Mugabe zou opdracht tot moord hebben gegeven WESTEN REAGEERT KOEL Carter favoriet bij belangrijke voorverkiezingen New Hampshire Bezoek Van der Klaauw aan Irak uitgesteld Lading olietanker bedreigt Griekse kust Amerika onthutst over uitspraak Chomeini MAANDAG 25 FEBRUARI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 CIA-directeur George Bush. Alle anderen zijn reeds in de eerste schermutselingen van Florida. Iowa en Maine terug gebracht tot figuranten. De uitslagen in New Hampshire zullen de verliezers dwingen tot een besluit of het zin heeft om zonder geld, zonder aan hang en zonder vooruitzich ten hun campagnes te blijven voortzetten. New Hampshire, een staat met kleine steden, heeft duidelij ke conservatieve tendenzen bij een groeiende bevolking, die onopnoudelijk is oeiaagd door kandidaten met plei dooien voor meer wapens, minder belasting, minder re geringsuitgaven. New Hampshire is argwanend en achterdochtig tegenover ex perimenten en dat is ook al gegeven de internationale omstandigheden een reden waarom Carter er zo goed voorstaat in een stuk VS, dat in het verkiezingsjargon wordt gerekend tot Kenne dy's achtertuin, weggestopt als het ligt tégen zijn eigen staat Massachusetts. ter plaatse als de uitslagen bekend worden. In New Hampshire spelen de niet by een dér partijen gere gistreerde kiezers een grote rol: in september waren er 176.000 republikeinen, 146.000 geregistreerde demo craten en 159.000 onafhanke- lijken. De onafhankelijken mogen of voor democraten of voor republikeinen stemmen, de anderen niet. Omdat George Bush al zeer vroeg is begonnen zijn organisatie in New Hampshire op poten te zetten, maakt hij de meeste kans op een groot aandeel in de onafhankelijke stem men. Als Reagan weer verliest is het aannemelijk dat steeds meer aanhang naar Bush zal vloeien. Wint hij echter, dan krijgt de prille glorie van Bush minder luister en zal de onzekerheid onder de re publikeinen toenemen. Kie zers winnen met alle midde len, dat was in New Hampshi re het parool. Zodoende hapte Rosalynn Carter gehoorzaam in plaatselijke bakkerijpro- dukten en verklaarden ae re publikeinse kandidaten zich, op John Anderson na, tegen standers van meer controle op vuurwapens in particulier bezit. War.t New Hampshire, onbe langrijk als het is volgens de maat der getallen, maakt en breekt kandidaten. Vanwege de ruime openbaarheid die de media aan het gebeuren ver lenen. De mouwen zijn opge rold; de verkiezingen in de VS staan op het punt te begin nen. Volgens Zuidafrikaanse krant JOHANNESBURG/SALISBURY (GPD) - De opperbe velhebber van de ZANLA-strijdkrachten van Robert Mu gabe, Josiah Tongogara, die enkele weken geleden in Mo zambique om het leven kwam, werd op bevel van Mugabe vermoord. BEIROET (AFP) - Enorme ravage in Beiroet nadat een bom in een auto explodeerde. Bij een bomaanslag afgelopen zaterdag zijn zeker veertien mensen om het leven gekomen. De bom ontplofte in de auto van de leider van de conservatieve milities in Libanon. Becliir Getnajel. De chauffeur en het twee jaar oude dochtertje van Gemajet die inde auto zaten werden gedood. Gemajel zelf zat niet in het voertuig,dat op het moment van de aanslag voor het ministerie van buitenlandse zaken in Beiroet stond. De explosie richtte een enorme schade aan in de omgeving van het ministerie, waar ook het hoofdkwartier van de falangislen staat. Bechir Gemajel is de zoon van de stichter van defalangistische partij, Pierre Gemajel Hij voert het bevel over alle rechtse milities in Libanon. Vorig jaar ontsnapten twee andere leden van de familie Gemajel aan aanslagen, Pierre Gemajel en Amin Gemajel, een broer van Bechir. De fulangisten vermoordden in 1978 de zoon van Soleiman Frangie, voormalig president van Libanon,en diens ge^in, alsmede 33 inwoners van het dorp Ehden in Noord-Libanon. De aanslagen op de Gemujels worden gezien als wraaknemingen van volgelingen van Frangie. Commissie Inmiddels heeft de door VN-secre- taris-generaal Kurt Waldheim naar Iran gezonden onafhanke lijke commissie gisteren haar eerste officiële contact met de Iraanse regering opgenomen. Zij had een gesprek met de minister van buitenlandse zuken, Ghotb- zadeh. Radio-Iran meldde dat "de com missie een bevredigende basis voor haar werk heeft gevonden en vastbesloten haar missie wil uitvoeren". De commissie, die bestaat uit juristen uit Syrié, Sri Lanka, Venezuela, Algerije en Frankrijk, was zaterdag in Tehe ran aangekomen. Zij zul de Iraan se grieven tegen de V.S. onder zoeken evenals de misdaden waarvan, de ex-sjah wordt be schuldigd. Volgens de radio waren de leden van de commissie "zeer aange moedigd door de verzekeringen van samenwerking die de minis ter van buitenlandse zaken had gegeven". Een woordvoerder van het Iraanse ministerie van buitenlandse za ken. Nasir-o-Sadat Salami, zei gisteren dat de commissie niet de Amerikaanse gegijzelden zou ontmoeten. "Zij is hierheen ge komen om een onderzoek in te stellen naar de misdaden van de sjah, niet om de gegijzelden te ontmoeten", aldus de woord voerder. "De twee kwesties heb ben niets met elkaar te maken". De leden van de VN-commissie hadden later op de dag ook een onderhoud met president Bani Sadr. Nu het gesprek werd mee gedeeld dut men gedurende twee uur „gedachten over de arbeid van de commissie" had uitgewis seld, hetgeen door de leden van de commissie als „buitengewoon nuttig" was ervaren. (Van onze correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - In New Hampshire woont minder dan een half procent van de Amerikaanse bevolking, maar de staat speelt niettemin een belangrijke rol in de Amerikaanse presidentsver kiezingen, omdat daar, per traditie de eerste echte voor verkiezingen worden gehou den. Morgen 26 februari is het zover en de democratische en republikeinse kandidaten hebben in de afgelopen week de sneeuw platgestampt in hun eindeloze ronden langs potentiële medestanders. Volgens de laatste opiniepei lingen heeft president Carter een comfortabele voorsprong van zo'n twintig procent op Edward Kennedy. Bij de re publikeinen is het spannen der de bijna zeventigjarige ex-acteur Ronald Reagan tot voor kort een onbetwiste koploper, is ingehaald door voormalig ambassadeur en SALISBURY (AP) - Brit se politieagenten lachen om een collega, die, met zijn helm als bescherming tegen de zon op zijn ge zicht, na de lange vlucht bij de aankomst op het vliegveld een dutje doet. De agenten moeten toezicht houden bij de komende verkiezingen in Rhodesië. ATHENE (GPD) - Een van de mooiste stukken van de Griekse kust, bij Pilos in het zuidwesten van het schiereiland Peloponne- sos, dreigt te worden vervuild door olie na de ramp met de Griekse tanker Irene Serenade. Op de tanker, die op weg van Sy rië naar Triëst in de baai vlakbij het eilandje Sfakteria voor anker was gegaan, deed zich door nog onverklaarbare oorzaak een serie explosies voor. De brand die uit brak, woedde de hele nacht ea zou met andere wind zelfs de stad Pilos hebben bedreigd. Het schip zonk gistermorgen vroeg met naar schatting nog zo'n 80.000 ton ruwe olie aan boo:d van de oor spronkelijke 102.000. Twee van de 31 bemanningsleden worden vermist. De tanker zonk verbazend snel. Als de zee ter plaatse dieper was ge weest, dan had voor het uitlekken van de olie geen groot gevaar be staan, aangezien deze dan door de kou zou indikken. De tanker ligt echter op een diepte van niet meer dan 40 meter, zodat de olie, als er geen effectieve maatrege len worden genomen, zeker de hele baai zal vervuilen. Een strook olie van een kilometer lang en 15 meter breed bedreigt al de kusten, waar over twee maan den het toeristenseizoen be gint. De Irene Serenade was verzekerd tegen schade door vervuiling. De in Londen gevestigde verzeke ringsmaatschappij heeft in aller ijl drie Nederlandse brandwee rexperts en twee deskundige van de bergingsmaatschappij Weis- muller laten overkomen. Eerst- genoemden kwamen te laat om nog hun diensten te kunnen ver lenen; de firma Weismuller on derhandelt momenteel echter met de Griekse firma Vernikos over het gezamenlijk bergen van de tanker. De nu bedreigde baai van Navarino was enkele jaren geleden aanlei ding tot een van de eerste grote en succesvolle milieucampagnes uit de Griekse geschiedenis. Men wist toen te verhinderen dat er een scheepswerf en andere in dustriële installaties werden ge vestigd. Op de bodem van de baai liggen, behalve nu de Irene Sere nade, ook de wrakken van de Turkse schepen die in 1927 verlo ren gingen in de voor Turkije noodlottige zeeslag bij Navarino, waarin de Turkse vloot ten onder ging door gezamenlijke actie van de Engelse, Franse en Russische vlootmachten. Dit feit droeg bij tot het uitroepen van de Griekse onafhankelijkheid enige jaren la ter. Ook een gedeeltelijke ber ging van deze schepen wordt nog altijd overwogen. Dat berichtte gisteren met grote koppen het Zuidafrikaanse zon dagsblad „Sunday Post" (vroeger Sunday World) van de zwarte journalist Percy Qoboza. Een speciale correspondent van het blad beweert dat Josiah Tongo gara tegen een breuk tussen de beide leiders van het Patriottisch Front, Robert Mugabe en Joshua Nkomo, was en daarom uit de weg werd geruimd. Volgens de Sunday Post zou een zekere M. Mabhuru, die nog er gens in de gevangenis in Mozam bique wordt vastgehouden, een brief naar Zimbabwe-Rhodesië hebben gesmokkeld, waarin hij alle bijzonderheden noemt. De brief werd op 14 februari ge schreven en aan de Britse ambas sadeur in Mapoeto overhandigd. De schrijver geeft daarin alle bij zonderheden over de moord aan de opperbevelhebber van de ZANLA-strijdkrachten. Josiah Tongogara speelde een be langrijke rol bij de onderhande lingen in Lancaster-House in Londen en was een fel tegen stander van een breuk ln het Pa triottisch Front (Tongogara werd in 1977 opperbevelhebber van de ZANLA-strijdkrachten). Volgens de officiële versie werd hij eind december het slachtoffer van een auto-ongeluk in de nabijheid van Mapoeto in Mozambique. De Britse autoriteiten in Salisbury hebben inmiddels toegegeven dat zij een brief over de raadsel achtige dood van Josiah Tongo gara hebben ontvangen. Met oproepen tot nationale eenheid en verzoening hebben twee poli tieke leiders in Rhodesië, het toekomstige Zimbabwe, dit weekeinde pogingen gedaan de alom gevreesde hervatting van de burgeroorlog na de verkiezingen van deze week te voorkomen. Zowel Joshua Nkomo van het Patriottisch Front als bisschop Abel Muzorewa van de UANC spraken gisteren over de nood zaak een einde te maken aan de oorlog die in dit land nu al 14 jaar aan de gang is. Nkomo sprak in Gwelo, in het cen trum van het land, waar juist in de nacht van zaterdag op zondag by een bomexplosie twee doden wa ren gevallen en de katholieke drukkerij en uitgeverij 'Mambo' volledig was verwoest. Het blad dat door Mambo werd uitgege ven, 'Moto', was na een afwezig heid van enkele jaren juist weer verschenen. Nkomo verklaarde dat niemand - geen enkele blanke boer - die zijn land gebruikt, bang hoeft te zijn voor onteigeningen. Mugabe heeft zich daarover altijd wat om zichtiger uitgelaten; bekend is dat velen in zijn partij wel voelen voor radicale maatregelen tegen het blanke grondbezit. Ook eiste Nkomo de vrijlating van de nog vastzittende politieke gevange nen; volgens de autoriteiten zou den dat er rond 1500 zijn, die ech ter allemaal worden beschuldigd van strafbare feiten. Intussen hield in Salisbury de Brit se gouverneur Lord Soames nog steeds consultaties over de vraag of hij in bepaalde gebieden van het land de verkiezingen zal af gelasten, omdat daar te veel inti midatie heerst. Ook wordt er tus sen Soames, zijn militaire advi seur generaal-mqjoor Sir John Acland en de leiders van de Ge menebest-macht druk overlegd over het tijdstip waarop de zgn. monitorgroepen hun posities en het land moeten verlaten. De mi litairen zitten in zeer kwetsbare posities vlak bij de verzamelge bieden van de guerrillastrijders, en generaal Acland vreest dat zij weerloze slachtoffers zullen zijn als de verkiezingsuitslag niet in goede aarde valt bij de zwaar be wapende guerrillastrijders van ZANLA en ZIPRA. Soames ech ter speculeert op de redelijk goe de verhoudingen die schijnen te zijn gegroeid tussen de Gemene best-troepen - die zorgen voor het voedsel van de guerrillastrijders - en de mensen van ZANLA en ZIPRA. Afzeggen Robert Mugabe, leider van ZANU (één van de vleugels van het pa triottisch front), heeft zaterdag een verkiezingstoespraak in de stad Umtali, in het oosten van Rhodesië, uit veiligheidsoverwe gingen afgezegd. Het zou de laat ste keer zijn dat Mugabe vóór de verkiezingen van volgende week in het openbaar zou verschijnen. De afzegging volgde nadat de Rho- desische politie vrijdag buiten het stadion van Umtali, waar Mu gabe zyn aanhangers zou toe spreken, een granaat had ont dekt. Eerder deze maand óver- leefde Robert Mugabe al twee moordaanslagen. Vandaag is de laatste dag waarop de partijen officieel verkiezings campagne mogen voeren. Woensdag wordt er voor het eerst gestemd, vrijdag voor het laatst, zaterdag en zondag gebeurt er niets. Maandag begint het tellen van de stemmen in de provincie hoofdplaatsen; woensdag maart zal de uitslag bekend wor den gemaakt. DEN HAAG (GPD) - In de westerse hoofdsteden wordt in eerste in stantie voorzichtig gereageerd op de rede die Brezjnjev vrijdag uit sprak. De Russische partijleider zei tegenover kiezers in de con greszaal van het Kremlin dat de Sowjet-Unie zich uit Afghanistan wil terugtrekken „zodra alle vormen van buitenlandse in menging tegenover regering en volk van Afghanistan zijn opge houden". Tegelijk is bekend ge worden dat president Carter no- belprijswinnaar Willy Brandt heeft gevraagd te bemiddelen tussen Oost en West in de kwestie Afghanistan. In Washington was gisteravond nog geen officiële reactie te horen op Brezjryevs speech. Privé zijn Kennedy zelf, hoewel betogend dat de verschillen geringer zijn dan de opinieonderzoe ken lijken aan te tonen, heeft in de afloop van deze voor- verkiezingen in New- Hampshire, waarbij recht streeks afgevaardigden naar de nationale conventies deze zomer worden gekozen, toch niet zoveel vertrouwen. Zijn organisatie heeft reserverin gen afgezegd voor een zaal waar op de verkiezingsavond moest worden feestgevierd, en de senator zelf is niet eens DEN HAAG (ANP) - Het officiële bezoek dat minister Van der Klaauw van 23 tot 26 februari aan Irak zou brengen is door zijn Iraakse collega voor onbepaalde tijd uitgesteld. De Iraakse am bassadeur in Den Haag heeft za terdagmiddag minister Van der Klaauw gezegd dat zijn regering eerst verduidelijking wilde heb ben van het Nederlandse stand punt ten aanzien van de Midden- Oosten problematiek nu de Ne derlandse regering heeft toege staan dat van 27 tot 29 februari in Den Haag het gesprek tussen de de meningen in regeringskringen er nogal verdeeld over. Een aan tal ziet het als een hoopvol teken, dat Moskou een uitweg zoekt uit een crisis die steeds meer problemen oproept, zowel mili tair als in diplomatiek opzicht. „De moeite van nader onderzoek waard", zo zeggen zij. Maar de meerderheid blijft sceptisch en ziet er niet meer in dan een po ging de negatieve reacties in de wereld na de Russische inval te neutraliseren en de aandacht af te leiden naar vermeende Ameri kaanse en Chinese complotten. Zy zien het meer als het begin van t een al eerder voorspeld Russisch vredesoffensief. In het jongste nummer van het Westduitse weekblad 'Der Spie- Verenigde Staten, Israel en Egypte plaatsvindt. Minister Van der Klaauw heeft al lereerst zijn spijt uitgedrukt dat zijn bezoek niet kon doorgaan. Vervolgens, zoals ook reeds twee dagen geleden bij monde van de woordvoerder van het ministerie, erop gewezen dat Nederland bij deze bijeenkomst een volstrekt passieve rol speelt en niet anders heeft gedaan dan geen bezwaar te maken tegen het doen houden van dat gesprek in Den Haag. De minister benadrukte dat Neder land traditioneel gastvrijheid biedt aan conferenties zonder gel' staat dat de vroegere bonds kanselier en SPD-voorzitter Willy Brandt door Carter is ge vraagd te bemiddelen in de Af- ghanistan-ciisis. Carter zou dit gevraagd hebben toen Willy Brandt als voorzitter van de Noord-Zuid-Commissie een be zoek bracht aan het Witte Huis op 15 februari. Van de Nobelprijs winnaar voor de vrede zelf was geen commentaar te verkrijgen, maar 'Der Spiegel' zegt dat hij er tegen opziet zonder goedkeuring van de huidige kanselier Schmidt naar Moskou te gaan. Bij de reacties in de Europese hoofdsteden is voorzichtigheid troef. In EG-knngen ziet men de voorwaarden die Brezjryev voor een terugtrekking formuleerde - zich te bemoeien met de zuken welke besproken worden. Met de organisatie, die geheel in handen is van de betrokken partijen, heeft Nederland niets van doen. In het bijzonder heeft de minister ambassadeur Abu al Khail dui delijk gemaakt dut het loutere plaatsvinden van het bewuste overleg in Den Haag in geen en kel opzicht een wijziging inhoudt van de Nederlandse politiek ten aanzien van het Midden-Oosten conflict. De Iraakse ambassadeur heeft de minister toegezegd een en ander terstond aun zijn rege ring te Bagdad over te brengen. „het ophouden van alle vormen van buitenlandse inmenging" - als een eerste en schroomvallige reactie op het voorstel van de EG- ministers van buitenlandse za ken om een „neutraal" Afghanis tan te garanderen in ruil voor Russische terugtrekking uit dat land. De eerste reacties uit Mos kou op dat voorstel waren vol komen negatief, en men ziet in Brussel in Brezjryevs woorden een mogelijke kentering in deze opstelling. Ook In Bonn was de regering te rughoudend. Op de avond van de speech nog verklaarde kanselier Schmidt dat de rede aantoont, dut Moskou „begint de zaken nog eens te overdenken". Minister van buitenlandse zaken Gen- scher drukte zich nog voorzichti- WASHINGTON/TEHERAN (GPD/AFP/Reuter) - De Ver enigde Staten zijn onthutst, ver ward, verontwaardigd en ernstig bezorgd over het feit dat Irans geestelijk leider, ajatollah Cho meini, een in april te kiezen par lement wil laten beslissen over de vrijlating van de Amerikaanse gegijzelden. Volgens zegslieden wijkt dit besluit af van de nog steeds geheime voorwaarden, die president Carter ertoe hébben gebracht een VN-commissie naar Teheran te luten gaan voor een onderzoek. Een dezer dagen sug gereerde Carter nog dat de be vrijding van de gevangenen eer der op korte dan op lange termijn mocht worden verwacht. In kringen van de Verenigde Naties te New York heerst eveneens te leurstelling, omdat VN-secreta ris-generaal Waldheim blijkbaar redenen had om een Iraanse toe zegging omtrent de vrijlating te verwachten, zodra de commissie haar werk zou zijn begonnen. De Verenigde Staten hopen dat Chomeini's verklaring het delica te bouwsel van afspraken waarop Waldheim toezicht heeft gehou den, niet zal doen instorten. Maar hoewel de Amerikanen er ener zijds niet in geloven dat Chomei ni's „persoonlijke opvatting" let terlijk moet worden genomen, vrezen zij tevens dat er meer ach ter schuilt dan een verklaring voor intern gebruik in Iran. ONLUSTEN - In het centrum van Rome hebben zaterdag jongelui brandbommen gegooid naar de politie, uit protest tegen de moord op één van hen, de 19-jari- ge Valerio Verbano, die vrijdag door drie onbekenden voor de ogen van zijn ouders was dood geschoten. Ongeveer 5.000 linkse jongeren trokken door de straten bij de universiteit. Zij staken een lege bus in brand en beschadigden het plaatselijke kantoor van de neo- fascistische partij MSI. ger uit. Hij zei in een interview met 'W-.'lt am Sonntag', dat alleen via onderhandelingen opgehel derd kan worden of de verklarin gen van Brezjnjev een positief signaal vormen. Hij speelde de bal terug naar Brezjnjev door te zeggen: „Nu moeten op de woor den van di' Sowjet-Unie ook da den volgen De oppositie reageerde uitgespro ken negatief. Zaterdag beschul digde Franz Josef Strauss zijn ri vaal voor de komende verkiezin gen, Helmut Schmidt, van het v ilgen van eer- „op illusies geba- s -rde" ontspanningspolitiek. hij zei dat iedereen die geloofde d; t de Scwjets zich uit Afghanis- U I z luden terugtrekken, maar beter ,in d* zandbak kan gaan ti »elen Na toespraak Brezjnjev

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9