er nu op aan de zaken te zien zoals ze zijn en daar gevolgen aan te verbin den. Al is het dan hoege naamd niet prettig dat onder ogen te moeten zien." advertentie ENTRESOL biedt u een geheel* vernieuwde kollektie aan w.o.: 'handvervaardigde Cloisonné vazen, vaasjes, servetringen, miniaturen, rook- sets enz. enz. ivoren schaakspelen, beelden, beeldjes (o.a. dierfiguren), colliers, armbanden, oorhangers en -knopjes, hangers, ringen, amuletten (ook oud-ivoren armbanden) bloedkoralen colliers, armbanden, broches, hangers, oorhangers en -knopjes, ringen zilveren colliers, armbanden, hangers, ringen, oorknopjes en -han gers tijgeroog colliers, oorknoppen, oorhangers, armban- karneool den, amuletten, broches al of niet met zilver amethyst J gecombineerd jade mooie collectie (oud) jade beelden (v.a. 150,-) en siera den chinees aardewerk vanaf dynastie „Chia-Ching" (1796) boeddha's oude Boeddha's en Replica's oude en antieke gebruiksvoorwerpen uit india en China (w.o. grafbeeldjes) (antiek) kinderspeel goed enz. enz. houtsnijwerk zeer fraai verfijnde handgesneden wanddecoraties uit Chi na. Grote teakhouten handgesneaen wanddecoraties uit Indone- MAASTRICHT (ANP) - Het uit ne gen personen bestaande gezin Tiber uit Maastricht is dakloos geworden doordat de jongste twee kinderen zondag een kaars onder het bed in hun slaapkamer hadden aangestoken. De politie van Maastricht deelde gisteren mee dat vast is komen te staan dat de zesjarige tweeling Milly en Remy Tiber een kaars hebben aangestoken om hun slaapkamer te verwarmen. Zij hadden het koud. Nauwelijks hadden zij de kaars aangeslopen of de matras van het bed vloog in brand. Hun 43-jarige moeder werd de brandlucht meteen gewaar. Zij alarmeerde alle familieleden. Zij konden de brand niet zelf meer blussen. Wel de brandweer van Maastricht, maar die slaagde er niet in om de bovenverdieping van de woning aan de Leesen- straat in de stadswijk Heer te be houden. Het dakloze gezin is tij delijk ondergebracht in een na bijgelegen hotel.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14